ads
Monday, 06 February 2023|دوشنبه، 17 بهمن، 1401|يا قاضي الحاجات|افراد آنلاین: 23 نفر

دلایل استفاده از روکش برای دندانهای پوسیده

تاریخ انتشار: شنبه، 3 دي، 1401 سلامت ، دهان و دندان
+ A -

زمانیکه دندانهای شما پوسیده می شود و دیواره های خود را از دست می دهد دکتر دندانپزشک برای تقویت ساختار آسیب دیده دندان شما نیاز به استفاده از روکش دارد تا از پوسیدگی بیشتر آن جلوگیری کند.

این روکش بیشتر شبیه به کلاهی می ماند که روی دندان آسیب دیده قرار می گیرد تا هم از لحاظ ظاهری با سایر دندانهای یکدست باشد و هم اینکه بعنوان پوششی محکم از دندان شما در مقابل پوسیدگی و آسیب دیدگی محافظت کند.

روکش دندان چیست؟

استفاده از روکش دندان باعث افزایش طول عمر دندان آسیب دیده می شود و شما با این کار می توانید مانع از پوسیدگی بیشتر آن شوید در این مقاله سعی داریم تا سه تا از مهمترین مزایای روکش دندان را برای شما بیان کنیم پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

داشتن دندان سالم بزرگترین نعمتی است که همه ما از آن برخوردار هستیم اما بخاطر سهل انگاری و توجه نکردن به مسائل بهداشتی، به مرور زمان دندانهای سالم خود را در معرض آسیب قرار داده و باعث خراب شدن آنها می شویم.

دندانها یکی از اجزای زنده بدن ما می باشد که در صورت رعایت بهداشت آن طول عمر زیادی خواهد داشت اما بخاطر عادتهای نادرستی که داریم این دندانها در معرض پوسیدگی قرار می گیرد.

اگر دندان پوسیده شده را زود ترمیم کنیم خیلی راحت و با کمترین هزینه مشکل آن برطرف می شود اما اگر توجه ای به آن نداشته باشیم به راحتی پوسیده می شود و این پوسیدگی می تواند تا جایی ادامه پیدا کند که بخش زیادی از دندان ما از بین برود و ساختار کلی آن تخریب شود در چنین شرایطی اگر ضربه ای محکم به دندان وارد شود به راحتی شکسته می شود برای همین دکتر دندانپزشک بعد از ترمیم آن از روکش دندان استفاده می کند.

۱-محافظت از دیواره دندان

زمانیکه شما به توصیه دندانپزشک شروع به استفاده از روکش می کنید در واقع در حال محافظت از دندان خود هستید. روکش از روش های جدید بازسازی دندان تخریب شده است که نوعی ترمیم نیز به حساب می آید.

معمولا روکش دندان بعد از انجام عصب کشی انجام می شود زیرا قرار ندادن روکش بعد از عصب کشی، خطر شکستن دیواره دندان را تا ۷ برابر بیشتر می کند. وقتی که شما دندان خود را عصب کشی می کنید یعنی در حال کشتن آن دندان هستید زیرا زمانیکه عصب ریشه دندان از بین برود شما دیگر هیچ دردی را احساس نخواهید کرد و این یعنی دندان شما مرده است و فقط ظاهر آن برای شما باقی مانده است. برای حفظ همین ظاهر دندان، باید از روکش استفاده کنید زیرا این دندان دیگر مقاومتی از خود نداشته و به کوچکترین فشار کل دیواره آن می ریزد.

۲-هم رنگ با سایر دندانهای

دلیل دیگر برای استفاده از روکش دندان این است که دقیقا همرنگ با سایر دندانهای شما ساخته می شود. بعنوان مثال در برخی مواقع ممکن است که دندانهای جلوی شما آسیب دیده باشد یا اینکه رنگ آن تغییر کرده باشید در چنین شرایطی بهترین گزینه استفاده از روکش دندان می باشد. روکش دندان مطابق به ساختار دندان هر فرد طراحی می شود و طوری روی دندان قرار می گیرد که کاملا یکدست و یکنواخت با سایر دندانها باشد.

روکش دندان از موادی ساخته می شود تا حساسیت برای دندان و لثه ایجاد نکند و به دلیل در فضای مرطوب قرار دارد باید طوری ساخته شود که دچار خرابی نشود.

در گذشته از فلز طلا برای روکش دندان استفاده می شد ولی این روکش به دلیل قرار گرفتن زیاد در معرض رطوبت شروع به خراب شدن می کرد برای همین امروزه از روکش های استفاده می کنند که بیشتر سرامیکی بوده و از مواد طبیعی ساخته شده اند.

۳-افزایش طول عمر دندان

در حالت عادی، دندان آسیب دیده ممکن است بین ۶ ماه تا یکسال عمر کند ولی با استفاده از روکش دندان شما می توانید طول عمر دندان خود را حداقل سه برابر کنید.

قطعا طول عمر روکش دندان بستگی به نحوه مراقب شما دارد زیرا ممکن است بر اثر سهل انگاری و توجه نکردن به نکات بهداشتی زیر روکش دندان شروع به خراب شدن کند و شما متوجه آن نشوید و بعد از مدتی کاملا دندان شما پوسیده شود.

درمان ریشه دندان قبل از روکش

مهمترین نکته برای روکش دندان این است که حتما شما باید دندان خود را ترمیم کنید. زیرا وقتی که دندان شما آسیب می بیند یعنی ریشه دندان آسیب دیده است و باید حتما این مورد برطرف شود.

درمان نکردن ریشه دندان باعث آسیب جدی به مینای دندان می شود و حتی در برخی مواقع ممکن که دیگر نتوانید دندان خود را درمان کنید برای همین درمان ریشه دندان یکی از مهمترین مسائل قبل از روکش دندان می باشد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

 

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

چرا علی نصیریان با مسعود کیمیایی و بهرام بیضایی کار نکرد؟چرا علی نصیریان با مسعود کیمیایی و بهرام بیضایی کار نکرد؟استوریِ تند و تیز لادن طباطبایی علیه فخیم‌زادهاستوریِ تند و تیز لادن طباطبایی علیه فخیم‌زادهمهدی فخیم زاده: جشنواره فیلم فجر چراغ نفتی نیستمهدی فخیم زاده: جشنواره فیلم فجر چراغ نفتی نیستاعتراض تهیه کننده فیلم چرا گریه نمیکنی به تحریم کنندگاناعتراض تهیه کننده فیلم چرا گریه نمیکنی به تحریم کنندگانجعفر پناهی آزاد شد + عکسجعفر پناهی آزاد شد + عکسکیهان: تحریم کننده‌ها دستمزد دریافتی را پس دهندکیهان: تحریم کننده‌ها دستمزد دریافتی را پس دهندساترا: هیچ سریالی بدون مجوز حق پخش نداردساترا: هیچ سریالی بدون مجوز حق پخش نداردتاریخ پخش فصل سوم سریال خواهران و برادرانتاریخ پخش فصل سوم سریال خواهران و برادرانیک فیلم دیگر از جشنواره فیلم فجر انصراف دادیک فیلم دیگر از جشنواره فیلم فجر انصراف دادنیلوفر پارسا، برای بار دوم ازدواج کردنیلوفر پارسا، برای بار دوم ازدواج کردبهروز افخمی: دوره می‌تو گذشته و حالا وقت من بی‌ناموسم رسیده!بهروز افخمی: دوره می‌تو گذشته و حالا وقت من بی‌ناموسم رسیده!خبر تکان دهنده از حسن معجونی | از نابینایی تا تومور مغزیخبر تکان دهنده از حسن معجونی | از نابینایی تا تومور مغزیشباهت زیاد شبنم مقدمی به بازیگر جذاب فرانسویشباهت زیاد شبنم مقدمی به بازیگر جذاب فرانسویواکنش تند رضا محقق به انصراف ۷ بازیگر فیلمش از جشنواره فجرواکنش تند رضا محقق به انصراف ۷ بازیگر فیلمش از جشنواره فجرتنها جانشین مدیری و رامبد در شبکه نسیم لو رفتتنها جانشین مدیری و رامبد در شبکه نسیم لو رفتحکم ممنوع‌الخروجی برای مسعود کیمیایی؟حکم ممنوع‌الخروجی برای مسعود کیمیایی؟چرا رضا کیانیان به جشنواره فجر نمی‌رود؟چرا رضا کیانیان به جشنواره فجر نمی‌رود؟تازه‌ترین خبر از دادگاه هنگامه قاضیانی و پرونده جعفر پناهیتازه‌ترین خبر از دادگاه هنگامه قاضیانی و پرونده جعفر پناهینامه جنجالی و انصراف علی نصیریان از جشنواره فیلم فجرنامه جنجالی و انصراف علی نصیریان از جشنواره فیلم فجرجنگ آنجلینا جولی و FBI علیه ستاره هالیوودجنگ آنجلینا جولی و FBI علیه ستاره هالیوودروند صعودی دعوا بر سر سریال سقوطروند صعودی دعوا بر سر سریال سقوطعصبانیت مهران غفوریان از انتشار یک شایعه درباره اوعصبانیت مهران غفوریان از انتشار یک شایعه درباره اوهانیه توسلی از جشنواره فجر انصراف دادهانیه توسلی از جشنواره فجر انصراف دادهفت ملاقات ایرانی‌ها با «برزخ» که از یاد نمی‌رودهفت ملاقات ایرانی‌ها با «برزخ» که از یاد نمی‌رودفیلم‌های جشنواره فیلم فجر ۴۱ معرفی شدندفیلم‌های جشنواره فیلم فجر ۴۱ معرفی شدند
رضا صادقی برای کمک به مردم زلزله‌زده خوی دست به کار شدرضا صادقی برای کمک به مردم زلزله‌زده خوی دست به کار شدرابطه عاشقانه کرم بورسین و دانلا بیلیچرابطه عاشقانه کرم بورسین و دانلا بیلیچمهدی مدرس دومین خواننده‌ای که کنسرت می‌گذاردمهدی مدرس دومین خواننده‌ای که کنسرت می‌گذاردحضور همخوان زن در اولین کنسرت زانکو! + عکسحضور همخوان زن در اولین کنسرت زانکو! + عکساولین گفته های زانکو پس از اولین کنسرتاولین گفته های زانکو پس از اولین کنسرتبلیت‌های کنسرت زانکو فروش می‌رود؟بلیت‌های کنسرت زانکو فروش می‌رود؟حنانه کیا دلیل بازداشت شاهین صمدپور؟حنانه کیا دلیل بازداشت شاهین صمدپور؟شکیرا: تاریک‌ترین سال عمرم تمام شدشکیرا: تاریک‌ترین سال عمرم تمام شدشبنم تووزلو خواننده مشهور آذربایجانی در ایران + تصاویرشبنم تووزلو خواننده مشهور آذربایجانی در ایران + تصاویراعتراض حجت اشرف‌زاده به پخش اجراهای آرشیوی‌اش در شب یلدااعتراض حجت اشرف‌زاده به پخش اجراهای آرشیوی‌اش در شب یلداضرر ۴۰ میلیارد تومانی دریک رپر مشهور در فینال جام جهانیضرر ۴۰ میلیارد تومانی دریک رپر مشهور در فینال جام جهانیبازداشت امیر مقاره خواننده ماکان بند [به‌روزرسانی]بازداشت امیر مقاره خواننده ماکان بند [به‌روزرسانی]محمدعلی شیرازی خالق سلطان قلب‌ها درگذشتمحمدعلی شیرازی خالق سلطان قلب‌ها درگذشتگروه موسیقی ایوان بند منحل شدگروه موسیقی ایوان بند منحل شدحال شهرام ناظری چطور است؟ + عکسحال شهرام ناظری چطور است؟ + عکسشهرام ناظری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدشهرام ناظری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدحکم محاربه سامان یاسین و اطلاعات تازهحکم محاربه سامان یاسین و اطلاعات تازهموش‌ها با آهنگ لیدی گاگا ضرب می‌گیرند!موش‌ها با آهنگ لیدی گاگا ضرب می‌گیرند!اسفندیار قره‌باغی خواننده باسابقه درگذشتاسفندیار قره‌باغی خواننده باسابقه درگذشتدفاع کیهان از حمید هیراد و محمد اصفهانیدفاع کیهان از حمید هیراد و محمد اصفهانیاتهامات توماج صالحی اعلام شداتهامات توماج صالحی اعلام شدواکنش محسن چاوشی به شایعه خواندن سرود تیم ملی فوتبالواکنش محسن چاوشی به شایعه خواندن سرود تیم ملی فوتبالخواننده افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدخواننده افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدشش آهنگ برتر جام جهانیشش آهنگ برتر جام جهانیمحسن چاوشی ممنوع الفعالیت شد؟محسن چاوشی ممنوع الفعالیت شد؟
رکوردهایی که لیونل مسی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ثبت کردرکوردهایی که لیونل مسی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ثبت کردروزی که بروس لی و جکی چان به جان هم افتادندروزی که بروس لی و جکی چان به جان هم افتادندبا داوران زن در جام جهانی قطر آشنا شویدبا داوران زن در جام جهانی قطر آشنا شویددلیل مرگ بروس لی پس از ۵۰ سال اعلام شددلیل مرگ بروس لی پس از ۵۰ سال اعلام شدپست علی دایی رکورد لایک اینستاگرام فارسی را شکستپست علی دایی رکورد لایک اینستاگرام فارسی را شکستلیونل مسی از برنامه‌هایش برای دوران بازنشستگی می‌گویدلیونل مسی از برنامه‌هایش برای دوران بازنشستگی می‌گویددعوای کلارا چیا و جرارد پیکه: او خواستار رفتاری مشابه با شکیرا است!دعوای کلارا چیا و جرارد پیکه: او خواستار رفتاری مشابه با شکیرا است!اختلاف دیوید بکهام و همسرش ویکتوریا علنی شداختلاف دیوید بکهام و همسرش ویکتوریا علنی شدمایک تایسون: سریال مایک داستان زندگی مرا دزدیده است!مایک تایسون: سریال مایک داستان زندگی مرا دزدیده است!عادات آزاردهنده و غیرقابل تحمل دیوید بکهام و همسرش ویکتوریاعادات آزاردهنده و غیرقابل تحمل دیوید بکهام و همسرش ویکتوریامبارزان UFC برای هر مسابقه چقدر دستمزد می گیرند؟مبارزان UFC برای هر مسابقه چقدر دستمزد می گیرند؟لیونل مسی در سریال معروف بازی می‌کندلیونل مسی در سریال معروف بازی می‌کندمدل برزیلی خیانت جنسی پیکه به شکیرا را فاش کردمدل برزیلی خیانت جنسی پیکه به شکیرا را فاش کرداللهیار صیادمنش از نامزد ترکیه ای خود رونمایی کرداللهیار صیادمنش از نامزد ترکیه ای خود رونمایی کردمعروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟معروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟کریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادکریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادبروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویربروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویرهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کرددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کردادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانمبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟مبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!بروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودبروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بود