Wednesday, 17 July 2019|چهارشنبه، 26 تير، 1398|يا حي و يا قيوم|افراد آنلاین: 54 نفر

از بالا و پایین بودن تستوسترون چه می‌دانید؟

تاریخ انتشار: پنج شنبه، 20 تير، 1398 سلامت ، بیماری ها و راه درمان
+ A -

تستوسترون هم درست مانند همه‌ی هورمون‌های دیگر، نه باید خیلی زیاد باشد و نه خیلی کم. پایین بودن تستوسترون در مردان، یکی از علت‌های بالقوه‌ی ناباروری است. اما شاید تعجب کنید اگر بدانید بالا بودن غیرعادی تستوسترون نیز می‌تواند درد سرساز باشد. تستوسترون بالا در زنان هم می‌تواند نشاندهنده‌ی مشکلی بالقوه در باروری باشد. زنان هم ممکن است دچار کمبود تستوسترون شوند، اما این اتفاق معمولا بعد از یائسگی می‌افتد و طی سنین باروری چندان شایع نیست.

علت بالا و پایین بودن تستوسترون در مردان و زنان چیست؟ برای تعدیل تستوسترون چه می‌توان کرد، مخصوصا اگر سعی دارید باردار شوید؟

علائم پایین بودن تستوسترون در مردان

پایین بودن تستوسترون به نام هیپوگنادیسم در مردان نیز معروف است. هیپوگنادیسم می‌تواند سبب ناباروری شود. اگر یک مرد هستید، پزشک‌تان سطح تستوسترون‌تان را پایین محسوب می‌کند اگر:

 • سطح تستوسترون آزادتان کمتر از ۹ نانوگرم در دسی‌لیتر باشد
 • سطح تستوسترون کل‌تان کمتر از ۲۴۰ نانوگرم در دسی‌لیتر باشد

تستوسترون آزاد مولکول‌های تستوسترون در جریان خون‌تان هستند که با هیچ مولکول بیولوژیکی دیگری جفت نمی‌شوند. تستوسترون کل نیز به مجموع تستوسترون‌های آزاد و مولکول‌های تستوسترون که با پروتئین و گلوبولین‌های متصل شونده به هورمون‌های جنسی (SHBG) جفت می‌شوند گفته می‌شود.

علائم تستوسترون پایین در مردان شامل موارد زیر می‌شود:

 • ناباروری
 • افسردگی
 • خستگی
 • کاهش توده عضلانی
 • کاهش رشد موی صورت و بدن
 • کم میلی جنسی
 • اختلال نعوظ
 • بزرگ شدن یا حساس شدن سینه‌ها
 • کم شدن قدرت و نیرو
 • گُر گرفتگی
 • مشکل در تمرکز

هیپوگنادیسم اولیه زمانی است که مشکل کمبود تستوسترون مربوط به بیضه‌هاست و به آن نارسایی اولیه بیضه یا یائسگی مردانه نیز می‌گویند. در واقع برخی از علائم این عارضه مشابه یائسگی زنانه‌اند. هیپوگنادیسم ثانویه نیز زمانی است که مشکل کمبود تستوسترون مربوط به غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس می‌شود. این غدد در مغز، هورمون‌های FSH و LH را تولید می‌کنند که به بیضه‌ها پیام می‌دهند تستوسترون ترشح کنند.

علت‌های کمبود تستوسترون در مردان

سن: وقتی مردان به سن ۵۰ سالگی می‌رسند، سطح تستوسترون‌شان به طور طبیعی شروع به کاهش می‌کند. قدرت باروری مردان با افزایش سن، افت نمی‌کند، اما در زنان، قدرت باروری با رسیدن به یائسگی به شدت کاهش می‌یابد.

چاقی: تاثیر چاقی بر سطح تستوسترون نسبت به تاثیر سن بر میزان این هورمون خیلی بیشتر است. تحقیقات نشان داده افزایش وزن مستقیما با کاهش تستوسترون مرتبط است. کاهش وزن اضافی می‌تواند سطح تستوسترون را به میزان نرمال برگرداند.

سیگار کشیدن: سیگار نیز احتمال ناباروری مردانه را افزایش می‌دهد.

کمبود وزن: شاخص توده بدنی غیرنرمال، سوء تغذیه و ورزش بیش از اندازه می‌تواند سبب پایین بودن تستوسترون و کاهش توان باروری شود.

سندرم کلاین فلتر: سندرم کلاین فلتر یک اختلال ژنتیکی است که مرد به جای اینکه یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y داشته باشد، یک کروموزوم X اضافی دارد (XXY). این سندرم یکی از علت‌های شایع ناباروری است.

سندرم کالمن: سندرم کالمن نیز یک عارضه‌ی ژنتیکی است که در آن بلوغ شروع نمی‌شود یا ناقص است.

اختلالات غده هیپوفیز: این اختلالات شامل مشکلاتی در چگونگی عملکرد غده هیپوفیز می‌شوند که ممکن است نتیجه‌ی تومور مغزی یا تومور هیپوفیز باشد. درمان تومور مغزی با پرتودرمانی نیز می‌تواند سبب آسیب بلند مدت در هیپوفیز شود.

بالا رفتن بیضه‌: این اتفاق معمولا طی دوران کودکی روی می‌دهد که باید هر چه زودتر درمان شود، چون در غیر اینصورت می‌تواند بعد‌ها مشکلات هورمونی ایجاد کند.

بالا بودن غیر عادی سطح آهن خون: به این عارضه هموکروماتوز نیز می‌گویند.

آسیب بیضه‌ها: اگر فقط یکی از بیضه‌ها آسیب ببیند، تولید تستوسترون می‌تواند به طور طبیعی صورت بگیرد.

درمان سرطان: شیمی درمانی و پرتو درمانی می‌توانند به طور موقتی باعث کاهش تستوسترون شده و تولید اسپرم را دچار اختلال کنند. اما گاهی این آسیب، دائمی می‌شود. مطالعه‌ای دریافته که ۳۰ درصد از مردان بعد از درمان سرطان دچار افت تستوسترون می‌شوند.

HIV یا ایدز: ویروس HIV می‌تواند در عملکرد بیضه‌ها، غده هیپوفیز و هیپوتالاموس اختلال ایجاد کند. در نتیجه سبب افت تستوسترون می‌شود.

سرماخوردگی جدی یا عمل جراحی: کمبود تستوسترون ناشی از سرماخوردگی یا عمل جراحی معمولا بعد از مدتی خود به خود رفع می‌شود. برخی از عفونت‌ها مانند اوریون می‌توانند سبب مشکلات هورمونی بلند مدت شوند.

مصرف داروی تجویزی یا داروی روانگردان: مثلا ماریجوانا می‌تواند سطح ستوسترون را کاهش بدهد.

استرس بسیار زیاد: بالا بودن میزان کورتیزول یا همان هورمون استرس با کاهش سطح تستوسترون مرتبط است.

درمان کمبود تستوسترون در مردان

اگر علت پایین بودن تستوسترون‌تان، بیماری یا عارضه و یا فاکتوری در سبک زندگی است (مانند چاقی)، پس حداقل بخشی از درمان، مربوط به عارضه‌ی اصلی خواهد بود. این امکان وجود دارد که در چنین مواردی، سطح تستوسترون بعد از درمان یا تغییری در سبک زندگی به میزان نرمال برگردد. اما متاسفانه همیشه هم اینطور نیست. در چنین مواردی، پزشک شما ممکن است یکی یا چند تا از شیوه‌های زیر را توصیه کند:

مکمل تستوسترون: پزشک ممکن است تستوسترون تزریقی برای‌تان تجویز کند تا تولید اسپرم‌تان بیشتر شود. مکمل تستوسترون نیز برای بهبود وضعیت سلامت عمومی، تجویز می‌شود، حتی اگر قرار نباشد مشکل باروری را برطرف کند.

کلومید: هر چند کلومید معمولا برای درمان ناباروری زنان به کار می‌رود، اما ممکن است برای مردان نیز جهت افزایش سطح تستوسترون تجویز شود.

درمان IVF: درمان با IVF ممکن است به جای مکمل تستوسترون یا همراه با آن تجویز شود. اگر فاکتور ناباروری زنانه نیز دخیل باشد، پزشک شما ممکن است پیشنهاد کند اول درمان IVF را امتحان کنید.

IVF با ICSI: در روش IVF-ICSI، یک اسپرم مرد به طور مستقیم به یک تخمک تزریق می‌شود.

استخراج اسپرم از بیضه (TESE): اگر پایین بودن تعداد اسپرم‌ها یا عدم وجود اسپرم، مشکل اصلی باشد، پزشک ممکن است روش استخراج اسپرم از بیضه را پیشنهاد کند. در این شیوه اسپرم به طور مستقیم با بیوپسی خارج می‌شود.

اسپرم اهدایی: در برخی موارد، پزشک ممکن است توصیه کند از یک اسپرم اهدایی استفاده کنید.

علائم و علت‌های بالا بودن تستوسترون در مردان

بالا بودن غیرعادی میزان تستوسترون در مردان، هایپرگنادیسم نیز نامیده می‌شود. اگر شما یک مرد هستید، پزشک‌تان میزان تستوسترون‌تان را خیلی بالا محسوب می‌کند اگر:. سطح کل تستوسترون‌تان بیشتر از ۹۵۰ نانوگرم در دسی‌لیتر باشد. سطح تستوسترون آزادتان بیشتر از ۳۰ نانوگرم در دسی‌لیتر باشد

علائم و نشانه‌های احتمالی تستوسترون بالا شامل موارد زیر می‌شود:

 • بلوغ زودرس در پسران جوان
 • ناباروری و کاهش تعداد اسپرم
 • جوش و آکنه
 • میل جنسی زیاد
 • رویش زیاد مو‌های زائد
 • فشار خون بالا
 • بالا بودن تعداد گلبول‌های قرمز خون
 • افزایش رفتار‌های پُرخطر
 • پرخاشگری

علت‌های بالا بودن تستوسترون

تومور: تومور آدرنال و تومور بیضه می‌تواند سبب افزایش غیرعادی تستوسترون شود.

استفاده از استروئید آنابولیک: گاهی ورزشکاران برای افزایش عضله سازی یا تقویت عملکرد ورزشی خود از استروئید‌های آنابولیک استفاده می‌کنند. عده‌ای نیز به صورت غیرقانونی، کلومید مصرف می‌کنند تا عملکرد ورزشی خود را بالا ببرند.

مصرف مکمل تستوسترون: گاهی مکمل تستوسترون توسط پزشک معالج تجویز می‌شود و گاهی بدون تجویز پزشک و به صورت غیرقانونی خریداری می‌شود.

درمان افزایش تستوسترون در مردان

به ندرت پیش می‌آید که کمی بالا بودن سطح تستوسترون سبب ناباروری در مردان شود. اما اگر میزان این هورمون خیلی بالا باشد، این سوال مطرح می‌شود که آیا ممکن است علت غیرعادی بودن سطح تستوسترون، یک تومور و یا مصرف دارو باشد. اگر علت بالا بودن تستوسترون، مصرف استروئید آنابولیک یا مکمل تستوسترون باشد، توقف مصرف مکمل یا استروئید باید مشکل را رفع کند. البته این کار باید تحت نظر پزشک انجام شود.

برای بیشتر مردان عجیب است که تستوسترون بالا می‌تواند سبب ناباروری شود. بعضی از مردان، مکمل تستوسترون مصرف می‌کنند با این تصور که قدرت باروری‌شان بیشتر شود. یا اینکه به امید افزایش استقامت، قدرت و سطح انرژی خود سراغ مکمل‌های تستوسترون می‌روند. متاسفانه، مکمل تستوسترون در مرد‌هایی که از جهت پزشکی و سلامتی نیازی به آن ندارند می‌توانند سبب ناباروری شود.

مطالعه‌ای دریافت مردانی که مکمل تستوسترون مصرف می‌کردند و در واقع به آن نیازی نداشتند، ۸۸.۴ درصد بیشتر دچار آزواسپرمی یا بی‌نطفگی بودند. به عبارتی دیگر، این افراد هیچ اسپرمی تولید نمی‌کردند. اما شش ماه بعد از توقف مصرف مکمل تستوسترون، ۶۵ درصد از این مردان، دیگر آزواسپرمی نداشتند و توانسته بودند دوباره اسپرم تولید کنند.

بالا و پایین بودن تستوسترون در زنان

وقتی پای باردار شدن به میان می‌آید، برای خانم‌ها، تستوسترون بالا مسئله سازتر است تا تستوسترون پایین. تستوسترون تنها یکی از چندین هورمونی است که به نام آندروژن معروفند. بالا بودن سطح آندروژن در خانم‌ها، هایپرآندروژنیسم نامیده می‌شود. علائم بالا بودن غیرعادی سطح آندروژن شامل موارد زیر می‌شود:

 • بی‌نظمی قاعدگی
 • عدم تخمک گذاری
 • آکنه و جوش
 • رشد مو‌های زائد
 • الگوی طاسی مردانه
 • بم شدن صدا
 • افزایش توده عضلانی
 • بزرگ شدن کلیتوریس

علت‌های ممکن بالا بودن تستوسترون در خانم‌ها

سندرم تخمدان پلی کیستیک: سندرم تخمدان پلی کیستیک، یکی از علت‌های شایع ناباروری در خانم‌هاست. این سندرم با چاقی و مقاومت به انسولین ارتباط دارد.

هایپرپلازی آدرنال مادرزادی: هایپرپلازی آدرنال مادرزادی یک عارضه‌ی ژنتیکی است که در تولید هورمون‌های غدد آدرنال، اختلال ایجاد می‌کند. این بیماری می‌تواند سبب ناباروری هم در زنان و هم در مردان می‌شود. در برخی موارد، هایپرپلازی آدرنال مادرزادی از همان دوره‌ی کودکی تشخیص داده می‌شود. در سایر موارد، ممکن است در سال‌های بعدی زندگی این بیماری تشخیص داده شود.

سرطان آدرنال یا تخمدان: بسیار بالا بودن سطح تستوسترون، یعنی بالاتر از ۲۰۰ نانوگرم در دسی‌لیتر ممکن است در موارد سرطانی دیده شود.

مصرف استروئید‌های آنابولیک: این فقط ورزشکاران مرد نیستند که برای بهبود عملکرد ورزشی خود از استروئید‌های آنابولیک استفاده می‌کنند. زنان ورزشکاری که از استروئید استفاده می‌کنند نیز ممکن است سطح تستوسترون‌شان به طور غیر طبیعی بالا برود.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

سیروس الوند: فیلمی دیدم که با زن و بچه خودم نمی توانم آن را ببینم!سیروس الوند: فیلمی دیدم که با زن و بچه خودم نمی توانم آن را ببینم!علت اصلی حبس محسن افشانی چیست؟علت اصلی حبس محسن افشانی چیست؟رکورد تاریخی فصل آخر سریال بازی تاج و تخترکورد تاریخی فصل آخر سریال بازی تاج و تخت۱۵۵ نماینده از سریال گاندو تقدیر کردند۱۵۵ نماینده از سریال گاندو تقدیر کردندزمان پخش سریال ستایش 3 مشخص شدزمان پخش سریال ستایش 3 مشخص شدمحمد علی نجفی: میترا استاد با یک کارگردان رابطه داشت!محمد علی نجفی: میترا استاد با یک کارگردان رابطه داشت!ماجرای لکنت زبان امیلی بلانت چیست؟ماجرای لکنت زبان امیلی بلانت چیست؟درخواست خانواده‌های شهدا؛ ساخت فصل دوم سریال گاندودرخواست خانواده‌های شهدا؛ ساخت فصل دوم سریال گاندودونالد ترامپ خبر درگذشت آرنولد شوارتزنگر را اعلام کرد!دونالد ترامپ خبر درگذشت آرنولد شوارتزنگر را اعلام کرد!رضا رویگری و همسرش و ماجرای حسن کچلرضا رویگری و همسرش و ماجرای حسن کچلتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (260)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (260)سفر بهرام رادان به درون مغز انسان با مستند کاپیتان منسفر بهرام رادان به درون مغز انسان با مستند کاپیتان منبهترین سریال های ترسناک تاریخبهترین سریال های ترسناک تاریخبرنده های جشن حافظ ۹۸ مشخص شدندبرنده های جشن حافظ ۹۸ مشخص شدندوالنتینا کورتز، ستاره‌ فیلم بینوایان درگذشتوالنتینا کورتز، ستاره‌ فیلم بینوایان درگذشتسوفیا لورن با بابک کریمی به دنیای سینما برمی‌گرددسوفیا لورن با بابک کریمی به دنیای سینما برمی‌گرددسریال آچمز از شنبه جانشین گاندو می‌شودسریال آچمز از شنبه جانشین گاندو می‌شودیک گاندو و این همه گاف!یک گاندو و این همه گاف!همکاری شهاب حسینی و بهروز وثوقی در آمریکا + عکسهمکاری شهاب حسینی و بهروز وثوقی در آمریکا + عکسامروز چیا بدونیم: از محمد گاندو تا بازگشت مهناز به وطنامروز چیا بدونیم: از محمد گاندو تا بازگشت مهناز به وطنمحسن تنابنده نقش قاتل عنکبوتی را در فیلم «عنکبوت» بازی خواهد کردمحسن تنابنده نقش قاتل عنکبوتی را در فیلم «عنکبوت» بازی خواهد کردفیلمنامه سریال پس از باران هم دزدی از آب درآمد!فیلمنامه سریال پس از باران هم دزدی از آب درآمد!دعوای دولت و مخالفان بر سر سریال گاندودعوای دولت و مخالفان بر سر سریال گاندوخالقین سریال بازی تاج و تخت تبدیل به بدترین نویسندگان شدند!خالقین سریال بازی تاج و تخت تبدیل به بدترین نویسندگان شدند!بهترین سریال های کمدی برای تابستان 98بهترین سریال های کمدی برای تابستان 98
شکایت شجریان از صداوسیما روی میز قاضی پرونده‌های اخلالگران اقتصادیشکایت شجریان از صداوسیما روی میز قاضی پرونده‌های اخلالگران اقتصادیرابطه جنجالی الناز شاکردوست با علیرضا حقیقی!رابطه جنجالی الناز شاکردوست با علیرضا حقیقی!لغو کنسرت جنیفر لوپز به دلیل قطع برق!لغو کنسرت جنیفر لوپز به دلیل قطع برق!چهره های پردرآمد دنیا معرفی شدندچهره های پردرآمد دنیا معرفی شدندمرلین منسون خواننده مشهور آمریکایی، نامزد جدید امبر هردمرلین منسون خواننده مشهور آمریکایی، نامزد جدید امبر هردکنسرت سیروان خسروی در قزوین لغو شدکنسرت سیروان خسروی در قزوین لغو شدمهدی یراحی در برج میلاد «سه گانه اجتماعی اول» را می‌خواندمهدی یراحی در برج میلاد «سه گانه اجتماعی اول» را می‌خوانداحسان خواجه‌امیری: کاش در عصر دایناسورها زندگی می‌کردیم!احسان خواجه‌امیری: کاش در عصر دایناسورها زندگی می‌کردیم!پایان ممنوع الکاری مهدی یراحی با انتشار تیزر کنسرت جدیدشپایان ممنوع الکاری مهدی یراحی با انتشار تیزر کنسرت جدیدشسلبریتی هایی که اعضای بدن خود را میلیون ها دلار بیمه کرده اندسلبریتی هایی که اعضای بدن خود را میلیون ها دلار بیمه کرده اندلیدی گاگا و ادل به عضویت آکادمی اسکار درآمدندلیدی گاگا و ادل به عضویت آکادمی اسکار درآمدندجاس استون خواننده مشهور انگلیسی در ایران بازداشت و اخراج شد!جاس استون خواننده مشهور انگلیسی در ایران بازداشت و اخراج شد!اسحاق انور در اوج بی خبری درگذشتاسحاق انور در اوج بی خبری درگذشتچرا صدای محمد علیزاده در تیتراژ سریال گاندو حذف شد؟چرا صدای محمد علیزاده در تیتراژ سریال گاندو حذف شد؟با شکایت تهمینه میلانی، دانشجوی نقاشی به 35 ضربه شلاق محکوم شد!با شکایت تهمینه میلانی، دانشجوی نقاشی به 35 ضربه شلاق محکوم شد!افشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکسافشاگری یک ترانه سرا علیه شادمهر عقیلی + عکسمحسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟محسن چاوشی، خواننده ای مؤلف یا سفارشی ساز؟انتقاد صدف طاهریان از حضور بازیگر زن هندی در فیلم دختر شیطانانتقاد صدف طاهریان از حضور بازیگر زن هندی در فیلم دختر شیطانریحانا مادر می شود! + عکسریحانا مادر می شود! + عکسبارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عملبارداری در ایران و زایمان در کانادا: اقدام و عملبیوگرافی آژدا پکان خواننده و بازیگر ترکیه ای + عکسبیوگرافی آژدا پکان خواننده و بازیگر ترکیه ای + عکسمرتضی کلانتریان، مترجمی که همچون قهرمان داستانش خودکشی کردمرتضی کلانتریان، مترجمی که همچون قهرمان داستانش خودکشی کردپاسخ مهناز افشار به شایعه فرار از کشور + عکسپاسخ مهناز افشار به شایعه فرار از کشور + عکسترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنیدترانه این خواننده های ترک را حتما گوش کنیدهمایون شجریان گواهینامه درجه یک آواز را دریافت کردهمایون شجریان گواهینامه درجه یک آواز را دریافت کرد
ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسبیوگرافی رایان تفضلی + عکسمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدمائده برهانی؛ دختر ایرانی که در ترکیه می‌تازدقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسقتل ایمان رحیم پور قهرمان جهان پرورش اندام به ضرب گلوله + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسخداداد عزیزی هم بازیگر شد + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسبیوگرافی گلاره ناظمی موفق ترین داور زن ایرانی + عکسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاسابعاد تازه از ماجرای تجاوز کریس رونالدو به مهماندار هتل در لاس وگاس