Saturday, 31 October 2020|شنبه، 10 آبان، 1399|يا رب العالمين|افراد آنلاین: 68 نفر

آیا مصرف شیر خام مفید است یا مضر؟

تاریخ انتشار: شنبه، 29 شهريور، 1399 سلامت ، تغذیه سالم
+ A -

ادعاهایی مبنی بر مزایای مصرف شیر خام وجود دارد که مطالعات جدید درست یا غلط بودن این ادعا را نشان می‌دهند. برای بررسی این موضوع با ما همراه باشید.

بنظر می‌رسد که امروزه هر پیشرفتی به بشر کمک می‌کند تا زندگی امن‌تر، راحت‌تر و موفقیت آمیزتری داشته باشد. در این میان عده‌ای هستند که معتقدند پیشرفت به نوعی مایه هلاکت است یا حتی می‌تواند یک دسیسه گمراه کننده باشد. یکی از مثال‌هایی که باعث بهت و تعجب می‌شود علاقمندی این افراد به مصرف شیر خام است. این‌ها افرادی هستند که برخلاف همه شواهد، ادعا می‌کنند که شیر خام سالم‌تر است. اما طبق مطالعات جدید، مدارکی مبنی بر اشتباه بودن این تصور وجود دارد.

بیشترین شیر مصرفی در ایالات متحده و کشورهای صنعتی به صورت پاستوریزه و هموژنیزه است. پاستوریزاسیون به فرآیند گرمایش سریع شیر خام به منظور از بین بردن باکتری‌ها، ایمن سازی شیر و افزایش ماندگاری آن گفته می‌شود. این فرآیند شامل گرم کردن شیر در ظروف استیل ضد زنگ تا دمای ۱۶۱ درجه فارنهایت به مدت ۱۵ ثانیه و بعد خنک شدن آن تا دمای ۳۹ درجه فارنهایت است. بسیاری از کشورهای اروپایی شیر فوق پاستوریزه را ترجیح می‌دهند. در فرآیند شیر فوق پاستوریزه، به مدت ۲ تا ۳ ثانیه به شیر حرارتی تا دمای ۲۸۰ الی ۳۰۰ درجه فارنهایت داده می‌شود. شیری که چنین فرآیندی را گذرانده باشد، نیازی نیست که در یخچال نگهداری شود.

به طور انکار ناپذیری پاستوریزاسیون همانگونه که در تبلیغات گفته می‌شود عمل می‌کند. همانطور که Mark Crislip در SBM توضیح داد، استفاده گسترده از پاستوریزاسیون باعث کاهش شیوع عفونت باکتریایی انسان از ۲۵% به ۱% شده است. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که مصرف شیر خام یک عامل خطر برای عفونت باکتریایی است. بنابراین چگونه برخی از افراد معتقدند که شیر خام سالم‌تر است؟ آن‌ها بر این باورند که شیر خام مقوی‌تر، خوشمزه‌تر و حاوی پروبیوتیک‌های سالم است.

من نسبت به ادعایی که در رابطه با طعم شیر خام داشته‌اند تردید دارم. در این مورد تنها می‌توان به بلایند تست اعتماد کرد. آزمایش‌های چشایی طعم باید بدون اطلاع از برخی افراد گرفته شود تا بتوانیم بهتر راجع به آن نظر دهیم، زیرا اغلب انتخاب بین طعم‌ها سلیقه‌ای است.

سوالاتی که شواهد و مدارک علمی دارند، همیشه حفظ ایمنی و سلامتی را دربرمی‌گیرند. اکنون سوال می‌شود که آیا مصرف شیر خام مفید است؟ در اینجا یک مطالعه و تحقیق وجود دارد که شیر خام را با شیر پاستوریزه استاندارد مقایسه می‌کند:

محتوای مواد مغذی تا حدودی تحت تاثیر فرآیندی مثل پاستوریزاسیون و ریتورت قرار نمی‌گیرند. این پردازش، سطح چربی، لاکتوز و سطح پروتئین شیر را حفظ می‌کند. لیزین و تیامین طی فرآیند ریتورت به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کنند، اما با فرآیند پاستوریزاسیون تغییر کاهش نمی‌یابند. کاهش تیامنین از نظر بالینی بسیار مهم است.

بنابراین، برای شیر پاستوریزه معمولی، تفاوت غذایی قابل توجهی وجود ندارد. هر گونه اختلاف جزئی از نظر بالینی غیرضروری و بی‌ربط است. شیری که تیامین آن کاهش یافته، برای کسی که تنها از طریق شیر تیامین خود را تامین می‌کند یا به عبارت دیگر برای او شیر تنها منبع تامین تیامین است، بسیار مهم و ضروریست. اما برای اغلب افراد خیلی مورد مهمی به شمار نمی‌رود. زیرا می‌توان تیامین را از طریق انواع گوشت‌ها، سبزیجات و حبوبات نیز تامین کرد.

بنابراین ادعای آن دسته از افراد در مورد مقوی بودن شیر خام جعلی و ساختگی است. اما در مورد این ادعای آن‌ها که شیر خام حاوی پروبیوتیک‌های مفید است چه می‌توان گفت؟ این موضوع تا حدودی در حال مطالعه و بررسی است. محققان شیر خام و پاستوریزه را از نظر باکتریایی آزمایش کردند، آن‌ها این شیرها را در در دمای اتاق و دمای ۴ درجه سانتیگراد یخچال قرار دادند و با گذشت زمان دریافتند که میکروبیوتای شیر خام مقدار خیلی کمی باکتری اسید لاکتیک دارد.

ادعای مزایای سلامتی ناشی از استفاده همیشه پروبیوتیک‌ها در هر صورت مشکل ساز است. بهترین نتیجه‌ای که می‌توانیم از داده‌های موجود بگیریم این است که استفاده دائم پروبیوتیک‌ها هیچ فایده‌ای برای افراد سالم ندارد. اما به افرادی که دچار مشکلات روده هستند کمک می‌کند و برای این دسته از افراد مفید است. در اینجا ۲ مورد ضروری برای مدعیان استفاده از شیر خام وجود دارد: اول آنکه مصرف همیشگی پروبیوتیک‌ها برای انسان مفید نیست و همچنین لازم به ذکر است که شیر خام پروبیوتیک مفید ندارد.

آنچه به وفور در شیر خام وجود دارد، باکتری‌های بیماری زایی ست که باعث ایجاد عفونت می‌شوند. علاوه براین، شیر خام مملو از زن‌های مقاومت آنتی بیوتیکی است. مصرف شیر خام نه تنها باعث ایجاد عفونت در بدن انسان می‌شود، بلکه موجب می‌شود تا باکتری‌های موجود در بدن شما به صورت بالقوه ژن‌ها مقاومت آنتی بیوتیکی را افزایش دهند. این مطالعه به خطر افتادن سلامتی به منظور استفاده از ژن‌های مقاومتی را تصدیق نمی‌کند، اما آن‌ها به نوعی یک خطر بالقوه محسوب می‌شوند.

پس از گذاشتن شیر خام در دمای اتاق به سرعت و به طرز چشمگیری تعداد باکتری‌ها و ژن‌های مقاومتی افزایش پیدا می‌کند. اغلب افراد این کار را به منظور کشتن میکروب یک محصول خاص انجام می‌دهند. به طور اتفاقی دیده شد که در دمای یخچال، تعداد باکتری‌ها ثابت باقی ماند (اما در شیر خام این تعداد بیشتر بود).

طبق نتیجه گیری علاوه بر آنکه مصرف شیر خام در مقابل شیر پاستوریزه هیچ فایده‌ای برای سلامتی انسان ندارد، بلکه خطر افزایش باکتری‌های بیماری‌زا و انتشار ژن‌های مقاومتی آنتی بیوتیک نیز وجود دارد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

سیاست تلویزیون برای کاهش فشارها بر روی میثاقیسیاست تلویزیون برای کاهش فشارها بر روی میثاقیکریم اکبری بر اثر کرونا درگذشتکریم اکبری بر اثر کرونا درگذشتازدواج ناگهانی جنیفر لوپز با یک ستاره!ازدواج ناگهانی جنیفر لوپز با یک ستاره!واکنش اشکان اشتیاق به شایعه مهاجرتشواکنش اشکان اشتیاق به شایعه مهاجرتشرابطه ریحانه پارسا و محسن افشانی، جنجال تازه ملکه و سلطان حاشیه ایران!رابطه ریحانه پارسا و محسن افشانی، جنجال تازه ملکه و سلطان حاشیه ایران!پایان مبارزه محمدرضا گلزار با کرونا + عکسپایان مبارزه محمدرضا گلزار با کرونا + عکسجم ییلماز و سرنای ساریکایا جدا شدندجم ییلماز و سرنای ساریکایا جدا شدندروبه رویی ناخواسته آصلی انور با همسر سابقشروبه رویی ناخواسته آصلی انور با همسر سابقشپایان سه سریال ترکی کبوتر و عشق در طبقه زیر شیروانی و زندگی جدیدپایان سه سریال ترکی کبوتر و عشق در طبقه زیر شیروانی و زندگی جدیدتغییرات در فصل چهارم بچه مهندس | کارگردان سریال عوض شدتغییرات در فصل چهارم بچه مهندس | کارگردان سریال عوض شدحمله شهره قمر به سحر قریشی: ننگ بر هنربند افغانی تبار!حمله شهره قمر به سحر قریشی: ننگ بر هنربند افغانی تبار!فصل هفتم برنامه خندوانه ساخته می‌شودفصل هفتم برنامه خندوانه ساخته می‌شودرضا میرکریمی کارگردان ایرانی کرونا گرفترضا میرکریمی کارگردان ایرانی کرونا گرفتداستان رابطه ریحانه پارسا با پویان مختاریداستان رابطه ریحانه پارسا با پویان مختاریعوامل ایرانی و ترکیه‌ای فیلم مست عشق دو بیانیه برعلیه یکدیگر منتشر کردندعوامل ایرانی و ترکیه‌ای فیلم مست عشق دو بیانیه برعلیه یکدیگر منتشر کردندتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (310)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (310)ریحانه پارسا افشاگری می‌کند!ریحانه پارسا افشاگری می‌کند!حمله دوباره سحر زکریا به مهران مدیری و تهدید به افشاگریحمله دوباره سحر زکریا به مهران مدیری و تهدید به افشاگریمهران مدیری شلوغ تر از همیشه/ میلیونر شدن به جای برنامه دورهمیمهران مدیری شلوغ تر از همیشه/ میلیونر شدن به جای برنامه دورهمیواکنش کارگردان مست عشق به اخبار اکران این فیلمواکنش کارگردان مست عشق به اخبار اکران این فیلمچرا سلبریتی ها ازدواج نمی کنند؟چرا سلبریتی ها ازدواج نمی کنند؟خبر خوش درباره محمد رضا گلزارخبر خوش درباره محمد رضا گلزارهنرمندان سوژه اول یک دادگاه چندین میلیارد تومانی!هنرمندان سوژه اول یک دادگاه چندین میلیارد تومانی!امیر کاظمی کمدین لیسانسه ها هم کرونا گرفت + عکسامیر کاظمی کمدین لیسانسه ها هم کرونا گرفت + عکسواکنش دبیرکل یونسکو به درگذشت خسروی آواز ایرانواکنش دبیرکل یونسکو به درگذشت خسروی آواز ایران
شوخی ادل خواننده با کاهش وزن شدیدششوخی ادل خواننده با کاهش وزن شدیدشمهراد جم به دام سایت‌های شرط‌بندی افتاده است؟مهراد جم به دام سایت‌های شرط‌بندی افتاده است؟حمله مسعود جهانی به مهراد جمحمله مسعود جهانی به مهراد جمادعاهای عجیب از ریحانا، کیتی پری، گرانده و سایر ستاره‌هاادعاهای عجیب از ریحانا، کیتی پری، گرانده و سایر ستاره‌هااولین عکس ها از مهاجرت مهراد جماولین عکس ها از مهاجرت مهراد جماعتراض تند هانا کامکار خواننده و بازیگر به صداوسیما: انگار با هنر دشمن‌اند!اعتراض تند هانا کامکار خواننده و بازیگر به صداوسیما: انگار با هنر دشمن‌اند!افشای رابطه دنیا جهانبخت با مهراد جمافشای رابطه دنیا جهانبخت با مهراد جمتیتر نیویورک تایمز: شجریان، محترم برای ملت ممنوعه از سوی دولتتیتر نیویورک تایمز: شجریان، محترم برای ملت ممنوعه از سوی دولتخبر تازه از وضعیت خواننده ماکان بند پس از درگیری با کروناخبر تازه از وضعیت خواننده ماکان بند پس از درگیری با کرونامهدی مدرس مهاجرت کردمهدی مدرس مهاجرت کردادل ستاره دنیای موسیقی مجری شدادل ستاره دنیای موسیقی مجری شدمدال جهانی وایپو به استاد شجریان اهدا شدمدال جهانی وایپو به استاد شجریان اهدا شداولین آلبوم پارسا خائف در راه است + تاریخ انتشاراولین آلبوم پارسا خائف در راه است + تاریخ انتشارمراسم گرامیداشت استاد شجریان چرا لغو شد؟ + عکسمراسم گرامیداشت استاد شجریان چرا لغو شد؟ + عکسمغضوب تلویزیون، محبوب مردم/ مشکل صداوسیما با شجریان و فردوسی‌پور چیست؟مغضوب تلویزیون، محبوب مردم/ مشکل صداوسیما با شجریان و فردوسی‌پور چیست؟حامد همایون کرونا گرفت + عکسحامد همایون کرونا گرفت + عکسصحبت‌های بی بی رکسا درمورد پارتنر ایرانی‌اشصحبت‌های بی بی رکسا درمورد پارتنر ایرانی‌اشتجلیل روزنامه هفت صبح از همایون شجریانتجلیل روزنامه هفت صبح از همایون شجریانمشهد صاحب خیابان شجریان شدمشهد صاحب خیابان شجریان شدسخنان محمود کریمی علیه شجریان صحت دارد؟سخنان محمود کریمی علیه شجریان صحت دارد؟خاکسپاری شبانه استاد شجریان صحت دارد؟خاکسپاری شبانه استاد شجریان صحت دارد؟خیابان شجریان روبروی آرامگاه حافظخیابان شجریان روبروی آرامگاه حافظواکنش خشک تلویزیون به درگذشت استاد شجریانواکنش خشک تلویزیون به درگذشت استاد شجریانچرا برای فوت شجریان عزای عمومی اعلام نشد؟چرا برای فوت شجریان عزای عمومی اعلام نشد؟خاکسپاری استاد شجریان جمعه یا شنبه؟/ پاسخ مژگان شجریانخاکسپاری استاد شجریان جمعه یا شنبه؟/ پاسخ مژگان شجریان
جان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایران