Sunday, 20 September 2020|يکشنبه، 30 شهريور، 1399|يا ذاالجلال و الاکرام|افراد آنلاین: 60 نفر

مروری بر گذشته

فال روزانه – 22 شهریور 1399
فال روزانه – 22 شهریور 1399
مرگ سه بازیگر ۳۶ ساله در سه روز متوالی
مرگ سه بازیگر ۳۶ ساله در سه روز متوالی
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 20 شهریور 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 20 شهریور 1399
فال روزانه – 28 شهریور 1399
فال روزانه – 28 شهریور 1399
طرز تهیه کشک بادمجان
طرز تهیه کشک بادمجان
فال روزانه – 26 شهریور 1399
فال روزانه – 26 شهریور 1399
عصبانیت برانکو از اقدام عجیب باشگاه پرسپولیس
عصبانیت برانکو از اقدام عجیب باشگاه پرسپولیس
حمله شدید روزنامه وطن امروز به حامد بهداد
حمله شدید روزنامه وطن امروز به حامد بهداد
فال روزانه – 29 شهریور 1399
فال روزانه – 29 شهریور 1399
ماجرای حمله با قمه به دختر مهراب قاسم‌خانی + عکس
ماجرای حمله با قمه به دختر مهراب قاسم‌خانی + عکس
مقایسه قدرت خرید خودرو در ایران با دیگر کشورهای جهان
مقایسه قدرت خرید خودرو در ایران با دیگر کشورهای جهان
پیشخوان روزنامه ها – 23 شهریور 1399
پیشخوان روزنامه ها – 23 شهریور 1399
آشینا سای، بازیگر مشهور ژاپنی در 36 سالگی خودکشی کرد
آشینا سای، بازیگر مشهور ژاپنی در 36 سالگی خودکشی کرد
فال روزانه – 25 شهریور 1399
فال روزانه – 25 شهریور 1399
کشف ۱۳ تابوت چوبی دست‌نخورده با قدمت ۲۵۰۰ سال از دوران مصر باستان
کشف ۱۳ تابوت چوبی دست‌نخورده با قدمت ۲۵۰۰ سال از دوران مصر باستان
ماجرای جالب عشق شهریار به ثریا و سرودن یک شعر ماندگار/ آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا
ماجرای جالب عشق شهریار به ثریا و سرودن یک شعر ماندگار/ آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا
تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (304)
تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (304)
پنج موج افزایش قیمت خودرو در سال ۹۹ به چه دلیلی اتفاق افتاد؟
پنج موج افزایش قیمت خودرو در سال ۹۹ به چه دلیلی اتفاق افتاد؟
آدم فضایی های زهره نشین؟ کشف نشانه های حیات در سیاره زهره
آدم فضایی های زهره نشین؟ کشف نشانه های حیات در سیاره زهره
حاتمی‌کیا فیلم سردار سلیمانی را می‌سازد؟ + عکس
حاتمی‌کیا فیلم سردار سلیمانی را می‌سازد؟ + عکس

مصرف عسل از داروهای ضد سرماخوردگی و آنتی‌بیوتیک بهتر است

تاریخ انتشار: شنبه، 8 شهريور، 1399 سلامت ، تغذیه سالم
+ A -

مصرف عسل موضوع تازه‌ترین تحقیقات دانشمندان در مورد مقابله با نشانه‌های بیماری سرماخوردگی بوده که از تاثیر شگفت‌انگیز این ماده شیرین و خوشمزه خبر می‌دهند.

بر اساس تازه‌ترین تحقیقات، مصرف عسل می‌تواند تاثیر بسیار مفیدتری نسبت به داروهای ضد سرماخوردگی و همچنین آنتی‌بیوتیک‌ها داشته باشد. در بررسی این خبر جالب‌توجه با ما همراه باشید.

با نزدیک شدن به فصل پاییز و شروع موج سرماخوردگی‌ها و آنفولانزاهای گوناگون، هر کس با توجه به تجربه‌های سال گذشته به نوعی به دنبال اجتناب از ابتلا به این بیماری‌های ویروسی دردسرساز است. از طرف دیگر هم‌زمان شدن پاییز امسال با پاندمی کووید ۱۹ چنین مسئولیتی را به دوش ما می‌گذارد که با مراقبت بیشتر از خود و پیشگیری از ابتلا به این ویروس‌های شایع، فشار وارده به کادر درمانی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی را کاهش دهیم و به متخصصان مراکز مورد نظر فرصت دهیم تا بیشتر به بیماران ویروس کرونا بپردازند.

در همین رابطه، اخیرا دانشمندان با بررسی نتایج به دست آمده در چندین کار پژوهشی مختلف، داده‌های تمامی تحقیقات را کنار هم گذاشته‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف عسل می‌تواند تاثیر معجزه‌آسایی در مقابله با علائمی مانند عطسه، سرفه، گلودرد و سایر نشانه‌های سرماخوردگی داشته باشد.

مصرف عسل و سرماخوردگی

دانشمندان مسئول کار تحقیقاتی اخیر از دانشگاه آکسفورد انگلستان، ۱۴ پژوهش پیشین را از نگاهی کلی کنار هم گذاشته‌اند؛ این محققان می‌گویند که عسل از قرن‌ها پیش به عنوان ماده‌ای مفید و دارویی مورد توجه بسیاری فرهنگ‌ها و ملت‌ها بوده است. این ماده شیرین و خوشمزه نسبتا ارزان بوده و در حالی که عوارض جانبی برای مصرف کنندگان به همراه ندارد، توسط بسیاری از افراد باتجربه به عنوان دارویی برای درمان سرماخوردگی و مشکلات دیگر تجویز می‌شود.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که دانشمندان آکسفورد به آن توجه کرده‌اند، مقایسه مصرف عسل با داروهای آنتی‌بیوتیک و ضد عفونت است؛ در حالی که داروهای شیمیایی مورد نظر می‌توانند آثار جانبی مختلفی را در مصرف کننده به وجود بیاورند و همچنین مشکلی به اسم مقاومت آنتی‌بیوتیکی مدت‌هاست که گریبان گیر جامعه بشری بوده، عسل هیچ کدام از این دردسرها را به همراه ندارد.

محققان در مقاله خود خاطرنشان کرده‌اند که سرماخوردگی‌ها، آنفولانزاها و اکثر بیماری‌های عفونی قسمت بالایی دستگاه تنفسی منشائی ویروسی دارند و به همین دلیل تجویز آنتی‌بیوتیک برای آن‌ها هم نامناسب بوده و هم تاثیر چندانی ندارد. با این وجود، جایگزین‌های مناسبی برای این داروهای پرمصرف به مردم ارائه نمی‌شوند.

از طرف دیگر، بسیاری از افراد سودجو، از پزشکان گرفته تا تولید کنندگان و فروشندگان دارو، به دنبال حفظ رابطه بین دکتر و بیمار هستند و به همین دلیل همچنان می‌بینیم که آنتی‌بیوتیک‌ها به شکل گسترده در سراسر جهان برای انواع عفونت‌ها و به خصوص سرماخوردگی‌های ویروسی تجویز می‌شوند.

جزئیات تحقیقات اخیر

در حالی که مردم کشورهای گوناگون مدت‌هاست که از عسل برای مقابله با سرفه و سرماخوردگی استفاده می‌کنند، تحقیقات چندان زیادی در این رابطه انجام نشده‌اند و به علاوه، نبود انسجام در بین کارهای پژوهش موجود باعث شده تا شک و شبهه زیادی در رابطه تاثیر مصرف عسل در مقابله با سرماخوردگی وجود داشته باشد.

برای مقابله با این شک و شبهه‌ها، دانشمندان آکسفورد داده‌های مربوط به ۱۷۶۱ نفر که در مجموع در ۱۴ تحقیق مورد بررسی، تحت آزمایش بودند را آنالیز کردند؛ نتیجه نهایی این آنالیزها نشان داد که عسل در مقابله با علائم عفونت‌های قسمت بالایی دستگاه تنفسی، از جمله سرفه، عطسه، گلودرد و گرفتگی مجرای بینی و گلو موثر است، اما متأسفانه مقاله‌های مورد بررسی هرکدام به نوعی مشکلات مربوط به تحقیقات پیشین دانشمندان در این رابطه را نشان می‌دهند.

گیدین میروویتز (Gideon Meyerowitz)، اپیدمی شناسی از دانشگاه استرالیا که در تحقیق دانشگاه آکسفورد شرکت نداشته، می‌گوید که در تحقیقات این‌چنینی کیفیت ۱۴ پژوهش به کار رفته در ابتدا تاثیر مهمی در نتایج به دست آمده خواهد داشت؛ به بیان دیگر اگر این پژوهش‌های پایه‌ای هیچ‌کدام کیفیت مناسبی نداشته باشند و به اندازه کافی قابل استناد نباشند، در نهایت نمی‌توان نتیجه گرفت که موضوع مدنظر ما، یعنی تاثیر مثبت مصرف عسل به جای آنتی‌بیوتیک قطعی است.

در واقع وقتی دانشمندان در سال‌های گذشته تحقیقات کاملی در این رابطه انجام نداده‌اند، با بررسی کلی چندین کار پژوهشی در کنار هم تنها می‌توان نتیجه گرفت که برای رسیدن به جواب قطعی نیاز به انجام تحقیقات بیشتر وجود دارد.

پژوهش‌های سطحی و غیر قابل اعتماد

میروویتز در رابطه با تحقیقات پیشین می‌گوید که هرکدام از ۱۴ پژوهش مدنظر دانشمندان آکسفورد دارای مشکلات علمی و خطاهای تحقیقاتی بودند که به نوعی اعتبار تحقیقات را پایین می‌آورند؛ به همین دلیل نمی‌توان با اطمینان کامل گفت که استفاده از عسل می‌تواند جایگزین کاملی برای مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و سایر داروهای ضد سرماخوردگی باشد.

طبق نظر این دانشمند، هر شخصی که تاکنون نوعی از سرماخوردگی‌ها و عفونت‌های قسمت بالایی دستگاه تنفسی را تجربه کرده باشد می‌داند که داروها، مواد غذایی به اصطلاح تأثیرگذار و هر درمان سنتی یا مدرنی که برای این مشکلات توصیه می‌شوند تاثیر چندان زیادی در مدت زمان مورد نیاز برای از بین رفتن بیماری ندارند. به بیان دیگر به نظر می‌رسد که سرماخوردگی‌های ما بیش از هر چیزی به استراحت و طی شدن طول درمان نیاز دارند و نمی‌توان گفت که عسل، داروهای گیاهی یا ترکیبات شیمیایی تاثیرات معجزه‌آسایی در برطرف کردن مشکلات دارند.

به این ترتیب شاید با خوردن عسل در زمان بیماری چنین تصوری ایجاد شود که این ماده خوراکی شیرین می‌تواند به بهبود ما کمک کند و از طرف دیگر، تحقیقات انجام شده هم به چنین نتیجه‌ای رسیده‌اند، اما به دلیل محدودیت‌های فراوان موجود در رابطه با تحقیقات قبلی، نمی‌توان نتیجه‌ای کلی را در این رابطه عنوان کرد.

آینده تحقیقات در مورد مصرف عسل

میروویتز در انتها می‌گوید که با وجود کیفیت بالای کار پژوهشی دانشمندان آکسفورد، از آنجایی که هنوز ما جوابی قطعی در مورد تاثیرگذاری عسل برای درمان سرماخوردگی نداریم و بهترین تحقیقات انجام شده هم به نتیجه‌ای قطعی نرسیده‌اند، هنوز این امکان وجود ندارد که مصرف عسل را به عنوان جایگزین قطعی داروهای شیمیایی توصیه کنیم.

به نظر می‌رسد که برخی از دانشمندان سراسر جهان همچنان مشغول پژوهش بیشتر در این رابطه هستند و حتی تاثیرات عسل در مقابله با بیماری‌های دیگر هم در برخی دانشگاه‌ها مورد توجه محققان است. از طرف دیگر عده زیادی هم معتقدند که حتی اگر عسل یا هر ماده طبیعی دیگری بتواند کسری از تاثیرات مصرف داروهای شیمیایی را به وجود بیاورد، استفاده از این مواد کار منطقی‌تری خواهد بود. به هر حال می‌توان با اطمینان گفت که نیاز به انجام تحقیقات گسترده‌تر در مورد مواد دارویی طبیعی، بیش از هر زمانی حس می‌شود.

تحقیق دانشمندان آکسفورد در ژورنال “BMJ Evidence-Based Medicine” منتشر شده است.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

انتقاد تند سعید راد از سریال دلانتقاد تند سعید راد از سریال دلکرونا شهره لرستانی را دست به عصا کردکرونا شهره لرستانی را دست به عصا کردتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (305)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (305)حمله شدید وحید یامین پور به رئیس صدا و سیماحمله شدید وحید یامین پور به رئیس صدا و سیماازدواج نیلوفر هوشمند بازیگر سریال لیسانسه‌ها + عکسازدواج نیلوفر هوشمند بازیگر سریال لیسانسه‌ها + عکسپیمان معادی در نقش اصلی فیلم گوین هودپیمان معادی در نقش اصلی فیلم گوین هوداوضاع جسمی مهران رجبی وخیم شد + توضیح مهران رجبیاوضاع جسمی مهران رجبی وخیم شد + توضیح مهران رجبیمهران رجبی به کرونا مبتلا شدمهران رجبی به کرونا مبتلا شدترانه علیدوستی جای پریناز ایزدیار را گرفت!ترانه علیدوستی جای پریناز ایزدیار را گرفت!شهر موش‌ها ۳ ساخته می‌شودشهر موش‌ها ۳ ساخته می‌شودمهناز افشار از سطح شهر حذف شد + عکسمهناز افشار از سطح شهر حذف شد + عکسفلور نظری: بازیگران مطلقه پیشنهادهای بیشتری دارند!فلور نظری: بازیگران مطلقه پیشنهادهای بیشتری دارند!مرگ سه بازیگر ۳۶ ساله در سه روز متوالیمرگ سه بازیگر ۳۶ ساله در سه روز متوالیانصراف عجیب شیوا خنیاگر از بازی در یک سریال!انصراف عجیب شیوا خنیاگر از بازی در یک سریال!کنایه الناز شاکردوست به مشکلات اقتصادی + عکسکنایه الناز شاکردوست به مشکلات اقتصادی + عکسآشینا سای، بازیگر مشهور ژاپنی در 36 سالگی خودکشی کردآشینا سای، بازیگر مشهور ژاپنی در 36 سالگی خودکشی کردآکشی کومار: به صورت روزانه ادرار گاو می نوشم!آکشی کومار: به صورت روزانه ادرار گاو می نوشم!سریال جاسوسی امنیتی خانه امن متوقف شد | ابهام در پخش سریالسریال جاسوسی امنیتی خانه امن متوقف شد | ابهام در پخش سریالحاتمی‌کیا فیلم سردار سلیمانی را می‌سازد؟ + عکسحاتمی‌کیا فیلم سردار سلیمانی را می‌سازد؟ + عکسماجرای حمله با قمه به دختر مهراب قاسم‌خانی + عکسماجرای حمله با قمه به دختر مهراب قاسم‌خانی + عکسنادر سلیمانی بازیگری که پرنده‌ها را آزاد می‌کند!نادر سلیمانی بازیگری که پرنده‌ها را آزاد می‌کند!بازیگران زن ترک و آلمانی در هولیای ایرانی + عکسبازیگران زن ترک و آلمانی در هولیای ایرانی + عکسشمیلا شیرزاد دختر دستفروش متروی تهران ستاره جشنواره ونیز شد!شمیلا شیرزاد دختر دستفروش متروی تهران ستاره جشنواره ونیز شد!حمله شدید روزنامه وطن امروز به حامد بهدادحمله شدید روزنامه وطن امروز به حامد بهدادروح الله زمانی بازیگر نوجوان ایرانی ستاره درخشان ونیز شدروح الله زمانی بازیگر نوجوان ایرانی ستاره درخشان ونیز شد
کانیه وست اعلام کرد به تیلور سوئیفت کمک خواهد کرد!کانیه وست اعلام کرد به تیلور سوئیفت کمک خواهد کرد!توییت جدید کانیه وست طرفدارانش را نگران کرد!توییت جدید کانیه وست طرفدارانش را نگران کرد!ماجرای کشف حجاب در خودروی امید نعمتی خواننده گروه پالت + عکسماجرای کشف حجاب در خودروی امید نعمتی خواننده گروه پالت + عکسمانی رهنما از صداوسیما حذف شد | پس لرزه مهاجرت آقای خواننده و همسرشمانی رهنما از صداوسیما حذف شد | پس لرزه مهاجرت آقای خواننده و همسرشدرخواست ندا یاسی از محمد رضا فروتن درباره تکذیب تغییر جنسیت!درخواست ندا یاسی از محمد رضا فروتن درباره تکذیب تغییر جنسیت!بیانیه‌ جمعی از شاگردان آیدین آغداشلوبیانیه‌ جمعی از شاگردان آیدین آغداشلوادعای روزنامه کیهان: این خواننده‌ها پول مردم را بالا کشیده‌اند!ادعای روزنامه کیهان: این خواننده‌ها پول مردم را بالا کشیده‌اند!پخش صدای خواننده زن از مناره‌های مسجد جنجال به پا کردپخش صدای خواننده زن از مناره‌های مسجد جنجال به پا کردمانی رهنما پس از مهاجرت از ایران: ایران خسته کننده است و آینده ای ندارد!مانی رهنما پس از مهاجرت از ایران: ایران خسته کننده است و آینده ای ندارد!وضعیت سلامت شجریان در منزل چگونه است؟وضعیت سلامت شجریان در منزل چگونه است؟سریال اتهامات تجاوز جنسی به محسن نامجو رسید و او هم تکذیب کردسریال اتهامات تجاوز جنسی به محسن نامجو رسید و او هم تکذیب کردکیتی پری مادر شدکیتی پری مادر شدلاله صبوری، آیدین آغداشلو را به آزار جنسی متهم کرد!لاله صبوری، آیدین آغداشلو را به آزار جنسی متهم کرد!آیدین آغداشلو: هر نوع تحمیل جنسی را محکوم میکنمآیدین آغداشلو: هر نوع تحمیل جنسی را محکوم میکنممحمدرضا شجریان راهی منزل شدمحمدرضا شجریان راهی منزل شدانتقاد مجری تلویزیون از محسن چاوشی + واکنش تند محسن چاوشیانتقاد مجری تلویزیون از محسن چاوشی + واکنش تند محسن چاوشیمحمدرضا شجریان هوشیار شدمحمدرضا شجریان هوشیار شدخبر خوش از شجریان در آستانه تولد ۸۰ سالگیخبر خوش از شجریان در آستانه تولد ۸۰ سالگیزمان ترخیص شجریان از بیمارستان اعلام شدزمان ترخیص شجریان از بیمارستان اعلام شدخبر نویدبخش و تازه از وضعیت شجریانخبر نویدبخش و تازه از وضعیت شجریانمحمدرضا شجریان دیگر نمی‌تواند آواز بخواندمحمدرضا شجریان دیگر نمی‌تواند آواز بخواندتازه‌ترین خبرها از شجریان به روایت پزشک معالجشتازه‌ترین خبرها از شجریان به روایت پزشک معالجششجریان در وضعیت نامساعد جسمی قرار داردشجریان در وضعیت نامساعد جسمی قرار داردمرگ مغزی محمدرضا شجریان صحت دارد؟مرگ مغزی محمدرضا شجریان صحت دارد؟کابوسی که هواداران شجریان را رها نمی‌کندکابوسی که هواداران شجریان را رها نمی‌کند
فیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شودهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شوددیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرندیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرنانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوز