ads
Monday, 06 February 2023|دوشنبه، 17 بهمن، 1401|يا قاضي الحاجات|افراد آنلاین: 8 نفر

با این نکات، لکه های چای را از روی فرش پاک کنید

تاریخ انتشار: جمعه، 31 ارديبهشت، 1400 خانه داری ، نظافت
+ A -

با وجود تمام مراقبت‌ها، آخرسر چای روی فرش ریخت؟ آرامش خود را حفظ کنید و به سرعت اقدام به تمیز کردن لکه چای از روی فرش کنید و تا لکه برطرف نشده، مراحل تمیز کردن لکه چای را متوقف نکنید.

چای‌ها مملو از تانن هستند. تانن یک ترکیب قابض موجود در طبیعت است که می‌تواند دندان‌ها و هرچیز دیگری را لکه دار کنند. اما اگر سریع عمل کنید، اغلب اوقات می‌توانید لکه چای را کاملا از روی فرش پاک کنید.

از بین بردن لکه های چای اغلب به یک ماده شوینده، ماده ساینده یا ماده اسیدی قوی نیاز دارد. در این مقاله با ما باشید تا قدم به قدم مراحل تمیز کردن لکه چای از روی فرش را به شما آموزش دهیم.

وسایل و مواد مورد نیاز برای تمیز کردن لکه چای فرش

در هنگام ایجاد لکه چای بلافاصله موارد زیر را تهیه کنید:

  • یک پارچه سفید تمیز

  • آب

  • پاک کننده لکه فرش

  • سرکه سفید (در صورت نیاز)

۱. مرحله اول: چای را از فرش خارج کنید

مانند هر لکه دیگری، اولین کاری که باید انجام دهید، آن است که به کمک یک پارچه سفید و تمیز لکه را به خوبی تمیز کنید. تلاش کنید تا تمام مایع چای را از الیاف فرش خارج کنید. این کار را تا زمانی که دیگر مایعی از فرش خارج نشود، ادامه دهید.

توجه داشته باشید که فرش را مالش ندهید، زیرا با این کار علاوه بر نفوذ چای به عمق الیاف و اطراف لکه، باعث از بین بردن الیاف فرش نیز خواهید شد.

برای پاک کردن لکه می‌توانید با ضربات آرام به فرش، چای را خارج کنید. با فشار دادن به پایین اطمینان حاصل می‌کنید که هر مایعی که روی فرش ریخته درون پارچه نفوذ کرده است.

۲. مرحله دوم: لکه را با آب پاک کنید

هنگامی که به نظر می‌رسد دیگر تمام چای از فرش خارج شده، مقدار کمی آب بر روی محل لک شده بریزید و سپس مجددا به کمک یک دستمال یا حوله تمیز، آب را از فرش خارج کنید. با این کار چای باقی‌مانده در فرش را رقیق کرده و خارج خواهید کرد. این مرحله را نیز تا جایی که چای کاملا از فرش خارج شود ادامه دهید. در صورت عدم پاک شدن لکه می‌توانید مراحل را چندین بار تکرار کنید.

۳. مرحله سوم: از لکه بر فرش استفاده کنید

از یک لکه بر فرش برای پاک کردن لکه چای استفاده کنید. همیشه لکه‌بر را ابتدا بر روی یک قسمت خارج از دید فرش مانند زیر مبلمان امتحان کنید. با این مطمئن شوید که لکه بر فرش آنقدر قوی نیست که رنگ فرش شما را از بین ببرد.

با وجود انجام تمام مراحل بالا اگر لکه هنوز پاک نشده است و یا احتمال رنگ رفتگی فرش پس از استفاده از لکه بر وجود دارد، می‌توانید از خدمات قالیشویی استفاده نمایید.

لکه های سرسخت چای را چطور پاک کنیم؟

اگر لکه هنوز باقی مانده است، می‌توانید سرکه سفید رقیق شده با آب (نسبت ۱ به ۱) را روی لکه امتحان کنید. این محلول را آماده کرده و بر روی فرش استفاده کنید. سپس ۵ تا ۱۰ دقیقه اجازه دهید تا سرکه بر روی فرش بماند. سپس به کمک کمی آب و یک حوله یا پارچه تمیز، محل را پاک کنید تا سرکه از الیاف خارج شود.

توجه کنید که سرکه را حتما در یک مکان خارج از دید فرش آزمایش کنید. بسته به الیاف فرش شما سرکه نیز می‌تواند باعث سفید شدن فرش شود.

بازگشت لکه فرش

ممکن است شما یک ساعت یا بیشتر لکه را تمیز و پاک کرده باشید و لکه نیز به طور کامل از بین رفته باشد. اما روز بعد با مشاهده فرش، ببینید باز هم لکه بر روی فرش بازگشته است که گویی هرگز کاری نکرده‌اید!

احتمال بازگشت لکه‌ها حتی پس از تمیز کردن فرش نیز وجود دارد. الیاف فرش بلند هستند و ممکن است چای به بالشتک زیر فرش نفوذ کرده باشد. در چنین مواردی لکه (مایعات) از طریق الیاف دوباره بالا آمده و در سطح الیاف فرش ظاهر خواهند شد. این اتفاق ممکن است در عرض چند ساعت، چند روز یا حتی بیشتر رخ دهد. بعضی اوقات حتی یک سال بعد وقتی فرش با آب خیس می‌شود، ممکن است تمام لکه‌ها مجددا ظاهر شوند.

اگر لکه به طور مداوم ظاهر می‌شود، بهترین راهکار برای خلاص شدن از شر لکه‌های لجباز عمیق، استفاده از خدمات قالیشویی است. قالیشویی های حرفه ای می‌توانند فرش‌ها را با شستشوی عمیق به کمک دستگاه‌های حرفه‌ای بشویند و به این ترتیب لکه‌ها از عمق فرش شما خارج شوند.

لکه گیری فرش با استفاده از خدمات قالیشویی

امروزه قالیشویی‌ها خدمات مهمی از جمله لکه گیری فرش را ارائه می‌دهند. اگر چای‌خور حرفه‌ای هستید و یا بر اثر اتفاق در مهمانی‌تان، چای بر روی فرش ریخته است، می‌توانید از خدمات قالیشویی استفاده کنید. قالیشویی‌ها می‌توانند با شستشوی عمیق، فرش شما را همچون روز اول تمیز کرده و تحویل شما دهند. همچنین در صورت کثیفی بیش از حد فرش، می‌توانید با استفاده از خدمات اعلاشویی قالیشویی های حرفه ای فرش‌های خود را با کیفیت بالا و مواد شوینده درجه یک شستشو دهید.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

 

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

چرا علی نصیریان با مسعود کیمیایی و بهرام بیضایی کار نکرد؟چرا علی نصیریان با مسعود کیمیایی و بهرام بیضایی کار نکرد؟استوریِ تند و تیز لادن طباطبایی علیه فخیم‌زادهاستوریِ تند و تیز لادن طباطبایی علیه فخیم‌زادهمهدی فخیم زاده: جشنواره فیلم فجر چراغ نفتی نیستمهدی فخیم زاده: جشنواره فیلم فجر چراغ نفتی نیستاعتراض تهیه کننده فیلم چرا گریه نمیکنی به تحریم کنندگاناعتراض تهیه کننده فیلم چرا گریه نمیکنی به تحریم کنندگانجعفر پناهی آزاد شد + عکسجعفر پناهی آزاد شد + عکسکیهان: تحریم کننده‌ها دستمزد دریافتی را پس دهندکیهان: تحریم کننده‌ها دستمزد دریافتی را پس دهندساترا: هیچ سریالی بدون مجوز حق پخش نداردساترا: هیچ سریالی بدون مجوز حق پخش نداردتاریخ پخش فصل سوم سریال خواهران و برادرانتاریخ پخش فصل سوم سریال خواهران و برادرانیک فیلم دیگر از جشنواره فیلم فجر انصراف دادیک فیلم دیگر از جشنواره فیلم فجر انصراف دادنیلوفر پارسا، برای بار دوم ازدواج کردنیلوفر پارسا، برای بار دوم ازدواج کردبهروز افخمی: دوره می‌تو گذشته و حالا وقت من بی‌ناموسم رسیده!بهروز افخمی: دوره می‌تو گذشته و حالا وقت من بی‌ناموسم رسیده!خبر تکان دهنده از حسن معجونی | از نابینایی تا تومور مغزیخبر تکان دهنده از حسن معجونی | از نابینایی تا تومور مغزیشباهت زیاد شبنم مقدمی به بازیگر جذاب فرانسویشباهت زیاد شبنم مقدمی به بازیگر جذاب فرانسویواکنش تند رضا محقق به انصراف ۷ بازیگر فیلمش از جشنواره فجرواکنش تند رضا محقق به انصراف ۷ بازیگر فیلمش از جشنواره فجرتنها جانشین مدیری و رامبد در شبکه نسیم لو رفتتنها جانشین مدیری و رامبد در شبکه نسیم لو رفتحکم ممنوع‌الخروجی برای مسعود کیمیایی؟حکم ممنوع‌الخروجی برای مسعود کیمیایی؟چرا رضا کیانیان به جشنواره فجر نمی‌رود؟چرا رضا کیانیان به جشنواره فجر نمی‌رود؟تازه‌ترین خبر از دادگاه هنگامه قاضیانی و پرونده جعفر پناهیتازه‌ترین خبر از دادگاه هنگامه قاضیانی و پرونده جعفر پناهینامه جنجالی و انصراف علی نصیریان از جشنواره فیلم فجرنامه جنجالی و انصراف علی نصیریان از جشنواره فیلم فجرجنگ آنجلینا جولی و FBI علیه ستاره هالیوودجنگ آنجلینا جولی و FBI علیه ستاره هالیوودروند صعودی دعوا بر سر سریال سقوطروند صعودی دعوا بر سر سریال سقوطعصبانیت مهران غفوریان از انتشار یک شایعه درباره اوعصبانیت مهران غفوریان از انتشار یک شایعه درباره اوهانیه توسلی از جشنواره فجر انصراف دادهانیه توسلی از جشنواره فجر انصراف دادهفت ملاقات ایرانی‌ها با «برزخ» که از یاد نمی‌رودهفت ملاقات ایرانی‌ها با «برزخ» که از یاد نمی‌رودفیلم‌های جشنواره فیلم فجر ۴۱ معرفی شدندفیلم‌های جشنواره فیلم فجر ۴۱ معرفی شدند
رضا صادقی برای کمک به مردم زلزله‌زده خوی دست به کار شدرضا صادقی برای کمک به مردم زلزله‌زده خوی دست به کار شدرابطه عاشقانه کرم بورسین و دانلا بیلیچرابطه عاشقانه کرم بورسین و دانلا بیلیچمهدی مدرس دومین خواننده‌ای که کنسرت می‌گذاردمهدی مدرس دومین خواننده‌ای که کنسرت می‌گذاردحضور همخوان زن در اولین کنسرت زانکو! + عکسحضور همخوان زن در اولین کنسرت زانکو! + عکساولین گفته های زانکو پس از اولین کنسرتاولین گفته های زانکو پس از اولین کنسرتبلیت‌های کنسرت زانکو فروش می‌رود؟بلیت‌های کنسرت زانکو فروش می‌رود؟حنانه کیا دلیل بازداشت شاهین صمدپور؟حنانه کیا دلیل بازداشت شاهین صمدپور؟شکیرا: تاریک‌ترین سال عمرم تمام شدشکیرا: تاریک‌ترین سال عمرم تمام شدشبنم تووزلو خواننده مشهور آذربایجانی در ایران + تصاویرشبنم تووزلو خواننده مشهور آذربایجانی در ایران + تصاویراعتراض حجت اشرف‌زاده به پخش اجراهای آرشیوی‌اش در شب یلدااعتراض حجت اشرف‌زاده به پخش اجراهای آرشیوی‌اش در شب یلداضرر ۴۰ میلیارد تومانی دریک رپر مشهور در فینال جام جهانیضرر ۴۰ میلیارد تومانی دریک رپر مشهور در فینال جام جهانیبازداشت امیر مقاره خواننده ماکان بند [به‌روزرسانی]بازداشت امیر مقاره خواننده ماکان بند [به‌روزرسانی]محمدعلی شیرازی خالق سلطان قلب‌ها درگذشتمحمدعلی شیرازی خالق سلطان قلب‌ها درگذشتگروه موسیقی ایوان بند منحل شدگروه موسیقی ایوان بند منحل شدحال شهرام ناظری چطور است؟ + عکسحال شهرام ناظری چطور است؟ + عکسشهرام ناظری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدشهرام ناظری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدحکم محاربه سامان یاسین و اطلاعات تازهحکم محاربه سامان یاسین و اطلاعات تازهموش‌ها با آهنگ لیدی گاگا ضرب می‌گیرند!موش‌ها با آهنگ لیدی گاگا ضرب می‌گیرند!اسفندیار قره‌باغی خواننده باسابقه درگذشتاسفندیار قره‌باغی خواننده باسابقه درگذشتدفاع کیهان از حمید هیراد و محمد اصفهانیدفاع کیهان از حمید هیراد و محمد اصفهانیاتهامات توماج صالحی اعلام شداتهامات توماج صالحی اعلام شدواکنش محسن چاوشی به شایعه خواندن سرود تیم ملی فوتبالواکنش محسن چاوشی به شایعه خواندن سرود تیم ملی فوتبالخواننده افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدخواننده افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدشش آهنگ برتر جام جهانیشش آهنگ برتر جام جهانیمحسن چاوشی ممنوع الفعالیت شد؟محسن چاوشی ممنوع الفعالیت شد؟
رکوردهایی که لیونل مسی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ثبت کردرکوردهایی که لیونل مسی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ثبت کردروزی که بروس لی و جکی چان به جان هم افتادندروزی که بروس لی و جکی چان به جان هم افتادندبا داوران زن در جام جهانی قطر آشنا شویدبا داوران زن در جام جهانی قطر آشنا شویددلیل مرگ بروس لی پس از ۵۰ سال اعلام شددلیل مرگ بروس لی پس از ۵۰ سال اعلام شدپست علی دایی رکورد لایک اینستاگرام فارسی را شکستپست علی دایی رکورد لایک اینستاگرام فارسی را شکستلیونل مسی از برنامه‌هایش برای دوران بازنشستگی می‌گویدلیونل مسی از برنامه‌هایش برای دوران بازنشستگی می‌گویددعوای کلارا چیا و جرارد پیکه: او خواستار رفتاری مشابه با شکیرا است!دعوای کلارا چیا و جرارد پیکه: او خواستار رفتاری مشابه با شکیرا است!اختلاف دیوید بکهام و همسرش ویکتوریا علنی شداختلاف دیوید بکهام و همسرش ویکتوریا علنی شدمایک تایسون: سریال مایک داستان زندگی مرا دزدیده است!مایک تایسون: سریال مایک داستان زندگی مرا دزدیده است!عادات آزاردهنده و غیرقابل تحمل دیوید بکهام و همسرش ویکتوریاعادات آزاردهنده و غیرقابل تحمل دیوید بکهام و همسرش ویکتوریامبارزان UFC برای هر مسابقه چقدر دستمزد می گیرند؟مبارزان UFC برای هر مسابقه چقدر دستمزد می گیرند؟لیونل مسی در سریال معروف بازی می‌کندلیونل مسی در سریال معروف بازی می‌کندمدل برزیلی خیانت جنسی پیکه به شکیرا را فاش کردمدل برزیلی خیانت جنسی پیکه به شکیرا را فاش کرداللهیار صیادمنش از نامزد ترکیه ای خود رونمایی کرداللهیار صیادمنش از نامزد ترکیه ای خود رونمایی کردمعروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟معروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟کریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادکریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادبروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویربروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویرهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کرددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کردادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانمبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟مبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!بروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودبروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بود