ads
Wednesday, 01 February 2023|چهارشنبه، 12 بهمن، 1401|يا حي و يا قيوم|افراد آنلاین: 9 نفر

مروری بر گذشته

چرا در روابط عاطفی شاد و رضایتبخش هم خیانت رخ می دهد؟

تاریخ انتشار: دوشنبه، 23 آبان، 1401 زناشویی ، دانستنیهای بعد از ازدواج
+ A -

مسأله ی خیانت از ابتدای تاریخ بشریت وجود داشته است. کارشناسان تلاش داشته اند تخمینی از میزان افرادی که خیانت می کنند داشته باشند اما این کار ساده ای نیست، چون خیانتکار بودن می تواند برای هر کسی معنای متفاوتی داشته باشد.

استر پرل، روان درمانگر سرشناس بلژیکی مطالعات زیادی درباره ی مقوله ی خیانت داشته و در ادامه می خواهیم مروری بر نظریه ی درباره ی اینکه چرا بیشتر افراد به شریک عاطفی خود خیانت می کنند، داشته باشیم.

تعریف تک همسری در سال های اخیر دستخوش تغییر شده است

به گفته ی استر پرل، تک همسری در گذشته به معنای یک نفر برای همه ی عمر بود، حالا اما یک نفر در آن واحد است.

ما در دوره ای زندگی می کنیم که احساس می کنیم استحقاق دنبال کردن آرزوهای خود را داریم. اگر در گذشته آدم ها به خاطر عدم احساس شادی و رضایت در رابطه عاطفی خود تصمیم به جدایی می گرفتند، حالا برای تجربه ی شادی و رضایت بیشتر دست به این کار می زنند.

در گذشته، تک همسری هیچ ارتباطی با عشق نداشت. ازدواج تنها یک معامله ی تجاری بود؛ حالا اما یک توافق عاشقانه است و خیانت امنیت عاطفی ما را تهدید می کند. آدم ها در گذشته برای پیدا کردن عشق به خیانت روی می آوردند. حالا اما در ازدواج به دنبال عشق اند، چیزی که با خیانت از میان می رود.

به عنوان یک شریک عاطفی، فشار زیادی بر روی ما وجود دارد، چون سعی می کنیم همزمان چندین کلاه روی سر بگذاریم

آن ایده آلی که ما از عشق و رابطه عاشقانه در ذهن خود داریم چیزی پیچیده است. ما برای برآورده کردن طیف گسترده ای از نیازهای خود به سراغ یک نفر می رویم. به گفته ی پرل، شریک عاطفی کامل و بی عیب و نقص ما باید بهترین معشوق، بهترین دوست، بهترین والد، محرم اسرار، هم فکر، همراه عاطفی ما باشد و از سویی دیگر، خودمان را برگزیده، غیر قابل چشم پوشی، منحصر به فرد و جایگزین ناپذیر می دانیم. در حقیقت ما تصور می کنیم همانی هستیم که شریک عاطفی مان به دنبالش بوده. و وقتی خیانت رخ می دهد، این اتفاق به ما می گوید که اینطور نبوده و تصور اشتباهی داشتیم؛ این مسأله بلندپروازی عظیم مان از عشق را از میان می برد.

در روابط عاطفی شاد و رضایتبخش هم خیانت رخ می دهد

این تصور که خیانت تنها در روابط عاطفی مشکل دار رخ می دهد درست نیست. ما اگر همه ی چیزهایی که نیاز داریم را در خانه داشته باشیم، دیگر دلیلی ندارد جای دیگری برویم؛ این تصوری است که ما داریم. اما در عین حال، کسانی هستند که با وجود اینکه واقعاً به شریک عاطفی خود علاقمندند، ممکن است یک روز اقرار به خیانت کنند.

در قلب رابطه با زن یا مردی غیر از شریک عاطفی خود، خیانت، رنج و میل به داشتن ارتباط عاطفی، تازگی، اتصال دوباره به بخش های گمشده ی وجود خود است. به گفته ی پرل، وقتی به شخصی غیر شریک عاطفی خود جذب می شویم، به این خاطر نیست که می خواهیم کسی که با او هستیم را ترک کنیم، بلکه به این خاطر است که می خواهیم آن کسی که خودمان شده ایم را ترک کنیم.

بیشتر اوقات در سایه ی خیانت، یک فقدان وجود دارد؛ این فقدان می تواند مربوط به والدین، یا دوستی نزدیک یا خبری بد از یک پزشک باشد

کسانی که خیانت می کنند بیشتر اوقات می گویند: «احساس زنده بودن می کنم.» بیشتر اوقات در سایه ی خیانت مسأله ی مرگ و فناپذیری وجود دارد، چون سؤالاتی را برای فرد ایجاد می کند: «همه اش همین است یا چیز بیشتری هم هست؟ آیا قرار است ۲۰ سال دیگر هم هممینطور زندگی کنم؟ آیا دوباره آن حس را تجربه می کنم؟» به عقیده ی استر پرل، ممکن است همین سؤالات باشد که آدم ها را به خیانت سوق می دهد؛ در حقیقت، این کار برای آن ها تلاشی است برای اینکه بیشتر احساس زنده بودن کنند و پادزهری است برای یک فقدان.

گرچه بسیاری از آدم ها به خاطر رنجاندن شریک عاطفی خود احساس گناه می کنند، اما بیشتر اوقات از خود آن رابطه ی پنهانی پشیمان نیستند.

با هر خیانتی، رابطه عاطفی از نو تعریف می شود

حقیقت این است که بیشتر زوج هایی که خیانت را در رابطه ی خود تجربه می کنند، باهم می مانند. بعضی از آن ها صرفاً رابطه ی خود را ادامه می دهند، اما بعضی از زوج ها هم هستند که این بحران را تبدیل به فرصتی برای بهبود رابطه ی فعلی خود می کنند. هر زوجی پیامدهای خیانتی که در رابطه شان رخ داده را خود تعیین می کند. این پیامد می تواند در یک سو، رنجش و خیانت دیدن باشد و در سویی دیگر، رشد و کشف کردن خود.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

 

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

شباهت زیاد شبنم مقدمی به بازیگر جذاب فرانسویشباهت زیاد شبنم مقدمی به بازیگر جذاب فرانسویواکنش تند رضا محقق به انصراف ۷ بازیگر فیلمش از جشنواره فجرواکنش تند رضا محقق به انصراف ۷ بازیگر فیلمش از جشنواره فجرتنها جانشین مدیری و رامبد در شبکه نسیم لو رفتتنها جانشین مدیری و رامبد در شبکه نسیم لو رفتحکم ممنوع‌الخروجی برای مسعود کیمیایی؟حکم ممنوع‌الخروجی برای مسعود کیمیایی؟چرا رضا کیانیان به جشنواره فجر نمی‌رود؟چرا رضا کیانیان به جشنواره فجر نمی‌رود؟تازه‌ترین خبر از دادگاه هنگامه قاضیانی و پرونده جعفر پناهیتازه‌ترین خبر از دادگاه هنگامه قاضیانی و پرونده جعفر پناهینامه جنجالی و انصراف علی نصیریان از جشنواره فیلم فجرنامه جنجالی و انصراف علی نصیریان از جشنواره فیلم فجرجنگ آنجلینا جولی و FBI علیه ستاره هالیوودجنگ آنجلینا جولی و FBI علیه ستاره هالیوودروند صعودی دعوا بر سر سریال سقوطروند صعودی دعوا بر سر سریال سقوطعصبانیت مهران غفوریان از انتشار یک شایعه درباره اوعصبانیت مهران غفوریان از انتشار یک شایعه درباره اوهانیه توسلی از جشنواره فجر انصراف دادهانیه توسلی از جشنواره فجر انصراف دادهفت ملاقات ایرانی‌ها با «برزخ» که از یاد نمی‌رودهفت ملاقات ایرانی‌ها با «برزخ» که از یاد نمی‌رودفیلم‌های جشنواره فیلم فجر ۴۱ معرفی شدندفیلم‌های جشنواره فیلم فجر ۴۱ معرفی شدندروزنامه جوان: حمید فرخ‌نژاد تمام اموال حتی سیم‌کارتش را فروخت و رفتروزنامه جوان: حمید فرخ‌نژاد تمام اموال حتی سیم‌کارتش را فروخت و رفتدادگاه هنگامه قاضیانی برگزار شددادگاه هنگامه قاضیانی برگزار شدچرا سریال آکتور نوید محمدزاده پخش نمی‌شود؟چرا سریال آکتور نوید محمدزاده پخش نمی‌شود؟اعتراض کیهان به نمایش عشق محارم در یک سریالاعتراض کیهان به نمایش عشق محارم در یک سریالسرقت ۵ هزار دلاری از بازیگر به زور اسلحه در تهرانسرقت ۵ هزار دلاری از بازیگر به زور اسلحه در تهرانخبر مهاجرت بهنوش بختیاری صحت دارد؟ + تصاویرخبر مهاجرت بهنوش بختیاری صحت دارد؟ + تصاویرواکنش رابرت دنیرو به بازداشت ترانه علیدوستیواکنش رابرت دنیرو به بازداشت ترانه علیدوستیاستفن گریف بازیگر سریال تاج درگذشتاستفن گریف بازیگر سریال تاج درگذشتسیروس همتی: بودجه ما کجا می‌رود؟!سیروس همتی: بودجه ما کجا می‌رود؟!همشهری: هومن سیدی کی ممنوع الکار بودی؟!همشهری: هومن سیدی کی ممنوع الکار بودی؟!دستمزدهای میلیاردی مجریان در جام جهانی ۲۰۲۲ صحت دارد؟دستمزدهای میلیاردی مجریان در جام جهانی ۲۰۲۲ صحت دارد؟وقتی ابوالفضل پورعرب گوش صدا و سیما را پیچاندوقتی ابوالفضل پورعرب گوش صدا و سیما را پیچاند
رضا صادقی برای کمک به مردم زلزله‌زده خوی دست به کار شدرضا صادقی برای کمک به مردم زلزله‌زده خوی دست به کار شدرابطه عاشقانه کرم بورسین و دانلا بیلیچرابطه عاشقانه کرم بورسین و دانلا بیلیچمهدی مدرس دومین خواننده‌ای که کنسرت می‌گذاردمهدی مدرس دومین خواننده‌ای که کنسرت می‌گذاردحضور همخوان زن در اولین کنسرت زانکو! + عکسحضور همخوان زن در اولین کنسرت زانکو! + عکساولین گفته های زانکو پس از اولین کنسرتاولین گفته های زانکو پس از اولین کنسرتبلیت‌های کنسرت زانکو فروش می‌رود؟بلیت‌های کنسرت زانکو فروش می‌رود؟حنانه کیا دلیل بازداشت شاهین صمدپور؟حنانه کیا دلیل بازداشت شاهین صمدپور؟شکیرا: تاریک‌ترین سال عمرم تمام شدشکیرا: تاریک‌ترین سال عمرم تمام شدشبنم تووزلو خواننده مشهور آذربایجانی در ایران + تصاویرشبنم تووزلو خواننده مشهور آذربایجانی در ایران + تصاویراعتراض حجت اشرف‌زاده به پخش اجراهای آرشیوی‌اش در شب یلدااعتراض حجت اشرف‌زاده به پخش اجراهای آرشیوی‌اش در شب یلداضرر ۴۰ میلیارد تومانی دریک رپر مشهور در فینال جام جهانیضرر ۴۰ میلیارد تومانی دریک رپر مشهور در فینال جام جهانیبازداشت امیر مقاره خواننده ماکان بند [به‌روزرسانی]بازداشت امیر مقاره خواننده ماکان بند [به‌روزرسانی]محمدعلی شیرازی خالق سلطان قلب‌ها درگذشتمحمدعلی شیرازی خالق سلطان قلب‌ها درگذشتگروه موسیقی ایوان بند منحل شدگروه موسیقی ایوان بند منحل شدحال شهرام ناظری چطور است؟ + عکسحال شهرام ناظری چطور است؟ + عکسشهرام ناظری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدشهرام ناظری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدحکم محاربه سامان یاسین و اطلاعات تازهحکم محاربه سامان یاسین و اطلاعات تازهموش‌ها با آهنگ لیدی گاگا ضرب می‌گیرند!موش‌ها با آهنگ لیدی گاگا ضرب می‌گیرند!اسفندیار قره‌باغی خواننده باسابقه درگذشتاسفندیار قره‌باغی خواننده باسابقه درگذشتدفاع کیهان از حمید هیراد و محمد اصفهانیدفاع کیهان از حمید هیراد و محمد اصفهانیاتهامات توماج صالحی اعلام شداتهامات توماج صالحی اعلام شدواکنش محسن چاوشی به شایعه خواندن سرود تیم ملی فوتبالواکنش محسن چاوشی به شایعه خواندن سرود تیم ملی فوتبالخواننده افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدخواننده افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدشش آهنگ برتر جام جهانیشش آهنگ برتر جام جهانیمحسن چاوشی ممنوع الفعالیت شد؟محسن چاوشی ممنوع الفعالیت شد؟
رکوردهایی که لیونل مسی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ثبت کردرکوردهایی که لیونل مسی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ثبت کردروزی که بروس لی و جکی چان به جان هم افتادندروزی که بروس لی و جکی چان به جان هم افتادندبا داوران زن در جام جهانی قطر آشنا شویدبا داوران زن در جام جهانی قطر آشنا شویددلیل مرگ بروس لی پس از ۵۰ سال اعلام شددلیل مرگ بروس لی پس از ۵۰ سال اعلام شدپست علی دایی رکورد لایک اینستاگرام فارسی را شکستپست علی دایی رکورد لایک اینستاگرام فارسی را شکستلیونل مسی از برنامه‌هایش برای دوران بازنشستگی می‌گویدلیونل مسی از برنامه‌هایش برای دوران بازنشستگی می‌گویددعوای کلارا چیا و جرارد پیکه: او خواستار رفتاری مشابه با شکیرا است!دعوای کلارا چیا و جرارد پیکه: او خواستار رفتاری مشابه با شکیرا است!اختلاف دیوید بکهام و همسرش ویکتوریا علنی شداختلاف دیوید بکهام و همسرش ویکتوریا علنی شدمایک تایسون: سریال مایک داستان زندگی مرا دزدیده است!مایک تایسون: سریال مایک داستان زندگی مرا دزدیده است!عادات آزاردهنده و غیرقابل تحمل دیوید بکهام و همسرش ویکتوریاعادات آزاردهنده و غیرقابل تحمل دیوید بکهام و همسرش ویکتوریامبارزان UFC برای هر مسابقه چقدر دستمزد می گیرند؟مبارزان UFC برای هر مسابقه چقدر دستمزد می گیرند؟لیونل مسی در سریال معروف بازی می‌کندلیونل مسی در سریال معروف بازی می‌کندمدل برزیلی خیانت جنسی پیکه به شکیرا را فاش کردمدل برزیلی خیانت جنسی پیکه به شکیرا را فاش کرداللهیار صیادمنش از نامزد ترکیه ای خود رونمایی کرداللهیار صیادمنش از نامزد ترکیه ای خود رونمایی کردمعروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟معروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟کریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادکریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادبروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویربروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویرهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کرددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کردادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانمبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟مبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!بروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودبروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بود