ads
Monday, 06 February 2023|دوشنبه، 17 بهمن، 1401|يا قاضي الحاجات|افراد آنلاین: 5 نفر

مروری بر گذشته

نادرترین کتاب‌های جهان که اسم آن‌ها را نشنیده‌اید

تاریخ انتشار: شنبه، 30 مهر، 1401 فرهنگ و هنر ، معرفی کتاب
+ A -

امروز می‌خواهیم به کمیاب ترین کتاب های جهان بپردازیم. هرکدام از این کتاب ها ارزش بسیار زیادی دارند و برخی از آنها نیز توسط افراد مشهوری همچون بیل گیتس خریداری شده‌اند.

داستان‌سرایی نقش مهمی در تاریخ بشر داشته است. اجداد ما داستان می‌گفتند و داستان‌ها نیز سینه به سینه منتقل می‌شدند. هرچند که با اختراع دستگاه چاپ در قرن پانزدهم شرایط به کلی تغییر کرد. امروزه پیدا کردن اکثر کتاب‌ها بسیار آسان است. کافی است سری به اینترنت یا کتابخانه نزدیک محل زندگی خود بزنید.

البته مواردی نیز وجود دارند که به دلایل تاریخی یا فرهنگی در زمره کمیاب ترین کتاب های جهان قرار می‌گیرند و پیدا کردن آنها کار راحتی نیست.

نگاهی به ۱۰ مورد از کمیاب ترین کتاب های جهان

غرور و تعصب اثر جین آستین

اولین کتابی که در لیست ما حضور دارد یک رمان است. غرور و تعصب به عنوان معروف‌ترین اثر جین آستین شناخته می‌شود و در اوایل دهه ۱۸۰۰ نوشته و منتشر شده است. همانند بسیاری از آثار کلاسیک، این کتاب نیز در ابتدا با واکنش خوبی مواجه نشد و حتی منتقدان آن را احمقانه خواندند.

با وجود این برخورد سرد، جین آستین امروزه به عنوان یکی از معروف‌ترین نویسندگان زن تاریخ شناخته می‌شود و ۶ رمان کامل را از خود به یادگار گذاشته است. غرور و تعصب ابتدا در سه جلد منتشر شود. نسخه اول رمان جین آستین جزء کمیاب ترین کتاب های جهان به حساب می‌آید. آخرین بار در سال ۲۰۱۰ بود که یک جلد از نسخه اولیه این کتاب با قیمت ۱۸۰ هزار دلار به فروش رسید.

قصه پیتر خرگوشه اثر بئاتریکس پاتر

۱۰۰ سال پیش از آنکه هری پاتر به یک نام آشنا در میان خانه‌ها تبدیل شود، یک پاتر دیگر در دنیای ادبیات کودکان معروف بود. در سال ۱۹۰۲ بئاتریکس قصه پیتر خرگوشه را منتشر کرد. این کتاب تنها ۵۶ صفحه دارد و همانند بسیاری از کتاب‌های این لیست بارها چاپ‌ شده است. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، این کتاب تاکنون به ۳۶ زبان مختلف ترجمه شده و توانسته فروش ۴۰ میلیون جلدی را تجربه کند.

هرچند که نسخه اول قصه پیتر خرگوشه در تنها ۲۵۰ جلد منتشر شده بود. البته این تصمیم خود نویسنده بود؛ زیرا می‌خواست کتاب را بین دوستان و آشنایانش پخش کند. در حال حاضر مشخص نیست آنها در اختیار چه افرادی قرار دارند؛ اما در سال ۲۰۱۶ یک جلد از ویرایش اول پیتر خرگوشه به عنوان یکی از کمیاب ترین کتاب های جهان با قیمت ۵۰ هزار دلار فروش رفت.

درباره گردش اجرام آسمانی اثر نیکلاس کوپرنیک

نیکلاس کوپرنیک به عنوان یکی از پدران اخترشناسی مدرن شناخته می‌شود. نظریه خورشید مرکزی وی توانست تاثیر شگرفی بر جامعه علمی قرن شانزدهم و پس از آن بگذارد. برای چندین قرن دانشمندان گمان می‌کردند که زمین مرکز جهان است؛ اما کوپرنیک خورشید را در این جایگاه قرار داد.

در آن زمان کوپرنیک در رابطه با جایگاهش در جامعه و واکنش کلیسا به نظریه خورشید مرکزی نگران بود؛ زیرا چنین نظریه‌ای بدعت تلقی می‌شد و می‌توانست منجر به مرگ وی شود. به همین خاطر تصمیم گرفت هنگامی که در بستر مرگ بود کتاب درباره گردش اجرام آسمانی را منتشر کند.

در حال حاضر تنها ۲۵۰ جلد از چاپ اول این کتاب باقی مانده است که البته اکثر آنها نیز در اختیار کتابخانه‌های تاریخی هستند. همین نیز باعث می‌شود که کتاب کوپرنیک در زمره کمیاب ترین کتاب های جهان قرار گیرد و هر جلد آن حدود ۲ میلیون دلار قیمت داشته باشد.

فولیوی یکم اثر ویلیام شکسپیر

وقتی صحبت از داستان و نمایشنامه می‌شود، نام کمتر کسی به اندازه ویلیام شکسپیر در ادبیات انگلیسی می‌درخشد. بخش بزرگی از این شهرت نیز به فولیوی اول (که با نام تراژدی‌ها، تاریخ‌ها و کمدی‌های آقای ویلیام شکسپیر نیز شناخته می‌شود) برمی‌گردد. این کتاب ۳۶ مورد از نمایشنامه‌های شکسپیر را در خود دارد.

فولیوی یکم شکسپیر اولین بار در سال ۱۶۲۳ یعنی ۷ سال پس از مرگ نویسنده معروف منتشر شد. در آن زمان تنها ۷۵۰ جلد به بازار عرضه گشت که از میان آنها نیز تنها ۲۴۰ جلد تا به امروز باقی مانده‌اند. همین نیز باعث شده که فولیوی اول به یکی از کمیاب ترین کتاب های جهان تبدیل شود. اگر این کتاب نبود، بسیاری از نمایشنامه‌های شکسپیر نیز در تاریخ گم می‌شدند.

پرندگان آمریکا اثر جیمز ادوبان

یکی دیگر از کمیاب ترین کتاب های جهان پرندگان آمریکا نام دارد که برای اولین بار در سال ۱۸۲۰ توسط جیمز آدوبان نوشته شد. در این کتاب نقاشی‌های زیبایی از ۴۳۵ پرنده مختلف مشاهده می‌شود. اگرچه ادوبان کل کتاب را نوشت و اکثر نقاشی‌های آن را تکمیل کرد، اما گفته می‌شود که دستیارش (جوسف میسون) نیز حدود ۵۰ مورد از تصاویر پس‌زمینه را نقاشی کرده است.

یکی از دلایل منحصر به فرد بودن کتاب ادوبان این است که برخی از پرندگان نقاشی شده در آن منقرض شده‌اند. نسخه شخصی ادوبان در موزه هنر استارک نگهداری می‌شود. در رابطه با تعداد دقیق نسخه‌های اول موجود از این کتاب اختلاف نظر وجود دارد؛ اما کارشناسان آن را بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ جلد می‌دانند.

نسخه کامل ویرایش اول این کتاب بین ۸ تا ۱۲ میلیون دلار قیمت دارد.

تیمور لنگ و دیگر اشعار اثر ادگار الن پو

ادگار الن پو به خاطر داستان‌های ترسناکش شناخته می‌شود و توانست میراثی ارزشمند از خود به جا بگذارد. از آثار شناخته شده این نویسنده آمریکایی می‌توان به قلب رازگو و غراب اشاره کرد. متاسفانه پو در سن ۴۰ سالگی درگذشت و کمتر کسی به استعداد او پی برد. این موضوع را می‌توان در اینکه تنها ۵۰ جلد از کتاب تیمور لنگ و دیگر اشعار منتشر شد نیز متوجه شد.

تنها پس از مرگ پو بود که افسانه آثارش گسترش یافت و منتقدان ادبی به ارزش او پی بردند. مجموعه تیمور لنگ تنها ۴۰ صفحه است و یک نسخه از آن در سال ۲۰۰۹ به قیمت ۶۰۰ هزار دلار فروخته شد. داستان زندگی ادگار الن پو نیز همانند بسیار از داستان‌ها و اشعارش تاریک و پیچیده است.

متاسفانه وی هرگز متوجه تاثیر شگرفی که بر ادبیات غرب گذاشت، نشد. در حال حاضر یک جلد از نسخه کامل کتاب تیمور لنگ و دیگر اشعار در موزه هانتینگتون نیویورک و یک جلد دیگر در موزه ادگار الن پو در ریچموند نگهداری می‌شود.

کتاب مقدس گوتنبرگ

یوهانس گوتنبرگ در قرن پانزدهم در شهر ماینتس آلمان دستگاه چاپ را اختراع کرد. اولین کتابی که با این دستگاه چاپ شد نیز انجیل بود. در واقع می‌توان گفت که کتاب مقدس گوتنبرگ اولین کتاب چاپ انبوه در تاریخ است. تا پیش از این، کتاب‌ها به صورت دستی یا با روش‌های ناکارآمد بازنویسی می‌شدند.

در سال ۱۴۴۰ گوتنبرگ در ابتدا ۱۷۵ جلد از کتاب مقدس را چاپ کرد. از آن زمان تقریبا تمامی نسخه‌ها گم شده‌اند یا مکان آنها مشخص نیست. گفته می‌شود که امروزه ۲۵ نسخه کامل از این کتاب وجود دارد که ۱۰ تا از آنها در آمریکا و بقیه در آلمان هستند. در سال ۱۹۷۸ یک نسخه کامل از کتاب مقدس گوتنبرگ به قیمت ۲ میلیون دلار به فروش رسید.

در سال ۱۹۸۸ نیز نسخه ناقصی از کتاب مقدس گوتنبرگ به عنوان یکی از کمیاب ترین کتاب های جهان به قیمت ۵ میلیون دلار فروخته شد. با توجه به منحصر به فرد بودن کتاب مقدس گوتنبرگ، حتی تک صفحات این کتاب نیز بیش از ۱۰۰ هزار دلار فروخته شده‌اند. این کتاب به خاطر ارزش تاریخی خود در لیست کمیاب ترین کتاب های جهان قرار گرفته است.

آلیس در سرزمین عجایب اثر لوئیس کارول

تنها ۲۲ جلد از چاپ اول کتاب آلیس در سرزمین عجایب باقی مانده‌ است. ۶ جلد از آنها در اختیار افراد شخصی قرار دارد و بقیه نیز در کتابخانه‌های مطرح جهان هستند. این کتاب برای اولین بار در سال ۱۸۶۵ توسط لوئیس کارول نوشته شد و جان تنیل نیز وظیفه کشیدن تصاویر را بر عهده داشت.

این کتاب قرار بود در دو هزار جلد منتشر شود؛ اما چون تنیل از نقاشی‌های خود راضی نبود، تصمیم گرفت یک نسخه دیگر را آماده کند. هرچند که کارول تعدادی از نسخه اول را به دوستان و آشنایانش داد. همین نیز به خوبی نشان می‌دهد که چرا آلیس در سرزمین عجایب در زمره کمیاب ترین کتاب های جهان قرار گرفته است. حتی یک جلد از نسخه اول این کتاب در سال ۲۰۰۶ با قیمت ۲ میلیون دلار فروخته شد.

کتاب کارول تنها ۲۰۰ صفحه دارد و تاکنون بسیاری از فیلم‌ها، برنامه‌ها و نمایش‌نامه‌ها از آن الهام گرفته‌اند. شاید حتی خود کارول نیز باور نمی‌کرد که روزی کتابش تا این حد معروف شود.

حکایت‌های کنتربری اثر جفری چاوسر

حکایت‌های کنتربری کتابی است که توانسته در گذر زمان ارزش خود را به خوبی نشان دهد. در این کتاب که به قرن پانزدهم تعلق دارد، داستان‌هایی از ۹ نفر را می‌شنویم. هرکدام از این افراد شخصیت منحصر به فردی دارند و برای سفر به یک مکان زیارتی با هم همراه شده‌اند.

اولین نسخه از حکایت‌های کنتربری در سال ۱۴۷۷ منتشر شد و تاکنون ۱۲ جلد از آن باقی مانده است. آخرین بار در سال ۱۹۹۸ یک جلد از نسخه اولیه کتاب حکایت‌های کنتربری فروخته شد. در آن زمان سر پاول گتی یکی از کمیاب ترین کتاب های جهان را با قیمت ۴.۵ میلیون دلار خریداری کرد. با توجه به قدمت این کتاب، با گذشت زمان شاهد ارزشمند‌تر شدن آن خواهیم بود.

کدکس لستر اثر لئوناردو داوینچی

لئوناردو داوینچی به خاطر چیزهای زیادی معروف است. او یک مخترع، اخترشناس، ریاضی‌دان، فیلسوف و نویسنده پرکار بود. دفترچه شخصی او که با نام کدکس لستر شناخته می‌شود نیز بسیاری از مشاهدات علمی داوینچی را در خود جای داده است.

از آنجای که تنها یک نسخه از کدکس لستر وجود دارد، به عنوان کمیاب ترین کتاب جهان شناخته می‌شود. پس از مرگ داوینچی، این دفترچه به افراد زیادی رسید تا اینکه در سال ۱۹۸۰ یک کارآفرین به نام آرماند هامر آن را به آمریکا آورد. چهارده سال بعد نیز بیل گیتس آن را با قیمت ۳۰ میلیون دلار خریداری کرد. این کتاب از تنها ۱۸ صفحه دست‌نویس تشکیل شده که یعنی بیل گیتس برای هر صفحه ۱.۶ میلیون دلار پرداخت کرده است.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

 

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

چرا علی نصیریان با مسعود کیمیایی و بهرام بیضایی کار نکرد؟چرا علی نصیریان با مسعود کیمیایی و بهرام بیضایی کار نکرد؟استوریِ تند و تیز لادن طباطبایی علیه فخیم‌زادهاستوریِ تند و تیز لادن طباطبایی علیه فخیم‌زادهمهدی فخیم زاده: جشنواره فیلم فجر چراغ نفتی نیستمهدی فخیم زاده: جشنواره فیلم فجر چراغ نفتی نیستاعتراض تهیه کننده فیلم چرا گریه نمیکنی به تحریم کنندگاناعتراض تهیه کننده فیلم چرا گریه نمیکنی به تحریم کنندگانجعفر پناهی آزاد شد + عکسجعفر پناهی آزاد شد + عکسکیهان: تحریم کننده‌ها دستمزد دریافتی را پس دهندکیهان: تحریم کننده‌ها دستمزد دریافتی را پس دهندساترا: هیچ سریالی بدون مجوز حق پخش نداردساترا: هیچ سریالی بدون مجوز حق پخش نداردتاریخ پخش فصل سوم سریال خواهران و برادرانتاریخ پخش فصل سوم سریال خواهران و برادرانیک فیلم دیگر از جشنواره فیلم فجر انصراف دادیک فیلم دیگر از جشنواره فیلم فجر انصراف دادنیلوفر پارسا، برای بار دوم ازدواج کردنیلوفر پارسا، برای بار دوم ازدواج کردبهروز افخمی: دوره می‌تو گذشته و حالا وقت من بی‌ناموسم رسیده!بهروز افخمی: دوره می‌تو گذشته و حالا وقت من بی‌ناموسم رسیده!خبر تکان دهنده از حسن معجونی | از نابینایی تا تومور مغزیخبر تکان دهنده از حسن معجونی | از نابینایی تا تومور مغزیشباهت زیاد شبنم مقدمی به بازیگر جذاب فرانسویشباهت زیاد شبنم مقدمی به بازیگر جذاب فرانسویواکنش تند رضا محقق به انصراف ۷ بازیگر فیلمش از جشنواره فجرواکنش تند رضا محقق به انصراف ۷ بازیگر فیلمش از جشنواره فجرتنها جانشین مدیری و رامبد در شبکه نسیم لو رفتتنها جانشین مدیری و رامبد در شبکه نسیم لو رفتحکم ممنوع‌الخروجی برای مسعود کیمیایی؟حکم ممنوع‌الخروجی برای مسعود کیمیایی؟چرا رضا کیانیان به جشنواره فجر نمی‌رود؟چرا رضا کیانیان به جشنواره فجر نمی‌رود؟تازه‌ترین خبر از دادگاه هنگامه قاضیانی و پرونده جعفر پناهیتازه‌ترین خبر از دادگاه هنگامه قاضیانی و پرونده جعفر پناهینامه جنجالی و انصراف علی نصیریان از جشنواره فیلم فجرنامه جنجالی و انصراف علی نصیریان از جشنواره فیلم فجرجنگ آنجلینا جولی و FBI علیه ستاره هالیوودجنگ آنجلینا جولی و FBI علیه ستاره هالیوودروند صعودی دعوا بر سر سریال سقوطروند صعودی دعوا بر سر سریال سقوطعصبانیت مهران غفوریان از انتشار یک شایعه درباره اوعصبانیت مهران غفوریان از انتشار یک شایعه درباره اوهانیه توسلی از جشنواره فجر انصراف دادهانیه توسلی از جشنواره فجر انصراف دادهفت ملاقات ایرانی‌ها با «برزخ» که از یاد نمی‌رودهفت ملاقات ایرانی‌ها با «برزخ» که از یاد نمی‌رودفیلم‌های جشنواره فیلم فجر ۴۱ معرفی شدندفیلم‌های جشنواره فیلم فجر ۴۱ معرفی شدند
رضا صادقی برای کمک به مردم زلزله‌زده خوی دست به کار شدرضا صادقی برای کمک به مردم زلزله‌زده خوی دست به کار شدرابطه عاشقانه کرم بورسین و دانلا بیلیچرابطه عاشقانه کرم بورسین و دانلا بیلیچمهدی مدرس دومین خواننده‌ای که کنسرت می‌گذاردمهدی مدرس دومین خواننده‌ای که کنسرت می‌گذاردحضور همخوان زن در اولین کنسرت زانکو! + عکسحضور همخوان زن در اولین کنسرت زانکو! + عکساولین گفته های زانکو پس از اولین کنسرتاولین گفته های زانکو پس از اولین کنسرتبلیت‌های کنسرت زانکو فروش می‌رود؟بلیت‌های کنسرت زانکو فروش می‌رود؟حنانه کیا دلیل بازداشت شاهین صمدپور؟حنانه کیا دلیل بازداشت شاهین صمدپور؟شکیرا: تاریک‌ترین سال عمرم تمام شدشکیرا: تاریک‌ترین سال عمرم تمام شدشبنم تووزلو خواننده مشهور آذربایجانی در ایران + تصاویرشبنم تووزلو خواننده مشهور آذربایجانی در ایران + تصاویراعتراض حجت اشرف‌زاده به پخش اجراهای آرشیوی‌اش در شب یلدااعتراض حجت اشرف‌زاده به پخش اجراهای آرشیوی‌اش در شب یلداضرر ۴۰ میلیارد تومانی دریک رپر مشهور در فینال جام جهانیضرر ۴۰ میلیارد تومانی دریک رپر مشهور در فینال جام جهانیبازداشت امیر مقاره خواننده ماکان بند [به‌روزرسانی]بازداشت امیر مقاره خواننده ماکان بند [به‌روزرسانی]محمدعلی شیرازی خالق سلطان قلب‌ها درگذشتمحمدعلی شیرازی خالق سلطان قلب‌ها درگذشتگروه موسیقی ایوان بند منحل شدگروه موسیقی ایوان بند منحل شدحال شهرام ناظری چطور است؟ + عکسحال شهرام ناظری چطور است؟ + عکسشهرام ناظری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدشهرام ناظری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدحکم محاربه سامان یاسین و اطلاعات تازهحکم محاربه سامان یاسین و اطلاعات تازهموش‌ها با آهنگ لیدی گاگا ضرب می‌گیرند!موش‌ها با آهنگ لیدی گاگا ضرب می‌گیرند!اسفندیار قره‌باغی خواننده باسابقه درگذشتاسفندیار قره‌باغی خواننده باسابقه درگذشتدفاع کیهان از حمید هیراد و محمد اصفهانیدفاع کیهان از حمید هیراد و محمد اصفهانیاتهامات توماج صالحی اعلام شداتهامات توماج صالحی اعلام شدواکنش محسن چاوشی به شایعه خواندن سرود تیم ملی فوتبالواکنش محسن چاوشی به شایعه خواندن سرود تیم ملی فوتبالخواننده افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدخواننده افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدشش آهنگ برتر جام جهانیشش آهنگ برتر جام جهانیمحسن چاوشی ممنوع الفعالیت شد؟محسن چاوشی ممنوع الفعالیت شد؟
رکوردهایی که لیونل مسی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ثبت کردرکوردهایی که لیونل مسی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ثبت کردروزی که بروس لی و جکی چان به جان هم افتادندروزی که بروس لی و جکی چان به جان هم افتادندبا داوران زن در جام جهانی قطر آشنا شویدبا داوران زن در جام جهانی قطر آشنا شویددلیل مرگ بروس لی پس از ۵۰ سال اعلام شددلیل مرگ بروس لی پس از ۵۰ سال اعلام شدپست علی دایی رکورد لایک اینستاگرام فارسی را شکستپست علی دایی رکورد لایک اینستاگرام فارسی را شکستلیونل مسی از برنامه‌هایش برای دوران بازنشستگی می‌گویدلیونل مسی از برنامه‌هایش برای دوران بازنشستگی می‌گویددعوای کلارا چیا و جرارد پیکه: او خواستار رفتاری مشابه با شکیرا است!دعوای کلارا چیا و جرارد پیکه: او خواستار رفتاری مشابه با شکیرا است!اختلاف دیوید بکهام و همسرش ویکتوریا علنی شداختلاف دیوید بکهام و همسرش ویکتوریا علنی شدمایک تایسون: سریال مایک داستان زندگی مرا دزدیده است!مایک تایسون: سریال مایک داستان زندگی مرا دزدیده است!عادات آزاردهنده و غیرقابل تحمل دیوید بکهام و همسرش ویکتوریاعادات آزاردهنده و غیرقابل تحمل دیوید بکهام و همسرش ویکتوریامبارزان UFC برای هر مسابقه چقدر دستمزد می گیرند؟مبارزان UFC برای هر مسابقه چقدر دستمزد می گیرند؟لیونل مسی در سریال معروف بازی می‌کندلیونل مسی در سریال معروف بازی می‌کندمدل برزیلی خیانت جنسی پیکه به شکیرا را فاش کردمدل برزیلی خیانت جنسی پیکه به شکیرا را فاش کرداللهیار صیادمنش از نامزد ترکیه ای خود رونمایی کرداللهیار صیادمنش از نامزد ترکیه ای خود رونمایی کردمعروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟معروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟کریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادکریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادبروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویربروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویرهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کرددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کردادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانمبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟مبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!بروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودبروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بود