Thursday, 19 September 2019|پنج شنبه، 28 شهريور، 1398|لا اله الا الله الملک الحق المبين|افراد آنلاین: 39 نفر

ویتامین‌های لازم برای کودکان

تاریخ انتشار: دوشنبه، 13 خرداد، 1398 سلامت ، کودکان
+ A -

هر کودکی در حین رشد به ویتامین و مواد معدنی کافی برای حفظ سلامتی بدنش نیاز دارد. بیشتر کودکان در این دوره و زمانه، مقدار کافی از هر کدام از ویتامین‌ها و مواد معدنی را در جهت حفظ تعادل سلامت بدنشان دریافت می‌کنند؛ اما در شرایط خاص، کودکان به میزان خاصی از هر کدام از این ماده‌های ضروری نیاز پیدا می‌کنند.

دوستان عزیز سایت برترین‌ها این مقاله به شما کمک می‌کند که نوع و میزان ماده‌ی مغذی و ویتامین‌های لازم برای کودکان خود را پیدا کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

مواد مغذی ضروری برای کودکان

مواد مغذی مورد نیاز کودکان بر اساس سن، جنسیت، اندازه، رشد و میزان فعالیت جسمی با یکدیگر تفاوت دارد. بر اساس نظر صاحب نظران و پزشکان حرفه‌ای در این زمینه، کودکان بین ۲ تا ۸ سال به ۱۰۰۰ الی ۱۴۰۰ کیلو کالری به طور روزانه نیاز دارند. اما این رقم برای کودکان ۹ تا ۱۳ سال بر اساس میزان فعالیت جسمی شان، از ۱۴۰۰ تا ۲۶۰۰ کیلوکالری متغیر است.

به علاوه، رژیم غذایی یک کودک باید شامل موارد زیر شود:

درست است که تمامی موارد بالا از طرف پزشکان توصیه می‌شود، اما این موارد، تنها مواد مغذی لازم برای رشد کودک نیستند. بچه‌ها به مقدار خاصی از ویتامین و مواد معدنی برای رشد صحیح و کامل و حفظ سلامتی شان نیاز دارند که مقدار این مواد، به سن دقیق آن‌ها بستگی دارد. بچه‌های بزرگتر و خصوصاً نوجوانان هم به میزان متفاوتی از مواد مغذی نیاز دارند.

آیا بچه‌ها به مواد معدنی متفاوتی نسبت به افراد بالغ نیاز دارند؟

بچه‌ها نیز به همان مواد معدنی‌ای نیاز دارند که بزرگسالان نیز ملزم به استفاده از آن‌ها هستند، تنها تفاوت در میزان آن‌ها است. به عبارت ساده‌تر بچه‌ها به نسبت بزرگسالان مقدار کمتری مواد معدنی نیاز دارند.

همین طور که کودک در حال شد است، به میزان خاص و دقیقی از مواد معدنی و ویتامین برای ساختن استخوان‌های محکم نیاز دارد. موادی همچون کلسیوم و ویتامین دی. به علاوه آهن، زینک، ید، ویتامین آ، ویتامین ب ۶، ویتامین ب ۱۲ و ویتامین دی هم برای رشد مغز در سنین کودکی به شدت ضروری هستند.

اگرچه کودکان به میزان کمتری از مواد معدنی و ویتامین‌ها نیاز دارند، اما همچنان باید میزان کافی آن‌ها را دریافت کنند وگرنه در روند رشدشان دچار اختلال می‌شوند.

خلاصه بگوییم

بچه‌ها اصولاً به میزان کمتری از مواد معدنی و ویتامین نسبت به بزرگسالان نیاز دارند. مواد معدنی می‌تواند به ساختن استخوان‌ها و رشد مغز در دوران کودکی کمک شایانی کند.

آیا کودکان نیز به مکمل‌های ویتامینی نیاز دارند؟

به طور کلی کودکی که رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشد، نیاز به هیچ مکملی ندارد. اگرچه اطفال شیرخوار در برخی از مواقع، نیاز به مکمل‌هایی همچون ویتامین دی دارند. سازمان بهداشت و دارو در این باره اعلام کرده است که اگر کودک بالای ۱ سال رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشد، هیچ نیازی به مکمل‌های غذایی ندارد.

این سازمان پیشنهاد می‌کند که رژیم غذایی کودک باید شامل میوه جات، سبزیجات، آجیل، حبوبات و مقدار مناسبی از پروتئین باشد. روی هم رفته باید گفت؛ کودکانی که رژیم غذایی سالم و مغذی دارند، هیچ نیازی به استفاده از مکمل‌های غذایی نخواهند داشت.

در واقع بچه‌ها باید از انواع و اقسام غذا‌ها برای دریافت میزان کافی ویتامین‌ها و مواد معدنی استفاده کنند. هیچ کودکی برای حفظ سلامت بدن خودش با در نظر گرفتن شرایط ذکر شده، نیازی به مصرف مکمل‌های غذایی ندارد. اما در بخش بعد به استثنائاتی که در این زمینه وجود دارد می‌پردازیم.

برخی از کودکان به مکمل‌های غذایی و دارویی نیاز دارند

اگرچه بچه‌ها می‌توانند با استفاده از یک رژیم غذایی سالم و متعادل، مواد لازم برای رشد صحیح و حفظ سلامتشان را دریافت کنند، اما گاهی برخی از شرایط ممکن است این باور را تغییر دهد. در چنین شرایطی ممکن است جذب و یا دریافت میزان خاصی از ویتامین و مواد معدنی برای کودک دچار مشکل شود. مثل مواردی از این قبیل:

  • از رژیم غذایی گیاه خواری پیروی کند
  • مشکلی داشته باشد که بر روی جذب مواد معدنی از غذا تاثیر بگذارد؛ یا میزان نیاز کودک به یک ماده‌ی معدنی را افزایش دهد. مثلاً مشکلات روده ای، سرطان، عفونت مثانه از این قبیل مشکلات است
  • سابقه‌ی عمل جراحی داشته باشد که بر روی جذب یا معده‌ی او تاثیر گذاشته باشد
  • شدیداً نسبت به غذا حساس باشد و دسته‌ی خاصی از غذا‌ها را استفاده نکند

به طور کلی، رژیم غذایی گیاه خوارانه می‌تواند کودک را در شرایطی قرار دهد که قادر به دریافت کلسیم، آهن، زینک، ویتامین ب ۱۲ و دی نباشد. خصوصاً اگر فقط چند مورد، یا هیچ یک از محصولات حیوانی را استفاده نکند.

مواد معدنی‌ای همچون ویتامین ب ۱۲ فقط در محصولات حیوانی یافت می‌شوند، پس ممکن است رژیم غذایی گیاه خوارانه از این حیث بر روی کودک تاثیر مخربی داشته باشد. اگر والدین نتوانند چنین فقدانی را جبران کنند، اختلالات زیادی در روند رشد کودک به وجود می‌آید.

اگرچه که ممکن است که با مشورت پزشک، والدین بتوانند با استفاده از رژیم غذایی گیاه خوارانه، این نوع ویتامین‌ها و مواد معدنی را جبران کنند. بچه‌هایی که دچار مسائلی همچون مشکلات روده‌ای هستند، در دریافت و جذب مواد معدنی متعددی همچون آهن، زینک و ویتامین دی به مشکل بر می‌خورند. مشکلات روده‌ای بر روی آن قسمت از بدن تاثیر می‌گذارند که نقش جذب مواد معدنی را بر عهده دارد.

در سمت دیگر ماجرا، کسانی که عفونت مثانه دارند، در جذب چربی به مشکل برمی خورند و این کمبود از آن جایی دارای اهمیت است که ویتامین‌هایی همچون آ، دی،‌ای و کا در چربی یافت می‌شوند. به علاوه بچه‌هایی که مبتلا به سرطان هستند، نیاز مضاعفی به مواد معدنی و ویتامین‌ها دارند و در صورت عدم جبران این نیاز، به مشکلات وخیم تری برمی خورند.

در یکی از تحقیقاتی که در سال‌های اخیر بر روی ۹۳۷ بچه از سنین ۳ الی ۷ سال انجام شد، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که بچه‌های بی میل به غذا، از دریافت آهن و زینک به مقدار کافی محروم هستند. اگرچه که میزان وجود این مواد معدنی در خون این کودکان و کودکان عادی، تفاوت چندانی ندارد. با این حال، کم خوری در غذا می‌تواند سبب فقدان دریافت مواد معدنی لازم برای رشد و حفظ سلامتی شود؛ بنابراین مکمل‌های دارویی فقط برای بچه‌هایی ضروری هستند که یا رژیم غذایی گیاه خوارانه را دنبال می‌کنند، یا مشکلی در جذب مواد معدنی دارند و یا به طور ذاتی کم خوراک هستند.

انتخاب ویتامین و دوز مناسب آن

اگر فرزند شما رژیم غذایی خاصی را دنبال می‌کند و یا ذاتاً انسان کم خوراکی است، پس شاید استفاده از مکمل برای او انتخاب مناسبی باشد. یادتان باشد که قبل از استفاده از ویتامین برای کودکتان حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

لازم به ذکر است که ویتامین‌ها باید مخصوصاً برای کودکان تولید شده باشند. چراکه برخی از مکمل‌ها با در بر داشتنِ دوز اضافی، می‌توانند تعادل سلامت بدن کودکان را بر هم بزنند.

هشدار‌هایی در مورد مصرف ویتامین برای کودکان

اگر حدود مصرف ویتامین‌ها یا مواد معدنی از میزان لازم فراتر برود، می‌تواند برای کودک سمی باشد. این مسئله مخصوصاً برای ویتامین‌هایی همچون آ، دی، کا و‌ای که از طریق چربی دریافت می‌شوند، صدق می‌کند.

در بسیاری از بیمارستان‌ها گزارشاتی از این دست ثبت شده که یک یا چندین کودک، به علت مصرف بیش از حد ویتامین و یا حتی مصرف بیش از حد آدامس‌های ویتامین دار دچار مسمومیت غذایی شده اند. بهترین کار این است که این نوع مکمل‌ها و دارو‌ها را از دسترس کودکان خارج کرد و به میزان لازم به آن‌ها رساند.

همواره به خاطر داشته باشید که هر کودکی به میزان خاصی از ویتامین و مواد معدنی نیاز دارد؛ پس از این حدود تجاوز نکنید.

چگونه متوجه شویم که کودکمان میزان کافی از ویتامین و مواد معدنی را دریافت می‌کند؟

در چنین اوقاتی باید به رژیم غذایی کودک دقت کرد. اگر کودک شما از تمام هرم غذایی استفاده می‌کند، پس دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. در هر حال، کودک به موادی، چون میوه جات، سبزیجات، حبوبات، پروتئین، چربی‌های سالم و محصولات لبنیاتی نیاز مبرم دارد.

برای اطمینان بیشتر از سلامت کودکتان، می‌توانید بعد از گذشت چند هفته، میوه‌ها و سبزیجات جدیدی برای او بخرید و از دریافت تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی توسط بدن کودک دلبندتان مطمئن شوید.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

حاشیه های مشکوک پگاه، مهناز و منیژه/سر شاخ شدن سلبریتی ها در توئیترحاشیه های مشکوک پگاه، مهناز و منیژه/سر شاخ شدن سلبریتی ها در توئیتربیوگرافی نیلای دنیز بازیگر ترک + عکسبیوگرافی نیلای دنیز بازیگر ترک + عکسبیوگرافی اوگدای گیریشکن بازیگر ترک + عکسبیوگرافی اوگدای گیریشکن بازیگر ترک + عکسانتخاب بازیگر ترک برای نقش مولانا/ ستاره شعرمان را دارند می‌برند!انتخاب بازیگر ترک برای نقش مولانا/ ستاره شعرمان را دارند می‌برند!ساخت عصر جدید 2 و سریالی از سیامک انصاری در دستور کار شبکه 3 قرار داردساخت عصر جدید 2 و سریالی از سیامک انصاری در دستور کار شبکه 3 قرار داردرامین جوادی برای ساخت موسیقی متن سریال «بازی تخت و تاج» برنده جایزه امی شدرامین جوادی برای ساخت موسیقی متن سریال «بازی تخت و تاج» برنده جایزه امی شدخاندان تارگرین با سریال جدید شبکه HBO به تلویزیون باز می گردندخاندان تارگرین با سریال جدید شبکه HBO به تلویزیون باز می گردندشهاب حسینی در فیلم مست عشق نقش شمس تبریزی را بازی خواهد کردشهاب حسینی در فیلم مست عشق نقش شمس تبریزی را بازی خواهد کردبیوگرافی آلپ کورکماز بازیگر ترک + عکسبیوگرافی آلپ کورکماز بازیگر ترک + عکسگریم عجیب نرگس محمدی در ستایش 3گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش 3تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (268)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (268)بیوگرافی فورکان گوکسل بازیگر ترک + عکسبیوگرافی فورکان گوکسل بازیگر ترک + عکسبیوگرافی آکاسیا اصیل تورکمن بازیگر ترک + عکسبیوگرافی آکاسیا اصیل تورکمن بازیگر ترک + عکسصبا کمالی: من بازداشت نشدمصبا کمالی: من بازداشت نشدمتکذیب خبر سکته قلبی پژمان بازغیتکذیب خبر سکته قلبی پژمان بازغیواکنش جنجالی سحر قریشی به درگذشت دختر آبی + عکسواکنش جنجالی سحر قریشی به درگذشت دختر آبی + عکسبرنامه جدید مهران مدیری توقیف شد؟برنامه جدید مهران مدیری توقیف شد؟زمان پخش سریال مرضیه مشخص شدزمان پخش سریال مرضیه مشخص شداهانت صبا کمالی به امام حسین (ع) + حکم بازداشت و عذر خواهی صبا کمالیاهانت صبا کمالی به امام حسین (ع) + حکم بازداشت و عذر خواهی صبا کمالیبیوگرافی امره بی بازیگر ترک + عکسبیوگرافی امره بی بازیگر ترک + عکسنمایندگان مجلس با تدوین طرحی دولت را ملزم یه شکایت از هالیوود کردند!نمایندگان مجلس با تدوین طرحی دولت را ملزم یه شکایت از هالیوود کردند!واکنش عجیب لیلا اوتادی به انتقادات از کتاب شعرش / لطفا حداقل از رو بخوانید تا باعث خنده ما نشوید!واکنش عجیب لیلا اوتادی به انتقادات از کتاب شعرش / لطفا حداقل از رو بخوانید تا باعث خنده ما نشوید!بیوگرافی هاکان اوماک بازیگر ترک + عکسبیوگرافی هاکان اوماک بازیگر ترک + عکسحضور بازیگران و هنرمندان در مراسم های عزاداری + تصاویرحضور بازیگران و هنرمندان در مراسم های عزاداری + تصاویرتینا آخوندتبار با ظاهر جدید و موهای تراشیده! + تصاویرتینا آخوندتبار با ظاهر جدید و موهای تراشیده! + تصاویر
مشکل "قمارباز" محسن چاوشی مشخص شدمشکل "قمارباز" محسن چاوشی مشخص شدتالیا، خواننده زنی که در مد و سینما هم ستاره شدتالیا، خواننده زنی که در مد و سینما هم ستاره شدماجرای پیشنهاد آمریکایی ها به پارسا خائف نابغه عصر جدیدماجرای پیشنهاد آمریکایی ها به پارسا خائف نابغه عصر جدیدفرزاد فرزین، خواننده ای که ادای لات ها را در می آوردفرزاد فرزین، خواننده ای که ادای لات ها را در می آوردسه قطعه محسن چاوشی لو رفت/ رکورد عجیب آقای خاصسه قطعه محسن چاوشی لو رفت/ رکورد عجیب آقای خاصاعتراف جاستین بیبر در اینستاگرام/از مصرف مواد مخدر تا افکار خود برای خودکشیاعتراف جاستین بیبر در اینستاگرام/از مصرف مواد مخدر تا افکار خود برای خودکشیبررسی پایان‌نامه فوق‌لیسانس عادل فردوسی‌پور: مدل‌های پیش‌بینی مسابقات فوتبالبررسی پایان‌نامه فوق‌لیسانس عادل فردوسی‌پور: مدل‌های پیش‌بینی مسابقات فوتبالمحسن چاوشی؛ از نفرین تا آزادی ۳۲ محکوم به اعدام با کمک هوادرانشمحسن چاوشی؛ از نفرین تا آزادی ۳۲ محکوم به اعدام با کمک هوادرانشرکورد کنسرت در ایران توسط ماکان بند شکسته شدرکورد کنسرت در ایران توسط ماکان بند شکسته شدواکنش فرزانه کابلی به جنجال های اخیر حرکات موزونشواکنش فرزانه کابلی به جنجال های اخیر حرکات موزونشرضا صادقی، خواننده موسیقی پاپ زیر تیغ جراحی رفترضا صادقی، خواننده موسیقی پاپ زیر تیغ جراحی رفتواکنش سالار عقیلی و فرزانه کابلی به حواشی کنسرت جنجالیواکنش سالار عقیلی و فرزانه کابلی به حواشی کنسرت جنجالیحمله کیهان به سالار عقیلی و خانم بازیگر/ کار زشت و سخیف!حمله کیهان به سالار عقیلی و خانم بازیگر/ کار زشت و سخیف!مافیا، الیسا را از موسیقی فراری داد!مافیا، الیسا را از موسیقی فراری داد!عکس عاشقانه تارکان و همسرشعکس عاشقانه تارکان و همسرشبازیگری که مورد تحسین قرار گرفت اما حالا منتظر اجرای حکم اعدام است!بازیگری که مورد تحسین قرار گرفت اما حالا منتظر اجرای حکم اعدام است!بیوگرافی چیناره ملیک زاده خواننده و بازیگر آذربایجانی + عکسبیوگرافی چیناره ملیک زاده خواننده و بازیگر آذربایجانی + عکسبیوگرافی سیلا گنچ اوغلو خواننده ترک + عکسبیوگرافی سیلا گنچ اوغلو خواننده ترک + عکسامروز چیا بدونیم: گیر سه پیچ به کودکی بازیگران و چند خبر دیگرامروز چیا بدونیم: گیر سه پیچ به کودکی بازیگران و چند خبر دیگربیوگرافی ایرم دریجی خواننده ترک + عکسبیوگرافی ایرم دریجی خواننده ترک + عکسبیوگرافی بوراک اوزدمیر سرآشپز ترک + عکسبیوگرافی بوراک اوزدمیر سرآشپز ترک + عکسابراز احساسات انریکه به طرفداران ایرانی‌اش + عکسابراز احساسات انریکه به طرفداران ایرانی‌اش + عکسورشکسته های مشهور؛ سلبریتی هایی که ثروت عظیم خود را بر باد دادندورشکسته های مشهور؛ سلبریتی هایی که ثروت عظیم خود را بر باد دادندمورد عجیب پاشایی، حبیب، هاکان و صفوی/ این آهنگ‌ها از کجا می‌آیند؟مورد عجیب پاشایی، حبیب، هاکان و صفوی/ این آهنگ‌ها از کجا می‌آیند؟اعتراض وکیل شجریان به منع تعقیب شریعتمداریاعتراض وکیل شجریان به منع تعقیب شریعتمداری
هادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹هادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹میشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آوردمیشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آورد۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارند۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارنداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیدگلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!گلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکس