Wednesday, 23 September 2020|چهارشنبه، 2 مهر، 1399|يا حي و يا قيوم|افراد آنلاین: 72 نفر

راهنمای خرید واکسن آنفلوانزا با کارت ملی از مهر ۹۹ و نکات مهم تزریق

تاریخ انتشار: پنج شنبه، 13 شهريور، 1399 سلامت ، دارو ها
+ A -

زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا از مهر ماه سال ۹۹ در دسترس عموم است .بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا از اول مهر تا ۱۵ مهر است تا تاثیر حداکثری خود را در نیمه دوم سال ۹۹ با اوح گیری موج دوم کرونا داشته باشد. توصیه می شود که افرادی که در گروه پر خطر قرار دارند، امسال واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند. میلیون ها دز واکسن آنفلوآنزا تا آخر شهریور وارد کشور می شود.

در زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا از مهر ۹۹ در ۳۱ استان کشور، داشتن کارت ملی الزامی است. از زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا در سراسر کشور، داروخانه هایی که توسط وزارت بهداشت اعلام می شود، مجوز فروش واکسن به قیمت مصوب را خواهند داشت. از زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا از هفته اول مهر ماه در سراسر ایران، ثبت کد ملی متقاضیان دریافت واکسن در سامانه وزارت بهداشت الزامی است.

توجه کنید که به هر دارنده کد ملی در زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه های منتخب توزیع واکسن، یک دوز تعلق میگیرد و خرید و فروش واکسن آنفلوآنزا از زمان توزیع واکسن ممنوع است. از زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا در سال ۹۹، مراقب کلاهبرداران و فروشندگان جعلی نمونه های تقلبی باشید.

سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، مسئول رسیدگی و نظارت بر واردات و توزیع و عرضه واکسن آنفلوآنزا بوده و هر فرد با مراجعه به داروخانه و ارائه کارت ملی هوشمند یا رسید تعویض کارت ملی قدیمی، قادر به دریافت واکسن آنفلوآنزا خواهد بود. واکسن آنفلوآنزا (Influenza Vaccine) یک دوز (dose) برای افراد در نیمه دوم سال توصیه می شود.

امیدوارم زمان عرضه واکسن آنفلوآنزا و قیمت عرضه واکسن آنفلوآنزا از اواخر شهریور ۹۹، منجر به مشکلات مربوط به عدم دسترسی عموم نیازمندان به این واکسن در نیمه دوم سال ۹۹ نشود و چالش ماسک و مواد ضد عفونی کننده که در ۳ ماهه نخست امسال با آن روبرو بودیم را شاهد نباشیم.

واکسن آنفلوآنزا که امسال وارد کشور می شود محصول کشورهای فرانسه، هلند و روسیه است. تزریق واکسن آنفلوآنزا برای همه هموطنان الزامی نیست و توصیه شده تا صرفا گروه های پر خطر، واکسن را تزریق کنند.

تزریق واکسن آنفلوآنزا برای هموطنانی که در گروه پر خطر نیستند فایده ندارد. این توصیه مدیرکل دارو مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وازرت بهداشت است. قیمت واکسن آنفلوآنزا هنوز مشخص نیست و دریافت آن نیاز به نام نویسی مردم در سامانه وزارت بهداشت یا سایت ستاد ملی مقابله با کرونا نیست. هر ایرانی با کارت ملی، نمی تواند بیش از یک بار واکسن خریداری کند.

با شروع فصل پاییز، سوالات مردم درباره تزریق واکسن آنفلوآنزا افزایش پیدا می کند. امسال به دلیل شیوع ویروس منحوس کووید ۱۹ که بیش از ۲۱۰۰۰ تن از هموطنان را به زیر خاک کشاند و صدها هزار هموطن را درگیر ویروس کرونا کرده است، حساسیست واکسن آنفلوآنزا افزایش یافته است.

چگونگی تزریق واکسن آنفلونزا از جمله پرسش هایی است که شاید مشتاقان خرید واکسن آنفلوآنزا از مهر ۹۹ داشته باشند. آنفلوآنزا امسال با بیماری کرونا قاطی می شود و می تواند مشکل ساز باشد. البته مشکل سازی آن برای گروه های پر خطر است و گرنه همه گروه ها در جامعه مثل سال های گذشته، نیازی به تزریق واکسن آنفلوآنزا ندارند.

اگر نیاز به تزریق واکسن آنفلوآنزا در سال گذشته داشتید، امسال هم آن را تجدید کنید. واکسن آنفلوآنزا را باید سالی یک بار زد. بیش ترین زمان احتمال ابتلا به آنفلوآنزا، اوایل مهر تا اوایل اسفند است. البته برخی علائم سرماخوردگی عادی مشابه آنفلوآنزا است. توجه کنید که برای سرما نخوردن در طول نیمه دوم سال به خصوص در مناطق سردسیر کشور، تزریق واکسن آنفلوآنزا تاثیری ندارد.

واکسن آنفلوآنزا برای تاثیرگذاری، ۱۴ تا ۲۱ روز شما را بر علیه سه سویه از ویروس های حفاظت می‌کند. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که اولویت تزریق واکسن آنفلوآنزا برای افراد زیر است. یعنی اگر از دسته های زیر نیستند، اصلا برای دریافت واکسن آنفلوآنزا با کارت ملی از مهر ۹۹ اقدام نکنید چون برای شما تاثیر ندارد.

اول بیماران دیالیزی و پیوند کلیه باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند. بیماران تالاسمی ماژور، بیماران کبدی شامل سیروز و پیوند کبد، بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی هستند باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کننند. اگر در کادر درمان هستید، تزریق واکنس توصیه شده است. اگر به تخم مرغ و جنتامایسین حساسیت دارید، از تزریق پرهیز کنید. اگر سابقه ابتلا به سندرم گیلن دارید، از تزریق واکسن آنفلوآنزا پرهیز کنید.

از زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا در مهر ۹۹ باید گروه های پر خطر اولویت تزریق باشند

تزریق واکسن آنفلوآنزا برای کودکان زیر شش ماه ممنوع است. واکسن های آنفلوآنزا در همه مراحل بارداری قابلیت مصرف دارد و خطری برای جنین ندارد. تزریق واکسن آنفلوآنزا در دوران شیردهی امکان پذیر است و خطری مادر را تهدید نمی کند. واکسن آنفلوآنزا در دوزی که پزشک تجویز می کند به صورت داخل عضلانی و زیر جلدی عمیق تزریق شود.

از زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا در مهر ۹۹ مثل همه فراورده های دارویی، این تزریق در افراد می تواند منجر به عوارضی چون سردرد، درد مفاصل، تب، خستگی و ورم سختی محل تزریق شود. البته ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت بر طرف می شود و نگرانی ندارد. اگر واکسن آنفلوآنزا تزریق کردید و با عوارضی مثل تب بالا، تغییر در رفتار و هوشیاری و ضایعات پوستی و خشونت صدا و مشکلات تنفسی و ضربان قلب بالا مواجه شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید و از درمان های اینترنتی درمانی پرهیز کنید.

از زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا از مهر ۹۹، همه افراد به خصوص افراد بالای شصت و پنج سال و کودکان ۳ تا ۱۲ سال بهتر است واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند. اگر بیماری پر فشاری خون، دیابت، مشکلات ریوی و کبدی و نارسایی کلیوی و کم خونی دارید، تزریق واکسن باعث تقویت سیستم ایمنی می شوند.

تزریق واکسن در کودکان زیر سی و شش ماهه به میزان ۲ دوز به فاصله ۷ هفته تزریق شود. هر دوز مصرفی، برای کودکان این سن، نصف دوز بزرگسال است.

توجه کنید که از زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا در مهر  ۹۹ برای کودکان ۳ تا ۱۲ سال، که برای اولین دفعه واکسن آنفلوآنزا را تزریق می کنند، طی ۲ مرحله و با دوز کامل تزریق کنند. برای افراد بالای ۱۲ سال، فقط یک بار تزریق شود. بسیاری از افراد جامعه طبق اعلام وزارت بهداشت، نیازی به مصرف واکسن ندارند. برای افراد مسن و اطفال که نقص ایمنی دارند، یا بیماری های زمینه ای مثل آسم یا بیماران سرطانی، برای مقابله در برابر سرماخوردگی بهتر است این واکسن را تزریق کنند.

واکسن آنفلوآنزا حاوی ویروس کشته شده است و استفاده از آن پس از شش ماهگی، مورد تایید است. واکسن استنشاقی آنفلوآنزا برای افراد ۲ تا ۴۹ سال مورد تایید است. اگر قبلا به واکسن آنفلوآنزا حساسیت داشته اید، توصیه نمی شود. ۱۴ روز پس از زدن واکسن، بدن شما پاد تن تولید کرده و برای محافظت در برابر آن گونه خاص ویروس موثر است.

اگر قصد تزریق واکسن آنفلوآنزا دارید بهتر است با پزشک معالج خود مشورت بگیرید. برای اطلاع از مراکز توزیع واکسن آنفلوآنزا و قیمت عرضه در مراکز رسمی توزیع واکسن، به سایت وزارت بهداشت در نشانی behdasht.gov.ir رجوع کنید.

توجه کنید که از زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا و تزریق واکسن آنفلوآنزا از نیمه اول مهر ۹۹، هیچ ایمنی برای بدن شما در برابر ویروس کووید ۱۹ ایجاد نخواهد کرد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

سام درخشانی پدر شد + عکسسام درخشانی پدر شد + عکسزمان پخش آخرین سریال سیروس گرجستانیزمان پخش آخرین سریال سیروس گرجستانیساخت فیلم جدید درباره حضرت عیسیساخت فیلم جدید درباره حضرت عیسیبیوگرافی ازگه ازپیرینچی بازیگر ترک + تصاویربیوگرافی ازگه ازپیرینچی بازیگر ترک + تصاویرماجرای مهاجرت و ازدواج الهام چرخنده از زبان خودشماجرای مهاجرت و ازدواج الهام چرخنده از زبان خودشسریال حضرت موسی به کجا رسید؟سریال حضرت موسی به کجا رسید؟مشکل گربه بهنوش طباطبایی است؟مشکل گربه بهنوش طباطبایی است؟برندگان جوایز امی سال ۲۰۲۰برندگان جوایز امی سال ۲۰۲۰شهره قمر: من تنها بازیگر مطلق سینمای ایرانمشهره قمر: من تنها بازیگر مطلق سینمای ایرانمبهنوش طباطبایی و گربه‌اش توقیف شدند!بهنوش طباطبایی و گربه‌اش توقیف شدند!واکنش یکتا ناصر و منوچهر هادی به انتقادات سعید راد از دل + عکسواکنش یکتا ناصر و منوچهر هادی به انتقادات سعید راد از دل + عکسانتقاد تند سعید راد از سریال دلانتقاد تند سعید راد از سریال دلکرونا شهره لرستانی را دست به عصا کردکرونا شهره لرستانی را دست به عصا کردتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (305)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (305)حمله شدید وحید یامین پور به رئیس صدا و سیماحمله شدید وحید یامین پور به رئیس صدا و سیماازدواج نیلوفر هوشمند بازیگر سریال لیسانسه‌ها + عکسازدواج نیلوفر هوشمند بازیگر سریال لیسانسه‌ها + عکسپیمان معادی در نقش اصلی فیلم گوین هودپیمان معادی در نقش اصلی فیلم گوین هوداوضاع جسمی مهران رجبی وخیم شد + توضیح مهران رجبیاوضاع جسمی مهران رجبی وخیم شد + توضیح مهران رجبیمهران رجبی به کرونا مبتلا شدمهران رجبی به کرونا مبتلا شدترانه علیدوستی جای پریناز ایزدیار را گرفت!ترانه علیدوستی جای پریناز ایزدیار را گرفت!شهر موش‌ها ۳ ساخته می‌شودشهر موش‌ها ۳ ساخته می‌شودمهناز افشار از سطح شهر حذف شد + عکسمهناز افشار از سطح شهر حذف شد + عکسفلور نظری: بازیگران مطلقه پیشنهادهای بیشتری دارند!فلور نظری: بازیگران مطلقه پیشنهادهای بیشتری دارند!مرگ سه بازیگر ۳۶ ساله در سه روز متوالیمرگ سه بازیگر ۳۶ ساله در سه روز متوالیانصراف عجیب شیوا خنیاگر از بازی در یک سریال!انصراف عجیب شیوا خنیاگر از بازی در یک سریال!
بهانه کیم کارداشیان برای جدایی از همسرشبهانه کیم کارداشیان برای جدایی از همسرشخبر تازه از سلامت شجریان در آستانه ۸۰ سالگیخبر تازه از سلامت شجریان در آستانه ۸۰ سالگیبهرام نازمهر خواننده پاپ ایرانی بر اثر کرونا درگذشتبهرام نازمهر خواننده پاپ ایرانی بر اثر کرونا درگذشتکانیه وست اعلام کرد به تیلور سوئیفت کمک خواهد کرد!کانیه وست اعلام کرد به تیلور سوئیفت کمک خواهد کرد!توییت جدید کانیه وست طرفدارانش را نگران کرد!توییت جدید کانیه وست طرفدارانش را نگران کرد!ماجرای کشف حجاب در خودروی امید نعمتی خواننده گروه پالت + عکسماجرای کشف حجاب در خودروی امید نعمتی خواننده گروه پالت + عکسمانی رهنما از صداوسیما حذف شد | پس لرزه مهاجرت آقای خواننده و همسرشمانی رهنما از صداوسیما حذف شد | پس لرزه مهاجرت آقای خواننده و همسرشدرخواست ندا یاسی از محمد رضا فروتن درباره تکذیب تغییر جنسیت!درخواست ندا یاسی از محمد رضا فروتن درباره تکذیب تغییر جنسیت!بیانیه‌ جمعی از شاگردان آیدین آغداشلوبیانیه‌ جمعی از شاگردان آیدین آغداشلوادعای روزنامه کیهان: این خواننده‌ها پول مردم را بالا کشیده‌اند!ادعای روزنامه کیهان: این خواننده‌ها پول مردم را بالا کشیده‌اند!پخش صدای خواننده زن از مناره‌های مسجد جنجال به پا کردپخش صدای خواننده زن از مناره‌های مسجد جنجال به پا کردمانی رهنما پس از مهاجرت از ایران: ایران خسته کننده است و آینده ای ندارد!مانی رهنما پس از مهاجرت از ایران: ایران خسته کننده است و آینده ای ندارد!وضعیت سلامت شجریان در منزل چگونه است؟وضعیت سلامت شجریان در منزل چگونه است؟سریال اتهامات تجاوز جنسی به محسن نامجو رسید و او هم تکذیب کردسریال اتهامات تجاوز جنسی به محسن نامجو رسید و او هم تکذیب کردکیتی پری مادر شدکیتی پری مادر شدلاله صبوری، آیدین آغداشلو را به آزار جنسی متهم کرد!لاله صبوری، آیدین آغداشلو را به آزار جنسی متهم کرد!آیدین آغداشلو: هر نوع تحمیل جنسی را محکوم میکنمآیدین آغداشلو: هر نوع تحمیل جنسی را محکوم میکنممحمدرضا شجریان راهی منزل شدمحمدرضا شجریان راهی منزل شدانتقاد مجری تلویزیون از محسن چاوشی + واکنش تند محسن چاوشیانتقاد مجری تلویزیون از محسن چاوشی + واکنش تند محسن چاوشیمحمدرضا شجریان هوشیار شدمحمدرضا شجریان هوشیار شدخبر خوش از شجریان در آستانه تولد ۸۰ سالگیخبر خوش از شجریان در آستانه تولد ۸۰ سالگیزمان ترخیص شجریان از بیمارستان اعلام شدزمان ترخیص شجریان از بیمارستان اعلام شدخبر نویدبخش و تازه از وضعیت شجریانخبر نویدبخش و تازه از وضعیت شجریانمحمدرضا شجریان دیگر نمی‌تواند آواز بخواندمحمدرضا شجریان دیگر نمی‌تواند آواز بخواندتازه‌ترین خبرها از شجریان به روایت پزشک معالجشتازه‌ترین خبرها از شجریان به روایت پزشک معالجش
فیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شودهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شوددیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرندیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرنانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوز