ads
Monday, 18 January 2021|دوشنبه، 29 دي، 1399|يا قاضي الحاجات|افراد آنلاین: 52 نفر

شب یلدا 99 را چگونه مجازی برگزار کنیم؟

تاریخ انتشار: شنبه، 29 آذر، 1399 فرهنگ و هنر ، مناسبت های ایرانی و خارجی
+ A -

با درنظرگرفتن بحران کرونا، نیاز به دوری از اجتماعات بیش از هر زمان دیگری حس می‌شود. چگونه می‌توانیم شب یلدا 99 را ازراه‌دور برگزار کنیم؟

ما ایرانی‌ها این روزها دلایل بسیار کمی برای جشن‌گرفتن داریم؛ اما به بهانه‌های مختلف می‌توانیم لذت با‌هم‌بودن را تجربه کنیم تا حتی برای لحظاتی کوتاه مشکلات را فراموش کنیم. جشن‌های کهن ایرانی همواره محفلی برای گردهمایی‌های خانوادگی بوده‌ و باعث شده‌اند به بهانه‌های مختلف دور هم جمع شویم. شب یلدا یا شب چلّه جزو جشن‌های ایرانی قدیمی است که همه‌ساله در پایان پاییز برگزار می‌شود و حس‌وحال متفاوتی دارد. یلدا بلندترین شب سال است و پس‌از‌آن، به‌مرور‌زمان روزها طولانی‌تر می‌شود.

خانواده‌های ایرانی در شب یلدا انواع میوه‌ها و تنقلات را تهیه می‌کنند تا مدتی را درکنار یکدیگر به ‌شادی بگذرانند و حس خوشایندی تجربه کنند. گرچه امسال به‌دلیل اوضاع فعلی تهیه‌ی پیش‌نیازهای شب یلدا 99 برای خیلی‌ها سخت است، افراد زیادی تمایل دارند حتی با جشنی بسیار ساده دور هم جمع شوند.

اگر به سلامت خود و خانواده و اطرافیانتان اهمیت می‌دهید، یلدا 99 را مجازی برگزار کنید

دنیاگیری ویروس کرونا که از سال گذشته آغاز شد، تاکنون قربانی‌های زیادی گرفته است. این ویروس خطرناک که به‌سرعت ایران راه پیدا کرد، زندگی افراد زیادی را مختل کرد و روی درآمدهایشان اثر منفی گذاشت.

پرستاران و دیگر اعضای کادر درمان به‌شدت تلاش می‌کنند ویروس را کنترل کنند و اگر مردم همکاری نکنند، قطعا نمی‌توان به ‌این ‌زودی‌ها به وضعیت عادی بازگشت. برگزاری شب یلدا 99 مانند سال‌های قبل، کاری بسیار خطرناک است و عواقبی جدی به‌دنبال خواهد داشت.

به‌لطف فناوری، ارتباط بین افراد با یکدیگر به‌سادگیِ آب خوردن شده است. امروزه، افراد زیادی به گوشی‌ هوشمند و کامپیوتر دسترسی دارند و با بهره‌گیری از قابلیت اینترنت، می‌توانند باهم حرف بزنند.

اگر به سلامت خود، خانواده، هم‌وطنانتان و دیگر انسان‌ها اهمیت می‌دهید، یلدا 99 را از‌راه‌دور برگزار کنید. حتی اگر به‌صورت فیزیکی کنار‌هم نباشید، باز‌هم می‌توانید یلدای لذت‌بخشی تجربه کنید. در‌ادامه، کلک دانش تلاش می‌کند راه‌هایی برای برگزاری یلدا 99 با رعایت فاصله‌گیری اجتماعی معرفی کند. اگر ایده‌ی دیگری برای برگزاری یلدا 99 در سر می‌پرورانید،‌ آن را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید. 

چگونه یلدا 99 را مجازی برگزار کنیم؟

نخستین کاری که برای برگزاری مجازی یلدا 99 نیاز دارید، فراهم‌کردن بستری به‌منظور برقراری ارتباط تصویری است. به‌دنبال آغاز دنیاگیری کووید ۱۹، تمامی پلتفرم‌های ارتباطی با افزایش شدید تعداد کاربر مواجه شدند و امروزه، پلتفرم‌های باکیفیت متعددی دردسترس قرار دارند؛ از زوم (Zoom) گرفته تا اسکایپ، واتساپ و... . در دوران آغاز کرونا، نام زوم بر زبان‌ها افتاد؛ زیرا نحوه‌ی کار با آن بسیار ساده است؛ بااین‌حال، زوم به کاربران ایرانی اجازه نمی‌دهد تماس ویدئویی برقرار کنند. 

اسکایپ پلتفرمی قدیمی و مناسب برای برقراری تماس ویدئویی است. پیش‌تر به‌منظور انجام تماس ویدئویی مجبور بودید حساب کاربری مایکروسافت درست کنید؛ ولی مایکروسافت با دیدن افزایش درخورتوجه کاربران زوم، قابلیتی با عنوان Meet Now به اسکایپ اضافه کرد. Meet Now امکان می‌دهد به‌سرعت کنفرانس ویدئویی برگزار کنید.

برای برگزاری مجازی شب یلدا 99 ازطریق ویدئوکال، واتساپ بستر مناسبی فراهم می‌کند

راه‌حل دیگر، استفاده از واتساپ است. واتساپ مشکل خاصی ندارد و می‌توانید به‌سرعت با آن تماس ویدئویی برقرار کنید. گوشی هوشمند خود را روی پایه‌ای قرار دهید و سپس تماس ویدئویی را با کسانی آغاز کنید که دوست دارید یلدا 99 را در کنارشان بگذرانید. 

در یلدای مجازی چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم؟

برگزاری یلدا 99 به‌صورت مجازی ممکن است در نگاه اول برایتان چندان جذاب نباشد؛‌ اما مطمئن باشید حتی ازراه‌دور هم می‌توانید از یلدا لذت ببرید. برگزاری مجازی یلدا فرصت مناسبی است تا سراغ ایده‌های جدید بروید. یکی از این ایده‌ها، شام‌خوردن به ‌روش مجازی است.

یکی از ایده‌های جالب برای شام‌خوردن، این است که هر خانواده بخشی از غذاها را درست کند و برای خانواده‌های دیگر بفرستد. پس از اینکه با هم‌فکری یکدیگر غذای مدنظر را انتخاب کردید، می‌توانید از بسترهایی نظیر گوگل شیتس (Google Sheets) استفاده و دستور پخت را در آنجا وارد کنید تا بقیه ببینند.

سپس هر خانواده می‌تواند یک یا دو بشقاب از غذای انتخاب‌شده را در تعداد کافی بپزد و برای دیگر خانواده‌ها بفرستد. استفاده از ابزارهایی مثل گوگل شیتس باعث می‌شود همه‌چیز طبق برنامه پیش برود و دو خانواده به‌‌اشتباه سراغ پختن یک نوع غذا نروند. می‌توانید ستونی به گوگل شیتس اضافه کنید و حساسیت‌های غذایی یا محدودیت‌های رژیم غذایی‌تان را بنویسید. پس از اینکه تمامی کارها را انجام دادید، گوشی را روی پایه بگذارید و همگی در‌کنار هم شام بخورید.

طبیعتا شام‌خوردن به‌صورت مجازی کاری دشوار است؛ زیرا به نمایشگر کوچک گوشی یا لپ تاپ محدود هستید. یکی از راه‌ها برای بهبود تجربه‌ی شب یلدا 99، استفاده از نمایشگرهای بزرگ‌تر، نظیر تلویزیون‌های هوشمند است. انتقال تصویر گوشی هوشمند به تلویزیون یا حتی لپ تاپ می‌تواند باعث شود شام‌خوردن از‌راه‌دور واقع‌گرایانه‌تر شود. 

شب یلدا 99 فرصت مناسبی است تا به ایده‌هایی متفاوت برای با‌هم‌بودن فکر کنید

روش دیگر برای برگزاری مراسم شام یلدا 99، سفارش یا فرستادن غذا است. اگر نگران هستید بقیه از مزه‌ی غذایتان خوششان نیاید، سفارش آنلاین غذا می‌تواند ایده‌ی مناسبی باشد. حتی اگر روش اول را دنبال می‌کنید، باز‌هم می‌توانید غذای آماده سفارش دهید. تا‌حدممکن غذاها را از رستوران‌های نزدیک سفارش دهید تا از کسب‌و‌کار آن‌ها نیز حمایت کرده باشید. ادامه‌ی شب را هم به‌صورت مجازی می‌توانید درکنار هم برگزار کنید. 

این نکته را مدنظر قرار دهید که برگزاری یلدا 99 به‌صورت مجازی برای کسانی که به‌دنبال مراسم‌های بسیار بزرگ باشند، چندان ساده نخواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم درصورت امکان، فهرست مهمان‌ها را کوچک‌تر کنید؛ حتی می‌توانید برخی سنت‌ها را نادیده بگیرید و برای کارهای جدید ایده‌پردازی کنید.

امسال، سالی متفاوت است و به‌دلیل اوضاع‌واحوال ویژه‌ی این روزها می‌توانید کارهای متفاوتی در یلدا انجام دهید. اگر برگزاری یلدا 99 به‌صورت مجازی برایتان امکان‌پذیر نیست،‌ راه‌های دیگری هم وجود دارد. سنت‌شکنی کنید و مراسم یلدا 99 را به‌جای شب،‌ به عصر موکول کنید. به‌همراه خانواده و اعضای خانواده به فضایی کاملا باز، نظیر پارک بروید، ماسک بزنید، با رعایت فاصله از یکدیگر بنشینید و وقت بگذرانید. همین کار را در فضایی، مانند حیاط خانه با رعایت فاصله می‌توانید انجام دهید. 

یکی از کارهای مثبتی که می‌توانید در شب یلدا انجام دهید، کمک به نیازمندان است. دنیاگیری ویروس کرونا نه‌تنها ازلحاظ روحی فشار زیادی به مردم وارد کرد؛ بلکه بحران اقتصادی را نیز افزایش داد. بسیاری از هم‌وطنانمان در شب یلدا نمی‌توانند تنقلات، میوه و... را تهیه کنند؛ پس به فکر آن‌ها نیز باشیم. 

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

مشکل تلویزیون با کلاه‌گیس بازیگران زن حل شد؟مشکل تلویزیون با کلاه‌گیس بازیگران زن حل شد؟دلنوشته آنا نعمتی؛ از غم‌ها و شادی‌ها تا نادیده گرفتن خوددلنوشته آنا نعمتی؛ از غم‌ها و شادی‌ها تا نادیده گرفتن خودتوضیح رضا کیانیان درباره ابتلایش به کروناتوضیح رضا کیانیان درباره ابتلایش به کروناتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (322)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (322)10 بازی کامپیوتری که می توانند یک فیلم سینمایی عالی باشند!10 بازی کامپیوتری که می توانند یک فیلم سینمایی عالی باشند!افشاگری محسن افشانی از اغفال دختران و قمار پویان مختاری و میلاد حاتمیافشاگری محسن افشانی از اغفال دختران و قمار پویان مختاری و میلاد حاتمیبازیگران فیلم "موصل" تهدید به مرگ شدندبازیگران فیلم "موصل" تهدید به مرگ شدندنامه پرویز پرستویی به حسن روحانی/ برای مردم فقیر و هنرمندان کاری نکردیدنامه پرویز پرستویی به حسن روحانی/ برای مردم فقیر و هنرمندان کاری نکردیدبلایی که ممیزی و کوچ هنرمندان بر سر تلویزیون آوردبلایی که ممیزی و کوچ هنرمندان بر سر تلویزیون آوردصورت سوخته و اسیدپاشی شده آتنه فقیه نصیری + عکسصورت سوخته و اسیدپاشی شده آتنه فقیه نصیری + عکسحضور سه بازیگر معروف هندی در سریال ایرانیحضور سه بازیگر معروف هندی در سریال ایرانیهدیه جالب خانم بازیگر یونانی به کارگردان مختارنامه + عکسهدیه جالب خانم بازیگر یونانی به کارگردان مختارنامه + عکسبهرام افشاری از کار در قنادی تا ستاره شدن در پایتخت + عکسبهرام افشاری از کار در قنادی تا ستاره شدن در پایتخت + عکسصحبت های جین سیمور (پزشک دهکده) درباره ازدواج های متعددش! + تصاویرصحبت های جین سیمور (پزشک دهکده) درباره ازدواج های متعددش! + تصاویرمنابعی می‌گویند جانی بر روی پروژه‌های جدیدی تمرکز کرده استمنابعی می‌گویند جانی بر روی پروژه‌های جدیدی تمرکز کرده استبازگشت "عصر جدید" پس از وقفه ۵ ماههبازگشت "عصر جدید" پس از وقفه ۵ ماههحمید فرخ نژاد مغایر با ضوابط تشخیص داده شد؛ حذف با یک پیامک از جشنواره فیلم فجرحمید فرخ نژاد مغایر با ضوابط تشخیص داده شد؛ حذف با یک پیامک از جشنواره فیلم فجرچرا سعید پیردوست با مهران مدیری کار نمی‌کند؟چرا سعید پیردوست با مهران مدیری کار نمی‌کند؟دروغ امبر هرد فاش شددروغ امبر هرد فاش شدیوسف قربانی درگذشتیوسف قربانی درگذشتپایان رئالیتی شو خانواده کارداشیانپایان رئالیتی شو خانواده کارداشیان«نیلوفر مولایی»، مجری صدا و سیما به ایران اینترنشنال پیوست«نیلوفر مولایی»، مجری صدا و سیما به ایران اینترنشنال پیوستقسمت‌های باقیمانده از پایتخت ۶ برای نوروز ساخته می‌شود!قسمت‌های باقیمانده از پایتخت ۶ برای نوروز ساخته می‌شود!تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (321)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (321)پردیس احمدیه در دورهمی چه گفت که سانسور شد؟پردیس احمدیه در دورهمی چه گفت که سانسور شد؟
واکنش همایون به قانون اساسی منتسب به استاد شجریانواکنش همایون به قانون اساسی منتسب به استاد شجریانمحسن چاوشی فیک را رها کند و برود سراغ اصلمحسن چاوشی فیک را رها کند و برود سراغ اصلخوانندگی لیدی گاگا و جنیفر لوپز برای آقای رئیس جمهورخوانندگی لیدی گاگا و جنیفر لوپز برای آقای رئیس جمهورمهراد جم تحت تعقیب قرار گرفت؟مهراد جم تحت تعقیب قرار گرفت؟آغاز مجدد کنسرت‌ها با اجرای رضا بهرامآغاز مجدد کنسرت‌ها با اجرای رضا بهرامنیکی میناژ در دادگاه محکوم شدنیکی میناژ در دادگاه محکوم شدبستری شدن حامد زمانی در بیمارستان + عکسبستری شدن حامد زمانی در بیمارستان + عکسسالار عقیلی استاد دانشگاه شدسالار عقیلی استاد دانشگاه شدخبر قطعی درباره بازگشت ساسی مانکنخبر قطعی درباره بازگشت ساسی مانکنساسی مانکن در راه بازگشت به ایران؟ + عکسساسی مانکن در راه بازگشت به ایران؟ + عکسچه شد که محسن یگانه دل خارجی‌ها را ربود؟چه شد که محسن یگانه دل خارجی‌ها را ربود؟کرونا مراسم گرمی را به تعویق انداختکرونا مراسم گرمی را به تعویق انداختزندگی مشترک کیم کارداشیان و کانیه وست در پایان راهزندگی مشترک کیم کارداشیان و کانیه وست در پایان راهمحسن چاوشی: مخاطب شعرهایم یک نفر است!محسن چاوشی: مخاطب شعرهایم یک نفر است!هنرمندان تئاتر مقابل مجلس تجمع سکوت برگزار کردندهنرمندان تئاتر مقابل مجلس تجمع سکوت برگزار کردندرکوردشکنی محسن چاوشی در بازار کتابرکوردشکنی محسن چاوشی در بازار کتاباشک ریختن جنیفر لوپز در اولین کنسرت ۲۰۲۱اشک ریختن جنیفر لوپز در اولین کنسرت ۲۰۲۱حمله سلنا گومز به فیسبوک: شما مسئول مرگ هزاران انسان هستید!حمله سلنا گومز به فیسبوک: شما مسئول مرگ هزاران انسان هستید!سوپرایز جاستین بیبر برای سال نوسوپرایز جاستین بیبر برای سال نوکشف یک راز عجیب درباره مایکل جکسونکشف یک راز عجیب درباره مایکل جکسونسنگ مزار استاد شجریان نصب شد + عکسسنگ مزار استاد شجریان نصب شد + عکسواکنش رضا صادقی به شایعه ارتباط با سایت‌های شرط‌بندیواکنش رضا صادقی به شایعه ارتباط با سایت‌های شرط‌بندیرونمایی از سنگ مزار استاد شجریان + عکسرونمایی از سنگ مزار استاد شجریان + عکسانتقاد رئیس شورای شهر تهران از تخریب تابلوی شجریانانتقاد رئیس شورای شهر تهران از تخریب تابلوی شجریانواکنش وکیل شجریان به حاشیه‌هاواکنش وکیل شجریان به حاشیه‌ها
ازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنر