Thursday, 24 September 2020|پنج شنبه، 3 مهر، 1399|لا اله الا الله الملک الحق المبين|افراد آنلاین: 74 نفر

مروری بر گذشته

فال روزانه – 1 مهر 1399
فال روزانه – 1 مهر 1399
آدم فضایی های زهره نشین؟ کشف نشانه های حیات در سیاره زهره
آدم فضایی های زهره نشین؟ کشف نشانه های حیات در سیاره زهره
شهر موش‌ها ۳ ساخته می‌شود
شهر موش‌ها ۳ ساخته می‌شود
زمان پخش آخرین سریال سیروس گرجستانی
زمان پخش آخرین سریال سیروس گرجستانی
قتل میترا استاد عمدی بوده است؛ شهردار قصاص نمی شود!
قتل میترا استاد عمدی بوده است؛ شهردار قصاص نمی شود!
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 29 شهریور 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 29 شهریور 1399
فال روزانه – 24 شهریور 1399
فال روزانه – 24 شهریور 1399
فلور نظری: بازیگران مطلقه پیشنهادهای بیشتری دارند!
فلور نظری: بازیگران مطلقه پیشنهادهای بیشتری دارند!
تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (305)
تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (305)
زنی بخاطر بریدگی کوچک با کاغذ دست و پایش را از دست داد!
زنی بخاطر بریدگی کوچک با کاغذ دست و پایش را از دست داد!
توییت جدید کانیه وست طرفدارانش را نگران کرد!
توییت جدید کانیه وست طرفدارانش را نگران کرد!
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 30 شهریور 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 30 شهریور 1399
ماجرای مهاجرت و ازدواج الهام چرخنده از زبان خودش
ماجرای مهاجرت و ازدواج الهام چرخنده از زبان خودش
پیشخوان روزنامه ها – 27 شهریور 1399
پیشخوان روزنامه ها – 27 شهریور 1399
مولکول خنثی کننده ویروس کرونا کشف شد؛ گامی مهم در درمان کرونا
مولکول خنثی کننده ویروس کرونا کشف شد؛ گامی مهم در درمان کرونا
پیشخوان روزنامه ها – 2 مهر 1399
پیشخوان روزنامه ها – 2 مهر 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 2 مهر 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 2 مهر 1399
بیانیه AFC تکلیف شهرخودرو و الهلال را مشخص کرد
بیانیه AFC تکلیف شهرخودرو و الهلال را مشخص کرد
شمیلا شیرزاد دختر دستفروش متروی تهران ستاره جشنواره ونیز شد!
شمیلا شیرزاد دختر دستفروش متروی تهران ستاره جشنواره ونیز شد!
واکنش قاطع علی‌اکبر ولایتی به فعال سازی مکانیسم ماشه
واکنش قاطع علی‌اکبر ولایتی به فعال سازی مکانیسم ماشه

کشف ۱۳ تابوت چوبی دست‌نخورده با قدمت ۲۵۰۰ سال از دوران مصر باستان

تاریخ انتشار: يکشنبه، 23 شهريور، 1399 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

در کشفی شگفت‌انگیز، باستان شناسان ۱۳ تابوت چوبی باستانی را در مصر کشف کرده‌اند؛ این تابوت‌ها دست‌نخورده بوده و ۲۵۰۰ سال قدمت دارند.

کشف ۱۳ تابوت چوبی دست‌نخورده از دوران مصر باستان دانشمندان را شگفت‌زده کرده است؛ این کشف در نوع خود منحصر به فرد بوده و می‌تواند اطلاعاتی را در مورد وضعیت ۲۵۰۰ سال پیش تمدن مصر به ما بدهد.

تابوت‌های مورد نظر در صحرای ساکار (Saqqara) مصر، در مقبره‌ای متعلق به تمدن باستانی این کشور کشف شده‌اند و نکته‌ای که بقایای ۲۵۰۰ ساله مورد نظر را از مابقی تابوت‌ها و اجساد کشف شده مصر باستان متمایز می‌کند، دست‌نخورده بودن تابوت‌ها بوده که چندین قرن بعد از مرگ صاحبان آن‌ها و مهر و موم شدن مقبره، همچنان سالم باقی مانده‌اند و همانند یک کپسول زمان، دنیای هزاران سال پیش را به حال حاضر منتقل کرده‌اند.

۱۳ تابوت چوبی دست‌نخورده

بر اساس صحبت‌های مسئولان وزارت گردشگری و باستان شناسی مصر، این تابوت‌ها در یک مقبره استوانه‌ای، ۱۱ متر زیر زمین روی هم قرار گرفته بودند؛ در کمال تعجب، این بقایا به حدی در گذر زمان سالم باقی مانده‌اند که در برخی موارد، حتی رنگ به کار رفته در تزئین تابوت‌ها در هزاران سال پیش همچنان روی چوب باقی مانده است. بررسی اولیه نشان داده که تابوت‌ها در همان زمان دفن، مهر و موم شده‌اند و تا به امروز به هیچ وجه دست نخورده‌اند.

درون مقبره استوانه‌ای سه محفظه کوچک دیگر هم کشف شده‌اند و این‌طور که به نظر می‌رسد، امکان وجود چند تابوت چوبی دیگر علاوه بر ۱۳ مورد کشف شده وجود دارد.

باستان شناسان باور دارند که صحرای ساکارا در زمانی به عنوان مقبره اصلی مورد استفاده شهر ممفیس (Memphis) مصر باستان، به کار می‌رفته و از آنجایی که ممفیس در دوران اوج خود به عنوان پایتخت در نظر گرفته می‌شد، تعداد زیادی از افراد سرشناس این تمدن باستانی شگفت‌انگیز در صحرای مورد نظر دفن شده‌اند.

گفته شده که برای ۳ هزار سال مصریان از این صحرا استفاده می‌کردند و به همین دلیل باستان شناسان از گذشته تاکنون توجه ویژه‌ای به ساکارا داشته‌اند.

وقتی صحبت از یافتن مقبره‌ها و تابوت‌های باستانی مصر به میان می‌آید، به احتمال قوی به یاد حاکمان، فرعون‌ها و افراد ثروتمند و سیاست مدارانی بیافتیم که در کمال تشریفات و زرق و برق دوران خود دفن می‌شدند. این افراد در مکان‌هایی مجلل به همراه حیوانات، دارایی‌ها و وسایل و تشریفات مختلفی دفن شده و مقبره‌های آن‌ها تاکنون توجه بسیار زیادی را به خود جلب کرده است.

تدفین افراد طبقه متوسط

با این حال جالب است بدانیم که افراد طبقه متوسط و حتی کارگران هم مراسم تدفین خاص خود را داشتند و در ساکارا بقایایی از تابوت چوبی و سنگی این افراد هم وجود دارد. ۱۳ تابوت اخیر هم به چنین بخشی از جامعه مصر باستان مربوط می‌شوند. این نوع مراسم تدفین ساده‌تر و کم تجمل‌تر بودند و احتمال آسیب رسیدن به بقایای آن‌ها در طول هزاران سال گذشته بسیار زیاد بوده است.

حتی مقبره‌های قابل توجه‌تر حاکمان و فرعون‌ها هم در طول قرن‌های گذشته تخریب شده‌اند و از طرف دیگر، بسیار پیش آمده که غارتگران به این مقبره‌ها دست یافته و با باز کردن تابوت‌ها و جستجو به دنبال اشیا گران‌بها، آثار باستانی تمدن مصر را تخریب کرده‌اند. به همین دلیل کمتر پیش می‌آید که مقبره‌ای دست‌نخورده از گزند گذر زمان و غارت گران و جویندگان عتیقه‌ها، کشف شود.

بنابراین کشف ۱۳ تابوت چوبی اخیر از اهمیت زیادی برخوردار بوده و می‌توان اطمینان داشت که اسرار شگفت‌انگیزی با بررسی دقیق‌تر آن‌ها برملا خواهند شد.

البته استفاده از چوب برای ساخت این تابوت‌ها و همچنین قرار گرفتن مقبره در منطقه‌ای خشک باعث شده تا هر نوع مایعاتی که به هنگام دفن برای نگهداری اجساد به کار رفته‌اند، تا به امروز خشک شوند. با این حال بررسی وسایل موجود در هر تابوت و جزئیات و تزئینات مقبره و بقایای موجود به ما می‌گوید که افراد داخل تابوت‌ها تا چه حد مهم بوده‌اند و دقیقا چه تشریفاتی برای دفن آن‌ها انجام شده است.

هر نوع جزئیات و اطلاعاتی که از این طریق کسب شود به درک ما از تمدن مصر باستان کمک کرده و مجموعه دانسته‌های ما در مورد تشریفات دفن اجساد در آن دوران را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

جذب توریست با ۱۳ تابوت چوبی اخیر

هنوز اسم و هویت افراد دفن شده در این ۱۳ تابوت چوبی باستانی مشخص نشده و جستجوها در مقبره ادامه دارد. همانطور که دانشمندان اعلام کرده‌اند، به زودی خواهیم فهمید که چه کسانی در مقبره دفن شده‌اند و جایگاه آن‌ها در مصر باستان به چه صورت بوده است. به علاوه تکنیک‌های مختلفی برای یافتن تعداد دقیق تابوت‌ها در مقبره وجود دارند و طولی نخواهد کشید تا مطمئن شویم که تعداد تابوت‌ها ۱۳ عدد بوده یا اجساد بیشتری در این مقبره دفن شده‌اند.

خالد العنانی (Khaled Al-Anani)، وزیر گردشگری و آثار باستانی مصر با پست ویدیو زیر در حساب توییتری خود، در کنار ابراز خوشحالی در مورد کشف شگفت‌انگیز اخیر، اعلام کرد که به زودی اطلاعات بیشتری در مورد مقبره جدید ساکارا در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

مصر در تاریخ ۱ سپتامبر بازدید توریست‌ها از موزه‌ها و آثار باستانی خود را به دنبال دردسرهای پاندمی کرونا، آزاد کرد؛ به همین دلیل انتظار داریم که در روزها و ماه‌های آینده اخبار هیجان‌انگیز بیشتری در مورد بررسی ۱۳ تابوت جدید ساکارا منتشر شوند. در واقع دولت این کشور قصد دارد تا علاقه عموم مردم جهان به صنعت توریسم خود و تمدن باستانی مصر را افزایش داده و به همین دلیل، العنانی و همکارانش سخت به دنبال پرده‌برداری از اسرار مقبره جدید کشف شده خواهند بود.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

سام درخشانی پدر شد + عکسسام درخشانی پدر شد + عکسزمان پخش آخرین سریال سیروس گرجستانیزمان پخش آخرین سریال سیروس گرجستانیساخت فیلم جدید درباره حضرت عیسیساخت فیلم جدید درباره حضرت عیسیبیوگرافی ازگه ازپیرینچی بازیگر ترک + تصاویربیوگرافی ازگه ازپیرینچی بازیگر ترک + تصاویرماجرای مهاجرت و ازدواج الهام چرخنده از زبان خودشماجرای مهاجرت و ازدواج الهام چرخنده از زبان خودشسریال حضرت موسی به کجا رسید؟سریال حضرت موسی به کجا رسید؟مشکل گربه بهنوش طباطبایی است؟مشکل گربه بهنوش طباطبایی است؟برندگان جوایز امی سال ۲۰۲۰برندگان جوایز امی سال ۲۰۲۰شهره قمر: من تنها بازیگر مطلق سینمای ایرانمشهره قمر: من تنها بازیگر مطلق سینمای ایرانمبهنوش طباطبایی و گربه‌اش توقیف شدند!بهنوش طباطبایی و گربه‌اش توقیف شدند!واکنش یکتا ناصر و منوچهر هادی به انتقادات سعید راد از دل + عکسواکنش یکتا ناصر و منوچهر هادی به انتقادات سعید راد از دل + عکسانتقاد تند سعید راد از سریال دلانتقاد تند سعید راد از سریال دلکرونا شهره لرستانی را دست به عصا کردکرونا شهره لرستانی را دست به عصا کردتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (305)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (305)حمله شدید وحید یامین پور به رئیس صدا و سیماحمله شدید وحید یامین پور به رئیس صدا و سیماازدواج نیلوفر هوشمند بازیگر سریال لیسانسه‌ها + عکسازدواج نیلوفر هوشمند بازیگر سریال لیسانسه‌ها + عکسپیمان معادی در نقش اصلی فیلم گوین هودپیمان معادی در نقش اصلی فیلم گوین هوداوضاع جسمی مهران رجبی وخیم شد + توضیح مهران رجبیاوضاع جسمی مهران رجبی وخیم شد + توضیح مهران رجبیمهران رجبی به کرونا مبتلا شدمهران رجبی به کرونا مبتلا شدترانه علیدوستی جای پریناز ایزدیار را گرفت!ترانه علیدوستی جای پریناز ایزدیار را گرفت!شهر موش‌ها ۳ ساخته می‌شودشهر موش‌ها ۳ ساخته می‌شودمهناز افشار از سطح شهر حذف شد + عکسمهناز افشار از سطح شهر حذف شد + عکسفلور نظری: بازیگران مطلقه پیشنهادهای بیشتری دارند!فلور نظری: بازیگران مطلقه پیشنهادهای بیشتری دارند!مرگ سه بازیگر ۳۶ ساله در سه روز متوالیمرگ سه بازیگر ۳۶ ساله در سه روز متوالیانصراف عجیب شیوا خنیاگر از بازی در یک سریال!انصراف عجیب شیوا خنیاگر از بازی در یک سریال!
بهانه کیم کارداشیان برای جدایی از همسرشبهانه کیم کارداشیان برای جدایی از همسرشخبر تازه از سلامت شجریان در آستانه ۸۰ سالگیخبر تازه از سلامت شجریان در آستانه ۸۰ سالگیبهرام نازمهر خواننده پاپ ایرانی بر اثر کرونا درگذشتبهرام نازمهر خواننده پاپ ایرانی بر اثر کرونا درگذشتکانیه وست اعلام کرد به تیلور سوئیفت کمک خواهد کرد!کانیه وست اعلام کرد به تیلور سوئیفت کمک خواهد کرد!توییت جدید کانیه وست طرفدارانش را نگران کرد!توییت جدید کانیه وست طرفدارانش را نگران کرد!ماجرای کشف حجاب در خودروی امید نعمتی خواننده گروه پالت + عکسماجرای کشف حجاب در خودروی امید نعمتی خواننده گروه پالت + عکسمانی رهنما از صداوسیما حذف شد | پس لرزه مهاجرت آقای خواننده و همسرشمانی رهنما از صداوسیما حذف شد | پس لرزه مهاجرت آقای خواننده و همسرشدرخواست ندا یاسی از محمد رضا فروتن درباره تکذیب تغییر جنسیت!درخواست ندا یاسی از محمد رضا فروتن درباره تکذیب تغییر جنسیت!بیانیه‌ جمعی از شاگردان آیدین آغداشلوبیانیه‌ جمعی از شاگردان آیدین آغداشلوادعای روزنامه کیهان: این خواننده‌ها پول مردم را بالا کشیده‌اند!ادعای روزنامه کیهان: این خواننده‌ها پول مردم را بالا کشیده‌اند!پخش صدای خواننده زن از مناره‌های مسجد جنجال به پا کردپخش صدای خواننده زن از مناره‌های مسجد جنجال به پا کردمانی رهنما پس از مهاجرت از ایران: ایران خسته کننده است و آینده ای ندارد!مانی رهنما پس از مهاجرت از ایران: ایران خسته کننده است و آینده ای ندارد!وضعیت سلامت شجریان در منزل چگونه است؟وضعیت سلامت شجریان در منزل چگونه است؟سریال اتهامات تجاوز جنسی به محسن نامجو رسید و او هم تکذیب کردسریال اتهامات تجاوز جنسی به محسن نامجو رسید و او هم تکذیب کردکیتی پری مادر شدکیتی پری مادر شدلاله صبوری، آیدین آغداشلو را به آزار جنسی متهم کرد!لاله صبوری، آیدین آغداشلو را به آزار جنسی متهم کرد!آیدین آغداشلو: هر نوع تحمیل جنسی را محکوم میکنمآیدین آغداشلو: هر نوع تحمیل جنسی را محکوم میکنممحمدرضا شجریان راهی منزل شدمحمدرضا شجریان راهی منزل شدانتقاد مجری تلویزیون از محسن چاوشی + واکنش تند محسن چاوشیانتقاد مجری تلویزیون از محسن چاوشی + واکنش تند محسن چاوشیمحمدرضا شجریان هوشیار شدمحمدرضا شجریان هوشیار شدخبر خوش از شجریان در آستانه تولد ۸۰ سالگیخبر خوش از شجریان در آستانه تولد ۸۰ سالگیزمان ترخیص شجریان از بیمارستان اعلام شدزمان ترخیص شجریان از بیمارستان اعلام شدخبر نویدبخش و تازه از وضعیت شجریانخبر نویدبخش و تازه از وضعیت شجریانمحمدرضا شجریان دیگر نمی‌تواند آواز بخواندمحمدرضا شجریان دیگر نمی‌تواند آواز بخواندتازه‌ترین خبرها از شجریان به روایت پزشک معالجشتازه‌ترین خبرها از شجریان به روایت پزشک معالجش
فیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شودهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شوددیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرندیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرنانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوز