Friday, 03 July 2020|جمعه، 13 تير، 1399|اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم|افراد آنلاین: 150 نفر

مروری بر گذشته

فحاشی به مادر رسول خطیبی و بیانیه عجیب پرسپولیسی ها

تاریخ انتشار: يکشنبه، 12 آبان، 1398 اخبار ، اخبار ورزشی
+ A -

فرهنگ فحاشی در ورزشگاه های ایران، اگر چه منحصر به استادیوم آزادی یا تبریز یا مشهد یا شیراز یا خوزستان نیست، اما در سال های اخیر، شاهد رواج فرهنگ فحاشی سازمان یافته در سالن های بسکتبال، فوتسال و والیبال هستیم که گاها به زد و خورد تماشاگران با هم و بعضا، گلاویز شدن تماشاگران با کادر فنی و بازیکنان تیم ها هم شده است.

فوتبال، بازی سیاسی و پر هیجان قرن بیستم، جایی است که هر  هفته حداقل در ایران، محفل و پاتوق جذابی برای عاشقان فحاشی و رواج دهندگان فرهنگ های مبتذل می شود. شاید یکی از دلایل مخالفت با ورود زنان به ورزشگاه های ایران، همین فرهنگ مبتذل قدیمی فحاشی در استادیوم ها باشد که البته، ورود یا عدم ورود بانوان، مشکلی از این مساله حل نخواهد کرد و مشکل جای دیگر است.

چند روز پیش در پی برگزاری مسابقه فوتبال بین پرسپولیس تهران و ماشین سازی تبریز ، هزاران تماشاگر و هوادار باشگاه پرسپولیس، علیه مادر رسول خطیبی، شروع به فحاشی کرده و رکیک ترین الفاظ را به مادر ایشان نسبت دادند. موضوعی که باعث انتشار بیانیه باشگاه پرسپولیس، ابراز تاسف و عذرخواهی از مربی تیم ماشین سازی و مادر مکرمه ایشان شد. در بیانیه باشگاه پرسپولیس امده بود که تماشاگران این باشگاه، مطلع نبودند که مادر محترم رسول خان خطیبی، والده دو شهید سرافزار است و از خانواده معظم شهدا محسوب می شود!

این متن بیانیه عجیب باشگاه پرسپولیس که این روزها به طنز در شبکه های  اجتماعی هم رد و بدل می شود، این تصور را در ذهن ایجاد می کند که فحاشی به مادر دیگر فوتبالیست ها که از خانواده معظم شهدا نباشند، اشکالی ندارد! به نظر می رسد که بیانیه نویس های باشگاه پرسپولیس، توانایی های لازم را برای تحریر یک بیانیه سیاسی با لحاظ کردن جنبه های حقوقی و اجتماعی ندارند تا چنین گاف هایی در اطلاعیه های رسمی یک باشگاه پرطرفدار ایرانی مشاهده نشود.

بخش هایی از بیانیه باشگاه پرسپولیس در پی اهانت به خانواده معظم رسول خطیبی

به هر حال اگر از تراژدی فحاشی شماری از تماشاگران باشگاه پرسپولیس به مادر رسول خطیبی بگذریم، بایستی هم چنان فدراسیون فوتبال و جامعه فوتبالی ها را نسبت به وضع موجود، هشدار داد. این که از دهه پنجاه هجری شمسی تا امروز که روزهای پایانی دهه نود هجری شمسی را می گذارنیم، هم چنان شاهد فرهنگ ابتذال گرایی، ضد ورزشی، ‌ضد اخلاقی و ضد انسانیت در استادیوم های فوتبال ایران در سراسر کشور باشیم، یک تاسف ملی و شرم سازی را روایت می کند.

این که چرا در رقابت های فوتبال در ایران نیم قرن اخیر، همچنان شاهد یک نوع ادبیات خاص در فحاشی به داوران، کادر فنی و بازیکنان تیم ها باشیم و منش مبتذلی در استادیوم ها حاکم است و برای برون رفت از این  تراژدی تاسف بر انگیز، راهکاری اندیشه نشده است، پرسش بی پاسخ ایران عصر ۱۴۰۰ است.

از سالها پیش، داوران و کادر فنی و بسیاری از بازیکنان فوتبال، از این که به پدر و مادر و همسر و خواهر و برادر آن ها اهانت می شود ، دلخور بودند و با خاطره بد، خیلی از رقابت ها را ترک می کردند. در نمونه بارز، مایلی کهن بود که گاها برخی از تماشاگرنماها، در مسابقاتی که هیچ ربطی به حضور مایلی کهن و تیمش نداشت، به منظور اعتراض به تیم مقابل و رای داور، به این پیشکسوت زحمتکش فوتبال ایران،  فحاشی می کردند!

فحاشی در رقابت های فوتبال ایران و افزایش زد و خورد، ناهنجاری های مستطیل سبز را به مرز قرمز رسانده است. اکنون در تهران و تبریز و بعضی از شهرها، شعارهای قومیتی به کلکسیون فحاشی های عده ای اضافه شده و این یک زنگ خطر برای  آینده فوتبال، اتحاد ملی و هم  چنین زنگ خطری برای صنعت ورزش است که از یک برنامه ورزشی وتفریحی تبدیل به یک سبک اعتراض سیاسی و فرهنگی و حتی امنیتی شده که در مختصات پدافند غیرعامل باید بررسی شود.

رواج فحاشی در فوتبال امروز ایران، ریشه های فرهنگی و اقتصادی دارد و ربطی به فوتبال ندارد. راه برخورد با این پدیده زشت، حکم تعلیق و بیانیه و رای کمیته انضباطی و محرومیت از برگزاری دیدار بدون تماشاگر و غیره، نیست. این راهکارهای موقتی، نشان داده که هیچ دردی از این مشکل دوا نکرده و هر روز، شاهد اتفاقات جدید هستیم. وقتی عده ای، یک  «بازی» را «جدی» می گیرند و شروع به فحاشی می‌کنند، احتمالا خیلی از «جدی» ها را «بازی» تلقی می کنند.

پدیده رواج فحاشی در استادیوم های ایران، پدیده ای است که باید ریشه یابی و دلایل بروز آن آسیب شناسی حرفه ای شود و برای رفع این چالش، در قالب یک برنامه بلند مدت فرهنگی و  اجتماعی، فضای استادیوم های ایران را از اکوسیستم خشونت طلبی به فضای یک رقابت دوستانه و تفریحی، تغییر داد. احتمالا، ورود باشگاه ها به بازار بورس، تغییر معماری ورزشگاه ها، حضور خانواده ها در استادیوم ها و فرهنگ سازی رسانه ملی در این عرصه، می تواند بخشی از مشکلات را مرتفع کند.

فحاشی به مادر رسول خطیبی، یک پیام مهم  دارد: تاب آوری جامعه ایران، کاهش یافته و این، فقط یک مشکل فرهنگی و اجتماعی نیست و ابعاد اقتصادی هم دارد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

سیروس گرجستانی، بازیگر تلویزیون درگذشتسیروس گرجستانی، بازیگر تلویزیون درگذشتبهمن فرمان آرا: قبلا فردین و فروزان می رقصیدند الان رضا عطاران و جواد عزتی!بهمن فرمان آرا: قبلا فردین و فروزان می رقصیدند الان رضا عطاران و جواد عزتی!دختر مایکل جکسون در نقش حضرت عیسی!دختر مایکل جکسون در نقش حضرت عیسی!عشق بزرگ آقا به شهرزاد لو رفت!عشق بزرگ آقا به شهرزاد لو رفت!اعتراض تند فقیهه سلطانی علیه آقازاده های سینما و تئاتر!اعتراض تند فقیهه سلطانی علیه آقازاده های سینما و تئاتر!انتقاد صابر ابر از مردمی که در دوران کرونا خیانت می‌کنند + عکسانتقاد صابر ابر از مردمی که در دوران کرونا خیانت می‌کنند + عکسلیلا بلوکات: به خاطر کرونا بینایی‌ام را از دست دادم!لیلا بلوکات: به خاطر کرونا بینایی‌ام را از دست دادم!تازه‌ترین خبر از وضعیت جسمانی محسن قاضی مرادیتازه‌ترین خبر از وضعیت جسمانی محسن قاضی مرادیخانه داریوش اسدزاده پلمپ و همسرش از خانه بیرون انداخته شد!خانه داریوش اسدزاده پلمپ و همسرش از خانه بیرون انداخته شد!ربات مبتنی بر هوش مصنوعی، عجیب‌ترین بازیگر نقش اول در تاریخ سینما!ربات مبتنی بر هوش مصنوعی، عجیب‌ترین بازیگر نقش اول در تاریخ سینما!آگهی عجیب ارباب حلقه‌ها برای جذب بازیگرآگهی عجیب ارباب حلقه‌ها برای جذب بازیگربهنام بانی به گشت ارشاد پیوستبهنام بانی به گشت ارشاد پیوسترضا رویگری: به سختی و با دستمزد کم زندگی می‌کنم!رضا رویگری: به سختی و با دستمزد کم زندگی می‌کنم!گشت ارشاد ۳ با مسعود کیمیایی کلید خورد/ غیبت حمید فرخ‌نژادگشت ارشاد ۳ با مسعود کیمیایی کلید خورد/ غیبت حمید فرخ‌نژادواکنش پوریا پورسرخ به انتقادها از مجری شدنشواکنش پوریا پورسرخ به انتقادها از مجری شدنشتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (295)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (295)واکنش‌ها به انتشار نامه‌های خصوصی عباس کیارستمیواکنش‌ها به انتشار نامه‌های خصوصی عباس کیارستمیالناز شاکردوست تولد ۳۶ سالگی‌اش را جشن گرفت + عکسالناز شاکردوست تولد ۳۶ سالگی‌اش را جشن گرفت + عکسرونمایی از چهره مردانه شقایق فراهانی + عکسرونمایی از چهره مردانه شقایق فراهانی + عکسشهاب حسینی مجری شدشهاب حسینی مجری شدفرزند مهراب قاسم خانی و شقایق دهقان به کرونا مبتلا شد!فرزند مهراب قاسم خانی و شقایق دهقان به کرونا مبتلا شد!خبرهای تازه از فصل ۴ سریال بچه مهندسخبرهای تازه از فصل ۴ سریال بچه مهندساستیو بینگ خودکشی کرداستیو بینگ خودکشی کردکدام داور عصر جدید دستمزد بیشتری می‌گیرد؟کدام داور عصر جدید دستمزد بیشتری می‌گیرد؟جوئل شوماخر درگذشتجوئل شوماخر درگذشت
خبر تازه ادل از آلبومش و ماجرای عکسی که ۱۲ میلیون لایک خورد!خبر تازه ادل از آلبومش و ماجرای عکسی که ۱۲ میلیون لایک خورد!اعتراض تند جهان‌پور به اظهارنظر همسر بنیامین بهادریاعتراض تند جهان‌پور به اظهارنظر همسر بنیامین بهادریبرگزاری اولین کنسرت با تماشاگر سال ۹۹ در تهرانبرگزاری اولین کنسرت با تماشاگر سال ۹۹ در تهرانانتقاد از سینا سرلک بابت یک همخوانیانتقاد از سینا سرلک بابت یک همخوانیخبر ناراحت‌کننده برای طرفداران ادلخبر ناراحت‌کننده برای طرفداران ادلمحسن چاوشی، خواننده‌ ای که به اعدامی ها زندگی دوباره میبخشدمحسن چاوشی، خواننده‌ ای که به اعدامی ها زندگی دوباره میبخشدخواهرزاده سهراب سپهری فیلم زندگی آقای شاعر را می‌سازدخواهرزاده سهراب سپهری فیلم زندگی آقای شاعر را می‌سازدرضا بهرام مبتلا به کرونا شدرضا بهرام مبتلا به کرونا شداعتراض تند خبرگزاری فارس به غلام کویتی‌پوراعتراض تند خبرگزاری فارس به غلام کویتی‌پورآلبوم های موسیقی در صف انتظار...آلبوم های موسیقی در صف انتظار...درگذشت علیرضا راهب شاعر ایرانی بر اثر ابتلا به کرونادرگذشت علیرضا راهب شاعر ایرانی بر اثر ابتلا به کروناماجرای اعتراض خوانندگان زن به همایون شجریانماجرای اعتراض خوانندگان زن به همایون شجریانارتباط خواننده پاپ با متهم قتل مهوش!ارتباط خواننده پاپ با متهم قتل مهوش!پویان مختاری آزاد شدپویان مختاری آزاد شدقرارداد ده ساله علی صبوری با صدا و سیما / می خواهم از اینستاگرام فاصله بگیرم!قرارداد ده ساله علی صبوری با صدا و سیما / می خواهم از اینستاگرام فاصله بگیرم!نگرانی رضا صادقی خواننده پاپ از وضعیت معیشتی مردمنگرانی رضا صادقی خواننده پاپ از وضعیت معیشتی مردمخبر خوش از احوال شجریان در روزها پرتلاطم کروناخبر خوش از احوال شجریان در روزها پرتلاطم کروناآلبوم جدید فریدون آسرایی به کجا رسید؟آلبوم جدید فریدون آسرایی به کجا رسید؟خبری جذاب درباره بیانسه که تکذیب شدخبری جذاب درباره بیانسه که تکذیب شدماجرای قتل مهدی نیکبخت، شاعر و عارف اهل سمیرم متخلص به بی توماجرای قتل مهدی نیکبخت، شاعر و عارف اهل سمیرم متخلص به بی توژست رپرهای معروف آمریکایی کنار پیکان ایرانی! + عکسژست رپرهای معروف آمریکایی کنار پیکان ایرانی! + عکسبیانسه بازیگر می‌شودبیانسه بازیگر می‌شودپارتی بازی در مهمترین جایزه موسیقی جهان!پارتی بازی در مهمترین جایزه موسیقی جهان!سیمگه ساغین در دادگاه پیروز شدسیمگه ساغین در دادگاه پیروز شدتصادف افشین آذری خواننده آذربایجانی + عکستصادف افشین آذری خواننده آذربایجانی + عکس
علیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شودهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شوددیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرندیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرنانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزجنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!جنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!خشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردسیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!سیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!او حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مرداو حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مرد