ads
Tuesday, 20 April 2021|سه شنبه، 31 فروردين، 1400|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 45 نفر

مروری بر گذشته

ضبط برنامه خندوانه متوقف شد؟
ضبط برنامه خندوانه متوقف شد؟
زلزله سوپر لیگ اروپا | تغییرات گسترده در دنیای فوتبال
زلزله سوپر لیگ اروپا | تغییرات گسترده در دنیای فوتبال
فال روزانه سه شنبه 24 فروردین 1400
فال روزانه سه شنبه 24 فروردین 1400
محسن قاضی مرادی به خاک سپرده شد + عکس
محسن قاضی مرادی به خاک سپرده شد + عکس
پیشخوان روزنامه های شنبه 28 فروردین 1400
پیشخوان روزنامه های شنبه 28 فروردین 1400
بهروز وثوقی: تهمت‌های ناروای کینه‌ورزان در من بدون اثر است
بهروز وثوقی: تهمت‌های ناروای کینه‌ورزان در من بدون اثر است
نادر دست نشان درگذشت
نادر دست نشان درگذشت
فال روزانه چهارشنبه 25 فروردین 1400
فال روزانه چهارشنبه 25 فروردین 1400
شکسته شدن رکورد پرفروش‌ترین فیلم در دوران کرونا
شکسته شدن رکورد پرفروش‌ترین فیلم در دوران کرونا
فال روزانه دوشنبه 30 فروردین 1400
فال روزانه دوشنبه 30 فروردین 1400
واکسن های چینی توان مقابله با ویروس کرونا را ندارند!
واکسن های چینی توان مقابله با ویروس کرونا را ندارند!
پیشخوان روزنامه های ورزشی دوشنبه 30 فروردین 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی دوشنبه 30 فروردین 1400
تخلف فیلیمو، نماوا و روبیکا در محاسبه ترافیک داخلی برای کاربران!
تخلف فیلیمو، نماوا و روبیکا در محاسبه ترافیک داخلی برای کاربران!
افشاگری بهروز وثوقی درباره عاملین ممنوع الکار شدنش پس از انقلاب
افشاگری بهروز وثوقی درباره عاملین ممنوع الکار شدنش پس از انقلاب
پیشخوان روزنامه های یکشنبه 22 فروردین 1400
پیشخوان روزنامه های یکشنبه 22 فروردین 1400
پیشخوان روزنامه های شنبه 21 فروردین 1400
پیشخوان روزنامه های شنبه 21 فروردین 1400
فصل جدید سریال روزگار جوانی پس از دو دهه به روی آنتن می رود
فصل جدید سریال روزگار جوانی پس از دو دهه به روی آنتن می رود
اقدام عجیب علی انصاریان روی فرش قرمز جشنواره فیلم ایتالیا
اقدام عجیب علی انصاریان روی فرش قرمز جشنواره فیلم ایتالیا
ساخت سریالی درباره بزرگترین سرقت هنری جهان
ساخت سریالی درباره بزرگترین سرقت هنری جهان
لیگ قهرمانان آسیا - مرحله گروهی
لیگ قهرمانان آسیا - مرحله گروهی

آیدین آغداشلو: در پی حذف من هستند/ پاسخ به شش سال شایعه سازی

تاریخ انتشار: دوشنبه، 25 اسفند، 1399 سینما، هنرمندان و ورزشکاران ، هنرمندان ایران
+ A -

آیدین آغداشلو در گفتگو با هومن مرتضوی، مجسمه ساز و گرافیست گفته است: قصه‌ی من این است که در معرض بی‌انصافی عظیمی قرار گرفته‌ام. قصه این است که آدمی که با قدرت هیچ‌ رابطه‌ ی مستقیم یا غیر مستقیمی نداشته در معرض زشت‌ترین و رکیک‌ترین افتراها به قصد حذف شدن قرار گرفته است. نامه‌ی اعمال من گواه است: آدمی که هزاران نقاشی کشیده، نزدیک به ۱۵ جلد کتاب دارد، صدها جلسه سخنرانی کرده و هزاران شاگرد تعلیم داده است.

او گفت: من نه آدم متفاوتی هستم، نه آدم یگانه‌ای هستم ، یک آدم معمولی هستم و حتماً خطاهای بسیاری هم در زندگی کرده‌ام، اما نه از این خطاهایی که مقاله نیویورک‌تایمز و منبع بلاگر دروغ‌پردازش می‌گویند. این‌ها سندسازی و جعل است تا بتوانند هدف دیگری را با آن بپوشانند. هدف حذف مرا. قطعاً من آدم کاملی نیستم ولی سعی کردم به هر قیمت و هر ضرب و زوری مستقل بمانم. ایستاده‌ام و کارم را کرده‌ام. سوال هم از من کرده‌اند و به سوالات مختلف و متعدد پاسخ داده‌ام. بارها هم بابت اندیشه‌ام و اینکه موضعم چیست بازجویی شده‌ام. اما خودم را هیچ‌وقت به هیچ قدرتی و هیچ حاکمی وابسته نکرده‌ام. اگر هم کار کرده‌ام به خاطر مردم بوده است و نه به دستور دولت‌های گذرا. همیشه سعی کرده‌ام مستقل بمانم و مستقل هم هستم.

آغداشلو توضیح داد : ماجرا این است که مدت ۵-۶ سال است که من و شاید بیش از یک صد نفر از اهل فرهنگ و هنر مملکت، توسط یک وبلاگ‌نویس زرد ساکن نیویورک در معرض افترا و فحاشی گسترده‌ای قرار گرفته‌ایم. اینکه این افتراها از کجا تامین می‌شود و آبشخورش کجاست، بحث مفصلی‌ است. اما در مورد شخص من، نوع اتهامات دور از عقل‌ترین و گسترده‌ترین بوده است. به هر آن چه که می‌تواند در ذهن کسی بگنجد متهم شدم. حتی عنوان شد که عکس پدرم، عکس پدرم نیست! به قول جوزف گوبلز، اگر یک دروغ بزرگ را مدام تکرار کنی مردم باورش خواهند کرد. این هتاکی‌های کور و انباشته شده اسباب ناراحتی خانواده‌، دوستان و اطرافیانم را فراهم کردند و مجموعه‌ی خدمات فرهنگی من − که کم هم نیست − تماماً نفی و انکار شد. این ماجرا ادامه داشت و ماهی دو یا سه بار یک اختراع تازه‌ و یک افترا و تهمت بدون سند و مدرکی مطرح شد. این آدم در هیچ دادگاهی در ایران یا آمریکا حاضر نمی‌شود و مخفیانه زندگی می‌کند. حتی در یکی از این متون به مرگ من و صحنه‌آرایی مرگ من اشاره شد به نشانه‌ی تمایل شدید نویسنده به اینکه مرا در حال مرگ مجسم کند! این دیگر نه یک «افشاگری» اجتماعی، که تجسم یک کینه‌ی شخصی و بی حد و حصر بود. هر کسی به چیزی متهم بود. مثلاً فلان مدیر فرهنگی به سرقت از موزه یا فلان خوشنویس به جعل یا رونویسی از روی خط خودش متهم شد. مشخص بود که اینجا هدف آشکاری در کار است تا آدم‌ها را حذف کند. این حذف شامل حذف مالی هم بود، طوری‌که اعلام کرده بودند بازار فروش فلان خوشنویس را به صفر و یا فلان شاعر و ترانه‌سرا را به بیکاری مطلق رسانده‌اند. اما من با اتهامات متعددی مواجه شدم که بسیار بیشتر از اتهاماتی بود که شامل بقیه شده بود. به این اتهامات هیچ پاسخی ندادم. تا به این لحظه هم اسم کسی را در جایی نبرده‌ام. اما در طراحی توطئه‌ی حذف، به علل مختلف این‌طور به نظر رسید که هر نوع اتهامی جایز است. پس رفته رفته شدت این اتهامات حیرت‌انگیز بالاتر رفت تا به افتراهای جنسی رسید. بهتان‌هایی که سرشار از تناقض بود و این تناقض‌ها رفته رفته آشکار شد. اما همین خمیرمایه‌ی دروغین اسباب کار خبرنگار ایرانی روزنامه نیویورک‌تایمز شد تا به آن پر و بال بدهد که نویسنده‌ی مقاله نیز خود به این وابستگی و ارتباط اشاره کرده. اما وضعیت اتهام‌های زده شده یکسان نبود. دو یا سه نفر در این میان تکذیب کردند و بقیه هم صاحب هویت نبودند و بی‌نام و نشان بودند. برای اینکه توجیه شود چرا صاحب اسمی نیستند و چرا از من شکایت نمی‌کنند − تا به این لحظه حتی یک شکایت هم بر علیه من مطرح نشده − قصه‌ی پوچ و نامربوط وصل بودن من به قدرت را بی هیچ سندی عنوان کردند. از این لحظه است که در صندوقچه پاندورا باز می‌شود.

استاد نقاش با ذکر این نکته که همین الان یکی از دلشکستگی‌هایم این است که بعضی از دوستان و همکاران قدیمی‌ام این روزها ساکت نشسته‌اند و حرف حق را نمی‌زنند و از آن‌ها گله دارم و دلشکسته هستم، گفته است:اگر جامعه‌ای در مقابل افترا، دروغ و بهتان به دست‌پرورده‌ی خودش و در حق آدمی که خودش او را برکشیده ساکت بنشیند و فرض کند خود آن آدم وارد و خبره‌ است و خودش از عهده برمی‌آید و پاسخ آدم‌های بی‌انصاف را می‌دهد، درست نیست و هیچ‌وقت این اتفاق نمی‌افتد. اگر جامعه به تکلیف خودش عمل نکند این اتفاق نمی‌افتد.

او درباره سرانجام شکایتش از روزنامه نیویورک تایمز گفت: خواستم از روزنامه‌ی نیویورک تایمز به خاطر دروغ‌هایی که نوشته بود شکایت کنم، به من گفتند وارد این مقوله نشوم چون نیویورک تایمز پشت سر خبرنگار غیرحرفه‌ای و کارنابلدش میلیون‌ها دلار بیمه دارد! یعنی اگر شما شکایت کنید و در دادگاه هم نادرستی ادعا ثابت شود − که ثابت هم می‌شود − همان چند میلیون دلار بیمه خلاصش می‌کند! البته من چنین پولی ندارم که بتوانم پابه‌پای این روزنامه هزینه‌ی وکیل و دادگاه و غیره را بپردازم. با این قدرت چه‌کار می‌خواهید بکنید؟ با این قدرتی که دارد از ابزار خودش سوءاستفاده می‌کند چه‌ می‌شود کرد؟

نقاش خاطرات انهدام خاطر نشان کرد: به سانسور اعتقاد ندارم. معتقدم آزادی بیان باید وجود داشته باشد. معتقدم اگر انسان سانسور شود آرام آرام خودسانسوری می‌کند و آدمی که خودسانسوری کند لال می‌شود. آدم لال به چه درد جامعه‌ی حتی یک‌سونگر می‌خورد؟ من به آزادی و برابری زن و مرد معتقدم. بروید نقاشی‌هایم را نگاه کنید. ببینید چه تعداد نقاشی درباره‌ی انسان رنج‌دیده و صدمه خورده کشیده‌ام. سری نقاشی‌های «خاطرات انهدام» سند من است، در خاطرات انهدام اگر هم بنا، کاسه، قطعه خط، یا مینیاتوری منهدم شده، نشانه‌ی آدمی است که در پشت آن قرار گرفته. اگر کسی به من بگوید ۸۰ سال عمر کردی و چه حاصلی دادی، می‌گویم برو کتاب‌هایم را ورق بزن. خیلی ساده است. هنر باید غیر مستقیم باشد. من همه حرف‌هایم را زده‌ام. درباره‌ی زنان زیاد حرف زده‌ام. هیچ‌کس نمی‌تواند به من بگوید که به برابری انسان‌ها اعتقاد ندارم. هیچ‌کس جرات ندارد ادعا کند که به موقعیت زن در طول تاریخ بی‌اعتنا بوده‌ام. اگر ۴۰ نقاشی «خاطرات انهدام» و «معما» کشیده باشم ۳۰ تایش درباره زنان است. مردهایی که در معرض انهدام قرار گرفته باشند را خیلی کمتر از زنان کشیده‌ام. پس چطور می‌شود یک نفر رویش بشود ادعا کند نسبت به سرنوشت تاریخی زنان بی‌اعتنا بوده‌ام؟

آغداشلو یادآوری کرد: یک کسی قبل از انقلاب ممکن است فکر کند که اگر در دستگاه دولتی کار کند مثمر ثمر باشد و چند موزه بسازد. من هم آن‌جوری فکر می‌کردم ولی الان آن‌طور فکر نمی‌کنم. نه! حاصل کارم را به مردم داده‌ام. حقوقم از حقوق منشی‌ام کمتر بود. مگر صاحب چه شدم؟ این را درباره من اصلاح کنید: من بستانی از هیچ حکومتی نداشتم. با این دولت‌ها هم بده بستانی نداشتم. هر دو هم راضی هستیم. دولت اکراه دارد که کاری از من بخواهد چون چیزهایی که من دارم دلخواه او نیست، و الا چرا بی هیچ خطایی و به خاطر افکارم باید ممنوع‌الخروج و بازجویی می‌شدم و بارها و بارها مورد سوال قرار می‌گرفتم؟ این نشانه‌ی رضایت از من نیست. پیش از انقلاب موزه‌هایی را ساختم که قبل از من وجود نداشت. موزه رضا عباسی را من تاسیس کردم. در ایام بعد از انقلاب تنها لطفی که به من شد این بود که تحمل شدم من معلم نقاشی هستم و بس. چیزی از این بابت به من عاید نشده است. این دروغ‌های پرتی که مطرح شد انصاف نبود. روضه نمی‌خواهم بخوانم اما من که الان دارم با شما صحبت می‌کنم صاحب مال و منالی نیستم.

گفتنی ست مصاحبه آیدین آغداشلو در شماره اسفند ماه مجله تجربه قریب به ۱۲ هزار کلمه است که به پرسش های مختلفی از سبک کاری، شائبه کپی بودن آثارش، زندگی فروغ فرخزاد ، جنبش من هم تا خلق رکورد ۱۲ میلیاردی در حراج اخیر تهران پاسخ داده است.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 برچسب ها

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

تلویزیون سریال‌های عطاران را می‌خواهد، خودش را نه!تلویزیون سریال‌های عطاران را می‌خواهد، خودش را نه!زندگی نامزد رونالدو سریال می‌شودزندگی نامزد رونالدو سریال می‌شودگلایه جعفر دهقان از گرانی‌ها: حقوقم کفاف پول بنزین ماشینم را نمی‌دهد!گلایه جعفر دهقان از گرانی‌ها: حقوقم کفاف پول بنزین ماشینم را نمی‌دهد!جزئیات مراسم اسکار ۲۰۲۱ اعلام شدجزئیات مراسم اسکار ۲۰۲۱ اعلام شدسعید آقاخانی به کرونا مبتلا شدسعید آقاخانی به کرونا مبتلا شدشکسته شدن رکورد پرفروش‌ترین فیلم در دوران کروناشکسته شدن رکورد پرفروش‌ترین فیلم در دوران کرونادستمزد هجده میلیاردی محمدرضا گلزار برای اجرای مسابقه هفت خان!دستمزد هجده میلیاردی محمدرضا گلزار برای اجرای مسابقه هفت خان!ارشاد خواستار سانسور حجاب زنان دراکولا مهران مدیری شدارشاد خواستار سانسور حجاب زنان دراکولا مهران مدیری شدفصل جدید سریال روزگار جوانی پس از دو دهه به روی آنتن می رودفصل جدید سریال روزگار جوانی پس از دو دهه به روی آنتن می رودبازسازی فیلم معروف گوزن‌ها با بازی بهروز وثوقیبازسازی فیلم معروف گوزن‌ها با بازی بهروز وثوقیسخنان جنجالی بهنوش بختیاری درباره گرانی، انتخابات و مسائل جنسی در صداوسیماسخنان جنجالی بهنوش بختیاری درباره گرانی، انتخابات و مسائل جنسی در صداوسیماعکس جنجالی محسن افشانی در کنار سعید طوسیعکس جنجالی محسن افشانی در کنار سعید طوسیآکتور پس از قورباغه | دومین سریال نوید محمدزادهآکتور پس از قورباغه | دومین سریال نوید محمدزادهژاله علو در ۹۴ سالگی چه می‌کند؟ژاله علو در ۹۴ سالگی چه می‌کند؟رکورد فروش اکران آنلاین در ایران شکسته شدرکورد فروش اکران آنلاین در ایران شکسته شدیک سال زندان به محکومیت‌های افشین پرورش اضافه شدیک سال زندان به محکومیت‌های افشین پرورش اضافه شدمحسن قاضی مرادی به خاک سپرده شد + عکسمحسن قاضی مرادی به خاک سپرده شد + عکسساخت سریالی درباره بزرگترین سرقت هنری جهانساخت سریالی درباره بزرگترین سرقت هنری جهانفصل پایانی بازی تاج و تخت بازسازی می‌شود؟فصل پایانی بازی تاج و تخت بازسازی می‌شود؟کنایه‌های فریبرز عرب‌نیا به مسئولینکنایه‌های فریبرز عرب‌نیا به مسئولینبهرام رادان و پریناز ایزدیار در نقش ناصرالدین‌شاه و جیران + عکسبهرام رادان و پریناز ایزدیار در نقش ناصرالدین‌شاه و جیران + عکسمحسن قاضی مرادی درگذشت + زمان و مکان تشییعمحسن قاضی مرادی درگذشت + زمان و مکان تشییعتوضیحات پدر باران کوثری درباره وضعیت سلامت دخترشتوضیحات پدر باران کوثری درباره وضعیت سلامت دخترشضبط برنامه خندوانه متوقف شد؟ضبط برنامه خندوانه متوقف شد؟سعید آقاخانی: جرأت نمی‌کردم بگویم کُرد هستمسعید آقاخانی: جرأت نمی‌کردم بگویم کُرد هستم
خیانت رضا ضراب به ابرو گوندش | پای خواننده حادیثه در میان است!خیانت رضا ضراب به ابرو گوندش | پای خواننده حادیثه در میان است!اعتراض ۲۸۰ هنرمند تئاتر خیابانی به ناعدالتی‌هااعتراض ۲۸۰ هنرمند تئاتر خیابانی به ناعدالتی‌هاعذرخواهی محسن نامجو از کسانی که مورد آزار او قرار گرفته‌اندعذرخواهی محسن نامجو از کسانی که مورد آزار او قرار گرفته‌اندجنیفر لوپز و الکس رودریگز جدایی خود را به صورت رسمی اعلام کردندجنیفر لوپز و الکس رودریگز جدایی خود را به صورت رسمی اعلام کردندمتن احساسی هنگامه قاضیانی برای محسن چاوشیمتن احساسی هنگامه قاضیانی برای محسن چاوشیجنیفر لوپز از الکس رودریگز طلاق گرفت؟ + عکسجنیفر لوپز از الکس رودریگز طلاق گرفت؟ + عکساقدام عجیب علی انصاریان روی فرش قرمز جشنواره فیلم ایتالیااقدام عجیب علی انصاریان روی فرش قرمز جشنواره فیلم ایتالیاشرط خانواده مقتول برای بخشش حمید صفتشرط خانواده مقتول برای بخشش حمید صفتراه همایون از استاد شجریان جدا شده است؟راه همایون از استاد شجریان جدا شده است؟علت نصب نشدن سنگ مزار بانوی مجسمه‌ساز پس از هفت ماهعلت نصب نشدن سنگ مزار بانوی مجسمه‌ساز پس از هفت ماهابتلای حسام نواب صفوی به کرونا + عکسابتلای حسام نواب صفوی به کرونا + عکسکیم کارداشیان به جمع میلیاردرها پیوستکیم کارداشیان به جمع میلیاردرها پیوستابتلای مانی رهنما و همسرش صبا راد به کروناابتلای مانی رهنما و همسرش صبا راد به کرونامعروف بودن حمید صفت ضامن آزادی‌اش می‌شود؟معروف بودن حمید صفت ضامن آزادی‌اش می‌شود؟موی خواننده مشهور به حراج گذاشته شد!موی خواننده مشهور به حراج گذاشته شد!واکنش رضا صادقی به حکم اعدام حمید صفتواکنش رضا صادقی به حکم اعدام حمید صفتحمید صفت به اعدام محکوم شدحمید صفت به اعدام محکوم شدشوخی رحیم شهریاری با دروغ سیزده! + عکسشوخی رحیم شهریاری با دروغ سیزده! + عکسکپی کاری مدونا جنجال به پا کرد + عکسکپی کاری مدونا جنجال به پا کرد + عکساکبر نیکزاد خواننده خسرو خوبان درگذشتاکبر نیکزاد خواننده خسرو خوبان درگذشتتبریک نوروزی آیدین آغداشلو و یک تابلوی زیبا + عکستبریک نوروزی آیدین آغداشلو و یک تابلوی زیبا + عکسامیر تتلو با کمپانی « یونیورسال » قرارداد بستامیر تتلو با کمپانی « یونیورسال » قرارداد بستتکذیب خبر ابتلای محسن چاوشی به کرونا + عکستکذیب خبر ابتلای محسن چاوشی به کرونا + عکسماجرای ممنوع‌التصویری حامد همایون و جواد کاظمیانماجرای ممنوع‌التصویری حامد همایون و جواد کاظمیانافشاگری دمی لواتو، خواننده زن درباره آزار دیدنش در نوجوانیافشاگری دمی لواتو، خواننده زن درباره آزار دیدنش در نوجوانی
ادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکس