ads
Tuesday, 20 April 2021|سه شنبه، 31 فروردين، 1400|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 61 نفر

مروری بر گذشته

متن احساسی هنگامه قاضیانی برای محسن چاوشی
متن احساسی هنگامه قاضیانی برای محسن چاوشی
پیشخوان روزنامه های ورزشی دوشنبه 30 فروردین 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی دوشنبه 30 فروردین 1400
نحوه ریست فکتوری گوشی و تبلت های اندرویدی به زبان ساده
نحوه ریست فکتوری گوشی و تبلت های اندرویدی به زبان ساده
کلیپ سیلی خوردن روحانی ساختگی از آب درآمد
کلیپ سیلی خوردن روحانی ساختگی از آب درآمد
فال روزانه سه شنبه 24 فروردین 1400
فال روزانه سه شنبه 24 فروردین 1400
زلزله سوپر لیگ اروپا | تغییرات گسترده در دنیای فوتبال
زلزله سوپر لیگ اروپا | تغییرات گسترده در دنیای فوتبال
سلنا گومز غرق در خون شد + عکس
سلنا گومز غرق در خون شد + عکس
علت نصب نشدن سنگ مزار بانوی مجسمه‌ساز پس از هفت ماه
علت نصب نشدن سنگ مزار بانوی مجسمه‌ساز پس از هفت ماه
فال روزانه جمعه 27 فروردین 1400
فال روزانه جمعه 27 فروردین 1400
رکورد فروش اکران آنلاین در ایران شکسته شد
رکورد فروش اکران آنلاین در ایران شکسته شد
پیشخوان روزنامه های دوشنبه 30 فروردین 1400
پیشخوان روزنامه های دوشنبه 30 فروردین 1400
بهروز وثوقی: تهمت‌های ناروای کینه‌ورزان در من بدون اثر است
بهروز وثوقی: تهمت‌های ناروای کینه‌ورزان در من بدون اثر است
طرز تهیه لوبیا پلو مجلسی
طرز تهیه لوبیا پلو مجلسی
شرط خانواده مقتول برای بخشش حمید صفت
شرط خانواده مقتول برای بخشش حمید صفت
مصرف زیاد شکر فرآیند ترمیم عضلات شما را مختل می‌کند
مصرف زیاد شکر فرآیند ترمیم عضلات شما را مختل می‌کند
مدل‌های افغانستانی کفن‌پوش شدند + عکس
مدل‌های افغانستانی کفن‌پوش شدند + عکس
سنتی که اصغر فرهادی در تلویزیون به وجود آورد
سنتی که اصغر فرهادی در تلویزیون به وجود آورد
بازیگر بازی تاج و تخت: فصل هشتم سریال را ندیده‌ام!
بازیگر بازی تاج و تخت: فصل هشتم سریال را ندیده‌ام!
بهرام رادان و پریناز ایزدیار در نقش ناصرالدین‌شاه و جیران + عکس
بهرام رادان و پریناز ایزدیار در نقش ناصرالدین‌شاه و جیران + عکس
گلشیفته فراهانی هم از تجربه تجاوز در سینمای ایران گفت
گلشیفته فراهانی هم از تجربه تجاوز در سینمای ایران گفت

نگاهی به فعالیت مریخ نورد استقامت ناسا طی یک ماه گذشته در سیاره سرخ

تاریخ انتشار: جمعه، 6 فروردين، 1400 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

بیش از ۱ ماه از آغاز ماموریت مریخ نورد استقامت – Perseverance ناسا در سیاره سرخ می‌گذرد. از این رو قصد داریم در ادامه اقدامات آن را طی یک ماه گذشته مورد بررسی قرار دهیم.

مریخ نورد استقامت در تاریخ ۱۸ فوریه سال ۲۰۲۱ در دهانه جزرو (Jezero) سیاره سرخ با موفقیت فرود آمد و به عنوان پیشرفته‌ترین مریخ‌نورد سازمان ناسا ماموریت خود را برای یافتن نشانه‌ای قطعی از حیات باستانی در مریخ آغاز کرد، اما طی یک ماه گذشته با بررسی سنگ‌های اطراف محل فرود خود نتوانست به یافته‌های مهمی در خصوص حیات باستانی دست پیدا کند و باید همچنان منتظر ماموریت‌های آتی این مریخ نورد باشیم. استقامت به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده تا بتواند از این سیاره تصاویر مختلفی را به زمین ارسال کند و سنگ‌های اطراف خود را با ابزارهای پیشرفته مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.

فعالیت مریخ نورد استقامت ناسا طی یک ماه اخیر

بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده توسط مریخ نورد استقامت، دانشمندان ناسا دریافتند تعدادی زیادی سنگ در اطراف این مریخ نورد از لحاظ شیمیایی به سنگ‌های آتشفشانی روی زمین شبیه هستند و برخی از آنها توسط باد و آب دچار فرسایش شده‌اند. در همین رابطه کنت فارلی، زمین‌شیمی‌دان موسسه فناوری کالیفرنیا و دانشمند ماموریت استقامت عنوان کرد تاکنون تمام کارها با موفقیت و طبق برنامه انجام شده است.

بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، آزمایش‌های علمی اصلی مریخ نورد استقامت چند ماه به طول خواهد انجامید و تا آن زمان مهندسان با سایر ابزارهای علمی این مریخ نورد به آزمایش خواهند پرداخت و طی این مدت بالگرد نبوغ نیز برای انجام نخستین پرواز در آسمان مریخ آماده خواهد شد. همچنین استقامت در آینده از ابزارهایی چون مته، دوربین نمای نزدیک و حسگرهای شیمیایی خود برای کشف علائم حیات باستانی در سنگ‌های مریخ استفاده خواهد کرد.

دانشمندان ناسا هم‌اکنون نحوه سفر مریخ نورد استقامت به صخره‌های مرتفع ۴۰ متری در دلتای یک رودخانه باستانی مریخ را مورد بررسی قرار می‌دهند. این دلتا در میلیاردها سال قبل توسط رسوب رودخانه‌ای که در سیاره سرخ جاری بوده به وجود آمد و اگر چنین رودخانه‌ای اکنون وجود داشت، مکانی مناسب برای زندگی میکروبی محسوب می‌شد، اما مشکل فعلی دانشمندان برای رسیدن به این محل وجود یک تپه شنی میان مریخ نورد استقامت و این دلتا است.

البته دانشمندان قصد دارند با دور زدن این تپه به محل مورد نظر برسند که برای نحوه دور زدن تپه باید به خوبی اطراف آن مورد بررسی قرار بگیرد تا استقامت در طول مسیر با صخره‌ها و موانع کمتری مواجه شود. از این رو تا ماه ژوئن این مریخ نورد نمی‌تواند به مقصد برسد؛ چراکه استقامت می‌بایست برای آزمایش بالگرد نبوغ خود به یک مکان مناسب سفر کند، سپس بالگرد نبوغ را از شکم خود خارج کرده و پس از دور شدن از آن یک فیلم مناسب از پرواز را تهیه کند.

جیم بل، دانشمند سیاره‌ای از دانشگاه ایالتی آریزونا که به عنوان یکی از اعضای تیم پشتیبان دوربین‌های استقامت محسوب می‌شود در همین رابطه بیان کرد ما بی‌صبرانه منتظریم تا نخستین ویدیو از پرواز فرازمینی تاریخ را به ثبت برسانیم. آزمایش بالگرد نبوغ از آنجایی حائز اهمیت است که این بالگرد هنگام حرکت مریخ نورد استقامت به آن در امر مسیریابی یاری خواهد رساند.

طی چند هفته آینده شاهد انجام نخستین پرواز آزمایشی بالگرد نبوغ در آسمان مریخ خواهیم بود، اما تا آن زمان دانشمندان ناسا سنگ‌های اطراف محل فرود استقامت را مورد بررسی قرار خواهند داد که در حال حاضر در اطراف این مریخ نورد سنگ‌های کم‌رنگ‌تری نسبت به خاک تیره مریخ دیده شده است.

کاوشگر استقامت با استفاده لیزر سنگ‌های اطراف را را مورد شناسایی قرار می‌دهد؛ در واقع با لیزر بخش‌های کوچکی از این سنگ‌ها را تبخیر می‌کند و سپس ترکیبات شیمیایی آنها را بررسی خواهد کرد. در همین رابطه استقامت توانست دو سنگ ماز (Maaz) و ییگو (Yeegho) را که از لحاظ شیمیایی مشابه سنگ‌های بازالت روی زمین هستند، شناسایی کند.

راجر وینز، یک متخصص زمین‌شیمی در آزمایشگاه ملی لوس آلاموس در نیومکزیکو که به عنوان رئیس تیم ابزار لیزری استقامت محسوب می‌شود در این خصوص عنوان کرد بررسی‌ها حاکی از آن است سنگ ییگو دارای نشانه‌هایی از حبس شدن آب در مواد معدنی آن است. این یافته‌ها نشان می‌دهد انتظارات دانشمندان درست بوده و در دهانه جزرو سنگ‌های آتشفشانی که احتمالا زمانی با آب در ارتباط بودند، یافت می‌شود.

سنگ ماز یکی دیگر از سنگ‌هایی است که مریخ نورد استقامت توانست با ابزار لیزری خود آن را بررسی کند. بر اساس بررسی‌های این مریخ نورد، سنگ ماز از لحاظ شیمیایی مشابه سنگ‌های بازالت روی زمین است. محققان اعلام کردند شکل ظاهری بسیاری از صخره‌ها و سنگ‌های اطراف محل فرود این مریخ نورد به دلیل بادهای شدید تغییر پیدا کرده است؛ برای مثال دانشمندان یک سنگ تیز با شکلی عجیب شناسایی کرده‌اند که به یک فک نشسته روی سنگ شباهت دارد و به همین دلیل برای آن لقب فک بندرگاه (harbour seal) را در نظر گرفتند.

جیم بل در ادامه بیان کرد بررسی‌ها نشان می‌دهد بادهای شدید مریخی که الگوی وزش آنها از سمت شمال غربی است باعث پراکندگی این سنگ‌ها شده‌اند. فارلی نیز در این خصوص بیان کرد بر اساس تصاویر ثبت شده یک سنگ تیره دیگر را شناسایی کرده‌ایم که به جای باد، توسط آب فرسایش پیدا کرده است؛ چنین یافته‌ای نشان می‌دهد این سنگ در گذشته در مجاورت آب روان یا یک رودخانه باستانی که در دهانه جزرو جاری بوده قرار داشته است.

مریخ نورد استقامت در ادامه بررسی‌های خود پیش از آزمایش بالگرد نبوغ قصد دارد نخستین نمونه‌برداری از سنگ‌های مریخ که بر بستر دهانه جزرو وجود دارند را به انجام برساند. دانشمندان تاکنون نتوانستند به صورت دقیق آتشفشانی بودن این سنگ‌ها را تشخیص دهند، اما اگر این سنگ‌ها آتشفشانی باشند، می‌تواند امکان تعیین سن این دهانه برخوردی را فراهم کند؛ چراکه سنگ مذاب عناصر رادیواکتیو را در خود حبس خواهد کرد و می‌تواند به عنوان یک ساعت برای تشخیص زمانی مورد استفاده قرار بگیرد.

این مریخ نورد ناسا طی ماموریت خود توانست حدود ۳۰ لوله حاوی خاک و سنگ مریخ را جمع‌آوری کند، البته آنها را روی سطح مریخ قرار داده تا طی یک ماموریت در آینده آنها را برای ارسال به زمین بازیابی کند تا دانشمندان روی زمین بتوانند به خوبی آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند. اگر این نمونه‌ها با موفقیت به زمین برسند، نخستین نمونه‌های مریخی آورده شده به سیاره زمین شناخته خواهند شد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

تلویزیون سریال‌های عطاران را می‌خواهد، خودش را نه!تلویزیون سریال‌های عطاران را می‌خواهد، خودش را نه!زندگی نامزد رونالدو سریال می‌شودزندگی نامزد رونالدو سریال می‌شودگلایه جعفر دهقان از گرانی‌ها: حقوقم کفاف پول بنزین ماشینم را نمی‌دهد!گلایه جعفر دهقان از گرانی‌ها: حقوقم کفاف پول بنزین ماشینم را نمی‌دهد!جزئیات مراسم اسکار ۲۰۲۱ اعلام شدجزئیات مراسم اسکار ۲۰۲۱ اعلام شدسعید آقاخانی به کرونا مبتلا شدسعید آقاخانی به کرونا مبتلا شدشکسته شدن رکورد پرفروش‌ترین فیلم در دوران کروناشکسته شدن رکورد پرفروش‌ترین فیلم در دوران کرونادستمزد هجده میلیاردی محمدرضا گلزار برای اجرای مسابقه هفت خان!دستمزد هجده میلیاردی محمدرضا گلزار برای اجرای مسابقه هفت خان!ارشاد خواستار سانسور حجاب زنان دراکولا مهران مدیری شدارشاد خواستار سانسور حجاب زنان دراکولا مهران مدیری شدفصل جدید سریال روزگار جوانی پس از دو دهه به روی آنتن می رودفصل جدید سریال روزگار جوانی پس از دو دهه به روی آنتن می رودبازسازی فیلم معروف گوزن‌ها با بازی بهروز وثوقیبازسازی فیلم معروف گوزن‌ها با بازی بهروز وثوقیسخنان جنجالی بهنوش بختیاری درباره گرانی، انتخابات و مسائل جنسی در صداوسیماسخنان جنجالی بهنوش بختیاری درباره گرانی، انتخابات و مسائل جنسی در صداوسیماعکس جنجالی محسن افشانی در کنار سعید طوسیعکس جنجالی محسن افشانی در کنار سعید طوسیآکتور پس از قورباغه | دومین سریال نوید محمدزادهآکتور پس از قورباغه | دومین سریال نوید محمدزادهژاله علو در ۹۴ سالگی چه می‌کند؟ژاله علو در ۹۴ سالگی چه می‌کند؟رکورد فروش اکران آنلاین در ایران شکسته شدرکورد فروش اکران آنلاین در ایران شکسته شدیک سال زندان به محکومیت‌های افشین پرورش اضافه شدیک سال زندان به محکومیت‌های افشین پرورش اضافه شدمحسن قاضی مرادی به خاک سپرده شد + عکسمحسن قاضی مرادی به خاک سپرده شد + عکسساخت سریالی درباره بزرگترین سرقت هنری جهانساخت سریالی درباره بزرگترین سرقت هنری جهانفصل پایانی بازی تاج و تخت بازسازی می‌شود؟فصل پایانی بازی تاج و تخت بازسازی می‌شود؟کنایه‌های فریبرز عرب‌نیا به مسئولینکنایه‌های فریبرز عرب‌نیا به مسئولینبهرام رادان و پریناز ایزدیار در نقش ناصرالدین‌شاه و جیران + عکسبهرام رادان و پریناز ایزدیار در نقش ناصرالدین‌شاه و جیران + عکسمحسن قاضی مرادی درگذشت + زمان و مکان تشییعمحسن قاضی مرادی درگذشت + زمان و مکان تشییعتوضیحات پدر باران کوثری درباره وضعیت سلامت دخترشتوضیحات پدر باران کوثری درباره وضعیت سلامت دخترشضبط برنامه خندوانه متوقف شد؟ضبط برنامه خندوانه متوقف شد؟سعید آقاخانی: جرأت نمی‌کردم بگویم کُرد هستمسعید آقاخانی: جرأت نمی‌کردم بگویم کُرد هستم
خیانت رضا ضراب به ابرو گوندش | پای خواننده حادیثه در میان است!خیانت رضا ضراب به ابرو گوندش | پای خواننده حادیثه در میان است!اعتراض ۲۸۰ هنرمند تئاتر خیابانی به ناعدالتی‌هااعتراض ۲۸۰ هنرمند تئاتر خیابانی به ناعدالتی‌هاعذرخواهی محسن نامجو از کسانی که مورد آزار او قرار گرفته‌اندعذرخواهی محسن نامجو از کسانی که مورد آزار او قرار گرفته‌اندجنیفر لوپز و الکس رودریگز جدایی خود را به صورت رسمی اعلام کردندجنیفر لوپز و الکس رودریگز جدایی خود را به صورت رسمی اعلام کردندمتن احساسی هنگامه قاضیانی برای محسن چاوشیمتن احساسی هنگامه قاضیانی برای محسن چاوشیجنیفر لوپز از الکس رودریگز طلاق گرفت؟ + عکسجنیفر لوپز از الکس رودریگز طلاق گرفت؟ + عکساقدام عجیب علی انصاریان روی فرش قرمز جشنواره فیلم ایتالیااقدام عجیب علی انصاریان روی فرش قرمز جشنواره فیلم ایتالیاشرط خانواده مقتول برای بخشش حمید صفتشرط خانواده مقتول برای بخشش حمید صفتراه همایون از استاد شجریان جدا شده است؟راه همایون از استاد شجریان جدا شده است؟علت نصب نشدن سنگ مزار بانوی مجسمه‌ساز پس از هفت ماهعلت نصب نشدن سنگ مزار بانوی مجسمه‌ساز پس از هفت ماهابتلای حسام نواب صفوی به کرونا + عکسابتلای حسام نواب صفوی به کرونا + عکسکیم کارداشیان به جمع میلیاردرها پیوستکیم کارداشیان به جمع میلیاردرها پیوستابتلای مانی رهنما و همسرش صبا راد به کروناابتلای مانی رهنما و همسرش صبا راد به کرونامعروف بودن حمید صفت ضامن آزادی‌اش می‌شود؟معروف بودن حمید صفت ضامن آزادی‌اش می‌شود؟موی خواننده مشهور به حراج گذاشته شد!موی خواننده مشهور به حراج گذاشته شد!واکنش رضا صادقی به حکم اعدام حمید صفتواکنش رضا صادقی به حکم اعدام حمید صفتحمید صفت به اعدام محکوم شدحمید صفت به اعدام محکوم شدشوخی رحیم شهریاری با دروغ سیزده! + عکسشوخی رحیم شهریاری با دروغ سیزده! + عکسکپی کاری مدونا جنجال به پا کرد + عکسکپی کاری مدونا جنجال به پا کرد + عکساکبر نیکزاد خواننده خسرو خوبان درگذشتاکبر نیکزاد خواننده خسرو خوبان درگذشتتبریک نوروزی آیدین آغداشلو و یک تابلوی زیبا + عکستبریک نوروزی آیدین آغداشلو و یک تابلوی زیبا + عکسامیر تتلو با کمپانی « یونیورسال » قرارداد بستامیر تتلو با کمپانی « یونیورسال » قرارداد بستتکذیب خبر ابتلای محسن چاوشی به کرونا + عکستکذیب خبر ابتلای محسن چاوشی به کرونا + عکسماجرای ممنوع‌التصویری حامد همایون و جواد کاظمیانماجرای ممنوع‌التصویری حامد همایون و جواد کاظمیانافشاگری دمی لواتو، خواننده زن درباره آزار دیدنش در نوجوانیافشاگری دمی لواتو، خواننده زن درباره آزار دیدنش در نوجوانی
ادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکس