Thursday, 09 April 2020|پنج شنبه، 21 فروردين، 1399|لا اله الا الله الملک الحق المبين|افراد آنلاین: 51 نفر

مروری بر گذشته

آهو طوبا: در آمریکا اگر گرسنه باشی همسایه بهت آب هم نمیده، اینجا مردم تو کوچه میمیرند!
آهو طوبا: در آمریکا اگر گرسنه باشی همسایه بهت آب هم نمیده، اینجا مردم تو کوچه میمیرند!
چرا دورهمی مهران مدیری و حاجیلی پخش نشد؟
چرا دورهمی مهران مدیری و حاجیلی پخش نشد؟
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 17 فروردین 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 17 فروردین 1399
سریال پایتخت ۶ نیمه تمام ماند
سریال پایتخت ۶ نیمه تمام ماند
کامنت دروازه‌بان آرسنال برای بهتاش پایتخت! + عکس
کامنت دروازه‌بان آرسنال برای بهتاش پایتخت! + عکس
مدل موی عجیب رضا صادقی در قرنطینه + عکس
مدل موی عجیب رضا صادقی در قرنطینه + عکس
فال روزانه – 14 فروردین 1399
فال روزانه – 14 فروردین 1399
فال روزانه – 16 فروردین 1399
فال روزانه – 16 فروردین 1399
زوج های سلبریتی که به خاطر شیوع کرونا مراسم عروسی خود را عقب انداختند
زوج های سلبریتی که به خاطر شیوع کرونا مراسم عروسی خود را عقب انداختند
فال روزانه – 11 فروردین 1399
فال روزانه – 11 فروردین 1399
بیوگرافی دنیز اوئور (سحر خانم سریال استانبول ظالم)
بیوگرافی دنیز اوئور (سحر خانم سریال استانبول ظالم)
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 18 فروردین 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 18 فروردین 1399
فال روزانه – 17 فروردین 1399
فال روزانه – 17 فروردین 1399
۵ خانم‌ بازیگر ایرانی که از همسرشان بزرگترند!
۵ خانم‌ بازیگر ایرانی که از همسرشان بزرگترند!
آقای وزیر! متن ضعیف پایتخت ۶ توسط مدیر وزارتخانه شما نوشته شد!
آقای وزیر! متن ضعیف پایتخت ۶ توسط مدیر وزارتخانه شما نوشته شد!
فال روزانه – 19 فروردین 1399
فال روزانه – 19 فروردین 1399
آیا قسمت 74 سیب ممنوعه، قسمت آخر این فصل بود؟
آیا قسمت 74 سیب ممنوعه، قسمت آخر این فصل بود؟
فیلم سینمایی خروج ساخته جدید ابراهیم حاتمی کیا هفته آینده منتشر خواهد شد
فیلم سینمایی خروج ساخته جدید ابراهیم حاتمی کیا هفته آینده منتشر خواهد شد
آخرین آمار ابتلا به کرونا در ایران [به‌روزرسانی]
آخرین آمار ابتلا به کرونا در ایران [به‌روزرسانی]
آشتی اوزهان کوچ و یامور تانری سوسین در روزهای بحران کرونا
آشتی اوزهان کوچ و یامور تانری سوسین در روزهای بحران کرونا

تجربه مشترک جمعی چند نسلِ ایران به نمایش درآمد

تاریخ انتشار: پنج شنبه، 6 خرداد، 1395 اخبار ، اخبار فرهنگی و هنری
+ A -

نمایشگاه «کارنامه» با ارائه اسناد و تصویرهایی از چند دهه فرهنگ تصویری کودکان ایران در موزه هنرهای معاصر افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار سرویس هنرهای تجسمی ایسنا، در این نمایشگاه که شامگاه چهارشنبه - پنجم خردادماه - افتتاح شد، علی مرادخانی، معاون امور هنری وزیر ارشاد، مجید ملانورزی، مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی و هنرمندانی چون فرشید مثقالی، عباس مشهدی‌زاده، ابراهیم حقیقی، رضا نامی، لیلی گلستان و... حضور داشتند.

 

مرادخانی درباره افتتاح این نمایشگاه و اهمیت آن اظهار کرد: اصولا بازگشت به مستندات و آنچه که یک واقعه را دارای سند و مُهر می‌کند، اهمیت دارد. اما اینکه چگونه این اتفاق افتاده و به لحاظ میدانی چگونه شکل گرفته نیز مهم است. الان که می‌بینم خیلی از هنرمندان، محققان و صاحب‌نظران از برپایی این نمایشگاه راضی و خوشحال هستند، اتفاق خوبی است. این نمایشگاه به ما می‌گوید که چه شخصیت‌هایی داریم و آنها را به ما معرفی می‌کنند. بعضی وقت‌ها بد نیست خودمان را به خودمان معرفی کنیم.

 

او افزود: اولین کاری که انجام شده این است که موزه این پژوهش‌ها و تصویرها را در رخ اجتماع قرار داده است. از حالا به بعد باید برای به کمال رساندن آن فکر و کار کنیم. اینکه بتوانیم کتابی از آن منتشر کنیم یا این گونه فعالیت‌ها را استمرار ببخشیم و یا اینکه به صورت مجازی این کار را دنبال کنیم، می‌تواند راهکارهایی برای نگهداری و حفظ این اسناد باشد.

 

معاون هنری وزیر ارشاد همچنین بیان کرد: این نمایشگاه سعی کرده خودش را داوری نکند. می‌توانست از خیلی از موارد بگذرد، اما تلاش کرده آنچه که ارائه داده را خیلی مشخص در اختیار دیگران قرار بدهد. از حالا به بعد می‌توان به این موضوعات تخصصی‌تر نگاه کرد و سیر مشخص‌تری را دنبال کرد. این نمایشگاه می‌تواند ایده‌های جدیدی به دیگران بدهد.

 

در بخش دیگری از مراسم افتتاحیه نمایشگاه «کارنامه»، مجید ملانوروزی - سرپرست موزه هنرهای معاصر - اظهار کرد: جامعه ما خیلی به کار آرشیوسازی و مستندسازی توجه نداشته است. ما از هنر انقلاب، چهره‌های هنری آن دوره و برنامه‌هایی که در حوزه انقلاب تولید شده چیز زیادی نمی‌دانیم، چون این‌ها از بین رفته و مستند نشده است.

 

او افزود: این نمایشگاه کار سترگی است و 60 سال از حوزه تصویرگری فرهنگ دیداری کودکان را مستند کرده است. آنچه که از جریانات فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در فرهنگ دیداری کودکان دهه 30 تا 60 تأثیرگذار بوده به صورت تخصصی در این نمایشگاه دنبال شده است.

 

او به وضعیت مطلوب تصویرگری کتاب کودک در جهان اشاره کرد و گفت:‌ از سال 1368 که اولین بینال تصویرگری برگزار شد، فضای این عرصه بسیار حرفه‌ای شد و اکنون تصویرگری کودک در دنیا شناخته شده و مولف است و این‌ها همه مدیون تلاش اساتیدی است که آثارشان در این نمایشگاه به نمایش درمی‌آید.

 

ملانوروزی ادامه داد: هنرمندانی چون فرشید مثقالی، نور‌الدین زرین کلک، عباس کیارستمی، پرویز کلانتری و علی‌اکبر صادقی هنرمندانی بودند که به تصویرگری کتاب ما هویت بخشیدند و اکنون این حرفه هویت ایرانی و ملی و اسلامی پیدا کرده است.

 

در بخش دیگری از این مراسم، فرشید مثقالی - هنرمند پیشکسوت - درباره اهمیت نمایشگاه «کارنامه» گفت: این نمایشگاه یکی از قدم‌های اولیه‌ای است که برای ثبت و ضبط گذشته انجام شده است. زحمتی که دوستان برای این نمایشگاه کشیده‌اند، قابل ستایش است. ما در تاریخ‌مان اصلا سابقه ثبت نداریم. تخت جمشید 2700 سال است که ساخته شده، اما چیزی درباره معماری و مجسمه‌هایش نمی‌دانیم. در حالی که هنرمندان خارجی پس از مرگ‌شان همه لوازم و خانه و اسنادشان موجود است. اما اگر ما بخواهیم بدانیم کمال‌الملک رنگ‌هایش را از کجا تهیه می‌کرده، هیچ سندی نداریم.

 

او ادامه داد: غفلت ثبت و ضبط نکردن یکی از نقاط ضعف فرهنگی ماست، به همین دلیل کسانی که در این راه قدم برمی‌دارند کار ارزشمندی انجام می‌دهند.

 

در بخش دیگری از این مراسم علی بختیاری، یکی از کیوریتورهای این نمایشگاه گفت: این نمایشگاه قدم اول در نمایشگاه‌های پژوهشی و آرشیومحور است. موزه هنرهای معاصر که همیشه در جهت جریان هنر دنیا حرکت کرده فضایش را در اختیار نمایشگاه «کارنامه» قرار داده است. این نمایشگاه تجربه مشترک جمعی همه ما ایرانی‌ها از یک دوره مشخص است. با رویکرد نگاه به مسائل اجتماعی و سیاسی و اتفاقاتی که در پسِ پرده تصویرهای کودک افتاده است. در اینجا لازم است از پرویز کلانتری یاد کنیم که چند روز پیش ما را تنها گذاشت.

 

عباس مشهدی‌زاده، هنرمند و پژوهشگر نیز در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفت: من اکنون در حال نوشتن دهه 30 و 40 هستم برای اینکه در جریان تمام بخش‌های آن دوره بوده‌ام. من حضور درجه یکی بودم که همه جا حضور داشتم. امیدوارم عباس کیارستمی سلامتی‌اش را به دست آورد. ما در دنیا یک نفر را داریم که به عنوان پرچم سینمای ایران از او یاد می‌شود و او عباس کیارستمی است. چند روز پیش هم پرویز کلانتری را به خاک سپردیم، کسی که در 60، 70 سال غیر از لبخند شیرینش چیز دیگری از او ندیده بودیم.

 

او افزود: این نمایشگاه گنجینه‌ای است که باعث فخر ما ایرانی‌هاست، اگر قدرش را بدانیم و خواندن تصویر بصری را بلد باشیم.

 

به گزارش ایسنا، نمایشگاه «کارنامه» با نمایش صدها سند تصویری از فرهنگ دیداری کودکان پنجم خرداد تا 25 مردادماه در موزه هنرهای معاصر تهران واقع در خیابان کارگر شمالی میزبان علاقه‌مندان است.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

بهروز وثوقی چگونه به پایتخت6 آمد؟بهروز وثوقی چگونه به پایتخت6 آمد؟آقای وزیر! متن ضعیف پایتخت ۶ توسط مدیر وزارتخانه شما نوشته شد!آقای وزیر! متن ضعیف پایتخت ۶ توسط مدیر وزارتخانه شما نوشته شد!خبر تلخ از دنیز اوئور بازیگر ترکخبر تلخ از دنیز اوئور بازیگر ترکبیوگرافی احمد کوتسی بازیگر نقش خلیل در سریال اسم من ملکبیوگرافی احمد کوتسی بازیگر نقش خلیل در سریال اسم من ملکفیضا چیپا و کوتسی از هم جدا میشوند، اما هنوز هم مردد هستند!فیضا چیپا و کوتسی از هم جدا میشوند، اما هنوز هم مردد هستند!بیوگرافی دنیز اوئور (سحر خانم سریال استانبول ظالم)بیوگرافی دنیز اوئور (سحر خانم سریال استانبول ظالم)واکنش تند رئیس سازمان صدا و سیما به حواشی قسمت آخر پایتخت 6واکنش تند رئیس سازمان صدا و سیما به حواشی قسمت آخر پایتخت 6واکنش کارگردان "پایتخت۶ " به حاشیه‌ها/ از گاف‌های سریال تا کنایه‌های سیاسیواکنش کارگردان "پایتخت۶ " به حاشیه‌ها/ از گاف‌های سریال تا کنایه‌های سیاسیفیلم سینمایی خروج ساخته جدید ابراهیم حاتمی کیا هفته آینده منتشر خواهد شدفیلم سینمایی خروج ساخته جدید ابراهیم حاتمی کیا هفته آینده منتشر خواهد شدآهو طوبا: در آمریکا اگر گرسنه باشی همسایه بهت آب هم نمیده، اینجا مردم تو کوچه میمیرند!آهو طوبا: در آمریکا اگر گرسنه باشی همسایه بهت آب هم نمیده، اینجا مردم تو کوچه میمیرند!شکایت بورجو اسمرسوی از فردی که عکسش فتوشاپ غیراخلاقی کرده بود!شکایت بورجو اسمرسوی از فردی که عکسش فتوشاپ غیراخلاقی کرده بود!کامنت دروازه‌بان آرسنال برای بهتاش پایتخت! + عکسکامنت دروازه‌بان آرسنال برای بهتاش پایتخت! + عکسرکوردهای باورنکردنی بهرام افشاری بازیگر پایتخت در اینستاگرام + عکسرکوردهای باورنکردنی بهرام افشاری بازیگر پایتخت در اینستاگرام + عکستست کرونای اسرا بالامیر هم مثبت شد؟!تست کرونای اسرا بالامیر هم مثبت شد؟!سانسور رقص ارسطو و دیالوگ نماینده در سریال پایتخت!سانسور رقص ارسطو و دیالوگ نماینده در سریال پایتخت!تقسیم کار در در خانه فاحریه و بوراک اوزچیوت در روزهای قرنطینه!تقسیم کار در در خانه فاحریه و بوراک اوزچیوت در روزهای قرنطینه!ارکان پتکایا: دعوای من با نورگل تموم شده!ارکان پتکایا: دعوای من با نورگل تموم شده!اولین صحبت های کیوانچ تاتلیتو بعد از بستری شدن در بیمارستاناولین صحبت های کیوانچ تاتلیتو بعد از بستری شدن در بیمارستانزمان پخش نون. خ۲ اعلام شد/ کاهش قسمت‌های سریالزمان پخش نون. خ۲ اعلام شد/ کاهش قسمت‌های سریالپست عجیب گیدیز در سریال دختر سفیر!/آیا سریال تمام میشود؟پست عجیب گیدیز در سریال دختر سفیر!/آیا سریال تمام میشود؟آیا قسمت 74 سیب ممنوعه، قسمت آخر این فصل بود؟آیا قسمت 74 سیب ممنوعه، قسمت آخر این فصل بود؟مرگ مادربزرگ پینار دنیز بر اثر ابتلا به ویروس کرونامرگ مادربزرگ پینار دنیز بر اثر ابتلا به ویروس کروناچالش جدید رجز خوانی برای ویروس کرونا/رقص انگشتی فاحریه اوجن!چالش جدید رجز خوانی برای ویروس کرونا/رقص انگشتی فاحریه اوجن!سریال پایتخت ۶ نیمه تمام ماندسریال پایتخت ۶ نیمه تمام ماندلذت بردن از قرنطینه به سبک نورگل یشیلچای!لذت بردن از قرنطینه به سبک نورگل یشیلچای!
زوج های سلبریتی که به خاطر شیوع کرونا مراسم عروسی خود را عقب انداختندزوج های سلبریتی که به خاطر شیوع کرونا مراسم عروسی خود را عقب انداختندآشتی اوزهان کوچ و یامور تانری سوسین در روزهای بحران کروناآشتی اوزهان کوچ و یامور تانری سوسین در روزهای بحران کرونااولین واکنش آلینا تیلکی در مورد قانون ممنوعیت خروج از خانه!اولین واکنش آلینا تیلکی در مورد قانون ممنوعیت خروج از خانه!خواننده‌های معروفی که در سال ۹۸ کم‌فروغ شدند/ از علی لهراسبی تا حمید هیرادخواننده‌های معروفی که در سال ۹۸ کم‌فروغ شدند/ از علی لهراسبی تا حمید هیراد10 کیلو افزایش وزن خواننده ایرم دریجی برای 23 روز قرنطینه!10 کیلو افزایش وزن خواننده ایرم دریجی برای 23 روز قرنطینه!سانسور عجیب یک زن هنرمند در صدا و سیما! + عکسسانسور عجیب یک زن هنرمند در صدا و سیما! + عکسآیا پخش اذان مهدی یراحی در مسجد اسپانیا صحت دارد؟آیا پخش اذان مهدی یراحی در مسجد اسپانیا صحت دارد؟به دنیا آمدن دختر مسعود اوزیل و امینه گلشه در روزهای کرونایی!به دنیا آمدن دختر مسعود اوزیل و امینه گلشه در روزهای کرونایی!انتقاد تند شهیار قنبری از بنیامین بهادری به دلیل اجرای ترانه بوی عیدی!انتقاد تند شهیار قنبری از بنیامین بهادری به دلیل اجرای ترانه بوی عیدی!چالش #کرایه_از_من مشاهیر زیادی را با خود همراه کردچالش #کرایه_از_من مشاهیر زیادی را با خود همراه کردسردار اورتاج از سچیل گور هم جدا شد!سردار اورتاج از سچیل گور هم جدا شد!خواننده بانو زورلو به دلیل ویروس کرونا از دوست پسر ایتالیایی اش جدا شد!خواننده بانو زورلو به دلیل ویروس کرونا از دوست پسر ایتالیایی اش جدا شد!دستمزد نجومی آرایشگر خانگی خواننده حادیثه در این قرنطینگی!دستمزد نجومی آرایشگر خانگی خواننده حادیثه در این قرنطینگی!سردار اورتاج که مدتیست با بیماری MS مبارزه میکند، تست کرونا داد!سردار اورتاج که مدتیست با بیماری MS مبارزه میکند، تست کرونا داد!مجری زن شبکه فاکس نیوز تماشاگر سریال پایتخت  شد! + عکسمجری زن شبکه فاکس نیوز تماشاگر سریال پایتخت شد! + عکسعکس های قرنطینگی، رابطه حادیثه و کان ییلدیریم را لو داد!عکس های قرنطینگی، رابطه حادیثه و کان ییلدیریم را لو داد!استاد شجریان به خانه بازگشتاستاد شجریان به خانه بازگشتروز سخت حادیثه: از اینکه نمیتونم کنارت باشم داغونمروز سخت حادیثه: از اینکه نمیتونم کنارت باشم داغونمسیمگه ساغین: خیلی پشیمونم و دیگه تکرار نمیکنم!سیمگه ساغین: خیلی پشیمونم و دیگه تکرار نمیکنم!محسن چاوشی به یاری جوان اعدامی شتافت + عکسمحسن چاوشی به یاری جوان اعدامی شتافت + عکسافشین زی نوری، بازیگر و دوبلور معروف خواننده شد!افشین زی نوری، بازیگر و دوبلور معروف خواننده شد!دفاع عجیب محمد علیزاده از حمید هیراد/ چرا تیتراژ چاوشی تکرار شد؟دفاع عجیب محمد علیزاده از حمید هیراد/ چرا تیتراژ چاوشی تکرار شد؟جواد خیابانی چه گفت که همه برآشفته شدند؟جواد خیابانی چه گفت که همه برآشفته شدند؟بیماری حمید هیراد از زبان خودش/ درد سه ساله آقای خوانندهبیماری حمید هیراد از زبان خودش/ درد سه ساله آقای خوانندهحضور پیمان معادی در قسمت نخست فصل سوم سریال وست ورلدحضور پیمان معادی در قسمت نخست فصل سوم سریال وست ورلد
مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شودهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شوددیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرندیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرنانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزجنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!جنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!خشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردسیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!سیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!او حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مرداو حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مردپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندهادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹هادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹میشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آوردمیشائیل شوماخر بعد از درمان از طریق سلول های بنیادی هوشیاری خود را به دست آورد۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارند۸ پیرمرد فوتبال ایران که قصد خداحافظی ندارنداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیداز کپا تا نیمار؛ گران قیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال در هر پست را بشناسیدگلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!گلنوش خسروی؛ نیمارِ فوتبال زنان ایران!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!سردار آزمون: اگر خانواده عروس جواب بله بدهند ازدواج می‌کنم!ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟ادعاهای لیدا کاوه: پیوند قلب در خانه یا جذب فالوئر؟