Monday, 24 February 2020|دوشنبه، 5 اسفند، 1398|يا قاضي الحاجات|افراد آنلاین: 28 نفر

مروری بر گذشته

صادق زیباکلام: کارگزاران اصلاح‌طلب نیستند
صادق زیباکلام: کارگزاران اصلاح‌طلب نیستند
ليگ برتر نوزدهم | هفته بیستم / استقلال 2- ذوب‌آهن 1
ليگ برتر نوزدهم | هفته بیستم / استقلال 2- ذوب‌آهن 1
جم ییلماز : درسته ازدواج کردم!
جم ییلماز : درسته ازدواج کردم!
خبرنگار صدا و سیما به شبکه ایران اینترنشنال پیوست! + تصویر
خبرنگار صدا و سیما به شبکه ایران اینترنشنال پیوست! + تصویر
تیپ زرد و مشکی متفاوت بهنوش طباطبایی + عکس
تیپ زرد و مشکی متفاوت بهنوش طباطبایی + عکس
عناوین روزنامه های یکشنبه 4 اسفند 1398
عناوین روزنامه های یکشنبه 4 اسفند 1398
کارخانه تولید گلکسی زد فلیپ سامسونگ به خاطر ویروس کرونا تعطیل شد!
کارخانه تولید گلکسی زد فلیپ سامسونگ به خاطر ویروس کرونا تعطیل شد!
چگونه اصولگرایان در تهران سه تکه شدند؟
چگونه اصولگرایان در تهران سه تکه شدند؟
اکران خصوصی عاشقانه سنگین با حضور انور تونا و تووانا تورکای
اکران خصوصی عاشقانه سنگین با حضور انور تونا و تووانا تورکای
تاریخ ورود زنان به استادیوم مشخص شد
تاریخ ورود زنان به استادیوم مشخص شد
عناوین روزنامه های شنبه 26 بهمن 1398
عناوین روزنامه های شنبه 26 بهمن 1398
بهنام بانی بازیگر شد/ حضور کوتاه آقای خواننده در پایتخت6
بهنام بانی بازیگر شد/ حضور کوتاه آقای خواننده در پایتخت6
فال امروز جمعه 25 بهمن 1398
فال امروز جمعه 25 بهمن 1398
هفته مد لندن تعطیل می‌شود؟
هفته مد لندن تعطیل می‌شود؟
عناوین روزنامه های شنبه 3 اسفند 1398
عناوین روزنامه های شنبه 3 اسفند 1398
شایعات پایان یافت/ یگانه به ایران بازگشت
شایعات پایان یافت/ یگانه به ایران بازگشت
برنامه آخرین کنسرت های پاپ و سنتی تهران در سال ۹۸
برنامه آخرین کنسرت های پاپ و سنتی تهران در سال ۹۸
عناوین روزنامه های سه شنبه 29 بهمن 1398
عناوین روزنامه های سه شنبه 29 بهمن 1398
شاسی بلند فردا SX6 معرفی شد؛ تصاویر و مشخصات جدیدترین خودرو بازار ایران
شاسی بلند فردا SX6 معرفی شد؛ تصاویر و مشخصات جدیدترین خودرو بازار ایران
سینماها و کنسرت‌ها یک هفته تعطیل شد/ لغو تمام برنامه‌های هنری
سینماها و کنسرت‌ها یک هفته تعطیل شد/ لغو تمام برنامه‌های هنری

گفت‌وگوهای فراگیر و ملی راهکار عبور از بحران سیاسی - انتخاباتی

تاریخ انتشار: دوشنبه، 1 مهر، 1398 اخبار ، اخبار سیاسی
+ A -

گفت‌وگوهای فراگیر در حالی وارد فاز تازه‌ای شده و گعده‌ای شبیه به آن در مجلس هم شکل گرفته است که بنا بر اظهارات مطرح شده قرار است در نخستین گام عملیاتی خود انتخابات آینده مجلس را هدف قرار دهد.

زهره ترسایی: گفت‌وگوی فراگیر و ملی که در ابتدا با هدف کاهش تنش‌ها و اختلافات بین گروه‌های سیاسی مطرح شد، این روزها ابعاد تازه‌ای پیدا کرده و بیشتر حول محور "انتخابات آینده مجلس" می چرخد.

دور جدید گفت‌وگوی فراگیر ملی در حالی برگزار می شود که یک سر آن بین برخی میانه روهای سیاست چون باهنر، عارف، توکلی، محمد صدر و ...در جریان است و سر دیگر آن در مجلس شورای اسلامی و در قالب مجمع گفت‌وگوی ملی در حال پیگیری است.

جلساتی که منادی وحدت انتخاباتی شده‌اند

استارت نشست ها و جلسات گفت و گوی ملی اوایل سال جاری  و در حاشیه جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام زده شد اما با نزدیک شدن به انتخابات آینده مجلس شواهد حکایت از آن دارد که برنامه ریزی‌ها برای جلسات گفت وگوی ملی ابعاد گسترده تری یافته به طوریکه مجمع گفت‌وگوی ملی در مجلس هم چندی است که کار خود را آغاز کرده است.

گفته می شود قرار است گفت‌وگوهای فراگیر و ملی در نخستین گام عملیاتی "انتخابات آینده مجلس" را فصل الخطاب قرار دهد. موضوعی که احمد مازنی از نخستین طراحان گفت و گوی ملی بر آن تاکید کرده و گفته است: پس از چندین دوره نشست در گام ابتدایی "انتخابات" را ملاک عمل خود قرار داده و در این زمینه " میثاق نامه انتخاباتی گفت و گوی ملی" را در دست تهیه و تدوین داریم.

او درباره دلیل محور قرار گرفتن "انتخابات" در جلسات گفت و گوی ملی این طور توضیح داده که "واقع امر این است که مشارکت فعال مردم در انتخابات پیش رو می‌تواند یک پیام روشن برای دشمنان کشورمان که با ایران و اسلام و جناح‌های سیاسی داخل کشور مخالفند و از طریق تحریم‌ها با ما دشمنی می‌کنند، داشته باشد بنابراین در گام اول انتخابات را هدف گرفتیم."

گفت‌وگوی فراگیر بین جریانات سیاسی راهکار حذف صدای لمپن ها

درحالی فصل الخطاب بودن انتخابات به عنوان گام ابتدایی در جریان مذاکرات گفت و گوی ملی مقبول اعضا قرار گرفته که از همان ابتدای طرح ایده "گفت‌وگوی فراگیر ملی" مخالفان آن را ائتلافی انتخاباتی خواندند که نمی شود چندان به تداوم آن امید داشت، موضوعی که البته در همان روزها از سوی محمدرضا باهنر از اعضای حاضر در جلسات گفت و گوی ملی رد شد. باهنر با بیان اینکه انتخابات و رقابت سر جای خود باقی است و اتفاقا باید هم باشد تاکید کرد: مرزها در هر دو جریان سیاسی به قوت خود باقی است ولی این به معنای آن نیست که با هم هیچ مذاکره ای نداشته باشیم و قهر کنیم.

با این حال و در شرایط حساس کشور عده ای از موافقان گفت‌وگوی ملی بر این نظرند که حتی اگر گفت‌وگوی ملی در قالب ائتلافی انتخاباتی بروز و ظهور داشته باشد مردم و کشور از آن منتفع خواهند شد. معصومه ابتکار از چهره های سیاسی اصلاح طلب که از موافقان این ایده است با بیان اینکه ائتلاف ها در گذشته به نفع کشور تمام شده و در ادامه هم می تواند اعتمادساز باشد می گوید: شکل گیری گفت وگوهای فراگیر، همفکری و ائتلاف، همگی منعکس کننده این نگاه است که اهداف متعالی ملی وجود دارد که طیف های مختلف سیاسی حاضرند از بعضی مواضع خودشان برای تحقق آنها عبور کنند. در اصل اهم و فی الاهم کردن است به طوریکه گاهی اوقات مجبوریم بین خوب و خوب تر یا بد و بدتر دست به انتخاب بزنیم تا بتوانیم از نظر سیاسی خط مشی روشنی برای آینده کشور ترسیم کنیم.

احمد مازنی هم با تایید این موضوع گفت و گوهای فراگیر ملی در هر شکل و موضوعی را عامل حذف صدای لمپن ها می داند ومی گوید: هرچقدر ما افکار عمومی را به فضای گفت‌وگومحور در کشور نزدیک کنیم، مردم انتخاب‌هایشان دقیق‌تر می‌شود. صدای لمپن‌ها معمولا بلندتر است اما اگر در کشور گفت‌وگوی منطقی شکل بگیرد می‌توان صدای لمپن‌ها را پایین آورد.

حضور نماینده تندروها در جلسات مجمع گفت و گوی ملی

مقایسه ای بین اعضای حاضر در جلسات گفت و گوی ملی و اعضای حاضر در مجمع گفت وگوی ملی در مجلس شورای اسلامی گویای تفاوتی آشکار است و آن حضور نماینده جبهه پایداری در جلسات گفت و گوی فراگیر مجلس است.

اگرچه در دور نخست برگزاری جلسات گفت و گوی ملی اعضا بر این نظر بودند که حضور تندروها در این جلسات فضا را مخدوش کرده و از مسیر اصلی منحرف می‌کند اما به نظر می رسد شکل گیری حلقه ای کوچک تر از گفت و گو با حضور نماینده تندروها در مجلس سیاستی است تا در نهایت حضور رادیکال ها به جلسات بلندپایه تر تعمیم پیدا کند.

موضوعی که البته قابل پیش بینی هم بود،چنانچه سیدمحمد صدر از اعضای حاضر در نشست های گفت و گوی ملی حضور تندروها را آسیب زا خوانده و تاکید کرده بود که افراد افراطی و تندرو در جریان مذاکره، فضا را به سمت تنش، دعوا، فریاد زدن و احیانا فحش و اهانت می برند بنابراین اصل گفت وگو با چنین افرادی از اساس مردود است اما احمد مازنی در همان زمان با تاکید بر اینکه در گام اول اولویت ما این نیست که به دنبال تندروها برویم اما چراغ سبزی نشان داده و تاکید کرده بود که ما ابتدا با کسانی که معتدل و علاقه مند هستند در موضوعات مشترک کار می‌کنیم. به مرور جلوتر برویم، ان شاءالله نوبت افراد تندرو هم می‌شود، قطار گفت و گوی ها برای جبهه پایداری هم جا دارد اگر بخواهند در این جریان حضور داشته باشند. موضوعی که به نظر می رسد در مجمع گفت وگوی ملی مجلس محقق شده است.

پایان دوران حذف گروه های سیاسی 

با همه این تفاسیر شواهد گویای آن است که شخصیت های معتدل و میانه رو این واقعیت را دریافته اند که دوران حذف یک گروه خاص سیاسی سپری شده و باید با پذیرش دیدگاه‌های مختلف مسیر وحدت افزا به ویژه در شرایط حساس کنونی را در پیش گرفت تا راهی برای عبور از بحران های پیش روی کشور باشد، راهی که به نظر می رسد قرار است از مسیر جلسات "گفت‌وگوی فراگیر و ملی" عبور کند.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

بازیگران ایرانی روی فرش قرمز برلیناله + عکسبازیگران ایرانی روی فرش قرمز برلیناله + عکسبورجو اسمرسوی به سوالات جدید در مورد زندگی خصوصی اش پاسخ دادبورجو اسمرسوی به سوالات جدید در مورد زندگی خصوصی اش پاسخ دادکرونا سینماها را تعطیل کرد؟ /اختلاف نظر در شورای صنفی نمایش!کرونا سینماها را تعطیل کرد؟ /اختلاف نظر در شورای صنفی نمایش!فریاد جواد رضویان بلند شد/ کیا رفتن، کیا موندن!فریاد جواد رضویان بلند شد/ کیا رفتن، کیا موندن!نامزدی جان سینا با دختر ایرانی! + تصاویرنامزدی جان سینا با دختر ایرانی! + تصاویرسینماها و کنسرت‌ها یک هفته تعطیل شد/ لغو تمام برنامه‌های هنریسینماها و کنسرت‌ها یک هفته تعطیل شد/ لغو تمام برنامه‌های هنریجم ییلماز : درسته ازدواج کردم!جم ییلماز : درسته ازدواج کردم!ازگی ایوب اوغلو، اینبار عاشق پسر سدا سایان شده؟!ازگی ایوب اوغلو، اینبار عاشق پسر سدا سایان شده؟!اکران خصوصی عاشقانه سنگین با حضور انور تونا و تووانا تورکایاکران خصوصی عاشقانه سنگین با حضور انور تونا و تووانا تورکایبن افلک بازیگر معروف از طلاقش پشیمان شد!بن افلک بازیگر معروف از طلاقش پشیمان شد!بهنوش طباطبایی با ظاهر پسرانه + عکسبهنوش طباطبایی با ظاهر پسرانه + عکسواکنش پیمان معادی به حاشیه‌ها/ به برلین هم نمی‌روم!واکنش پیمان معادی به حاشیه‌ها/ به برلین هم نمی‌روم!بورجو اسمرسوی از کتک خوردن با شیلنگ توسط پدرش گفت!بورجو اسمرسوی از کتک خوردن با شیلنگ توسط پدرش گفت!هومن حاج عبداللهی داماد شد + عکسهومن حاج عبداللهی داماد شد + عکسصدای رامین پرچمی از زندان بلند شد/ بگذار مردم بدانند من در زندان هستم!صدای رامین پرچمی از زندان بلند شد/ بگذار مردم بدانند من در زندان هستم!فیلم سینمایی مطرب به پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران تبدیل شدفیلم سینمایی مطرب به پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران تبدیل شدواسطه آشنایی جم ییلماز و سرنای ساریکایا، آغاز این ماجراواسطه آشنایی جم ییلماز و سرنای ساریکایا، آغاز این ماجراهمبازی اوزگه اوزپیرینچی در سریال جدید نت فلیکس مشخص شدهمبازی اوزگه اوزپیرینچی در سریال جدید نت فلیکس مشخص شدجان یامان پیشنهاد مجریگری در ایتالیا را رد کرد!جان یامان پیشنهاد مجریگری در ایتالیا را رد کرد!محجبه شدن رابی‌ پیرزاده و توبه از بازیگری + عکسمحجبه شدن رابی‌ پیرزاده و توبه از بازیگری + عکسازگی ایوب اوغلو در واکنش به سوالات خسته کننده خبرنگاران، خودش را به نشنیدن زد!ازگی ایوب اوغلو در واکنش به سوالات خسته کننده خبرنگاران، خودش را به نشنیدن زد!کنان دوغلو درباره جدایی از برن سات گفت: همچین چیزی نیستکنان دوغلو درباره جدایی از برن سات گفت: همچین چیزی نیستزمان پخش پایتخت ۶ مشخص شدزمان پخش پایتخت ۶ مشخص شدعکس بازیگران ایرانی در کنار مادرانشانعکس بازیگران ایرانی در کنار مادرانشاناعترافات با نمک بنسو سورال در برنامه زندهاعترافات با نمک بنسو سورال در برنامه زنده
توضیح بیمارستان جم درباره وضعیت سلامت شجریان/ عفونت ریوی کنترل شدتوضیح بیمارستان جم درباره وضعیت سلامت شجریان/ عفونت ریوی کنترل شدبرادر سحر قریشی غیرتی شد/ ماجرای ارتباط با مهدی طارمی به شکایت رسید!برادر سحر قریشی غیرتی شد/ ماجرای ارتباط با مهدی طارمی به شکایت رسید!جنگ سه ساله محمدرضا شجریان با بیماری/ روایت همایون از رنج‌های خسرو آواز ایرانجنگ سه ساله محمدرضا شجریان با بیماری/ روایت همایون از رنج‌های خسرو آواز ایرانخبر خوش درباره محمدرضا شجریانخبر خوش درباره محمدرضا شجریانواکنش سحر قریشی به عکس‌های لو رفته‌اش + عکسواکنش سحر قریشی به عکس‌های لو رفته‌اش + عکسپیام آلینا تیلکی به پسر 10 ساله ای که با توانایی هایش به شهرت رسیدهپیام آلینا تیلکی به پسر 10 ساله ای که با توانایی هایش به شهرت رسیدهدرگذشت استاد شجریان تکذیب شد/ ماجرای توئیت همایوندرگذشت استاد شجریان تکذیب شد/ ماجرای توئیت همایونشایعات پایان یافت/ یگانه به ایران بازگشتشایعات پایان یافت/ یگانه به ایران بازگشتبهنام بانی بازیگر شد/ حضور کوتاه آقای خواننده در پایتخت6بهنام بانی بازیگر شد/ حضور کوتاه آقای خواننده در پایتخت6سردار اورتاج دوباره عاشق شد/چه خوبه که به یه زبان صحبت میکنیم!سردار اورتاج دوباره عاشق شد/چه خوبه که به یه زبان صحبت میکنیم!عکس لو رفته سحر قریشی و مهدی طارمیعکس لو رفته سحر قریشی و مهدی طارمیانتقاد سیروان خسروی/ لااقل به ما احترام بگذارید!انتقاد سیروان خسروی/ لااقل به ما احترام بگذارید!آینور آیدین: همیشه عاشق بودم، هنوزم همانطورم!آینور آیدین: همیشه عاشق بودم، هنوزم همانطورم!ادل زمان انتشار آلبومش را مشخص کردادل زمان انتشار آلبومش را مشخص کردخواننده محبوب احساساتی‌ها به اوج برمی‌گردد؟خواننده محبوب احساساتی‌ها به اوج برمی‌گردد؟برنامه آخرین کنسرت های پاپ و سنتی تهران در سال ۹۸برنامه آخرین کنسرت های پاپ و سنتی تهران در سال ۹۸پستی که عشق مخفی خواننده حادیثه را لو داد!پستی که عشق مخفی خواننده حادیثه را لو داد!بهانه عجیب ریحانا برای تاخیر آلبومشبهانه عجیب ریحانا برای تاخیر آلبومشعلت آزادی امیر تتلو اعلام شدعلت آزادی امیر تتلو اعلام شدرابطه سردار اورتاج وسچیل گور!؟ شباهت جالب توجه سچیل گور به همسر سابق اورتاجرابطه سردار اورتاج وسچیل گور!؟ شباهت جالب توجه سچیل گور به همسر سابق اورتاجخواننده "آمدم ای شاه پناهم بده" در بستری بیماریخواننده "آمدم ای شاه پناهم بده" در بستری بیماریاقدام عجیب بهنام بانی وسط آهنگش/ مرزهای تبلیغات جابجا شد!اقدام عجیب بهنام بانی وسط آهنگش/ مرزهای تبلیغات جابجا شد!برک سویاباتماز: به نظرم دیگه خیلی بی مزه شده بهتره هر کس سرش به کار خودش باشه!برک سویاباتماز: به نظرم دیگه خیلی بی مزه شده بهتره هر کس سرش به کار خودش باشه!ماجرای لغو کنسرت‌ها در بوشهر چیست؟ماجرای لغو کنسرت‌ها در بوشهر چیست؟شماره تلفن جنیفر لوپز لو رفت/ لطفا به من پیام دهید!شماره تلفن جنیفر لوپز لو رفت/ لطفا به من پیام دهید!
کشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شودهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شوددیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرندیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرنانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزجنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!جنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!خشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردسیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!سیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!او حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مرداو حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مردپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندهادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹هادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹میشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آوردمیشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آورد۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارند۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارنداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیدگلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!گلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسی