ads
Wednesday, 27 January 2021|چهارشنبه، 8 بهمن، 1399|يا حي و يا قيوم|افراد آنلاین: 51 نفر

مروری بر گذشته

خودروهای چینی زیر قیمت کارخانه هم مشتری ندارند
خودروهای چینی زیر قیمت کارخانه هم مشتری ندارند
رئیس انستیتو پاستور از درخواست روسیه برای تولید مشترک واکسن کرونا با ایران خبر داد
رئیس انستیتو پاستور از درخواست روسیه برای تولید مشترک واکسن کرونا با ایران خبر داد
واکنش همایون به قانون اساسی منتسب به استاد شجریان
واکنش همایون به قانون اساسی منتسب به استاد شجریان
فال روزانه – 30 دی 1399
فال روزانه – 30 دی 1399
وزارت بهداشت آب پاکی را روی دست خواننده‌ها ریخت/ کنسرت تعطیل! سینما چطور؟
وزارت بهداشت آب پاکی را روی دست خواننده‌ها ریخت/ کنسرت تعطیل! سینما چطور؟
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 6 بهمن 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 6 بهمن 1399
نیوشا ضیغمی کرونا گرفت + عکس
نیوشا ضیغمی کرونا گرفت + عکس
پیشخوان روزنامه ها – 30 دی 1399
پیشخوان روزنامه ها – 30 دی 1399
سهمیه ایران در لیگ قهرمانان ۳+۱ شد
سهمیه ایران در لیگ قهرمانان ۳+۱ شد
ترکیب رنگ نارنجی با هفت پیشنهاد بی نظیر
ترکیب رنگ نارنجی با هفت پیشنهاد بی نظیر
فال روزانه – 28 دی 1399
فال روزانه – 28 دی 1399
پیشخوان روزنامه ها – 6 بهمن 1399
پیشخوان روزنامه ها – 6 بهمن 1399
پیشخوان روزنامه ها – 5 بهمن 1399
پیشخوان روزنامه ها – 5 بهمن 1399
اتفاقات آخرین روز دونالد ترامپ در کاخ سفید: از پیام خداحافظی تا دستورات جو بایدن
اتفاقات آخرین روز دونالد ترامپ در کاخ سفید: از پیام خداحافظی تا دستورات جو بایدن
ادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگر
ادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگر
سیدجواد هاشمی زیر تیغ انتقادها/ ماجرای خانه دبی چیست؟
سیدجواد هاشمی زیر تیغ انتقادها/ ماجرای خانه دبی چیست؟
رونمایی از ظاهر متفاوت بهرام رادان در ابلق + عکس
رونمایی از ظاهر متفاوت بهرام رادان در ابلق + عکس
شرط سالار عقیلی برای بازیگر شدن
شرط سالار عقیلی برای بازیگر شدن
شکایت از شبکه‌های ماهواره‌ای
شکایت از شبکه‌های ماهواره‌ای
ریحانه پارسا به جشنواره تهران می‌آید؟
ریحانه پارسا به جشنواره تهران می‌آید؟

کشف ۱۳ تابوت چوبی دست‌نخورده با قدمت ۲۵۰۰ سال از دوران مصر باستان

تاریخ انتشار: يکشنبه، 23 شهريور، 1399 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

در کشفی شگفت‌انگیز، باستان شناسان ۱۳ تابوت چوبی باستانی را در مصر کشف کرده‌اند؛ این تابوت‌ها دست‌نخورده بوده و ۲۵۰۰ سال قدمت دارند.

کشف ۱۳ تابوت چوبی دست‌نخورده از دوران مصر باستان دانشمندان را شگفت‌زده کرده است؛ این کشف در نوع خود منحصر به فرد بوده و می‌تواند اطلاعاتی را در مورد وضعیت ۲۵۰۰ سال پیش تمدن مصر به ما بدهد.

تابوت‌های مورد نظر در صحرای ساکار (Saqqara) مصر، در مقبره‌ای متعلق به تمدن باستانی این کشور کشف شده‌اند و نکته‌ای که بقایای ۲۵۰۰ ساله مورد نظر را از مابقی تابوت‌ها و اجساد کشف شده مصر باستان متمایز می‌کند، دست‌نخورده بودن تابوت‌ها بوده که چندین قرن بعد از مرگ صاحبان آن‌ها و مهر و موم شدن مقبره، همچنان سالم باقی مانده‌اند و همانند یک کپسول زمان، دنیای هزاران سال پیش را به حال حاضر منتقل کرده‌اند.

۱۳ تابوت چوبی دست‌نخورده

بر اساس صحبت‌های مسئولان وزارت گردشگری و باستان شناسی مصر، این تابوت‌ها در یک مقبره استوانه‌ای، ۱۱ متر زیر زمین روی هم قرار گرفته بودند؛ در کمال تعجب، این بقایا به حدی در گذر زمان سالم باقی مانده‌اند که در برخی موارد، حتی رنگ به کار رفته در تزئین تابوت‌ها در هزاران سال پیش همچنان روی چوب باقی مانده است. بررسی اولیه نشان داده که تابوت‌ها در همان زمان دفن، مهر و موم شده‌اند و تا به امروز به هیچ وجه دست نخورده‌اند.

درون مقبره استوانه‌ای سه محفظه کوچک دیگر هم کشف شده‌اند و این‌طور که به نظر می‌رسد، امکان وجود چند تابوت چوبی دیگر علاوه بر ۱۳ مورد کشف شده وجود دارد.

باستان شناسان باور دارند که صحرای ساکارا در زمانی به عنوان مقبره اصلی مورد استفاده شهر ممفیس (Memphis) مصر باستان، به کار می‌رفته و از آنجایی که ممفیس در دوران اوج خود به عنوان پایتخت در نظر گرفته می‌شد، تعداد زیادی از افراد سرشناس این تمدن باستانی شگفت‌انگیز در صحرای مورد نظر دفن شده‌اند.

گفته شده که برای ۳ هزار سال مصریان از این صحرا استفاده می‌کردند و به همین دلیل باستان شناسان از گذشته تاکنون توجه ویژه‌ای به ساکارا داشته‌اند.

وقتی صحبت از یافتن مقبره‌ها و تابوت‌های باستانی مصر به میان می‌آید، به احتمال قوی به یاد حاکمان، فرعون‌ها و افراد ثروتمند و سیاست مدارانی بیافتیم که در کمال تشریفات و زرق و برق دوران خود دفن می‌شدند. این افراد در مکان‌هایی مجلل به همراه حیوانات، دارایی‌ها و وسایل و تشریفات مختلفی دفن شده و مقبره‌های آن‌ها تاکنون توجه بسیار زیادی را به خود جلب کرده است.

تدفین افراد طبقه متوسط

با این حال جالب است بدانیم که افراد طبقه متوسط و حتی کارگران هم مراسم تدفین خاص خود را داشتند و در ساکارا بقایایی از تابوت چوبی و سنگی این افراد هم وجود دارد. ۱۳ تابوت اخیر هم به چنین بخشی از جامعه مصر باستان مربوط می‌شوند. این نوع مراسم تدفین ساده‌تر و کم تجمل‌تر بودند و احتمال آسیب رسیدن به بقایای آن‌ها در طول هزاران سال گذشته بسیار زیاد بوده است.

حتی مقبره‌های قابل توجه‌تر حاکمان و فرعون‌ها هم در طول قرن‌های گذشته تخریب شده‌اند و از طرف دیگر، بسیار پیش آمده که غارتگران به این مقبره‌ها دست یافته و با باز کردن تابوت‌ها و جستجو به دنبال اشیا گران‌بها، آثار باستانی تمدن مصر را تخریب کرده‌اند. به همین دلیل کمتر پیش می‌آید که مقبره‌ای دست‌نخورده از گزند گذر زمان و غارت گران و جویندگان عتیقه‌ها، کشف شود.

بنابراین کشف ۱۳ تابوت چوبی اخیر از اهمیت زیادی برخوردار بوده و می‌توان اطمینان داشت که اسرار شگفت‌انگیزی با بررسی دقیق‌تر آن‌ها برملا خواهند شد.

البته استفاده از چوب برای ساخت این تابوت‌ها و همچنین قرار گرفتن مقبره در منطقه‌ای خشک باعث شده تا هر نوع مایعاتی که به هنگام دفن برای نگهداری اجساد به کار رفته‌اند، تا به امروز خشک شوند. با این حال بررسی وسایل موجود در هر تابوت و جزئیات و تزئینات مقبره و بقایای موجود به ما می‌گوید که افراد داخل تابوت‌ها تا چه حد مهم بوده‌اند و دقیقا چه تشریفاتی برای دفن آن‌ها انجام شده است.

هر نوع جزئیات و اطلاعاتی که از این طریق کسب شود به درک ما از تمدن مصر باستان کمک کرده و مجموعه دانسته‌های ما در مورد تشریفات دفن اجساد در آن دوران را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

جذب توریست با ۱۳ تابوت چوبی اخیر

هنوز اسم و هویت افراد دفن شده در این ۱۳ تابوت چوبی باستانی مشخص نشده و جستجوها در مقبره ادامه دارد. همانطور که دانشمندان اعلام کرده‌اند، به زودی خواهیم فهمید که چه کسانی در مقبره دفن شده‌اند و جایگاه آن‌ها در مصر باستان به چه صورت بوده است. به علاوه تکنیک‌های مختلفی برای یافتن تعداد دقیق تابوت‌ها در مقبره وجود دارند و طولی نخواهد کشید تا مطمئن شویم که تعداد تابوت‌ها ۱۳ عدد بوده یا اجساد بیشتری در این مقبره دفن شده‌اند.

خالد العنانی (Khaled Al-Anani)، وزیر گردشگری و آثار باستانی مصر با پست ویدیو زیر در حساب توییتری خود، در کنار ابراز خوشحالی در مورد کشف شگفت‌انگیز اخیر، اعلام کرد که به زودی اطلاعات بیشتری در مورد مقبره جدید ساکارا در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

مصر در تاریخ ۱ سپتامبر بازدید توریست‌ها از موزه‌ها و آثار باستانی خود را به دنبال دردسرهای پاندمی کرونا، آزاد کرد؛ به همین دلیل انتظار داریم که در روزها و ماه‌های آینده اخبار هیجان‌انگیز بیشتری در مورد بررسی ۱۳ تابوت جدید ساکارا منتشر شوند. در واقع دولت این کشور قصد دارد تا علاقه عموم مردم جهان به صنعت توریسم خود و تمدن باستانی مصر را افزایش داده و به همین دلیل، العنانی و همکارانش سخت به دنبال پرده‌برداری از اسرار مقبره جدید کشف شده خواهند بود.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

جیمز باند ۲۵ دوباره فیلمبرداری می‌شود!جیمز باند ۲۵ دوباره فیلمبرداری می‌شود!سریالی بر مبنای هری پاتر ساخته می‌شودسریالی بر مبنای هری پاتر ساخته می‌شودنیوشا ضیغمی کرونا گرفت + عکسنیوشا ضیغمی کرونا گرفت + عکسکایرا نایتلی: دیگر در صحنه های جنسی فیلم هایی که کارگردان مرد باشد بازی نمی کنم!کایرا نایتلی: دیگر در صحنه های جنسی فیلم هایی که کارگردان مرد باشد بازی نمی کنم!گوش لیلا حاتمی باعث توقیف فیلم «قاتل وحشی» شد!گوش لیلا حاتمی باعث توقیف فیلم «قاتل وحشی» شد!ازدواج ساره بیات با علیرضا افکاری!ازدواج ساره بیات با علیرضا افکاری!اولین واکنش‌ها به فیلم فنلاندی شهاب حسینیاولین واکنش‌ها به فیلم فنلاندی شهاب حسینیحبیب‌الله عبدالرزاق‌اف بازیگر سریال "در چشم باد" درگذشتحبیب‌الله عبدالرزاق‌اف بازیگر سریال "در چشم باد" درگذشتپاسخ سیدجواد هاشمی به انتقادهاپاسخ سیدجواد هاشمی به انتقادهاتوضیح مهران احمدی درباره بازگشتش به پایتختتوضیح مهران احمدی درباره بازگشتش به پایتختریحانه پارسا به جشنواره تهران می‌آید؟ریحانه پارسا به جشنواره تهران می‌آید؟سیدجواد هاشمی زیر تیغ انتقادها/ ماجرای خانه دبی چیست؟سیدجواد هاشمی زیر تیغ انتقادها/ ماجرای خانه دبی چیست؟تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (323)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (323)رونمایی از ظاهر متفاوت بهرام رادان در ابلق + عکسرونمایی از ظاهر متفاوت بهرام رادان در ابلق + عکسدومین پیش‌درآمد "بازی تاج و تخت" ساخته می‌شود/ بازگشت به ۹۰ سال قبلدومین پیش‌درآمد "بازی تاج و تخت" ساخته می‌شود/ بازگشت به ۹۰ سال قبلجیمز باند نفرین شده به تعویق افتاد/ اعلام تاریخ جدید اکرانجیمز باند نفرین شده به تعویق افتاد/ اعلام تاریخ جدید اکرانمحمد بحرانی صداپیشه جناب‌خان کرونا گرفتمحمد بحرانی صداپیشه جناب‌خان کرونا گرفتگوهر خیراندیش به کرونا مبتلا شد/ پیام فرزندش به مردمگوهر خیراندیش به کرونا مبتلا شد/ پیام فرزندش به مردمفاجعه مهران مدیری-انوشه در دورهمیفاجعه مهران مدیری-انوشه در دورهمیممنوع‌التصویر یا ممنوع‌الفعالیت شدن حمید فرخ‌نژاد صحت دارد؟ممنوع‌التصویر یا ممنوع‌الفعالیت شدن حمید فرخ‌نژاد صحت دارد؟نیوشا ضیغمی مهریه‌اش را فاش کردنیوشا ضیغمی مهریه‌اش را فاش کردرزیتا قبادی مجری برنامه شب یلدا ممنوع‌التصویر شد؟رزیتا قبادی مجری برنامه شب یلدا ممنوع‌التصویر شد؟مهناز افشار: دو بار تصمیم به خودکشی گرفتممهناز افشار: دو بار تصمیم به خودکشی گرفتمچرا اکبر عبدی از سریال "نون خ" حذف شد؟چرا اکبر عبدی از سریال "نون خ" حذف شد؟بن افلک و آنا د آرماس از هم جدا شدند!بن افلک و آنا د آرماس از هم جدا شدند!
وزارت بهداشت آب پاکی را روی دست خواننده‌ها ریخت/ کنسرت تعطیل! سینما چطور؟وزارت بهداشت آب پاکی را روی دست خواننده‌ها ریخت/ کنسرت تعطیل! سینما چطور؟ممنوعیت موسیقی راک در ایران برداشته شد؟ممنوعیت موسیقی راک در ایران برداشته شد؟رضا صادقی آلبوم جدید منتشر می‌کند/ اعلام نام آلبوم و تعداد قطعاترضا صادقی آلبوم جدید منتشر می‌کند/ اعلام نام آلبوم و تعداد قطعاتجاستین بیبر از گذشته‌اش شرمسار است!جاستین بیبر از گذشته‌اش شرمسار است!شرط سالار عقیلی برای بازیگر شدنشرط سالار عقیلی برای بازیگر شدنآمادگی تتلو برای کاندیداتوری در انتخابات ۱۴۰۰!آمادگی تتلو برای کاندیداتوری در انتخابات ۱۴۰۰!ادل و سیمون کونکی 2 سال پس از جدایی رسماً طلاق می گیرندادل و سیمون کونکی 2 سال پس از جدایی رسماً طلاق می گیرندابراهیم اثباتی همسر نسیم ادبی درگذشتابراهیم اثباتی همسر نسیم ادبی درگذشتحمله کیهان به آیدین آغداشلو و حراج تهرانحمله کیهان به آیدین آغداشلو و حراج تهرانواکنش همایون به قانون اساسی منتسب به استاد شجریانواکنش همایون به قانون اساسی منتسب به استاد شجریانمحسن چاوشی فیک را رها کند و برود سراغ اصلمحسن چاوشی فیک را رها کند و برود سراغ اصلخوانندگی لیدی گاگا و جنیفر لوپز برای آقای رئیس جمهورخوانندگی لیدی گاگا و جنیفر لوپز برای آقای رئیس جمهورمهراد جم تحت تعقیب قرار گرفت؟مهراد جم تحت تعقیب قرار گرفت؟آغاز مجدد کنسرت‌ها با اجرای رضا بهرامآغاز مجدد کنسرت‌ها با اجرای رضا بهرامنیکی میناژ در دادگاه محکوم شدنیکی میناژ در دادگاه محکوم شدبستری شدن حامد زمانی در بیمارستان + عکسبستری شدن حامد زمانی در بیمارستان + عکسسالار عقیلی استاد دانشگاه شدسالار عقیلی استاد دانشگاه شدخبر قطعی درباره بازگشت ساسی مانکنخبر قطعی درباره بازگشت ساسی مانکنساسی مانکن در راه بازگشت به ایران؟ + عکسساسی مانکن در راه بازگشت به ایران؟ + عکسچه شد که محسن یگانه دل خارجی‌ها را ربود؟چه شد که محسن یگانه دل خارجی‌ها را ربود؟کرونا مراسم گرمی را به تعویق انداختکرونا مراسم گرمی را به تعویق انداختزندگی مشترک کیم کارداشیان و کانیه وست در پایان راهزندگی مشترک کیم کارداشیان و کانیه وست در پایان راهمحسن چاوشی: مخاطب شعرهایم یک نفر است!محسن چاوشی: مخاطب شعرهایم یک نفر است!هنرمندان تئاتر مقابل مجلس تجمع سکوت برگزار کردندهنرمندان تئاتر مقابل مجلس تجمع سکوت برگزار کردندرکوردشکنی محسن چاوشی در بازار کتابرکوردشکنی محسن چاوشی در بازار کتاب
ادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکس