ads
Wednesday, 20 January 2021|چهارشنبه، 1 بهمن، 1399|يا حي و يا قيوم|افراد آنلاین: 45 نفر

مروری بر گذشته

پایان رئالیتی شو خانواده کارداشیان
پایان رئالیتی شو خانواده کارداشیان
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 22 دی 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 22 دی 1399
واتس‌اپ موقتاً عقب‌نشینی کرد: اشتراک داده‌ها با فیسبوک به تعویق افتاد
واتس‌اپ موقتاً عقب‌نشینی کرد: اشتراک داده‌ها با فیسبوک به تعویق افتاد
شکایت از شبکه‌های ماهواره‌ای
شکایت از شبکه‌های ماهواره‌ای
بهرام افشاری از کار در قنادی تا ستاره شدن در پایتخت + عکس
بهرام افشاری از کار در قنادی تا ستاره شدن در پایتخت + عکس
سرعت اینترنت ثابت ایران فقط قابل رقابت با کشورهای جنگ‌زده سوریه و یمن است!
سرعت اینترنت ثابت ایران فقط قابل رقابت با کشورهای جنگ‌زده سوریه و یمن است!
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 23 دی 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 23 دی 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 25 دی 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 25 دی 1399
کرونای برزیلی؛ هر آنچه درباره گونه جدید ویروس کرونا می دانیم
کرونای برزیلی؛ هر آنچه درباره گونه جدید ویروس کرونا می دانیم
بلایی که ممیزی و کوچ هنرمندان بر سر تلویزیون آورد
بلایی که ممیزی و کوچ هنرمندان بر سر تلویزیون آورد
حاشیه‌های‌ استخراج بیت کوین توسط شرکت چینی در کرمان
حاشیه‌های‌ استخراج بیت کوین توسط شرکت چینی در کرمان
استایل‌های خیابانی زنان در هفته مد ۲۰۲۱ استکهلم + تصاویر
استایل‌های خیابانی زنان در هفته مد ۲۰۲۱ استکهلم + تصاویر
پیشخوان روزنامه ها – 30 دی 1399
پیشخوان روزنامه ها – 30 دی 1399
یوسف قربانی درگذشت
یوسف قربانی درگذشت
فال روزانه – 21 دی 1399
فال روزانه – 21 دی 1399
هدیه جالب خانم بازیگر یونانی به کارگردان مختارنامه + عکس
هدیه جالب خانم بازیگر یونانی به کارگردان مختارنامه + عکس
ليگ برتر بیستم | هفته یازدهم
ليگ برتر بیستم | هفته یازدهم
دلنوشته آنا نعمتی؛ از غم‌ها و شادی‌ها تا نادیده گرفتن خود
دلنوشته آنا نعمتی؛ از غم‌ها و شادی‌ها تا نادیده گرفتن خود
ارمی همر متهم به آدم‌خواری شد!!
ارمی همر متهم به آدم‌خواری شد!!
منابعی می‌گویند جانی بر روی پروژه‌های جدیدی تمرکز کرده است
منابعی می‌گویند جانی بر روی پروژه‌های جدیدی تمرکز کرده است

وجود آب روی ماه رسما تایید شد

تاریخ انتشار: چهارشنبه، 7 آبان، 1399 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

بالاخره دانشمندان به صورت رسمی پیدا شدن آب روی ماه را تایید کردند؛ کشفی فوق‌العاده مهم که به تمام ابهامات درباره وجود آب روی ماه پایان داده و راه را برای اکتشافات فضایی هموار می‌کند.

کشف آب روی ماه به صورت رسمی تایید شد؛ حدودا ده سال پیش، در سال ۲۰۰۹ بود که دانشمندان احتمال وجود آب مایع در سطح قمر زمین را مطرح کردند، اما متاسفانه به دلیل عدم اطمینان به داده‌های جمع‌آوری شده، نمی‌شد که با قطعیت گفت که ماه شامل مولکول‌های H2O به شکل مایع است.

با این وجود اخیرا محققان با استفاده از تجهیزات جدید و روش‌های متفاوتی برای آنالیز داده‌های جمع‌آوری شده در مورد این جرم آسمانی، رسما اعلام کرده‌اند که ایده سال ۲۰۰۹ درست بوده و واقعا آب مایع در ماه وجود دارد.

پیدا شدن آب روی ماه

در واقع گفته شده که کشف سال ۲۰۰۹ با به کار گیری دامنه ۳ میکرومتری مادون قرمز انجام شده بود و این طول موج به ما ثابت نمی‌کند که واقعا آب روی ماه وجود دارد یا خیر. به بیان دیگر محققان از این تکنیک برای بررسی مواد مختلف حاضر روی اجرام آسمانی گوناگون مانند قمر زمین استفاده می‌کنند و ردیابی طول موج مورد نظر هم یا نشان دهنده پیدا کردن آب بوده و یا به واسطه کشف یک ترکیب دیگر از هیدروژن و اکسیژن رخ داده است.

همین ابهام بزرگ باعث شد تا ستاره شناس ناسا، کیسی هونیبال (Casey Honniball) از مرکز فضایی گودارد آژانس فضایی آمریکا به همراه همکارانش به فکر استفاده از طول موجی بیافتند که بتواند تفاوت بین آب و یا سایر ترکیبات هیدروژن و اکسیژن را تشخیص دهد. دامنه ۶ میکرومتری مادون قرمز دقیقا مشخص می‌کند که ترکیب یافت شده از دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن تشکیل شده است یا خیر؛ به همین دلیل به کار گیری این طول موج جواب قطعی را برای پیدا کردن مایع مورد نظر روی ماه به ما می‌دهد و با در نظر گرفتن این موضوع، هونیبال و همکارانش از این طول موج استفاده کردند.

با این حال شاید توضیحات روش مورد نظر برای مادون قرمز ۶ میکرومتری ساده به نظر بیاید، اما همان‌طور که انتظار می‌رود، عملی کردن چنین روش تشخیصی دردسرهای فراوانی دارد. برای این کار باید از تجهیزاتی به نام رصدخانه استراتوسفری ستاره شناسی مادون قرمز یا سوفیا (SOFIA) استفاده شود. تلسکوپ سوفیا در نوع خود منحصر به فرد بوده و برای به کار گیری، محققان باید آن را سوار هواپیمایی بر فراز اتمسفر سیاره به پرواز دربیاورند.

رصدخانه سوفیا و سطح ماه

هونیبال در مورد استفاده از تلسکوپ سوفیا می‌گوید که به غیر از این وسیله، رصدخانه دیگری با قابلیت سوار شدن روی هواپیما و انجام چنین رصدهایی وجود ندارد. در واقع هم‌اکنون فضاپیمایی از سوی ناسا به دور ماه گردش می‌کند، اما تجهیزات سوار شده روی آن برای اندازه‌گیری طول موج ۶ میکرون مناسب نیستند.

از طرف دیگر رصدخانه‌های روی سطح زمین هم به واسطه قرار گرفتن زیر لایه ضخیمی از جو، قادر به ردیابی طول موج مورد نظر نخواهند بود چرا که اتمسفر سیاره ما نور ۶ میکرونی را به درون خود راه نمی‌دهد. دلیل اصلی رد نشدن این نور از جو سیاره وجود بخار آب بوده و جالب است بدانیم که رصدخانه سوفیا برای پیدا کردن آب روی ماه در بالای ۹۹.۹ درصد از بخار آب اتمسفری زمین پرواز کرده و قادر بوده تا طول موج مورد نظر را به راحتی از سطح قمر زمین ردیابی کند.

برای کشف اخیر، هونیبال و تیمش به کمک وسیله خاصی در رصدخانه سوفیا که با نام فورکست (FORCAST) شناخته می‌شود، نگاه دقیقی به منطقه‌ای انداختند که در گذشته طول موج ۳ میکرومتری در آن ردیابی شده بود. این منطقه در عرض جغرافیایی بالا و اطراف قطب جنوب بوده و پیش از تایید کشف آب روی ماه محققان امیدوار بودند تا با ردیابی طول موج ۶ میکرومتری مورد نظر، ابهامات سال ۲۰۰۹ را یک ‌بار برای همیشه برطرف کنند.

آب روی ماه چگونه باقی می‌ماند؟

البته هونیبال و همکارانش می‌گویند که نباید انتظار وجود دریاچه‌های عظیمی از آب مایع را همانند آنچه روی زمین وجود دارد، در سطح ماه داشت. با این حال راه‌های زیادی هستند که باعث ثابت مانند آب در حالت مایع روی این قمر می‌شوند. در واقع جالب است بدانیم که از یک طرف خورشید به محض تابیدن به هر مقداری از یخ در سطح جرم آسمانی مورد نظر، سریعا آن را از بین برده و وارد فضای بی‌انتها می‌کند. از طرف دیگر هم آب نمی‌تواند به صورت مایع، در شرایط جوی خاص قمر زمین باقی بماند.

به این ترتیب توجیه تیم هونیبال این بوده که منابع آب روی ماه در زیر لایه‌ای از شیشه قرار دارند. این محققان معتقدند که هرگاه شهاب سنگ‌های کوچک به قمر سیاره برخورد می‌کنند، حرارت موجود بخشی از سطح ماه را در کنار شهاب سنگ، سریعا به لایه‌ای از شیشه تبدیل می‌کند. حال اگر مقداری آب در زیر محل برخورد شهاب وجود داشته و یا از طریق این سنگ سرگردان به سطح قمر ما منتقل شده باشد، این آب می‌تواند در زیر لایه شیشه موجود حفظ شده و پس از مدتی با سرد شدن شیشه، در همان‌جا باقی بماند.

پال هین (Paul Hayne)، ستاره شناسی از دانشگاه کلرادو بوده که نظریه دیگری را در مورد وجود آب روی ماه ارائه کرده است؛ هین می‌گوید که احتمال قرار گرفتن آب مورد نظر در دهانه‌های عمیق و بزرگ وجود دارد. این دهانه‌ها به صورتی هستند که از برخورد نور خورشید با منابع آبی جلوگیری کرده و با قرار دادن آب مورد نظر در قسمتی که برای همیشه در سایه بوده و از آفتاب در امان است، امکان وجود ماده H2O در فاز مایع را فراهم می‌کنند.

سایه‌های دائمی ماه

هین می‌گوید که سایه دائمی دهانه‌های مورد نظر که در نزدیکی قطب جنوب قرار گرفته‌اند، باعث می‌شود تا دمای داخل دهانه هیچ‌گاه از ۱۶۳- درجه سلسیوس بالاتر نرود؛ دمایی که آب روی ماه را در حالت جامد نگه خواهد داشت. به کمک داده‌های جمع‌آوری شده توسط مدارگرد شناسایی ماه (Lunar Reconnaissance Orbiter) ناسا، هین و تیمش تخمین زدند که حدودا ۴۰ هزار کیلومترمربع از سطح ماه برای همیشه در سایه خورشید قرار دارد و تقریبا ۶۰ درصد این مساحت در قطب جنوب قرار گرفته است.

این ستاره شناس می‌گوید که دمای فوق‌العاده پایین درون دهانه‌ها باعث می‌شود تا آب به سختی سنگ شده و اگر قرار باشد که مقداری از این ماده به درون قسمت‌های همیشه در سایه وارد شود، این آب تا میلیاردها سال دست نخورده باقی خواهد ماند.

هردو مقاله تهیه شده توسط هین و هونیبال در کنار ارائه اطلاعات بیشتر در مورد منابع آب روی ماه به تلاش‌های آینده سازمان فضایی ناسا کمک بزرگی می‌کنند تا برای ماموریت های آینده خود به منظور فرستادن فضانوردان به قمر زمین آماده شود.

در جزئیات تحقیق تیم هونیبال هم آمده که مقدار دقیق آب کشف شده با مشاهدات حال حاضر، حدودا به اندازه یک بطری معمولی بوده و حجم آن به قدری نیست که بتوان در موردش امیدوار شد. محل این مقدار آب روی ماه هم دهانه‌ای با نام کلاویوس (Clavius Crater) است که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دهانه‌های قرار گرفته در قسمت روشن ماه شناخته می‌شود.

پروژه آرتمیس

ناسا قصد دارد تا در قالب پروژه‌ای به نام آرتمیس (Artemis) تا سال ۲۰۲۴ مجددا فضانوردان را به سطح ماه برده و در کنار فرستادن اولین زن جهان به این جرم آسمانی، پایگاهی دائمی برای سکونت انسان را در ماه به وجود آورد. به این ترتیب اگر بتوان به راحتی به منابع یخ و آب روی ماه دسترسی پیدا کرد، فضانوردان ناسا خواهند توانست تا از این ماده برای تضمین بقای خود استفاده کنند.

استفاده از این منابع تنها برای نوشیدن یا کشت محصولات کشاورزی نبوده و گفته شده که در صورت درست پیش رفتن اوضاع، دانشمندان ناسا تجهیزاتی را به ماه منتقل می‌کنند که با تجزیه آب موجود، هیدروژن داخل این ماده را برای استفاده به عنوان سوخت موشک استخراج می‌کند.

با این حال باید در ابتدا مشخص کرد که آب مورد نظر دقیقا کجا قرار گرفته و چه مقدار است. تحقیقات تیم هین کمک می‌کند تا محل دقیق این منابع پیدا شود و از طرف دیگر، کار پژوهشی تیم هونیبال هم برای پیدا کردن مقدار دقیق آب مفید خواهد بود.

هونیبال می‌گوید که تنها چالش موجود وقت گرفتن از ناسا برای استفاده از رصدخانه سوفیا بوده و در حالی که تا به حال ۲ ساعت دیگر وقت آزاد برای به کار گیری این وسیله به دانشمندان مورد نظر داده شده، هونیبال درخواست به کار گیری تلسکوپ موجود برای ۷۲ ساعت دیگر را هم به آژانس فضایی آمریکا داده است.

گفته شده که هرچه زمان بیشتری برای بررسی وضعیت آب روی ماه به این تیم تحقیقاتی داده شود، مشخص کردن منبع دقیق آب، قابلیت جابه‌جایی آن در سطح قمر زمین و همچنین وضعیت دقیق آن راحت‌تر خواهد بود.

مقاله تیم‌های هین و هونیبال هر دو در ژورنال “Nature Astronomy” منتشر شده‌اند.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

نیوشا ضیغمی مهریه‌اش را فاش کردنیوشا ضیغمی مهریه‌اش را فاش کردرزیتا قبادی مجری برنامه شب یلدا ممنوع‌التصویر شد؟رزیتا قبادی مجری برنامه شب یلدا ممنوع‌التصویر شد؟مهناز افشار: دو بار تصمیم به خودکشی گرفتممهناز افشار: دو بار تصمیم به خودکشی گرفتمچرا اکبر عبدی از سریال "نون خ" حذف شد؟چرا اکبر عبدی از سریال "نون خ" حذف شد؟بن افلک و آنا د آرماس از هم جدا شدند!بن افلک و آنا د آرماس از هم جدا شدند!شکایت از شبکه‌های ماهواره‌ایشکایت از شبکه‌های ماهواره‌اینفیسه روشن؛ از جدایی و طلاق تا بستری شدن در بیمارستاننفیسه روشن؛ از جدایی و طلاق تا بستری شدن در بیمارستاننقش خسرو شکیبایی چگونه به رضا رویگری رسید؟نقش خسرو شکیبایی چگونه به رضا رویگری رسید؟حذف عجیب خانم مجری به دلیل پیشنهاد رقصحذف عجیب خانم مجری به دلیل پیشنهاد رقصخداحافظی لیام نیسون با نقش‌های اکشنخداحافظی لیام نیسون با نقش‌های اکشنانتقاد بازیگر مستر بین از سرقت شوخی آن‌ها توسط سازندگان فرندزانتقاد بازیگر مستر بین از سرقت شوخی آن‌ها توسط سازندگان فرندزمشکل تلویزیون با کلاه‌گیس بازیگران زن حل شد؟مشکل تلویزیون با کلاه‌گیس بازیگران زن حل شد؟دلنوشته آنا نعمتی؛ از غم‌ها و شادی‌ها تا نادیده گرفتن خوددلنوشته آنا نعمتی؛ از غم‌ها و شادی‌ها تا نادیده گرفتن خودتوضیح رضا کیانیان درباره ابتلایش به کروناتوضیح رضا کیانیان درباره ابتلایش به کروناارمی همر متهم به آدم‌خواری شد!!ارمی همر متهم به آدم‌خواری شد!!تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (322)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (322)10 بازی کامپیوتری که می توانند یک فیلم سینمایی عالی باشند!10 بازی کامپیوتری که می توانند یک فیلم سینمایی عالی باشند!افشاگری محسن افشانی از اغفال دختران و قمار پویان مختاری و میلاد حاتمیافشاگری محسن افشانی از اغفال دختران و قمار پویان مختاری و میلاد حاتمیبازیگران فیلم "موصل" تهدید به مرگ شدندبازیگران فیلم "موصل" تهدید به مرگ شدندنامه پرویز پرستویی به حسن روحانی/ برای مردم فقیر و هنرمندان کاری نکردیدنامه پرویز پرستویی به حسن روحانی/ برای مردم فقیر و هنرمندان کاری نکردیدبلایی که ممیزی و کوچ هنرمندان بر سر تلویزیون آوردبلایی که ممیزی و کوچ هنرمندان بر سر تلویزیون آوردصورت سوخته و اسیدپاشی شده آتنه فقیه نصیری + عکسصورت سوخته و اسیدپاشی شده آتنه فقیه نصیری + عکسحضور سه بازیگر معروف هندی در سریال ایرانیحضور سه بازیگر معروف هندی در سریال ایرانیهدیه جالب خانم بازیگر یونانی به کارگردان مختارنامه + عکسهدیه جالب خانم بازیگر یونانی به کارگردان مختارنامه + عکسبهرام افشاری از کار در قنادی تا ستاره شدن در پایتخت + عکسبهرام افشاری از کار در قنادی تا ستاره شدن در پایتخت + عکس
حمله کیهان به آیدین آغداشلو و حراج تهرانحمله کیهان به آیدین آغداشلو و حراج تهرانواکنش همایون به قانون اساسی منتسب به استاد شجریانواکنش همایون به قانون اساسی منتسب به استاد شجریانمحسن چاوشی فیک را رها کند و برود سراغ اصلمحسن چاوشی فیک را رها کند و برود سراغ اصلخوانندگی لیدی گاگا و جنیفر لوپز برای آقای رئیس جمهورخوانندگی لیدی گاگا و جنیفر لوپز برای آقای رئیس جمهورمهراد جم تحت تعقیب قرار گرفت؟مهراد جم تحت تعقیب قرار گرفت؟آغاز مجدد کنسرت‌ها با اجرای رضا بهرامآغاز مجدد کنسرت‌ها با اجرای رضا بهرامنیکی میناژ در دادگاه محکوم شدنیکی میناژ در دادگاه محکوم شدبستری شدن حامد زمانی در بیمارستان + عکسبستری شدن حامد زمانی در بیمارستان + عکسسالار عقیلی استاد دانشگاه شدسالار عقیلی استاد دانشگاه شدخبر قطعی درباره بازگشت ساسی مانکنخبر قطعی درباره بازگشت ساسی مانکنساسی مانکن در راه بازگشت به ایران؟ + عکسساسی مانکن در راه بازگشت به ایران؟ + عکسچه شد که محسن یگانه دل خارجی‌ها را ربود؟چه شد که محسن یگانه دل خارجی‌ها را ربود؟کرونا مراسم گرمی را به تعویق انداختکرونا مراسم گرمی را به تعویق انداختزندگی مشترک کیم کارداشیان و کانیه وست در پایان راهزندگی مشترک کیم کارداشیان و کانیه وست در پایان راهمحسن چاوشی: مخاطب شعرهایم یک نفر است!محسن چاوشی: مخاطب شعرهایم یک نفر است!هنرمندان تئاتر مقابل مجلس تجمع سکوت برگزار کردندهنرمندان تئاتر مقابل مجلس تجمع سکوت برگزار کردندرکوردشکنی محسن چاوشی در بازار کتابرکوردشکنی محسن چاوشی در بازار کتاباشک ریختن جنیفر لوپز در اولین کنسرت ۲۰۲۱اشک ریختن جنیفر لوپز در اولین کنسرت ۲۰۲۱حمله سلنا گومز به فیسبوک: شما مسئول مرگ هزاران انسان هستید!حمله سلنا گومز به فیسبوک: شما مسئول مرگ هزاران انسان هستید!سوپرایز جاستین بیبر برای سال نوسوپرایز جاستین بیبر برای سال نوکشف یک راز عجیب درباره مایکل جکسونکشف یک راز عجیب درباره مایکل جکسونسنگ مزار استاد شجریان نصب شد + عکسسنگ مزار استاد شجریان نصب شد + عکسواکنش رضا صادقی به شایعه ارتباط با سایت‌های شرط‌بندیواکنش رضا صادقی به شایعه ارتباط با سایت‌های شرط‌بندیرونمایی از سنگ مزار استاد شجریان + عکسرونمایی از سنگ مزار استاد شجریان + عکسانتقاد رئیس شورای شهر تهران از تخریب تابلوی شجریانانتقاد رئیس شورای شهر تهران از تخریب تابلوی شجریان
ازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنر