ads
Friday, 22 January 2021|جمعه، 3 بهمن، 1399|اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم|افراد آنلاین: 52 نفر

مروری بر گذشته

دلنوشته آنا نعمتی؛ از غم‌ها و شادی‌ها تا نادیده گرفتن خود
دلنوشته آنا نعمتی؛ از غم‌ها و شادی‌ها تا نادیده گرفتن خود
اتفاقات آخرین روز دونالد ترامپ در کاخ سفید: از پیام خداحافظی تا دستورات جو بایدن
اتفاقات آخرین روز دونالد ترامپ در کاخ سفید: از پیام خداحافظی تا دستورات جو بایدن
ادعای مشاهده بشقاب پرنده ها واقعیت ندارد
ادعای مشاهده بشقاب پرنده ها واقعیت ندارد
حضور سه بازیگر معروف هندی در سریال ایرانی
حضور سه بازیگر معروف هندی در سریال ایرانی
۴ کاندیدای اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰
۴ کاندیدای اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰
پیام تبریک روز مادر و کارت پستال زیبا
پیام تبریک روز مادر و کارت پستال زیبا
مشکل تلویزیون با کلاه‌گیس بازیگران زن حل شد؟
مشکل تلویزیون با کلاه‌گیس بازیگران زن حل شد؟
فاجعه مهران مدیری-انوشه در دورهمی
فاجعه مهران مدیری-انوشه در دورهمی
پیشخوان روزنامه ها – 30 دی 1399
پیشخوان روزنامه ها – 30 دی 1399
فال روزانه – 23 دی 1399
فال روزانه – 23 دی 1399
پیشخوان روزنامه ها – 1 بهمن 1399
پیشخوان روزنامه ها – 1 بهمن 1399
تحریم شیائومی توسط آمریکا؛ خشم ترامپ دامن دومین گوشی‌ساز چین را گرفت
تحریم شیائومی توسط آمریکا؛ خشم ترامپ دامن دومین گوشی‌ساز چین را گرفت
بازگشت "عصر جدید" پس از وقفه ۵ ماهه
بازگشت "عصر جدید" پس از وقفه ۵ ماهه
سرعت اینترنت ثابت ایران فقط قابل رقابت با کشورهای جنگ‌زده سوریه و یمن است!
سرعت اینترنت ثابت ایران فقط قابل رقابت با کشورهای جنگ‌زده سوریه و یمن است!
ليگ برتر بیستم | هفته یازدهم
ليگ برتر بیستم | هفته یازدهم
افشاگری محسن افشانی از اغفال دختران و قمار پویان مختاری و میلاد حاتمی
افشاگری محسن افشانی از اغفال دختران و قمار پویان مختاری و میلاد حاتمی
فال روزانه – 25 دی 1399
فال روزانه – 25 دی 1399
بن افلک و آنا د آرماس از هم جدا شدند!
بن افلک و آنا د آرماس از هم جدا شدند!
واتس‌اپ موقتاً عقب‌نشینی کرد: اشتراک داده‌ها با فیسبوک به تعویق افتاد
واتس‌اپ موقتاً عقب‌نشینی کرد: اشتراک داده‌ها با فیسبوک به تعویق افتاد
طرز تهیه شکلات نارگیلی
طرز تهیه شکلات نارگیلی

کشف قدیمی ترین نمونه اسپرم جهان در فسیلی ۱۰۰ میلیون ساله

تاریخ انتشار: يکشنبه، 30 شهريور، 1399 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

اخیرا خبر رسیده که قدیمی ترین نمونه اسپرم جهان در یک تکه کهربا با قدمت ۱۰۰ میلیون سال کشف شده است؛ سلول‌های این اسپرم فوق‌العاده بلند هستند.

خبر کشف قدیمی ترین نمونه اسپرم دنیا در یک تکه فسیل کهربایی ۱۰۰ میلیون ساله به تازگی سر و صدای زیادی به پا کرده است. در بررسی این کشف جالب‌توجه با کلک دانش همراه باشید.

در این تکه کهربای باستانی، هر کدام از سلول‌های اسپرم به خوبی دیده می‌شوند و گفته شده که این سلول‌ها بسیار بلندتر از سلول‌های اسپرم عادی هستند. در کمال شگفتی این نمونه متعلق به یک سخت پوست میگو مانند بوده که ابعاد آن از یک دانه خشخاش هم کوچک‌تر است.

جاندار تولید کننده این نمونه اسپرم حدودا ۰.۶ میلی‌متر طول داشته و متعلق به گروهی از سخت پوستان بوده که هنوز هم تعدادی از آن‌ها روی زمین زندگی می‌کنند. جالب است بدانیم که جانداران مورد نظر به خاطر نگهداری مقادیری از اسپرم تا ۱۰ برابر بزرگتر از جثه خود، معروف هستند.

در واقع وقتی صحبت از اسپرم به میان می‌آید، منظور تک‌تک سلول‌های مایعی بوده که امکان تولید مثل را به وجود می‌آورند. این سلول‌ها در سخت پوست باستانی ما بسیار بزرگ‌تر از جثه خود جاندار بوده‌اند، اما از آنجایی که سلول‌های مورد نظر به شکل توپی از اسپرم‌ها جمع می‌شوند، به راحتی می‌توان آن‌ها را از اندام جنسی جانداران ماده عبور داد و عمل تولید مثل را شروع کرد.

قدیمی ترین نمونه اسپرم دنیا

این گروه از سخت پوستان که ۳۹ نمونه از آن‌ها در تکه کهربای ۱۰۰ میلیون ساله ما کشف شده‌اند، هم‌اکنون با نام صدفیان (ostracods) زندگی می‌کنند و همان‌طور که گفته شد، تولید سلول‌های اسپرم غول‌آسا یکی از ویژگی‌های آن‌ها به حساب می‌آید.

دانشمندان با بررسی کهربای مورد نظر به وسیله تجهیزات سی تی اسکن میکروسکوپی، از وجود قدیمی ترین نمونه اسپرم جهان در کهربا اطمینان پیدا کردند و به علاوه، اعلام کردند که این فسیل شگفت‌انگیز اطلاعات مهمی از نحوه تولید مثل این سخت تنان را با خود حفظ کرده است.

در واقع نکته جالب این بوده که در کهربای ۱۰۰ میلیون ساله مورد بررسی دانشمندان، علاوه بر سلول‌های اسپرم سخت تنان مذکر، تخمک‌های مربوط به مونث‌ها هم وجود داشته و حتی قسمت‌هایی از اندام جنسی جانداران مونث که داخل آن پر از اسپرم بوده هم پیدا شده است. به بیان دیگر کهربای مورد نظر موزه‌ای جامع و کامل از فرآیند تولید مثل صدفیان بوده که عملا از تمامی مراحل این روش برای بقای نسل، نمونه‌ای را حفظ کرده است.

در مقاله منتشر شده توسط دانشمندان، اظهار شده که تنها لحظاتی قبل از مرگ جانداران به هنگام گیر افتادن آن‌ها در کهربا، عمل جفت‌گیری با موفقیت انجام شده و می‌توان از انبساط اندام جنسی گونه مونث موجودات فهمید که فسیل ۱۰۰ میلیون ساله مورد بررسی در بهترین زمان ممکن نمونه‌هایی را برای ما حفظ کرده که در نوع خود منحصر به فرد هستند.

رکورددار قدیمی ترین نمونه اسپرم

اندازه‌گیری طول سلول‌های قدیمی ترین نمونه اسپرم دنیا غیر ممکن است، اما می‌توان تخمین زد که هرکدام از سلول‌ها تقریبا ۰.۲ میلی‌متر طول داشته‌اند؛ حدودا یک سوم طول کل بدن جاندارانی که این سلول‌ها را تولید کرده‌اند. البته پیش از این هم نمونه‌های کهربایی دیگری از صدها میلیون سال پیش کشف شده‌اند که نشانه‌هایی از اندام‌های تولید مثلی این سخت تنان را داشته‌اند. با این حال کشف اخیر اولین باری بوده که نمونه‌هایی با این جزئیات را به ما داده است.

پیش از این در سال ۲۰۱۴ بود که رکورددار قدیمی ترین نمونه اسپرم جهان در تکه کهربایی مربوط به آب‌های استرالیا کشف شد و فسیل مورد نظر با قدمت ۱۶ میلیون سال، حاوی سلول‌هایی بود که ۱.۲ میلی‌متر طول داشتند. با اینکه کهربای استرالیا هم مربوط به صدفیان بود، کهربای اخیر که در میانمار کشف شده، ۸۳ میلیون سال از نمونه استرالیایی قدیمی‌تر بوده و بعید می‌دانیم که در آینده نزدیک بتوان فسیلی را کشف کرد که از این نمونه قدیمی‌تر باشد.

محققان در مورد سیستم تولید مثل صدفیان گفته‌اند که نمونه‌های چند میلیون ساله نشان دهنده توقف روند تکامل در بدن جانداران مورد نظر هستند؛ این مثال بارزی از توقف فرآیند تکامل موجودات زنده بوده که در صورت وقوع آن، حتی با گذشت ۱۰۰ میلیون سال از زندگی نسل‌های بی‌شماری از این جاندار، تغییر چندانی در بدن آن رخ نمی‌دهد.

تولید مثل عجیب

گفته شده که صدفیان باستانی و مدرن از اندام پنجمی در بدنشان برای قلاب کردن خود به جنس مونث استفاده می‌کرده و می‌کنند و پس از اتصال، سلول‌های بلند اسپرم را به وسیله بافت برآمده خود به اندام جنس مخالف وارد می‌کنند. بدن صدفیان مونث شامل دو کانال اسپرمی بلند می‌شود که از طریق سلول‌های تولید مثلی جانداران مذکر پر می‌شوند. در ابتدای حرکت مجموعه اسپرم‌ها، این سلول‌ها حرکت چندانی ندارند، اما پس از رسیدن به انتهای کانال، حرکت آن‌ها آغاز شده و به باور محققان، فرآیند تولید مثل و باروری تخمک‌ها را شروع می‌کنند.

هرکدام از رشته‌های تصویر یک سلول اسپرم هستند

جالب است بدانیم که همانند سیستم قدیمی ترین نمونه اسپرم دنیا، برخی از کوچک‌ترین جانداران ساکن زمین می‌توانند بزرگ‌ترین سلول‌های تولید مثلی را تولید کنند. در واقع در دنیای حیوانات بسیار پیش می‌آید که جنس مونث با بیشتر از یک مذکر جفت‌گیری می‌کند و در چنین حالتی اسپرمی برنده می‌شود که از همه بلندتر است.

به همین دلیل هر مذکری که اسپرم طولانی‌تر و بزرگ‌تری تولید کند، در تلاش برای بقا پیروز می‌شود، اما چنین کاری هم برای جنس مونث و هم برای جنس مذکر بهایی را به همراه خواهد داشت؛ در ابتدا برای چنین قابلیتی باید اندام جنسی هر دو جنس از صدفیان بسیار بزرگ باشد تا امکان تولید و میزبانی از چنین حجم عظیمی از اسپرم فراهم شود. در سخت تنان مدرن حدودا یک سوم حجم کل بدن به دستگاه‌های تولید مثلی اختصاص یافته‌اند.

سوالات فرآیند تکامل

با این تفاسیر دانشمندان هنوز نمی‌دانند که دقیقا چگونه و چه زمانی این ویژگی منحصر به فرد صدفیان در سیر تکامل به وجود آمده است. با اینکه این سختی سانان پوسته محکمی دارند، قسمت نرم بدن آن‌ها در زیر پوسته، درون نمونه‌های فسیلی باقی نمی‌ماند و دست یافتن به نمونه‌ای حاوی این قسمت نرم کار فوق‌العاده دشواری خواهد بود.

به همین دلیل بوده که نمونه کهربای ۱۰۰ میلیون ساله میانمار در نوع خود منحصر به فرد است؛ نه تنها قسمت‌های نرم بدن صدفیان مورد نظر در این کهربا باقی مانده‌اند، بلکه تعداد زیادی از این صدفیان داخل نمونه هستند و شباهت‌های زیادی بین آن‌ها و نمونه‌های مدرن‌ترشان دیده می‌شود.

مقاله این کشف در ژورنال “Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences” منتشر شده است.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

محمد بحرانی صداپیشه جناب‌خان کرونا گرفتمحمد بحرانی صداپیشه جناب‌خان کرونا گرفتگوهر خیراندیش به کرونا مبتلا شد/ پیام فرزندش به مردمگوهر خیراندیش به کرونا مبتلا شد/ پیام فرزندش به مردمفاجعه مهران مدیری-انوشه در دورهمیفاجعه مهران مدیری-انوشه در دورهمیممنوع‌التصویر یا ممنوع‌الفعالیت شدن حمید فرخ‌نژاد صحت دارد؟ممنوع‌التصویر یا ممنوع‌الفعالیت شدن حمید فرخ‌نژاد صحت دارد؟نیوشا ضیغمی مهریه‌اش را فاش کردنیوشا ضیغمی مهریه‌اش را فاش کردرزیتا قبادی مجری برنامه شب یلدا ممنوع‌التصویر شد؟رزیتا قبادی مجری برنامه شب یلدا ممنوع‌التصویر شد؟مهناز افشار: دو بار تصمیم به خودکشی گرفتممهناز افشار: دو بار تصمیم به خودکشی گرفتمچرا اکبر عبدی از سریال "نون خ" حذف شد؟چرا اکبر عبدی از سریال "نون خ" حذف شد؟بن افلک و آنا د آرماس از هم جدا شدند!بن افلک و آنا د آرماس از هم جدا شدند!شکایت از شبکه‌های ماهواره‌ایشکایت از شبکه‌های ماهواره‌اینفیسه روشن؛ از جدایی و طلاق تا بستری شدن در بیمارستاننفیسه روشن؛ از جدایی و طلاق تا بستری شدن در بیمارستاننقش خسرو شکیبایی چگونه به رضا رویگری رسید؟نقش خسرو شکیبایی چگونه به رضا رویگری رسید؟حذف عجیب خانم مجری به دلیل پیشنهاد رقصحذف عجیب خانم مجری به دلیل پیشنهاد رقصخداحافظی لیام نیسون با نقش‌های اکشنخداحافظی لیام نیسون با نقش‌های اکشنانتقاد بازیگر مستر بین از سرقت شوخی آن‌ها توسط سازندگان فرندزانتقاد بازیگر مستر بین از سرقت شوخی آن‌ها توسط سازندگان فرندزمشکل تلویزیون با کلاه‌گیس بازیگران زن حل شد؟مشکل تلویزیون با کلاه‌گیس بازیگران زن حل شد؟دلنوشته آنا نعمتی؛ از غم‌ها و شادی‌ها تا نادیده گرفتن خوددلنوشته آنا نعمتی؛ از غم‌ها و شادی‌ها تا نادیده گرفتن خودتوضیح رضا کیانیان درباره ابتلایش به کروناتوضیح رضا کیانیان درباره ابتلایش به کروناارمی همر متهم به آدم‌خواری شد!!ارمی همر متهم به آدم‌خواری شد!!تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (322)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (322)10 بازی کامپیوتری که می توانند یک فیلم سینمایی عالی باشند!10 بازی کامپیوتری که می توانند یک فیلم سینمایی عالی باشند!افشاگری محسن افشانی از اغفال دختران و قمار پویان مختاری و میلاد حاتمیافشاگری محسن افشانی از اغفال دختران و قمار پویان مختاری و میلاد حاتمیبازیگران فیلم "موصل" تهدید به مرگ شدندبازیگران فیلم "موصل" تهدید به مرگ شدندنامه پرویز پرستویی به حسن روحانی/ برای مردم فقیر و هنرمندان کاری نکردیدنامه پرویز پرستویی به حسن روحانی/ برای مردم فقیر و هنرمندان کاری نکردیدبلایی که ممیزی و کوچ هنرمندان بر سر تلویزیون آوردبلایی که ممیزی و کوچ هنرمندان بر سر تلویزیون آورد
حمله کیهان به آیدین آغداشلو و حراج تهرانحمله کیهان به آیدین آغداشلو و حراج تهرانواکنش همایون به قانون اساسی منتسب به استاد شجریانواکنش همایون به قانون اساسی منتسب به استاد شجریانمحسن چاوشی فیک را رها کند و برود سراغ اصلمحسن چاوشی فیک را رها کند و برود سراغ اصلخوانندگی لیدی گاگا و جنیفر لوپز برای آقای رئیس جمهورخوانندگی لیدی گاگا و جنیفر لوپز برای آقای رئیس جمهورمهراد جم تحت تعقیب قرار گرفت؟مهراد جم تحت تعقیب قرار گرفت؟آغاز مجدد کنسرت‌ها با اجرای رضا بهرامآغاز مجدد کنسرت‌ها با اجرای رضا بهرامنیکی میناژ در دادگاه محکوم شدنیکی میناژ در دادگاه محکوم شدبستری شدن حامد زمانی در بیمارستان + عکسبستری شدن حامد زمانی در بیمارستان + عکسسالار عقیلی استاد دانشگاه شدسالار عقیلی استاد دانشگاه شدخبر قطعی درباره بازگشت ساسی مانکنخبر قطعی درباره بازگشت ساسی مانکنساسی مانکن در راه بازگشت به ایران؟ + عکسساسی مانکن در راه بازگشت به ایران؟ + عکسچه شد که محسن یگانه دل خارجی‌ها را ربود؟چه شد که محسن یگانه دل خارجی‌ها را ربود؟کرونا مراسم گرمی را به تعویق انداختکرونا مراسم گرمی را به تعویق انداختزندگی مشترک کیم کارداشیان و کانیه وست در پایان راهزندگی مشترک کیم کارداشیان و کانیه وست در پایان راهمحسن چاوشی: مخاطب شعرهایم یک نفر است!محسن چاوشی: مخاطب شعرهایم یک نفر است!هنرمندان تئاتر مقابل مجلس تجمع سکوت برگزار کردندهنرمندان تئاتر مقابل مجلس تجمع سکوت برگزار کردندرکوردشکنی محسن چاوشی در بازار کتابرکوردشکنی محسن چاوشی در بازار کتاباشک ریختن جنیفر لوپز در اولین کنسرت ۲۰۲۱اشک ریختن جنیفر لوپز در اولین کنسرت ۲۰۲۱حمله سلنا گومز به فیسبوک: شما مسئول مرگ هزاران انسان هستید!حمله سلنا گومز به فیسبوک: شما مسئول مرگ هزاران انسان هستید!سوپرایز جاستین بیبر برای سال نوسوپرایز جاستین بیبر برای سال نوکشف یک راز عجیب درباره مایکل جکسونکشف یک راز عجیب درباره مایکل جکسونسنگ مزار استاد شجریان نصب شد + عکسسنگ مزار استاد شجریان نصب شد + عکسواکنش رضا صادقی به شایعه ارتباط با سایت‌های شرط‌بندیواکنش رضا صادقی به شایعه ارتباط با سایت‌های شرط‌بندیرونمایی از سنگ مزار استاد شجریان + عکسرونمایی از سنگ مزار استاد شجریان + عکسانتقاد رئیس شورای شهر تهران از تخریب تابلوی شجریانانتقاد رئیس شورای شهر تهران از تخریب تابلوی شجریان
با ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟