Wednesday, 23 October 2019|چهارشنبه، 1 آبان، 1398|يا حي و يا قيوم|افراد آنلاین: 53 نفر

ایران چگونه در یک نبرد با آمریکا می جنگد؟

تاریخ انتشار: دوشنبه، 10 تير، 1398 اخبار ، اخبار سیاسی
+ A -

نشریه «نشنال اینترست» در مطلبی با بیان اینکه «دونالد ترامپ» هیچ درسی از مقامات پیشین آمریکا به جز گستاخی و خوش بینی نگرفته، نوشت: فرض ترامپ بر اینکه جنگ علیه ایران کوتاه خواهد بود اشتباهی بزرگ است زیرا هرگونه حمله به ایران به کابوسی طولانی و پرهزینه برای واشنگتن بدل خواهد شد.

به گزارش العالم در این مطلب با عنوان "ایران چگونه در یک نبرد با آمریکا می جنگد؟" که به قلم "تد گلن کارپنتر" عضو ارشد بخش مطالعات امنیتی اندیشکده آمریکایی کیتو نوشته شده، آمده است: "کنت آدلمن" معاون "دونالد رامسفلد" وزیر دفاع دولت جرج دبلیو بوش و از شخصیت های برجسته جامعه سیاست خارجی ایالات متحده، در سال ۲۰۰۲ پیش بینی کرد حمله به عراق برای بیرون راندن صدام حسین دیکتاتور عراق یک "قهرمانی آسان و بی دردسر" خواهد بود.

حالا هم به نظر می رسد "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا هیچ درسی از آدلمن جز خوش بینی و گستاخی نگرفته است.

اگرچه وی در دقایق آخر دستور درگیری با ایران را لغو کرد اما پس از آن رهبران ایران را تهدید کرد که گزینه اقدام نظامی همچنان روی میز است.

وی افزود، اگر ایالات متحده بخواهد به ایران حمله کند، این یورش شامل حمله زمینی نخواهد بود و فقط از حملات هوایی و دریایی علیه مواضع ایران استفاده می کند.

به طور قطع ترامپ در مورد نتیجه این جنگ هیچ شکی به ذهنش راه نمی دهد، زیرا تصریح کرد چنین جنگی چندان به طول نمی انجامد و به معنای نابودی ایران خواهد بود.

در ادامه مطلب درج شده در این نشریه آمریکایی می خوانیم: اما تاریخ زباله دان نمونه جنگ هایی است که رهبران سیاسی و عموم مردم به اشتباه معتقد بودند سریع و آسان پایان می یابد. هنگامی که "آبراهام لینکلن" تصمیم گرفت با ایالات جنوبی مقابله کند، درخواست نخست او برای ارسال نیرو برای ۹۰ روز بود. مردم در واشنگتن، بسیار مطمئن بودند که ارتش اتحادیه شورشیان پیشرو را متلاشی می کند و حتی صدها نفر با سبد پیک نیک به تماشای پایان جنگ رفتند. اما چهار سال بعد، بیش از ۵۰۰ هزار سرباز آمریکایی مرده بودند.

رهبران کشورهای مهم اروپایی در سال ۱۹۱۴ (آغاز جنگ جهانی اول) خوش بینانه گمان می کردند این نبرد در عرض چند ماه به پایان می رسد.

اما وضعیت جور دیگری پیش رفت و جنگی با کشتار طولانی و وحشتناک آغاز شد که جان میلیون ها نفر از جوانان را گرفت و نظام های سیاسی مستقر در آلمان، اتریش، مجارستان و روسیه را از میان برد و طلیعه ای برای ظهور فاشیسم و کمونیسم شد.

نکته مشترک تمامی این خطاهای بزرگ این بود که فاز نخست یک درگیری کاملاً تعیین کننده است. این اشتباه آدلمن هم بود.

مقابله نظامی ارتش واشنگتن با نیروهای صدام، خیلی نزدیک به همان فرضیه وی یعنی "قهرمانی بی دردسر" بود.

در واقع هم ارتش ناتوان عراق در حد و اندازه مهاجمان تحت رهبری ایالات متحده نبود.

هنگامی که صدام سقوط کرد، "جورج دبلیو بوش" رئیس جمهوری وقت آمریکا سوار هواپیمایی شد که پرچمی بزرگ با خود حمل می کرد که بر روی آن نوشته شده بود "ماموریت انجام شد".

با این حال، پیروزی اولیه نظامی، فقط آغاز یک دردسر عظیم برای ایالات متحده بود.

طی چند ماه، یک شورش بزرگ علیه نیروهای اشغالگر آمریکا به وجود آمد و بی ثباتی سیاسی همراه با جنگ داخلی عراق را به ستوه آورد و همه اینها زمینه را برای ظهور داعش فراهم کرد.

در نهایت بیش از ۴ هزار و ۴۰۰ سرباز آمریکایی در این ماموریت آمریکایی جان خود را از دست دادند و ایالات متحده مجبور به پرداخت تریلیون ها دلار هزینه برای این حمله شد.

این همان چیزی است که ترامپ را در مورد جنگ با ایران نگران کرده است.

او به طور ضمنی فرض می کند که ایالات متحده بر هر دو فرآیند اقدامات تلافی جویانه و تنش زا کنترل دارد.

هرچند این همان اشتباهی است که مقامات ایالات متحده در زمان جنگ عراق و چند دهه قبل در ویتنام مرتکب شدند.

اما حتی دشمنانی که از لحاظ قابلیت های نظامی متعارف دست کم گرفته می شوند، ممکن است گزینه های بسیاری برای جنگ نامتقارن داشته باشند و این راهبرد می تواند منجر به یک جنگ اصطکاکی شود و صدمات فراوانی به آمریکا وارد کند.

ایران احتمالاً در این نبرد (نامتقارن) کارآیی بسیاری خواهد داشت.

در حقیقت، از دیدگاه قابلیت های نظامی، توانایی های ایران فراتر است از آنچه به نظر می رسد.

"جیمز استاوریدیس" دریاسالار بازنشسته نیروی دریایی آمریکا یادآوری می کند ایران توانایی های خارق العاده بسیاری در جنگ نامتقارن دارد.

وی اظهار کرد: "حملات سایبری، استفاده از قایق های تندرو، زیردریایی های دیزلی، نیروهای ویژه و موشک های کروز زمین به زمین از جمله قابلیت هایی است که ایران دارد.

به گفته استاوریدیس، ایرانیان به شدت در بکارگیری این ادوات در محیطی همانند خاورمیانه تبحر دارند.

نشریه نشنال اینترست ادامه داد: تهران افزون بر قابلیت های نظامی مستقیم، می تواند به خوبی به شبکه شبه نظامیان شیعه در خاورمیانه متوسل شود و از آنها بخواهد منافع ایالات متحده در منطقه را هدف قرار دهند. از این رو نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه می توانند هدف این دست حملات آسیب پذیر قرار گیرند و در ضمن هرگز نباید نقش بالقوه نیروهای شیعه بحرین را نادیده گرفت؛ شیعیانی ناراضی و در حال خروش که تحت کنترل رژیمی سنی مذهب با حمایت آمریکا قرار دارند که می تواند کار را برای دولت ترامپ در استقرار پایگاه پنجم ایالات متحده در بحرین دشوار کند.

بنابراین رفتن به جنگ علیه ایران، هرگز موضوعی کم اهمیت نیست و ترامپ در این شیوه گستاخانه (جنگ با ایران) بسیار غیرمسئولانه رفتار می کند.

"تولسی گبارد" نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا و نامزد ریاست جمهوری حمله به ایران را آغاز یک کابوس طولانی و پرهزینه برای واشنگتن می داند و می افزاید: تهران راه های بسیاری برای اقدامات تلافی جویانه علیه حمله آمریکا و افزایش تحرکات در روابط دو جانبه دارد. بنابراین رهبران آمریکا نباید با گام برداشتن در این مسیر خطر کنند.

نشریه آمریکایی نشنال اینترست با تمرکز بر سیاست خارجی در راستای منافع ملی آمریکا در سال ۱۹۸۵ توسط "ایروینگ کریستول" و "اوون هریس" تأسیس شد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

ابراهیم آبادی بازیگر سریال مختارنامه به کما رفتابراهیم آبادی بازیگر سریال مختارنامه به کما رفتاظهارات مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه: مدیری توان سابق را ندارد!اظهارات مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه: مدیری توان سابق را ندارد!خداحافظی مژگان صارمی مجری باسابقه از تلویزیون + عکسخداحافظی مژگان صارمی مجری باسابقه از تلویزیون + عکساظهارات جنجالی علی نصیریان درباره سرمایه گذار سریال شهرزاداظهارات جنجالی علی نصیریان درباره سرمایه گذار سریال شهرزادپایان توقیف فیلم خانه پدری پس از 10 سالپایان توقیف فیلم خانه پدری پس از 10 سالسوگل سریال غنچه های زخمی شکلات میفروشد!سوگل سریال غنچه های زخمی شکلات میفروشد!تغییر چهره ناامید کننده مریم اوزرلی طی 10 سال گذشته!تغییر چهره ناامید کننده مریم اوزرلی طی 10 سال گذشته!سریال اینترنتی ”بابیل” با حضور بزرگان سینما و تلویزیون ترکیه!سریال اینترنتی ”بابیل” با حضور بزرگان سینما و تلویزیون ترکیه!باده ایشچیل: به این حرفها بها نمیدم!باده ایشچیل: به این حرفها بها نمیدم!زایمان سعادت یشیل در لس آنجلس!زایمان سعادت یشیل در لس آنجلس!فریدون جیرانی از بیمارستان مرخص شدفریدون جیرانی از بیمارستان مرخص شدگریم طناز طباطبایی در فیلمی که هشت سال توقیف بودگریم طناز طباطبایی در فیلمی که هشت سال توقیف بودنگاهی به روند تکاملی جوکر در فیلم‌هانگاهی به روند تکاملی جوکر در فیلم‌هاتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (273)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (273)واکنش محمدرضا گلزار به تمسخر علی دایی در صدا و سیماواکنش محمدرضا گلزار به تمسخر علی دایی در صدا و سیماکارگردان مشهور از هازار ارگوچلو خواستگاری کرد!کارگردان مشهور از هازار ارگوچلو خواستگاری کرد!آخرین وضعیت جسمانی فریدون جیرانی پس از سکته مغزیآخرین وضعیت جسمانی فریدون جیرانی پس از سکته مغزیواکنش برگوزار کورال به صحبت های خواهرشواکنش برگوزار کورال به صحبت های خواهرشهشدار ازگی مولا درباره سرطان سینه در میدان بشیکتاش!هشدار ازگی مولا درباره سرطان سینه در میدان بشیکتاش!سریال جدید دمت اوزدمیر ”خانه من” با ابراهیم چیلیک کولسریال جدید دمت اوزدمیر ”خانه من” با ابراهیم چیلیک کولاهدای اسب برنز به پیمان معادیاهدای اسب برنز به پیمان معادیفریدون جیرانی در بیمارستان بستری شدفریدون جیرانی در بیمارستان بستری شددادستان کشور دلیل بسته شدن سایت های دانلود فیلم در ایران را اعلام کرددادستان کشور دلیل بسته شدن سایت های دانلود فیلم در ایران را اعلام کرداعتراضات کار دست جین فوندا داد/ بازیگر معروف هالیوودی زندانی شداعتراضات کار دست جین فوندا داد/ بازیگر معروف هالیوودی زندانی شدپیاده روی هنرمندان در اربعین + عکسپیاده روی هنرمندان در اربعین + عکس
لیدی گاگا خواننده مشهور از صحنه کنسرت سقوط کردلیدی گاگا خواننده مشهور از صحنه کنسرت سقوط کردراز زیبایی و انرژی خواننده گلشن از زبان خودشراز زیبایی و انرژی خواننده گلشن از زبان خودشآقای گلزار، برای خوانندگی پرستیژ نیاز استآقای گلزار، برای خوانندگی پرستیژ نیاز استرکورد برادران خواننده ایرانی در اروپارکورد برادران خواننده ایرانی در اروپاقمارباز محسن چاوشی مجوز گرفت/اعلام زمان انتشارقمارباز محسن چاوشی مجوز گرفت/اعلام زمان انتشارآمار فاجعه بار فروش بلیت کنسرت محمدرضا گلزار در آمریکاآمار فاجعه بار فروش بلیت کنسرت محمدرضا گلزار در آمریکاحمایت دمت آکالین از برگوزر کورال در برابر توهین های خواهرش!حمایت دمت آکالین از برگوزر کورال در برابر توهین های خواهرش!شش هنرمند ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2019 جای گرفتندشش هنرمند ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2019 جای گرفتندطعنه ریحانا به شکیرا و جنیفر لوپز: حاضر نیستم خودم را بفروشم!طعنه ریحانا به شکیرا و جنیفر لوپز: حاضر نیستم خودم را بفروشم!همایون شجریان و سهراب پورناظری نیز به مست عشق پیوستندهمایون شجریان و سهراب پورناظری نیز به مست عشق پیوستندجریمه‌ای که جنیفر لوپز برای عکس جنجالی‌اش پرداختجریمه‌ای که جنیفر لوپز برای عکس جنجالی‌اش پرداختپای خواننده‌های کره‌ای هم به عربستان باز شدپای خواننده‌های کره‌ای هم به عربستان باز شدریحانا کتاب منتشر می‌کند/ هزار عکس نادیده از خواننده معروفریحانا کتاب منتشر می‌کند/ هزار عکس نادیده از خواننده معروفدرخشش خواننده کوچک "عصر جدید" در آذربایجان/ پارسا خائف برنده یک جایزه بین‌المللی شددرخشش خواننده کوچک "عصر جدید" در آذربایجان/ پارسا خائف برنده یک جایزه بین‌المللی شدآلبوم خواننده ایرانی نامزده جایزه استرالیا شدآلبوم خواننده ایرانی نامزده جایزه استرالیا شددانلا بلیج با آرایش و تغییر چهره جدیدش لایک باران شد!دانلا بلیج با آرایش و تغییر چهره جدیدش لایک باران شد!دردسر چاوشیست‌ها برای محسن چاوشی/ وضعیت قمارباز پیچیده شددردسر چاوشیست‌ها برای محسن چاوشی/ وضعیت قمارباز پیچیده شدتمرینات ورزشی جنیفر لوپز در 50 سالگی + عکستمرینات ورزشی جنیفر لوپز در 50 سالگی + عکسسرنوشت مشابه تتلو برای هوروش‌بند + عکسسرنوشت مشابه تتلو برای هوروش‌بند + عکسدادگاه محسن لرستانی برگزار شددادگاه محسن لرستانی برگزار شدتصاویر ایرانگردی جالب یولیا یوزیک، خبرنگار بازداشت شده روس در تهرانتصاویر ایرانگردی جالب یولیا یوزیک، خبرنگار بازداشت شده روس در تهرانسحر تبر، چهره جنجالی اینستاگرام بازداشت شد!سحر تبر، چهره جنجالی اینستاگرام بازداشت شد!جنگ جدید دمت آکالین با حادیثه/طفلکی حتی یک میلیون فالوور هم نداره!جنگ جدید دمت آکالین با حادیثه/طفلکی حتی یک میلیون فالوور هم نداره!امیر اویار هتلدار مشهور ترک در ونیز ایتالیا، دوست پسر جدید آدریانا لیماامیر اویار هتلدار مشهور ترک در ونیز ایتالیا، دوست پسر جدید آدریانا لیمااوزجان دنیز: تحقیق کردم چنین خواهری ندارم!اوزجان دنیز: تحقیق کردم چنین خواهری ندارم!
انطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزجنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!جنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!خشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردسیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!سیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!او حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مرداو حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مردپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندهادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹هادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹میشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آوردمیشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آورد۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارند۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارنداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیدگلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!گلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریز