Wednesday, 21 August 2019|چهارشنبه، 30 مرداد، 1398|يا حي و يا قيوم|افراد آنلاین: 31 نفر

افسانه زامبی ها؛ آیا می‌توان مرده ها را زنده کرد؟

تاریخ انتشار: شنبه، 18 خرداد، 1398 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

مرگ در واقع به معنای پایان کار انسان در این دنیا است؛ با این حال، گاهی این سوال به ذهن ما می‌آید که اگر مرگ دائمی نبود چه اتفاقی می‌افتاد؟ اگر زامبی ها واقعی بودند، دنیا چگونه می‌شد؟

در سریال Fear the Walking Dead شبکه ای ام سی، انسان‌های بازگشته از مرگ و احیا شده، در دنیا قدم می‌زنند. ما می‌دانیم که زامبی ها واقعی نیستند اما احیای اجساد، ساخته ذهن خلاق هنرمندان نیست. برای صدها سال، دانشمندان تلاش کرده‌اند تا انسان‌های مرده را زنده کنند.

جیووانی آلدینی

در سده نوزدهم میلادی، فیزیکدانی به نام جیووانی آلدینی برای آزمایش‌های نوآورانه‌اش در زمینه احیای جسد انسان و حیوانات با تحریک آن‌ها بواسطه شوک‌های الکتریکی مشهور شد. او به اعضای بدن انسان یا حیوانات، باطری وصل می‌کرد و با شوک دادن به آن‌ها، باعث تکان خوردن‌شان می‌شد، به شکلی که حتی تصور می‌شد به زندگی بازگشته‌اند. این اتفاق بارها باعث وحشت‌زده‌ شدن حضار شد، با این حال، هیچ کدام از آزمایشات آلدینی منجر به بازگشت یک حیوان یا انسان از مرگ نشد. آلدینی در نهایت فهمید که به این وسیله نمی‌تواند موجودی را زنده کند اما هرگز از عدم امکان پذیری این اتفاق صحبت نکرد و دانشمندانی که مسیر او را ادامه دادند نیز بر این باور بودند که چنین اتفاقی در نهایت ممکن خواهد شد.

رابرت ای کورنیش

انسان‌ها از قدیم‌ الایام مجذوب ایده بازگردانی مردگان و خلق زامبی بوده‌اند.

در دهه 30 میلادی، تلاش برای زنده کردن مردگان بوسیله شوک الکتریکی به پایان رسید اما احیا کردن آن‌ها هنوز وسواس ذهنی بعضی از دانشمندان بود. یکی از مشهورترین دانشمندان در این زمینه، رابرت ای کورنیش، زیست شناس آمریکایی دانشگاه برکلی کالیفرنیا بود. طبق گزارشات، کورنیش به دو سگ، تلفیقی از یک مایه ضد انعقاد خون و استروئید تزریق کرد و سپس آن‌ها را شروع به تکان دادن کرد تا خون در بدن‌شان به حرکت در آید. طبق گزارشات، این دو سگ زنده شدند! کورنیش سپس اعلام کرد که آماده است تا آزمایشات‌اش را بر روی انسان‌ها آغاز کند و یک زندانی در انتظار اعدام به نام توماس مک مانیگل اعلام کرد که اجازه می‌دهد پس از اعدام، جسدش در اختیار کورنیش قرار گیرد اما ایالت کالیفرنیا با درخواست او مخالفت کرد.

اخیرا یک تیم از محققان دانشگاه ییل، در حال انجام آزمایشات مختلف بر روی مغز خوک‌ها هستند و نتایج خود را در ماه آپریل منتشر کردند. آن‌ها موفق شده‌اند چند ساعت پس از مرگ خوک، فعالیت‌های مغزی و بخشی از فعالیت سلولی آن را بازگردانند. طبق اعلام لایو ساینس، با اینکه سلول‌های مغز خوک‌، فعالیت خود را آغاز کرده‌اند اما کافی نبوده تا خوک هوشیاری خود را بدست بیاورد. دانشمندانی که در این پروژه حضور نداشته‌اند، در مورد این آزمایش صحبت کرده‌اند و به این نکته اشاره داشته‌اند که با توجه به نتایج بدست آمده، باید در مسئله زنده بودن، مرگ مغزی و معنای آن‌ها بازنگری شود.

با اینکه شاید در نهایت بازگشت انسان به زندگی ممکن شود اما آن‌ها هرگز شبیه به زامبی های سریال Fear the Walking Dead نخواهند شد.

ماجرای انسان‌های زامبی

زامبی‌ها واقعی نیستند، همه این را می‌دانیم اما چند مورد مختلف وجود داشته که ثابت می‌کند احیا شدن ناگهانی و بدون دلیل امکان پذیر است.

در سال 2011، زن 46 ساله‌ای به نام کلی دوایر، در هنگام قدم زدن، درون یک دریاچه یخ زده افتاد. قلب دوایر قبل از رسیدن آمبولانس، از حرکت ایستاد و دمای بدن او به 60 درجه فارنهایت (15 درجه سانتیگراد) کاهش پیدا کرد. او برای 5 ساعت مرده بود و دکترها دستگاه تنفس مصنوعی‌اش را نیز قطع کرده بودند اما قلب‌اش ناگهان به کار افتاد. پس از دو هفته در بیمارستان، دوایر به خانه بازگشت و پس از بررسی‌ها، مشخص شد که به مغزش هیچ گونه آسیبی نیز وارد نشده است. در واقع او از مرگ بازگشت اما تبدیل به زامبی نشد.

تاکنون افراد زیادی چند دقیقه پس از مرگ، به زندگی بازگشته‌اند که به این اتفاق، پدیده لازاروس (Lazarus phenomenon) گفته می‌شود. همه کسانی که پدیده لازاروس را تجربه می‌کنند، عملکرد عصبی کامل گذشته را بدست نمی‌آورند و تعدادی از آن‌ها برای مدت زیادی زنده نمی‌مانند. طبق نتایج بدست آمده از یک تحقیق در سال 2007، میانگین 35 درصد از بیمارانی که پدیده لازاروس را تجربه کرده‌اند، بدون هیچ مشکلی به زندگی عادی خود باز می‌گردند.

حتی پس از صدها سال آزمایش شکست خورده، بعضی از دانشمندان هنوز هم ناامید نشده‌اند و در تلاش‌اند تا بازگشت انسان از مرگ را ممکن کنند. در سه سال اخیر، شرکت بایوکرارک (Bioquark) که در زمینه بیوتکنولوژی فعالیت دارد، تلاش کرده تا 20 انسان مرده به دلیل مرگ مغزی را بدست آورد و بتواند با انجام آزمایشات مختلف، آن‌ها را زنده کند. این آزمایش قرار است از ماه ژوئیه 2019 آغاز شود و تا اینجا با انتقادات تندی از سوی جامعه علمی رو به رو شده است. دانشمندان مخالف بر این باورند که «انسان مرده، مرده است و بازگشتی وجود ندارد» و نباید در این زمینه تلاشی صورت گیرد. طرفداران زامبی ها شاید با جامعه علمی مخالف باشند!

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

تصاویری از بازیگران در جشن عکاسان سینمای ایرانتصاویری از بازیگران در جشن عکاسان سینمای ایرانستاره اسکندری و گیله‌وا از شبکه سه خارج شدندستاره اسکندری و گیله‌وا از شبکه سه خارج شدندبیوگرافی شاهان گوکباکار بازیگر نقش رجب ایودیک + عکسبیوگرافی شاهان گوکباکار بازیگر نقش رجب ایودیک + عکسبیوگرافی فرح زینب عبدالله بازیگر ترک + عکسبیوگرافی فرح زینب عبدالله بازیگر ترک + عکسحمایت جکی چان از چنگال های الکتریکی دولت چین برای حمله به معترضان هنگ کنگحمایت جکی چان از چنگال های الکتریکی دولت چین برای حمله به معترضان هنگ کنگبیوگرافی خدیجه شندیل بازیگر ترک + عکسبیوگرافی خدیجه شندیل بازیگر ترک + عکسبیوگرافی برگزار کورل بازیگر ترک + عکسبیوگرافی برگزار کورل بازیگر ترک + عکسانتخاب عجیب نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۰انتخاب عجیب نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۰حمله تند و عجیب احسان علیخانی به پریناز ایزدیار + عکسحمله تند و عجیب احسان علیخانی به پریناز ایزدیار + عکسعکس بی حجاب مهناز افشار بدون روسری و موهای بلوند!عکس بی حجاب مهناز افشار بدون روسری و موهای بلوند!بیوگرافی اوزلم یلماز بازیگر ترک + عکسبیوگرافی اوزلم یلماز بازیگر ترک + عکسسرطان جان بازیگر "ایزدی رایدر" را گرفتسرطان جان بازیگر "ایزدی رایدر" را گرفتتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (264)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (264)بیوگرافی مینه توگای بازیگر ترک + عکسبیوگرافی مینه توگای بازیگر ترک + عکسبیوگرافی آصلی تاندوغان بازیگر ترک + عکسبیوگرافی آصلی تاندوغان بازیگر ترک + عکسممنوع التصویر شدن هانیه توسلی/ مشکل هانیه توسلی چیست؟ممنوع التصویر شدن هانیه توسلی/ مشکل هانیه توسلی چیست؟رونمایی از کتاب جدید شیلا خداداد! + عکسرونمایی از کتاب جدید شیلا خداداد! + عکسساخت فصل هفتم خندوانه تایید شدساخت فصل هفتم خندوانه تایید شدبیوگرافی مرات آنلمیش و همسرش بیرجه آکالای + عکسبیوگرافی مرات آنلمیش و همسرش بیرجه آکالای + عکسبیوگرافی کیوانچ تاتلیتوگ بازیگر ترک + عکسبیوگرافی کیوانچ تاتلیتوگ بازیگر ترک + عکسدعوای دختر بروس لی با تارانتینو بالا گرفت/ پاسخ تند شنون لیدعوای دختر بروس لی با تارانتینو بالا گرفت/ پاسخ تند شنون لیحسام نواب صفوی از سوی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تهدید به شکایت شد!حسام نواب صفوی از سوی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تهدید به شکایت شد!اولین قسمت برنامه شب‌ نشینی با حضور پیمان قاسم ‌خانیاولین قسمت برنامه شب‌ نشینی با حضور پیمان قاسم ‌خانیریحانه پارسا به عنوان اولین بازیگر فیلم راند چهارم معرفی شدریحانه پارسا به عنوان اولین بازیگر فیلم راند چهارم معرفی شدبیوگرافی بوگرا گولسوی بازیگر ترک + عکسبیوگرافی بوگرا گولسوی بازیگر ترک + عکس
عکس عاشقانه تارکان و همسرشعکس عاشقانه تارکان و همسرشبازیگری که مورد تحسین قرار گرفت اما حالا منتظر اجرای حکم اعدام است!بازیگری که مورد تحسین قرار گرفت اما حالا منتظر اجرای حکم اعدام است!بیوگرافی چیناره ملیک زاده خواننده و بازیگر آذربایجانی + عکسبیوگرافی چیناره ملیک زاده خواننده و بازیگر آذربایجانی + عکسبیوگرافی سیلا گنچ اوغلو خواننده ترک + عکسبیوگرافی سیلا گنچ اوغلو خواننده ترک + عکسامروز چیا بدونیم: گیر سه پیچ به کودکی بازیگران و چند خبر دیگرامروز چیا بدونیم: گیر سه پیچ به کودکی بازیگران و چند خبر دیگربیوگرافی ایرم دریجی خواننده ترک + عکسبیوگرافی ایرم دریجی خواننده ترک + عکسبیوگرافی بوراک اوزدمیر سرآشپز ترک + عکسبیوگرافی بوراک اوزدمیر سرآشپز ترک + عکسابراز احساسات انریکه به طرفداران ایرانی‌اش + عکسابراز احساسات انریکه به طرفداران ایرانی‌اش + عکسورشکسته های مشهور؛ سلبریتی هایی که ثروت عظیم خود را بر باد دادندورشکسته های مشهور؛ سلبریتی هایی که ثروت عظیم خود را بر باد دادندمورد عجیب پاشایی، حبیب، هاکان و صفوی/ این آهنگ‌ها از کجا می‌آیند؟مورد عجیب پاشایی، حبیب، هاکان و صفوی/ این آهنگ‌ها از کجا می‌آیند؟اعتراض وکیل شجریان به منع تعقیب شریعتمداریاعتراض وکیل شجریان به منع تعقیب شریعتمداریپست تبلیغاتی در اینستاگرام ستاره های ایرانی، چند؟!پست تبلیغاتی در اینستاگرام ستاره های ایرانی، چند؟!محمدباقر منصوری درگذشت + بیوگرافیمحمدباقر منصوری درگذشت + بیوگرافیکیتی پری در دادگاه محکوم شدکیتی پری در دادگاه محکوم شدپلیس تایید کرد/همراه حامد زمانی اقلام ممنوعه داشته است!پلیس تایید کرد/همراه حامد زمانی اقلام ممنوعه داشته است!پارسا خائف پدیده موسیقی خواهد شد؟پارسا خائف پدیده موسیقی خواهد شد؟بیوگرافی علی پرمهر خواننده + زندگی شخصی و همسرشبیوگرافی علی پرمهر خواننده + زندگی شخصی و همسرشتکذیب دستگیری حامد زمانی به دلیل حمل مواد مخدرتکذیب دستگیری حامد زمانی به دلیل حمل مواد مخدرخانه احمد شاملو در آستانه تخریب شدن + عکسخانه احمد شاملو در آستانه تخریب شدن + عکسامروز چیا بدونیم: از گرونترین بازیکن ایران تا دلیل اخراج عادلامروز چیا بدونیم: از گرونترین بازیکن ایران تا دلیل اخراج عادلبیوگرافی گونل زینالوا خواننده ترک + عکسبیوگرافی گونل زینالوا خواننده ترک + عکسلغو کنسرت علیرضا قربانی بخاطر نخست وزیر عراقلغو کنسرت علیرضا قربانی بخاطر نخست وزیر عراقریحانا صاحب موزه شدریحانا صاحب موزه شدبیوگرافی سیمگه ساغین خواننده ترک + عکسبیوگرافی سیمگه ساغین خواننده ترک + عکسبیوگرافی حادیثه آچیق گوز خواننده ترک + عکسبیوگرافی حادیثه آچیق گوز خواننده ترک + عکس
۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارند۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارنداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیدگلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!گلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازد