ads
Wednesday, 08 February 2023|چهارشنبه، 19 بهمن، 1401|يا حي و يا قيوم|افراد آنلاین: 5 نفر

آیا گرمایش زمین، قطب جنوب را قابل سکونت می‌کند؟

تاریخ انتشار: سه شنبه، 17 آبان، 1401 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

با افزایش دمای جهانی، اکولوژی قطب جنوب نیز در حال تغییر است، اما آیا تغییرات اقلیمی می‌توانند این قاره را به محل سکونت انسان‌ها تبدیل کنند؟

قطب جنوب مکانی یخبندان و غیرقابل سکونت است و با میانگین دمای زمستانی که به منفی ۴۹ درجه سانتی‌گراد می‌رسد، میزبان بادهایی با سرعت ۳۲۱ کیلومتر بر ساعت بوده و میزان بارندگی سالانه در آن، تنها به ۱۶۶ میلی‌متر می‌رسد. بنابراین جای تعجب نیست که جنوبی ترین قاره زمین، کم‌جمعیت‌ترین قاره جهان است و تنها پذیرای تعداد انگشت شماری از محققان و دانشمندان بوده و امکان سکونت دائمی در آنجا وجود ندارند.

اما با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژیکی و تغییرات اقلیمی، آیا معادلات سکونت در قطب جنوب ممکن است دستخوش تغییر شوند؟ آیا قطب جنوب روزی می‌تواند میزبان انواع سکونتگاه‌های دائم که در سایر نقاط جهان می‌‌بینیم، باشد؟ در حالی‌که جمعیت منتخبی از گونه‌های گیاهی و جانوری مهاجم در حال مهاجرت به مناطق رو به گرما رفته قطب جنوب هستند، اما انسان‌ها هنوز در این فهرست جایی ندارند و احتمالا این اتفاق تا قرن آینده رخ نخواهد داد؛ تا حدی به این دلیل که آب و هوا و وضعیت زمین فعلی در قطب جنوب، فاقد تنوع زیستی و حیوانی برای پرورش محصولات کشاورزی و دامپروری است.

یکی دیگر از موانع سکونت انسان در قطب جنوب، موقعیت دورافتاده آن است. اگرچه این قاره، ذاتا برای زندگی دشوار است، اما با برخی از مناطق واقع در قطب شمال، مانند گرینلند، ایسلند و مناطق با عرض جغرافیایی بالاتر مانند نروژ، روسیه، کانادا و آلاسکا در ایالات متحده که میزبان ساکنان دائمی هستند، تفاوت چندانی ندارد. استیون چاون، استاد علوم زیستی دانشگاه موناش استرالیا در این باره گفت: اگر تنها مشکل مربوط به آب و هوا بود، مردم در دراز مدت در قطب جنوب شانس سکونت داشتند. اما انزوای جغرافیایی آن بدین معناست که زندگی در آنجا، تنها با واردات گسترده مواد غذایی و سایر کالاها ممکن است.

در این میان، برخی از ایستگاه‌های تحقیقاتی مستقر در قطب جنوب، توسط انرژی‌های تجدیدپذیر حاصل از توربین‌های بادی و پنل‌های خورشیدی پشتیبانی می‌شوند. ساخت یک شبکه برق در سراسر این قاره به معنای توسعه آن بر روی یک صفحه یخی است که به دلیل اثرات گرمایش جهانی، ممکن است در مرور زمان تغییر کند. اگر تمام ایستگاه‌های قطب جنوب عمدتا از انرژی خورشیدی و باد استفاده می‌کردند، شبکه برق ضروری نبود و پیشرفت‌های فناوری باتری می‌توانست در ماه‌های تاریک زمستان به کار گرفته شود.

آب و هوای قطب جنوب: گذشته دور و آینده نزدیک

اگرچه این قاره یخ زده در حال حاضر برای سکونت دائمی گزینه مناسبی نیست، اما با توجه به گرم شدن زمین در آینده، آیا ممکن است همه چیز تغییر کند؟

در این باره، چاون افزود: بر اساس پیشینه فسیلی، این قاره پیشتر از آب و هوای مناسبی برای جنگل‌ها و میزبانی دایناسورها برخوردار بود. حدود ۱۰۰ میلیون سال پیش، قطب جنوب با پوشش گیاهی توسعه یافته، جنگل‌های انبوه و طیف وسیعی از گیاهان مانند مخروطی‌ها، سرخس‌ها و گیاهان گلدار به نام نهان‌دانگان همراه بود.

در سال ۲۰۲۱، بقایای زغال چوب یافت شده در جزیره جیمز راس که بخشی از شبه‌جزیره قطب جنوب در آمریکای شمالی را شامل می‌شود، شواهدی را ارائه کرد که نشان می‌دهد آتش‌سوزی‌ها در این بخش، طی اواخر دوره کرتاسه، در حدود ۱۰۰ میلیون سال پیش باعث سوختن و از بین رفتن جنگل‌های این قاره شده است.

آب و هوای زمین طی صدها میلیون سال دچار تغییر می‌شود و بین دوره‌های یخبندان سردتر و یخبندان گرم‌تر در حال چرخش است. دیرین‌اقلیم‌شناسان برای درک تغییرات اقلیمی قطب جنوب در آینده، گذشته دور آن‌را بررسی می‌کنند. با مطالعه لایه‌های رسوب در قفسه یخی راس، تیمی از محققان از جمله بریگام گرت، دریافتند که ورقه یخی غرب قطب جنوب چندین بار فروریخته و دوباره شکل گرفته است. بریگام گرت در این باره گفت که چنین فروپاشی و رشد مجدد، احتمالا با دوره‌های بین یخبندان بسیار گرم مرتبط است و این نوسانات آب و هوایی با عواملی نظیر تغییرات جو زمین، از جمله افزایش و کاهش سطح دی‌اکسید کربن نیز در ارتباط است.

اگرچه این تغییرات از منظر تاریخی طی صدها هزار سال اتفاق افتاده است، انتشار گازهای گلخانه‌ای اکنون آب و هوای زمین را با سرعت بی‌سابقه‌ای تغییر می‌دهد. چاون گفت: اگر تا سال ۲۰۴۰ به انتشار کربن خالص صفر نرسیم، تغییرات آب و هوایی، بزرگترین محرک تغییر در قطب جنوب خواهد بود.

برای تصور نوع محیطی که ممکن است با تداوم افزایش دما ظاهر شود، چاون توصیه کرده به جزایر زیر قطب جنوب و بوم‌شناسی جنوبی‌ترین بخش‌های آمریکای جنوبی نگاه کنید. شبه جزیره قطب جنوب یکی از بالاترین عرض‌های جغرافیایی یا به عبارت دیگر، شمالی‌ترین قسمت‌های این قاره است که از دایره قطب جنوب به سمت آمریکای جنوبی کشیده شده است.

چاون گفت: با افزایش میانگین دمای جهانی، آب و هوا در شبه جزیره قطب جنوب تغییر خواهد کرد و احتمالا در حد جنوبی‌ترین بخش‌های آمریکای جنوبی یا جزایری در دریاهای اطراف خواهد شد.

در شبه‌جزیره قطب جنوب، علف‌های بومی، چند حشره، پرندگان مهاجر و پستانداران دریایی در حال حاضر زنده مانده و سکونت دارند. چاون افزود که با گرم شدن آب و هوا، احتمالا شاهد تنوع بیشتری در پوشش علف‌ها و گل‌ها خواهیم بود. اگر این روند ادامه یابد، در آینده نزدیک، افزایش دما و بارندگی، باعث تحریک در رشد گیاهان خواهد شد. همراه با گونه‌های مهاجمی که به طور تصادفی توسط انسان به آنجا منتقل می‌شوند، گیاهان بیشتری نیز ممکن است در آنجا مستقر شوند.

با این حال، دمای پایین بدین معناست که بعید است به این زودی شاهد جنگل‌ها و پوشش‌های گیاهی در این بخش باشیم. در این باره، چاون و بریگام عقیده دارند که در طول قرن آینده، هم‌چنان بعید است که بتوان در قطب جنوب محصول یا دام را پرورش داد. در مجموع، بعید است در آینده نزدیک بتوانیم سکونتگاه‌های دائمی انسانی در آنجا ایجاد کنیم که توسط کشاورزی یا دامداری پشتیبانی می‌شوند.

با این حال، آب و هوای این قاره در حال تغییر است. چاون افزود که افزایش میانگین دمای کره زمین اکولوژی این قاره را تغییر داده است. او گفت که پوا آنوآ، یک گیاه آبی که در شهرهای معتدل مانند کیپ‌تاون آفریقای جنوبی و ملبورن استرالیا یافت می‌شود، در قطب جنوب نیز پیدا شده است. حتی پنگوئن‌های جنتو که در اوایل سال ۲۰۲۲ در قطب جنوب مشاهده شده بودند نیز باعث بروز نگرانی‌هایی شده بود. زیرا این پرندگان معمولا در جزایر زیر قطب زندگی می‌کنند و احتمالا فقط به این دلیل که تغییرات آب و هوایی جنوبی‌ترین قاره را گرم می‌کند، به سمت جنوب می‌روند.

ذوب ورقه‌های یخ

به غیر از شبه جزیره، اغلب بخش‌های قاره را یک صفحه یخی تشکیل داده که ضخامتی چند کیلومتری دارد. مدل‌سازی آب‌وهوایی، حاکی از رشد گسترده بخش عاری از یخ در این منطقه است. اما، به گفته چاون، این تغییر در مرتفع‌ترین مناطق قطب جنوب، تا قرن آینده بعید است رخ دهد.

ذوب شدن ورقه‌های یخ قطب جنوب غربی و در نتیجه افزایش سطح آب دریاها، نه تنها جغرافیای قطب جنوب، بلکه آب و هوای کل سیاره ما را تغییر خواهد داد. هم‌اکنون اغلب سطح غرب قطب جنوب زیر سطح دریا است. اما افزایش سطح دریا بدون آنکه به طور کامل یخ‌ها را آب کند، تنها جزایر کوچک صخره‌ای را بالا خواهد برد. بریگام گرت گفت: از آنجاکه در آینده قفسه‌های یخی را از دست خواهیم داد، یک مسئله مهم این است که مطمئن شویم سکونتگاه‌ها بالاتر از سطح دریا قرار دارند.

با نگاهی به سال ۲۱۰۰، افزایش دما و سطح دریاها، احتمالا مهاجرت پناهندگان آب و هوایی را تسریع خواهد کرد. بنابراین، در صورتی‌که آب و هوای سردتر این قاره در مقایسه با مناطق گرم‌تر، مهمان‌پذیرتر باشد، مردم ممکن است به استعمار این قاره روی بیاورند. حتی بدون امکان رشد محصولات زراعی، ذوب شدن یخ دریا می‌تواند امکان ماهیگیری را برای مردم فراهم کند. با این حال، علی‌رغم تلاش‌ها برای کاوش و مطالعه قطب جنوب، این قاره بعید است به این زودی‌ها میزبان انسان‌ها باشد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

 

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

پرویز پرستویی، احسان علیخانی و خادم در شهر زلزله زده خویپرویز پرستویی، احسان علیخانی و خادم در شهر زلزله زده خویخبر تازه از بیماری حسن معجونی و جدایی از نون خخبر تازه از بیماری حسن معجونی و جدایی از نون خواکنش ابوالفضل پورعرب به عفو گسترده زندانیان حوادث اخیرواکنش ابوالفضل پورعرب به عفو گسترده زندانیان حوادث اخیرچرا علی نصیریان با مسعود کیمیایی و بهرام بیضایی کار نکرد؟چرا علی نصیریان با مسعود کیمیایی و بهرام بیضایی کار نکرد؟استوریِ تند و تیز لادن طباطبایی علیه فخیم‌زادهاستوریِ تند و تیز لادن طباطبایی علیه فخیم‌زادهمهدی فخیم زاده: جشنواره فیلم فجر چراغ نفتی نیستمهدی فخیم زاده: جشنواره فیلم فجر چراغ نفتی نیستاعتراض تهیه کننده فیلم چرا گریه نمیکنی به تحریم کنندگاناعتراض تهیه کننده فیلم چرا گریه نمیکنی به تحریم کنندگانجعفر پناهی آزاد شد + عکسجعفر پناهی آزاد شد + عکسکیهان: تحریم کننده‌ها دستمزد دریافتی را پس دهندکیهان: تحریم کننده‌ها دستمزد دریافتی را پس دهندساترا: هیچ سریالی بدون مجوز حق پخش نداردساترا: هیچ سریالی بدون مجوز حق پخش نداردتاریخ پخش فصل سوم سریال خواهران و برادرانتاریخ پخش فصل سوم سریال خواهران و برادرانیک فیلم دیگر از جشنواره فیلم فجر انصراف دادیک فیلم دیگر از جشنواره فیلم فجر انصراف دادنیلوفر پارسا، برای بار دوم ازدواج کردنیلوفر پارسا، برای بار دوم ازدواج کردبهروز افخمی: دوره می‌تو گذشته و حالا وقت من بی‌ناموسم رسیده!بهروز افخمی: دوره می‌تو گذشته و حالا وقت من بی‌ناموسم رسیده!خبر تکان دهنده از حسن معجونی | از نابینایی تا تومور مغزیخبر تکان دهنده از حسن معجونی | از نابینایی تا تومور مغزیشباهت زیاد شبنم مقدمی به بازیگر جذاب فرانسویشباهت زیاد شبنم مقدمی به بازیگر جذاب فرانسویواکنش تند رضا محقق به انصراف ۷ بازیگر فیلمش از جشنواره فجرواکنش تند رضا محقق به انصراف ۷ بازیگر فیلمش از جشنواره فجرتنها جانشین مدیری و رامبد در شبکه نسیم لو رفتتنها جانشین مدیری و رامبد در شبکه نسیم لو رفتحکم ممنوع‌الخروجی برای مسعود کیمیایی؟حکم ممنوع‌الخروجی برای مسعود کیمیایی؟چرا رضا کیانیان به جشنواره فجر نمی‌رود؟چرا رضا کیانیان به جشنواره فجر نمی‌رود؟تازه‌ترین خبر از دادگاه هنگامه قاضیانی و پرونده جعفر پناهیتازه‌ترین خبر از دادگاه هنگامه قاضیانی و پرونده جعفر پناهینامه جنجالی و انصراف علی نصیریان از جشنواره فیلم فجرنامه جنجالی و انصراف علی نصیریان از جشنواره فیلم فجرجنگ آنجلینا جولی و FBI علیه ستاره هالیوودجنگ آنجلینا جولی و FBI علیه ستاره هالیوودروند صعودی دعوا بر سر سریال سقوطروند صعودی دعوا بر سر سریال سقوطعصبانیت مهران غفوریان از انتشار یک شایعه درباره اوعصبانیت مهران غفوریان از انتشار یک شایعه درباره او
جایزه گرمی به «برای» شروین حاجی‌پور رسید + واکنش اوجایزه گرمی به «برای» شروین حاجی‌پور رسید + واکنش اورضا صادقی برای کمک به مردم زلزله‌زده خوی دست به کار شدرضا صادقی برای کمک به مردم زلزله‌زده خوی دست به کار شدرابطه عاشقانه کرم بورسین و دانلا بیلیچرابطه عاشقانه کرم بورسین و دانلا بیلیچمهدی مدرس دومین خواننده‌ای که کنسرت می‌گذاردمهدی مدرس دومین خواننده‌ای که کنسرت می‌گذاردحضور همخوان زن در اولین کنسرت زانکو! + عکسحضور همخوان زن در اولین کنسرت زانکو! + عکساولین گفته های زانکو پس از اولین کنسرتاولین گفته های زانکو پس از اولین کنسرتبلیت‌های کنسرت زانکو فروش می‌رود؟بلیت‌های کنسرت زانکو فروش می‌رود؟حنانه کیا دلیل بازداشت شاهین صمدپور؟حنانه کیا دلیل بازداشت شاهین صمدپور؟شکیرا: تاریک‌ترین سال عمرم تمام شدشکیرا: تاریک‌ترین سال عمرم تمام شدشبنم تووزلو خواننده مشهور آذربایجانی در ایران + تصاویرشبنم تووزلو خواننده مشهور آذربایجانی در ایران + تصاویراعتراض حجت اشرف‌زاده به پخش اجراهای آرشیوی‌اش در شب یلدااعتراض حجت اشرف‌زاده به پخش اجراهای آرشیوی‌اش در شب یلداضرر ۴۰ میلیارد تومانی دریک رپر مشهور در فینال جام جهانیضرر ۴۰ میلیارد تومانی دریک رپر مشهور در فینال جام جهانیبازداشت امیر مقاره خواننده ماکان بند [به‌روزرسانی]بازداشت امیر مقاره خواننده ماکان بند [به‌روزرسانی]محمدعلی شیرازی خالق سلطان قلب‌ها درگذشتمحمدعلی شیرازی خالق سلطان قلب‌ها درگذشتگروه موسیقی ایوان بند منحل شدگروه موسیقی ایوان بند منحل شدحال شهرام ناظری چطور است؟ + عکسحال شهرام ناظری چطور است؟ + عکسشهرام ناظری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدشهرام ناظری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدحکم محاربه سامان یاسین و اطلاعات تازهحکم محاربه سامان یاسین و اطلاعات تازهموش‌ها با آهنگ لیدی گاگا ضرب می‌گیرند!موش‌ها با آهنگ لیدی گاگا ضرب می‌گیرند!اسفندیار قره‌باغی خواننده باسابقه درگذشتاسفندیار قره‌باغی خواننده باسابقه درگذشتدفاع کیهان از حمید هیراد و محمد اصفهانیدفاع کیهان از حمید هیراد و محمد اصفهانیاتهامات توماج صالحی اعلام شداتهامات توماج صالحی اعلام شدواکنش محسن چاوشی به شایعه خواندن سرود تیم ملی فوتبالواکنش محسن چاوشی به شایعه خواندن سرود تیم ملی فوتبالخواننده افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدخواننده افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدشش آهنگ برتر جام جهانیشش آهنگ برتر جام جهانی
رکوردهایی که لیونل مسی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ثبت کردرکوردهایی که لیونل مسی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ثبت کردروزی که بروس لی و جکی چان به جان هم افتادندروزی که بروس لی و جکی چان به جان هم افتادندبا داوران زن در جام جهانی قطر آشنا شویدبا داوران زن در جام جهانی قطر آشنا شویددلیل مرگ بروس لی پس از ۵۰ سال اعلام شددلیل مرگ بروس لی پس از ۵۰ سال اعلام شدپست علی دایی رکورد لایک اینستاگرام فارسی را شکستپست علی دایی رکورد لایک اینستاگرام فارسی را شکستلیونل مسی از برنامه‌هایش برای دوران بازنشستگی می‌گویدلیونل مسی از برنامه‌هایش برای دوران بازنشستگی می‌گویددعوای کلارا چیا و جرارد پیکه: او خواستار رفتاری مشابه با شکیرا است!دعوای کلارا چیا و جرارد پیکه: او خواستار رفتاری مشابه با شکیرا است!اختلاف دیوید بکهام و همسرش ویکتوریا علنی شداختلاف دیوید بکهام و همسرش ویکتوریا علنی شدمایک تایسون: سریال مایک داستان زندگی مرا دزدیده است!مایک تایسون: سریال مایک داستان زندگی مرا دزدیده است!عادات آزاردهنده و غیرقابل تحمل دیوید بکهام و همسرش ویکتوریاعادات آزاردهنده و غیرقابل تحمل دیوید بکهام و همسرش ویکتوریامبارزان UFC برای هر مسابقه چقدر دستمزد می گیرند؟مبارزان UFC برای هر مسابقه چقدر دستمزد می گیرند؟لیونل مسی در سریال معروف بازی می‌کندلیونل مسی در سریال معروف بازی می‌کندمدل برزیلی خیانت جنسی پیکه به شکیرا را فاش کردمدل برزیلی خیانت جنسی پیکه به شکیرا را فاش کرداللهیار صیادمنش از نامزد ترکیه ای خود رونمایی کرداللهیار صیادمنش از نامزد ترکیه ای خود رونمایی کردمعروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟معروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟کریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادکریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادبروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویربروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویرهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کرددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کردادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانمبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟مبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!بروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودبروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بود