Wednesday, 23 October 2019|چهارشنبه، 1 آبان، 1398|يا حي و يا قيوم|افراد آنلاین: 42 نفر

مروری بر گذشته

تغییر چهره ناامید کننده مریم اوزرلی طی 10 سال گذشته!
تغییر چهره ناامید کننده مریم اوزرلی طی 10 سال گذشته!
فال امروز سه شنبه 30 مهر 1398
فال امروز سه شنبه 30 مهر 1398
فال امروز چهارشنبه 24 مهر 1398
فال امروز چهارشنبه 24 مهر 1398
هشدار ازگی مولا درباره سرطان سینه در میدان بشیکتاش!
هشدار ازگی مولا درباره سرطان سینه در میدان بشیکتاش!
داستان طرح حذف آموزش اجباری زبان انگلیسی در مدارس ایران
داستان طرح حذف آموزش اجباری زبان انگلیسی در مدارس ایران
گریم طناز طباطبایی در فیلمی که هشت سال توقیف بود
گریم طناز طباطبایی در فیلمی که هشت سال توقیف بود
نامه عجیب فیفا به استقلال!
نامه عجیب فیفا به استقلال!
آمار فاجعه بار فروش بلیت کنسرت محمدرضا گلزار در آمریکا
آمار فاجعه بار فروش بلیت کنسرت محمدرضا گلزار در آمریکا
بره موم؛ ماده‌ای ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس!
بره موم؛ ماده‌ای ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس!
فریدون جیرانی از بیمارستان مرخص شد
فریدون جیرانی از بیمارستان مرخص شد
سریال جدید دمت اوزدمیر ”خانه من” با ابراهیم چیلیک کول
سریال جدید دمت اوزدمیر ”خانه من” با ابراهیم چیلیک کول
علیرضا شجاع نوری بازیگر نقش سلمان فارسی شد
علیرضا شجاع نوری بازیگر نقش سلمان فارسی شد
ماجرا‌های روح‌الله، شیرین، محمدحسین و... دیگران
ماجرا‌های روح‌الله، شیرین، محمدحسین و... دیگران
کارگردان مشهور از هازار ارگوچلو خواستگاری کرد!
کارگردان مشهور از هازار ارگوچلو خواستگاری کرد!
رکورد برادران خواننده ایرانی در اروپا
رکورد برادران خواننده ایرانی در اروپا
فال امروز جمعه 26 مهر 1398
فال امروز جمعه 26 مهر 1398
احتمالی‌های انتخابات ۱۴۰۰؛ قالیباف، جهرمی و...
احتمالی‌های انتخابات ۱۴۰۰؛ قالیباف، جهرمی و...
اظهارات مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه: مدیری توان سابق را ندارد!
اظهارات مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه: مدیری توان سابق را ندارد!
چگونه اسید اوریک خونمان را پایین بیاوریم؟
چگونه اسید اوریک خونمان را پایین بیاوریم؟
اهدای اسب برنز به پیمان معادی
اهدای اسب برنز به پیمان معادی

از بالا و پایین بودن تستوسترون چه می‌دانید؟

تاریخ انتشار: پنج شنبه، 20 تير، 1398 سلامت ، بیماری ها و راه درمان
+ A -

تستوسترون هم درست مانند همه‌ی هورمون‌های دیگر، نه باید خیلی زیاد باشد و نه خیلی کم. پایین بودن تستوسترون در مردان، یکی از علت‌های بالقوه‌ی ناباروری است. اما شاید تعجب کنید اگر بدانید بالا بودن غیرعادی تستوسترون نیز می‌تواند درد سرساز باشد. تستوسترون بالا در زنان هم می‌تواند نشاندهنده‌ی مشکلی بالقوه در باروری باشد. زنان هم ممکن است دچار کمبود تستوسترون شوند، اما این اتفاق معمولا بعد از یائسگی می‌افتد و طی سنین باروری چندان شایع نیست.

علت بالا و پایین بودن تستوسترون در مردان و زنان چیست؟ برای تعدیل تستوسترون چه می‌توان کرد، مخصوصا اگر سعی دارید باردار شوید؟

علائم پایین بودن تستوسترون در مردان

پایین بودن تستوسترون به نام هیپوگنادیسم در مردان نیز معروف است. هیپوگنادیسم می‌تواند سبب ناباروری شود. اگر یک مرد هستید، پزشک‌تان سطح تستوسترون‌تان را پایین محسوب می‌کند اگر:

 • سطح تستوسترون آزادتان کمتر از ۹ نانوگرم در دسی‌لیتر باشد
 • سطح تستوسترون کل‌تان کمتر از ۲۴۰ نانوگرم در دسی‌لیتر باشد

تستوسترون آزاد مولکول‌های تستوسترون در جریان خون‌تان هستند که با هیچ مولکول بیولوژیکی دیگری جفت نمی‌شوند. تستوسترون کل نیز به مجموع تستوسترون‌های آزاد و مولکول‌های تستوسترون که با پروتئین و گلوبولین‌های متصل شونده به هورمون‌های جنسی (SHBG) جفت می‌شوند گفته می‌شود.

علائم تستوسترون پایین در مردان شامل موارد زیر می‌شود:

 • ناباروری
 • افسردگی
 • خستگی
 • کاهش توده عضلانی
 • کاهش رشد موی صورت و بدن
 • کم میلی جنسی
 • اختلال نعوظ
 • بزرگ شدن یا حساس شدن سینه‌ها
 • کم شدن قدرت و نیرو
 • گُر گرفتگی
 • مشکل در تمرکز

هیپوگنادیسم اولیه زمانی است که مشکل کمبود تستوسترون مربوط به بیضه‌هاست و به آن نارسایی اولیه بیضه یا یائسگی مردانه نیز می‌گویند. در واقع برخی از علائم این عارضه مشابه یائسگی زنانه‌اند. هیپوگنادیسم ثانویه نیز زمانی است که مشکل کمبود تستوسترون مربوط به غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس می‌شود. این غدد در مغز، هورمون‌های FSH و LH را تولید می‌کنند که به بیضه‌ها پیام می‌دهند تستوسترون ترشح کنند.

علت‌های کمبود تستوسترون در مردان

سن: وقتی مردان به سن ۵۰ سالگی می‌رسند، سطح تستوسترون‌شان به طور طبیعی شروع به کاهش می‌کند. قدرت باروری مردان با افزایش سن، افت نمی‌کند، اما در زنان، قدرت باروری با رسیدن به یائسگی به شدت کاهش می‌یابد.

چاقی: تاثیر چاقی بر سطح تستوسترون نسبت به تاثیر سن بر میزان این هورمون خیلی بیشتر است. تحقیقات نشان داده افزایش وزن مستقیما با کاهش تستوسترون مرتبط است. کاهش وزن اضافی می‌تواند سطح تستوسترون را به میزان نرمال برگرداند.

سیگار کشیدن: سیگار نیز احتمال ناباروری مردانه را افزایش می‌دهد.

کمبود وزن: شاخص توده بدنی غیرنرمال، سوء تغذیه و ورزش بیش از اندازه می‌تواند سبب پایین بودن تستوسترون و کاهش توان باروری شود.

سندرم کلاین فلتر: سندرم کلاین فلتر یک اختلال ژنتیکی است که مرد به جای اینکه یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y داشته باشد، یک کروموزوم X اضافی دارد (XXY). این سندرم یکی از علت‌های شایع ناباروری است.

سندرم کالمن: سندرم کالمن نیز یک عارضه‌ی ژنتیکی است که در آن بلوغ شروع نمی‌شود یا ناقص است.

اختلالات غده هیپوفیز: این اختلالات شامل مشکلاتی در چگونگی عملکرد غده هیپوفیز می‌شوند که ممکن است نتیجه‌ی تومور مغزی یا تومور هیپوفیز باشد. درمان تومور مغزی با پرتودرمانی نیز می‌تواند سبب آسیب بلند مدت در هیپوفیز شود.

بالا رفتن بیضه‌: این اتفاق معمولا طی دوران کودکی روی می‌دهد که باید هر چه زودتر درمان شود، چون در غیر اینصورت می‌تواند بعد‌ها مشکلات هورمونی ایجاد کند.

بالا بودن غیر عادی سطح آهن خون: به این عارضه هموکروماتوز نیز می‌گویند.

آسیب بیضه‌ها: اگر فقط یکی از بیضه‌ها آسیب ببیند، تولید تستوسترون می‌تواند به طور طبیعی صورت بگیرد.

درمان سرطان: شیمی درمانی و پرتو درمانی می‌توانند به طور موقتی باعث کاهش تستوسترون شده و تولید اسپرم را دچار اختلال کنند. اما گاهی این آسیب، دائمی می‌شود. مطالعه‌ای دریافته که ۳۰ درصد از مردان بعد از درمان سرطان دچار افت تستوسترون می‌شوند.

HIV یا ایدز: ویروس HIV می‌تواند در عملکرد بیضه‌ها، غده هیپوفیز و هیپوتالاموس اختلال ایجاد کند. در نتیجه سبب افت تستوسترون می‌شود.

سرماخوردگی جدی یا عمل جراحی: کمبود تستوسترون ناشی از سرماخوردگی یا عمل جراحی معمولا بعد از مدتی خود به خود رفع می‌شود. برخی از عفونت‌ها مانند اوریون می‌توانند سبب مشکلات هورمونی بلند مدت شوند.

مصرف داروی تجویزی یا داروی روانگردان: مثلا ماریجوانا می‌تواند سطح ستوسترون را کاهش بدهد.

استرس بسیار زیاد: بالا بودن میزان کورتیزول یا همان هورمون استرس با کاهش سطح تستوسترون مرتبط است.

درمان کمبود تستوسترون در مردان

اگر علت پایین بودن تستوسترون‌تان، بیماری یا عارضه و یا فاکتوری در سبک زندگی است (مانند چاقی)، پس حداقل بخشی از درمان، مربوط به عارضه‌ی اصلی خواهد بود. این امکان وجود دارد که در چنین مواردی، سطح تستوسترون بعد از درمان یا تغییری در سبک زندگی به میزان نرمال برگردد. اما متاسفانه همیشه هم اینطور نیست. در چنین مواردی، پزشک شما ممکن است یکی یا چند تا از شیوه‌های زیر را توصیه کند:

مکمل تستوسترون: پزشک ممکن است تستوسترون تزریقی برای‌تان تجویز کند تا تولید اسپرم‌تان بیشتر شود. مکمل تستوسترون نیز برای بهبود وضعیت سلامت عمومی، تجویز می‌شود، حتی اگر قرار نباشد مشکل باروری را برطرف کند.

کلومید: هر چند کلومید معمولا برای درمان ناباروری زنان به کار می‌رود، اما ممکن است برای مردان نیز جهت افزایش سطح تستوسترون تجویز شود.

درمان IVF: درمان با IVF ممکن است به جای مکمل تستوسترون یا همراه با آن تجویز شود. اگر فاکتور ناباروری زنانه نیز دخیل باشد، پزشک شما ممکن است پیشنهاد کند اول درمان IVF را امتحان کنید.

IVF با ICSI: در روش IVF-ICSI، یک اسپرم مرد به طور مستقیم به یک تخمک تزریق می‌شود.

استخراج اسپرم از بیضه (TESE): اگر پایین بودن تعداد اسپرم‌ها یا عدم وجود اسپرم، مشکل اصلی باشد، پزشک ممکن است روش استخراج اسپرم از بیضه را پیشنهاد کند. در این شیوه اسپرم به طور مستقیم با بیوپسی خارج می‌شود.

اسپرم اهدایی: در برخی موارد، پزشک ممکن است توصیه کند از یک اسپرم اهدایی استفاده کنید.

علائم و علت‌های بالا بودن تستوسترون در مردان

بالا بودن غیرعادی میزان تستوسترون در مردان، هایپرگنادیسم نیز نامیده می‌شود. اگر شما یک مرد هستید، پزشک‌تان میزان تستوسترون‌تان را خیلی بالا محسوب می‌کند اگر:. سطح کل تستوسترون‌تان بیشتر از ۹۵۰ نانوگرم در دسی‌لیتر باشد. سطح تستوسترون آزادتان بیشتر از ۳۰ نانوگرم در دسی‌لیتر باشد

علائم و نشانه‌های احتمالی تستوسترون بالا شامل موارد زیر می‌شود:

 • بلوغ زودرس در پسران جوان
 • ناباروری و کاهش تعداد اسپرم
 • جوش و آکنه
 • میل جنسی زیاد
 • رویش زیاد مو‌های زائد
 • فشار خون بالا
 • بالا بودن تعداد گلبول‌های قرمز خون
 • افزایش رفتار‌های پُرخطر
 • پرخاشگری

علت‌های بالا بودن تستوسترون

تومور: تومور آدرنال و تومور بیضه می‌تواند سبب افزایش غیرعادی تستوسترون شود.

استفاده از استروئید آنابولیک: گاهی ورزشکاران برای افزایش عضله سازی یا تقویت عملکرد ورزشی خود از استروئید‌های آنابولیک استفاده می‌کنند. عده‌ای نیز به صورت غیرقانونی، کلومید مصرف می‌کنند تا عملکرد ورزشی خود را بالا ببرند.

مصرف مکمل تستوسترون: گاهی مکمل تستوسترون توسط پزشک معالج تجویز می‌شود و گاهی بدون تجویز پزشک و به صورت غیرقانونی خریداری می‌شود.

درمان افزایش تستوسترون در مردان

به ندرت پیش می‌آید که کمی بالا بودن سطح تستوسترون سبب ناباروری در مردان شود. اما اگر میزان این هورمون خیلی بالا باشد، این سوال مطرح می‌شود که آیا ممکن است علت غیرعادی بودن سطح تستوسترون، یک تومور و یا مصرف دارو باشد. اگر علت بالا بودن تستوسترون، مصرف استروئید آنابولیک یا مکمل تستوسترون باشد، توقف مصرف مکمل یا استروئید باید مشکل را رفع کند. البته این کار باید تحت نظر پزشک انجام شود.

برای بیشتر مردان عجیب است که تستوسترون بالا می‌تواند سبب ناباروری شود. بعضی از مردان، مکمل تستوسترون مصرف می‌کنند با این تصور که قدرت باروری‌شان بیشتر شود. یا اینکه به امید افزایش استقامت، قدرت و سطح انرژی خود سراغ مکمل‌های تستوسترون می‌روند. متاسفانه، مکمل تستوسترون در مرد‌هایی که از جهت پزشکی و سلامتی نیازی به آن ندارند می‌توانند سبب ناباروری شود.

مطالعه‌ای دریافت مردانی که مکمل تستوسترون مصرف می‌کردند و در واقع به آن نیازی نداشتند، ۸۸.۴ درصد بیشتر دچار آزواسپرمی یا بی‌نطفگی بودند. به عبارتی دیگر، این افراد هیچ اسپرمی تولید نمی‌کردند. اما شش ماه بعد از توقف مصرف مکمل تستوسترون، ۶۵ درصد از این مردان، دیگر آزواسپرمی نداشتند و توانسته بودند دوباره اسپرم تولید کنند.

بالا و پایین بودن تستوسترون در زنان

وقتی پای باردار شدن به میان می‌آید، برای خانم‌ها، تستوسترون بالا مسئله سازتر است تا تستوسترون پایین. تستوسترون تنها یکی از چندین هورمونی است که به نام آندروژن معروفند. بالا بودن سطح آندروژن در خانم‌ها، هایپرآندروژنیسم نامیده می‌شود. علائم بالا بودن غیرعادی سطح آندروژن شامل موارد زیر می‌شود:

 • بی‌نظمی قاعدگی
 • عدم تخمک گذاری
 • آکنه و جوش
 • رشد مو‌های زائد
 • الگوی طاسی مردانه
 • بم شدن صدا
 • افزایش توده عضلانی
 • بزرگ شدن کلیتوریس

علت‌های ممکن بالا بودن تستوسترون در خانم‌ها

سندرم تخمدان پلی کیستیک: سندرم تخمدان پلی کیستیک، یکی از علت‌های شایع ناباروری در خانم‌هاست. این سندرم با چاقی و مقاومت به انسولین ارتباط دارد.

هایپرپلازی آدرنال مادرزادی: هایپرپلازی آدرنال مادرزادی یک عارضه‌ی ژنتیکی است که در تولید هورمون‌های غدد آدرنال، اختلال ایجاد می‌کند. این بیماری می‌تواند سبب ناباروری هم در زنان و هم در مردان می‌شود. در برخی موارد، هایپرپلازی آدرنال مادرزادی از همان دوره‌ی کودکی تشخیص داده می‌شود. در سایر موارد، ممکن است در سال‌های بعدی زندگی این بیماری تشخیص داده شود.

سرطان آدرنال یا تخمدان: بسیار بالا بودن سطح تستوسترون، یعنی بالاتر از ۲۰۰ نانوگرم در دسی‌لیتر ممکن است در موارد سرطانی دیده شود.

مصرف استروئید‌های آنابولیک: این فقط ورزشکاران مرد نیستند که برای بهبود عملکرد ورزشی خود از استروئید‌های آنابولیک استفاده می‌کنند. زنان ورزشکاری که از استروئید استفاده می‌کنند نیز ممکن است سطح تستوسترون‌شان به طور غیر طبیعی بالا برود.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

ابراهیم آبادی بازیگر سریال مختارنامه به کما رفتابراهیم آبادی بازیگر سریال مختارنامه به کما رفتاظهارات مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه: مدیری توان سابق را ندارد!اظهارات مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه: مدیری توان سابق را ندارد!خداحافظی مژگان صارمی مجری باسابقه از تلویزیون + عکسخداحافظی مژگان صارمی مجری باسابقه از تلویزیون + عکساظهارات جنجالی علی نصیریان درباره سرمایه گذار سریال شهرزاداظهارات جنجالی علی نصیریان درباره سرمایه گذار سریال شهرزادپایان توقیف فیلم خانه پدری پس از 10 سالپایان توقیف فیلم خانه پدری پس از 10 سالسوگل سریال غنچه های زخمی شکلات میفروشد!سوگل سریال غنچه های زخمی شکلات میفروشد!تغییر چهره ناامید کننده مریم اوزرلی طی 10 سال گذشته!تغییر چهره ناامید کننده مریم اوزرلی طی 10 سال گذشته!سریال اینترنتی ”بابیل” با حضور بزرگان سینما و تلویزیون ترکیه!سریال اینترنتی ”بابیل” با حضور بزرگان سینما و تلویزیون ترکیه!باده ایشچیل: به این حرفها بها نمیدم!باده ایشچیل: به این حرفها بها نمیدم!زایمان سعادت یشیل در لس آنجلس!زایمان سعادت یشیل در لس آنجلس!فریدون جیرانی از بیمارستان مرخص شدفریدون جیرانی از بیمارستان مرخص شدگریم طناز طباطبایی در فیلمی که هشت سال توقیف بودگریم طناز طباطبایی در فیلمی که هشت سال توقیف بودنگاهی به روند تکاملی جوکر در فیلم‌هانگاهی به روند تکاملی جوکر در فیلم‌هاتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (273)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (273)واکنش محمدرضا گلزار به تمسخر علی دایی در صدا و سیماواکنش محمدرضا گلزار به تمسخر علی دایی در صدا و سیماکارگردان مشهور از هازار ارگوچلو خواستگاری کرد!کارگردان مشهور از هازار ارگوچلو خواستگاری کرد!آخرین وضعیت جسمانی فریدون جیرانی پس از سکته مغزیآخرین وضعیت جسمانی فریدون جیرانی پس از سکته مغزیواکنش برگوزار کورال به صحبت های خواهرشواکنش برگوزار کورال به صحبت های خواهرشهشدار ازگی مولا درباره سرطان سینه در میدان بشیکتاش!هشدار ازگی مولا درباره سرطان سینه در میدان بشیکتاش!سریال جدید دمت اوزدمیر ”خانه من” با ابراهیم چیلیک کولسریال جدید دمت اوزدمیر ”خانه من” با ابراهیم چیلیک کولاهدای اسب برنز به پیمان معادیاهدای اسب برنز به پیمان معادیفریدون جیرانی در بیمارستان بستری شدفریدون جیرانی در بیمارستان بستری شددادستان کشور دلیل بسته شدن سایت های دانلود فیلم در ایران را اعلام کرددادستان کشور دلیل بسته شدن سایت های دانلود فیلم در ایران را اعلام کرداعتراضات کار دست جین فوندا داد/ بازیگر معروف هالیوودی زندانی شداعتراضات کار دست جین فوندا داد/ بازیگر معروف هالیوودی زندانی شدپیاده روی هنرمندان در اربعین + عکسپیاده روی هنرمندان در اربعین + عکس
لیدی گاگا خواننده مشهور از صحنه کنسرت سقوط کردلیدی گاگا خواننده مشهور از صحنه کنسرت سقوط کردراز زیبایی و انرژی خواننده گلشن از زبان خودشراز زیبایی و انرژی خواننده گلشن از زبان خودشآقای گلزار، برای خوانندگی پرستیژ نیاز استآقای گلزار، برای خوانندگی پرستیژ نیاز استرکورد برادران خواننده ایرانی در اروپارکورد برادران خواننده ایرانی در اروپاقمارباز محسن چاوشی مجوز گرفت/اعلام زمان انتشارقمارباز محسن چاوشی مجوز گرفت/اعلام زمان انتشارآمار فاجعه بار فروش بلیت کنسرت محمدرضا گلزار در آمریکاآمار فاجعه بار فروش بلیت کنسرت محمدرضا گلزار در آمریکاحمایت دمت آکالین از برگوزر کورال در برابر توهین های خواهرش!حمایت دمت آکالین از برگوزر کورال در برابر توهین های خواهرش!شش هنرمند ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2019 جای گرفتندشش هنرمند ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2019 جای گرفتندطعنه ریحانا به شکیرا و جنیفر لوپز: حاضر نیستم خودم را بفروشم!طعنه ریحانا به شکیرا و جنیفر لوپز: حاضر نیستم خودم را بفروشم!همایون شجریان و سهراب پورناظری نیز به مست عشق پیوستندهمایون شجریان و سهراب پورناظری نیز به مست عشق پیوستندجریمه‌ای که جنیفر لوپز برای عکس جنجالی‌اش پرداختجریمه‌ای که جنیفر لوپز برای عکس جنجالی‌اش پرداختپای خواننده‌های کره‌ای هم به عربستان باز شدپای خواننده‌های کره‌ای هم به عربستان باز شدریحانا کتاب منتشر می‌کند/ هزار عکس نادیده از خواننده معروفریحانا کتاب منتشر می‌کند/ هزار عکس نادیده از خواننده معروفدرخشش خواننده کوچک "عصر جدید" در آذربایجان/ پارسا خائف برنده یک جایزه بین‌المللی شددرخشش خواننده کوچک "عصر جدید" در آذربایجان/ پارسا خائف برنده یک جایزه بین‌المللی شدآلبوم خواننده ایرانی نامزده جایزه استرالیا شدآلبوم خواننده ایرانی نامزده جایزه استرالیا شددانلا بلیج با آرایش و تغییر چهره جدیدش لایک باران شد!دانلا بلیج با آرایش و تغییر چهره جدیدش لایک باران شد!دردسر چاوشیست‌ها برای محسن چاوشی/ وضعیت قمارباز پیچیده شددردسر چاوشیست‌ها برای محسن چاوشی/ وضعیت قمارباز پیچیده شدتمرینات ورزشی جنیفر لوپز در 50 سالگی + عکستمرینات ورزشی جنیفر لوپز در 50 سالگی + عکسسرنوشت مشابه تتلو برای هوروش‌بند + عکسسرنوشت مشابه تتلو برای هوروش‌بند + عکسدادگاه محسن لرستانی برگزار شددادگاه محسن لرستانی برگزار شدتصاویر ایرانگردی جالب یولیا یوزیک، خبرنگار بازداشت شده روس در تهرانتصاویر ایرانگردی جالب یولیا یوزیک، خبرنگار بازداشت شده روس در تهرانسحر تبر، چهره جنجالی اینستاگرام بازداشت شد!سحر تبر، چهره جنجالی اینستاگرام بازداشت شد!جنگ جدید دمت آکالین با حادیثه/طفلکی حتی یک میلیون فالوور هم نداره!جنگ جدید دمت آکالین با حادیثه/طفلکی حتی یک میلیون فالوور هم نداره!امیر اویار هتلدار مشهور ترک در ونیز ایتالیا، دوست پسر جدید آدریانا لیماامیر اویار هتلدار مشهور ترک در ونیز ایتالیا، دوست پسر جدید آدریانا لیمااوزجان دنیز: تحقیق کردم چنین خواهری ندارم!اوزجان دنیز: تحقیق کردم چنین خواهری ندارم!
انطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزجنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!جنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!خشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردسیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!سیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!او حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مرداو حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مردپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندهادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹هادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹میشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آوردمیشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آورد۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارند۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارنداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیدگلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!گلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریز