ads
Tuesday, 20 April 2021|سه شنبه، 31 فروردين، 1400|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 62 نفر

مروری بر گذشته

ربات سوفیا آهنگ می‌سازد و نقاشی می‌کشد
ربات سوفیا آهنگ می‌سازد و نقاشی می‌کشد
واکنش جنجالی وزیر ارتباطات به پیروزی استقلال در لیگ قهرمانان آسیا
واکنش جنجالی وزیر ارتباطات به پیروزی استقلال در لیگ قهرمانان آسیا
پیشخوان روزنامه های شنبه 21 فروردین 1400
پیشخوان روزنامه های شنبه 21 فروردین 1400
واکنش دواین جانسون به درخواست هوادارانش برای رئیس‌جمهور شدن
واکنش دواین جانسون به درخواست هوادارانش برای رئیس‌جمهور شدن
فال روزانه دوشنبه 30 فروردین 1400
فال روزانه دوشنبه 30 فروردین 1400
لیگ قهرمانان آسیا - مرحله گروهی
لیگ قهرمانان آسیا - مرحله گروهی
پیشخوان روزنامه های دوشنبه 23 فروردین 1400
پیشخوان روزنامه های دوشنبه 23 فروردین 1400
آکتور پس از قورباغه | دومین سریال نوید محمدزاده
آکتور پس از قورباغه | دومین سریال نوید محمدزاده
کشف علت سختی درمان کرونا توسط محققان ایرانی
کشف علت سختی درمان کرونا توسط محققان ایرانی
پیشخوان روزنامه های شنبه 28 فروردین 1400
پیشخوان روزنامه های شنبه 28 فروردین 1400
تخلف فیلیمو، نماوا و روبیکا در محاسبه ترافیک داخلی برای کاربران!
تخلف فیلیمو، نماوا و روبیکا در محاسبه ترافیک داخلی برای کاربران!
دستمزد بازیگران در شبکه نمایش خانگی هر ماه 500 میلیون تومان!
دستمزد بازیگران در شبکه نمایش خانگی هر ماه 500 میلیون تومان!
فصل پایانی بازی تاج و تخت بازسازی می‌شود؟
فصل پایانی بازی تاج و تخت بازسازی می‌شود؟
نحوه ریست فکتوری گوشی و تبلت های اندرویدی به زبان ساده
نحوه ریست فکتوری گوشی و تبلت های اندرویدی به زبان ساده
تایید هویت دو مرحله ای واتساپ را در گوشی های اندرویدی
تایید هویت دو مرحله ای واتساپ را در گوشی های اندرویدی
فصل جدید سریال روزگار جوانی پس از دو دهه به روی آنتن می رود
فصل جدید سریال روزگار جوانی پس از دو دهه به روی آنتن می رود
فال روزانه یکشنبه 22 فروردین 1400
فال روزانه یکشنبه 22 فروردین 1400
فال روزانه یکشنبه 29 فروردین 1400
فال روزانه یکشنبه 29 فروردین 1400
جایزه شش میلیون دلاری برای مقتدرترین فاتح آسیا!
جایزه شش میلیون دلاری برای مقتدرترین فاتح آسیا!
لیگ قهرمانان آسیا - مرحله گروهی
لیگ قهرمانان آسیا - مرحله گروهی

تقویم نجومی سال ۱۴۰۰ ؛‌ رصد خورشید گرفتگی، ماه گرفتگی، چند بارش شهابی و ابرماه

تاریخ انتشار: چهارشنبه، 4 فروردين، 1400 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

تقویم نجومی سال ۱۴۰۰ همانند سال ۹۹ برای علاقه‌مندان به پدیده‌های نجومی شگفت‌انگیز خواهد بود. در این سال با پدیده‌هایی چون عبور دنبال دار لئونارد، رصد دو خورشید گرفتگی، دو ماه گرفتگی، چند بارش شهابی و چند ابر ماه مواجه خواهیم بود.

علاقه‌مندان به پدیده‌های نجومی که در سال ۹۹ فرصت رصد مهم‌ترین پدیده‌ها را نداشتند، تقویم نجومی سال ۱۴۰۰ برای آنها امکان رصد دو خورشید گرفتگی، دو ماه گرفتگی، عبور دنبال دار لئونارد، چند بارش شهابی و چند ابر ماه را به همراه خواهد داشت. در ادامه جزئیات رصد رویدادهای تقویم نجومی سال ۱۴۰۰ را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

رصد سه ابرماه

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران عنوان کرد تقویم نجومی سال ۱۴۰۰ سه ابرماه را برای علاقه‌مندان به پدیده‌های نجومی به همراه دارد. وی افزود نخستین ابر ماه با توجه به اینکه در ساعت ۸ و ۳ دقیقه صبح روز سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ ماه کامل خواهد شد، شب قبل آن یعنی دوشنبه شب ماه کامل یک ابرماه خواهد بود که بومیان آمریکا با توجه به فصل بهار این ماه کامل را به عنوان یک ابرماه صورتی می‌شناسند.

در شامگاه چهارشنبه ۵ خرداد دومین ابرماه رخ می‌دهد. وی افزود در ساعت ۱۵ و ۴۴ دقیقه روز ۵ خرداد ماه کامل خواهد شد. البته با توجه به اینکه این ابرماه با ماه گرفتگی در این شب مواجه است، به این پدیده ابرماه خونین یا ابرماه سرخ گفته می‌شود.

در پنجشنبه شب ۳ تیر ۱۴۰۰ شاهد آخرین ابرماه سال ۱۴۰۰ خواهیم بود و ماه در ساعت ۲۳ و ۱۰ دقیقه این شب به حالت کامل خود در می‌آید. وی افزود بومیان آمریکا به این ماه کامل ابرماه توت فرنگی می‌گویند. البته در زمان مشاهده ابرماه شاهد تغییر رنگ یا شکل ماه نخواهیم بود و چنین نامگذاری فقط قراردادی است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در ادامه بیان کرد ابرماه هنگامی ایجاد خواهد شد که ماه به وضعیت ماه کامل برسد و در کمترین فاصله با زمین قرار بگیرد که در چنین وضعیتی قطر آن از دیگر ماه‌های کامل بزرگ‌تر و درخشان‌تر خواهد بود. وی لحظه طلوع و غروب ابرماه را بهترین زمان برای مشاهده و عکاسی از آن دانست و گفت در این زمان می‌توان با ترکیب مناظر طبیعی نظیر کوه‌ها، درختان و بناهای معروف یک تصویر فوق‌العاده از ابرماه را به ثبت رساند.

دو ماه گرفتگی و دو خورشید گرفتگی

مهندس مسعود عتیقی در ادامه بیان کرد در تقویم نجومی ۱۴۰۰ با دو ماه گرفتگی و دو خورشید گرفتگی مواجه خواهیم بود، اما متاسفانه امکان رصد آنها از ایران امکان‌پذیر نیست. وی افزود نخستین ماه گرفتگی در روز چهارشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۰ رخ می‌دهد که یک خسوف کامل خواهد بود. این پدیده نجومی را می‌توان از قاره استرالیا، جنوب شرق آسیا، غرب امریکای شمالی و جنوبی و قطب شمال رصد کرد. همچنین اقیانوس‌های اطلس، آرام و هند جزو پهنه‌های آبی محسوب می‌شوند که امکان مشاهده این ماه گرفتگی در آنها وجود خواهد داشت.

نخستین خورشید گرفتگی از نوع حلقوی نیز در روز پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ رخ خواهد داد که در این زمان کره ماه در اوج زمینی خود قرار داشته و فاصله آن با زمین به ۴۰۴ هزار کیلومتر خواهد رسید، از این رو ماه قادر نیست دایره خورشید را به صورت کامل بپوشاند و به همین دلیل خورشید گرفتگی حلقوی رخ خواهد داد. این کسوف حلقوی را می‌توان در شرق کشور روسیه، غرب گرینلند و در کشور کانادا مشاهده کرد و همچنین در شمال کشور امریکا، قاره اروپا، بیشتر مناطق روسیه و اقیانوس آرام نیز به شکل جزئی قابل رصد خواهد بود.

دومین ماه گرفتگی از نوع گرفت جزئی در شبانگاه پنجشنبه ۲۷ آبان و بامداد جمعه ۲۷ آبان رخ خواهد داد. این پدیده در اکثر قسمت‌های اروپا، قسمت بزرگی از آسیا، استرالیا، شمال غرب افریقا، شمال و جنوب آمریکا همراه با اقیانوس‌های آرام، اطلس و هند به صورت جزئی قابل رصد است. دومین خورشید گرفتگی این سال نیز در شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ در جنوبگان و قطب جنوب قابل رصد بوده و این گرفت در افریقای جنوبی به صورت جزئی مشاهده می‌شود.

رصد چند بارش شهابی

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در ادامه بیان کرد در تقویم نجومی ۱۴۰۰ با چند بارش شهابی مواجه خواهیم بود که از بین آنها به جز بارش اتا دلوی و تقریبا بارش‌های نیمه نخست امسال و همچنین بارش‌های جباری در مهرماه، اسدی در اواخر آبان ماه و دو پیکری در آذرماه که به دلیل وجود نورماه نمی‌توان آنها را مشاهده کرد و این بارش‌ها نیز تعداد شهاب زیادی به همراه ندارند، دو بارش شهابی در سال ۱۴۰۰ برای مشاهده بسیار مطلوب خواهند بود.

وی افزود بارش شهابی برساوشی یکی از این بارش‌های قابل رصد محسوب می‌شود که در اواسط تابستان و در بامداد جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ به اوج خود می‌رسد. عتیقی بیان کرد به دلیل  اینکه ماه در این زمان در وضعیت هلال افزاینده قرار دارد و قبل از نیمه شب غروب می‌کند، بامداد جمعه تقریبا بدون حضور نور مزاحم ماه می‌توان شهاب‌ها و به خصوص آذرگوی‌های این بارش شهابی را مشاهده کرد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در ادامه بیان کرد دومین و آخرین بارش شهابی قابل رصد سال ۱۴۰۰ بارش ربعی یا کوادرانتی است که این بارش در بامداد سه شنبه ۱۴ دی ۱۴۰۰ بدون حضور نور ماه و با ۱۰۰ شهاب در ساعت به خوبی قابل مشاهد خواهد بود.

عبور دنبال دار لئونارد

عتیقی بیان کرد در سال ۱۴۰۰ عبور دنباله دار C/۲۰۰۱ A۱ یا همان دنباله دار لئونارد خبرساز خواهد شد. وی افزود این دنباله‌دار در شبانگاه یکشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۰ به کمترین فاصله با زمین و در شبانگاه دوشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۰ به کمترین فاصله با مهر تابان خواهد رسید. همچنین احتمال دارد قدر روشنایی آن ۵ و یا حتی به ۴ هم برسد که شرایط بسیار مناسبی برای مشاهده با چشم غیر مسلح خواهد بود.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

تلویزیون سریال‌های عطاران را می‌خواهد، خودش را نه!تلویزیون سریال‌های عطاران را می‌خواهد، خودش را نه!زندگی نامزد رونالدو سریال می‌شودزندگی نامزد رونالدو سریال می‌شودگلایه جعفر دهقان از گرانی‌ها: حقوقم کفاف پول بنزین ماشینم را نمی‌دهد!گلایه جعفر دهقان از گرانی‌ها: حقوقم کفاف پول بنزین ماشینم را نمی‌دهد!جزئیات مراسم اسکار ۲۰۲۱ اعلام شدجزئیات مراسم اسکار ۲۰۲۱ اعلام شدسعید آقاخانی به کرونا مبتلا شدسعید آقاخانی به کرونا مبتلا شدشکسته شدن رکورد پرفروش‌ترین فیلم در دوران کروناشکسته شدن رکورد پرفروش‌ترین فیلم در دوران کرونادستمزد هجده میلیاردی محمدرضا گلزار برای اجرای مسابقه هفت خان!دستمزد هجده میلیاردی محمدرضا گلزار برای اجرای مسابقه هفت خان!ارشاد خواستار سانسور حجاب زنان دراکولا مهران مدیری شدارشاد خواستار سانسور حجاب زنان دراکولا مهران مدیری شدفصل جدید سریال روزگار جوانی پس از دو دهه به روی آنتن می رودفصل جدید سریال روزگار جوانی پس از دو دهه به روی آنتن می رودبازسازی فیلم معروف گوزن‌ها با بازی بهروز وثوقیبازسازی فیلم معروف گوزن‌ها با بازی بهروز وثوقیسخنان جنجالی بهنوش بختیاری درباره گرانی، انتخابات و مسائل جنسی در صداوسیماسخنان جنجالی بهنوش بختیاری درباره گرانی، انتخابات و مسائل جنسی در صداوسیماعکس جنجالی محسن افشانی در کنار سعید طوسیعکس جنجالی محسن افشانی در کنار سعید طوسیآکتور پس از قورباغه | دومین سریال نوید محمدزادهآکتور پس از قورباغه | دومین سریال نوید محمدزادهژاله علو در ۹۴ سالگی چه می‌کند؟ژاله علو در ۹۴ سالگی چه می‌کند؟رکورد فروش اکران آنلاین در ایران شکسته شدرکورد فروش اکران آنلاین در ایران شکسته شدیک سال زندان به محکومیت‌های افشین پرورش اضافه شدیک سال زندان به محکومیت‌های افشین پرورش اضافه شدمحسن قاضی مرادی به خاک سپرده شد + عکسمحسن قاضی مرادی به خاک سپرده شد + عکسساخت سریالی درباره بزرگترین سرقت هنری جهانساخت سریالی درباره بزرگترین سرقت هنری جهانفصل پایانی بازی تاج و تخت بازسازی می‌شود؟فصل پایانی بازی تاج و تخت بازسازی می‌شود؟کنایه‌های فریبرز عرب‌نیا به مسئولینکنایه‌های فریبرز عرب‌نیا به مسئولینبهرام رادان و پریناز ایزدیار در نقش ناصرالدین‌شاه و جیران + عکسبهرام رادان و پریناز ایزدیار در نقش ناصرالدین‌شاه و جیران + عکسمحسن قاضی مرادی درگذشت + زمان و مکان تشییعمحسن قاضی مرادی درگذشت + زمان و مکان تشییعتوضیحات پدر باران کوثری درباره وضعیت سلامت دخترشتوضیحات پدر باران کوثری درباره وضعیت سلامت دخترشضبط برنامه خندوانه متوقف شد؟ضبط برنامه خندوانه متوقف شد؟سعید آقاخانی: جرأت نمی‌کردم بگویم کُرد هستمسعید آقاخانی: جرأت نمی‌کردم بگویم کُرد هستم
خیانت رضا ضراب به ابرو گوندش | پای خواننده حادیثه در میان است!خیانت رضا ضراب به ابرو گوندش | پای خواننده حادیثه در میان است!اعتراض ۲۸۰ هنرمند تئاتر خیابانی به ناعدالتی‌هااعتراض ۲۸۰ هنرمند تئاتر خیابانی به ناعدالتی‌هاعذرخواهی محسن نامجو از کسانی که مورد آزار او قرار گرفته‌اندعذرخواهی محسن نامجو از کسانی که مورد آزار او قرار گرفته‌اندجنیفر لوپز و الکس رودریگز جدایی خود را به صورت رسمی اعلام کردندجنیفر لوپز و الکس رودریگز جدایی خود را به صورت رسمی اعلام کردندمتن احساسی هنگامه قاضیانی برای محسن چاوشیمتن احساسی هنگامه قاضیانی برای محسن چاوشیجنیفر لوپز از الکس رودریگز طلاق گرفت؟ + عکسجنیفر لوپز از الکس رودریگز طلاق گرفت؟ + عکساقدام عجیب علی انصاریان روی فرش قرمز جشنواره فیلم ایتالیااقدام عجیب علی انصاریان روی فرش قرمز جشنواره فیلم ایتالیاشرط خانواده مقتول برای بخشش حمید صفتشرط خانواده مقتول برای بخشش حمید صفتراه همایون از استاد شجریان جدا شده است؟راه همایون از استاد شجریان جدا شده است؟علت نصب نشدن سنگ مزار بانوی مجسمه‌ساز پس از هفت ماهعلت نصب نشدن سنگ مزار بانوی مجسمه‌ساز پس از هفت ماهابتلای حسام نواب صفوی به کرونا + عکسابتلای حسام نواب صفوی به کرونا + عکسکیم کارداشیان به جمع میلیاردرها پیوستکیم کارداشیان به جمع میلیاردرها پیوستابتلای مانی رهنما و همسرش صبا راد به کروناابتلای مانی رهنما و همسرش صبا راد به کرونامعروف بودن حمید صفت ضامن آزادی‌اش می‌شود؟معروف بودن حمید صفت ضامن آزادی‌اش می‌شود؟موی خواننده مشهور به حراج گذاشته شد!موی خواننده مشهور به حراج گذاشته شد!واکنش رضا صادقی به حکم اعدام حمید صفتواکنش رضا صادقی به حکم اعدام حمید صفتحمید صفت به اعدام محکوم شدحمید صفت به اعدام محکوم شدشوخی رحیم شهریاری با دروغ سیزده! + عکسشوخی رحیم شهریاری با دروغ سیزده! + عکسکپی کاری مدونا جنجال به پا کرد + عکسکپی کاری مدونا جنجال به پا کرد + عکساکبر نیکزاد خواننده خسرو خوبان درگذشتاکبر نیکزاد خواننده خسرو خوبان درگذشتتبریک نوروزی آیدین آغداشلو و یک تابلوی زیبا + عکستبریک نوروزی آیدین آغداشلو و یک تابلوی زیبا + عکسامیر تتلو با کمپانی « یونیورسال » قرارداد بستامیر تتلو با کمپانی « یونیورسال » قرارداد بستتکذیب خبر ابتلای محسن چاوشی به کرونا + عکستکذیب خبر ابتلای محسن چاوشی به کرونا + عکسماجرای ممنوع‌التصویری حامد همایون و جواد کاظمیانماجرای ممنوع‌التصویری حامد همایون و جواد کاظمیانافشاگری دمی لواتو، خواننده زن درباره آزار دیدنش در نوجوانیافشاگری دمی لواتو، خواننده زن درباره آزار دیدنش در نوجوانی
ادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکس