ads
Monday, 18 January 2021|دوشنبه، 29 دي، 1399|يا قاضي الحاجات|افراد آنلاین: 49 نفر

آیا واکسن‌های کنونی می‌توانند جلوی ویروس کرونا جهش یافته را بگیرند؟

تاریخ انتشار: يکشنبه، 7 دي، 1399 سلامت ، دارو ها
+ A -

خبر انتشار ویروس کرونا جهش یافته در انگلستان به تازگی بسیاری را شگفت‌زده کرده و باعث شده تا نگرانی‌هایی در مورد تاثیر واکسن‌های کرونا روی این ویروس‌ جدید به وجود بیاید.

آیا واکسن‌های فایزر، آسترازنکا و مدرنا که داروی‌های اصلی توسعه یافته برای مقابله با بیماری کووید ۱۹ هستند، می‌توانند جلوی ویروس کرونا جهش یافته را بگیرند؟ به تازگی خبر رسیده که نوع جدیدی از این ویروس مرگبار در انگلستان دیده شده و همین مسئله باعث شده تا توجه دانشمندان به بخشی از ساختار این عوامل بیماری‌زا به نام پروتئین‌های میخی جلب شود؛ در بررسی این مسئله با ما همراه باشید.

در واقع چیزی در حدود یک سال از ثبت اولین موارد ابتلا به کووید ۱۹ در اواخر دسامبر سال ۲۰۱۹ می‌گذرد و در طول این مدت شاهد بوده‌ایم که ویروس مورد نظر با انتقال بین حیوانات و انسان‌ها دچار تغییرات جزئی شده است. با این حال مسئله‌ای باعث نگرانی دانشمندان در مورد شکل جدیدی از این بیماری با نام کرونا انگلیسی شده که با تغییر رخ داده در وضعیت پروتئین‌های میخی ذرات بیماری‌زا ارتباط دارد.

مقابله با ویروس کرونا جهش یافته

محققان می‌گویند که این ویروس کرونا جهش یافته تغییرات جدی و متفاوتی در پروتئین‌های مورد نظر ایجاد کرده و این اتفاق می‌تواند با دگرگونی وضعیت بیوشیمی این ذرات، قابلیت ویروس برای انتقال بین افراد را تحت تاثیر قرار داده و چالش‌های جدیدی را برای توقف پاندمی اخیر، سر راه بشریت بگذارد.

از طرف دیگر جالب است بدانید که عملکرد پروتئین‌های میخی کلید اصلی کارایی واکسن‌های کرونایی بوده که اخیرا توسعه یافته‌اند و داروهای مورد نظر با هدف قرار دادن این بخش از ذرات ویروسی، به مقابله با بیماری کووید ۱۹ می‌پردازند؛ اما پروتئین‌های میخی دقیقا چه ماهیتی دارند و دلیل اهمیت آن‌ها چیست؟

در دنیای میکروسکوپی، باکتری‌ها و قارچ‌های بیماری‌زای زیادی بدون نیاز به سلول‌های میزبان، در محیط اطراف زندگی می‌کنند؛ اما نکته مهم در مورد عملکرد ویروس‌ها این بوده که ذرات مورد نظر برای زنده ماندن و تکثیر به سلول‌های بدن میزبان احتیاج دارند. به همین دلیل بوده که وقتی ویروسی وارد بدن موجودات زنده می‌شود، با آلوده کردن سلول‌های خاصی مانند اجزا بافت سیستم تنفسی، از ساختارهای درونی سلول‌ها برای تکثیر خود کمک گرفته و از این طریق، باعث شدیدتر شدن بیماری فرد می‌شود.

اما در طول هزاران سال تکامل، بدن انسان در مقابل چنین روشی از آلوده کردن سلول‌ها مقاوم شده و بیشتر از همه، با استفاده از لایه‌ای که سلول‌های ما را پوشش داده‌اند، از ورود ویروس‌ها به داخل سلول جلوگیری می‌شود. این لایه شامل مواد چربی بوده که درون خود دی ان ای، آنزیم‌ها، پروتئین‌ها و تمامی مواد تشکیل دهنده سلول را دارند. به واسطه طبیعت بیوشیمیایی چربی‌ها، این لایه از طریق بار منفی خود به شدت قابلیت دفعی دارد و ویروس‌ها هم باید به شکلی از این لایه رد شوند تا بتوانند به محیط درونی سلول دست یافته و خود را تکثیر کنند.

جزئیات پروتئین‌های میخی

تصویر بالا شماتیکی از نحوه آلوده شدن سلول‌های بدن توسط ویروس کرونا جهش یافته اخیر و یا ویروس‌های دیگری که وارد بدن می‌شوند را نشان می‌دهد. همانند عملکرد سلولی، ویروس به وجود آورنده بیماری کووید ۱۹ هم در اطراف خود یک غشا از چربی داشته که با نام پاکت شناخته می‌شود.

برای ورود به سلول‌ها، این ویروس‌های قرار گرفته درون پاکت، از پروتئین‌ها برای چسباندن و جوش دادن غشا خود به غشا چربی سلول استفاده کرده و به این روش، راهشان را به داخل این اجزا بدن باز می‌کنند. پروتئین‌های میخی مورد نظر هم که به آن‌ها اشاره کردیم، چنین نقشی را به عنوان کلیدی برای باز کردن یک در به درون سلول، ایفا می‌کنند. ویروس ابولا، آنفولانزا و هرپس سیمپلکس هم شامل مکانیسم‌های مشابهی برای آلوده کردن بافت موجودات زنده می‌شوند.

پروتئین میخی از یک زنجیره خطی شامل بیش از هزار آمینواسید تشکیل شده که درون خود ۲۳ مولکول شکر هم دارند و ساختار میخی شکل مورد نظر را به وجود آورده‌اند. این پروتئین‌ها قسمت‌های گوناگونی داشته که هرکدام کارایی خاصی شامل اتصال به سلول‌های هدف، جوش خوردن به غشا سلولی و قرار دادن خود ساختار میخی شکل روی ذرات ویروسی را ممکن می‌کنند.

کرونا ویروسی هم که با نام رسمی “SARS-CoV-2” شناخته می‌شود و بیماری کووید ۱۹ را به وجود می‌آورد، چنین ساختارهای میخی شکلی را در سراسر قسمت کروی خود داشته و تخمین زده می‌شود که حدودا ۲۶ عدد از این ساختارها روی هر ویروس واحد قرار دارد. این پروتئین‌های میخی به شکلی قرار گرفته‌اند که کاملا آمادگی اتصال به سلول‌های سالم را داشته و به راحتی فرآیند آلوده کردن بافت‌ها را ممکن می‌کنند.

ورود ویروس به سلول‌های بدن

در تصویر بالا قسمت‌های مختلف پروتئین‌های میخی ویروس کرونا جهش یافته اخیر و ویروس‌های قبلی به نمایش گذاشته شده و همین ساختار باعث شده تا نام کرونا، به معنای تاج برای این عوامل بیماری‌زا انتخاب شود. همان‌طور که می‌بینیم، همین ساختارهای کوچک شامل اجزا مختلفی می‌شوند که هرکدام عملکرد خاصی دارند.

یکی از این قسمت‌ها به پروتئین‌هایی با نام “ACE2” در غشا سلول‌های بدن ما متصل می‌شوند و جرقه فرآیند جوش خوردن به غشا سلولی و آلوده شدن سلول را می‌زنند. از طرف دیگر پروتئین‌های میخی در قابلیت‌های دیگری از ویروس مانند مقاومت در مقابل سیستم ایمنی بدن هم نقش داشته و به نوعی، ساختار عوامل بیماری‌زای مورد نظر را پایدار می‌کنند.

همان‌طور که اشاره شد، ساختار میخی ویروس کرونا نقشی اساسی در عملکرد این ذرات دارد و به همین دلیل، از ابتدا دانشمندان به دنبال ساخت واکسن‌هایی بودند که با هدف قرار دادن این پروتئین‌ها، جلوی بیماری را بگیرد.

در مورد دو واکسن آمریکایی فایزر و مدرنا که چند هفته پیش اخبار خوشحال کننده عملکرد مناسب آن‌ها منتشر شد، مواد موجود به سیستم ایمنی بدن روش ساخت پروتئین‌های میخی را یاد می‌دهند. از این طریق وقتی سلول‌های بدن کمی پس از تزریق واکسن به پروتئین‌های میخی مورد نظر مجهز باشند، سریعا فرآیند تولید آنتی‌بادی‌ها و سلول‌های تی برای مقابله با بیماری آغاز شده و در مدتی کوتاه، ذرات ویروسی داخل بدن تحت کنترل قرار خواهند گرفت.

نگرانی‌ها در مورد ویروس کرونا جهش یافته

با این حال همان‌طور که می‌دانیم، ویروس کرونا جهش یافته اخیر نمادی از نگرانی دانشمندان در مورد تکامل ویروس SARS-CoV-2 است. در واقع تغییر وضعیت پروتئین‌های میخی یکی از چالش‌هایی بوده که در بدترین شرایط ممکن، می‌تواند عملکرد ویروس را به کلی تغییر دهد و واکسن‌های ساخته شده را کاملا بی‌اثر کند.

در فرآیند انتقال بیماری بین انسان‌ها و موجودات زنده دیگر، پروتئین‌های میخی که دچار تغییر شده و ویژگی‌های بیوشیمیایی خود را عوض می‌کنند. البته اکثر این تغییرات عملکرد ویروس را بدتر می‌کنند و یا هیچ تفاوتی به وجود نمی‌آورند، اما گاهی اوقات هم پیش می‌آید که تکامل رخ داده به ویروس قابلیت‌های جدیدی برای انتقال راحت‌تر بین افراد و یا مسری‌تر شدن می‌دهند.

یکی از این تغییرات که می‌تواند خبر بدی برای بشریت باشد، جهش یافتن قسمتی از پروتئین میخی بوده که از اتصال مواد آنتی‌بادی سیستم دفاعی بدن به ویروس جلوگیری می‌کند. از طرف دیگر اگر فرآیند تکامل ویروسی پروتئین‌های میخی را چسبناک‌تر کند، از این طریق هم عملکرد ویروس مخرب‌تر خواهد شد.

به همین دلیل بوده که انتشار ویروس کرونا جهش یافته انگلیسی باعث نگرانی شده، چرا که تغییری قابل توجه در ساختار میخی این ذرات نسبت به ویروس‌های قدیمی‌تر وجود دارد. با این تفاسیر، دانشمندان همچنان اطلاعات دقیقی از تاثیر تغییرات مشاهده شده در ویروس کرونا انگلیسی ندارند.

گفته شده که برای بررسی دقیق‌تر این تاثیرات باید تحقیقات بیشتری انجام شوند تا زودتر به جواب این سوال برسیم که آیا واکسن‌های کرونا توسعه یافته می‌توانند این شکل جدید از کروناویروس را مهار کنند یا خیر؟

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

مشکل تلویزیون با کلاه‌گیس بازیگران زن حل شد؟مشکل تلویزیون با کلاه‌گیس بازیگران زن حل شد؟دلنوشته آنا نعمتی؛ از غم‌ها و شادی‌ها تا نادیده گرفتن خوددلنوشته آنا نعمتی؛ از غم‌ها و شادی‌ها تا نادیده گرفتن خودتوضیح رضا کیانیان درباره ابتلایش به کروناتوضیح رضا کیانیان درباره ابتلایش به کروناتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (322)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (322)10 بازی کامپیوتری که می توانند یک فیلم سینمایی عالی باشند!10 بازی کامپیوتری که می توانند یک فیلم سینمایی عالی باشند!افشاگری محسن افشانی از اغفال دختران و قمار پویان مختاری و میلاد حاتمیافشاگری محسن افشانی از اغفال دختران و قمار پویان مختاری و میلاد حاتمیبازیگران فیلم "موصل" تهدید به مرگ شدندبازیگران فیلم "موصل" تهدید به مرگ شدندنامه پرویز پرستویی به حسن روحانی/ برای مردم فقیر و هنرمندان کاری نکردیدنامه پرویز پرستویی به حسن روحانی/ برای مردم فقیر و هنرمندان کاری نکردیدبلایی که ممیزی و کوچ هنرمندان بر سر تلویزیون آوردبلایی که ممیزی و کوچ هنرمندان بر سر تلویزیون آوردصورت سوخته و اسیدپاشی شده آتنه فقیه نصیری + عکسصورت سوخته و اسیدپاشی شده آتنه فقیه نصیری + عکسحضور سه بازیگر معروف هندی در سریال ایرانیحضور سه بازیگر معروف هندی در سریال ایرانیهدیه جالب خانم بازیگر یونانی به کارگردان مختارنامه + عکسهدیه جالب خانم بازیگر یونانی به کارگردان مختارنامه + عکسبهرام افشاری از کار در قنادی تا ستاره شدن در پایتخت + عکسبهرام افشاری از کار در قنادی تا ستاره شدن در پایتخت + عکسصحبت های جین سیمور (پزشک دهکده) درباره ازدواج های متعددش! + تصاویرصحبت های جین سیمور (پزشک دهکده) درباره ازدواج های متعددش! + تصاویرمنابعی می‌گویند جانی بر روی پروژه‌های جدیدی تمرکز کرده استمنابعی می‌گویند جانی بر روی پروژه‌های جدیدی تمرکز کرده استبازگشت "عصر جدید" پس از وقفه ۵ ماههبازگشت "عصر جدید" پس از وقفه ۵ ماههحمید فرخ نژاد مغایر با ضوابط تشخیص داده شد؛ حذف با یک پیامک از جشنواره فیلم فجرحمید فرخ نژاد مغایر با ضوابط تشخیص داده شد؛ حذف با یک پیامک از جشنواره فیلم فجرچرا سعید پیردوست با مهران مدیری کار نمی‌کند؟چرا سعید پیردوست با مهران مدیری کار نمی‌کند؟دروغ امبر هرد فاش شددروغ امبر هرد فاش شدیوسف قربانی درگذشتیوسف قربانی درگذشتپایان رئالیتی شو خانواده کارداشیانپایان رئالیتی شو خانواده کارداشیان«نیلوفر مولایی»، مجری صدا و سیما به ایران اینترنشنال پیوست«نیلوفر مولایی»، مجری صدا و سیما به ایران اینترنشنال پیوستقسمت‌های باقیمانده از پایتخت ۶ برای نوروز ساخته می‌شود!قسمت‌های باقیمانده از پایتخت ۶ برای نوروز ساخته می‌شود!تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (321)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (321)پردیس احمدیه در دورهمی چه گفت که سانسور شد؟پردیس احمدیه در دورهمی چه گفت که سانسور شد؟
واکنش همایون به قانون اساسی منتسب به استاد شجریانواکنش همایون به قانون اساسی منتسب به استاد شجریانمحسن چاوشی فیک را رها کند و برود سراغ اصلمحسن چاوشی فیک را رها کند و برود سراغ اصلخوانندگی لیدی گاگا و جنیفر لوپز برای آقای رئیس جمهورخوانندگی لیدی گاگا و جنیفر لوپز برای آقای رئیس جمهورمهراد جم تحت تعقیب قرار گرفت؟مهراد جم تحت تعقیب قرار گرفت؟آغاز مجدد کنسرت‌ها با اجرای رضا بهرامآغاز مجدد کنسرت‌ها با اجرای رضا بهرامنیکی میناژ در دادگاه محکوم شدنیکی میناژ در دادگاه محکوم شدبستری شدن حامد زمانی در بیمارستان + عکسبستری شدن حامد زمانی در بیمارستان + عکسسالار عقیلی استاد دانشگاه شدسالار عقیلی استاد دانشگاه شدخبر قطعی درباره بازگشت ساسی مانکنخبر قطعی درباره بازگشت ساسی مانکنساسی مانکن در راه بازگشت به ایران؟ + عکسساسی مانکن در راه بازگشت به ایران؟ + عکسچه شد که محسن یگانه دل خارجی‌ها را ربود؟چه شد که محسن یگانه دل خارجی‌ها را ربود؟کرونا مراسم گرمی را به تعویق انداختکرونا مراسم گرمی را به تعویق انداختزندگی مشترک کیم کارداشیان و کانیه وست در پایان راهزندگی مشترک کیم کارداشیان و کانیه وست در پایان راهمحسن چاوشی: مخاطب شعرهایم یک نفر است!محسن چاوشی: مخاطب شعرهایم یک نفر است!هنرمندان تئاتر مقابل مجلس تجمع سکوت برگزار کردندهنرمندان تئاتر مقابل مجلس تجمع سکوت برگزار کردندرکوردشکنی محسن چاوشی در بازار کتابرکوردشکنی محسن چاوشی در بازار کتاباشک ریختن جنیفر لوپز در اولین کنسرت ۲۰۲۱اشک ریختن جنیفر لوپز در اولین کنسرت ۲۰۲۱حمله سلنا گومز به فیسبوک: شما مسئول مرگ هزاران انسان هستید!حمله سلنا گومز به فیسبوک: شما مسئول مرگ هزاران انسان هستید!سوپرایز جاستین بیبر برای سال نوسوپرایز جاستین بیبر برای سال نوکشف یک راز عجیب درباره مایکل جکسونکشف یک راز عجیب درباره مایکل جکسونسنگ مزار استاد شجریان نصب شد + عکسسنگ مزار استاد شجریان نصب شد + عکسواکنش رضا صادقی به شایعه ارتباط با سایت‌های شرط‌بندیواکنش رضا صادقی به شایعه ارتباط با سایت‌های شرط‌بندیرونمایی از سنگ مزار استاد شجریان + عکسرونمایی از سنگ مزار استاد شجریان + عکسانتقاد رئیس شورای شهر تهران از تخریب تابلوی شجریانانتقاد رئیس شورای شهر تهران از تخریب تابلوی شجریانواکنش وکیل شجریان به حاشیه‌هاواکنش وکیل شجریان به حاشیه‌ها
ازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنر