Thursday, 20 June 2019|پنج شنبه، 30 خرداد، 1398|لا اله الا الله الملک الحق المبين|افراد آنلاین: 47 نفر

مروری بر گذشته

عناوین روزنامه های پنجشنبه 23 خرداد 1398
عناوین روزنامه های پنجشنبه 23 خرداد 1398
تجمع هواداران پرسپولیس مقابل باشگاه/ شعار علیه عرب و بقیه دوستان!
تجمع هواداران پرسپولیس مقابل باشگاه/ شعار علیه عرب و بقیه دوستان!
مسمومیت با نور خورشید و تفاوت آن با آفتاب‌زدگی
مسمومیت با نور خورشید و تفاوت آن با آفتاب‌زدگی
شراره درشتی، بازیگر سینما و تلویزیون ایران به سرطان مبتلا شد + عکس
شراره درشتی، بازیگر سینما و تلویزیون ایران به سرطان مبتلا شد + عکس
عناوین روزنامه های ورزشی دوشنبه 27 خرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی دوشنبه 27 خرداد 1398
افشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکس
افشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکس
فرهاد مجیدی، قربانی بی‌تدبیری مسئولان و زیاده‌خواهی‌ خودش!
فرهاد مجیدی، قربانی بی‌تدبیری مسئولان و زیاده‌خواهی‌ خودش!
عناوین روزنامه های ورزشی چهارشنبه 22 خرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی چهارشنبه 22 خرداد 1398
جراحی زیبایی زنان
جراحی زیبایی زنان
محسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟
محسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟
خوراکی‌های مناسب برای گرمازدگی
خوراکی‌های مناسب برای گرمازدگی
سریال ترسناکی که فقط در هنگام شب می توانید آن را تماشا کنید!
سریال ترسناکی که فقط در هنگام شب می توانید آن را تماشا کنید!
عناوین روزنامه های چهارشنبه 29 خرداد 1398
عناوین روزنامه های چهارشنبه 29 خرداد 1398
فرانکو زفیرلی، کارگردان سرشناس سینما درگذشت
فرانکو زفیرلی، کارگردان سرشناس سینما درگذشت
جزییات کامل افزایش حقوق سربازان مجرد و متاهل
جزییات کامل افزایش حقوق سربازان مجرد و متاهل
فال امروز سه شنبه 28 خرداد 1398
فال امروز سه شنبه 28 خرداد 1398
فال امروز چهارشنبه 29 خرداد 1398
فال امروز چهارشنبه 29 خرداد 1398
هشتگ آماده برای استفاده در شبکه‌های اجتماعی
هشتگ آماده برای استفاده در شبکه‌های اجتماعی
عناوین روزنامه های ورزشی چهارشنبه 29 خرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی چهارشنبه 29 خرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی یکشنبه 26 خرداد 1398
عناوین روزنامه های ورزشی یکشنبه 26 خرداد 1398

ویتامین‌های لازم برای کودکان

تاریخ انتشار: دوشنبه، 13 خرداد، 1398 سلامت ، کودکان
+ A -

هر کودکی در حین رشد به ویتامین و مواد معدنی کافی برای حفظ سلامتی بدنش نیاز دارد. بیشتر کودکان در این دوره و زمانه، مقدار کافی از هر کدام از ویتامین‌ها و مواد معدنی را در جهت حفظ تعادل سلامت بدنشان دریافت می‌کنند؛ اما در شرایط خاص، کودکان به میزان خاصی از هر کدام از این ماده‌های ضروری نیاز پیدا می‌کنند.

دوستان عزیز سایت برترین‌ها این مقاله به شما کمک می‌کند که نوع و میزان ماده‌ی مغذی و ویتامین‌های لازم برای کودکان خود را پیدا کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

مواد مغذی ضروری برای کودکان

مواد مغذی مورد نیاز کودکان بر اساس سن، جنسیت، اندازه، رشد و میزان فعالیت جسمی با یکدیگر تفاوت دارد. بر اساس نظر صاحب نظران و پزشکان حرفه‌ای در این زمینه، کودکان بین ۲ تا ۸ سال به ۱۰۰۰ الی ۱۴۰۰ کیلو کالری به طور روزانه نیاز دارند. اما این رقم برای کودکان ۹ تا ۱۳ سال بر اساس میزان فعالیت جسمی شان، از ۱۴۰۰ تا ۲۶۰۰ کیلوکالری متغیر است.

به علاوه، رژیم غذایی یک کودک باید شامل موارد زیر شود:

درست است که تمامی موارد بالا از طرف پزشکان توصیه می‌شود، اما این موارد، تنها مواد مغذی لازم برای رشد کودک نیستند. بچه‌ها به مقدار خاصی از ویتامین و مواد معدنی برای رشد صحیح و کامل و حفظ سلامتی شان نیاز دارند که مقدار این مواد، به سن دقیق آن‌ها بستگی دارد. بچه‌های بزرگتر و خصوصاً نوجوانان هم به میزان متفاوتی از مواد مغذی نیاز دارند.

آیا بچه‌ها به مواد معدنی متفاوتی نسبت به افراد بالغ نیاز دارند؟

بچه‌ها نیز به همان مواد معدنی‌ای نیاز دارند که بزرگسالان نیز ملزم به استفاده از آن‌ها هستند، تنها تفاوت در میزان آن‌ها است. به عبارت ساده‌تر بچه‌ها به نسبت بزرگسالان مقدار کمتری مواد معدنی نیاز دارند.

همین طور که کودک در حال شد است، به میزان خاص و دقیقی از مواد معدنی و ویتامین برای ساختن استخوان‌های محکم نیاز دارد. موادی همچون کلسیوم و ویتامین دی. به علاوه آهن، زینک، ید، ویتامین آ، ویتامین ب ۶، ویتامین ب ۱۲ و ویتامین دی هم برای رشد مغز در سنین کودکی به شدت ضروری هستند.

اگرچه کودکان به میزان کمتری از مواد معدنی و ویتامین‌ها نیاز دارند، اما همچنان باید میزان کافی آن‌ها را دریافت کنند وگرنه در روند رشدشان دچار اختلال می‌شوند.

خلاصه بگوییم

بچه‌ها اصولاً به میزان کمتری از مواد معدنی و ویتامین نسبت به بزرگسالان نیاز دارند. مواد معدنی می‌تواند به ساختن استخوان‌ها و رشد مغز در دوران کودکی کمک شایانی کند.

آیا کودکان نیز به مکمل‌های ویتامینی نیاز دارند؟

به طور کلی کودکی که رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشد، نیاز به هیچ مکملی ندارد. اگرچه اطفال شیرخوار در برخی از مواقع، نیاز به مکمل‌هایی همچون ویتامین دی دارند. سازمان بهداشت و دارو در این باره اعلام کرده است که اگر کودک بالای ۱ سال رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشد، هیچ نیازی به مکمل‌های غذایی ندارد.

این سازمان پیشنهاد می‌کند که رژیم غذایی کودک باید شامل میوه جات، سبزیجات، آجیل، حبوبات و مقدار مناسبی از پروتئین باشد. روی هم رفته باید گفت؛ کودکانی که رژیم غذایی سالم و مغذی دارند، هیچ نیازی به استفاده از مکمل‌های غذایی نخواهند داشت.

در واقع بچه‌ها باید از انواع و اقسام غذا‌ها برای دریافت میزان کافی ویتامین‌ها و مواد معدنی استفاده کنند. هیچ کودکی برای حفظ سلامت بدن خودش با در نظر گرفتن شرایط ذکر شده، نیازی به مصرف مکمل‌های غذایی ندارد. اما در بخش بعد به استثنائاتی که در این زمینه وجود دارد می‌پردازیم.

برخی از کودکان به مکمل‌های غذایی و دارویی نیاز دارند

اگرچه بچه‌ها می‌توانند با استفاده از یک رژیم غذایی سالم و متعادل، مواد لازم برای رشد صحیح و حفظ سلامتشان را دریافت کنند، اما گاهی برخی از شرایط ممکن است این باور را تغییر دهد. در چنین شرایطی ممکن است جذب و یا دریافت میزان خاصی از ویتامین و مواد معدنی برای کودک دچار مشکل شود. مثل مواردی از این قبیل:

  • از رژیم غذایی گیاه خواری پیروی کند
  • مشکلی داشته باشد که بر روی جذب مواد معدنی از غذا تاثیر بگذارد؛ یا میزان نیاز کودک به یک ماده‌ی معدنی را افزایش دهد. مثلاً مشکلات روده ای، سرطان، عفونت مثانه از این قبیل مشکلات است
  • سابقه‌ی عمل جراحی داشته باشد که بر روی جذب یا معده‌ی او تاثیر گذاشته باشد
  • شدیداً نسبت به غذا حساس باشد و دسته‌ی خاصی از غذا‌ها را استفاده نکند

به طور کلی، رژیم غذایی گیاه خوارانه می‌تواند کودک را در شرایطی قرار دهد که قادر به دریافت کلسیم، آهن، زینک، ویتامین ب ۱۲ و دی نباشد. خصوصاً اگر فقط چند مورد، یا هیچ یک از محصولات حیوانی را استفاده نکند.

مواد معدنی‌ای همچون ویتامین ب ۱۲ فقط در محصولات حیوانی یافت می‌شوند، پس ممکن است رژیم غذایی گیاه خوارانه از این حیث بر روی کودک تاثیر مخربی داشته باشد. اگر والدین نتوانند چنین فقدانی را جبران کنند، اختلالات زیادی در روند رشد کودک به وجود می‌آید.

اگرچه که ممکن است که با مشورت پزشک، والدین بتوانند با استفاده از رژیم غذایی گیاه خوارانه، این نوع ویتامین‌ها و مواد معدنی را جبران کنند. بچه‌هایی که دچار مسائلی همچون مشکلات روده‌ای هستند، در دریافت و جذب مواد معدنی متعددی همچون آهن، زینک و ویتامین دی به مشکل بر می‌خورند. مشکلات روده‌ای بر روی آن قسمت از بدن تاثیر می‌گذارند که نقش جذب مواد معدنی را بر عهده دارد.

در سمت دیگر ماجرا، کسانی که عفونت مثانه دارند، در جذب چربی به مشکل برمی خورند و این کمبود از آن جایی دارای اهمیت است که ویتامین‌هایی همچون آ، دی،‌ای و کا در چربی یافت می‌شوند. به علاوه بچه‌هایی که مبتلا به سرطان هستند، نیاز مضاعفی به مواد معدنی و ویتامین‌ها دارند و در صورت عدم جبران این نیاز، به مشکلات وخیم تری برمی خورند.

در یکی از تحقیقاتی که در سال‌های اخیر بر روی ۹۳۷ بچه از سنین ۳ الی ۷ سال انجام شد، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که بچه‌های بی میل به غذا، از دریافت آهن و زینک به مقدار کافی محروم هستند. اگرچه که میزان وجود این مواد معدنی در خون این کودکان و کودکان عادی، تفاوت چندانی ندارد. با این حال، کم خوری در غذا می‌تواند سبب فقدان دریافت مواد معدنی لازم برای رشد و حفظ سلامتی شود؛ بنابراین مکمل‌های دارویی فقط برای بچه‌هایی ضروری هستند که یا رژیم غذایی گیاه خوارانه را دنبال می‌کنند، یا مشکلی در جذب مواد معدنی دارند و یا به طور ذاتی کم خوراک هستند.

انتخاب ویتامین و دوز مناسب آن

اگر فرزند شما رژیم غذایی خاصی را دنبال می‌کند و یا ذاتاً انسان کم خوراکی است، پس شاید استفاده از مکمل برای او انتخاب مناسبی باشد. یادتان باشد که قبل از استفاده از ویتامین برای کودکتان حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

لازم به ذکر است که ویتامین‌ها باید مخصوصاً برای کودکان تولید شده باشند. چراکه برخی از مکمل‌ها با در بر داشتنِ دوز اضافی، می‌توانند تعادل سلامت بدن کودکان را بر هم بزنند.

هشدار‌هایی در مورد مصرف ویتامین برای کودکان

اگر حدود مصرف ویتامین‌ها یا مواد معدنی از میزان لازم فراتر برود، می‌تواند برای کودک سمی باشد. این مسئله مخصوصاً برای ویتامین‌هایی همچون آ، دی، کا و‌ای که از طریق چربی دریافت می‌شوند، صدق می‌کند.

در بسیاری از بیمارستان‌ها گزارشاتی از این دست ثبت شده که یک یا چندین کودک، به علت مصرف بیش از حد ویتامین و یا حتی مصرف بیش از حد آدامس‌های ویتامین دار دچار مسمومیت غذایی شده اند. بهترین کار این است که این نوع مکمل‌ها و دارو‌ها را از دسترس کودکان خارج کرد و به میزان لازم به آن‌ها رساند.

همواره به خاطر داشته باشید که هر کودکی به میزان خاصی از ویتامین و مواد معدنی نیاز دارد؛ پس از این حدود تجاوز نکنید.

چگونه متوجه شویم که کودکمان میزان کافی از ویتامین و مواد معدنی را دریافت می‌کند؟

در چنین اوقاتی باید به رژیم غذایی کودک دقت کرد. اگر کودک شما از تمام هرم غذایی استفاده می‌کند، پس دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. در هر حال، کودک به موادی، چون میوه جات، سبزیجات، حبوبات، پروتئین، چربی‌های سالم و محصولات لبنیاتی نیاز مبرم دارد.

برای اطمینان بیشتر از سلامت کودکتان، می‌توانید بعد از گذشت چند هفته، میوه‌ها و سبزیجات جدیدی برای او بخرید و از دریافت تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی توسط بدن کودک دلبندتان مطمئن شوید.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

فساد در سینمای ایران به روایت بهنوش بختیاری و حمید فرخ نژادفساد در سینمای ایران به روایت بهنوش بختیاری و حمید فرخ نژادخودروی جیمزباند به حراج گذاشته شدخودروی جیمزباند به حراج گذاشته شداکران فیلم ما همه با هم هستیم با دستور مقامات قضایی در کرمان ممنوع شد!اکران فیلم ما همه با هم هستیم با دستور مقامات قضایی در کرمان ممنوع شد!شراره درشتی، بازیگر سینما و تلویزیون ایران به سرطان مبتلا شد + عکسشراره درشتی، بازیگر سینما و تلویزیون ایران به سرطان مبتلا شد + عکسبیوگرافی جان یامان بازیگر نقش جان در سریال عطر عشق + عکسبیوگرافی جان یامان بازیگر نقش جان در سریال عطر عشق + عکسبیوگرافی دمت اوزدمیر بازیگر نقش صنم در سریال عطر عشق + عکسبیوگرافی دمت اوزدمیر بازیگر نقش صنم در سریال عطر عشق + عکسفرانکو زفیرلی کارگردان رومئو و ژولیت درگذشتفرانکو زفیرلی کارگردان رومئو و ژولیت درگذشتپرویز پرستویی: چرا گیر دادیم به زایمان زن رامبد جوان در کانادا؟پرویز پرستویی: چرا گیر دادیم به زایمان زن رامبد جوان در کانادا؟احتمال ممنوع الفعالیتی رامبد جوان و نگار جواهریاناحتمال ممنوع الفعالیتی رامبد جوان و نگار جواهریانتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (256)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (256)انتقاد بهزاد فراهانی از دستمزد نوید محمد زاده!انتقاد بهزاد فراهانی از دستمزد نوید محمد زاده!رفتار خاص کیانو ریوز خبرساز شد + تصاویررفتار خاص کیانو ریوز خبرساز شد + تصاویررابطه بردلی کوپر و آیرینا شایک به پایان رسید/پای لیدی گاگا در میان است؟رابطه بردلی کوپر و آیرینا شایک به پایان رسید/پای لیدی گاگا در میان است؟بازیگر برنده اسکار پس از متهم شدن به آزار جنسی خودش را به پلیس تسلیم کرد!بازیگر برنده اسکار پس از متهم شدن به آزار جنسی خودش را به پلیس تسلیم کرد!سریال ترسناکی که فقط در هنگام شب می توانید آن را تماشا کنید!سریال ترسناکی که فقط در هنگام شب می توانید آن را تماشا کنید!کشف حجاب نگار جواهریان در کانادا + عکسکشف حجاب نگار جواهریان در کانادا + عکسبیوگرافی آیدا جعفری بازیگر سریال گاندو + عکسبیوگرافی آیدا جعفری بازیگر سریال گاندو + عکساحمد مهرانفر به جشنواره بین المللی آمریکا راه یافتاحمد مهرانفر به جشنواره بین المللی آمریکا راه یافت۱۰ فیلم شهاب حسینی که حتما باید ببینید۱۰ فیلم شهاب حسینی که حتما باید ببینیدیادداشت گلایه آمیز تهیه کننده فیلم سینمایی تگزاس ۲یادداشت گلایه آمیز تهیه کننده فیلم سینمایی تگزاس ۲سرانجام سریال‌های رمضانی؛ پایان بیش‌از‌حد باز!سرانجام سریال‌های رمضانی؛ پایان بیش‌از‌حد باز!کاش اجازه نمی‌دادید خانم شیلا خداداد!کاش اجازه نمی‌دادید خانم شیلا خداداد!ماجرای تعرض به الناز شاکردوستماجرای تعرض به الناز شاکردوستتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (255)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (255)رقابت شدید سه فیلم سینمایی در اولین روز اکران عید فطررقابت شدید سه فیلم سینمایی در اولین روز اکران عید فطر
افشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکسافشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکسمحسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟محسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟انتقاد صدف طاهریان از حضور بازیگر زن هندی در فیلم دختر شیطانانتقاد صدف طاهریان از حضور بازیگر زن هندی در فیلم دختر شیطانریحانا مادر می شود! + عکسریحانا مادر می شود! + عکسبارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عملبارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عملبیوگرافی آژدا پکان خواننده و بازیگر ترکیه ای + عکسبیوگرافی آژدا پکان خواننده و بازیگر ترکیه ای + عکسمرتضی کلانتریان، مترجمی که همچون قهرمان داستانش خودکشی کردمرتضی کلانتریان، مترجمی که همچون قهرمان داستانش خودکشی کردپاسخ مهناز افشار به شایعه فرار از کشور + عکسپاسخ مهناز افشار به شایعه فرار از کشور + عکسترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنیدترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنیدهمایون شجریان گواهینامه درجه یک آواز را دریافت کردهمایون شجریان گواهینامه درجه یک آواز را دریافت کردیلدا عباسی قلب اروپا را به خود خیره کردیلدا عباسی قلب اروپا را به خود خیره کردبیوگرافی بهنام صفوی + عکسبیوگرافی بهنام صفوی + عکسبهنام صفوی درگذشتبهنام صفوی درگذشتاسم و عکس فرزند مگان مارکل و پرنس هری منتشر شداسم و عکس فرزند مگان مارکل و پرنس هری منتشر شدامروز باید چیا بدونیم: از جنتلمن ها تا پیدا شدن گلزارامروز باید چیا بدونیم: از جنتلمن ها تا پیدا شدن گلزارفرزند مگان مارکل و پرنس هری به دنیا آمد؛ ۷ قانونی که زوج سلطنتی از حالا باید رعایت کنندفرزند مگان مارکل و پرنس هری به دنیا آمد؛ ۷ قانونی که زوج سلطنتی از حالا باید رعایت کنندبهنام صفوی خواننده پاپ بار دیگر در بیمارستان بستری شدبهنام صفوی خواننده پاپ بار دیگر در بیمارستان بستری شدچرا دانش‌آموزان‌مان ساسی مانکن را به حامد زمانی ترجیح می‌دهند؟چرا دانش‌آموزان‌مان ساسی مانکن را به حامد زمانی ترجیح می‌دهند؟حامد همایون ممنوع‌التصویر شد + واکنش حامد همایونحامد همایون ممنوع‌التصویر شد + واکنش حامد همایونبرنامه کنسرت های اردیبهشت 98برنامه کنسرت های اردیبهشت 98منیر فرمانفرماییان نقاش و هنرمند بزرگ دار فانی را وداع گفتمنیر فرمانفرماییان نقاش و هنرمند بزرگ دار فانی را وداع گفتجدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترکجدایی اَدل از همسرش پس از ۸ سال زندگی مشترکبه «محمد حسین میثاقی» عادت کنیم؟چرا و چگونه؟به «محمد حسین میثاقی» عادت کنیم؟چرا و چگونه؟استاد عالیم قاسم‌اف؛ بلبل موسیقی آذربایجاناستاد عالیم قاسم‌اف؛ بلبل موسیقی آذربایجاننام‌گذاری خیابانی به نام «شجریان» در تهراننام‌گذاری خیابانی به نام «شجریان» در تهران
۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی؛ قربانی بزرگ خیرخواهیعلی دایی دادگاهی شد! + عکسعلی دایی دادگاهی شد! + عکس