Tuesday, 02 June 2020|سه شنبه، 13 خرداد، 1399|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 40 نفر

آموزش پنهان کردن شبکه وای فای و جلوگیری از رویت شدن آن توسط دیگران

تاریخ انتشار: پنج شنبه، 2 خرداد، 1398 کامپیوتر و اینترنت ، ترفندهای موبایل و کامپیوتر
+ A -

به وسیله پنهان کردن شبکه وای فای خود از دیگران، کمتر در معرض هک شدن و دیگر مشکلات قرار خواهیم گرفت. در ادامه به آموزش نحوه مخفی کردن وای فای خواهیم پرداخت.

شبکه‌های بی سیم در مقایسه با شبکه‌هایی که از طریق سیم ایجاد شده‌اند، امنیت پایین‌تری دارند. دلیل این موضوع به خوبی واضح است. نیاز به دسترسی فیزیکی به یک روتر به منظور هک کردن آن، کار را به مراتب دشوارتر می‌کند.

به همین دلیل در صورت پیکربندی یک شبکه وایرلس، تامین امنیت آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. یکی از اولین راهکارهایی که به این منظور به ذهن کاربران و مخصوصا ادمین‌های شبکه‌های کامپیوتری خطور می‌کند، پنهان کردن شبکه وای فای از دید عموم است. به این ترتیب کاربر نفوذگر، به صورت مستقیم قادر به یافتن شبکه وایرلس شما و در ادامه تلاش برای نفوذ کردن به آن نخواهد شد.

دلایل پنهان کردن شبکه وای فای

بر اساس استانداردهای IEEE 802.11، هر شبکه وای فای می‌بایست دارای یک شناسه باشد تا دستگاه‌ها از آن به منظور اتصال استفاده کنند. از این شناسه با عنوان SSID –> Service Set Identifier یاد می‌کنند. می‌توان به نوعی آن را نام منحصربه‌فرد شبکه بی سیم دانست.

هر 100 میلی ثانیه، روتر چیزی با نام بیکن فریم (Beacon Fame) به صورت برادکست منتشر می‌کند. این سری امواج الکترومغناطیسی شامل اطلاعاتی درباره شبکه همچون شناسه آن (SSID) است. هدف از آن، اعلام حضور شبکه بی سیم به دیگر دستگاه‌ها است. می‌توان برادکست کردن بسته بیکن را به فریاد جمله زیر توسط روتر تشبیه کرد: من اینجا هستم و نام من Cisco04022 است. اگر صدای من را می‌شنوی، می‌توانی از این اسم به منظور برقراری اتصال با من استفاده کنی.

در اینجا نام Cisco04022 به صورت مثال آورده شده و هر شبکه، اسم خودش را در بسته بیکن خواهد گنجاند. به این روش گوشی هوشمند، لپ تاپ و دیگر دستگاه‌های دارای کارت شبکه وایرلس از حضور یک شبکه بی سیم در محیط اطراف مطلع می‌‌شوند. احتمالا اکنون نحوه پنهان کردن شبکه وای فای را حدس زده‌اید! اگر بتوانید صدای فریاد روتر، که بسته به محدود پوشش‌دهی آن ممکن است تا صدها متر آن طرف‌تر هم شنیده شود، قطع کنید، علنا آن را غیر قابل رویت کرده‌اید. اگر یک شبکه حضورش را به صورت یک پیام برادکست به دیگران اعلام نکند، دستگاه‌های الکترونیکی حتی در صورت قرار گرفتن در محدوده تحت پوشش آن، قادر به رویت و در ادامه اتصال نخواهند بود.

مخفی کردن وای فای مزیت‌های دیگری نیز دارد. به این روش می‌توان از ارائه وای فای رایگان به مهمانان خودداری کرد! یکی از رفتارهای ناپسند مهمان‌ها به محض وارد شدن به یک خانه یا اداره، جستجوی محیط برای یافتن یک شبکه وای فای و سپس درخواست پسورد آن از میزبان است. این کاربران مطمئنا از 5 روشی که هکرها از وای فای عمومی برای سرقت اطلاعات استفاده می‌کنند بی‌خبرند، وگرنه حتی در صورت ارائه رمز عبور شبکه وایرلس به آن‌ها، از اتصال به آن خودداری می‌کردند!

اما اگر وای فای شما از دید دیگران مخفی باشد، دیگر مشکل تعارف برای ارائه یا عدم ارائه پسورد پدید نخواهد آمد. برخی کاربران تصور می‌کنند تنها دلیل خودداری از ارائه پسورد شبکه بی سیم خود به دیگران، جلوگیری از اتمام پهنای باند است، اما این تصوری اشتباه بوده و دلیل محکم‌تری برای این موضوع که چرا هرگز نباید پسورد وای فای خود را در اختیار دیگران قرار بدهیم وجود دارد.

محدودیت‌های پنهان کردن SSID شبکه وایرلس

سیگنال‌های وایرلس همگی مثل هم هستند. آن‌ها از یک مبدا (روتر بی سیم شما) آغاز شده و در تمامی جهات منتشر می‌شوند. هیچ راهی برای هدف‌گیری یک مخابره وای فای در یک پرتوی منتشر شده از روتر، درست به سمت دستگاهی مشخص وجود ندارد. حتی اگر بتوانید چنین کاری انجام بدهید، بعد از رسیدن سیگنال به آن دستگاه، قادر به متوقف کردنش نخواهید بود، چرا که همینطور رو به رو جلو به مسیرش ادامه می‌دهد.

تصور کنید شبکه بی سیم شما، شناسه SSID خود را در قالب یک پیام برادکست اعلام نمی‌کند. به این ترتیب هیچ فردی به جز شما از وجود آن باخبر نیست. همین آگاهی به شما اجازه می‌دهد به صورت عادی، اتصالی با روتر برقرار کرده و به دنیای اینترنت متصل شوید. زمانی که هر کاری همچون مشاهده یک وب سایت انجام می‌دهید، روتر شما سیگنالی با داده مربوط به آن وب سایت به صورت برادکست ارسال کرده و کامپیوتر یا گوشی هوشمند شما آن سیگنال را در مسیر عبورش در تمامی جهات، دریافت خواهد کرد. مشکل اینجاست که امواج الکترومغناطیسی در محیطی باز، در تمامی جهات پراکنده می‌شوند، پس هر کاربری واقع در محدوده تحت پوشش روتر قادر به رهگیری آن خواهد بود.

به عبارت دیگر، حتی اگر به وسیله پنهان کردن شبکه وای فای از برادکست شدن SSID آن جلوگیری کنید، هکرها همچنان از طریق رهگیری امواج ارسال شده از سوی دستگاه‌ الکترونیکی شما به سمت روتر یا امواج روانه شده از سمت روتر به سوی گجت‌ الکترونیکی،می‌توانند به وجود یک شبکه وایرلس در محیط پی ببرند. با این حال، به وسیله مخفی کردن شبکه وایرلس از چشم عموم، از خطر هک کاربران عادی از طریق اپلیکیشن‌های موبایل حرفه‌ای در امان خواهید بود.

نحوه پنهان کردن شبکه وای فای از چشم عموم

کار را با لاگین به پنل مدیریت روتر خود آغاز کنید. به این منظور باید آدرس 192.168.0.1 یا 192.168.1.1 را در مرورگر وب وارد کنید. اگر از نحوه وارد شده به پنل ادمین روتر خود اطلاعی ندارد، نام آن را در موتور جستجوی گوگل وارد کرده یا سری به دفترچه راهنمای دستگاه بزنید. قدم بعدی وارد کردن نام کاربری و پسورد خواهد بود. در بیشتر روترها، هر دو مورد به صورت پیش‌فرض عبارت admin است.

بعد از لاگین، گزینه‌ای که باید به دنبال آن بگردید، بسته به مدل روتر متفاوت خواهد بود. به دنبال گزینه‌ای همچون Wireless Settings ،Wireless Options یا Wireless > Basic Settings بگردید.

در صفحه مربوط به تنظیمات وای فای باید بتوانید شناسه SSID را دست‌کاری کرده و کانال، نوع کانال و عرض کانال را تغییر بدهید. به منظور پنهان کردن شبکه وای فای می‌بایست به دنبال گزینه‌ای همچون Enable SSID Broadcast بگردید و سپس آن را غیر فعال کنید. بعید نیست این گزینه تحت عناوینی مثل Visibility Status ،Enable Hidden Wireless یا فقط SSID Broadcast آورده شده باشد. اکنون که از چگونگی مخفی سازی وای فای به وسیله جلوگیری از برادکست SSID آگاهید، بهتر می‌دانید باید در گوگل چه چیزی را جستجو کنید. پس اگر نتوانستد در منوی ادمین روتر خود گزینه‌های یاد شده را پیدا کنید، از گوگل کمک بگیرید.

در نهایت تغییرات را ذخیره کنید. احتمالا برای اعمال شدن تغییرات مجبور به ریست کردن مودم خواهید بود.

روش‌های افزایش ایمنی شبکه وای فای

اگرچه پنهان کردن شبکه وای فای سبب می‌شود کاربران عادی از وجود آن بی‌خبر بمانند، اما برای یک هکر، این روش عملا هیچ سد امنیتی بازدارنده‌ای محسوب نمی‌شود. برای افزایش امیت روتر وایرلس خود نکات زیر را فراموش نکنید:

  • تغییر اطلاعات پیش‌فرض ادمین: با یک جستجوی ساده در وب می‌توان نام کاربری و پسورد پنل ادمین هر مودمی را متوجه شد. به عنوان نمونه می‌توان به عبارت کلمه admin اشاره کرد که رمز عبور و نام کاربری صفحه مدیریت بسیاری از روترها است. اگر آن را تغییر ندهید، هکرها مخصوصا در صورت عمومی بودن شبکه وای فای شما، به راحتی هر چه تمام‌تر خواهند توانست پیکربندی شبکه‌تان را به نفع خود تغییر بدهند. بعد از راه‌اندازی و برقراری اتصالات اولیه روتر، این اولین کاری است که می‌بایست انجام بدهید.
  • رمزنگاری از طریق WPA2 و AES: فراموش نکنید روتر وایرلس شما به طور دائمی مشغول انتشار امواج الکترومغناطیسی در تمامی جهات است و این اصلی‌ترین دلیل پایین بودن امنیت شبکه‌های بی سیم در مقایسه با شبکه‌های پیاده‌سازی شده با استفاده از اتصالات سیمی به شمار می‌رود. تنها روش جلوگیری از سو استفاده از این سیگنال‌ها توسط هکرها با وجود توانایی آن‌ها برای دریافتشان، استفاده از متدهای رمزنگاری است. به این ترتیب امکان شنود سیگنال‌ها برای بیرون کشیدن اطلاعات قابل استفاده از آن‌ها سخت‌تر و سخت‌تر می‌‌شود. پروتکل امنیتی WPA3 انقلابی تازه در امنیت شبکه‌های وای فای ایجاد می‌کند و به همین دلیل جزو متداول‌ترین متدهای رمزنگاری است.
  • غیر فعال‌سازی ویژگی‌های WPS و UPnP: این ویژگی‌ها با وجود قابلیت‌هایی که در اختیارمان قرار می‌دهند، سبب بروز رخنه‌های امنیتی متعدد در روترهای بی سیم خواهند شد. WPS راهکاری برای سریع و آسوده شدن فرآیند اتصال گجت‌های الکترونیکی به روتر وایرلس است، اما ارزش رخنه‌های امنیتی پدید آمده در ادامه فعال‌سازی آن را ندارد. UPnP در بسیاری از روترها به صورت پیش‌فرض فعال بوده و یافت شدن گجت‌های الکترونیکی واقع در یک شبکه توسط یکدیگر را آسان می‌کند.

برای افزایش حداکثری امنیت شبکه وای فای خود باید موارد بیشتری را رعایت کنید. مهم‌ترین آن‌ها در مطلب بالا ذکر شده است.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

پیام‌های عاشقانه امبر هرد برای جانی دپپیام‌های عاشقانه امبر هرد برای جانی دپسکته قلبی کریم قربانی بازیگر تلویزیون + وضعیت جسمیسکته قلبی کریم قربانی بازیگر تلویزیون + وضعیت جسمیروایت جالب نیکی کریمی از عروس شدنش در ۱۹ سالگیروایت جالب نیکی کریمی از عروس شدنش در ۱۹ سالگیاولین گفتگو با حدیث چهره پرداز، معشوقه جوادی در بچه مهندساولین گفتگو با حدیث چهره پرداز، معشوقه جوادی در بچه مهندسادامه سریال پایتخت ۶ لغو شد؟ادامه سریال پایتخت ۶ لغو شد؟تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (291)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (291)اسکورت عجیب بهنوش بختیاری با 6 موتور در خیابان!اسکورت عجیب بهنوش بختیاری با 6 موتور در خیابان!نقش حضرت موسی به کدام بازیگر می‌رسد؟نقش حضرت موسی به کدام بازیگر می‌رسد؟نقشی که نوید محمدزاده دوست دارد بازی کندنقشی که نوید محمدزاده دوست دارد بازی کندامیر آقایی: نگذاشتند در سریال ترکی حریم سلطان بازی کنم!امیر آقایی: نگذاشتند در سریال ترکی حریم سلطان بازی کنم!هنرمندان سرشناسی که بر اثر کرونا درگذشتندهنرمندان سرشناسی که بر اثر کرونا درگذشتندواکنش شیلا خداداد به انتقادهاواکنش شیلا خداداد به انتقادهاگریم متفاوت نوید محمدزاده در فیلم تفریق + عکسگریم متفاوت نوید محمدزاده در فیلم تفریق + عکسمعرفی سریال عاشقانه تو در بزن با بازی هانده آرچل و کرم بورسینمعرفی سریال عاشقانه تو در بزن با بازی هانده آرچل و کرم بورسینتاریخ آغاز فصل دوم سریال هم گناه اعلام شدتاریخ آغاز فصل دوم سریال هم گناه اعلام شدیادداشت تند تهیه کننده مهمانخانه ماه نو علیه مهناز افشار!یادداشت تند تهیه کننده مهمانخانه ماه نو علیه مهناز افشار!بهاره رهنما و یک برنامه خوشمزه با زنان ایرانیبهاره رهنما و یک برنامه خوشمزه با زنان ایرانیداستان «شهرزاد»؛ چگونه همه اشتباه فکر می‌کردند؟داستان «شهرزاد»؛ چگونه همه اشتباه فکر می‌کردند؟محمدعلی کشاورز به آی‌سی‌یو منتقل شدمحمدعلی کشاورز به آی‌سی‌یو منتقل شدسعید آقاخانی از شوخی های سریال نون.خ می گویدسعید آقاخانی از شوخی های سریال نون.خ می گویدمادر شدن سینم کوبال را پیش مادر شوهرش عزیزتر کرده!مادر شدن سینم کوبال را پیش مادر شوهرش عزیزتر کرده!صدیقه کیانفر بازیگر تلویزیون درگذشت + علت مرگصدیقه کیانفر بازیگر تلویزیون درگذشت + علت مرگجکی چان در کنار مردم هندوستانجکی چان در کنار مردم هندوستانآخرین خبر از وضعیت جسمی محمدعلی کشاورزآخرین خبر از وضعیت جسمی محمدعلی کشاورزخبر وزیر ارشاد از بازگشایی سینما، کنسرت و تئاترخبر وزیر ارشاد از بازگشایی سینما، کنسرت و تئاتر
سیروس مشفقی مشهور به شاعر روستا درگذشتسیروس مشفقی مشهور به شاعر روستا درگذشتلیدی گاگا راننده کامیون شدلیدی گاگا راننده کامیون شدخیابانی که بدون هیچ مخالفتی به نام شجریان شدخیابانی که بدون هیچ مخالفتی به نام شجریان شدلو رفتن ماجرای اعتیاد علی لهراسبی در دورهمی!لو رفتن ماجرای اعتیاد علی لهراسبی در دورهمی!امیر تتلو از دنیای موسیقی خداحافظی کردامیر تتلو از دنیای موسیقی خداحافظی کردسامان جلیلی از موسیقی خداحافظی کردسامان جلیلی از موسیقی خداحافظی کردمعرفی تاثیرگذارترین سلبریتی در شبکه‌های اجتماعیمعرفی تاثیرگذارترین سلبریتی در شبکه‌های اجتماعیاولین قدم جدی کان یلدیریم و حادیثه برای ازدواج!اولین قدم جدی کان یلدیریم و حادیثه برای ازدواج!بریتنی اسپیرز به دنیای موسیقی بازمی‌گرددبریتنی اسپیرز به دنیای موسیقی بازمی‌گرددنسیم مقصودلو خواهر امیر تتلو به جرم خوانندگی بازداشت شدنسیم مقصودلو خواهر امیر تتلو به جرم خوانندگی بازداشت شداز اعتراف کندال جنر به بیماری اختلال اضطراب تا جریمه سنگین بابت کلاهبرداری!از اعتراف کندال جنر به بیماری اختلال اضطراب تا جریمه سنگین بابت کلاهبرداری!ریحانا، خواننده ای که پولش از پارو بالا می‌رود!ریحانا، خواننده ای که پولش از پارو بالا می‌رود!اعتراض شدید همسر فرهاد به بنیامین بهادریاعتراض شدید همسر فرهاد به بنیامین بهادریدیلان پولت، عکاس مشهور ترک اعتراف کرد پدرم مادرم را کشت!دیلان پولت، عکاس مشهور ترک اعتراف کرد پدرم مادرم را کشت!درخواست مبلغ 40 هزار دلار توسط پروفسور سمیعی از خانواده بهنام صفوی!درخواست مبلغ 40 هزار دلار توسط پروفسور سمیعی از خانواده بهنام صفوی!کنایه تند کاوه آفاق به محسن چاوشیکنایه تند کاوه آفاق به محسن چاوشیانتشار آلبوم سالار عقیلی پس از ۱۹ سالانتشار آلبوم سالار عقیلی پس از ۱۹ سالاطلاعات شخصی مدونا و لیدی گاگا لو رفتاطلاعات شخصی مدونا و لیدی گاگا لو رفتحمله تند و تیز مانی رهنما به محسن چاوشی!حمله تند و تیز مانی رهنما به محسن چاوشی!واکنش کیهان به درگیری چاوشی و ابی/ همسر خواننده فراری عصبانی شد!واکنش کیهان به درگیری چاوشی و ابی/ همسر خواننده فراری عصبانی شد!جدال لفظی محسن چاوشی با همسر ابی + عکسجدال لفظی محسن چاوشی با همسر ابی + عکسمدونا خواننده معروف: بدن من ضد ویروس است!مدونا خواننده معروف: بدن من ضد ویروس است!نیک بلیکسکی، خواننده رپ شبانه به قتل رسیدنیک بلیکسکی، خواننده رپ شبانه به قتل رسیدسرنوشت شکایت شجریان از تلویزیون چه شد؟سرنوشت شکایت شجریان از تلویزیون چه شد؟پویان مختاری؛ گرداننده سایت شرط بندی حضرات بت دستگیر شدپویان مختاری؛ گرداننده سایت شرط بندی حضرات بت دستگیر شد
علیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شودهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شوددیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرندیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرنانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزجنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!جنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!خشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردسیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!سیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!او حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مرداو حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مردپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندهادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹هادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹