Saturday, 31 October 2020|شنبه، 10 آبان، 1399|يا رب العالمين|افراد آنلاین: 63 نفر

کشف قدیمی ترین نمونه اسپرم جهان در فسیلی ۱۰۰ میلیون ساله

تاریخ انتشار: يکشنبه، 30 شهريور، 1399 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

اخیرا خبر رسیده که قدیمی ترین نمونه اسپرم جهان در یک تکه کهربا با قدمت ۱۰۰ میلیون سال کشف شده است؛ سلول‌های این اسپرم فوق‌العاده بلند هستند.

خبر کشف قدیمی ترین نمونه اسپرم دنیا در یک تکه فسیل کهربایی ۱۰۰ میلیون ساله به تازگی سر و صدای زیادی به پا کرده است. در بررسی این کشف جالب‌توجه با کلک دانش همراه باشید.

در این تکه کهربای باستانی، هر کدام از سلول‌های اسپرم به خوبی دیده می‌شوند و گفته شده که این سلول‌ها بسیار بلندتر از سلول‌های اسپرم عادی هستند. در کمال شگفتی این نمونه متعلق به یک سخت پوست میگو مانند بوده که ابعاد آن از یک دانه خشخاش هم کوچک‌تر است.

جاندار تولید کننده این نمونه اسپرم حدودا ۰.۶ میلی‌متر طول داشته و متعلق به گروهی از سخت پوستان بوده که هنوز هم تعدادی از آن‌ها روی زمین زندگی می‌کنند. جالب است بدانیم که جانداران مورد نظر به خاطر نگهداری مقادیری از اسپرم تا ۱۰ برابر بزرگتر از جثه خود، معروف هستند.

در واقع وقتی صحبت از اسپرم به میان می‌آید، منظور تک‌تک سلول‌های مایعی بوده که امکان تولید مثل را به وجود می‌آورند. این سلول‌ها در سخت پوست باستانی ما بسیار بزرگ‌تر از جثه خود جاندار بوده‌اند، اما از آنجایی که سلول‌های مورد نظر به شکل توپی از اسپرم‌ها جمع می‌شوند، به راحتی می‌توان آن‌ها را از اندام جنسی جانداران ماده عبور داد و عمل تولید مثل را شروع کرد.

قدیمی ترین نمونه اسپرم دنیا

این گروه از سخت پوستان که ۳۹ نمونه از آن‌ها در تکه کهربای ۱۰۰ میلیون ساله ما کشف شده‌اند، هم‌اکنون با نام صدفیان (ostracods) زندگی می‌کنند و همان‌طور که گفته شد، تولید سلول‌های اسپرم غول‌آسا یکی از ویژگی‌های آن‌ها به حساب می‌آید.

دانشمندان با بررسی کهربای مورد نظر به وسیله تجهیزات سی تی اسکن میکروسکوپی، از وجود قدیمی ترین نمونه اسپرم جهان در کهربا اطمینان پیدا کردند و به علاوه، اعلام کردند که این فسیل شگفت‌انگیز اطلاعات مهمی از نحوه تولید مثل این سخت تنان را با خود حفظ کرده است.

در واقع نکته جالب این بوده که در کهربای ۱۰۰ میلیون ساله مورد بررسی دانشمندان، علاوه بر سلول‌های اسپرم سخت تنان مذکر، تخمک‌های مربوط به مونث‌ها هم وجود داشته و حتی قسمت‌هایی از اندام جنسی جانداران مونث که داخل آن پر از اسپرم بوده هم پیدا شده است. به بیان دیگر کهربای مورد نظر موزه‌ای جامع و کامل از فرآیند تولید مثل صدفیان بوده که عملا از تمامی مراحل این روش برای بقای نسل، نمونه‌ای را حفظ کرده است.

در مقاله منتشر شده توسط دانشمندان، اظهار شده که تنها لحظاتی قبل از مرگ جانداران به هنگام گیر افتادن آن‌ها در کهربا، عمل جفت‌گیری با موفقیت انجام شده و می‌توان از انبساط اندام جنسی گونه مونث موجودات فهمید که فسیل ۱۰۰ میلیون ساله مورد بررسی در بهترین زمان ممکن نمونه‌هایی را برای ما حفظ کرده که در نوع خود منحصر به فرد هستند.

رکورددار قدیمی ترین نمونه اسپرم

اندازه‌گیری طول سلول‌های قدیمی ترین نمونه اسپرم دنیا غیر ممکن است، اما می‌توان تخمین زد که هرکدام از سلول‌ها تقریبا ۰.۲ میلی‌متر طول داشته‌اند؛ حدودا یک سوم طول کل بدن جاندارانی که این سلول‌ها را تولید کرده‌اند. البته پیش از این هم نمونه‌های کهربایی دیگری از صدها میلیون سال پیش کشف شده‌اند که نشانه‌هایی از اندام‌های تولید مثلی این سخت تنان را داشته‌اند. با این حال کشف اخیر اولین باری بوده که نمونه‌هایی با این جزئیات را به ما داده است.

پیش از این در سال ۲۰۱۴ بود که رکورددار قدیمی ترین نمونه اسپرم جهان در تکه کهربایی مربوط به آب‌های استرالیا کشف شد و فسیل مورد نظر با قدمت ۱۶ میلیون سال، حاوی سلول‌هایی بود که ۱.۲ میلی‌متر طول داشتند. با اینکه کهربای استرالیا هم مربوط به صدفیان بود، کهربای اخیر که در میانمار کشف شده، ۸۳ میلیون سال از نمونه استرالیایی قدیمی‌تر بوده و بعید می‌دانیم که در آینده نزدیک بتوان فسیلی را کشف کرد که از این نمونه قدیمی‌تر باشد.

محققان در مورد سیستم تولید مثل صدفیان گفته‌اند که نمونه‌های چند میلیون ساله نشان دهنده توقف روند تکامل در بدن جانداران مورد نظر هستند؛ این مثال بارزی از توقف فرآیند تکامل موجودات زنده بوده که در صورت وقوع آن، حتی با گذشت ۱۰۰ میلیون سال از زندگی نسل‌های بی‌شماری از این جاندار، تغییر چندانی در بدن آن رخ نمی‌دهد.

تولید مثل عجیب

گفته شده که صدفیان باستانی و مدرن از اندام پنجمی در بدنشان برای قلاب کردن خود به جنس مونث استفاده می‌کرده و می‌کنند و پس از اتصال، سلول‌های بلند اسپرم را به وسیله بافت برآمده خود به اندام جنس مخالف وارد می‌کنند. بدن صدفیان مونث شامل دو کانال اسپرمی بلند می‌شود که از طریق سلول‌های تولید مثلی جانداران مذکر پر می‌شوند. در ابتدای حرکت مجموعه اسپرم‌ها، این سلول‌ها حرکت چندانی ندارند، اما پس از رسیدن به انتهای کانال، حرکت آن‌ها آغاز شده و به باور محققان، فرآیند تولید مثل و باروری تخمک‌ها را شروع می‌کنند.

هرکدام از رشته‌های تصویر یک سلول اسپرم هستند

جالب است بدانیم که همانند سیستم قدیمی ترین نمونه اسپرم دنیا، برخی از کوچک‌ترین جانداران ساکن زمین می‌توانند بزرگ‌ترین سلول‌های تولید مثلی را تولید کنند. در واقع در دنیای حیوانات بسیار پیش می‌آید که جنس مونث با بیشتر از یک مذکر جفت‌گیری می‌کند و در چنین حالتی اسپرمی برنده می‌شود که از همه بلندتر است.

به همین دلیل هر مذکری که اسپرم طولانی‌تر و بزرگ‌تری تولید کند، در تلاش برای بقا پیروز می‌شود، اما چنین کاری هم برای جنس مونث و هم برای جنس مذکر بهایی را به همراه خواهد داشت؛ در ابتدا برای چنین قابلیتی باید اندام جنسی هر دو جنس از صدفیان بسیار بزرگ باشد تا امکان تولید و میزبانی از چنین حجم عظیمی از اسپرم فراهم شود. در سخت تنان مدرن حدودا یک سوم حجم کل بدن به دستگاه‌های تولید مثلی اختصاص یافته‌اند.

سوالات فرآیند تکامل

با این تفاسیر دانشمندان هنوز نمی‌دانند که دقیقا چگونه و چه زمانی این ویژگی منحصر به فرد صدفیان در سیر تکامل به وجود آمده است. با اینکه این سختی سانان پوسته محکمی دارند، قسمت نرم بدن آن‌ها در زیر پوسته، درون نمونه‌های فسیلی باقی نمی‌ماند و دست یافتن به نمونه‌ای حاوی این قسمت نرم کار فوق‌العاده دشواری خواهد بود.

به همین دلیل بوده که نمونه کهربای ۱۰۰ میلیون ساله میانمار در نوع خود منحصر به فرد است؛ نه تنها قسمت‌های نرم بدن صدفیان مورد نظر در این کهربا باقی مانده‌اند، بلکه تعداد زیادی از این صدفیان داخل نمونه هستند و شباهت‌های زیادی بین آن‌ها و نمونه‌های مدرن‌ترشان دیده می‌شود.

مقاله این کشف در ژورنال “Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences” منتشر شده است.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

سیاست تلویزیون برای کاهش فشارها بر روی میثاقیسیاست تلویزیون برای کاهش فشارها بر روی میثاقیکریم اکبری بر اثر کرونا درگذشتکریم اکبری بر اثر کرونا درگذشتازدواج ناگهانی جنیفر لوپز با یک ستاره!ازدواج ناگهانی جنیفر لوپز با یک ستاره!واکنش اشکان اشتیاق به شایعه مهاجرتشواکنش اشکان اشتیاق به شایعه مهاجرتشرابطه ریحانه پارسا و محسن افشانی، جنجال تازه ملکه و سلطان حاشیه ایران!رابطه ریحانه پارسا و محسن افشانی، جنجال تازه ملکه و سلطان حاشیه ایران!پایان مبارزه محمدرضا گلزار با کرونا + عکسپایان مبارزه محمدرضا گلزار با کرونا + عکسجم ییلماز و سرنای ساریکایا جدا شدندجم ییلماز و سرنای ساریکایا جدا شدندروبه رویی ناخواسته آصلی انور با همسر سابقشروبه رویی ناخواسته آصلی انور با همسر سابقشپایان سه سریال ترکی کبوتر و عشق در طبقه زیر شیروانی و زندگی جدیدپایان سه سریال ترکی کبوتر و عشق در طبقه زیر شیروانی و زندگی جدیدتغییرات در فصل چهارم بچه مهندس | کارگردان سریال عوض شدتغییرات در فصل چهارم بچه مهندس | کارگردان سریال عوض شدحمله شهره قمر به سحر قریشی: ننگ بر هنربند افغانی تبار!حمله شهره قمر به سحر قریشی: ننگ بر هنربند افغانی تبار!فصل هفتم برنامه خندوانه ساخته می‌شودفصل هفتم برنامه خندوانه ساخته می‌شودرضا میرکریمی کارگردان ایرانی کرونا گرفترضا میرکریمی کارگردان ایرانی کرونا گرفتداستان رابطه ریحانه پارسا با پویان مختاریداستان رابطه ریحانه پارسا با پویان مختاریعوامل ایرانی و ترکیه‌ای فیلم مست عشق دو بیانیه برعلیه یکدیگر منتشر کردندعوامل ایرانی و ترکیه‌ای فیلم مست عشق دو بیانیه برعلیه یکدیگر منتشر کردندتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (310)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (310)ریحانه پارسا افشاگری می‌کند!ریحانه پارسا افشاگری می‌کند!حمله دوباره سحر زکریا به مهران مدیری و تهدید به افشاگریحمله دوباره سحر زکریا به مهران مدیری و تهدید به افشاگریمهران مدیری شلوغ تر از همیشه/ میلیونر شدن به جای برنامه دورهمیمهران مدیری شلوغ تر از همیشه/ میلیونر شدن به جای برنامه دورهمیواکنش کارگردان مست عشق به اخبار اکران این فیلمواکنش کارگردان مست عشق به اخبار اکران این فیلمچرا سلبریتی ها ازدواج نمی کنند؟چرا سلبریتی ها ازدواج نمی کنند؟خبر خوش درباره محمد رضا گلزارخبر خوش درباره محمد رضا گلزارهنرمندان سوژه اول یک دادگاه چندین میلیارد تومانی!هنرمندان سوژه اول یک دادگاه چندین میلیارد تومانی!امیر کاظمی کمدین لیسانسه ها هم کرونا گرفت + عکسامیر کاظمی کمدین لیسانسه ها هم کرونا گرفت + عکسواکنش دبیرکل یونسکو به درگذشت خسروی آواز ایرانواکنش دبیرکل یونسکو به درگذشت خسروی آواز ایران
شوخی ادل خواننده با کاهش وزن شدیدششوخی ادل خواننده با کاهش وزن شدیدشمهراد جم به دام سایت‌های شرط‌بندی افتاده است؟مهراد جم به دام سایت‌های شرط‌بندی افتاده است؟حمله مسعود جهانی به مهراد جمحمله مسعود جهانی به مهراد جمادعاهای عجیب از ریحانا، کیتی پری، گرانده و سایر ستاره‌هاادعاهای عجیب از ریحانا، کیتی پری، گرانده و سایر ستاره‌هااولین عکس ها از مهاجرت مهراد جماولین عکس ها از مهاجرت مهراد جماعتراض تند هانا کامکار خواننده و بازیگر به صداوسیما: انگار با هنر دشمن‌اند!اعتراض تند هانا کامکار خواننده و بازیگر به صداوسیما: انگار با هنر دشمن‌اند!افشای رابطه دنیا جهانبخت با مهراد جمافشای رابطه دنیا جهانبخت با مهراد جمتیتر نیویورک تایمز: شجریان، محترم برای ملت ممنوعه از سوی دولتتیتر نیویورک تایمز: شجریان، محترم برای ملت ممنوعه از سوی دولتخبر تازه از وضعیت خواننده ماکان بند پس از درگیری با کروناخبر تازه از وضعیت خواننده ماکان بند پس از درگیری با کرونامهدی مدرس مهاجرت کردمهدی مدرس مهاجرت کردادل ستاره دنیای موسیقی مجری شدادل ستاره دنیای موسیقی مجری شدمدال جهانی وایپو به استاد شجریان اهدا شدمدال جهانی وایپو به استاد شجریان اهدا شداولین آلبوم پارسا خائف در راه است + تاریخ انتشاراولین آلبوم پارسا خائف در راه است + تاریخ انتشارمراسم گرامیداشت استاد شجریان چرا لغو شد؟ + عکسمراسم گرامیداشت استاد شجریان چرا لغو شد؟ + عکسمغضوب تلویزیون، محبوب مردم/ مشکل صداوسیما با شجریان و فردوسی‌پور چیست؟مغضوب تلویزیون، محبوب مردم/ مشکل صداوسیما با شجریان و فردوسی‌پور چیست؟حامد همایون کرونا گرفت + عکسحامد همایون کرونا گرفت + عکسصحبت‌های بی بی رکسا درمورد پارتنر ایرانی‌اشصحبت‌های بی بی رکسا درمورد پارتنر ایرانی‌اشتجلیل روزنامه هفت صبح از همایون شجریانتجلیل روزنامه هفت صبح از همایون شجریانمشهد صاحب خیابان شجریان شدمشهد صاحب خیابان شجریان شدسخنان محمود کریمی علیه شجریان صحت دارد؟سخنان محمود کریمی علیه شجریان صحت دارد؟خاکسپاری شبانه استاد شجریان صحت دارد؟خاکسپاری شبانه استاد شجریان صحت دارد؟خیابان شجریان روبروی آرامگاه حافظخیابان شجریان روبروی آرامگاه حافظواکنش خشک تلویزیون به درگذشت استاد شجریانواکنش خشک تلویزیون به درگذشت استاد شجریانچرا برای فوت شجریان عزای عمومی اعلام نشد؟چرا برای فوت شجریان عزای عمومی اعلام نشد؟خاکسپاری استاد شجریان جمعه یا شنبه؟/ پاسخ مژگان شجریانخاکسپاری استاد شجریان جمعه یا شنبه؟/ پاسخ مژگان شجریان
جان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایران