ads
Tuesday, 20 April 2021|سه شنبه، 31 فروردين، 1400|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 66 نفر

مروری بر گذشته

پیشخوان روزنامه های یکشنبه 29 فروردین 1400
پیشخوان روزنامه های یکشنبه 29 فروردین 1400
متن احساسی هنگامه قاضیانی برای محسن چاوشی
متن احساسی هنگامه قاضیانی برای محسن چاوشی
ضبط برنامه خندوانه متوقف شد؟
ضبط برنامه خندوانه متوقف شد؟
نحوه ریست فکتوری گوشی و تبلت های اندرویدی به زبان ساده
نحوه ریست فکتوری گوشی و تبلت های اندرویدی به زبان ساده
فال روزانه دوشنبه 23 فروردین 1400
فال روزانه دوشنبه 23 فروردین 1400
نادر دست نشان درگذشت
نادر دست نشان درگذشت
بهروز وثوقی: تهمت‌های ناروای کینه‌ورزان در من بدون اثر است
بهروز وثوقی: تهمت‌های ناروای کینه‌ورزان در من بدون اثر است
بازسازی فیلم معروف گوزن‌ها با بازی بهروز وثوقی
بازسازی فیلم معروف گوزن‌ها با بازی بهروز وثوقی
نوید محمدزاده و فرشته حسینی دوباره ست کردند! + عکس
نوید محمدزاده و فرشته حسینی دوباره ست کردند! + عکس
دستمزد بازیگران در شبکه نمایش خانگی هر ماه 500 میلیون تومان!
دستمزد بازیگران در شبکه نمایش خانگی هر ماه 500 میلیون تومان!
شرط خانواده مقتول برای بخشش حمید صفت
شرط خانواده مقتول برای بخشش حمید صفت
علت نصب نشدن سنگ مزار بانوی مجسمه‌ساز پس از هفت ماه
علت نصب نشدن سنگ مزار بانوی مجسمه‌ساز پس از هفت ماه
لیگ قهرمانان آسیا - مرحله گروهی / استقلال 3 – الشرطه 0
لیگ قهرمانان آسیا - مرحله گروهی / استقلال 3 – الشرطه 0
آکتور پس از قورباغه | دومین سریال نوید محمدزاده
آکتور پس از قورباغه | دومین سریال نوید محمدزاده
دستمزد هجده میلیاردی محمدرضا گلزار برای اجرای مسابقه هفت خان!
دستمزد هجده میلیاردی محمدرضا گلزار برای اجرای مسابقه هفت خان!
سخنان جنجالی بهنوش بختیاری درباره گرانی، انتخابات و مسائل جنسی در صداوسیما
سخنان جنجالی بهنوش بختیاری درباره گرانی، انتخابات و مسائل جنسی در صداوسیما
پیشخوان روزنامه های دوشنبه 30 فروردین 1400
پیشخوان روزنامه های دوشنبه 30 فروردین 1400
تایید هویت دو مرحله ای واتساپ را در گوشی های اندرویدی
تایید هویت دو مرحله ای واتساپ را در گوشی های اندرویدی
ساخت سریالی درباره بزرگترین سرقت هنری جهان
ساخت سریالی درباره بزرگترین سرقت هنری جهان
کنایه‌های فریبرز عرب‌نیا به مسئولین
کنایه‌های فریبرز عرب‌نیا به مسئولین

آیا شروع سال ۱۴۰۰ به معنای آغاز قرن پانزدهم است؟

تاریخ انتشار: يکشنبه، 10 اسفند، 1399 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

با توجه به محاسبات اخیر توسط محققان و طبق علم نجوم مشخص شد که آغاز قرن پانزدهم سال ۱۴۰۱ است و سال ۱۳۹۹ آخرین سال قرن جاری نیست.

در بعضی از برنامه‌های تلویزیونی و اعلام برگزاری همایش‌ها‌ برای سال آینده، سال ۱۴۰۰ به عنوان آغاز قرن پانزدهم معرفی شده است؛ اما مدیر نجوم آماتوری ایران عنوان کرده است که قرن پانزدهم از سال ۱۴۰۱ آغاز خواهد شد.

بسیاری از محققان معتقد هستند که تقویم جلالی دقیق‌ترین گاهشمار جهانی است، زیرا در تقویم اروپایی در هر ۲۵۰۰ سال یک‌روز خطا دارد و این میزان در گاهشمار جلالی در هر ۱۰ هزار سال یک ثانیه است. در تقویم رسمی کنونی ایران گاهشماری خورشیدی بر اساس تقویم جلالی است و نام این تقویم از سلطان جلال‌الدین ملک شاه سلجوقی گرفته شده است. تا قبل از به‌وجود آمدن تقویم جلالی، سال به ۱۲ ماه و ۳۰ روز تقسیم می‌شد؛ یعنی یک سال برابر با ۳۶۰ روز بود و پنج روز باقی مانده نیز در اسفند ماه به روزهای سال اضافه می‌شد.

البته پیدایش دقیق گاهشمار توسط ستاره شناسان ایرانی رقم خورده است که مسئولیت تعیین و محاسبه سال خورشیدی با دستور ملک شاه سلجوقی به آن‌ها سپرده شده بود. در دوران سلطنت ملک شاه سلجوقی و با دستور خواجه نظام الملک تصمیم بر این شد که ستاره شناسان برای فهمیدن این موضوع که خورشید در روز اول فروردین در اعتدال بهاری نیم‌کره شمالی قرار داشته یا نه در اصفهان و مرو شروع به رصد کنند. نتایج این تحقیق به آن‌ها نشان داد که تقویم ایرانی حدود ۲۰ روز با تقویم نجومی اختلاف دارد؛ یعنی عید نوروز به اشتباه در ۱۲ اسفند جشن گرفته می‌شد.

تقویم رسمی ایران تا سال ۱۳۰۴ خورشیدی بر اساس گاهشماری قمری بود که نسبت به گاهشماری خورشیدی ۱۱ روز کوتاه‌تر بود و ماه‌های ایرانی نیز الهام گرفته از گاهشماری قمری بود که برای نمونه‌ می‌توان به ماه‌های محرم و صفر اشاره کرد‌؛ اما مجلس شورای ملی در ۱۱ فروردین سال ۱۳۰۴ طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن گاهشماری هجری خورشیدی به تقویم رسمی ایران تبدیل شد و نام ماه‌ها نیز به نام‌های اوستایی تغییر یافت.

بعد از آن که چالش تعیین دقیق‌ترین تقویم در کشور ما حل شد، ما امسال در حال تجربه گذشت یک سده هستیم و این موضوع چالش‌های زیادی را برای ما به وجود آورده است که برای نمونه می‌توان به این اشاره کرد که آیا آغاز سال ۱۴۰۰ به معنای آغاز قرن پانزدهم است؟ یا اصولا شماره قرون به چه نحوی تعیین می‌شود؟

طبق گفته‌ها قرن به هر صد سال گفته می‌شود و بر اساس مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، هر تقویم یک مبدأ دارد و در عرف، اولین سال هر تقویم سال یک است. به همین علت روز اول نخستین قرن هجری شمسی، جمعه اول فروردین و آخرین روز آن ۲۹ اسفند سال ۱۰۰ است، همچنین روز اول قرن دوم هجری شمسی چهارشنبه اول فروردین سال ۱۰۱ و روز پایانی این قرن یک‌شنبه ۲۹ اسفند سال ۲۰۰ است.

مرکز تقویم ژئوفیزیک در تلاش است تا بر اساس این محاسبه بتواند این چالش را که آغاز قرن پانزدهم را چگونه محاسبه کنیم حل کند.

نحوه محاسبه قرون

مهندس مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران طی یک مصاحبه عنوان کرد که سال‌ها و ماه‌ها در حال سپری شدن هستند و شاید بسیاری از مردم نسبت به ظرایف محاسباتی بی‌اطلاع باشند و برای روشن شدن این موضوع باید مفاهیم علمی موجود در آن‌ها به صورت وسیع اطلاع‌رسانی شوند.

عتیقی با اشاره به قدمت چندین هزار ساله ایران عنوان کرد که کشوری مانند ایران قدمتی چندین هزار ساله دارد و به عنوان مهد تمدن شناخته می‌شود و در طول تاریخ دانشمندان برجسته‌ای را به جهان معرفی کرده است؛ از این رو می‌توان گفت که عصر نوین علم مدیون تفکرات اندیشمندان این سرزمین بوده است. ایران به واسطه وجود اندیشمندان برجسته، دوران طولانی از رشد و بالندگی را تجربه کرده و تمام این اندیشمندان در زمینه‌های طب، فلسفه، شیمی، مثلثات، اخترشناسی و… صاحب سبک و اندیشه بوده‌اند.

عتیقی که به عنوان محقق حوزه نجوم آماتوری شناخته می‌شود، گاهشماری را یکی از تلا‌ش‌های محققان گذشته برشمرد و عنوان کرد که ریشه‌های این حرکت را می‌توان در بناهای نجومی کهن پیش از اسلام در ایران و محاسبات بزرگانی مانند  عمر خیام نیشابوری، خواجه نصیرالدین توسی و سایر دانشمندان ایرانی که در اخترشناسی مشهور بودند پیدا کرد.

برای ثبت وقایع تاریخی معمولا ۵ رکن تاریخ ‌گذاری یعنی روز هفته، روز ماه، نام ماه، عدد سال و نوع گاهشماری ثبت می‌شود و در این بین برخی از مفاهیم نیز به طور مستقیم و یا غیرمستقیم در تاریخ‌نگاری نقش دارند که برای نمونه می‌توان به دهه‌، سده (صده) یا به عبارت دیگر قرن اشاره کرد. همچنین شمارش با هزاره، سده (قرن)، پنجاهه، چله، ماه و نیم ماه، دهه و پنجه از قدیمی‌ترین نمادهای تمدن و سنت کهن ایرانی محسوب می‌شوند.

عتیقی با اشاره به این‌که شمارش سال‌ها با در نظر گرفتن سده‌ها نه فقط یک واقعه داخلی، بلکه واقعیتی جهانی است عنوان کرد که از آغاز سال یکم هر مبدأ تاریخی تا آخرین روز یک‌صدمین سال آن را یک سده یا قرن می‌گویند و به عنوان سده یا قرن اول ثبت می‌شود و لازم است که این موضوع در ثبت رویداد‌های تاریخی و به منظور حفظ دقت تقویم و گاهشماری نیز رعایت شود.

قرن پانزدهم با سال صفر آغاز نمی‌شود

عتیقی با اشاره به برخی ادعاها در زمینه آغاز قرن پانزدهم درسال ۱۴۰۰ عنوان کرد از آنجایی که گاهشماری کنونی ما بر مبنای سال هجرت پیام اکرم و به گرد خورشید بنا شده است، تقویم مذکور هجری شمسی نام‌گذاری شده است و بر این اساس سال اول این گاهشماری سال یک هجری بوده است.

وی با اشاره به این که اساسا گاهشماری با سال صفر آغاز نمی‌شود عنوان کرد که بعضی از افراد به دلیل وجود صفر در دامنه اعداد بر این عقیده هستند که چرا سال از صفر آغاز نشود؛ در حالی که برای ثبت وقایع و طبق قاعده، آغاز گاهشماری از سال یک بنیان‌گذاری شده است.

از طرفی دیگر و از آنجایی که هر قرن ۱۰۰ سال است، از سال یک تا ۱۰۰ قرن اول و از سال ۱۰۱ تا ۲۰۰ قرن دوم نامیده می‌شود و قرون بعدی نیز به همین شکل محاسبه می‌شود. باتوجه به این توضیحات می‌توان فهمید که آغاز قرن چهاردهم خورشیدی سال ۱۳۰۱ و پایان این قرن سال ۱۴۰۰ خورشیدی خواهد بود و قرن پانزدهم خورشیدی از سال ۱۴۰۱ آغاز خواهد شد. برخی به این استناد می‌کنند که دو رقم ۱۳ بین سال‌های ۱۳۰۰ تا ۱۳۹۹ صد سال برابر با سده چهاردهم خورشیدی است؛ ولی این برخلاف مبانی گاهشماری و کاملا غیر علمی است.

طبق گفته عتیقی سده‌ها یا همان قرون با توجه به آخرین سال آن سده نام‌گذاری می‌شوند و دو رقم سمت چپ عدد آخرین سال در هر قرن نشان دهنده واحد شمارش آن قرن است برای نمونه می‌توان به این‌که سال ۱۴۰۰ به عنوان آخرین سال قرن چهاردم با عدد چهار محاسبه شده است اشاره کرد.

چالش مشابه در تقویم میلادی

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران عنوان کرد که در اوایل قرن ۲۱ میلادی نیز برخی از تقویم شناسان غربی سال ۲۰۰۰ را به معنای شروع قرن بیست و یکم می‌دانستند‌؛ اما در نهایت سال ۲۰۰۱ به عنوان آغاز قرن بیست و یکم معرفی شد. با توجه به این موضوع‌ها برای پذیرش یک عقیده سود و زیان نمی‌تواند مبنای خوبی باشد، زیرا ملاک اصلی در این زمینه اصول و محاسبات هستند.

عتیقی با اشاره به برخی از گفته‌ها در رسانه ملی و بعضی از رسانه‌های مکتوب در ارتباط با این موضوع که با شروع سال ۱۴۰۰ قرن پانزدهم آغاز می‌شود عنوان کرد که متأسفانه در بعضی از تبلیغات رسانه‌ای، برنامه‌های گفت‌وگو محوری تلویزیون و رادیو، در بعضی از رسانه‌های شنیداری و فضاهای مجازی سال ۱۳۹۹ به عنوان سال پایانی قرن معرفی می‌‌شود و این امر باعث می‌شود تا علاوه بر نادیده گرفته شدن تلاش اندیشمندان، اذهان عمومی نیز با مفاهیم اشتباهی پر شود.

به نظر می‌رسد که بتوان اذهان عمومی را به سمت این موضوع سوق داد که سال ۱۴۰۱ آغاز قرن پانزدهم است‌؛ اما تبلیغات اشتباه وسیعی در این زمینه اتفاق افتاده که بسیار دردسرساز است به گونه‌ای که سمینارها و کنگره‌هایی که قرار است در آغاز سال ۱۴۰۰ برگزار شوند از واژه برگزاری… در قرن جدید استفاده کرده‌اند.

شاید اگر مسئولان این همایش‌ها و سمینارها با خبر شوند که سال ۱۴۰۱ آغاز قرن پانزدهم است تیزرهای خود را به برگزاری… در آخرین سال قرن چهاردم تغییر بدهند.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

تلویزیون سریال‌های عطاران را می‌خواهد، خودش را نه!تلویزیون سریال‌های عطاران را می‌خواهد، خودش را نه!زندگی نامزد رونالدو سریال می‌شودزندگی نامزد رونالدو سریال می‌شودگلایه جعفر دهقان از گرانی‌ها: حقوقم کفاف پول بنزین ماشینم را نمی‌دهد!گلایه جعفر دهقان از گرانی‌ها: حقوقم کفاف پول بنزین ماشینم را نمی‌دهد!جزئیات مراسم اسکار ۲۰۲۱ اعلام شدجزئیات مراسم اسکار ۲۰۲۱ اعلام شدسعید آقاخانی به کرونا مبتلا شدسعید آقاخانی به کرونا مبتلا شدشکسته شدن رکورد پرفروش‌ترین فیلم در دوران کروناشکسته شدن رکورد پرفروش‌ترین فیلم در دوران کرونادستمزد هجده میلیاردی محمدرضا گلزار برای اجرای مسابقه هفت خان!دستمزد هجده میلیاردی محمدرضا گلزار برای اجرای مسابقه هفت خان!ارشاد خواستار سانسور حجاب زنان دراکولا مهران مدیری شدارشاد خواستار سانسور حجاب زنان دراکولا مهران مدیری شدفصل جدید سریال روزگار جوانی پس از دو دهه به روی آنتن می رودفصل جدید سریال روزگار جوانی پس از دو دهه به روی آنتن می رودبازسازی فیلم معروف گوزن‌ها با بازی بهروز وثوقیبازسازی فیلم معروف گوزن‌ها با بازی بهروز وثوقیسخنان جنجالی بهنوش بختیاری درباره گرانی، انتخابات و مسائل جنسی در صداوسیماسخنان جنجالی بهنوش بختیاری درباره گرانی، انتخابات و مسائل جنسی در صداوسیماعکس جنجالی محسن افشانی در کنار سعید طوسیعکس جنجالی محسن افشانی در کنار سعید طوسیآکتور پس از قورباغه | دومین سریال نوید محمدزادهآکتور پس از قورباغه | دومین سریال نوید محمدزادهژاله علو در ۹۴ سالگی چه می‌کند؟ژاله علو در ۹۴ سالگی چه می‌کند؟رکورد فروش اکران آنلاین در ایران شکسته شدرکورد فروش اکران آنلاین در ایران شکسته شدیک سال زندان به محکومیت‌های افشین پرورش اضافه شدیک سال زندان به محکومیت‌های افشین پرورش اضافه شدمحسن قاضی مرادی به خاک سپرده شد + عکسمحسن قاضی مرادی به خاک سپرده شد + عکسساخت سریالی درباره بزرگترین سرقت هنری جهانساخت سریالی درباره بزرگترین سرقت هنری جهانفصل پایانی بازی تاج و تخت بازسازی می‌شود؟فصل پایانی بازی تاج و تخت بازسازی می‌شود؟کنایه‌های فریبرز عرب‌نیا به مسئولینکنایه‌های فریبرز عرب‌نیا به مسئولینبهرام رادان و پریناز ایزدیار در نقش ناصرالدین‌شاه و جیران + عکسبهرام رادان و پریناز ایزدیار در نقش ناصرالدین‌شاه و جیران + عکسمحسن قاضی مرادی درگذشت + زمان و مکان تشییعمحسن قاضی مرادی درگذشت + زمان و مکان تشییعتوضیحات پدر باران کوثری درباره وضعیت سلامت دخترشتوضیحات پدر باران کوثری درباره وضعیت سلامت دخترشضبط برنامه خندوانه متوقف شد؟ضبط برنامه خندوانه متوقف شد؟سعید آقاخانی: جرأت نمی‌کردم بگویم کُرد هستمسعید آقاخانی: جرأت نمی‌کردم بگویم کُرد هستم
خیانت رضا ضراب به ابرو گوندش | پای خواننده حادیثه در میان است!خیانت رضا ضراب به ابرو گوندش | پای خواننده حادیثه در میان است!اعتراض ۲۸۰ هنرمند تئاتر خیابانی به ناعدالتی‌هااعتراض ۲۸۰ هنرمند تئاتر خیابانی به ناعدالتی‌هاعذرخواهی محسن نامجو از کسانی که مورد آزار او قرار گرفته‌اندعذرخواهی محسن نامجو از کسانی که مورد آزار او قرار گرفته‌اندجنیفر لوپز و الکس رودریگز جدایی خود را به صورت رسمی اعلام کردندجنیفر لوپز و الکس رودریگز جدایی خود را به صورت رسمی اعلام کردندمتن احساسی هنگامه قاضیانی برای محسن چاوشیمتن احساسی هنگامه قاضیانی برای محسن چاوشیجنیفر لوپز از الکس رودریگز طلاق گرفت؟ + عکسجنیفر لوپز از الکس رودریگز طلاق گرفت؟ + عکساقدام عجیب علی انصاریان روی فرش قرمز جشنواره فیلم ایتالیااقدام عجیب علی انصاریان روی فرش قرمز جشنواره فیلم ایتالیاشرط خانواده مقتول برای بخشش حمید صفتشرط خانواده مقتول برای بخشش حمید صفتراه همایون از استاد شجریان جدا شده است؟راه همایون از استاد شجریان جدا شده است؟علت نصب نشدن سنگ مزار بانوی مجسمه‌ساز پس از هفت ماهعلت نصب نشدن سنگ مزار بانوی مجسمه‌ساز پس از هفت ماهابتلای حسام نواب صفوی به کرونا + عکسابتلای حسام نواب صفوی به کرونا + عکسکیم کارداشیان به جمع میلیاردرها پیوستکیم کارداشیان به جمع میلیاردرها پیوستابتلای مانی رهنما و همسرش صبا راد به کروناابتلای مانی رهنما و همسرش صبا راد به کرونامعروف بودن حمید صفت ضامن آزادی‌اش می‌شود؟معروف بودن حمید صفت ضامن آزادی‌اش می‌شود؟موی خواننده مشهور به حراج گذاشته شد!موی خواننده مشهور به حراج گذاشته شد!واکنش رضا صادقی به حکم اعدام حمید صفتواکنش رضا صادقی به حکم اعدام حمید صفتحمید صفت به اعدام محکوم شدحمید صفت به اعدام محکوم شدشوخی رحیم شهریاری با دروغ سیزده! + عکسشوخی رحیم شهریاری با دروغ سیزده! + عکسکپی کاری مدونا جنجال به پا کرد + عکسکپی کاری مدونا جنجال به پا کرد + عکساکبر نیکزاد خواننده خسرو خوبان درگذشتاکبر نیکزاد خواننده خسرو خوبان درگذشتتبریک نوروزی آیدین آغداشلو و یک تابلوی زیبا + عکستبریک نوروزی آیدین آغداشلو و یک تابلوی زیبا + عکسامیر تتلو با کمپانی « یونیورسال » قرارداد بستامیر تتلو با کمپانی « یونیورسال » قرارداد بستتکذیب خبر ابتلای محسن چاوشی به کرونا + عکستکذیب خبر ابتلای محسن چاوشی به کرونا + عکسماجرای ممنوع‌التصویری حامد همایون و جواد کاظمیانماجرای ممنوع‌التصویری حامد همایون و جواد کاظمیانافشاگری دمی لواتو، خواننده زن درباره آزار دیدنش در نوجوانیافشاگری دمی لواتو، خواننده زن درباره آزار دیدنش در نوجوانی
ادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکس