Monday, 14 October 2019|دوشنبه، 22 مهر، 1398|يا قاضي الحاجات|افراد آنلاین: 51 نفر

مروری بر گذشته

بهترین عصاره‌های گیاهی برای شاد بودن و رفع اضطراب
بهترین عصاره‌های گیاهی برای شاد بودن و رفع اضطراب
عناوین روزنامه های ورزشی دوشنبه 15 مهر 1398
عناوین روزنامه های ورزشی دوشنبه 15 مهر 1398
عناوین روزنامه های ورزشی یکشنبه 21 مهر 1398
عناوین روزنامه های ورزشی یکشنبه 21 مهر 1398
فال امروز شنبه 13 مهر 1398
فال امروز شنبه 13 مهر 1398
عناوین روزنامه های یکشنبه 14 مهر 1398
عناوین روزنامه های یکشنبه 14 مهر 1398
هانیه توسلی با موهای تراشیده! + عکس
هانیه توسلی با موهای تراشیده! + عکس
از کجا بفهمیم سردردمان ناشی از تومور مغزی است؟
از کجا بفهمیم سردردمان ناشی از تومور مغزی است؟
پای خواننده‌های کره‌ای هم به عربستان باز شد
پای خواننده‌های کره‌ای هم به عربستان باز شد
شش هنرمند ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2019 جای گرفتند
شش هنرمند ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2019 جای گرفتند
فال امروز یکشنبه 14 مهر 1398
فال امروز یکشنبه 14 مهر 1398
توافق اولیه باشگاه پرسپولیس با برانکو/ شکایت به فیفا منتفی می‌شود
توافق اولیه باشگاه پرسپولیس با برانکو/ شکایت به فیفا منتفی می‌شود
جمله عجیب و جنجالی محمدرضا حیاتی در اخبار نیمروزی!
جمله عجیب و جنجالی محمدرضا حیاتی در اخبار نیمروزی!
عناوین روزنامه های ورزشی سه شنبه 16 مهر 1398
عناوین روزنامه های ورزشی سه شنبه 16 مهر 1398
داستان طرح حذف آموزش اجباری زبان انگلیسی در مدارس ایران
داستان طرح حذف آموزش اجباری زبان انگلیسی در مدارس ایران
خالکوبی جالب فارسی بر روی دستان آنجلینا جولی!
خالکوبی جالب فارسی بر روی دستان آنجلینا جولی!
باور‌های اشتباه درباره‌ی فیبرومیالژیا
باور‌های اشتباه درباره‌ی فیبرومیالژیا
بیوگرافی باهار شاهین بازیگر ترک + عکس
بیوگرافی باهار شاهین بازیگر ترک + عکس
عناوین روزنامه های ورزشی پنجشنبه 18 مهر 1398
عناوین روزنامه های ورزشی پنجشنبه 18 مهر 1398
بیوگرافی اوزگه اوزاکار بازیگر ترک + عکس
بیوگرافی اوزگه اوزاکار بازیگر ترک + عکس
اتهامات کلاهبرداری به روش «علی دیواندری»: مدیرعامل سابق بانک ملت و بانک پارسیان
اتهامات کلاهبرداری به روش «علی دیواندری»: مدیرعامل سابق بانک ملت و بانک پارسیان

باور‌های اشتباه درباره‌ی فیبرومیالژیا

تاریخ انتشار: چهارشنبه، 17 مهر، 1398 سلامت ، بیماری ها و راه درمان
+ A -

تصور کنید تمام مدت احساس‌تان این باشد که انگار آنفلوآنزا دارید، حالا تصور کنید احساس‌تان را هیچکس هم باور نکند. افرادی که دچار فیبرومیالژیا هستند، درد مفاصل و بدن درد‌های همیشگی برای‌شان یک واقعیت است؛ و شاید اعضای خانواده و دوستان باور نکنند این افراد چه درد و ناراحتی را تحمل می‌کنند.

وقتی استخوانی می‌شکند، در عکسی که با اشعه X گرفته شده دیده می‌شود. اگر کلسیم بدن بالا باشد در آزمایش خون نشان داده می‌شود، اما هیچ تست و آزمایشی برای فیبرومیالژیا وجود ندارد که به تشخیص قطعی این بیماری کمک کند؛ بنابراین عجیب نیست که باور‌های اشتباه در مورد بیماری فیبرومیالژیا زیاد باشد:

باور اشتباه: فیبرومیالژیا واقعی نیست

فیبرومیالژیا یک بیماری مزمن واقعی است که با درد‌های گسترده در عضلات، مفاصل و تاندون‌ها در تمام بدن همراه است. در بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا، سیگنال‌های درد درست مانند بالا بردن صدای رادیو، زیاد می‌شوند.

سایر علائم فیبرومیالژیا شامل موارد زیر می‌شوند:

  • سندرم روده تحریک پذیر
  • خستگی طی روز
  • مشکل در فکر کردن و حافظه
  • بیخوابی
  • افسردگی
  • سر درد
  • کرختی و مور مور شدن

فیبرومیالژیا یک سندرم است و یک سندرم شامل طیف زیادی از علائم و نشانه‌های گوناگون می‌شود که با هم جور هستند. همه‌ی این علائم با هم منجر به تشخیص فیبرومیالژیا می‌شوند. هر چند هیچ تست روتینی برای تشخیص فیبرومیالژیا وجود ندارد، اما بدن، دروغ نمی‌گوید. مثلا مواد شیمیایی جنگنده با درد که در مایع نخاعی وجود دارند، شواهد محکمی ارائه می‌دهند، اما مایع نخاعی کشیده نمی‌شود صرفا به این دلیل که تشخیصی صورت بگیرد، زیرا این شیوه‌ای بسیار مداخله گر است.

ضمنا راه‌هایی برای اسکن مغز وجود دارد که نشان می‌دهد چه اندازه قند مصرف می‌شود. میزان مصرف قند در بیماران دچار فیبرومیالژیا متفاوت به نظر می‌رسد، اما این روش نیز چیزی نیست که عملا زیاد به کار برده شود. پزشکان فیبرومیالژیا را با معاینه‌ی بالینی و تشخیص و بررسی سایر عوارض تشخیص می‌دهند.

باور اشتباه: تنها یک متخصص فییرومیالژیا می‌تواند فیبرومیالژیا را تشخیص بدهد

پزشکان می‌توانند با بررسی‌های زیر فیبرومیالژیا را تشخیص بدهند و این بررسی‌ها به عنوان شروع توسط پزشک خودتان نیز می‌تواند انجام شود:

سابقه‌ی پزشکی و معاینه‌ی بالینی

اولین قدم این است که سایر عوارضی که می‌توانند علت علائم‌تان باشند بررسی شوند. خیلی از بیماری‌ها می‌توانند ظاهرا شبیه فیبرومیالژیا باشند. مثلا اگر در نواحی گوناگون بدن درد دارید ممکن است دچار آرتریت روماتوئید یا بیماری التهابی عضلانی باشید. تقریبا ۱۰۰ عارضه و بیماری مختلف وجود دارد که می‌توانند شبیه فیبرومیالژیا باشند؛ بنابراین پزشکان اول باید مطمئن شوند که علائم بیمار ناشی از این عوارض نیست.

چک لیست علائم

پزشکان با استفاده از یک چک لیست، فهرستی از علائم دارند که به آن شاخص گسترش درد می‌گویند. آن‌ها بدن را به پنج قسمت تقسیم می‌کنند: دست چپ، دست راست، پای چپ، پای راست و ناحیه‌ی بالا تنه. پزشکان بررسی می‌کنند که آیا بیمار در چهار قسمت از این پنج قسمت درد دارد و آیا اطراف دهان نیز این درد وجود دارد یا خیر.

شدت علائم

پزشکان نتایج گرفته شده از علائم را بر اساس شدت امتیاز دهی می‌کنند که به آن تست فیبرومیالژیا می‌گویند و از طریق آن، شدت علائم سنجیده می‌شود. امتیاز بر اساس شدت و نواحی علائم محاسبه می‌شود تا به پزشک کمک کند تشخیص بدهد فرد معیار‌های فیبرومیالژیا را دارد یا نه.

باور اشتباه: برای تشخیص فییرومیالژیا، فرد باید دچار نقاط حساس و دردناک در نواحی خاصی از بدن باشد

قبلا نقاط درد یا حساس شده بخشی از روند تشخیصی برای فیبرومیالژیا بودند، اما اکنون دیگر اینگونه نیست. زیرا معلوم شده که ۲۰ درصد از افرادی که دچار فیبرومیالژیا هستند، نقاط درد بخصوصی ندارند.

باور اشتباه: محققان علت فیبرومیالژیا را شناسایی کرده‌اند

متاسفانه علت فیبرومیالژیا هنوز شناخته شده نیست. این بیماری می‌تواند ژنتیکی یا اکتسابی و یا ترکیبی از هر دو عامل باشد. در برخی از بیماران یک حادثه مثلا یک سانحه اتومبیل، یک آسیب فیزیکی و یا حتی یک ضربه روحی می‌تواند شروعی برای علائم فیبرومیالژیا باشد، اما در مورد همه این طور نیست و نمی‌توان آن را تعمیم داد.

باور اشتباه: فیبرومیالژیا هیچ درمانی ندارد

پزشکان می‌توانند دارو‌هایی تجویز کنند که با کمک آن‌ها فیبرومیالژیا کنترل شود. هر چند این دارو‌ها درمان قطعی نیستند، اما به کاهش علائم و تسکین درد و بهبود کیفیت خواب بیماران کمک می‌کنند. البته دارو درمانی فقط ۲۰ تا ۳۰ درصد از این معما را حل می‌کند و بقیه‌ی روند درمان به اصلاحات و تغییراتی در سبک زندگی مربوط می‌شود.

باور اشتباه: مصرف دارو‌های فیبرومیالژیا تنها راه تسکین درد و ناراحتی این بیماری است

بیماران فیبرومیالژیا راه‌های زیادی برای بهتر کردن اوضاع خود دارند. بخش عمده‌ی درمان فیبرومیالژیا به دارو مربوط نمی‌شود بلکه به عادات و فعالیت‌هایی مربوط است که فرد طی زندگی خود دارد. به همین دلیل مهم است که فیبرومیالژیا از هر جهت کنترل شود:

اهمیت به خواب کافی و ورزش منظم: فعالیت‌های کم شدت مانند پیاده روی و یوگا بهترین فعالیت‌ها برای بیماران فیبرومیالژیا هستند.

کاهش عوامل استرس برانگیز در زندگی: اگر نمی‌توانید استرس‌های‌تان را حذف کنید یا کاهش بدهید، مدیتیشن و تای چی را یاد بگیرید و به کار ببرید.

رفتار درمانی شناختی: با کمک یک روان درمانگر، افسردگی‌تان را کنترل کنید.

آگاهی نسبت به بیماری: درک و فهم شرایط و ویژگی‌های فیبرومیالژیا کمک‌تان می‌کند بهتر آن را کنترل کرده و به سلامت خودتان بیشتر اهمیت بدهید.

چند نکته برای بیماران فیبرومیالژیا

استرس‌تان را کنترل کنید

استرس می‌تواند برانگیزاننده‌ی علائم فیبرومیالژیا باشید. به حداقل رساندن استرس، کیفیت زندگی‌تان را بهتر می‌کند. با کمک یوگا، خواب کافی و مدیتیشن، تنفس عمیق و یا پرداختن به فعالیت‌های مورد علاقه‌تان می‌توانید تا حدود زیادی از استرس‌های‌تان کم کنید.

لیستی از کار‌هایی که باید انجام دهید تهیه کنید

اگر فیبرومیالژیا به تمرکز و حافظه‌تان آسیب زده، همیشه همراه خود یک کاغذ و قلم داشته باشید و چیز‌های مهم را یادداشت کنید. حتی اگر قرار است چیزی به همسرتان بگویید که فکر می‌کنید ممکن است آن را فراموش کنید، یادداشت کنید؛ لیست خرید، اسامی دوستان و شماره تلفن‌ها و آدرس‌ها و ....

به طور منظم ورزش کنید

ورزش منظم و کم شدت مانند پیاده روی یا تمرین در آب گرم جزو بهترین راهکار‌های درمانی برای فیبرومیالژیا هستند. ورزش منظم کمک‌تان می‌کند درد و گرفتگی‌تان را کم کنید، استرس‌تان را تسکین بدهید و احساس کنید روی بیماری‌تان کنترل دارید. حتی ورزش کمک‌تان می‌کند بهتر بخوابید. از پزشک‌تان هم می‌توانید در این مورد راهنمایی بخواهید.

مصرف کافئین‌تان را محدود کنید

کافئین می‌تواند استرس زا باشد، هم از نظر فیزیکی و هم از جهت روانی. کافئین، ضربان قلب را بالا می‌برد و سیستم عصبی را تحریک می‌کند و باعث احساس اضطراب و نگرانی و بیخوابی می‌شود. شب‌ها برای اینکه بهتر بخوابید، از بعد از ظهر به بعد دیگر قهوه ننوشید.

هر روز یکی دو ساعت فقط برای خودتان وقت بگذارید

فیبرومیالژیا به خودی خود چالش برانگیز است و زندگی را پیچیده می‌کند؛ بنابراین هر روز باید برای خودتان وقت صرف کنید و این را بخشی از درمان‌تان بدانید. سرگرم فعالیت محبوب‌تان شوید، موسیقی گوش دهید، با دوست صمیمی‌تان گپ بزنید و هر کاری که حال‌تان را خوب می‌کند انجام دهید. با این شیوه‌ها می‌توانید تعادل بیشتری در زندگی‌تان برقرار کنید و استرس‌تان را کاهش بدهید. ضمنا انرژی‌تان بیشتر شده و برای کار‌های ضروری‌تان حوصله و انگیزه بیشتری خواهید داشت.

مسئولیت‌های شغلی‌تان را تعدیل کنید

اگر کارتان شما را خسته و ناتوان می‌کند سبب بدن دردتان می‌شود پس باید برنامه‌ای تعیین کنید که با شرایط شما متناسب‌تر باشد. بررسی کنید که آیا ممکن است بخشی از کارهای‌تان را در خانه انجام دهید یا به صورت پاره وقت کار کنید. در محل کارتان، فضای کارتان را جوری تنظیم کنید که راحت‌تر باشید.

«نه» گفتن را یاد بگیرید

فیبرومیالژیا یک بیماری نامرئی است، شما ممکن است ظاهرا کاملا خوب به نظر برسید در حالی که حال‌تان بد است. آدم‌های اطراف‌تان ممکن است فراموش کنند که شما باید به آرامش و سلامت خودتان الویت بدهید. اگر نمی‌توانید دعوت دوستی را بپذیرید، اگر درخواست کسی مانع استراحت شما می‌شود یا حوصله‌ی انجام کاری را ندارید، هیچ اشکالی ندارد که «نه» بگویید.

به اتاق خواب‌تان اهمیت بدهید

شرایط اتاق خواب‌تان را جوری تنظیم کنید که برای خواب‌تان مناسب باشد. تخت خواب‌تان راحت باشد و اتاق‌تان تاریک و خنک و به دور از هر مزاحمتی. ساعات خواب و بیداری‌تان را منظم کنید و تلویزیون و کامپیوتر را از اتاق خواب‌تان دور کنید.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

انتقاد تند شیوا خنیاگر به گریم نرگس محمدیانتقاد تند شیوا خنیاگر به گریم نرگس محمدیعذرخواهی متین ستوده بابت ظاهرش در مراسم اکران خصوصی مسخره بازعذرخواهی متین ستوده بابت ظاهرش در مراسم اکران خصوصی مسخره بازعلیرضا شجاع نوری بازیگر نقش سلمان فارسی شدعلیرضا شجاع نوری بازیگر نقش سلمان فارسی شدخالکوبی جالب فارسی بر روی دستان آنجلینا جولی!خالکوبی جالب فارسی بر روی دستان آنجلینا جولی!تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (272)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (272)کوروش تهامی، آلبوم می‌دهد/ دختر ایران در راه استکوروش تهامی، آلبوم می‌دهد/ دختر ایران در راه استمنوچهر هادی به التماس افتادمنوچهر هادی به التماس افتادتجاوز جنسی هاروی واینستاین به منشی اش جنجالی شد!تجاوز جنسی هاروی واینستاین به منشی اش جنجالی شد!انتقاد مدیرعامل ناجی هنر از فیلم متری شیش و نیمانتقاد مدیرعامل ناجی هنر از فیلم متری شیش و نیمحمله کارگردان بانوی عمارت به صدا و سیما/فصل دوم سریال تحقیر مخاطب است!حمله کارگردان بانوی عمارت به صدا و سیما/فصل دوم سریال تحقیر مخاطب است!امام جمعه اسالم: در خیابانها صدها جنیفر لوپز،نیکی میناژ و تیلور سوییفت می بینیم!امام جمعه اسالم: در خیابانها صدها جنیفر لوپز،نیکی میناژ و تیلور سوییفت می بینیم!رکوردهای فیلم جوکر در باکس آفیس داخلی و بین‌المللیرکوردهای فیلم جوکر در باکس آفیس داخلی و بین‌المللیهانده ارچل، سوپراستار زن ترک به فیلم مولانا پیوست + عکسهانده ارچل، سوپراستار زن ترک به فیلم مولانا پیوست + عکسنامزد علی وفا در سریال ” دکتر معجزه ” لو رفت!نامزد علی وفا در سریال ” دکتر معجزه ” لو رفت!بیوگرافی گوزیده آرسالان بازیگر ترک + عکسبیوگرافی گوزیده آرسالان بازیگر ترک + عکسپای فیلم متری شیش و نیم  به دادگاه باز شد!پای فیلم متری شیش و نیم به دادگاه باز شد!تغییر چهره ارطغرل به مزاق هوادارانش خوش نیامد!تغییر چهره ارطغرل به مزاق هوادارانش خوش نیامد!صفحه اینستاگرام بهنوش بختیاری با میلیون ها فالوور بسته شد!صفحه اینستاگرام بهنوش بختیاری با میلیون ها فالوور بسته شد!تصمیم ناگهانی شبکه Star Tv در مورد سریال محبوب کوزگون!تصمیم ناگهانی شبکه Star Tv در مورد سریال محبوب کوزگون!انتشار اولین عکس همسر شاهرخ استخری + تصاویرانتشار اولین عکس همسر شاهرخ استخری + تصاویرحکم سینمایی عجیب برای سخنگوی وزارت امور خارجه ایران!حکم سینمایی عجیب برای سخنگوی وزارت امور خارجه ایران!هانیه توسلی با موهای تراشیده! + عکسهانیه توسلی با موهای تراشیده! + عکسسریال ترکی عزیزه، قصه عشقی آتشین با حضور هانده آرچلسریال ترکی عزیزه، قصه عشقی آتشین با حضور هانده آرچلبیوگرافی باهار شاهین بازیگر ترک + عکسبیوگرافی باهار شاهین بازیگر ترک + عکسماجرای خاندان تارگرین/پایان متفاوت بازی تاج و تخت در راه استماجرای خاندان تارگرین/پایان متفاوت بازی تاج و تخت در راه است
حمایت دمت آکالین از برگوزر کورال در برابر توهین های خواهرش!حمایت دمت آکالین از برگوزر کورال در برابر توهین های خواهرش!شش هنرمند ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2019 جای گرفتندشش هنرمند ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2019 جای گرفتندطعنه ریحانا به شکیرا و جنیفر لوپز: حاضر نیستم خودم را بفروشم!طعنه ریحانا به شکیرا و جنیفر لوپز: حاضر نیستم خودم را بفروشم!همایون شجریان و سهراب پورناظری نیز به مست عشق پیوستندهمایون شجریان و سهراب پورناظری نیز به مست عشق پیوستندجریمه‌ای که جنیفر لوپز برای عکس جنجالی‌اش پرداختجریمه‌ای که جنیفر لوپز برای عکس جنجالی‌اش پرداختپای خواننده‌های کره‌ای هم به عربستان باز شدپای خواننده‌های کره‌ای هم به عربستان باز شدریحانا کتاب منتشر می‌کند/ هزار عکس نادیده از خواننده معروفریحانا کتاب منتشر می‌کند/ هزار عکس نادیده از خواننده معروفدرخشش خواننده کوچک "عصر جدید" در آذربایجان/ پارسا خائف برنده یک جایزه بین‌المللی شددرخشش خواننده کوچک "عصر جدید" در آذربایجان/ پارسا خائف برنده یک جایزه بین‌المللی شدآلبوم خواننده ایرانی نامزده جایزه استرالیا شدآلبوم خواننده ایرانی نامزده جایزه استرالیا شددانلا بلیج با آرایش و تغییر چهره جدیدش لایک باران شد!دانلا بلیج با آرایش و تغییر چهره جدیدش لایک باران شد!دردسر چاوشیست‌ها برای محسن چاوشی/ وضعیت قمارباز پیچیده شددردسر چاوشیست‌ها برای محسن چاوشی/ وضعیت قمارباز پیچیده شدتمرینات ورزشی جنیفر لوپز در 50 سالگی + عکستمرینات ورزشی جنیفر لوپز در 50 سالگی + عکسسرنوشت مشابه تتلو برای هوروش‌بند + عکسسرنوشت مشابه تتلو برای هوروش‌بند + عکسدادگاه محسن لرستانی برگزار شددادگاه محسن لرستانی برگزار شدتصاویر ایرانگردی جالب یولیا یوزیک، خبرنگار بازداشت شده روس در تهرانتصاویر ایرانگردی جالب یولیا یوزیک، خبرنگار بازداشت شده روس در تهرانسحر تبر، چهره جنجالی اینستاگرام بازداشت شد!سحر تبر، چهره جنجالی اینستاگرام بازداشت شد!جنگ جدید دمت آکالین با حادیثه/طفلکی حتی یک میلیون فالوور هم نداره!جنگ جدید دمت آکالین با حادیثه/طفلکی حتی یک میلیون فالوور هم نداره!امیر اویار هتلدار مشهور ترک در ونیز ایتالیا، دوست پسر جدید آدریانا لیماامیر اویار هتلدار مشهور ترک در ونیز ایتالیا، دوست پسر جدید آدریانا لیمااوزجان دنیز: تحقیق کردم چنین خواهری ندارم!اوزجان دنیز: تحقیق کردم چنین خواهری ندارم!جامعه شناسی خودمانی تتلو و بهادر وحشی‌ها؛ گیلتی پلیژرهای اینستاگرامی!جامعه شناسی خودمانی تتلو و بهادر وحشی‌ها؛ گیلتی پلیژرهای اینستاگرامی!محسن لرستانی به «افساد فی‌الارض» متهم شدمحسن لرستانی به «افساد فی‌الارض» متهم شدامیرعباس گلاب هم بازیگر شد!امیرعباس گلاب هم بازیگر شد!مراقبت ویژه سه پرستار از محمدرضا شجریانمراقبت ویژه سه پرستار از محمدرضا شجریانپاسخ استاد شجریان به دشمنی‌ها و ناسزاگویی‌هاپاسخ استاد شجریان به دشمنی‌ها و ناسزاگویی‌هاچرا و چطور «تتلو» صاحب ۱۶میلیون کامنت شد؟چرا و چطور «تتلو» صاحب ۱۶میلیون کامنت شد؟
خشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردسیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!سیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!او حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مرداو حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مردپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندهادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹هادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹میشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آوردمیشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آورد۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارند۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارنداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیدگلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!گلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسینیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتنیکی لائودا راننده افسانه ای فرمول یک درگذشتکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخکریستیانو رونالدو، مالک گران ترین خودروی صفر کیلومتر تاریخآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویآشنایی با سهیل عیاری راننده موفق ایرانی فرانسویبهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!بهترین جایگزین های عادل فردوسی پور!علی انصاریان ازدواج کرد + عکسعلی انصاریان ازدواج کرد + عکسازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟ازدواج مسعود شجاعی | همسر مسعود شجاعی کیست؟بیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزبیوگرافی جورج لیکنز سرمربی باشگاه تراکتورسازی تبریزوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانوقتی که مجری شدن حساب و کتاب ندارد/جهان پهلوان علی آقا انصاریانعلی انصاریان مجری تلویزیون شدعلی انصاریان مجری تلویزیون شد