Tuesday, 22 October 2019|سه شنبه، 30 مهر، 1398|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 43 نفر

افسانه زامبی ها؛ آیا می‌توان مرده ها را زنده کرد؟

تاریخ انتشار: شنبه، 18 خرداد، 1398 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

مرگ در واقع به معنای پایان کار انسان در این دنیا است؛ با این حال، گاهی این سوال به ذهن ما می‌آید که اگر مرگ دائمی نبود چه اتفاقی می‌افتاد؟ اگر زامبی ها واقعی بودند، دنیا چگونه می‌شد؟

در سریال Fear the Walking Dead شبکه ای ام سی، انسان‌های بازگشته از مرگ و احیا شده، در دنیا قدم می‌زنند. ما می‌دانیم که زامبی ها واقعی نیستند اما احیای اجساد، ساخته ذهن خلاق هنرمندان نیست. برای صدها سال، دانشمندان تلاش کرده‌اند تا انسان‌های مرده را زنده کنند.

جیووانی آلدینی

در سده نوزدهم میلادی، فیزیکدانی به نام جیووانی آلدینی برای آزمایش‌های نوآورانه‌اش در زمینه احیای جسد انسان و حیوانات با تحریک آن‌ها بواسطه شوک‌های الکتریکی مشهور شد. او به اعضای بدن انسان یا حیوانات، باطری وصل می‌کرد و با شوک دادن به آن‌ها، باعث تکان خوردن‌شان می‌شد، به شکلی که حتی تصور می‌شد به زندگی بازگشته‌اند. این اتفاق بارها باعث وحشت‌زده‌ شدن حضار شد، با این حال، هیچ کدام از آزمایشات آلدینی منجر به بازگشت یک حیوان یا انسان از مرگ نشد. آلدینی در نهایت فهمید که به این وسیله نمی‌تواند موجودی را زنده کند اما هرگز از عدم امکان پذیری این اتفاق صحبت نکرد و دانشمندانی که مسیر او را ادامه دادند نیز بر این باور بودند که چنین اتفاقی در نهایت ممکن خواهد شد.

رابرت ای کورنیش

انسان‌ها از قدیم‌ الایام مجذوب ایده بازگردانی مردگان و خلق زامبی بوده‌اند.

در دهه 30 میلادی، تلاش برای زنده کردن مردگان بوسیله شوک الکتریکی به پایان رسید اما احیا کردن آن‌ها هنوز وسواس ذهنی بعضی از دانشمندان بود. یکی از مشهورترین دانشمندان در این زمینه، رابرت ای کورنیش، زیست شناس آمریکایی دانشگاه برکلی کالیفرنیا بود. طبق گزارشات، کورنیش به دو سگ، تلفیقی از یک مایه ضد انعقاد خون و استروئید تزریق کرد و سپس آن‌ها را شروع به تکان دادن کرد تا خون در بدن‌شان به حرکت در آید. طبق گزارشات، این دو سگ زنده شدند! کورنیش سپس اعلام کرد که آماده است تا آزمایشات‌اش را بر روی انسان‌ها آغاز کند و یک زندانی در انتظار اعدام به نام توماس مک مانیگل اعلام کرد که اجازه می‌دهد پس از اعدام، جسدش در اختیار کورنیش قرار گیرد اما ایالت کالیفرنیا با درخواست او مخالفت کرد.

اخیرا یک تیم از محققان دانشگاه ییل، در حال انجام آزمایشات مختلف بر روی مغز خوک‌ها هستند و نتایج خود را در ماه آپریل منتشر کردند. آن‌ها موفق شده‌اند چند ساعت پس از مرگ خوک، فعالیت‌های مغزی و بخشی از فعالیت سلولی آن را بازگردانند. طبق اعلام لایو ساینس، با اینکه سلول‌های مغز خوک‌، فعالیت خود را آغاز کرده‌اند اما کافی نبوده تا خوک هوشیاری خود را بدست بیاورد. دانشمندانی که در این پروژه حضور نداشته‌اند، در مورد این آزمایش صحبت کرده‌اند و به این نکته اشاره داشته‌اند که با توجه به نتایج بدست آمده، باید در مسئله زنده بودن، مرگ مغزی و معنای آن‌ها بازنگری شود.

با اینکه شاید در نهایت بازگشت انسان به زندگی ممکن شود اما آن‌ها هرگز شبیه به زامبی های سریال Fear the Walking Dead نخواهند شد.

ماجرای انسان‌های زامبی

زامبی‌ها واقعی نیستند، همه این را می‌دانیم اما چند مورد مختلف وجود داشته که ثابت می‌کند احیا شدن ناگهانی و بدون دلیل امکان پذیر است.

در سال 2011، زن 46 ساله‌ای به نام کلی دوایر، در هنگام قدم زدن، درون یک دریاچه یخ زده افتاد. قلب دوایر قبل از رسیدن آمبولانس، از حرکت ایستاد و دمای بدن او به 60 درجه فارنهایت (15 درجه سانتیگراد) کاهش پیدا کرد. او برای 5 ساعت مرده بود و دکترها دستگاه تنفس مصنوعی‌اش را نیز قطع کرده بودند اما قلب‌اش ناگهان به کار افتاد. پس از دو هفته در بیمارستان، دوایر به خانه بازگشت و پس از بررسی‌ها، مشخص شد که به مغزش هیچ گونه آسیبی نیز وارد نشده است. در واقع او از مرگ بازگشت اما تبدیل به زامبی نشد.

تاکنون افراد زیادی چند دقیقه پس از مرگ، به زندگی بازگشته‌اند که به این اتفاق، پدیده لازاروس (Lazarus phenomenon) گفته می‌شود. همه کسانی که پدیده لازاروس را تجربه می‌کنند، عملکرد عصبی کامل گذشته را بدست نمی‌آورند و تعدادی از آن‌ها برای مدت زیادی زنده نمی‌مانند. طبق نتایج بدست آمده از یک تحقیق در سال 2007، میانگین 35 درصد از بیمارانی که پدیده لازاروس را تجربه کرده‌اند، بدون هیچ مشکلی به زندگی عادی خود باز می‌گردند.

حتی پس از صدها سال آزمایش شکست خورده، بعضی از دانشمندان هنوز هم ناامید نشده‌اند و در تلاش‌اند تا بازگشت انسان از مرگ را ممکن کنند. در سه سال اخیر، شرکت بایوکرارک (Bioquark) که در زمینه بیوتکنولوژی فعالیت دارد، تلاش کرده تا 20 انسان مرده به دلیل مرگ مغزی را بدست آورد و بتواند با انجام آزمایشات مختلف، آن‌ها را زنده کند. این آزمایش قرار است از ماه ژوئیه 2019 آغاز شود و تا اینجا با انتقادات تندی از سوی جامعه علمی رو به رو شده است. دانشمندان مخالف بر این باورند که «انسان مرده، مرده است و بازگشتی وجود ندارد» و نباید در این زمینه تلاشی صورت گیرد. طرفداران زامبی ها شاید با جامعه علمی مخالف باشند!

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

سوگل سریال غنچه های زخمی شکلات میفروشد!سوگل سریال غنچه های زخمی شکلات میفروشد!تغییر چهره ناامید کننده مریم اوزرلی طی 10 سال گذشته!تغییر چهره ناامید کننده مریم اوزرلی طی 10 سال گذشته!سریال اینترنتی ”بابیل” با حضور بزرگان سینما و تلویزیون ترکیه!سریال اینترنتی ”بابیل” با حضور بزرگان سینما و تلویزیون ترکیه!باده ایشچیل: به این حرفها بها نمیدم!باده ایشچیل: به این حرفها بها نمیدم!زایمان سعادت یشیل در لس آنجلس!زایمان سعادت یشیل در لس آنجلس!فریدون جیرانی از بیمارستان مرخص شدفریدون جیرانی از بیمارستان مرخص شدگریم طناز طباطبایی در فیلمی که هشت سال توقیف بودگریم طناز طباطبایی در فیلمی که هشت سال توقیف بودنگاهی به روند تکاملی جوکر در فیلم‌هانگاهی به روند تکاملی جوکر در فیلم‌هاتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (273)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (273)واکنش محمدرضا گلزار به تمسخر علی دایی در صدا و سیماواکنش محمدرضا گلزار به تمسخر علی دایی در صدا و سیماکارگردان مشهور از هازار ارگوچلو خواستگاری کرد!کارگردان مشهور از هازار ارگوچلو خواستگاری کرد!آخرین وضعیت جسمانی فریدون جیرانی پس از سکته مغزیآخرین وضعیت جسمانی فریدون جیرانی پس از سکته مغزیواکنش برگوزار کورال به صحبت های خواهرشواکنش برگوزار کورال به صحبت های خواهرشهشدار ازگی مولا درباره سرطان سینه در میدان بشیکتاش!هشدار ازگی مولا درباره سرطان سینه در میدان بشیکتاش!سریال جدید دمت اوزدمیر ”خانه من” با ابراهیم چیلیک کولسریال جدید دمت اوزدمیر ”خانه من” با ابراهیم چیلیک کولاهدای اسب برنز به پیمان معادیاهدای اسب برنز به پیمان معادیفریدون جیرانی در بیمارستان بستری شدفریدون جیرانی در بیمارستان بستری شددادستان کشور دلیل بسته شدن سایت های دانلود فیلم در ایران را اعلام کرددادستان کشور دلیل بسته شدن سایت های دانلود فیلم در ایران را اعلام کرداعتراضات کار دست جین فوندا داد/ بازیگر معروف هالیوودی زندانی شداعتراضات کار دست جین فوندا داد/ بازیگر معروف هالیوودی زندانی شدپیاده روی هنرمندان در اربعین + عکسپیاده روی هنرمندان در اربعین + عکسطراح صحنه سریال « خواب زده » طی یک حادثه فوت شدطراح صحنه سریال « خواب زده » طی یک حادثه فوت شدانتقاد تند شیوا خنیاگر به گریم نرگس محمدیانتقاد تند شیوا خنیاگر به گریم نرگس محمدیعذرخواهی متین ستوده بابت ظاهرش در مراسم اکران خصوصی مسخره بازعذرخواهی متین ستوده بابت ظاهرش در مراسم اکران خصوصی مسخره بازعلیرضا شجاع نوری بازیگر نقش سلمان فارسی شدعلیرضا شجاع نوری بازیگر نقش سلمان فارسی شدخالکوبی جالب فارسی بر روی دستان آنجلینا جولی!خالکوبی جالب فارسی بر روی دستان آنجلینا جولی!
راز زیبایی و انرژی خواننده گلشن از زبان خودشراز زیبایی و انرژی خواننده گلشن از زبان خودشآقای گلزار، برای خوانندگی پرستیژ نیاز استآقای گلزار، برای خوانندگی پرستیژ نیاز استرکورد برادران خواننده ایرانی در اروپارکورد برادران خواننده ایرانی در اروپاقمارباز محسن چاوشی مجوز گرفت/اعلام زمان انتشارقمارباز محسن چاوشی مجوز گرفت/اعلام زمان انتشارآمار فاجعه بار فروش بلیت کنسرت محمدرضا گلزار در آمریکاآمار فاجعه بار فروش بلیت کنسرت محمدرضا گلزار در آمریکاحمایت دمت آکالین از برگوزر کورال در برابر توهین های خواهرش!حمایت دمت آکالین از برگوزر کورال در برابر توهین های خواهرش!شش هنرمند ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2019 جای گرفتندشش هنرمند ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2019 جای گرفتندطعنه ریحانا به شکیرا و جنیفر لوپز: حاضر نیستم خودم را بفروشم!طعنه ریحانا به شکیرا و جنیفر لوپز: حاضر نیستم خودم را بفروشم!همایون شجریان و سهراب پورناظری نیز به مست عشق پیوستندهمایون شجریان و سهراب پورناظری نیز به مست عشق پیوستندجریمه‌ای که جنیفر لوپز برای عکس جنجالی‌اش پرداختجریمه‌ای که جنیفر لوپز برای عکس جنجالی‌اش پرداختپای خواننده‌های کره‌ای هم به عربستان باز شدپای خواننده‌های کره‌ای هم به عربستان باز شدریحانا کتاب منتشر می‌کند/ هزار عکس نادیده از خواننده معروفریحانا کتاب منتشر می‌کند/ هزار عکس نادیده از خواننده معروفدرخشش خواننده کوچک "عصر جدید" در آذربایجان/ پارسا خائف برنده یک جایزه بین‌المللی شددرخشش خواننده کوچک "عصر جدید" در آذربایجان/ پارسا خائف برنده یک جایزه بین‌المللی شدآلبوم خواننده ایرانی نامزده جایزه استرالیا شدآلبوم خواننده ایرانی نامزده جایزه استرالیا شددانلا بلیج با آرایش و تغییر چهره جدیدش لایک باران شد!دانلا بلیج با آرایش و تغییر چهره جدیدش لایک باران شد!دردسر چاوشیست‌ها برای محسن چاوشی/ وضعیت قمارباز پیچیده شددردسر چاوشیست‌ها برای محسن چاوشی/ وضعیت قمارباز پیچیده شدتمرینات ورزشی جنیفر لوپز در 50 سالگی + عکستمرینات ورزشی جنیفر لوپز در 50 سالگی + عکسسرنوشت مشابه تتلو برای هوروش‌بند + عکسسرنوشت مشابه تتلو برای هوروش‌بند + عکسدادگاه محسن لرستانی برگزار شددادگاه محسن لرستانی برگزار شدتصاویر ایرانگردی جالب یولیا یوزیک، خبرنگار بازداشت شده روس در تهرانتصاویر ایرانگردی جالب یولیا یوزیک، خبرنگار بازداشت شده روس در تهرانسحر تبر، چهره جنجالی اینستاگرام بازداشت شد!سحر تبر، چهره جنجالی اینستاگرام بازداشت شد!جنگ جدید دمت آکالین با حادیثه/طفلکی حتی یک میلیون فالوور هم نداره!جنگ جدید دمت آکالین با حادیثه/طفلکی حتی یک میلیون فالوور هم نداره!امیر اویار هتلدار مشهور ترک در ونیز ایتالیا، دوست پسر جدید آدریانا لیماامیر اویار هتلدار مشهور ترک در ونیز ایتالیا، دوست پسر جدید آدریانا لیمااوزجان دنیز: تحقیق کردم چنین خواهری ندارم!اوزجان دنیز: تحقیق کردم چنین خواهری ندارم!جامعه شناسی خودمانی تتلو و بهادر وحشی‌ها؛ گیلتی پلیژرهای اینستاگرامی!جامعه شناسی خودمانی تتلو و بهادر وحشی‌ها؛ گیلتی پلیژرهای اینستاگرامی!
جنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!جنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!خشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردسیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!سیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!او حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مرداو حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مردپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندهادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹هادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹میشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آوردمیشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آورد۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارند۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارنداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیدگلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!گلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریان