Tuesday, 11 August 2020|سه شنبه، 21 مرداد، 1399|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 41 نفر

مروری بر گذشته

اصلاح‌طلبان بازنده زودهنگام انتخابات ۹۸؟/دو راهی لیست دادن یا ندادن

تاریخ انتشار: دوشنبه، 9 دي، 1398 اخبار ، اخبار سیاسی
+ A -

شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان درحالی امروز از احتمال عدم معرفی کاندیدا برای برخی حوزه های انتخابیه خبر داد که طی روزهای اخیر زمزمه لیست ندادن در انتخابات پیش رو از سوی چهره ها شاخص این جریان به تناوب تکرار شده است.

اصلاح طلبان به دنبال تحریم انتخابات نیستند، این را رسما و بارها از تریبون های مختلف عنوان کرده اند، تاکیدشان بر تحقق ائتلاف و انسجام حداکثری در انتخابات اسفندماه است اما نگرانی ها از «ردصلاحیت» و «نظارت استصوابی» شورای نگهبان را هم پنهان نمی کنند، نگرانی که حتی ممکن است آنها را مجبور به اتخاذ استراتژی جدید «لیست ندادن» در انتخابات اسفندماه کند. استراتژی که بدون شک پیام های پنهان و آشکاری به فضای انتخاباتی کشور خواهد داشت. 

پرونده یک نگرانی کهنه دوباره باز شد

نگرانی از ردصلاحیت چهره های شاخص اصلاح طلب با تکیه بر نظارت استصوابی شورای نگهبان دغدغه ای کهنه و قدیمی در این جریان است که با باز شدن پرونده هر انتخابات بازهم به سراغشان می آید. آنها از چندماه قبل نیز بارها و بارها این نگرانی را زمزمه کرده اند تا به گوش هیات های نظارتی انتخابات برسد. یک روز بحث حضور مشروط را مطرح کردند و روز دیگر از رایزنی با شورای نگهبان گفتند. ایده هایی که در پس پرده همه آنها نگرانی از ردصلاحیت کاندیداهای شاخص شان وجود داشت.

این نگرانی در هنگامه ثبت نام کاندیداهای انتخابات مجلس شکل عملیاتی تر به خود گرفت. آنچنان که بنا به برخی روایت ها چهره های شاخص این جریان بخاطر آنکه پالس امیدوارکننده ای از شورای نگهبان و دستگاه های نظارتی نگرفته بودند حتی وارد مرحله کاندیداتوری هم نشدند و راهشان را از انتخابات در همان ابتدای کار جدا کردند.

ردصلاحیت برخی چهره های شاخص این اردوگاه از سوی هیات های اجرایی گویی آنها را حتی نگران تر از قبل هم کرده است، آنچنان که این روزها زمزمه ندادن لیست در انتخابات پیش رو به صورت جدی تر از قبل مطرح و تکرار می شود. استراتژی که در ابتدا قرار بود فقط در برخی حوزه های انتخابیه که دستشان برای معرفی کاندیدایی با هویت اصلاح طلبی بسته بود دنبال شود اما اظهارات مطرح شده از سوی برخی چهره های شاخص این جریان حکایت از فراگیرتر شدن این استراتژی دارد.

تحریم انتخابات به کلی منتفی است اما...

اما آیا لیست ندادن در انتخابات به معنای تحریم انتخابات است؟ سوالی که چهره های شاخص این جریان به صراحت آن را رد می کنند، آنها که تجربه پرهزینه تحریم انتخابات را پیشتر از سر گذرانده اند، هرگزینه ای را بر تحریم کامل صندوق رای ترجیح می دهند.

آنچنان که عبدالواحد موسوی لاری نایب رئیس شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان می گوید؛ «اصلاح‌طلبان هنوزهم باید در انتخابات شرکت کنند، زیرا هر نوع تغییری میسر نمی‌شود مگر از صندوق‌های رأی. نباید از این مجال غافل شد. ندادن لیست اصلا به معنای تحریم انتخابات نیست و پیش‌فرض اصلاح‌طلبان حضور در انتخابات است. ما به قطعیت می‌گوییم که هنوز تنها روزنه اصلاح‌طلبان شرکت در انتخابات است، ولو در مناطقی لیستی نداشته باشند.»

البته او در گفتگو با شرق تاکید کرده که «باید منتظر نتیجه بررسی صلاحیت‌ها باشیم و ببینیم شورای نگهبان چه تعدادی از نیروهای اصلاح‌طلب را تأیید صلاحیت می‌کند. اگر کاندیدایی نداشته باشیم طبیعتا نمی‌توانیم لیستی بدهیم و وقتی لیستی نباشد، جناب خاتمی از چه چیزی باید حمایت کند؟ در حقیقت این احتمال وجود دارد که اصلا لیستی ارائه نشود.»

شهیندخت مولاوردی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان هم پیش از این گفته بود: «منتظر نوع رفتار شورای نگهبان با اصلاح طلبان هستیم. امکان دارد اصلاح‌طلبان لیستی ارائه ندهند وائتلاف هم قابل پیش‌بینی نیست.»

علی شکوری راد، دبیر کل حزب اتحاد ملت که برای حضور در انتخابات نامزد شده بود اما صلاحیتش از سوی هیئت های اجرایی ردشده، تاکید دارد؛ «همانطور که آقای خاتمی گفتند شرکت در انتخابات لزوما به معنای ارائه لیست نیست.» به گفته او، مشکل اصلی‌ اصلاح طلبان نظارت استصوابی است.

قاسم میرزایی نیکو، عضو فراکسیون امید هم در گفتگویی با ایلنا بر اخبار منتشر شده در مورد احتمال عدم ارائه لیست، صحه گذاشته و گفته؛ «اصلاح‌طلبان در صورت مشاهده رد صلاحیت باید تجزیه و تحلیل انجام دهند تا ببینند چه کنند؛ اگر لیستی داشتند مانند مجلس قبل معرفی کنند اگر نداشتند خب لیست ندارند، این کار به معنی تحریم خاموش و آشکار انتخابات نیست.»

ائتلاف به کما رفت؟

«اگر در حوزه های انتخابیه نامزد اصلاح طلب با شاخص های مدنظر اصلاح طلبی حضور نداشته باشد، امکانی برای ارائه فهرست انتخاباتی و یا معرفی کاندیدا وجود نخواهد داشت چرا که این شورا رویکرد حذفی و غیر قانونی نسبت به کاندیداها را ناقض یک انتخابات آزاد، رقابتی، عادلانه و نیز مشارکت پرشور مردم می داند.» این بخشی از بیانیه امروز شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان بود، نکته ای مهم که هم احتمالات درباره عدم ارائه لیست را بیشتر می کند هم گزینه ائتلاف را به کما می برد. 

چه آنکه عدم معرفی کاندیدا در برخی حوزه های انتخابیه که نیروهای اصلاح طلب وجود نداشته باشند یا احتمال بالاتر از آن یعنی عدم ارائه لیست در حوزه های انتخابیه بزرگ حکایت از آن دارد که اصلاح طلبان و خاصه شورایعالی سیاستگذاری عزم خود را برای کنار زدن گزینه ائتلاف با میانه روها جزم کرده اند. رویکردی که در انتخابات ۹۴ بخاطر مقابله با ردصلاحیت کاندیداهای شاخص شان در آن انتخابات در پیش گرفته بودند اما گویا نتایج بدست آمده از آن ائتلاف آنقدر خوشایندشان نبوده که اینبار حضور اقلیت گونه در مجلس را به حضور حداکثری ترجیح داده اند.

پیامِ اما و اگرهای انتخاباتی اصلاح طلبان برای دستگاه های نظارتی

مبهم بودن فضای انتخابات چه در بعد نظارتی چه از حیث مشارکت مردمی، سبب شده که اصلاح طلبان همچنان به تصمیم قطعی  درخصوص نحوه حضور در انتخابات مجلس یازدهم نرسند یا حداقل ترجیح می دهند هیچ نظر قطعی در این رابطه اعلام نکنند. پالس هایی که از سوی آنها دریافت می شود نشان از آن دارد که در تلاش هستند با مذاکره و مفاهمه با هیئت‌های نظارتی بهبودی در وضعیت حضورشان در انتخابات بدهند.در همین راستا نیز این روزها اخباری از دیدار و رایزنی چهره های مختلف جریان اصلاحات با اعضای شورای نگهبان منتشر شده است.

اصلاح طلبان اما در کنار تلاش ها برای بازکردن فضا، زمزمه «لیست ندادن» را هم تکرار می کند تا این پالس را هم به دستگاه های نظارتی  بدهند که اگر به دنبال مشارکت حداکثری مردم در انتخابات هستند باید فضای نظارتی بازتر شده و  نگاه شورای نگهبان در بررسی صلاحیت کاندیداهای این جریان تعدیل شود تا شاید از این طریق انگیزه مردم برای رای دادن بالاتر رود.

اما پیام دیگر ایده «لیست ندادن» می تواند پذیرش زودهنگام شکست در انتخابات آینده از سوی این جریان باشد. گویی اصلاح طلبان از هم اکنون شکست نسبی خود را پذیرفته و صندلی های سبز بهارستان را در چهار سال آتی از آنِ خود نمی بینند، لذا ترجیح می دهند تعداد اندکی اصلاح طلب واقعی در قوه مقننه داشته باشند تا اینکه بخواهند پاسخگوی بی عملیِ حدود ۱۰۰ عضو لیست امید باشند.

 

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

مجتبی پوربخش، مجری شبکه ورزش به دلیل شوخی مبتذل از کار اخراج شد!مجتبی پوربخش، مجری شبکه ورزش به دلیل شوخی مبتذل از کار اخراج شد!بازیگر شدن جواد خیابانی سوژه شدبازیگر شدن جواد خیابانی سوژه شدبازیگران غایب فصل دوم سریال عاشقانهبازیگران غایب فصل دوم سریال عاشقانهانتقال رشیدپور به شبکه یک منتفی شد؟!انتقال رشیدپور به شبکه یک منتفی شد؟!گوهر خیراندیش: همه عزیزانم را سرطان از من گرفتگوهر خیراندیش: همه عزیزانم را سرطان از من گرفتماجرای توهین به مریم امیرجلالی + عکسماجرای توهین به مریم امیرجلالی + عکستصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (301)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (301)سوشانت سینگ با قلاده سگش به قتل رسیده است!سوشانت سینگ با قلاده سگش به قتل رسیده است!کاهش وزن چشمگیر ربل ویلسون با رژیم غذایی خاص + تصاویرکاهش وزن چشمگیر ربل ویلسون با رژیم غذایی خاص + تصاویرمحل دفن ماه چهره خلیلی مشخص شدمحل دفن ماه چهره خلیلی مشخص شدماه‌چهره خلیلی درگذشتماه‌چهره خلیلی درگذشتماجرای آقازاده ای که جای احسان علیخانی را گرفتماجرای آقازاده ای که جای احسان علیخانی را گرفتدیزی کولمن خودکشی کرددیزی کولمن خودکشی کردناگفته های امیراحمدی درباره علت ممنوع الکاری اشناگفته های امیراحمدی درباره علت ممنوع الکاری اشروایت بازیگر مشهور لبنانی از انفجار خانه‌اش در حادثه اخیر بیروتروایت بازیگر مشهور لبنانی از انفجار خانه‌اش در حادثه اخیر بیروتمهران مدیری در بیمارستان بستری شدمهران مدیری در بیمارستان بستری شداولین عکس حدیث میرامینی پس از مادر شدناولین عکس حدیث میرامینی پس از مادر شدنپوریا پورسرخ کنار بازیگر زن مشهور ترکیه ای + عکسپوریا پورسرخ کنار بازیگر زن مشهور ترکیه ای + عکسبازیگری که هرگز کرونا نمی‌گیرد + عکسبازیگری که هرگز کرونا نمی‌گیرد + عکسحدیث میرامینی مادر شد + عکسحدیث میرامینی مادر شد + عکسهانیه توسلی جایگزین مهناز افشار شدهانیه توسلی جایگزین مهناز افشار شدعلی نصیریان فیلم و سریال را تحریم کرد!علی نصیریان فیلم و سریال را تحریم کرد!آمیتا باچان پیروز نبرد با کرونا شدآمیتا باچان پیروز نبرد با کرونا شدچه کسی جلوی برنامه رامبد جوان و فردوسی‌پور را گرفت؟چه کسی جلوی برنامه رامبد جوان و فردوسی‌پور را گرفت؟حدیث فولادوند از بیماری‌اش پرده برداشتحدیث فولادوند از بیماری‌اش پرده برداشت
رضا صادقی کرونا را شکست داد + عکسرضا صادقی کرونا را شکست داد + عکسبهنام بانی طلسم کنسرت در مشهد را می‌شکند؟!بهنام بانی طلسم کنسرت در مشهد را می‌شکند؟!برگزاری مراسم VMAs در زمان پاندمی کرونابرگزاری مراسم VMAs در زمان پاندمی کروناهمکاری سلنا گومز با شبکه Huluهمکاری سلنا گومز با شبکه Huluاختلالات ریوی محمدرضا شجریان رفع شد؟اختلالات ریوی محمدرضا شجریان رفع شد؟چهره دگرگون شده ادل پس از کاهش وزن شدید + عکسچهره دگرگون شده ادل پس از کاهش وزن شدید + عکسعیدی محسن چاوشی با طعم آزادی + عکسعیدی محسن چاوشی با طعم آزادی + عکسنتیجه آزمایش کرونای احسان خواجه امیری + عکسنتیجه آزمایش کرونای احسان خواجه امیری + عکسادعای مدونا درباره کرونا جنجالی شدادعای مدونا درباره کرونا جنجالی شدمیانجیگری جاستین بیبر میان کانیه وست و کیم کارداشیانمیانجیگری جاستین بیبر میان کانیه وست و کیم کارداشیانماجرای دختر جوانی که خواننده پاپ از اعدام نجاتش دادماجرای دختر جوانی که خواننده پاپ از اعدام نجاتش دادمحسن چاوشی با کمک هوادارانش رکورد زدمحسن چاوشی با کمک هوادارانش رکورد زدبازتاب پیوستن بیرانوند به آنتورپ در صفحه AFC + عکسبازتاب پیوستن بیرانوند به آنتورپ در صفحه AFC + عکسعذرخواهی کانیه وست از کیم کارداشیانعذرخواهی کانیه وست از کیم کارداشیانآیا زندگی مشترک کانیه وست و کیم کارداشیان به پایان رسیده است؟آیا زندگی مشترک کانیه وست و کیم کارداشیان به پایان رسیده است؟رپرها مجوز می‌گیرند، رپ نه!رپرها مجوز می‌گیرند، رپ نه!مهاجرت مانی رهنما از ایران به خاطر ترافیک جاده شمال!مهاجرت مانی رهنما از ایران به خاطر ترافیک جاده شمال!کیم کارداشیان برای طلاق اقدام کرد! [به‌روزرسانی]کیم کارداشیان برای طلاق اقدام کرد! [به‌روزرسانی]منفی شدن جواب تست کرونای محسن ابراهیم‌زادهمنفی شدن جواب تست کرونای محسن ابراهیم‌زادهکانیه وست در توییتر جنجال به پا کرده است!کانیه وست در توییتر جنجال به پا کرده است!کیم کارداشیان از دست کانیه وست بسیار عصبانی است!کیم کارداشیان از دست کانیه وست بسیار عصبانی است!اولین سخنرانی انتخاباتی کانیه وستاولین سخنرانی انتخاباتی کانیه وستمهاجرت مانی رهنما و هومن نامداری صحت دارد؟مهاجرت مانی رهنما و هومن نامداری صحت دارد؟مانی رهنما مهاجرت کرد! + عکسمانی رهنما مهاجرت کرد! + عکسکانیه وست از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کناره‌گیری کرد!کانیه وست از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کناره‌گیری کرد!
مستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!بازتاب پیوستن بیرانوند به آنتورپ در صفحه AFC + عکسبازتاب پیوستن بیرانوند به آنتورپ در صفحه AFC + عکسمهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شودهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شوددیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرندیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرنانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوز