ads
Monday, 06 February 2023|دوشنبه، 17 بهمن، 1401|يا قاضي الحاجات|افراد آنلاین: 7 نفر

شش آهنگ برتر جام جهانی

تاریخ انتشار: شنبه، 21 آبان، 1401 سینما، هنرمندان و ورزشکاران ، هنرمندان جهان
+ A -

جام جهانی یک رویداد جهانی است که تب و تاب آن در هر دوره برگزاری تقریبا گریبان تمام کشورها را می‌گیرد و البته برای آنها که نماینده ای در این رویداد مهم ورزشی دارند، این هیجان پرشورتر است. علاوه بر وجه ورزشی جام جهانی و جذابیت فوتبال که قطعا برای همگان در اولویت است، وجوه فرهنگی، هنری و گردشگری این رویداد نیز خالی از لطف نیست. بر این اساس، یکی از مواردی که اتفاقا بر شور و هیجان جام جهانی می افزاید و آن را مضاعف می کند، قطعات رسمی موسیقی است که توسط هنرمندان اجرا می شود و به نوعی بازی‌ها را همراهی می‌کند.

با این همه شاید کمتر کسی به این نکته توجه کند که در اغلب موارد این قطعات صرفا با هدف ایجاد شور و هیجان در بین مخاطبان فوتبال و هواداران تیم ها ساخته نمی شوند، بلکه در کنار آن هدفی مهمتر به نام تبلیغات و سود مالی را دنبال می کنند؛ ضمن اینکه در کنار منافع مالی که از این قطعات سهم برگزارکنندگان و شرکت های سرمایه گذار در مقام اسپانسر می شود، هنرمندی که به عنوان خواننده این قطعات موسیقی انتخاب می شود، به ناگاه با جهشی غیرمعمول در رتبه بندی خوانندگان و آلبوم ها مواجه شده و به عبارتی ره صدساله را یک شبه طی خواهد کرد.

از سال ۱۹۸۲ که ساخت قطعات موسیقی برای جام جهانی با جدیت بیشتری دنبال شد و قطعه «El Rock del Mundial» را نواختند، تا سال ۲۰۱۴ که آهنگ «La La La» در نظر گرفته شد و در ادامه هم سال ۲۰۱۸ و استفاده از تم موسیقی کوکاکولا به نام «colors»، فیفا تا به حال در هر دوره از جام جهانی، ساخت و پخش قطعات رسمی موسیقی را حمایت کرده است. 

تبلیغ‌کنندگان و اسپانسرهای جام جهانی از این قطعات موسیقی استفاده می‌کنند تا توجه ها به بِرندهای خود را افزایش دهند و این آهنگ‌ها هم وجه هیجان‌ مخاطبان را هدف قرار می‌دهند و اینگونه می‌شود که سال‌ها پس از هر تورنمنت در خاطر علاقمندان فوتبال که جمع کثیری از جمعیت جهان را شامل می شوند، باقی می‌مانند.

با این مقدمه و لحاظ کردن پیش فرض های لازم، سراغ ۶ آهنگی خواهیم رفت که با شرایطی مشابه و مختصاتی که تعریف شد، برای جام جهانی تولید شدند. 

Ricky Martin / "La Copa De La Vida" - France
این آهنگ تا مدت ها هیچ رقیبی برای کسب رتبه اول به خود نمی دید. از ابتدا تا پایان آهنگ، صدای ریکی مارتین و اشعار سرزنده آن به مخاطب کمک می‌کند تا با شادی و لذتی که جام جهانی ارمغان می‌آورد، همراه شود. این آهنگ نه تنها موجب شد که به بهترین گزینه آهنگ‌های جام جهانی سال ۱۹۹۸ تبدیل شود بلکه به صعود آلبوم سال بعد ریکی مارتین به بالاترین جایگاه چارت‌های موسیقی کمک کرد.

"Wavin’ Flag" - آفریقای جنوبی. ۲۰۱۰

"Wavin’ Flag" بیش از یک سرود جام جهانی است. این قطعه منبعی از انگیزه برای هرکسی است که به آن گوش می کند. در حالی که در طول مسابقات قلب مردم را با کُر نشاط آور خود به دست آورد، حال و هوای سومالیایی ـ کانادایی آن موجب شد به پرشنونده‌ترین آهنگ جام جهانی آفریقای جنوبی تبدیل شود.

Gloryland/ امریکا

این آهنگ ویژگی های یک آهنگ آمریکایی را در خود دارد و برای دوره ای انتخاب شد که جام جهانی در ایالات متحده میزبانی شد. هرچند این قطعه چندان پرشور و هیجان نبود ولی به هدفی که برایش تعیین شده بود رسید، چراکه خواننده هایش را به جهان شناساند.

"Waka Waka"/ آفریقا ۲۰۱۰

ترانه "Waka Waka" از شکیرا در بخش شعر به خوبی عمل نکرد و نتوانست حق مطلب را درباره قاره بزرگ آفریقا ادا کند. هرچند برخی منتقدان بر این باور بودند که توانسته شور و هیجانی که از یک آهنگ جام جهانی انتظار می‌رفت را ایجاد کند. در نقد این آهنگ همچنین عنوان می شود که حتی فاقد هیجان معمول برای رویدادی مانند جام جهانی است.

Live It Up/ روسیه ۲۰۱۸

به باور برخی منتقدان این آهنگ ویژگی‌های لازم برای سرود رسمی جام جهانی را دارد؛ ترکیب ژانرهای موسیقی، اجرای لاتین و رَپ انگلیسی توسط Nicky Jam، حضور ویل اسمیت و ریانا. گوش دادن به ۳۰ ثانیه اول این آهنگ کافی است تا مخاطب با آن همراه شود. البته درست است که این آهنگ همچون دیگر سرودهای جام جهانی طرفدار ندارد ولی گویا به هدفی که داشته رسیده است.

"Un'estate Italiana (To Be Number One)"/ ایتالیا

با توجه به سابقه Giorgio Moroder انتظار بیشتری از این کار می‌رفت. البته این آهنگ نه آنقدر کسل کننده است و نه آنقدر عالی ولی می‌توانست بهتر باشد.

بدیهی است که از این خواننده به خاطر سابقه موسیقایی در این آهنگ استفاده شده ولی به نظر می‌رسد که او درحالی که کشورش برای دومین بار میزبان جام جهانی بوده، نتوانسته از عهده این کار برآید. البته با تمام اینها آهنگ پذیرش گسترده‌ای در بین مردم داشت.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

 

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

چرا علی نصیریان با مسعود کیمیایی و بهرام بیضایی کار نکرد؟چرا علی نصیریان با مسعود کیمیایی و بهرام بیضایی کار نکرد؟استوریِ تند و تیز لادن طباطبایی علیه فخیم‌زادهاستوریِ تند و تیز لادن طباطبایی علیه فخیم‌زادهمهدی فخیم زاده: جشنواره فیلم فجر چراغ نفتی نیستمهدی فخیم زاده: جشنواره فیلم فجر چراغ نفتی نیستاعتراض تهیه کننده فیلم چرا گریه نمیکنی به تحریم کنندگاناعتراض تهیه کننده فیلم چرا گریه نمیکنی به تحریم کنندگانجعفر پناهی آزاد شد + عکسجعفر پناهی آزاد شد + عکسکیهان: تحریم کننده‌ها دستمزد دریافتی را پس دهندکیهان: تحریم کننده‌ها دستمزد دریافتی را پس دهندساترا: هیچ سریالی بدون مجوز حق پخش نداردساترا: هیچ سریالی بدون مجوز حق پخش نداردتاریخ پخش فصل سوم سریال خواهران و برادرانتاریخ پخش فصل سوم سریال خواهران و برادرانیک فیلم دیگر از جشنواره فیلم فجر انصراف دادیک فیلم دیگر از جشنواره فیلم فجر انصراف دادنیلوفر پارسا، برای بار دوم ازدواج کردنیلوفر پارسا، برای بار دوم ازدواج کردبهروز افخمی: دوره می‌تو گذشته و حالا وقت من بی‌ناموسم رسیده!بهروز افخمی: دوره می‌تو گذشته و حالا وقت من بی‌ناموسم رسیده!خبر تکان دهنده از حسن معجونی | از نابینایی تا تومور مغزیخبر تکان دهنده از حسن معجونی | از نابینایی تا تومور مغزیشباهت زیاد شبنم مقدمی به بازیگر جذاب فرانسویشباهت زیاد شبنم مقدمی به بازیگر جذاب فرانسویواکنش تند رضا محقق به انصراف ۷ بازیگر فیلمش از جشنواره فجرواکنش تند رضا محقق به انصراف ۷ بازیگر فیلمش از جشنواره فجرتنها جانشین مدیری و رامبد در شبکه نسیم لو رفتتنها جانشین مدیری و رامبد در شبکه نسیم لو رفتحکم ممنوع‌الخروجی برای مسعود کیمیایی؟حکم ممنوع‌الخروجی برای مسعود کیمیایی؟چرا رضا کیانیان به جشنواره فجر نمی‌رود؟چرا رضا کیانیان به جشنواره فجر نمی‌رود؟تازه‌ترین خبر از دادگاه هنگامه قاضیانی و پرونده جعفر پناهیتازه‌ترین خبر از دادگاه هنگامه قاضیانی و پرونده جعفر پناهینامه جنجالی و انصراف علی نصیریان از جشنواره فیلم فجرنامه جنجالی و انصراف علی نصیریان از جشنواره فیلم فجرجنگ آنجلینا جولی و FBI علیه ستاره هالیوودجنگ آنجلینا جولی و FBI علیه ستاره هالیوودروند صعودی دعوا بر سر سریال سقوطروند صعودی دعوا بر سر سریال سقوطعصبانیت مهران غفوریان از انتشار یک شایعه درباره اوعصبانیت مهران غفوریان از انتشار یک شایعه درباره اوهانیه توسلی از جشنواره فجر انصراف دادهانیه توسلی از جشنواره فجر انصراف دادهفت ملاقات ایرانی‌ها با «برزخ» که از یاد نمی‌رودهفت ملاقات ایرانی‌ها با «برزخ» که از یاد نمی‌رودفیلم‌های جشنواره فیلم فجر ۴۱ معرفی شدندفیلم‌های جشنواره فیلم فجر ۴۱ معرفی شدند
رضا صادقی برای کمک به مردم زلزله‌زده خوی دست به کار شدرضا صادقی برای کمک به مردم زلزله‌زده خوی دست به کار شدرابطه عاشقانه کرم بورسین و دانلا بیلیچرابطه عاشقانه کرم بورسین و دانلا بیلیچمهدی مدرس دومین خواننده‌ای که کنسرت می‌گذاردمهدی مدرس دومین خواننده‌ای که کنسرت می‌گذاردحضور همخوان زن در اولین کنسرت زانکو! + عکسحضور همخوان زن در اولین کنسرت زانکو! + عکساولین گفته های زانکو پس از اولین کنسرتاولین گفته های زانکو پس از اولین کنسرتبلیت‌های کنسرت زانکو فروش می‌رود؟بلیت‌های کنسرت زانکو فروش می‌رود؟حنانه کیا دلیل بازداشت شاهین صمدپور؟حنانه کیا دلیل بازداشت شاهین صمدپور؟شکیرا: تاریک‌ترین سال عمرم تمام شدشکیرا: تاریک‌ترین سال عمرم تمام شدشبنم تووزلو خواننده مشهور آذربایجانی در ایران + تصاویرشبنم تووزلو خواننده مشهور آذربایجانی در ایران + تصاویراعتراض حجت اشرف‌زاده به پخش اجراهای آرشیوی‌اش در شب یلدااعتراض حجت اشرف‌زاده به پخش اجراهای آرشیوی‌اش در شب یلداضرر ۴۰ میلیارد تومانی دریک رپر مشهور در فینال جام جهانیضرر ۴۰ میلیارد تومانی دریک رپر مشهور در فینال جام جهانیبازداشت امیر مقاره خواننده ماکان بند [به‌روزرسانی]بازداشت امیر مقاره خواننده ماکان بند [به‌روزرسانی]محمدعلی شیرازی خالق سلطان قلب‌ها درگذشتمحمدعلی شیرازی خالق سلطان قلب‌ها درگذشتگروه موسیقی ایوان بند منحل شدگروه موسیقی ایوان بند منحل شدحال شهرام ناظری چطور است؟ + عکسحال شهرام ناظری چطور است؟ + عکسشهرام ناظری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدشهرام ناظری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدحکم محاربه سامان یاسین و اطلاعات تازهحکم محاربه سامان یاسین و اطلاعات تازهموش‌ها با آهنگ لیدی گاگا ضرب می‌گیرند!موش‌ها با آهنگ لیدی گاگا ضرب می‌گیرند!اسفندیار قره‌باغی خواننده باسابقه درگذشتاسفندیار قره‌باغی خواننده باسابقه درگذشتدفاع کیهان از حمید هیراد و محمد اصفهانیدفاع کیهان از حمید هیراد و محمد اصفهانیاتهامات توماج صالحی اعلام شداتهامات توماج صالحی اعلام شدواکنش محسن چاوشی به شایعه خواندن سرود تیم ملی فوتبالواکنش محسن چاوشی به شایعه خواندن سرود تیم ملی فوتبالخواننده افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدخواننده افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدشش آهنگ برتر جام جهانیشش آهنگ برتر جام جهانیمحسن چاوشی ممنوع الفعالیت شد؟محسن چاوشی ممنوع الفعالیت شد؟
رکوردهایی که لیونل مسی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ثبت کردرکوردهایی که لیونل مسی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ثبت کردروزی که بروس لی و جکی چان به جان هم افتادندروزی که بروس لی و جکی چان به جان هم افتادندبا داوران زن در جام جهانی قطر آشنا شویدبا داوران زن در جام جهانی قطر آشنا شویددلیل مرگ بروس لی پس از ۵۰ سال اعلام شددلیل مرگ بروس لی پس از ۵۰ سال اعلام شدپست علی دایی رکورد لایک اینستاگرام فارسی را شکستپست علی دایی رکورد لایک اینستاگرام فارسی را شکستلیونل مسی از برنامه‌هایش برای دوران بازنشستگی می‌گویدلیونل مسی از برنامه‌هایش برای دوران بازنشستگی می‌گویددعوای کلارا چیا و جرارد پیکه: او خواستار رفتاری مشابه با شکیرا است!دعوای کلارا چیا و جرارد پیکه: او خواستار رفتاری مشابه با شکیرا است!اختلاف دیوید بکهام و همسرش ویکتوریا علنی شداختلاف دیوید بکهام و همسرش ویکتوریا علنی شدمایک تایسون: سریال مایک داستان زندگی مرا دزدیده است!مایک تایسون: سریال مایک داستان زندگی مرا دزدیده است!عادات آزاردهنده و غیرقابل تحمل دیوید بکهام و همسرش ویکتوریاعادات آزاردهنده و غیرقابل تحمل دیوید بکهام و همسرش ویکتوریامبارزان UFC برای هر مسابقه چقدر دستمزد می گیرند؟مبارزان UFC برای هر مسابقه چقدر دستمزد می گیرند؟لیونل مسی در سریال معروف بازی می‌کندلیونل مسی در سریال معروف بازی می‌کندمدل برزیلی خیانت جنسی پیکه به شکیرا را فاش کردمدل برزیلی خیانت جنسی پیکه به شکیرا را فاش کرداللهیار صیادمنش از نامزد ترکیه ای خود رونمایی کرداللهیار صیادمنش از نامزد ترکیه ای خود رونمایی کردمعروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟معروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟کریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادکریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادبروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویربروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویرهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کرددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کردادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانمبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟مبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!بروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودبروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بود