ads
Saturday, 06 March 2021|شنبه، 16 اسفند، 1399|يا رب العالمين|افراد آنلاین: 82 نفر

کدام ویتامین‌ها باعث نابودی ویروس کرونا می‌شوند؟

تاریخ انتشار: چهارشنبه، 15 بهمن، 1399 سلامت ، تغذیه سالم
+ A -

محققان روی پروژه جدیدی مشغول کار هستند که روی تأثیرگذاری ویتامین‌ها بر نابودی ویروس کرونا تمرکز دارد. آیا ویتامین‌ها راه درمان کووید ۱۹ هستند؟

پژوهشگران در بررسی جدید خود به چگونگی تأثیر ویتامین‌ها بر نابودی ویروس کرونا پرداخته‌اند. طبق شواهد به دست آمده از تحقیقات ممکن است ویتامین‌های A و K و D توان غلبه بر ویروس کرونا را داشته باشند. پژوهشگران دانشگاه بریستول (University of Bristol) پروژه‌ی جدیدی را آغاز کرده‌اند و در حال بررسی چگونگی کارکرد ویتامین‌ها و داروهای ضد ویروسی دیگر هستند.

طبق تحقیقات پژوهشگران ترکیبات و مکمل‌های غذایی مذکور از طریق متصل شدن به ویتامین‌های خوشه‌ای کروناویروس عفونت‌های ناشی از این ویروس را کاهش می‌دهند. از طرف دیگر کلسترول قادر است تا عفونت را افزایش بدهد و این موضوع مشخص می‌‌کند که کلسترو‌ل بالا برای بیماری‌های مهم خطرناک است. پژوهش‌های دانشمندان دانشگاه بریستول نشان می‌دهد که اسید لینولئیک (Linoleic Acid) با متصل شدن به یک قسمت خاص از پروتئین‌های خوشه‌ای قدرت عفونی کروناویروس را از بین می‌برد. اکنون پژوهشگران در حال جستجو هستند تا سایر ترکیباتی که توان نابودی ویروس کرونا را دارند پیدا کنند.

آن‌ها امیدوار هستند که از باز شدن پروتئین‌های خوشه‌ای که با پروتئین‌های انسانی(Ace 2) ادقام می‌شوند جلوگیری کنند تا سلول‌های انسانی دچار آلودگی نشوند. برای طراحی، توسعه و آزمایش داروهای ضد ویروسی جدید احتیاج به زمان زیادی داریم. به همین دلیل پژوهشگران در حال بررسی سوابق و دارو‌ها هستند تا گزینه‌هایی که به پروتئین خوشه‌ای کرونا متصل می‌شوند را از بین ببرند. ابتدا پژوهشگران از طریق شیبه‌سازی محاسباتی تأثیرات اسید لیئونیک بر پروتئین‌های خوشه‌ای را مورد بررسی قرار دادند.

نابودی ویروس کرونا ممکن است

شبیه‌ساز‌ی‌های بعدی احتمال متصل شدن دگزامتازون به پروتئین‌های خوشه‌ای را افزایش داد و به ما نشان داد که این دارو توانایی تحت تأثیر قراردادن سیستم ایمنی بدن و کاهش قدرت عفونی ویروس را دارد و می‌تواند باعث نابودی ویروس کرونا شود. سپس پژوهشگران آزمایشی را آغاز کردند تا متوجه بشوند که کدام ترکیبات توانایی متصل شدن به اسید‌های چرب را دارند. این آزمایشات موجب شناسایی دارو‌هایی شد که می‌توانند شرایط نابودی ویروس کرونا را فراهم کنند. تحقیقات باعث شد تا به مکانیسمی دست پیدا کنیم که داروها به وسیله‌ی آن از تکثیر ویروس‌کرونا جلوگیری می‌کنند. آن‌ها برای این کار از روش‌هایی مانند قفل کردن ساختار پروتئین خوشه‌ای به واسطه‌ی اسید لیئونیک استفاده کردند.

به وسیله‌ی این پژوهش دارو‌ها و مکمل‌های غذایی جدیدی که توان نابودی ویروس کرونا را دارند در میان گزینه‌های دارویی قرار گرفتند. نمونه‌ای از آن‌ها دارویی است که توانایی کاهش سرعت تکثیر نابودی ویروس کرونا را دارد. این داروها می‌توانند به پروتئین خوشه‌ای کروناویروس متصل شوند و از ورود پروتئین به سلول‌ها جلوگیری کنند. این شبیه‌سازی‌ها به ما نشان می‌دهد که ویتامین‌های K، D، A به پروتئین‌های خوشه‌ای متصل می‌شوند و از آلوده شدن سلول جلوگیری می‌کنند.

طبق گفته‌ی دکتر دبورا شومارک(Deborah Shoemark): یافته‌های ما نشان می‌دهد که چگونه بعضی از این داروها می‌توانند بر ویروس کرونا تأثیر مستقیم بگذارند. یکی از عواملی که می‌تواند باعث شود فرد به ویروس‌کرونا مبتلا شود چاقی است. ویتامین D محلول در چربی است و تمایل زیادی به تجمع در بافت چربی دارد. این موضوع می‌تواند موجب کاهش ویتامین D در افراد چاق بشود.

کشورهایی که کمبود ویتامین D داشتند شرایط بدی را در دوران فراگیری ویروس‌کرونا تجربه می‌کنند. پژوهش‌های ما نشان می‌دهد که بعضی از ویتامین‌های ضروری و اسید‌های چرب می‌توانند از تعامل پروتئین‌های خوشه‌ای با Ace2 جلوگیری کنند و کمبود هر کدام از آن‌ها انتقال عفونت را ساده‌تر می‌کند. کلسترول زیاد خطر ابتلا به ویروس کرونا را افزایش می‌دهد. گزارش در مورد اتصال پروتئین‌های خوشه‌ای کروناویروس به کلسترول موجب شد تا محققان به بررسی امکان اتصال آن به محل اتصال‌ اسید‌های چرب بپردازند. شبیه‌سازی‌ها نشان داد که امکان این اتصال وجود دارد اما شاید این موضوع بر ساختار قفل شده‌ی پروتئین خوشه‌ای تأثیر مخربی بگذارد.

شومارک گفت: ما اطلاع داریم که استفاده از استاتین‌های کاهش دهنده‌ی کلسترول موجب می‌شود خطر ابتلا به ویروس کرونا کم شود و منجر به معالجه شدن مواردی می‌شود که دارای شدت کمتری هستند. درصورتی که ویروس با پروتئین‌های خوشه‌ای تعامل کند کلسترول جدا می‌شود و تراکم مورد نیاز برای ورود به سلول ایجاد می‌شود.

یکی از پژوهشگران این پروژه پروفسور آدریان مولهولند (Adrian Mulholland) در این باره می‌گوید: پژوهش‌های ما نشان می‌دهد که پویایی پروتئین‌های خوشه‌ای به واسطه‌ی مولکول‌هایی که به اسید لینوئیک متصل می‌شوند تحت تأثیر قرار می‌گیرد و همچنین ممکن است کارکرد دارو‌ها و ویتامین‌های فعال در برابر ویروس کرونا به همان شکل باشد. به واسطه‌ی این بخش ممکن است داروهای ضد ویروسی جدیدی ایجاد شوند.

در گام بعدی این پژوهش تأثیر مکمل‌های غذایی بر نابودی ویروس کرونا مورد بررسی قرار می‌گیرد و تکثیر ویروس در سلول‌ها آزمایش می‌شود.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

ابتلای مجید صالحی به کرونا و حلالیت از مردمابتلای مجید صالحی به کرونا و حلالیت از مردمپژمان جمشیدی: دیگر با سام درخشانی بازی نمی‌کنمپژمان جمشیدی: دیگر با سام درخشانی بازی نمی‌کنمبیوگرافی برک اوکتای بازیگر نقش چاتای در سریال Yasak Elmaبیوگرافی برک اوکتای بازیگر نقش چاتای در سریال Yasak Elmaعلی نصیریان: مردم گرفتار بیکاری، نبود نان و بیماری شده‌اندعلی نصیریان: مردم گرفتار بیکاری، نبود نان و بیماری شده‌انداکبر عبدی بخاطر کرونا در بیمارستان بستری شداکبر عبدی بخاطر کرونا در بیمارستان بستری شدکرونا وارد سریال "پایتخت" شد/ جزئیات جدید از ۲ قسمت پایانی فصل ششمکرونا وارد سریال "پایتخت" شد/ جزئیات جدید از ۲ قسمت پایانی فصل ششمناگفته‌های محمود بصیری، بازیگری که به خاطر احمدی‌نژاد بیکار شدناگفته‌های محمود بصیری، بازیگری که به خاطر احمدی‌نژاد بیکار شدحمله کیهان به گلدن گلوب ۲۰۲۱حمله کیهان به گلدن گلوب ۲۰۲۱برندگان گلدن گلوب ۲۰۲۱ مشخص شدندبرندگان گلدن گلوب ۲۰۲۱ مشخص شدندحمله کیهان به ژوله: مرد هزارچهره دوباره عاشق صداوسیما شدحمله کیهان به ژوله: مرد هزارچهره دوباره عاشق صداوسیما شدفیلم «آن شب» شهاب حسینی فقط ۳۰ میلیون فروختفیلم «آن شب» شهاب حسینی فقط ۳۰ میلیون فروختزوج پژمان جمشیدی و سام درخشانی در انتهای راهزوج پژمان جمشیدی و سام درخشانی در انتهای راهروایت مهوش وقاری از وضعیت جسمی محسن قاضی مرادیروایت مهوش وقاری از وضعیت جسمی محسن قاضی مرادیواکنش تمسخر آمیز سحر زکریا به خداحافظی شهاب حسینیواکنش تمسخر آمیز سحر زکریا به خداحافظی شهاب حسینیامیر مهدی ژوله در عید 1400 با یک سریال به تلویزیون می آید!امیر مهدی ژوله در عید 1400 با یک سریال به تلویزیون می آید!رد پای فرزند فروغ در ازدواج پیمان قاسم‌خانی و میترارد پای فرزند فروغ در ازدواج پیمان قاسم‌خانی و میترانوذر آزادی بازیگر فیلم‌های قدیمی درگذشتنوذر آزادی بازیگر فیلم‌های قدیمی درگذشتشش چالش بر سر راه رامبد جوان و خنداونهشش چالش بر سر راه رامبد جوان و خنداونهخداحافظی شهاب حسینی از اینستاگرامخداحافظی شهاب حسینی از اینستاگرامتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (328)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (328)احتمال باطل شدن آرای گلدن گلوب سریال امیلی در پاریس!احتمال باطل شدن آرای گلدن گلوب سریال امیلی در پاریس!پخش سریال گیسو از هفته آیندهپخش سریال گیسو از هفته آیندهپاسخ جالب زندایا به سوال جنسیت‌زده مجریپاسخ جالب زندایا به سوال جنسیت‌زده مجریمهران غفوریان همه را غافل‌گیر کردمهران غفوریان همه را غافل‌گیر کردتبلیغات عجیب و غریب خیابانی فیلیمو جنجال آفرین شد! + عکستبلیغات عجیب و غریب خیابانی فیلیمو جنجال آفرین شد! + عکس
۶ راز ساسی مانکن؛ ماجراهای اکس بند، ابی و خانم دکتر لندن۶ راز ساسی مانکن؛ ماجراهای اکس بند، ابی و خانم دکتر لندنانتشار موزیک ویدئوی ساسی مانکن ممنوع شدانتشار موزیک ویدئوی ساسی مانکن ممنوع شدساسی مانکن، بازیگر فیلم +۱۸ و محدودیت‌های ما که هر سال بیشتر می‌شود!ساسی مانکن، بازیگر فیلم +۱۸ و محدودیت‌های ما که هر سال بیشتر می‌شود!محسن چاوشی به برنامه هم‌رفیق می‌رود؟محسن چاوشی به برنامه هم‌رفیق می‌رود؟بیژن مرتضوی به کرونا مبتلا شدبیژن مرتضوی به کرونا مبتلا شدآقای همایون شجریان می‌خواهیم زنده بمانی!آقای همایون شجریان می‌خواهیم زنده بمانی!بنیامین بهادری: یکی از هنرمندان ایرانی در آمریکا نامه جور کرد تا واکسن کرونا بزند!بنیامین بهادری: یکی از هنرمندان ایرانی در آمریکا نامه جور کرد تا واکسن کرونا بزند!سیروان خسروی بازیگر شد!سیروان خسروی بازیگر شد!آیا هنرمندان واکسن بدون نوبت خواسته بودند؟آیا هنرمندان واکسن بدون نوبت خواسته بودند؟برگزیدگان موسیقی در سال ۹۹ معرفی شدندبرگزیدگان موسیقی در سال ۹۹ معرفی شدنداجرای نوازنده زن ایتالیایی در ایراناجرای نوازنده زن ایتالیایی در ایرانواکنش رضا صادقی به شایعه درگذشتش + عکسواکنش رضا صادقی به شایعه درگذشتش + عکسغزل‌های محسن چاوشی خواندنی شد/ ورود عشق هیولایی به بازار کتابغزل‌های محسن چاوشی خواندنی شد/ ورود عشق هیولایی به بازار کتابماریا کری دادگاهی می‌شود/ دعوای عجیب دو خواهرماریا کری دادگاهی می‌شود/ دعوای عجیب دو خواهرخوانندگی همایون شجریان برای سریال می‌خواهم زنده بمانمخوانندگی همایون شجریان برای سریال می‌خواهم زنده بمانمرضا صادقی: دنیا ایستاد و علی انصاریان پیاده شدرضا صادقی: دنیا ایستاد و علی انصاریان پیاده شدگلنوش خالقی درگذشت/ وداع با نوازنده پیانو و دختر روح‌الله خالقیگلنوش خالقی درگذشت/ وداع با نوازنده پیانو و دختر روح‌الله خالقیکنسرت محسن ابراهیم‌زاده در کیش + تصاویرکنسرت محسن ابراهیم‌زاده در کیش + تصاویرحامد بهداد به سرنوشت بهرام رادان و امین حیایی دچار شد؟حامد بهداد به سرنوشت بهرام رادان و امین حیایی دچار شد؟اولین واکنش های آیدین آغداشلو به رکورد ۱۲ میلیاردیاولین واکنش های آیدین آغداشلو به رکورد ۱۲ میلیاردیتیلور سوئیفت ۶ آلبومش را بازسازی کرد/ انتشار تک آهنگ جدیدتیلور سوئیفت ۶ آلبومش را بازسازی کرد/ انتشار تک آهنگ جدیدنقاشی نورث وست با انتقاد کاربران فضای مجازی روبرو شد!نقاشی نورث وست با انتقاد کاربران فضای مجازی روبرو شد!سناء محمد خواننده زن مراکشی تهدید به مرگ شد!سناء محمد خواننده زن مراکشی تهدید به مرگ شد!ماهسون خواننده مشهور ترک به ایران می‌آیدماهسون خواننده مشهور ترک به ایران می‌آیدحمایت سام اصغری از پارتنرش بریتنی اسپیرزحمایت سام اصغری از پارتنرش بریتنی اسپیرز
آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکس