Thursday, 19 September 2019|پنج شنبه، 28 شهريور، 1398|لا اله الا الله الملک الحق المبين|افراد آنلاین: 45 نفر

مروری بر گذشته

باکتری های روده چه تاثیری روی فشار خون دارند؟

تاریخ انتشار: چهارشنبه، 30 مرداد، 1398 سلامت ، بیماری ها و راه درمان
+ A -

مدتی است که دانشمندان به دانستن هر چه بیشتر نقش باکتری‌های روده در ایجاد اختلال‌ و بیماری‌های مختلف علاقه وافری نشان می‌دهند. به گونه‌ای که هر هفته در ژورنال‌های معتبر در این رابطه و نقش‌های احتمالی باکتری‌ها در پیدایش برخی بیماری‌ها صحبت به میان می‌آید. با این اوصاف همچنان برخی از دانشمندان اعتقاد دارند میکروب‌های موجود در روده برای حفظ سلامتی بدن نیز نقش‌های پر اهمیتی دارند. البته در جدیدترین تحقیقات مشخص شده که باکتری E.coli موجود در روده آن چنان هم که در ذهن متخصصین جا افتاده، یک عامل فرصت‌طلب نیست و اساسا نقش منفی در بدن دارد.

دانشمندان نقش باکتری‌های روده‌ای را در بروز چاقی، بیماری پارکینسون،  فشار خون بالا و حتی افسردگی بررسی کرده‌اند. در این یادداشت قرار است به این نکته بپردازیم که آیا میکروب‌های مقیم در روده در ابتلا به فشار خون بالا نقش حیاتی دارند یا خیر. چرا که افزایش فشار خون به عنوان یک عارضه، بستر را برای پیدایش بیماری‌های قلبی-عروقی مثل سکته قلبی فراهم می‌کند. دانشمندان امریکایی در پژوهشی آماری به این نتیجه رسیده‌اند که هر ساله ۴۰۰ هزار مرگ و میر در ایالات متحده به علت فشار خون بالاست. رقمی بیشتر از مرگ و میر در کل جنگ جهانی دوم!

فراتر از ریسک‌ فاکتورهای استاندارد

با اینکه پژوهشگران ریسک فاکتورهای زیادی مثل سیگار کشیدن، چاقی و نوشیدن محصولات الکلی را در ابتلا به فشار خون بالا تعریف کرده‌اند اما به نظر می‌رسد ریسک فاکتورهای بیشتری نیز وجود دارد که در بروز این عارضه نقش دارند و ما از این بابت آگاهی نداریم.

جای تاسف دارد که ۱۹ درصد از جامعه بیماران بالغ در ایالات متحده نمی‌توانند فشار خون بالای خود را درمان کنند. چرا که بدن آنها نسبت به داروهای فشار خون مثل لوزارتان مقاومت می‌کند. به همین سبب این دسته از بیماران باید منتظر عواقب بدتری باشند. گفته می‌شود حتی تغییر سبک زندگی مثل اصلاح رژیم غذایی و ورزش نیز در برخی از افراد جوابگو نیست.

عده‌ای از دانشمندان باور دارند در افرادی که از فشار خون بالا رنج می‌برند، دستگاه ایمنی و عصبی تعبیه شده در بدن‌شان دچار عیب و ایراد است. یکی از زیرشاخه‌های دستگاه عصبی، بخش عصبی خودکار نام دارد که فرآیندهای مختلف و حیاتی نظیر تنفس، هضم غذا و صد البته فشار خون را تنظیم می‌کند.

دانشمندان کشف کرده‌اند که ریسک فاکتور احتمالی دیگر، دیس‌بیوزیس روده است. فرآیندی که طی آن فعالیت‌های میکروبی در روده از تعادل خارج می‌شود.

پژوهش جالبی در ژورنال Microbiome منتشر شده که بر اساس این تحقیق آماری، فعالیت میکروب‌های روده‌ای به عنوان یک متغیر بررسی شد. در این پژوهش ۴۱ فرد، از فشار خون ایده‌آل داشته‌اند. ۹۹ نفر فشار خون بالا و ۵۶ نفر مستعد این عارضه (پِرِهایپرتنشن) بوده‌اند. به این معنا که علائم پیش‌زمینه این عارضه را از خود نشان داده‌اند.

دانشمندان متوجه شده‌اند که در افراد فشار خون بالا و پِرِهایپرتنشن، تنوع باکتری‌های روده‌ای نیز کاهش قابل توجهی داشته است. در این بررسی مشخص شد که دو گونه Prevotella و Klebsiella تمایل بیشتری جهت رشد و نمو از خود نشان داده‌اند.

دانشمندان کشف کرده‌اند که ریسک فاکتور احتمالی دیگر، دیس‌بیوزیس روده است. فرآیندی که طی آن فعالیت‌های میکروبی در روده از تعادل خارج می‌شود.

در روده حیوانات، باکتری‌های همزیست وجود ندارد. به همین سبب دانشمندان در وهله بعدی ماده مدفوع بیماران را به موش‌های سوری پیوند زدند تا صحت و سقم تاثیر باکتری‌های روده را در بدن موجود زنده بررسی کنند.

در پژوهش جدیدی دیگر که در ژورنال Frontiers in Physiology به انتشار رسیده، دانشمندان مدفوع موش‌های سالم را به موش‌هایی با فشار خون بالا پیوند زده‌اند. در نتیجه مشخص شد که این رویکرد، در کاهش معنادار فشار خون به شدت سودمند عمل می‌کند.

دانشمندان در تحقیق دیگری روی تاثیر باکتری‌های مقیم روده در بدن خانم‌های حامله با بیماری‌های پیش‌زمینه چاقی کار کردند. افرادی که در آنها ریسک ابتلا به فشار خون بالا بسیار زیاد بود. در نتیجه مشخص شد که باکتری گونه Odoribacter به طرز محسوسی در این افراد کاهش می‌یابد. دانشمندان پی بردند که کاهش Odoribacter به افزایش بیشتر فشار خون در انسان ختم مي‌شود.

باکتری‌های روده چگونه روی فشار خون اثر می‌گذارند؟

با اینکه شواهد حاکی از تاثیر احتمالی باکتری‌های روده‌ای بر فشار خون است، بیشتر تحقیقات از نوع مشاهده‌ای و آماری است. به این معنا که هنوز دقیقا مشخص نیست چگونه باکتری‌ها روی فشار خون تاثیر می‌گذارند و بر اساس فعالیت کدام محرکه‌ها، این فرآیند آغاز یا حتی خاتمه می‌یابد. با این اوصاف اغلب دانشمندان حدس می‌زنند باکتری‌ها روی وخامت عارضهِ فشار خون، نقش مستقیم داشته باشند اما یافته‌های ضد و نقیضی نیز در این رابطه وجود دارد و به همین خاطر کار برای نظریه‌پردازی پیرامون این موضوع چندان آسان نیست.

زنجیره اسیدهای چرب کوچک

برخی از دانشمندان باور دارند حلقه مفقوده ارتباط باکتری‌های روده با فشار خون بالا را باید در وجود زنجیره اسیدهای چرب کوچک (SCFA) بدانیم. باکتری‌های متعددی در روده این نوع مولکول‌ها را تولید می‌کنند تا روند هضم سریع‌تر انجام شود. پس از تولید SCFA، بدن میزبان آنها را جذب می‌کند. SCFA بر فرآیندهای فیزیولوژیکی بدن تاثیر گسترده‌ای می‌گذارد که یکی از این فرآیندها، همان فشار خون به شمار می‌رود.

تحقیقات نشان داده که فشار خون بالا با افزایش فعالیت سمپاتیکی همراه است.

این فرضیه زمانی قوت می‌گیرد که در تحقیقی مشخص شده هنگامی که فرد از عارضه فشار خون بالا رنج می‌برد، SCFA به عنوان متغیر در میزان پایین‌تری قرار دارد. به احتمال زیاد اگر باکتری‌های روده‌ای واقعا در در بروز فشار خون بالا نقش داشته باشند، این رویه از طریق چند فرآیند دیگر انجام می‌پذیرد. دانشمندان فرضیه‌های مختلفی در این رابطه دارند. به طور مثال برخی از متخصصین، دستگاه عصبی خودکار بدن انسان را مسبب این اتفاقات می‌دانند.

تحقیقات نشان داده که فشار خون بالا با افزایش فعالیت سمپاتیکی همراه است. به همین سبب نفوذپذیری روده در جذب مواد مغذی و معدنی افزایش می‌یابد. در مرحله بعدی با افزایش همه جانبه فعالیت‌های روده‌ای، میکروب‌ها نیز راحت‌تر وارد جریان خون درون مویرگی می‌شوند.

نکته جالب اینجاست مصرف دخانیات و حتی تحت استرس و اضطراب قرار گرفتن می‌تواند روی سیستم سمپاتیک تاثیر منفی داشته باشد. به همین علت دلایل عصبی را می‌توانیم یک توجیه خوب در ابتلا به فشار خون بالا بدانیم.

یک پروبیوتیک برای فشار خون بالا؟

طراحی ماده پروبیوتیکی که بتواند فشار خون بالا یا همان هایپرتنشتن را درمان کند، به همین سادگی نیست و رویکردی این چنینی زمان زیادی می‌طلبد اما عده‌ای از دانشمندان در صدد طراحی چنین راهکاری هستند.

در تحقیقی که در سال ۲۰۱۳ میلادی انجام شد، محققین تاثیر شیر جوشیده‌ی پروبیوتیک را روی فشار خون بررسی کردند. در این پژوهش که یک تحقیق متا آنالیز بوده، محققین ۱۴ مطالعه را مورد بررسی قرار داده‌اند که ۷۰۲ شرکت‌کننده داشت. نویسنده‌های این پژوهش نتیجه گرفتند که استفاده از این نوع شیر می‌تواند فشار خون فرد را کنترل کند.

مقاله مروری دیگری نیز در سال بعد با همین رویکرد به انتشار رسید و باز هم این نتیجه حاصل شد که مصرف مواد پروبیوتیک می‌تواند احتمالا در بهبود وضعیت فشار خون فرد مفید واقع شود و ماده پروبیوتیک می‌تواند مثل عملکرد محافظتی و پروتکتیو در بدن داشته باشد.

طراحی ماده پروبیوتیکی که بتواند فشار خون بالا یا همان هایپرتنشتن را درمان کند، به همین سادگی نیست

البته در این تحقیق، نویسنده‌ها خاطر نشان کرده‌اند که این رویه بیشتر به درد کسانی می‌خورد که به تازگی به این عارضه دچار شده‌اند و در این حالت نیز پس از سپری شدن ۸ هفته، وضعیت بیماران بهبود یافت.

به همین سبب استفاده از مواد پروبیوتیک این موضوع را مطرح می‌سازد که می‌توان از باکتری‌ها نیز برای مقابله با فلورهای طبیعی روده استفاده کرد.

و اما در آینده نزدیک؟

هنوز علم و دانش به مرحله‌ای نرسیده که مکانیسم دقیق تاثیر باکتری‌های روده بر فشار خون از لحاظ مولکولی به اثبات برسد. به همین سبب مطالعات بیشتری نیاز است. با این حال اکثر دانشمندان، متفق القول بر این باور هستند که باکتری‌های روده در بروز فشار خون بالا دخالت دارند. با این تفاسیر کار سختی است که به همین راحتی حکم پیرامون این مسئله صادر کنیم.

از طرفی نمی‌توان کتمان کرد که سبک زندگی و نحوه تغذیه‌مان تاثیری روی فعالیت یا عدم فعالیت باکتری‌های روده‌ای ندارد. متغیرهای زیادی در این راستا دخیل هستند و باید به صورت هوشمندانه یکایک آنها را بررسی کرد.

با تمام این داستان‌ها، این موضوع نیز به صورت تدریجی از حالت معمایی خود خارج شده و شاید همین فردا یا در آینده نزدیک در وب‌سایت کلک دانش تیتر خبری بزنیم: درمان قطعی فشار خون بالا (هایپرتنشن) کشف شد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

حاشیه های مشکوک پگاه، مهناز و منیژه/سر شاخ شدن سلبریتی ها در توئیترحاشیه های مشکوک پگاه، مهناز و منیژه/سر شاخ شدن سلبریتی ها در توئیتربیوگرافی نیلای دنیز بازیگر ترک + عکسبیوگرافی نیلای دنیز بازیگر ترک + عکسبیوگرافی اوگدای گیریشکن بازیگر ترک + عکسبیوگرافی اوگدای گیریشکن بازیگر ترک + عکسانتخاب بازیگر ترک برای نقش مولانا/ ستاره شعرمان را دارند می‌برند!انتخاب بازیگر ترک برای نقش مولانا/ ستاره شعرمان را دارند می‌برند!ساخت عصر جدید 2 و سریالی از سیامک انصاری در دستور کار شبکه 3 قرار داردساخت عصر جدید 2 و سریالی از سیامک انصاری در دستور کار شبکه 3 قرار داردرامین جوادی برای ساخت موسیقی متن سریال «بازی تخت و تاج» برنده جایزه امی شدرامین جوادی برای ساخت موسیقی متن سریال «بازی تخت و تاج» برنده جایزه امی شدخاندان تارگرین با سریال جدید شبکه HBO به تلویزیون باز می گردندخاندان تارگرین با سریال جدید شبکه HBO به تلویزیون باز می گردندشهاب حسینی در فیلم مست عشق نقش شمس تبریزی را بازی خواهد کردشهاب حسینی در فیلم مست عشق نقش شمس تبریزی را بازی خواهد کردبیوگرافی آلپ کورکماز بازیگر ترک + عکسبیوگرافی آلپ کورکماز بازیگر ترک + عکسگریم عجیب نرگس محمدی در ستایش 3گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش 3تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (268)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (268)بیوگرافی فورکان گوکسل بازیگر ترک + عکسبیوگرافی فورکان گوکسل بازیگر ترک + عکسبیوگرافی آکاسیا اصیل تورکمن بازیگر ترک + عکسبیوگرافی آکاسیا اصیل تورکمن بازیگر ترک + عکسصبا کمالی: من بازداشت نشدمصبا کمالی: من بازداشت نشدمتکذیب خبر سکته قلبی پژمان بازغیتکذیب خبر سکته قلبی پژمان بازغیواکنش جنجالی سحر قریشی به درگذشت دختر آبی + عکسواکنش جنجالی سحر قریشی به درگذشت دختر آبی + عکسبرنامه جدید مهران مدیری توقیف شد؟برنامه جدید مهران مدیری توقیف شد؟زمان پخش سریال مرضیه مشخص شدزمان پخش سریال مرضیه مشخص شداهانت صبا کمالی به امام حسین (ع) + حکم بازداشت و عذر خواهی صبا کمالیاهانت صبا کمالی به امام حسین (ع) + حکم بازداشت و عذر خواهی صبا کمالیبیوگرافی امره بی بازیگر ترک + عکسبیوگرافی امره بی بازیگر ترک + عکسنمایندگان مجلس با تدوین طرحی دولت را ملزم یه شکایت از هالیوود کردند!نمایندگان مجلس با تدوین طرحی دولت را ملزم یه شکایت از هالیوود کردند!واکنش عجیب لیلا اوتادی به انتقادات از کتاب شعرش / لطفا حداقل از رو بخوانید تا باعث خنده ما نشوید!واکنش عجیب لیلا اوتادی به انتقادات از کتاب شعرش / لطفا حداقل از رو بخوانید تا باعث خنده ما نشوید!بیوگرافی هاکان اوماک بازیگر ترک + عکسبیوگرافی هاکان اوماک بازیگر ترک + عکسحضور بازیگران و هنرمندان در مراسم های عزاداری + تصاویرحضور بازیگران و هنرمندان در مراسم های عزاداری + تصاویرتینا آخوندتبار با ظاهر جدید و موهای تراشیده! + تصاویرتینا آخوندتبار با ظاهر جدید و موهای تراشیده! + تصاویر
مشکل "قمارباز" محسن چاوشی مشخص شدمشکل "قمارباز" محسن چاوشی مشخص شدتالیا، خواننده زنی که در مد و سینما هم ستاره شدتالیا، خواننده زنی که در مد و سینما هم ستاره شدماجرای پیشنهاد آمریکایی ها به پارسا خائف نابغه عصر جدیدماجرای پیشنهاد آمریکایی ها به پارسا خائف نابغه عصر جدیدفرزاد فرزین، خواننده ای که ادای لات ها را در می آوردفرزاد فرزین، خواننده ای که ادای لات ها را در می آوردسه قطعه محسن چاوشی لو رفت/ رکورد عجیب آقای خاصسه قطعه محسن چاوشی لو رفت/ رکورد عجیب آقای خاصاعتراف جاستین بیبر در اینستاگرام/از مصرف مواد مخدر تا افکار خود برای خودکشیاعتراف جاستین بیبر در اینستاگرام/از مصرف مواد مخدر تا افکار خود برای خودکشیبررسی پایان‌نامه فوق‌لیسانس عادل فردوسی‌پور: مدل‌های پیش‌بینی مسابقات فوتبالبررسی پایان‌نامه فوق‌لیسانس عادل فردوسی‌پور: مدل‌های پیش‌بینی مسابقات فوتبالمحسن چاوشی؛ از نفرین تا آزادی ۳۲ محکوم به اعدام با کمک هوادرانشمحسن چاوشی؛ از نفرین تا آزادی ۳۲ محکوم به اعدام با کمک هوادرانشرکورد کنسرت در ایران توسط ماکان بند شکسته شدرکورد کنسرت در ایران توسط ماکان بند شکسته شدواکنش فرزانه کابلی به جنجال های اخیر حرکات موزونشواکنش فرزانه کابلی به جنجال های اخیر حرکات موزونشرضا صادقی، خواننده موسیقی پاپ زیر تیغ جراحی رفترضا صادقی، خواننده موسیقی پاپ زیر تیغ جراحی رفتواکنش سالار عقیلی و فرزانه کابلی به حواشی کنسرت جنجالیواکنش سالار عقیلی و فرزانه کابلی به حواشی کنسرت جنجالیحمله کیهان به سالار عقیلی و خانم بازیگر/ کار زشت و سخیف!حمله کیهان به سالار عقیلی و خانم بازیگر/ کار زشت و سخیف!مافیا، الیسا را از موسیقی فراری داد!مافیا، الیسا را از موسیقی فراری داد!عکس عاشقانه تارکان و همسرشعکس عاشقانه تارکان و همسرشبازیگری که مورد تحسین قرار گرفت اما حالا منتظر اجرای حکم اعدام است!بازیگری که مورد تحسین قرار گرفت اما حالا منتظر اجرای حکم اعدام است!بیوگرافی چیناره ملیک زاده خواننده و بازیگر آذربایجانی + عکسبیوگرافی چیناره ملیک زاده خواننده و بازیگر آذربایجانی + عکسبیوگرافی سیلا گنچ اوغلو خواننده ترک + عکسبیوگرافی سیلا گنچ اوغلو خواننده ترک + عکسامروز چیا بدونیم: گیر سه پیچ به کودکی بازیگران و چند خبر دیگرامروز چیا بدونیم: گیر سه پیچ به کودکی بازیگران و چند خبر دیگربیوگرافی ایرم دریجی خواننده ترک + عکسبیوگرافی ایرم دریجی خواننده ترک + عکسبیوگرافی بوراک اوزدمیر سرآشپز ترک + عکسبیوگرافی بوراک اوزدمیر سرآشپز ترک + عکسابراز احساسات انریکه به طرفداران ایرانی‌اش + عکسابراز احساسات انریکه به طرفداران ایرانی‌اش + عکسورشکسته های مشهور؛ سلبریتی هایی که ثروت عظیم خود را بر باد دادندورشکسته های مشهور؛ سلبریتی هایی که ثروت عظیم خود را بر باد دادندمورد عجیب پاشایی، حبیب، هاکان و صفوی/ این آهنگ‌ها از کجا می‌آیند؟مورد عجیب پاشایی، حبیب، هاکان و صفوی/ این آهنگ‌ها از کجا می‌آیند؟اعتراض وکیل شجریان به منع تعقیب شریعتمداریاعتراض وکیل شجریان به منع تعقیب شریعتمداری
هادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹هادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹میشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آوردمیشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آورد۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارند۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارنداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیدگلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!گلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شدواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانواکنش خداداد عزیزی به ماجرای جکی چانکلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!کلاهبرداری یک دختر از ستاره‌های فوتبال/ یکی را صدمیلیون تیغ زد، یکی را بیشتر!ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشتبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی سجاد غریبی هالک ایرانی + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی مارتین فورد ترسناکترین مرد دنیا + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکسبیوگرافی امیر قلعه نویی + عکس