Friday, 03 July 2020|جمعه، 13 تير، 1399|اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم|افراد آنلاین: 42 نفر

مروری بر گذشته

پیشخوان روزنامه های ورزشی – 11 تیر 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 11 تیر 1399
مجازات سنگین در انتظار آزمون به خاطر یک عکس جنجالی!
مجازات سنگین در انتظار آزمون به خاطر یک عکس جنجالی!
رضا رویگری: به سختی و با دستمزد کم زندگی می‌کنم!
رضا رویگری: به سختی و با دستمزد کم زندگی می‌کنم!
فال روزانه – 11 تیر 1399
فال روزانه – 11 تیر 1399
عشق بزرگ آقا به شهرزاد لو رفت!
عشق بزرگ آقا به شهرزاد لو رفت!
استیو بینگ خودکشی کرد
استیو بینگ خودکشی کرد
اگر وزنه اول بهداد را سبک می‌گذاشتم من را در میدان آزادی دار می‌زدند!
اگر وزنه اول بهداد را سبک می‌گذاشتم من را در میدان آزادی دار می‌زدند!
فرزند مهراب قاسم خانی و شقایق دهقان به کرونا مبتلا شد!
فرزند مهراب قاسم خانی و شقایق دهقان به کرونا مبتلا شد!
ایران نامزد میزبانی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ شد
ایران نامزد میزبانی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ شد
اعتراض تند خبرگزاری فارس به غلام کویتی‌پور
اعتراض تند خبرگزاری فارس به غلام کویتی‌پور
رضا بهرام مبتلا به کرونا شد
رضا بهرام مبتلا به کرونا شد
خانه داریوش اسدزاده پلمپ و همسرش از خانه بیرون انداخته شد!
خانه داریوش اسدزاده پلمپ و همسرش از خانه بیرون انداخته شد!
9 قانون تیپ رسمی مردانه که فقط آقایان خوشتیپ می‌دانند
9 قانون تیپ رسمی مردانه که فقط آقایان خوشتیپ می‌دانند
ارزش سهام عدالت صاحبان سهام چقدر شد؟
ارزش سهام عدالت صاحبان سهام چقدر شد؟
ایران پول خرید واکسن کرونا را ندارد!
ایران پول خرید واکسن کرونا را ندارد!
خواهرزاده سهراب سپهری فیلم زندگی آقای شاعر را می‌سازد
خواهرزاده سهراب سپهری فیلم زندگی آقای شاعر را می‌سازد
فال روزانه – 12 تیر 1399
فال روزانه – 12 تیر 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 9 تیر 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 9 تیر 1399
تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (295)
تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (295)
انتقاد صابر ابر از مردمی که در دوران کرونا خیانت می‌کنند + عکس
انتقاد صابر ابر از مردمی که در دوران کرونا خیانت می‌کنند + عکس

آیا مکمل HMB بر ساختار ماهیچه ها تاثیر دارد؟

تاریخ انتشار: يکشنبه، 5 آبان، 1398 سلامت ، دارو ها
+ A -

مکمل HMB یکی از مکمل های مورد علاقه ورزشکاران مخصوصا علاقمندان به بدنسازی است. آنان اعتقاد دارند که مکمل HMB می تواند تاثیری مثبت بر عملکرد ورزشی داشته باشد و از تخریب ماهیچه ها پس از تمرینات سخت جلوگیری نماید. در اینجا قصد داریم صحت این تصور عام را مورد بحث قرار دهیم.

آیا مکمل HMB می تواند بر روی عملکرد ورزشی تاثیر داشته باشد؟ در این صورت بهتر است نسبت به این مکمل شناخت بهتری داشته باشیم  و ببینیم که مصرف آن می تواند چه مزایا و یا عوارض جانبی به همراه داشته باشد.

مکمل HMB که مخفف Beta hydroxy beta methyl butyrate است و به اختصار  HMB خوانده می شود در واقع ماده ای است که از متابولیزه شدن آمینواسید لیوسین در بدن تولید می شود. لیوسین یکی از سه آمینو اسیدی است که به عنوان آمینو اسیدهای شاخه دار یا BCAA معروف هستند که شامل لیوسین، ایزولیوسین و والین می شود.

از سوی دیگر همه ورزشکاران رشته بدنسازی به خوبی آگاه هستند که اسید های آمینه ای بمانند گلوتامین، آرژنین و لیوسین نقش مهمی در توانایی بدن برای کاهش  آسیب های ماهیچه ای ایفا می کنند. آنها حتی مانع از ابتلا به مشکلات ماهیچه ای در بیماران سرطانی می شوند.

مکمل HMB ماده اصلی موثر در لیوسین

در این بین اسید آمینه لیوسین است که توجهات را بیشتر از همه به خود جلب کرده است. این آمینو اسید نقش بسیار مهمی در متابولیسم پروتیینی، هم ایستایی گلوکز، اکشن انسولین و ریکاوری ماهیچه ای ایجاد می کند. اما لیوسین بیشترین قدرت خود را از HMB می گیرد. HMB در واقع ماده اصلی موجود در لیوسین است که مانع از تخریب سلول های ماهیچه ای می شود و توده ماهیچه ای فرد ورزشکار را ارتقا می دهد. همچنین HMB دارای خواص ضد کاتابولیسمی، آنابولیکی و لیپولیتیکی است.

تحقیقات مختلفی در زمینه مکمل HMB صورت گرفته که اکثر آنها تایید کننده خواص نیروبخش این مکمل هستند. اما به هر حال تاثیر این مکمل بستگی بسیاری به فاکتورهای مختلف دیگر دارد که از آن جمله می توان به رژیم غذایی مناسب، استراحت، کاهش استرس و … اشاره کرد.

چه میزان HMB مصرف کنیم؟

HMB در واقع محصولی از لیوسین است و لیوسین نیز خود یک اسید آمینه محسوب می شود. لیوسین را می توان در برخی از مواد غذایی یافت، اما با توجه به اینکه لیوسین به میزان محدودی در مواد غذایی یافت می شود، لذا برای رسیدنHMB   مورد نیاز باید حجم بالایی از غذا مصرف شود که می تواند به سلامت ورزشکار صدمه بزند. بر این اساس مواد غذایی را نمی توان گزینه ای مناسب برای تامین HMB  عنوان کرد.

در برخی تحقیقات بر استفاده روزانه از ۳ گرم HMB  تاکید شده و برخی دیگر نیز استفاده ۶ گرمی از این مکمل را تجویز می کنند. مدت زمانی که HMB در بدن تاثیر گذار است محدود خواهد بود و عواملی مانند تراکم ماهیچه ای، جنس و سن بر آن اثر دارند. بطور متوسط، مکملHMB  پس از مصرف بین ۲ تا ۶ ساعت تاثیر خواهد داشت. بر این اساس توصیه می شود مصرف آن در سه وعده صورت گیرد. بطور مثال یک وعده در زمان صبح و قبل از تمرین بدنسازی تا عملکرد شما را در زمان تمرین ارتقا دهد. یک وعده بین صبح و ظهر  برای کاهش کاتابولیسم بعد از تمرین  و یک وعده در زمان عصر  تا مانع از کاتابولیسم ماهیچه ها در طول شب گردد. این مکمل را می توان در قالب پودر، قرص و یا کپسول مصرف نمود.

برخی دیگر معتقدند بهترین زمان برای مصرف مکمل  HMBقبل از تمرین و یا بعد از وعده های غذایی است، زیرا جذب آن بعد از وعده‌های غذایی کندتر شده و مدت زمان بیشتری در دسترس عضلاتتان خواهد بود.

روند کشف HMB

مکمل معروفHMB  یکی از رایج ترین مکمل هایی است که امروزه توسط ورزشکاران بخصوص ورزشکاران رشته های قدرتی و بدنسازی به دلایل مختلف مصرف می شود. در جریان تحقیقات مختلف مشخص شده که BCAA نقش اساسی در ساخت و حفظ عضلات در شرایط کاتابولیک بر عهده دارد. به نظر می آید از سه آمینو اسید BCAA، لیوسین مهمترین نقش را در حفظ حجم عضلات به دنبال تمرینات سنگین عهده دار است. مشکل اصلی در مورد لیوسین این است که باید مقدار زیادی از این آمینواسید برای کسب نتایج مثبت مصرف شود که این مستلزم هزینه بالائی است.

محققان احتمال می دادند که ماده ای در لیوسین وجود دارد که مسئول سهم عمده ای از آثار مثبت آن باشد و با استخراج آن می توان با دز بسیار کمتر از آن نتیجه گرفت. این ماده HMB بود. پژوهشگران دریافتند این ماده دارای خاصیت ضد کاتابولیسم و افزایش سرعت ریکاوری را دارد. البته مانند تمامی مکمل ها اثر بخشی و عضله سازی یک مکمل بستگی به شرایط بسیاری از جمله نحوه تمرین، تغذیه و استراحت کافی و حتی دلایل ژنتیکی دارد و لذا نمی توان انتظار معجزه یا اثر بخشی فوق العاده ی را از هیچ مکملی داشت.

بطور کلی به یاد داشته باشید که مکمل های غذایی به هیچ عنوان جای غذار را برای فرد ورزشکار نخواهند گرفت. فرد ورزشکار در ابتدا باید مطمئن شود که تمامی گروه های غذایی را مصرف کرده و بدن خود را همواه هایدریت نگاه دارد. از سوی دیگر استراحت نیز یکی از  مهمترین ارکان ورزش هایی بمانند بدنسازی است و نکته آخر اینکه بدنسازی رشته ای است که پیشرفت در آن بتدریج صورت می گیرد و باید با توجه به ظرفیت فرد ورزشکار تمرینات طراحی شوند. در صورت رعایت موارد یاد شده می توانید مقداری از پول خود را برای خرید مکمل های مورد نیاز هزینه کنید.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

سیروس گرجستانی، بازیگر تلویزیون درگذشتسیروس گرجستانی، بازیگر تلویزیون درگذشتبهمن فرمان آرا: قبلا فردین و فروزان می رقصیدند الان رضا عطاران و جواد عزتی!بهمن فرمان آرا: قبلا فردین و فروزان می رقصیدند الان رضا عطاران و جواد عزتی!دختر مایکل جکسون در نقش حضرت عیسی!دختر مایکل جکسون در نقش حضرت عیسی!عشق بزرگ آقا به شهرزاد لو رفت!عشق بزرگ آقا به شهرزاد لو رفت!اعتراض تند فقیهه سلطانی علیه آقازاده های سینما و تئاتر!اعتراض تند فقیهه سلطانی علیه آقازاده های سینما و تئاتر!انتقاد صابر ابر از مردمی که در دوران کرونا خیانت می‌کنند + عکسانتقاد صابر ابر از مردمی که در دوران کرونا خیانت می‌کنند + عکسلیلا بلوکات: به خاطر کرونا بینایی‌ام را از دست دادم!لیلا بلوکات: به خاطر کرونا بینایی‌ام را از دست دادم!تازه‌ترین خبر از وضعیت جسمانی محسن قاضی مرادیتازه‌ترین خبر از وضعیت جسمانی محسن قاضی مرادیخانه داریوش اسدزاده پلمپ و همسرش از خانه بیرون انداخته شد!خانه داریوش اسدزاده پلمپ و همسرش از خانه بیرون انداخته شد!ربات مبتنی بر هوش مصنوعی، عجیب‌ترین بازیگر نقش اول در تاریخ سینما!ربات مبتنی بر هوش مصنوعی، عجیب‌ترین بازیگر نقش اول در تاریخ سینما!آگهی عجیب ارباب حلقه‌ها برای جذب بازیگرآگهی عجیب ارباب حلقه‌ها برای جذب بازیگربهنام بانی به گشت ارشاد پیوستبهنام بانی به گشت ارشاد پیوسترضا رویگری: به سختی و با دستمزد کم زندگی می‌کنم!رضا رویگری: به سختی و با دستمزد کم زندگی می‌کنم!گشت ارشاد ۳ با مسعود کیمیایی کلید خورد/ غیبت حمید فرخ‌نژادگشت ارشاد ۳ با مسعود کیمیایی کلید خورد/ غیبت حمید فرخ‌نژادواکنش پوریا پورسرخ به انتقادها از مجری شدنشواکنش پوریا پورسرخ به انتقادها از مجری شدنشتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (295)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (295)واکنش‌ها به انتشار نامه‌های خصوصی عباس کیارستمیواکنش‌ها به انتشار نامه‌های خصوصی عباس کیارستمیالناز شاکردوست تولد ۳۶ سالگی‌اش را جشن گرفت + عکسالناز شاکردوست تولد ۳۶ سالگی‌اش را جشن گرفت + عکسرونمایی از چهره مردانه شقایق فراهانی + عکسرونمایی از چهره مردانه شقایق فراهانی + عکسشهاب حسینی مجری شدشهاب حسینی مجری شدفرزند مهراب قاسم خانی و شقایق دهقان به کرونا مبتلا شد!فرزند مهراب قاسم خانی و شقایق دهقان به کرونا مبتلا شد!خبرهای تازه از فصل ۴ سریال بچه مهندسخبرهای تازه از فصل ۴ سریال بچه مهندساستیو بینگ خودکشی کرداستیو بینگ خودکشی کردکدام داور عصر جدید دستمزد بیشتری می‌گیرد؟کدام داور عصر جدید دستمزد بیشتری می‌گیرد؟جوئل شوماخر درگذشتجوئل شوماخر درگذشت
خبر تازه ادل از آلبومش و ماجرای عکسی که ۱۲ میلیون لایک خورد!خبر تازه ادل از آلبومش و ماجرای عکسی که ۱۲ میلیون لایک خورد!اعتراض تند جهان‌پور به اظهارنظر همسر بنیامین بهادریاعتراض تند جهان‌پور به اظهارنظر همسر بنیامین بهادریبرگزاری اولین کنسرت با تماشاگر سال ۹۹ در تهرانبرگزاری اولین کنسرت با تماشاگر سال ۹۹ در تهرانانتقاد از سینا سرلک بابت یک همخوانیانتقاد از سینا سرلک بابت یک همخوانیخبر ناراحت‌کننده برای طرفداران ادلخبر ناراحت‌کننده برای طرفداران ادلمحسن چاوشی، خواننده‌ ای که به اعدامی ها زندگی دوباره میبخشدمحسن چاوشی، خواننده‌ ای که به اعدامی ها زندگی دوباره میبخشدخواهرزاده سهراب سپهری فیلم زندگی آقای شاعر را می‌سازدخواهرزاده سهراب سپهری فیلم زندگی آقای شاعر را می‌سازدرضا بهرام مبتلا به کرونا شدرضا بهرام مبتلا به کرونا شداعتراض تند خبرگزاری فارس به غلام کویتی‌پوراعتراض تند خبرگزاری فارس به غلام کویتی‌پورآلبوم های موسیقی در صف انتظار...آلبوم های موسیقی در صف انتظار...درگذشت علیرضا راهب شاعر ایرانی بر اثر ابتلا به کرونادرگذشت علیرضا راهب شاعر ایرانی بر اثر ابتلا به کروناماجرای اعتراض خوانندگان زن به همایون شجریانماجرای اعتراض خوانندگان زن به همایون شجریانارتباط خواننده پاپ با متهم قتل مهوش!ارتباط خواننده پاپ با متهم قتل مهوش!پویان مختاری آزاد شدپویان مختاری آزاد شدقرارداد ده ساله علی صبوری با صدا و سیما / می خواهم از اینستاگرام فاصله بگیرم!قرارداد ده ساله علی صبوری با صدا و سیما / می خواهم از اینستاگرام فاصله بگیرم!نگرانی رضا صادقی خواننده پاپ از وضعیت معیشتی مردمنگرانی رضا صادقی خواننده پاپ از وضعیت معیشتی مردمخبر خوش از احوال شجریان در روزها پرتلاطم کروناخبر خوش از احوال شجریان در روزها پرتلاطم کروناآلبوم جدید فریدون آسرایی به کجا رسید؟آلبوم جدید فریدون آسرایی به کجا رسید؟خبری جذاب درباره بیانسه که تکذیب شدخبری جذاب درباره بیانسه که تکذیب شدماجرای قتل مهدی نیکبخت، شاعر و عارف اهل سمیرم متخلص به بی توماجرای قتل مهدی نیکبخت، شاعر و عارف اهل سمیرم متخلص به بی توژست رپرهای معروف آمریکایی کنار پیکان ایرانی! + عکسژست رپرهای معروف آمریکایی کنار پیکان ایرانی! + عکسبیانسه بازیگر می‌شودبیانسه بازیگر می‌شودپارتی بازی در مهمترین جایزه موسیقی جهان!پارتی بازی در مهمترین جایزه موسیقی جهان!سیمگه ساغین در دادگاه پیروز شدسیمگه ساغین در دادگاه پیروز شدتصادف افشین آذری خواننده آذربایجانی + عکستصادف افشین آذری خواننده آذربایجانی + عکس
علیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شودهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شوددیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرندیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرنانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزجنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!جنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!خشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردسیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!سیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!او حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مرداو حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مرد