Friday, 30 October 2020|جمعه، 9 آبان، 1399|اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم|افراد آنلاین: 64 نفر

هشدار پلیس درباره «چالش MOMO»؛ بازگشت نهنگ آبی؟

تاریخ انتشار: پنج شنبه، 24 مهر، 1399 اخبار ، اخبار حوادث
+ A -

چالش مومو (MOMO CHALLENGE HOAX) یا همان بازگشت نهنگ آبی، چالش جدیدی است که در میان کاربران نوجوان و جوان شبکه های اجتماعی داخلی و بین المللی در حال گسترش بوده و مخاطبان زیادی پیدا کرده است و رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری فتا هم نسبت به روند رو به رشد این چالش هشدار داده است.

چالش مومو به یک داستان ترسناک اشاره دارد که گفته می شود کودکان و نوجوانان را به سمت خودکشی و رفتارهای ناهنجار و فعالیت های خشونت آمیز می کشاند و آن ها را به شهروندان تهدید کننده سلامت اطرافیان تبدیل خواهد کرد.

داستان ترسناکی به نام مومو که چالش جدید شبکه های اجتماعی در سال کرونایی ۲۰۲۰ میلادی است، به نظر محققان علوم رفتاری و کارشناسان مطالعات سایبر، چالش خطرناکی نیست. مثل برخی از چالش هایی که در سال های اخیر مد شده، نقطه اوجی دارد و پس از مدتی فراموش می شود.

البته باید توجه داشت که زمانی که چالش مومو کاربران کم سن و سال شبکه های اجتماعی طیف ۷ تا ۱۵ سال را تحت تاثیر قرار می دهد، باید مراقب بود و نگران شد. چالش مومو مربوط به یک بازی به نام MOMO است که از طریق نرم افزار پیام رسان واتس آپ متعلق به شرکت فیسبوک قابل انجام بوده و یک چالش است تا یک بازی رایانه ای.

ذهن کاربرانی که از بازی نهنگ آبی مطلع هستند، به این سو هدایت شده است که چالش مومو همان بازی مومو است و به نوعی بازگشت بازی نهنگ آبی. مومو در حقیقت یک حساب کاربری در واتس آپ است. تصویر پروفایل یک اکانت شبیه تصویر یک دختر است که هیبتی کریه و زشت داشته و مثل یک تبسم جوکر ماننده درآمده!

در واقع تصویری که در پروفایل اکانت MOMO شاهد هستیم، فتوشاپ نیست و ویرایش با نرم افزارهای ویرایش عکس نشده است. تصویری از یک مجسمه از کلکسیون آثار عروسک‌هایی است که در نمایشگاهی در توکیو، پایتخت ژاپن به نمایش درامده است. توکیو، مهم ترین شهر آسیا در سال ۲۰۲۱ میلادی است و احتمالا پس از تاخیر یک ساله، میزبان بازی های المپیک تابستانی در روزگار کرونایی سال ۱۴۰۰ شمسی باشد.

تصویر مومو بخشی از تصویر یک عروسک است که گویا قسمت هایی از آن برش خورده و تصویر زشت صورت آن در پروفایل به نمایش درآمده است. مومو در افسانه های چشم بادامی های شرق آسیا، موجودی خطرناک، وحشتناک و پرنده بوده که برای دزدیدن بچه ها اقدام می کرد.

چالش مومو
تصویری از اسکرین شات گرفته شده از چالش مومو در نسخه دسکتاپ واتس آپ

در اینستاگرام، تصویر MOMO را برای نخستین بار، فردی به نام NANACO که عروسک ساز است به اشتراک گذاشت و سپس با قدرت هشتگ ها و طوفان لایک و کامنت ها به شهرت جهانی رسید که قدرت دیجیتال مارکتینگ و برندینگ را در عصر سایبر به نمایش می گذارد.

با این حال، در نیمه دوم سال کرونایی ۹۹ ایران که شاهد کشتار کرونا در ۳۱ استان کشور هستیم و ترس و وحشت میلیون ها خانوار ایرانی را تحت الشعاع قرار داده است، پلیس فتا با دستور ویژه، پیگیر مقابله با چالش مومو است.

چالش مومو از کجا آغاز شد؟

چالش مومو برای نخستین بار پیش از پیدایش در واتس آپ، از طریق یک گروه در شبکه اجتماعی فیسبوک که غول شبکه های اجتماعی جهان است، درست شد. پس از مشهور شدن مجسمه عروسک مومو ژاپنی در اینترنت، در گروهی در این شبکه اجتماعی، برخی از کاربران برای ایجاد ارتباط با یک اکانت ناشناس، چالشی درست کردند.

برخی از کاربران گفته اند که اگر مسیج یا پیامی را برای MOMO ارسال کنند، مومو پاسخ آن ها را با تصویری وحشتناک و تهدید آمیز می دهد! جالش مومو با یک پیام آغاز شده و فرستنده پیام نمی تواند پایانی برای آن در نظر بگیرد. چالش مومو با ارسال پیامی به مومو آغاز شده و بعد از آن وی شاهد دریافت پیام های تهدید آمیز خواهد بود.

چالش مومو از آرژانتین آغاز شد و سپس به آمریکا و آلمان و فرانسه کشیده شد و تا کنون خودکشی یک دختر نوجوان دوازده ساله به خاطر چالش مومو گزارش شده است. برخی از کارشناسان امنیت سایبر، چالش مومو را یک ترفند و فریب برای ورود به حریم خصوصی افراد و سرقت اطلاعات آن ها می دانند و برخی نیز معتقدند که چالش مومو یک چالش بیمار گونه شبیه بازی نهنگ آبی است.

خطرات چالش مومو چیست؟

خطرات چالش مومو در دسته ای از موضوعات سایکولوژیکال و تکنیکال قرار دارد. عدم پاسخ به پیام های یک کاربر ناشناس که مطالب و محتوای متنی و تصویری خشونت آمیز و تهدید آمیز ارسال میکند، کار عادی میلیون ها کاربر در شبکه های اجتماعی است که جدی هم نمیگیرند و نهایت کاربر مزبور را BLOCK یا REPORT می کنند!

اما شاید این امکان و این عکس العمل برای کودکان زیر ۱۵ سال سن سریع نباشد. اولین موضوعی که چالش مومو می تواند تهدید کننده باشد، به قضیه سرقت اطلاعات بستگی دارد. مزاحمت تلفنی در اثر ذخیره تلفن کاربران در پروفایل مومو موضوع فنی دیگری است که باید به آن توجه داشت.

اسکرین شاتی از پیام های چالش مومو به کاربران

دریافت مکرر پیام های خشونت آمیز و تهدید کننده با تصاویر وحشت آور که مشاهده آن سلامت روح و روان کودکان و نوجوانان را به خطر می اندازد. ترغیب نوجوانان به خودکشی و آسیب رساندن به دیگران و تهدید افراد از دیگر خطرات چالش مومو است که باید جدی گرفت. چالش مومو گامی برای اخاذی است و باج خواهی! لذا افراد را به این سمت ترغیب و تشویق می کند.

اگر در چالش مومو به کاربر مومو پیامی ارسال کنید، شماره تلفن خود را در اختیار وی قرار داده اید و برای شما مزاحمت ایجاد می کند. حتی پس از DELETE ACCOUNT و ایجاد یک NEW ACCOUNT چون دوباره از همان شماره قبلی استفاده کردید، این ویروس رایانه ای شما را پیدا می کند و به ارسال پیام های تهدید آمیز ادامه می دهد.

اگر درگیر چالش مومو شدید، حساب کاربری خود را پاک کرده و دوباره با یک شماره جدید حساب کاربری ایجاد کند تا از شر پیام ها و تصاویر وحشتناک چالش مومو خلاص شوید.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

سیاست تلویزیون برای کاهش فشارها بر روی میثاقیسیاست تلویزیون برای کاهش فشارها بر روی میثاقیکریم اکبری بر اثر کرونا درگذشتکریم اکبری بر اثر کرونا درگذشتازدواج ناگهانی جنیفر لوپز با یک ستاره!ازدواج ناگهانی جنیفر لوپز با یک ستاره!واکنش اشکان اشتیاق به شایعه مهاجرتشواکنش اشکان اشتیاق به شایعه مهاجرتشرابطه ریحانه پارسا و محسن افشانی، جنجال تازه ملکه و سلطان حاشیه ایران!رابطه ریحانه پارسا و محسن افشانی، جنجال تازه ملکه و سلطان حاشیه ایران!پایان مبارزه محمدرضا گلزار با کرونا + عکسپایان مبارزه محمدرضا گلزار با کرونا + عکسجم ییلماز و سرنای ساریکایا جدا شدندجم ییلماز و سرنای ساریکایا جدا شدندروبه رویی ناخواسته آصلی انور با همسر سابقشروبه رویی ناخواسته آصلی انور با همسر سابقشپایان سه سریال ترکی کبوتر و عشق در طبقه زیر شیروانی و زندگی جدیدپایان سه سریال ترکی کبوتر و عشق در طبقه زیر شیروانی و زندگی جدیدتغییرات در فصل چهارم بچه مهندس | کارگردان سریال عوض شدتغییرات در فصل چهارم بچه مهندس | کارگردان سریال عوض شدحمله شهره قمر به سحر قریشی: ننگ بر هنربند افغانی تبار!حمله شهره قمر به سحر قریشی: ننگ بر هنربند افغانی تبار!فصل هفتم برنامه خندوانه ساخته می‌شودفصل هفتم برنامه خندوانه ساخته می‌شودرضا میرکریمی کارگردان ایرانی کرونا گرفترضا میرکریمی کارگردان ایرانی کرونا گرفتداستان رابطه ریحانه پارسا با پویان مختاریداستان رابطه ریحانه پارسا با پویان مختاریعوامل ایرانی و ترکیه‌ای فیلم مست عشق دو بیانیه برعلیه یکدیگر منتشر کردندعوامل ایرانی و ترکیه‌ای فیلم مست عشق دو بیانیه برعلیه یکدیگر منتشر کردندتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (310)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (310)ریحانه پارسا افشاگری می‌کند!ریحانه پارسا افشاگری می‌کند!حمله دوباره سحر زکریا به مهران مدیری و تهدید به افشاگریحمله دوباره سحر زکریا به مهران مدیری و تهدید به افشاگریمهران مدیری شلوغ تر از همیشه/ میلیونر شدن به جای برنامه دورهمیمهران مدیری شلوغ تر از همیشه/ میلیونر شدن به جای برنامه دورهمیواکنش کارگردان مست عشق به اخبار اکران این فیلمواکنش کارگردان مست عشق به اخبار اکران این فیلمچرا سلبریتی ها ازدواج نمی کنند؟چرا سلبریتی ها ازدواج نمی کنند؟خبر خوش درباره محمد رضا گلزارخبر خوش درباره محمد رضا گلزارهنرمندان سوژه اول یک دادگاه چندین میلیارد تومانی!هنرمندان سوژه اول یک دادگاه چندین میلیارد تومانی!امیر کاظمی کمدین لیسانسه ها هم کرونا گرفت + عکسامیر کاظمی کمدین لیسانسه ها هم کرونا گرفت + عکسواکنش دبیرکل یونسکو به درگذشت خسروی آواز ایرانواکنش دبیرکل یونسکو به درگذشت خسروی آواز ایران
شوخی ادل خواننده با کاهش وزن شدیدششوخی ادل خواننده با کاهش وزن شدیدشمهراد جم به دام سایت‌های شرط‌بندی افتاده است؟مهراد جم به دام سایت‌های شرط‌بندی افتاده است؟حمله مسعود جهانی به مهراد جمحمله مسعود جهانی به مهراد جمادعاهای عجیب از ریحانا، کیتی پری، گرانده و سایر ستاره‌هاادعاهای عجیب از ریحانا، کیتی پری، گرانده و سایر ستاره‌هااولین عکس ها از مهاجرت مهراد جماولین عکس ها از مهاجرت مهراد جماعتراض تند هانا کامکار خواننده و بازیگر به صداوسیما: انگار با هنر دشمن‌اند!اعتراض تند هانا کامکار خواننده و بازیگر به صداوسیما: انگار با هنر دشمن‌اند!افشای رابطه دنیا جهانبخت با مهراد جمافشای رابطه دنیا جهانبخت با مهراد جمتیتر نیویورک تایمز: شجریان، محترم برای ملت ممنوعه از سوی دولتتیتر نیویورک تایمز: شجریان، محترم برای ملت ممنوعه از سوی دولتخبر تازه از وضعیت خواننده ماکان بند پس از درگیری با کروناخبر تازه از وضعیت خواننده ماکان بند پس از درگیری با کرونامهدی مدرس مهاجرت کردمهدی مدرس مهاجرت کردادل ستاره دنیای موسیقی مجری شدادل ستاره دنیای موسیقی مجری شدمدال جهانی وایپو به استاد شجریان اهدا شدمدال جهانی وایپو به استاد شجریان اهدا شداولین آلبوم پارسا خائف در راه است + تاریخ انتشاراولین آلبوم پارسا خائف در راه است + تاریخ انتشارمراسم گرامیداشت استاد شجریان چرا لغو شد؟ + عکسمراسم گرامیداشت استاد شجریان چرا لغو شد؟ + عکسمغضوب تلویزیون، محبوب مردم/ مشکل صداوسیما با شجریان و فردوسی‌پور چیست؟مغضوب تلویزیون، محبوب مردم/ مشکل صداوسیما با شجریان و فردوسی‌پور چیست؟حامد همایون کرونا گرفت + عکسحامد همایون کرونا گرفت + عکسصحبت‌های بی بی رکسا درمورد پارتنر ایرانی‌اشصحبت‌های بی بی رکسا درمورد پارتنر ایرانی‌اشتجلیل روزنامه هفت صبح از همایون شجریانتجلیل روزنامه هفت صبح از همایون شجریانمشهد صاحب خیابان شجریان شدمشهد صاحب خیابان شجریان شدسخنان محمود کریمی علیه شجریان صحت دارد؟سخنان محمود کریمی علیه شجریان صحت دارد؟خاکسپاری شبانه استاد شجریان صحت دارد؟خاکسپاری شبانه استاد شجریان صحت دارد؟خیابان شجریان روبروی آرامگاه حافظخیابان شجریان روبروی آرامگاه حافظواکنش خشک تلویزیون به درگذشت استاد شجریانواکنش خشک تلویزیون به درگذشت استاد شجریانچرا برای فوت شجریان عزای عمومی اعلام نشد؟چرا برای فوت شجریان عزای عمومی اعلام نشد؟خاکسپاری استاد شجریان جمعه یا شنبه؟/ پاسخ مژگان شجریانخاکسپاری استاد شجریان جمعه یا شنبه؟/ پاسخ مژگان شجریان
جان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایران