Sunday, 20 September 2020|يکشنبه، 30 شهريور، 1399|يا ذاالجلال و الاکرام|افراد آنلاین: 57 نفر

تقویم نجومی سال 99 ؛‌ رصد دو خورشید گرفتگی، چند بارش شهابی و ابر ماه

تاریخ انتشار: سه شنبه، 5 فروردين، 1399 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

تقویم نجومی سال 99 برای علاقه‌مندان به پدیده‌های نجومی بسیار هیجان‌انگیز خود بود. دو خورشید گرفتگی، چند بارش شهابی و ایجاد مثلث نجومی جزو مهم‌ترین رویدادهای تقویم نجومی سال جدید محسوب می‌شوند.

تقویم نجومی سال 99 همانند سال 98 برای علاقه‌مندان چندین پدیده نجومی بسیار هیجان‌انگیز را به همراه دارد. علاقه‌مندان می‌توانند در سال جدید پدیده‌های مهمی چون دو خورشید گرفتگی، چند بارش شهابی، ابر ماه و ایجاد مثلث نجومی را رصد کنند. در ادامه جزئیات هر یک از پدیده‌های این تقویم نجومی را با تاریخ دقیق وقوع آنها مورد بررسی قرار می‌دهیم.

پدیده‌های تقویم نجومی سال 99

ایجاد مثلث نجومی در فروردین 99

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران عنوان کرد در روز شنبه 9 فروردین 99 شاهد ایجاد مثلث راست گوشه یا قائم‌الزاویه زیبایی خواهیم بود که این مثلث توسط کره ماه، سیاره ناهید و خوشه پروین (خوشه ستاره‌ای باز در صورت فلکی صور یا گاو) ایجاد می‌شود. همچنین وتر این مثلث نیز توسط ماه و خوشه پروین ایجاد خواهد شد. وی افزود با توجه به این که سیاره ناهید در این شب در اوج درخشش خود خواهد بود، در شامگاه 9 فروردین برای علاقه‌مندان و بسیاری از عکاسان نجومی منظره‌ای بسیار ویژه برای رصد و عکاسی فراهم خواهد شد. همچنین در شبانگاه 13 فروردین 99 نیز سیاره ناهید مجددا به اوج درخشندگی می‌رسد و می‌توان به خوبی آن را رصد کرد.

ابر ماه در 19 فروردین

این کارشناس نجوم در ادامه عنوان کرد در ساعت 23:30 شبانگاه سه شنبه 19 فروردین 99 کره ماه به نزدیک‌ترین فاصله خود با زمین خواهد رسید و فاصله آن تا سیاره زمین حدود 356 هزار و 907 کیلومتر خواهد بود. از این رو در شبانگاه این روز شاهد ماه کاملی خواهیم بود که به آن ابر ماه می‌گویند. وی افزود این ابر ماه بسیار ویژه خواهد بود و نخستین ابر ماه سال 99 محسوب می‌شود. طبق گفته عتیقی کره ماه در ساعت 8:05 صبح روز چهارشنبه 20 فروردین به وضعیت بدر خواهد رسید، اما در شب قبل از آن می‌تواند در آسمان کشور آن را در وضعیت ابر ماه رصد کرد.

عبور شهاب سنگ از کنار زمین در اردیبهشت 99

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در خصوص حواشی مربوط به برخورد شهاب سنگ به سیاره زمین عنوان کرد در اردیبهشت سال 99 شاهد عبور سیارک 52768 (1998 OR2) از کنار زمین خواهیم بود که متاسفانه به اشتباه آن را در فضای مجازی به برخورد با سیاره زمین تعبیر کرده‌اند. وی افزود این سیارک بزرگ در روز چهارشنبه 10 اردیبهشت 99 از کنار زمین عبور می‌کند و برای زمین هیچ خطری به همراه نخواهد داشت. در روزهای 9 و 10 اردیبهشت 99 علاقه‌مندان اگر به سمت جنوب با تلسکوپ نظاره‌گر آسمان باشند، این جرم آسمانی را رصد خواهند کرد.

روز جهانی ستاره‌شناسی در 13 اردیبهشت

روز شنبه 13 اردیبهشت روز جهانی ستاره شناسی است و از 8 تا 14 اردیبهشت نیز هفته جهانی ستاره‌شناسی خواهد بود.

خورشید گرفتگی از نوع حلقوی در اول تیر 99

عتیقی در ادامه افزود خورشید گرفتگی حلقوی یکی از مهم‌ترین رویدادهای نجومی سال 99 محسوب می‌شود که در کشورهای جنوبی خلیج فارس به شکل حلقوی قابل رصد است، اما در ایران رصدگران آن را به شکل جزئی مشاهده خواهند کرد. وی اضافه کرد این گرفتگی در تهران در ساعت 9:05 دقیقه شکل جزئی شروع می‌شود، در ساعت 10:16 به حداکثر وضعیت خود می‌رسد و سرانجام در ساعت 11:38 دقیقه به پایان خواهد رسید. طبق گفته این کارشناس نجوم، خورشید گرفتگی اول تیر به گونه‌ای خواهد بود که 48 درصد خورشید توسط دیسک ماه پوشیده خواهد شد که این مقدار برای شهرهای مختلف متفاوت است.

این کارشناس نجوم در ادامه بیان کرد کمترین درصد خورشید گرفتگی اول تیر 99 در شمال غرب ایران خواهد بود که درصد پوشیدگی خورشید توسط ماه 29 درصد است، اما در جنوب شرق کشور در استان سیستان و بلوچستان این میزان 99 درصد است و تقریبا تمام سطح خورشید پوشیده خواهد بود. وی افزود این خورشید گرفتگی از کنگو شروع می‌شود و با گذشت از کشورهای یمن، عربستان و عمان در جنوب خلیج فارس به شمال هند خواهد رسید و سرانجام در شمال چین و تایوان به پایان می‌رسد.

رصد بارش‌های شهابی

عتیقی در ادامه اظهار کرد بارش برساوشی در بامداد روز چهارشنبه 22 مرداد 99 به اوج خود می‌رسد، اما با وجود ماه در تربیع آخر و روشن بودن آسمان، بهتر است رصدگران با وجود فصل تابستان به کوهستان‌ها مراجعه کرده و این پدیده را به خوبی رصد کنند. سال 99 نیز همانند سال 97 یک سال ویژه برای رصد مریخ خواهد بود. در روز سه شنبه 22 مهر 99 سیاره مریخ به وضعیت مقابله می‌رسد و با رسیدن به قدر -2.6 درجه، رنگ آن از قرمز به نارنجی تغییر پیدا می‌کند. در این روز میزان درخشندگی مریخ از درخشش ستاره شباهنگ و سیاره مشتری نیز بیشتر است.

بارش شهابی جوزایی یکی دیگر از بارش‌های سال 99 است که بر خلاف بارش جوزایی می‌توان آن را در آسمان به خوبی مشاهده کرد. این بارش شهابی در شامگاه دوشنبه 24 آذر به اوج خود می‌رسد و تا بامداد روز بعد سه شنبه 25 آذر می‌توان این بارش را مشاهده کرد. اوج این بارش تا 120 شهاب در ساعت خواهد بود.

خورشید گرفتگی در آذر 99

عتیقی در ادامه بیان کرد خورشید گرفتگی 24 آذر 99 به عنوان دومین خورشیدگرفتگی سال 99 محسوب می‌شود که از نوع کلی است و این پدیده 2 دقیقه و 29 ثانیه به طول خواهد انجامید، اما متاسفانه در ایران قابل مشاهده نخواهد بود. علاقه‌مندان در آمریکای جنوبی در مرز آرژانتین و شیلی می‌توانند آن را به خوبی مشاهده کنند.

مشاهده مشتری در شب یلدا

در شبانگاه اولین روز زمستان 99 مقارنه بزرگ غول‌های گازی سامانه خورشیدی شامل مشتری و زحل رخ خواهد داد. این مقارنه هر 20 سال یک بار اتفاق می‌افتد. سیاره مشتری و زحل در ساعت 7 عصر اول دی ماه غروب خواهند کرد و قبل از این تاریخ، بهترین فرصت برای عکاسی از هم‌نشینی این دو سیاره با تلسکوپ و لنزهای قدرتمند است. این کارشناس نجوم در پایان خاطرنشان کرد سال 99 کبیسه است و اسفندماه امسال 30 روزه خواهد بود.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (305)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (305)حمله شدید وحید یامین پور به رئیس صدا و سیماحمله شدید وحید یامین پور به رئیس صدا و سیماازدواج نیلوفر هوشمند بازیگر سریال لیسانسه‌ها + عکسازدواج نیلوفر هوشمند بازیگر سریال لیسانسه‌ها + عکسپیمان معادی در نقش اصلی فیلم گوین هودپیمان معادی در نقش اصلی فیلم گوین هوداوضاع جسمی مهران رجبی وخیم شد + توضیح مهران رجبیاوضاع جسمی مهران رجبی وخیم شد + توضیح مهران رجبیمهران رجبی به کرونا مبتلا شدمهران رجبی به کرونا مبتلا شدترانه علیدوستی جای پریناز ایزدیار را گرفت!ترانه علیدوستی جای پریناز ایزدیار را گرفت!شهر موش‌ها ۳ ساخته می‌شودشهر موش‌ها ۳ ساخته می‌شودمهناز افشار از سطح شهر حذف شد + عکسمهناز افشار از سطح شهر حذف شد + عکسفلور نظری: بازیگران مطلقه پیشنهادهای بیشتری دارند!فلور نظری: بازیگران مطلقه پیشنهادهای بیشتری دارند!مرگ سه بازیگر ۳۶ ساله در سه روز متوالیمرگ سه بازیگر ۳۶ ساله در سه روز متوالیانصراف عجیب شیوا خنیاگر از بازی در یک سریال!انصراف عجیب شیوا خنیاگر از بازی در یک سریال!کنایه الناز شاکردوست به مشکلات اقتصادی + عکسکنایه الناز شاکردوست به مشکلات اقتصادی + عکسآشینا سای، بازیگر مشهور ژاپنی در 36 سالگی خودکشی کردآشینا سای، بازیگر مشهور ژاپنی در 36 سالگی خودکشی کردآکشی کومار: به صورت روزانه ادرار گاو می نوشم!آکشی کومار: به صورت روزانه ادرار گاو می نوشم!سریال جاسوسی امنیتی خانه امن متوقف شد | ابهام در پخش سریالسریال جاسوسی امنیتی خانه امن متوقف شد | ابهام در پخش سریالحاتمی‌کیا فیلم سردار سلیمانی را می‌سازد؟ + عکسحاتمی‌کیا فیلم سردار سلیمانی را می‌سازد؟ + عکسماجرای حمله با قمه به دختر مهراب قاسم‌خانی + عکسماجرای حمله با قمه به دختر مهراب قاسم‌خانی + عکسنادر سلیمانی بازیگری که پرنده‌ها را آزاد می‌کند!نادر سلیمانی بازیگری که پرنده‌ها را آزاد می‌کند!بازیگران زن ترک و آلمانی در هولیای ایرانی + عکسبازیگران زن ترک و آلمانی در هولیای ایرانی + عکسشمیلا شیرزاد دختر دستفروش متروی تهران ستاره جشنواره ونیز شد!شمیلا شیرزاد دختر دستفروش متروی تهران ستاره جشنواره ونیز شد!حمله شدید روزنامه وطن امروز به حامد بهدادحمله شدید روزنامه وطن امروز به حامد بهدادروح الله زمانی بازیگر نوجوان ایرانی ستاره درخشان ونیز شدروح الله زمانی بازیگر نوجوان ایرانی ستاره درخشان ونیز شدتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (304)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (304)گلایه‌های پوران درخشنده از تفکیک جنسیتیگلایه‌های پوران درخشنده از تفکیک جنسیتی
کانیه وست اعلام کرد به تیلور سوئیفت کمک خواهد کرد!کانیه وست اعلام کرد به تیلور سوئیفت کمک خواهد کرد!توییت جدید کانیه وست طرفدارانش را نگران کرد!توییت جدید کانیه وست طرفدارانش را نگران کرد!ماجرای کشف حجاب در خودروی امید نعمتی خواننده گروه پالت + عکسماجرای کشف حجاب در خودروی امید نعمتی خواننده گروه پالت + عکسمانی رهنما از صداوسیما حذف شد | پس لرزه مهاجرت آقای خواننده و همسرشمانی رهنما از صداوسیما حذف شد | پس لرزه مهاجرت آقای خواننده و همسرشدرخواست ندا یاسی از محمد رضا فروتن درباره تکذیب تغییر جنسیت!درخواست ندا یاسی از محمد رضا فروتن درباره تکذیب تغییر جنسیت!بیانیه‌ جمعی از شاگردان آیدین آغداشلوبیانیه‌ جمعی از شاگردان آیدین آغداشلوادعای روزنامه کیهان: این خواننده‌ها پول مردم را بالا کشیده‌اند!ادعای روزنامه کیهان: این خواننده‌ها پول مردم را بالا کشیده‌اند!پخش صدای خواننده زن از مناره‌های مسجد جنجال به پا کردپخش صدای خواننده زن از مناره‌های مسجد جنجال به پا کردمانی رهنما پس از مهاجرت از ایران: ایران خسته کننده است و آینده ای ندارد!مانی رهنما پس از مهاجرت از ایران: ایران خسته کننده است و آینده ای ندارد!وضعیت سلامت شجریان در منزل چگونه است؟وضعیت سلامت شجریان در منزل چگونه است؟سریال اتهامات تجاوز جنسی به محسن نامجو رسید و او هم تکذیب کردسریال اتهامات تجاوز جنسی به محسن نامجو رسید و او هم تکذیب کردکیتی پری مادر شدکیتی پری مادر شدلاله صبوری، آیدین آغداشلو را به آزار جنسی متهم کرد!لاله صبوری، آیدین آغداشلو را به آزار جنسی متهم کرد!آیدین آغداشلو: هر نوع تحمیل جنسی را محکوم میکنمآیدین آغداشلو: هر نوع تحمیل جنسی را محکوم میکنممحمدرضا شجریان راهی منزل شدمحمدرضا شجریان راهی منزل شدانتقاد مجری تلویزیون از محسن چاوشی + واکنش تند محسن چاوشیانتقاد مجری تلویزیون از محسن چاوشی + واکنش تند محسن چاوشیمحمدرضا شجریان هوشیار شدمحمدرضا شجریان هوشیار شدخبر خوش از شجریان در آستانه تولد ۸۰ سالگیخبر خوش از شجریان در آستانه تولد ۸۰ سالگیزمان ترخیص شجریان از بیمارستان اعلام شدزمان ترخیص شجریان از بیمارستان اعلام شدخبر نویدبخش و تازه از وضعیت شجریانخبر نویدبخش و تازه از وضعیت شجریانمحمدرضا شجریان دیگر نمی‌تواند آواز بخواندمحمدرضا شجریان دیگر نمی‌تواند آواز بخواندتازه‌ترین خبرها از شجریان به روایت پزشک معالجشتازه‌ترین خبرها از شجریان به روایت پزشک معالجششجریان در وضعیت نامساعد جسمی قرار داردشجریان در وضعیت نامساعد جسمی قرار داردمرگ مغزی محمدرضا شجریان صحت دارد؟مرگ مغزی محمدرضا شجریان صحت دارد؟کابوسی که هواداران شجریان را رها نمی‌کندکابوسی که هواداران شجریان را رها نمی‌کند
فیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شودهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شوددیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرندیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرنانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوز