Wednesday, 22 January 2020|چهارشنبه، 2 بهمن، 1398|يا حي و يا قيوم|افراد آنلاین: 45 نفر

اصلاح‌طلبان بازنده زودهنگام انتخابات ۹۸؟/دو راهی لیست دادن یا ندادن

تاریخ انتشار: دوشنبه، 9 دي، 1398 اخبار ، اخبار سیاسی
+ A -

شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان درحالی امروز از احتمال عدم معرفی کاندیدا برای برخی حوزه های انتخابیه خبر داد که طی روزهای اخیر زمزمه لیست ندادن در انتخابات پیش رو از سوی چهره ها شاخص این جریان به تناوب تکرار شده است.

اصلاح طلبان به دنبال تحریم انتخابات نیستند، این را رسما و بارها از تریبون های مختلف عنوان کرده اند، تاکیدشان بر تحقق ائتلاف و انسجام حداکثری در انتخابات اسفندماه است اما نگرانی ها از «ردصلاحیت» و «نظارت استصوابی» شورای نگهبان را هم پنهان نمی کنند، نگرانی که حتی ممکن است آنها را مجبور به اتخاذ استراتژی جدید «لیست ندادن» در انتخابات اسفندماه کند. استراتژی که بدون شک پیام های پنهان و آشکاری به فضای انتخاباتی کشور خواهد داشت. 

پرونده یک نگرانی کهنه دوباره باز شد

نگرانی از ردصلاحیت چهره های شاخص اصلاح طلب با تکیه بر نظارت استصوابی شورای نگهبان دغدغه ای کهنه و قدیمی در این جریان است که با باز شدن پرونده هر انتخابات بازهم به سراغشان می آید. آنها از چندماه قبل نیز بارها و بارها این نگرانی را زمزمه کرده اند تا به گوش هیات های نظارتی انتخابات برسد. یک روز بحث حضور مشروط را مطرح کردند و روز دیگر از رایزنی با شورای نگهبان گفتند. ایده هایی که در پس پرده همه آنها نگرانی از ردصلاحیت کاندیداهای شاخص شان وجود داشت.

این نگرانی در هنگامه ثبت نام کاندیداهای انتخابات مجلس شکل عملیاتی تر به خود گرفت. آنچنان که بنا به برخی روایت ها چهره های شاخص این جریان بخاطر آنکه پالس امیدوارکننده ای از شورای نگهبان و دستگاه های نظارتی نگرفته بودند حتی وارد مرحله کاندیداتوری هم نشدند و راهشان را از انتخابات در همان ابتدای کار جدا کردند.

ردصلاحیت برخی چهره های شاخص این اردوگاه از سوی هیات های اجرایی گویی آنها را حتی نگران تر از قبل هم کرده است، آنچنان که این روزها زمزمه ندادن لیست در انتخابات پیش رو به صورت جدی تر از قبل مطرح و تکرار می شود. استراتژی که در ابتدا قرار بود فقط در برخی حوزه های انتخابیه که دستشان برای معرفی کاندیدایی با هویت اصلاح طلبی بسته بود دنبال شود اما اظهارات مطرح شده از سوی برخی چهره های شاخص این جریان حکایت از فراگیرتر شدن این استراتژی دارد.

تحریم انتخابات به کلی منتفی است اما...

اما آیا لیست ندادن در انتخابات به معنای تحریم انتخابات است؟ سوالی که چهره های شاخص این جریان به صراحت آن را رد می کنند، آنها که تجربه پرهزینه تحریم انتخابات را پیشتر از سر گذرانده اند، هرگزینه ای را بر تحریم کامل صندوق رای ترجیح می دهند.

آنچنان که عبدالواحد موسوی لاری نایب رئیس شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان می گوید؛ «اصلاح‌طلبان هنوزهم باید در انتخابات شرکت کنند، زیرا هر نوع تغییری میسر نمی‌شود مگر از صندوق‌های رأی. نباید از این مجال غافل شد. ندادن لیست اصلا به معنای تحریم انتخابات نیست و پیش‌فرض اصلاح‌طلبان حضور در انتخابات است. ما به قطعیت می‌گوییم که هنوز تنها روزنه اصلاح‌طلبان شرکت در انتخابات است، ولو در مناطقی لیستی نداشته باشند.»

البته او در گفتگو با شرق تاکید کرده که «باید منتظر نتیجه بررسی صلاحیت‌ها باشیم و ببینیم شورای نگهبان چه تعدادی از نیروهای اصلاح‌طلب را تأیید صلاحیت می‌کند. اگر کاندیدایی نداشته باشیم طبیعتا نمی‌توانیم لیستی بدهیم و وقتی لیستی نباشد، جناب خاتمی از چه چیزی باید حمایت کند؟ در حقیقت این احتمال وجود دارد که اصلا لیستی ارائه نشود.»

شهیندخت مولاوردی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان هم پیش از این گفته بود: «منتظر نوع رفتار شورای نگهبان با اصلاح طلبان هستیم. امکان دارد اصلاح‌طلبان لیستی ارائه ندهند وائتلاف هم قابل پیش‌بینی نیست.»

علی شکوری راد، دبیر کل حزب اتحاد ملت که برای حضور در انتخابات نامزد شده بود اما صلاحیتش از سوی هیئت های اجرایی ردشده، تاکید دارد؛ «همانطور که آقای خاتمی گفتند شرکت در انتخابات لزوما به معنای ارائه لیست نیست.» به گفته او، مشکل اصلی‌ اصلاح طلبان نظارت استصوابی است.

قاسم میرزایی نیکو، عضو فراکسیون امید هم در گفتگویی با ایلنا بر اخبار منتشر شده در مورد احتمال عدم ارائه لیست، صحه گذاشته و گفته؛ «اصلاح‌طلبان در صورت مشاهده رد صلاحیت باید تجزیه و تحلیل انجام دهند تا ببینند چه کنند؛ اگر لیستی داشتند مانند مجلس قبل معرفی کنند اگر نداشتند خب لیست ندارند، این کار به معنی تحریم خاموش و آشکار انتخابات نیست.»

ائتلاف به کما رفت؟

«اگر در حوزه های انتخابیه نامزد اصلاح طلب با شاخص های مدنظر اصلاح طلبی حضور نداشته باشد، امکانی برای ارائه فهرست انتخاباتی و یا معرفی کاندیدا وجود نخواهد داشت چرا که این شورا رویکرد حذفی و غیر قانونی نسبت به کاندیداها را ناقض یک انتخابات آزاد، رقابتی، عادلانه و نیز مشارکت پرشور مردم می داند.» این بخشی از بیانیه امروز شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان بود، نکته ای مهم که هم احتمالات درباره عدم ارائه لیست را بیشتر می کند هم گزینه ائتلاف را به کما می برد. 

چه آنکه عدم معرفی کاندیدا در برخی حوزه های انتخابیه که نیروهای اصلاح طلب وجود نداشته باشند یا احتمال بالاتر از آن یعنی عدم ارائه لیست در حوزه های انتخابیه بزرگ حکایت از آن دارد که اصلاح طلبان و خاصه شورایعالی سیاستگذاری عزم خود را برای کنار زدن گزینه ائتلاف با میانه روها جزم کرده اند. رویکردی که در انتخابات ۹۴ بخاطر مقابله با ردصلاحیت کاندیداهای شاخص شان در آن انتخابات در پیش گرفته بودند اما گویا نتایج بدست آمده از آن ائتلاف آنقدر خوشایندشان نبوده که اینبار حضور اقلیت گونه در مجلس را به حضور حداکثری ترجیح داده اند.

پیامِ اما و اگرهای انتخاباتی اصلاح طلبان برای دستگاه های نظارتی

مبهم بودن فضای انتخابات چه در بعد نظارتی چه از حیث مشارکت مردمی، سبب شده که اصلاح طلبان همچنان به تصمیم قطعی  درخصوص نحوه حضور در انتخابات مجلس یازدهم نرسند یا حداقل ترجیح می دهند هیچ نظر قطعی در این رابطه اعلام نکنند. پالس هایی که از سوی آنها دریافت می شود نشان از آن دارد که در تلاش هستند با مذاکره و مفاهمه با هیئت‌های نظارتی بهبودی در وضعیت حضورشان در انتخابات بدهند.در همین راستا نیز این روزها اخباری از دیدار و رایزنی چهره های مختلف جریان اصلاحات با اعضای شورای نگهبان منتشر شده است.

اصلاح طلبان اما در کنار تلاش ها برای بازکردن فضا، زمزمه «لیست ندادن» را هم تکرار می کند تا این پالس را هم به دستگاه های نظارتی  بدهند که اگر به دنبال مشارکت حداکثری مردم در انتخابات هستند باید فضای نظارتی بازتر شده و  نگاه شورای نگهبان در بررسی صلاحیت کاندیداهای این جریان تعدیل شود تا شاید از این طریق انگیزه مردم برای رای دادن بالاتر رود.

اما پیام دیگر ایده «لیست ندادن» می تواند پذیرش زودهنگام شکست در انتخابات آینده از سوی این جریان باشد. گویی اصلاح طلبان از هم اکنون شکست نسبی خود را پذیرفته و صندلی های سبز بهارستان را در چهار سال آتی از آنِ خود نمی بینند، لذا ترجیح می دهند تعداد اندکی اصلاح طلب واقعی در قوه مقننه داشته باشند تا اینکه بخواهند پاسخگوی بی عملیِ حدود ۱۰۰ عضو لیست امید باشند.

 

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

شقایق دلشاد: اذیتم کنید از ایران می‌روم!شقایق دلشاد: اذیتم کنید از ایران می‌روم!روایت لیلا بلوکات از گاردی که علیهش گرفتندروایت لیلا بلوکات از گاردی که علیهش گرفتندنت‌فلیکس اولین تیزر از سریال ظهور امپراطوری عثمانی را منتشر کردنت‌فلیکس اولین تیزر از سریال ظهور امپراطوری عثمانی را منتشر کردحتی اسم سرنای نیز کرم بورسین را ناراحت میکند؟!حتی اسم سرنای نیز کرم بورسین را ناراحت میکند؟!بازیگر جدید در سریال قهرمان/گیزم کاراجا به قهرمان اضافه شدبازیگر جدید در سریال قهرمان/گیزم کاراجا به قهرمان اضافه شدتغییر رفتار بازیگر براک توزنتاچ، خبرنگاران را شوکه کرد!تغییر رفتار بازیگر براک توزنتاچ، خبرنگاران را شوکه کرد!عوامل "نون خ" به یاری سیستان شتافتندعوامل "نون خ" به یاری سیستان شتافتنددردسر تازه گروه فیتیله‌ای‌ها/ پروژه تازه برای سومین بار متوقف شددردسر تازه گروه فیتیله‌ای‌ها/ پروژه تازه برای سومین بار متوقف شدملکه رنجبر باز هم بستری شدملکه رنجبر باز هم بستری شدسفر مهران احمدی به شمال/ بازگشت بهبود به پایتختسفر مهران احمدی به شمال/ بازگشت بهبود به پایتختهمه چیز درباره سریال بابیل/از بازیگران تا موضوع سریال و حاشیه هاهمه چیز درباره سریال بابیل/از بازیگران تا موضوع سریال و حاشیه هادو ترانه تازه ترانه علیدوستی و موج عجیب حملاتدو ترانه تازه ترانه علیدوستی و موج عجیب حملاتسرنای ساریکایا در سریال جدید زندگی برگن! /بزودیسرنای ساریکایا در سریال جدید زندگی برگن! /بزودیخیانت کوبیلای آکا به بدترین شکل ممکن افشا شد!خیانت کوبیلای آکا به بدترین شکل ممکن افشا شد!مژده سریال جدید از جرن مورای!مژده سریال جدید از جرن مورای!اعترافات بانمک براک توزونتاچ در مصاحبه با ابراهیم سلیم!اعترافات بانمک براک توزونتاچ در مصاحبه با ابراهیم سلیم!واکنش تند وکیل دبورا دوگان بعد از اخراج دوگان از سمت مدیرعامل آکادمی ضبطواکنش تند وکیل دبورا دوگان بعد از اخراج دوگان از سمت مدیرعامل آکادمی ضبطپاسخ سنگین آجون آلیجالی که باعث عقب نشینی مجری مشهور شد!پاسخ سنگین آجون آلیجالی که باعث عقب نشینی مجری مشهور شد!مریم اوزرلی نامزد دریافت عنوان بهترین بازیگر زن از فستیوال Cana Doradoمریم اوزرلی نامزد دریافت عنوان بهترین بازیگر زن از فستیوال Cana Doradoدعوای سیروان خسروی و مهراب قاسمخانی بالا گرفت + عکسدعوای سیروان خسروی و مهراب قاسمخانی بالا گرفت + عکسدمت اوزدمیر گذشته اش را پاک میکند!دمت اوزدمیر گذشته اش را پاک میکند!معرفی سریال 50 متر مربع از نتفیلیکسمعرفی سریال 50 متر مربع از نتفیلیکسانتقاد تند حمید فرخ‌نژاد به نماینده مجلس + عکسانتقاد تند حمید فرخ‌نژاد به نماینده مجلس + عکسنازنین بنیادی به سریال ارباب حلقه ها  پیوستنازنین بنیادی به سریال ارباب حلقه ها پیوستتهدید هنرمندان توسط نماینده مجلس/ مجازات انصرافی‌ها از جشنواره فیلم فجر!تهدید هنرمندان توسط نماینده مجلس/ مجازات انصرافی‌ها از جشنواره فیلم فجر!
دستور بازداشت خواننده آلینا تیلکی صادر شد!دستور بازداشت خواننده آلینا تیلکی صادر شد!خواننده یاشام سالکیم عنوان مادر سال را قبول نکرد و درس سال را دادخواننده یاشام سالکیم عنوان مادر سال را قبول نکرد و درس سال را دادکنایه های سنگین سنان آکچیل به مصطفی صندل!کنایه های سنگین سنان آکچیل به مصطفی صندل!گاف محسن چاوشی خبرساز شدگاف محسن چاوشی خبرساز شدپارسا خائف، استعداد 14 ساله آلبوم موسیقی می‌دهد!پارسا خائف، استعداد 14 ساله آلبوم موسیقی می‌دهد!سلنا گومز در حالی که به عشق زندگیش فکر می کرد ، از فرط احساسات زبانش بند آمد!سلنا گومز در حالی که به عشق زندگیش فکر می کرد ، از فرط احساسات زبانش بند آمد!اندی خواننده ساکن لس‌آنجلس ستاره هالیوود شد! + تصاویراندی خواننده ساکن لس‌آنجلس ستاره هالیوود شد! + تصاویرمبارزه خواننده معروف و همسرش با یک بیماری ناآشنامبارزه خواننده معروف و همسرش با یک بیماری ناآشناشگفتی‌های اسکار ۲۰۲۰/ جنیفر لوپز و بیانسه ناک‌اوت شدندشگفتی‌های اسکار ۲۰۲۰/ جنیفر لوپز و بیانسه ناک‌اوت شدندعروسی مجلل خواننده سیلا گنج اوغلو و سرآشپز هازار امانیعروسی مجلل خواننده سیلا گنج اوغلو و سرآشپز هازار امانییادداشت علیرضا طلیسچی برای سیستان و بلوچستان/ اهداء درآمد کنسرت به سیل زدگانیادداشت علیرضا طلیسچی برای سیستان و بلوچستان/ اهداء درآمد کنسرت به سیل زدگانبهترین خواننده عرب کیست؟/ فهرستی از ۱۰ ستاره پرطرفداربهترین خواننده عرب کیست؟/ فهرستی از ۱۰ ستاره پرطرفدارتجربه تلخ و غم‌انگیز لیدی گاگا در ۱۹ سالگیتجربه تلخ و غم‌انگیز لیدی گاگا در ۱۹ سالگیحیرت جرارد پیکه از حرف‌های شکیرا/ افشای راز ازدواج نکردن دو چهره سرشناس در برنامه زندهحیرت جرارد پیکه از حرف‌های شکیرا/ افشای راز ازدواج نکردن دو چهره سرشناس در برنامه زندهخواننده نز از پیام های تهدید آمیز ترسیده و شکایت کرد!خواننده نز از پیام های تهدید آمیز ترسیده و شکایت کرد!اتهام تحقیر ابرو گوندش رد شد/ تبرئه شدن خانم مجریاتهام تحقیر ابرو گوندش رد شد/ تبرئه شدن خانم مجریپست تلخ پژمان جمشیدی و خبر مهاجرتش + عکسپست تلخ پژمان جمشیدی و خبر مهاجرتش + عکساینستاگرام و حذف پست هنرمندان!اینستاگرام و حذف پست هنرمندان!تمامی کنسرت‌ها لغو شدتمامی کنسرت‌ها لغو شدکچلیک در نقش جوکر روی استیج/حواشی کنسرت تازه محمدرضا گلزارکچلیک در نقش جوکر روی استیج/حواشی کنسرت تازه محمدرضا گلزارآیا هانده آرچل در کلیپ جدید مورات دالکیلیچ حضور دارد؟آیا هانده آرچل در کلیپ جدید مورات دالکیلیچ حضور دارد؟مرگ کلی فریزر، خواننده‌ای که با آهنگ‌ ریحانا به شهرت رسیدمرگ کلی فریزر، خواننده‌ای که با آهنگ‌ ریحانا به شهرت رسیددمت آکالین: قرار به حرف زدن بود با شبکه های تلویزیونی حرف میزدم!دمت آکالین: قرار به حرف زدن بود با شبکه های تلویزیونی حرف میزدم!آلبوم محسن چاوشی چگونه لو رفت؟آلبوم محسن چاوشی چگونه لو رفت؟هیلاری داف ازدواج کرد + عکسهیلاری داف ازدواج کرد + عکس
کشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شودهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شوددیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرندیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرنانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزجنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!جنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!خشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردسیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!سیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!او حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مرداو حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مردپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندهادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹هادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹میشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آوردمیشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آورد۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارند۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارنداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیدگلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!گلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹بوکسورها و مبارزان پولساز رینگ؛ پردرآمدترین ورزشکاران رزمی سال ۲۰۱۹۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنان۱۰ ستاره درخشان جام جهانی فوتبال زنانازدواج  مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسیازدواج مسعود اوزیل و امینه گولشه + عکس های عروسی