ads
Monday, 06 February 2023|دوشنبه، 17 بهمن، 1401|يا قاضي الحاجات|افراد آنلاین: 8 نفر

هیالورونیک اسید و فواید آن برای پوست

تاریخ انتشار: شنبه، 26 آذر، 1401 آرایش و زیبایی ، پوست و مو
+ A -

هیالورونیک اسید را اغلب چاره ی کار پوست تشنه می دانند. سرم های هیالورونیک اسید از خاصیت آبرسانی برخوردارند و فواید زیادی برای همه نوع پوستی دارند، حتی آن هایی که پوست چرب و مستعد جوش دارند. به گفته ی کارشناسان، هیالورونیک اسید برای همه می تواند مفید باشد، چرا که همه ی ما گاهی، چه بر اثر آب و هوا و چه به دلیل نوع پوست مان، مشکل پوست دهیدراته یا همان بی آب را تجربه کرده ایم.

بنابراین هیالورونیک اسید دقیقاً چه می کند؟ تحقیقات نشان داده هیالورونیک اسید مزایایی برای پوست دارد. به طور خلاصه اینکه، این مولکول از خاصیت نم نگهدارندگی برخوردار است، یعنی مانند اسفنج عمل می کند، به طوری که رطوبت را از محیط به درون پوست می کشد.

این اسید وقتی به پوست زده می شود می تواند هزار برابر وزنش در خود آب نگه دارد و همان چیزی که یک پوست دهیدراته نیاز دارد را به آن ببخشد. برای مثال، یک گرم هیالورونیک اسید می تواند ۶ لیتر آب در خود نگه دارد.

هیالورونیک اسید گرچه در تمام سال قابل استفاده است، اما همان چیزی است که در هوای ناپایدار فصل زمستان می توانید به آن اتکا کنید و از پوست در برابر گرمای خشک کننده ی هوای داخل و سرمای اذیت کننده ی هوای بیرون محافظت می کند. به علاوه، نوشیدنی های گرمی که در فصل سرما می خوریم هم باعث از دست رفتن آب بدن می شوند. هم چای و هم قهوه ادرارآورهایی طبیعی هستند و باعث می شود بدن سریع تر آب خود را از دست دهد.

هیالورونیک اسید چیست؟

هیالورونیک اسید یک مولکول کربوهیدرات و از ترکیبات طبیعی پوست است. کارشناسان نقش این مولکول را در رطوبت پوست کلیدی می دانند، چرا که از توانایی ای منحصر به فرد در پیوند دادن مولکول های آب به یکدیگر و حفظ آن ها برخوردار است.

هیالورونیک اسید گرچه یکی از ترکیبات طبیعی پوست است، اما ماده ی موجود در سرم ها و کرم های هیالورونیک اسید از نوع مصنوعی است. و پیش از آنکه از زدن این اسید به پوست خود نگران شوید، به خاطر داشته باشید که همه ی اسیدها سوزاننده نیستند. شیر اندکی اسیدی است، همانطور که پوست طبیعی ما نیز اینگونه است. pH هیالورونیک اسید چیزی بین ۵/۰ (همان میزان اسیدیته ی یک فنجان شیر قهوه) تا ۸/۰ (تقریباً خنثی) واحد است. pH پوست ما نیز بین ۴/۵ تا ۶/۲ واحد است. بنابراین هیالورونیک اثر ملایمی بر پوست دارد.

هیالورونیک اسید چه فوایدی برای پوست دارد؟

با بالا رفتن سن، میزان هیالورونیک اسید پوست کاهش می یابد و این کاهش در رطوبت پوست باعث افزایش خشکی، زبری و چین و چروک های آن خواهد شد.

هیالورونیک اسید مصنوعی وقتی روی پوست قرار می گیرد، با توانایی احیاگر خود به افزایش رطوبت پوست کمک می کند و کمبود رطوبت را جبران و مانع از آن می شود.

بهترین راه برای استفاده از هیالورونیک اسید چیست؟

مانند اغلب محصولات مراقبت از پوست، با استفاده ی مستمر از هیالورونیک اسید است که می توان به بهترین نتیجه دست یافت. هیالورونیک اسید را باید زمانی به پوست بزنید که اندکی مرطوب است چرا که این مولکول برای اثربخشی در وهله ی اول به رطوبت نیاز دارد. اگر هیالورونیک اسید را به پوست خشک بزنید، در یک هوای خشک مثل خانه ی گرم تان، ممکن است پوست تان بیشتر خشک شود.

دلیلش این است که هیالورونیک اسید برای آبرسانی به سطح پوست از هر جایی که بتواند رطوبت می گیرد و اگر رطوبتی در هوا وجود نداشته باشد، به سراغ رطوبتی که در لایه ی عمیق تر پوست وجود دارد خواهد رفت.

بنابراین سرم هیالورونیک اسید را بلافاصله بعد از حمام یا شستشوی صورت تان بزنید. بعد از آن از یک مرطوب کننده استفاده کنید که در آن مواد نرم کننده ای همچون گلیسیرین یا سرامید وجود دارد تا رطوبت محفوظ بماند.

این نمونه ی خوبی از استفاده ی لایه لایه از محصولات مراقبت از پوست است. در این شیوه ابتدا از محصولاتی استفاده می کنیم که سبک ترین ترکیب را دارند و بعد از آن به سراغ محصولاتی با ترکیبی سنگین تر می رویم.

از هیالورونیک اسید صبح ها باید استفاده کرد یا شب ها؟

کارشناسان توصیه می کنند از سرم هیالورونیک اسید هم صبح ها و هم شب ها استفاده کنید. اگر هر روز از سرم ویتامین C استفاده می کنید، خوب است بدانید که هیالورونیک اسید و ویتامین C از جهت آبرسانی به پوست، ترمیم و محافظت از آن، مکمل یکدیگر هستند.

آیا هیالورونیک اسید برای پوست افراد مسن هم مفید است؟

بله هیالورونیک اسید برای افراد مسن که به دلیل بالا رفتن سن به طور طبیعی پوست خشک تری دارند هم مفید است. اغلب انواع پوست از خاصیت رطوبت بخشی هیالورونیک اسید بهره مند می شوند، به همین دلیل است که این ماده در طیف وسیعی از محصولات مراقبت از پوست وجود دارد. با این حال، هیالورونیک اسید بیشترین فایده را برای پوست های خشک و دهیدراته دارد.

چرا با اینکه پوست را لایه برداری نمی کند اما به آن اسید گفته می شود؟

فریب نام هیالورونیک اسید را نخورید. گرچه به آن اسید گفته می شود، اما هیالورونیک اسید، برخلاف اسیدهای گلیکولیک، لاکتیک و سالیسیک که از خاصیت لایه برداری برخوردارند، سلول های مرده ی پوست را از آن جدا نمی کند. نام اسید آن صرفاً از آنزیم سنتزکننده ی هیالورونیک اسید گرفته شده است.

آیا هیالورونیک اسید لکه های پوستی تیره را از بین می برد؟

خیر هیالورونیک اسید لکه های پوستی تیره را از بین نمی برد. برای این منظور باید از محصولات حاوی گلیکولیک اسید استفاده کنید. گلیکولیک اسید چسبندگی میان سلول های مرده پوست را از بین می برد، به همین دلیل سلول های قسمت هایی از پوست که به شکلی غیر طبیعی تغییر رنگ داده اند سریع تر از پوست جدا می شوند.

چقدر طول می کشد تا هیالورونیک اسید اثر کند؟

انتخاب شما چه پودر «خالص» هیالورونیک اسید باشد و چه سرم آن، باید به دنبال محصولی باشید که حاوی هیالورونیک اسیدهایی با وزن مولکولی ختلف باشد. این مختلف بودن وزن مولکولی است که تعیین می کند هیالورونیک اسید تا چه حد به درون پوست نفوذ خواهد کرد. هر چه مولکول کوچک تر باشد، سرم نفوذ بیشتری به درون پوست خواهد داشت.

به طور کلی، هیالورونیک اسیدی که وزن مولکولی بالایی دارد، سطح پوست و لایه های فوقانی آن را آبرسانی می کند. این هیالورونیک اسید رطوبت را حفظ می کند، مانع از دست رفتن آب پوست می شود و ظاهر سالم تری به پوست می بخشد. این تأثیرات اغلب آنی هستند.

هیالورونیک اسیدی که وزن متوسطی دارد در لایه ی اپیدرم پوست (سه لایه ی فوقانی پوست) اثر می کند. یعنی می تواند پوست را پُر، محکم و نرم کند و باعث شود چین و چروک ها کمتر مشخص شوند.

هیالورونیک اسیدی که وزن اندکی دارد، از تأثیر عمیق تری برخوردار است. این هیالورونیک اسید وقتی به رشته های کلاژن و الاستین می رسد، می تواند آن ها را با آب پیوند دهد، امری که باعث افزایش خاصیت کشسانی پوست می شود. این هیالورونیک اسید لایه های پایین تر پوست را آبرسانی می کند، باعث تولید دوباره ی کلاژن می شود و پوست را محکم می کند.

مورد دیگری که در فهرست محتویات یک محصول باید به دنبال آن بگردید سدیم هیالورونات، مشتق نمکی هیالورونیک اسید است. این ماده همه ی فواید هیالورونیک اسید را دارد، با این تفاوت که راحت تر از آن جذب پوست می شود. کارشناسان توصیه می کنند به دنبال محصولی باشید که حاوی هر دو ماده، هیالورونیک اسید و سدیم هیالورونات باشد تا پوست از بیشترین آبرسانی برخوردار شود.

هیالورونیک اسید به همراه چه چیزهایی نباید استفاده شود؟

کارشناسان عمدتاً توصیه می کنند از استفاده از محصولات متعدد در روتین پوستی خود پرهیز کنید. اما از جهت نظری، امکان ترکیب هیالورونیک اسید با برخی اکتیوها وجود دارد، به شرط آنکه نحوه ی ترکیب محصولات در روتین پوستی فکر شده باشد.

هنگام ترکیب سرم ها با یکدیگر باید از مکمل بودن آن ها اطمینان حاصل کرد، به عبارت دیگر، همگی باید کاربرد یکسانی برای پوست داشته باشند. برای مثال، اگر به دنبال رفع مشکل چربی پوست خود و جوش هایتان هستید، باید نیاسینامید را با سالیسیک اسید ترکیب کنید. یا به دنبال سرم هایی باشید که مکمل یکدیگرند، مثل ویتامین C و هیالورونیک اسید. و یا برای شب ها از رتینول و هیالورونیک اسید استفاده کنید.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

 

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

چرا علی نصیریان با مسعود کیمیایی و بهرام بیضایی کار نکرد؟چرا علی نصیریان با مسعود کیمیایی و بهرام بیضایی کار نکرد؟استوریِ تند و تیز لادن طباطبایی علیه فخیم‌زادهاستوریِ تند و تیز لادن طباطبایی علیه فخیم‌زادهمهدی فخیم زاده: جشنواره فیلم فجر چراغ نفتی نیستمهدی فخیم زاده: جشنواره فیلم فجر چراغ نفتی نیستاعتراض تهیه کننده فیلم چرا گریه نمیکنی به تحریم کنندگاناعتراض تهیه کننده فیلم چرا گریه نمیکنی به تحریم کنندگانجعفر پناهی آزاد شد + عکسجعفر پناهی آزاد شد + عکسکیهان: تحریم کننده‌ها دستمزد دریافتی را پس دهندکیهان: تحریم کننده‌ها دستمزد دریافتی را پس دهندساترا: هیچ سریالی بدون مجوز حق پخش نداردساترا: هیچ سریالی بدون مجوز حق پخش نداردتاریخ پخش فصل سوم سریال خواهران و برادرانتاریخ پخش فصل سوم سریال خواهران و برادرانیک فیلم دیگر از جشنواره فیلم فجر انصراف دادیک فیلم دیگر از جشنواره فیلم فجر انصراف دادنیلوفر پارسا، برای بار دوم ازدواج کردنیلوفر پارسا، برای بار دوم ازدواج کردبهروز افخمی: دوره می‌تو گذشته و حالا وقت من بی‌ناموسم رسیده!بهروز افخمی: دوره می‌تو گذشته و حالا وقت من بی‌ناموسم رسیده!خبر تکان دهنده از حسن معجونی | از نابینایی تا تومور مغزیخبر تکان دهنده از حسن معجونی | از نابینایی تا تومور مغزیشباهت زیاد شبنم مقدمی به بازیگر جذاب فرانسویشباهت زیاد شبنم مقدمی به بازیگر جذاب فرانسویواکنش تند رضا محقق به انصراف ۷ بازیگر فیلمش از جشنواره فجرواکنش تند رضا محقق به انصراف ۷ بازیگر فیلمش از جشنواره فجرتنها جانشین مدیری و رامبد در شبکه نسیم لو رفتتنها جانشین مدیری و رامبد در شبکه نسیم لو رفتحکم ممنوع‌الخروجی برای مسعود کیمیایی؟حکم ممنوع‌الخروجی برای مسعود کیمیایی؟چرا رضا کیانیان به جشنواره فجر نمی‌رود؟چرا رضا کیانیان به جشنواره فجر نمی‌رود؟تازه‌ترین خبر از دادگاه هنگامه قاضیانی و پرونده جعفر پناهیتازه‌ترین خبر از دادگاه هنگامه قاضیانی و پرونده جعفر پناهینامه جنجالی و انصراف علی نصیریان از جشنواره فیلم فجرنامه جنجالی و انصراف علی نصیریان از جشنواره فیلم فجرجنگ آنجلینا جولی و FBI علیه ستاره هالیوودجنگ آنجلینا جولی و FBI علیه ستاره هالیوودروند صعودی دعوا بر سر سریال سقوطروند صعودی دعوا بر سر سریال سقوطعصبانیت مهران غفوریان از انتشار یک شایعه درباره اوعصبانیت مهران غفوریان از انتشار یک شایعه درباره اوهانیه توسلی از جشنواره فجر انصراف دادهانیه توسلی از جشنواره فجر انصراف دادهفت ملاقات ایرانی‌ها با «برزخ» که از یاد نمی‌رودهفت ملاقات ایرانی‌ها با «برزخ» که از یاد نمی‌رودفیلم‌های جشنواره فیلم فجر ۴۱ معرفی شدندفیلم‌های جشنواره فیلم فجر ۴۱ معرفی شدند
رضا صادقی برای کمک به مردم زلزله‌زده خوی دست به کار شدرضا صادقی برای کمک به مردم زلزله‌زده خوی دست به کار شدرابطه عاشقانه کرم بورسین و دانلا بیلیچرابطه عاشقانه کرم بورسین و دانلا بیلیچمهدی مدرس دومین خواننده‌ای که کنسرت می‌گذاردمهدی مدرس دومین خواننده‌ای که کنسرت می‌گذاردحضور همخوان زن در اولین کنسرت زانکو! + عکسحضور همخوان زن در اولین کنسرت زانکو! + عکساولین گفته های زانکو پس از اولین کنسرتاولین گفته های زانکو پس از اولین کنسرتبلیت‌های کنسرت زانکو فروش می‌رود؟بلیت‌های کنسرت زانکو فروش می‌رود؟حنانه کیا دلیل بازداشت شاهین صمدپور؟حنانه کیا دلیل بازداشت شاهین صمدپور؟شکیرا: تاریک‌ترین سال عمرم تمام شدشکیرا: تاریک‌ترین سال عمرم تمام شدشبنم تووزلو خواننده مشهور آذربایجانی در ایران + تصاویرشبنم تووزلو خواننده مشهور آذربایجانی در ایران + تصاویراعتراض حجت اشرف‌زاده به پخش اجراهای آرشیوی‌اش در شب یلدااعتراض حجت اشرف‌زاده به پخش اجراهای آرشیوی‌اش در شب یلداضرر ۴۰ میلیارد تومانی دریک رپر مشهور در فینال جام جهانیضرر ۴۰ میلیارد تومانی دریک رپر مشهور در فینال جام جهانیبازداشت امیر مقاره خواننده ماکان بند [به‌روزرسانی]بازداشت امیر مقاره خواننده ماکان بند [به‌روزرسانی]محمدعلی شیرازی خالق سلطان قلب‌ها درگذشتمحمدعلی شیرازی خالق سلطان قلب‌ها درگذشتگروه موسیقی ایوان بند منحل شدگروه موسیقی ایوان بند منحل شدحال شهرام ناظری چطور است؟ + عکسحال شهرام ناظری چطور است؟ + عکسشهرام ناظری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدشهرام ناظری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدحکم محاربه سامان یاسین و اطلاعات تازهحکم محاربه سامان یاسین و اطلاعات تازهموش‌ها با آهنگ لیدی گاگا ضرب می‌گیرند!موش‌ها با آهنگ لیدی گاگا ضرب می‌گیرند!اسفندیار قره‌باغی خواننده باسابقه درگذشتاسفندیار قره‌باغی خواننده باسابقه درگذشتدفاع کیهان از حمید هیراد و محمد اصفهانیدفاع کیهان از حمید هیراد و محمد اصفهانیاتهامات توماج صالحی اعلام شداتهامات توماج صالحی اعلام شدواکنش محسن چاوشی به شایعه خواندن سرود تیم ملی فوتبالواکنش محسن چاوشی به شایعه خواندن سرود تیم ملی فوتبالخواننده افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدخواننده افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدشش آهنگ برتر جام جهانیشش آهنگ برتر جام جهانیمحسن چاوشی ممنوع الفعالیت شد؟محسن چاوشی ممنوع الفعالیت شد؟
رکوردهایی که لیونل مسی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ثبت کردرکوردهایی که لیونل مسی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ثبت کردروزی که بروس لی و جکی چان به جان هم افتادندروزی که بروس لی و جکی چان به جان هم افتادندبا داوران زن در جام جهانی قطر آشنا شویدبا داوران زن در جام جهانی قطر آشنا شویددلیل مرگ بروس لی پس از ۵۰ سال اعلام شددلیل مرگ بروس لی پس از ۵۰ سال اعلام شدپست علی دایی رکورد لایک اینستاگرام فارسی را شکستپست علی دایی رکورد لایک اینستاگرام فارسی را شکستلیونل مسی از برنامه‌هایش برای دوران بازنشستگی می‌گویدلیونل مسی از برنامه‌هایش برای دوران بازنشستگی می‌گویددعوای کلارا چیا و جرارد پیکه: او خواستار رفتاری مشابه با شکیرا است!دعوای کلارا چیا و جرارد پیکه: او خواستار رفتاری مشابه با شکیرا است!اختلاف دیوید بکهام و همسرش ویکتوریا علنی شداختلاف دیوید بکهام و همسرش ویکتوریا علنی شدمایک تایسون: سریال مایک داستان زندگی مرا دزدیده است!مایک تایسون: سریال مایک داستان زندگی مرا دزدیده است!عادات آزاردهنده و غیرقابل تحمل دیوید بکهام و همسرش ویکتوریاعادات آزاردهنده و غیرقابل تحمل دیوید بکهام و همسرش ویکتوریامبارزان UFC برای هر مسابقه چقدر دستمزد می گیرند؟مبارزان UFC برای هر مسابقه چقدر دستمزد می گیرند؟لیونل مسی در سریال معروف بازی می‌کندلیونل مسی در سریال معروف بازی می‌کندمدل برزیلی خیانت جنسی پیکه به شکیرا را فاش کردمدل برزیلی خیانت جنسی پیکه به شکیرا را فاش کرداللهیار صیادمنش از نامزد ترکیه ای خود رونمایی کرداللهیار صیادمنش از نامزد ترکیه ای خود رونمایی کردمعروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟معروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟کریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادکریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادبروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویربروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویرهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کرددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کردادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانمبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟مبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!بروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودبروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بود