ads
Wednesday, 08 February 2023|چهارشنبه، 19 بهمن، 1401|يا حي و يا قيوم|افراد آنلاین: 6 نفر

همه چیز درباره منطقه قفقاز و تاریخ پر فراز و نشیب آن تا به امروز

تاریخ انتشار: جمعه، 22 مهر، 1401 علمی ، دانستنی ها
+ A -

منطقه قفقاز ده ها سال است که درگیر مناقشه ارضی بین ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه قره باغ است. اگرچه شعله ور شدن این درگیری ها اخیراً شدت گرفته است، اما ریشه این خشونت ها به دهه ۱۹۸۰ برمی گردد. این نقشه به ما این امکان را می دهد که به عقب برگردیم و به این منطقه از زاویه دید جامع تری نگاه کنیم.

منطقه قفقاز و پراکندگی جمعیت آن

منطقه قفقاز با رشته‌کوه‌های وسیعی مشخص می‌شود که از دیرباز مردم را از هم جدا کرده و هویت‌های قومی، زبانی و مذهبی متمایزی را در طول هزاران سال در خود جای داده است. امروزه این منطقه شامل سه کشور اصلی ارمنستان، آذربایجان و گرجستان است و با روسیه، ترکیه و ایران هم مرز است. با تمرکز بر سه کشورد اصلی، در اینجا نگاهی به آمار جمعیتی این کشورها می‌اندازیم:

جمعیت آذربایجان: ۱۰.۴ میلیون نفر

جمعیت ارمنستان : ۳.۰ میلیون نفر

جمعیت گرجستان: ۴.۱ میلیون نفر

منطقه قفقاز که حدود ۲۰ میلیون جمعیت دارد، از شرق به دریای خزر و از غرب به دریای سیاه می‌رسد. این منطقه به طور مشخص بین اروپا، آسیا و خاورمیانه واقع شده است، اما توسط اکثر طبقه بندی ها به عنوان آسیای مرکزی تعریف می شود.

آذربایجان

آذربایجان بزرگ ترین کشور منطقه هم از نظر وسعت و هم از نظر جمعیت است. منطقه قره باغ در مرزهای رسمی آذربایجان قرار دارد و تقریباً به طور کامل ارمنی‌ها در آن ساکن هستند.

اکثریت آذربایجانی ها مسلمان هستند، با این حال، این کشور یکی از سکولارترین کشورهای مسلمان در جهان به شمار می رود. زبان آذربایجانی یا آذری زبان بیش از ۹۲ درصد مردم این کشور است و مابقی، زبان روسی یا ارمنی، زبان اصلیشان است.

ارمنستان

ارمنستان نیز مانند هر دو همسایه خود در سال ۱۹۹۱ استقلال خود را به دست آورد. اکثریت جمعیت این کشور مسیحی هستند و تقریباً ۹۸ درصدشان را ارمنی ها تشکیل می دهند. رایج ترین زبان این کشور ارمنی است. 

گرجستان

گرجستان از نظر وسعت کمی کوچکتر از آذربایجان است. این کشور از شمال با روسیه مرز مشترک دارد و دارای خط ساحلی طولانی با دریای سیاه است.

رشد جمعیت گرجستان داستانی مشابه با بسیاری از جمهوری‌های شوروی سابق دارد. در حالی که کل جمعیت در سال های اخیر اندکی کاهش یافته است، رشد اتباع قومی (گرجی ها) در واقع افزایش یافته است. این کشور اکثرا مسیحی است و زبان گرجی محبوب ترین زبان است.

مردم در سراسر منطقه قفقاز کجا زندگی می کنند؟

این کارتوگرام ها پراکندگی جمعیت منطقه قفقاز را بر اساس کشور تجزیه می کنند:

آذربایجان

اکثر مردم در پایتخت باکو و اطراف آن زندگی می کنند، شهری بندری در دریای خزر. با این حال، تعدادی از مردم نیز در داخل کشور نزدیکتر به مرزهای ارمنستان و گرجستان زندگی می کنند.

ارمنستان

در ارمنستان، جمعیت به شدت به سمت شهر ایروان، پایتخت آن، که ۱.۱ میلیون نفر جمعیت دارد، متمایل شده است.

گرجستان

توزیع جمعیت گرجستان کمی بیشتر از همسایگانش است که بر پایتختش تفلیس متمرکز شده است.

اقتصاد منطقه قفقاز

برخی بخش‌های این منطقه نفت‌خیز است و به منابعی مانند میادین عظیم نفتی دریای خزر در سواحل آذربایجان دسترسی دارد. در واقع خط لوله باکو-تفلیس-جیهان روزانه نزدیک به یک میلیون بشکه نفت را از میادین نفتی به ترکیه می برد.

تولید ناخالص کشورهای منطقه قفقاز

تولید ناخالص داخلی آذربایجان: ۴۲.۶ میلیارد دلار

تولید ناخالص گرجستان: ۱۵.۹ میلیارد دلار

تولید ناخالص داخلی ارمنستان: ۱۲.۷ میلیارد دلار

آذربایجان بزرگترین اقتصاد منطقه قفقاز است. این کشور توسعه یافته ترین کشور از نظر اقتصادی در میان این سه کشور است. اقتصاد هر دو کشور ارمنستان و گرجستان در حال توسعه در نظر گرفته می شوند و به واردات مختلف روسیه وابسته اند. 

پیشینه تاریخی منطقه قفقاز

سه کشوری که این منطقه را در برگرفته اند، هر کدام تا زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ جمهوری های زیردست اتحاد جماهیر شوروی بودند. علاوه بر این، مناطق داغستان و چچن در روسیه که در حوزه جغرافیایی قفقاز قرار دارند. هر دو منطقه اکثریت قومی غیر روسی هستند و هنوز به دلیل جنگ قدرت خود با قدرت های سنگین منطقه با خشونت های منظم روبرو هستند. به گفته کارشناسان، در واقع بسیاری از تنش های منطقه را می توان به استبداد روسیه مرتبط دانست.

مناقشه قره باغ

تنش بر سر منطقه قره باغ از اواخر دهه ۱۹۸۰ آغاز شد و در دهه ۱۹۹۰ به یک جنگ تمام عیار تبدیل شد. در سالهای اولیه درگیری، حدود ۳۰,۰۰۰ نفر کشته شدند. از آن زمان، آتش‌بس‌ها و خشونت‌ها به‌طور متناوب اتفاق می افتد. درگیری ابتدا زمانی آغاز شد که ارمنستان تازه استقلال یافته خواستار پس گرفتن این منطقه از آذربایجان شد، زیرا جمعیت آنجا عمدتاً ارمنی بودند.

جدول زمانی درگیری های قره باغ

۱۹۸۸-۱۹۹۴: جنگ اول قره باغ

آوریل ۲۰۱۶: چهار روز خشونت در مرز جداکننده این منطقه

سپتامبر تا نوامبر ۲۰۲۰: جنگ دوباره شعله ور شد تا اینکه روسیه در مورد آتش بس مذاکره کرد.

سپتامبر ۲۰۲۲: درگیری های جدیدی رخ داد که منجر به کشته شدن صدها نفر شد

درگیری به منطقه سرازیر شده است – روسیه در کنار ارمنستان و ترکیه در سمت آذربایجان است. اما متحدان جدید ممکن است وارد صحنه شوند. امروز این منطقه بین آذربایجان، ارمنستان و نیروهای حافظ صلح روسیه تقسیم شده است، اما هنوز به طور رسمی بخشی از آذربایجان است.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

 

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

پرویز پرستویی، احسان علیخانی و خادم در شهر زلزله زده خویپرویز پرستویی، احسان علیخانی و خادم در شهر زلزله زده خویخبر تازه از بیماری حسن معجونی و جدایی از نون خخبر تازه از بیماری حسن معجونی و جدایی از نون خواکنش ابوالفضل پورعرب به عفو گسترده زندانیان حوادث اخیرواکنش ابوالفضل پورعرب به عفو گسترده زندانیان حوادث اخیرچرا علی نصیریان با مسعود کیمیایی و بهرام بیضایی کار نکرد؟چرا علی نصیریان با مسعود کیمیایی و بهرام بیضایی کار نکرد؟استوریِ تند و تیز لادن طباطبایی علیه فخیم‌زادهاستوریِ تند و تیز لادن طباطبایی علیه فخیم‌زادهمهدی فخیم زاده: جشنواره فیلم فجر چراغ نفتی نیستمهدی فخیم زاده: جشنواره فیلم فجر چراغ نفتی نیستاعتراض تهیه کننده فیلم چرا گریه نمیکنی به تحریم کنندگاناعتراض تهیه کننده فیلم چرا گریه نمیکنی به تحریم کنندگانجعفر پناهی آزاد شد + عکسجعفر پناهی آزاد شد + عکسکیهان: تحریم کننده‌ها دستمزد دریافتی را پس دهندکیهان: تحریم کننده‌ها دستمزد دریافتی را پس دهندساترا: هیچ سریالی بدون مجوز حق پخش نداردساترا: هیچ سریالی بدون مجوز حق پخش نداردتاریخ پخش فصل سوم سریال خواهران و برادرانتاریخ پخش فصل سوم سریال خواهران و برادرانیک فیلم دیگر از جشنواره فیلم فجر انصراف دادیک فیلم دیگر از جشنواره فیلم فجر انصراف دادنیلوفر پارسا، برای بار دوم ازدواج کردنیلوفر پارسا، برای بار دوم ازدواج کردبهروز افخمی: دوره می‌تو گذشته و حالا وقت من بی‌ناموسم رسیده!بهروز افخمی: دوره می‌تو گذشته و حالا وقت من بی‌ناموسم رسیده!خبر تکان دهنده از حسن معجونی | از نابینایی تا تومور مغزیخبر تکان دهنده از حسن معجونی | از نابینایی تا تومور مغزیشباهت زیاد شبنم مقدمی به بازیگر جذاب فرانسویشباهت زیاد شبنم مقدمی به بازیگر جذاب فرانسویواکنش تند رضا محقق به انصراف ۷ بازیگر فیلمش از جشنواره فجرواکنش تند رضا محقق به انصراف ۷ بازیگر فیلمش از جشنواره فجرتنها جانشین مدیری و رامبد در شبکه نسیم لو رفتتنها جانشین مدیری و رامبد در شبکه نسیم لو رفتحکم ممنوع‌الخروجی برای مسعود کیمیایی؟حکم ممنوع‌الخروجی برای مسعود کیمیایی؟چرا رضا کیانیان به جشنواره فجر نمی‌رود؟چرا رضا کیانیان به جشنواره فجر نمی‌رود؟تازه‌ترین خبر از دادگاه هنگامه قاضیانی و پرونده جعفر پناهیتازه‌ترین خبر از دادگاه هنگامه قاضیانی و پرونده جعفر پناهینامه جنجالی و انصراف علی نصیریان از جشنواره فیلم فجرنامه جنجالی و انصراف علی نصیریان از جشنواره فیلم فجرجنگ آنجلینا جولی و FBI علیه ستاره هالیوودجنگ آنجلینا جولی و FBI علیه ستاره هالیوودروند صعودی دعوا بر سر سریال سقوطروند صعودی دعوا بر سر سریال سقوطعصبانیت مهران غفوریان از انتشار یک شایعه درباره اوعصبانیت مهران غفوریان از انتشار یک شایعه درباره او
جایزه گرمی به «برای» شروین حاجی‌پور رسید + واکنش اوجایزه گرمی به «برای» شروین حاجی‌پور رسید + واکنش اورضا صادقی برای کمک به مردم زلزله‌زده خوی دست به کار شدرضا صادقی برای کمک به مردم زلزله‌زده خوی دست به کار شدرابطه عاشقانه کرم بورسین و دانلا بیلیچرابطه عاشقانه کرم بورسین و دانلا بیلیچمهدی مدرس دومین خواننده‌ای که کنسرت می‌گذاردمهدی مدرس دومین خواننده‌ای که کنسرت می‌گذاردحضور همخوان زن در اولین کنسرت زانکو! + عکسحضور همخوان زن در اولین کنسرت زانکو! + عکساولین گفته های زانکو پس از اولین کنسرتاولین گفته های زانکو پس از اولین کنسرتبلیت‌های کنسرت زانکو فروش می‌رود؟بلیت‌های کنسرت زانکو فروش می‌رود؟حنانه کیا دلیل بازداشت شاهین صمدپور؟حنانه کیا دلیل بازداشت شاهین صمدپور؟شکیرا: تاریک‌ترین سال عمرم تمام شدشکیرا: تاریک‌ترین سال عمرم تمام شدشبنم تووزلو خواننده مشهور آذربایجانی در ایران + تصاویرشبنم تووزلو خواننده مشهور آذربایجانی در ایران + تصاویراعتراض حجت اشرف‌زاده به پخش اجراهای آرشیوی‌اش در شب یلدااعتراض حجت اشرف‌زاده به پخش اجراهای آرشیوی‌اش در شب یلداضرر ۴۰ میلیارد تومانی دریک رپر مشهور در فینال جام جهانیضرر ۴۰ میلیارد تومانی دریک رپر مشهور در فینال جام جهانیبازداشت امیر مقاره خواننده ماکان بند [به‌روزرسانی]بازداشت امیر مقاره خواننده ماکان بند [به‌روزرسانی]محمدعلی شیرازی خالق سلطان قلب‌ها درگذشتمحمدعلی شیرازی خالق سلطان قلب‌ها درگذشتگروه موسیقی ایوان بند منحل شدگروه موسیقی ایوان بند منحل شدحال شهرام ناظری چطور است؟ + عکسحال شهرام ناظری چطور است؟ + عکسشهرام ناظری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدشهرام ناظری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدحکم محاربه سامان یاسین و اطلاعات تازهحکم محاربه سامان یاسین و اطلاعات تازهموش‌ها با آهنگ لیدی گاگا ضرب می‌گیرند!موش‌ها با آهنگ لیدی گاگا ضرب می‌گیرند!اسفندیار قره‌باغی خواننده باسابقه درگذشتاسفندیار قره‌باغی خواننده باسابقه درگذشتدفاع کیهان از حمید هیراد و محمد اصفهانیدفاع کیهان از حمید هیراد و محمد اصفهانیاتهامات توماج صالحی اعلام شداتهامات توماج صالحی اعلام شدواکنش محسن چاوشی به شایعه خواندن سرود تیم ملی فوتبالواکنش محسن چاوشی به شایعه خواندن سرود تیم ملی فوتبالخواننده افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدخواننده افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدشش آهنگ برتر جام جهانیشش آهنگ برتر جام جهانی
رکوردهایی که لیونل مسی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ثبت کردرکوردهایی که لیونل مسی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ثبت کردروزی که بروس لی و جکی چان به جان هم افتادندروزی که بروس لی و جکی چان به جان هم افتادندبا داوران زن در جام جهانی قطر آشنا شویدبا داوران زن در جام جهانی قطر آشنا شویددلیل مرگ بروس لی پس از ۵۰ سال اعلام شددلیل مرگ بروس لی پس از ۵۰ سال اعلام شدپست علی دایی رکورد لایک اینستاگرام فارسی را شکستپست علی دایی رکورد لایک اینستاگرام فارسی را شکستلیونل مسی از برنامه‌هایش برای دوران بازنشستگی می‌گویدلیونل مسی از برنامه‌هایش برای دوران بازنشستگی می‌گویددعوای کلارا چیا و جرارد پیکه: او خواستار رفتاری مشابه با شکیرا است!دعوای کلارا چیا و جرارد پیکه: او خواستار رفتاری مشابه با شکیرا است!اختلاف دیوید بکهام و همسرش ویکتوریا علنی شداختلاف دیوید بکهام و همسرش ویکتوریا علنی شدمایک تایسون: سریال مایک داستان زندگی مرا دزدیده است!مایک تایسون: سریال مایک داستان زندگی مرا دزدیده است!عادات آزاردهنده و غیرقابل تحمل دیوید بکهام و همسرش ویکتوریاعادات آزاردهنده و غیرقابل تحمل دیوید بکهام و همسرش ویکتوریامبارزان UFC برای هر مسابقه چقدر دستمزد می گیرند؟مبارزان UFC برای هر مسابقه چقدر دستمزد می گیرند؟لیونل مسی در سریال معروف بازی می‌کندلیونل مسی در سریال معروف بازی می‌کندمدل برزیلی خیانت جنسی پیکه به شکیرا را فاش کردمدل برزیلی خیانت جنسی پیکه به شکیرا را فاش کرداللهیار صیادمنش از نامزد ترکیه ای خود رونمایی کرداللهیار صیادمنش از نامزد ترکیه ای خود رونمایی کردمعروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟معروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟کریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادکریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادبروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویربروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویرهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کرددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کردادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانمبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟مبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!بروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودبروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بود