Friday, 19 July 2019|جمعه، 28 تير، 1398|اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم|افراد آنلاین: 52 نفر

ایران چگونه در یک نبرد با آمریکا می جنگد؟

تاریخ انتشار: دوشنبه، 10 تير، 1398 اخبار ، اخبار سیاسی
+ A -

نشریه «نشنال اینترست» در مطلبی با بیان اینکه «دونالد ترامپ» هیچ درسی از مقامات پیشین آمریکا به جز گستاخی و خوش بینی نگرفته، نوشت: فرض ترامپ بر اینکه جنگ علیه ایران کوتاه خواهد بود اشتباهی بزرگ است زیرا هرگونه حمله به ایران به کابوسی طولانی و پرهزینه برای واشنگتن بدل خواهد شد.

به گزارش العالم در این مطلب با عنوان "ایران چگونه در یک نبرد با آمریکا می جنگد؟" که به قلم "تد گلن کارپنتر" عضو ارشد بخش مطالعات امنیتی اندیشکده آمریکایی کیتو نوشته شده، آمده است: "کنت آدلمن" معاون "دونالد رامسفلد" وزیر دفاع دولت جرج دبلیو بوش و از شخصیت های برجسته جامعه سیاست خارجی ایالات متحده، در سال ۲۰۰۲ پیش بینی کرد حمله به عراق برای بیرون راندن صدام حسین دیکتاتور عراق یک "قهرمانی آسان و بی دردسر" خواهد بود.

حالا هم به نظر می رسد "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا هیچ درسی از آدلمن جز خوش بینی و گستاخی نگرفته است.

اگرچه وی در دقایق آخر دستور درگیری با ایران را لغو کرد اما پس از آن رهبران ایران را تهدید کرد که گزینه اقدام نظامی همچنان روی میز است.

وی افزود، اگر ایالات متحده بخواهد به ایران حمله کند، این یورش شامل حمله زمینی نخواهد بود و فقط از حملات هوایی و دریایی علیه مواضع ایران استفاده می کند.

به طور قطع ترامپ در مورد نتیجه این جنگ هیچ شکی به ذهنش راه نمی دهد، زیرا تصریح کرد چنین جنگی چندان به طول نمی انجامد و به معنای نابودی ایران خواهد بود.

در ادامه مطلب درج شده در این نشریه آمریکایی می خوانیم: اما تاریخ زباله دان نمونه جنگ هایی است که رهبران سیاسی و عموم مردم به اشتباه معتقد بودند سریع و آسان پایان می یابد. هنگامی که "آبراهام لینکلن" تصمیم گرفت با ایالات جنوبی مقابله کند، درخواست نخست او برای ارسال نیرو برای ۹۰ روز بود. مردم در واشنگتن، بسیار مطمئن بودند که ارتش اتحادیه شورشیان پیشرو را متلاشی می کند و حتی صدها نفر با سبد پیک نیک به تماشای پایان جنگ رفتند. اما چهار سال بعد، بیش از ۵۰۰ هزار سرباز آمریکایی مرده بودند.

رهبران کشورهای مهم اروپایی در سال ۱۹۱۴ (آغاز جنگ جهانی اول) خوش بینانه گمان می کردند این نبرد در عرض چند ماه به پایان می رسد.

اما وضعیت جور دیگری پیش رفت و جنگی با کشتار طولانی و وحشتناک آغاز شد که جان میلیون ها نفر از جوانان را گرفت و نظام های سیاسی مستقر در آلمان، اتریش، مجارستان و روسیه را از میان برد و طلیعه ای برای ظهور فاشیسم و کمونیسم شد.

نکته مشترک تمامی این خطاهای بزرگ این بود که فاز نخست یک درگیری کاملاً تعیین کننده است. این اشتباه آدلمن هم بود.

مقابله نظامی ارتش واشنگتن با نیروهای صدام، خیلی نزدیک به همان فرضیه وی یعنی "قهرمانی بی دردسر" بود.

در واقع هم ارتش ناتوان عراق در حد و اندازه مهاجمان تحت رهبری ایالات متحده نبود.

هنگامی که صدام سقوط کرد، "جورج دبلیو بوش" رئیس جمهوری وقت آمریکا سوار هواپیمایی شد که پرچمی بزرگ با خود حمل می کرد که بر روی آن نوشته شده بود "ماموریت انجام شد".

با این حال، پیروزی اولیه نظامی، فقط آغاز یک دردسر عظیم برای ایالات متحده بود.

طی چند ماه، یک شورش بزرگ علیه نیروهای اشغالگر آمریکا به وجود آمد و بی ثباتی سیاسی همراه با جنگ داخلی عراق را به ستوه آورد و همه اینها زمینه را برای ظهور داعش فراهم کرد.

در نهایت بیش از ۴ هزار و ۴۰۰ سرباز آمریکایی در این ماموریت آمریکایی جان خود را از دست دادند و ایالات متحده مجبور به پرداخت تریلیون ها دلار هزینه برای این حمله شد.

این همان چیزی است که ترامپ را در مورد جنگ با ایران نگران کرده است.

او به طور ضمنی فرض می کند که ایالات متحده بر هر دو فرآیند اقدامات تلافی جویانه و تنش زا کنترل دارد.

هرچند این همان اشتباهی است که مقامات ایالات متحده در زمان جنگ عراق و چند دهه قبل در ویتنام مرتکب شدند.

اما حتی دشمنانی که از لحاظ قابلیت های نظامی متعارف دست کم گرفته می شوند، ممکن است گزینه های بسیاری برای جنگ نامتقارن داشته باشند و این راهبرد می تواند منجر به یک جنگ اصطکاکی شود و صدمات فراوانی به آمریکا وارد کند.

ایران احتمالاً در این نبرد (نامتقارن) کارآیی بسیاری خواهد داشت.

در حقیقت، از دیدگاه قابلیت های نظامی، توانایی های ایران فراتر است از آنچه به نظر می رسد.

"جیمز استاوریدیس" دریاسالار بازنشسته نیروی دریایی آمریکا یادآوری می کند ایران توانایی های خارق العاده بسیاری در جنگ نامتقارن دارد.

وی اظهار کرد: "حملات سایبری، استفاده از قایق های تندرو، زیردریایی های دیزلی، نیروهای ویژه و موشک های کروز زمین به زمین از جمله قابلیت هایی است که ایران دارد.

به گفته استاوریدیس، ایرانیان به شدت در بکارگیری این ادوات در محیطی همانند خاورمیانه تبحر دارند.

نشریه نشنال اینترست ادامه داد: تهران افزون بر قابلیت های نظامی مستقیم، می تواند به خوبی به شبکه شبه نظامیان شیعه در خاورمیانه متوسل شود و از آنها بخواهد منافع ایالات متحده در منطقه را هدف قرار دهند. از این رو نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه می توانند هدف این دست حملات آسیب پذیر قرار گیرند و در ضمن هرگز نباید نقش بالقوه نیروهای شیعه بحرین را نادیده گرفت؛ شیعیانی ناراضی و در حال خروش که تحت کنترل رژیمی سنی مذهب با حمایت آمریکا قرار دارند که می تواند کار را برای دولت ترامپ در استقرار پایگاه پنجم ایالات متحده در بحرین دشوار کند.

بنابراین رفتن به جنگ علیه ایران، هرگز موضوعی کم اهمیت نیست و ترامپ در این شیوه گستاخانه (جنگ با ایران) بسیار غیرمسئولانه رفتار می کند.

"تولسی گبارد" نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا و نامزد ریاست جمهوری حمله به ایران را آغاز یک کابوس طولانی و پرهزینه برای واشنگتن می داند و می افزاید: تهران راه های بسیاری برای اقدامات تلافی جویانه علیه حمله آمریکا و افزایش تحرکات در روابط دو جانبه دارد. بنابراین رهبران آمریکا نباید با گام برداشتن در این مسیر خطر کنند.

نشریه آمریکایی نشنال اینترست با تمرکز بر سیاست خارجی در راستای منافع ملی آمریکا در سال ۱۹۸۵ توسط "ایروینگ کریستول" و "اوون هریس" تأسیس شد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

اتهام نژاد پرستی به امین حیایی به دلیل اظهاراتش در عصر جدیداتهام نژاد پرستی به امین حیایی به دلیل اظهاراتش در عصر جدیدمجموعه شب نشینی مهران مدیری به جای دورهمی!مجموعه شب نشینی مهران مدیری به جای دورهمی!خندوانه چطور به نی نی و دادا تبدیل شد؟خندوانه چطور به نی نی و دادا تبدیل شد؟یک اتفاق خطرناک در سینما!یک اتفاق خطرناک در سینما!گروکشی دولت از صداوسیما پس از پخش سریال گاندو! + سندگروکشی دولت از صداوسیما پس از پخش سریال گاندو! + سندسیروس الوند: فیلمی دیدم که با زن و بچه خودم نمی توانم آن را ببینم!سیروس الوند: فیلمی دیدم که با زن و بچه خودم نمی توانم آن را ببینم!علت اصلی حبس محسن افشانی چیست؟علت اصلی حبس محسن افشانی چیست؟رکورد تاریخی فصل آخر سریال بازی تاج و تخترکورد تاریخی فصل آخر سریال بازی تاج و تخت۱۵۵ نماینده از سریال گاندو تقدیر کردند۱۵۵ نماینده از سریال گاندو تقدیر کردندزمان پخش سریال ستایش 3 مشخص شدزمان پخش سریال ستایش 3 مشخص شدمحمد علی نجفی: میترا استاد با یک کارگردان رابطه داشت!محمد علی نجفی: میترا استاد با یک کارگردان رابطه داشت!ماجرای لکنت زبان امیلی بلانت چیست؟ماجرای لکنت زبان امیلی بلانت چیست؟درخواست خانواده‌های شهدا؛ ساخت فصل دوم سریال گاندودرخواست خانواده‌های شهدا؛ ساخت فصل دوم سریال گاندودونالد ترامپ خبر درگذشت آرنولد شوارتزنگر را اعلام کرد!دونالد ترامپ خبر درگذشت آرنولد شوارتزنگر را اعلام کرد!رضا رویگری و همسرش و ماجرای حسن کچلرضا رویگری و همسرش و ماجرای حسن کچلتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (260)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (260)سفر بهرام رادان به درون مغز انسان با مستند کاپیتان منسفر بهرام رادان به درون مغز انسان با مستند کاپیتان منبهترین سریال های ترسناک تاریخبهترین سریال های ترسناک تاریخبرنده های جشن حافظ ۹۸ مشخص شدندبرنده های جشن حافظ ۹۸ مشخص شدندوالنتینا کورتز، ستاره‌ فیلم بینوایان درگذشتوالنتینا کورتز، ستاره‌ فیلم بینوایان درگذشتسوفیا لورن با بابک کریمی به دنیای سینما برمی‌گرددسوفیا لورن با بابک کریمی به دنیای سینما برمی‌گرددسریال آچمز از شنبه جانشین گاندو می‌شودسریال آچمز از شنبه جانشین گاندو می‌شودیک گاندو و این همه گاف!یک گاندو و این همه گاف!همکاری شهاب حسینی و بهروز وثوقی در آمریکا + عکسهمکاری شهاب حسینی و بهروز وثوقی در آمریکا + عکسامروز چیا بدونیم: از محمد گاندو تا بازگشت مهناز به وطنامروز چیا بدونیم: از محمد گاندو تا بازگشت مهناز به وطن
سلمان خان از فاطمه حمامی دختر نقاش ایرانی قدردانی کرد + عکسسلمان خان از فاطمه حمامی دختر نقاش ایرانی قدردانی کرد + عکسشکایت شجریان از صداوسیما روی میز قاضی پرونده‌های اخلالگران اقتصادیشکایت شجریان از صداوسیما روی میز قاضی پرونده‌های اخلالگران اقتصادیرابطه جنجالی الناز شاکردوست با علیرضا حقیقی!رابطه جنجالی الناز شاکردوست با علیرضا حقیقی!لغو کنسرت جنیفر لوپز به دلیل قطع برق!لغو کنسرت جنیفر لوپز به دلیل قطع برق!چهره های پردرآمد دنیا معرفی شدندچهره های پردرآمد دنیا معرفی شدندمرلین منسون خواننده مشهور آمریکایی، نامزد جدید امبر هردمرلین منسون خواننده مشهور آمریکایی، نامزد جدید امبر هردکنسرت سیروان خسروی در قزوین لغو شدکنسرت سیروان خسروی در قزوین لغو شدمهدی یراحی در برج میلاد «سه گانه اجتماعی اول» را می‌خواندمهدی یراحی در برج میلاد «سه گانه اجتماعی اول» را می‌خوانداحسان خواجه‌امیری: کاش در عصر دایناسورها زندگی می‌کردیم!احسان خواجه‌امیری: کاش در عصر دایناسورها زندگی می‌کردیم!پایان ممنوع الکاری مهدی یراحی با انتشار تیزر کنسرت جدیدشپایان ممنوع الکاری مهدی یراحی با انتشار تیزر کنسرت جدیدشسلبریتی هایی که اعضای بدن خود را میلیون ها دلار بیمه کرده اندسلبریتی هایی که اعضای بدن خود را میلیون ها دلار بیمه کرده اندلیدی گاگا و ادل به عضویت آکادمی اسکار درآمدندلیدی گاگا و ادل به عضویت آکادمی اسکار درآمدندجاس استون خواننده مشهور انگلیسی در ایران بازداشت و اخراج شد!جاس استون خواننده مشهور انگلیسی در ایران بازداشت و اخراج شد!اسحاق انور در اوج بی خبری درگذشتاسحاق انور در اوج بی خبری درگذشتچرا صدای محمد علیزاده در تیتراژ سریال گاندو حذف شد؟چرا صدای محمد علیزاده در تیتراژ سریال گاندو حذف شد؟با شکایت تهمینه میلانی، دانشجوی نقاشی به 35 ضربه شلاق محکوم شد!با شکایت تهمینه میلانی، دانشجوی نقاشی به 35 ضربه شلاق محکوم شد!افشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکسافشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکسمحسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟محسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟انتقاد صدف طاهریان از حضور بازیگر زن هندی در فیلم دختر شیطانانتقاد صدف طاهریان از حضور بازیگر زن هندی در فیلم دختر شیطانریحانا مادر می شود! + عکسریحانا مادر می شود! + عکسبارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عملبارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عملبیوگرافی آژدا پکان خواننده و بازیگر ترکیه ای + عکسبیوگرافی آژدا پکان خواننده و بازیگر ترکیه ای + عکسمرتضی کلانتریان، مترجمی که همچون قهرمان داستانش خودکشی کردمرتضی کلانتریان، مترجمی که همچون قهرمان داستانش خودکشی کردپاسخ مهناز افشار به شایعه فرار از کشور + عکسپاسخ مهناز افشار به شایعه فرار از کشور + عکسترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنیدترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنید
ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاس