Wednesday, 08 July 2020|چهارشنبه، 18 تير، 1399|يا حي و يا قيوم|افراد آنلاین: 72 نفر

مروری بر گذشته

ساروج خان بازیگر مشهور هندی درگذشت
ساروج خان بازیگر مشهور هندی درگذشت
خانه داریوش اسدزاده پلمپ و همسرش از خانه بیرون انداخته شد!
خانه داریوش اسدزاده پلمپ و همسرش از خانه بیرون انداخته شد!
پیشخوان روزنامه ها – 15 تیر 1399
پیشخوان روزنامه ها – 15 تیر 1399
تازه‌ترین خبر از وضعیت جسمانی محسن قاضی مرادی
تازه‌ترین خبر از وضعیت جسمانی محسن قاضی مرادی
دختر مایکل جکسون در نقش حضرت عیسی!
دختر مایکل جکسون در نقش حضرت عیسی!
ورزش باعث افزایش فواید شیر مادر برای نوزادان می‌شود
ورزش باعث افزایش فواید شیر مادر برای نوزادان می‌شود
فال روزانه – 12 تیر 1399
فال روزانه – 12 تیر 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 14 تیر 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 14 تیر 1399
سینما و تئاتر دوباره تعطیل می‌شوند؟
سینما و تئاتر دوباره تعطیل می‌شوند؟
مجیدی و دستیارانش هم کرونا دارند؟
مجیدی و دستیارانش هم کرونا دارند؟
بهنام بانی به گشت ارشاد پیوست
بهنام بانی به گشت ارشاد پیوست
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 9 تیر 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 9 تیر 1399
گلوریا هاردی، همسر ساعد سهیلی مدل شد + عکس
گلوریا هاردی، همسر ساعد سهیلی مدل شد + عکس
بهمن فرمان آرا: قبلا فردین و فروزان می رقصیدند الان رضا عطاران و جواد عزتی!
بهمن فرمان آرا: قبلا فردین و فروزان می رقصیدند الان رضا عطاران و جواد عزتی!
مرگ غم‌انگیز نیک کوردرو بر اثر کرونا
مرگ غم‌انگیز نیک کوردرو بر اثر کرونا
باز هم ویروس، باز هم چین؛ کشف یک آنفولانزای خوکی جدید با قابلیت پاندمی شدن
باز هم ویروس، باز هم چین؛ کشف یک آنفولانزای خوکی جدید با قابلیت پاندمی شدن
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 15 تیر 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 15 تیر 1399
نکاتی برای خرید ست لباس زیر زنانه
نکاتی برای خرید ست لباس زیر زنانه
نقشی که با درگذشت سیروس گرجستانی نیمه تمام ماند
نقشی که با درگذشت سیروس گرجستانی نیمه تمام ماند
برگزاری اولین کنسرت با تماشاگر سال ۹۹ در تهران
برگزاری اولین کنسرت با تماشاگر سال ۹۹ در تهران

۷۰ سال تاخیر در احداث مرکز مالی ایران

تاریخ انتشار: يکشنبه، 23 خرداد، 1395 اخبار ، اخبار اقتصادی
+ A -

مراکز مالی در دنیا دارای تعاریف و ویژگی‌های مشخصی هستند که ساز و کار آنها برای موضوعات مختلف و چندمنظوره نظیر سرمایه‌گذاری، واسِپاری، تامین مالی بنگاه‌های تولیدی و به طور کلی توسعه تجارت شکل می‌گیرند.

قبل از آنکه بدانیم مرکز مالی ایران کجاست، بهتر است مقدمه ای برای آشنایی بیشتر با مراکز مالی دنیا، کارکرد و ویژگی های آنها داشته باشیم.

مراکز مالی در دنیا دارای تعاریف و ویژگی مشخصی هستند که ساز و کار آنها برای موضوعات مختلف و چند منظوره نظیر سرمایه گذاری، واسپاری، تامین مالی بنگاه های تولیدی و به طور کلی توسعه تجارت شکل می گیرند.

مرکز مالی ویلیس در شیکاگو آمریکا، مرکز مالی پتروناس در کوالالامپور مالزی، مرکز مالی شانگهای در چین، مرکز مالی دوبی در امارات متحده عربی، مرکز مالی زیفنگ در چین، مرکز مالی هنگ کنگ، مرکز مالی رویال کلاک در عربستان و مرکز مالی تایپه در تایوان از جمله مراکز مهم مالی در دنیا هستند که هر کدام موضوعات مختلفی را با توجه به نیازهای تعریف شده در دستور کار خود دارند.

به طور کلی هدف از شکل گیری مراکز مالی، ایجاد یک پایگاه حمایت کننده و امن برای موسسات مالی جهت توسعه تجارت و سرمایه گذاری های داخلی و خارجی می باشد که با امتیازات ارائه شده توسط این مراکز به عنوان مناطقی شبه مناطق آزاد تجاری و یا به طور کامل شبیه آن؛ خدمات خود را در عرصه ی صنعت مالی ارائه می کنند. که در برخی موارد حتی این مراکز قوانین تجارت، سیستم قضایی و چارچوب قانونی متمایز و مختص خود را دارند. البته تنوع در خدمات پشتیبانی و در کنار آن خدمات آموزشی جز ارکان این مراکز به حساب می آید.

یکی دیگر از فعالیت های تعریف شده برای مراکز مالی در دنیا، ایجاد مجاری انتقال وجوه از پس انداز کنندگان داخلی به سوی قرض گیرندگان داخلی و هم چنین ایجاد پل ارتباطی بین سرمایه‌گذاران بین المللی و وام گیرندگان بین المللی است که از طریق توسعه و عمق بخشیدن به بازارهای مالی کشورها، آنها را در رفاه و سودآوری بیشتر قرار می دهند.

هم چنین این مراکز به ارائه ابزارهای جدید مالی برای رونق بخشیدن به بازارهای مالی نیز فعالیت های به سزایی دارند و هر ساله محصولات مالی خود را به بنگاه ها و شرکت های مالی ارائه می کنند.

مراکز مالی دارای ساختارهای برنامه ریزی شده ای هستند که در اینجا به اختصار به برخی از آنها می پردازیم.

 به طور مثال مرکز مالی بین المللی دوبی (DIFC) با 15 هزار و 600 نفر کارمند و به عنوان منطقه آزاد مالی کشور امارات، چشم انداز خود را برای مبدل شدن به قطب مالی جهان ترسیم کرده و ماموریت خود را بر مبنای رشد و گسترش خدمات مالی گذاشته است. هسته اصلی DIFC شامل سیاست گذاران، خدمات مالی خودگردان و دیوان مرکز مالی می باشد که ذیل هرکدام محور و شرح وظایف خاصی تعیرف شده است.

هدف اصلی این مرکز همانند دیگر مراکز مالی دنیا و یا مشابه آنها، جذب بخش اعظمی از موسسات مالی و بانک های جهانی، توسعه پایدار، تامین مالی برای رشد اقتصادی و ایجاد مرکز آموزش، تربیت و تبادل دانش و اطلاعات می باشد.

سیاست گذاران و مسئولان به توسعه سیاست ها، نظارت بر توسعه استراتژیک و مدیریت عملیات و برنامه ریزی های کلان و کلی برای مرکز می پردازند که مهم ترین اقدام در این باره، بهبود فضای کسب و کار در قالب اصلاحات قانونی است.

در بخش خدمات مالی خودگردان که قانون گذار مستقل خدمات مالی و خدمات کمکی در مرکز مالی دوبی است، ماموریت بر مدیریت سرمایه، خدمات بانکی و اعتباری، اوراق بهادار، صندوق های سرمایه گذاری جمعی، معاملات آتی و نیز امور مالی اسلامی است. امارات به عنوان کشوری مسلمان توجه ویژه ای به قوانین و مقررات مالی اسلامی در بازارهای مالی خود دارد.

در دیوان یا بخش حقوقی مرکز مالی دوبی نیز بخش هایی مانند: بخش بانکی، بازار های سرمایه گذاری، بیمه و بیمه اتکایی، مدیریت ثروت و سرمایه قرار دارد که با ارائه یک سیستم قانونی مستقل به حل و فصل اختلافات تجاری و مدنی داخلی و بین المللی مبادرت می ورزد. البته مراکزی چون مرکز بین المللی مصالحه و داوری اسلامی که در راستای اهداف بانک توسعه اسلامی فعالیت می کنند، نیز وجود دارند که به حل و فصل منازعات حقوقی بنگاه و موسسات مالی می پردازند.

از سوی دیگر با نگاهی به مشتریان این مرکز به عنوان نمونه‌ای از مراکز مالی دنیا می‌توان نقش و اهمیت آنها را بهتر درک کرد.

21 بانک از 25 بانک برتر جهانی، 6 شرکت از بزرگ ترین شرکت های بیمه جهان، 6 شرکت از 10 شرکت بزرگ حقوقی جهان و 11 تن از 20 مدیر پولی بزرگ جهان از جمله مشتریان مرکز مالی دوبی هستند.

اما مرکز مالی در ایران کجاست؟

طرح مرکز مالی ایران (Iran Financial Center) نخستین بار در سال 1319 طراحی شد. قرار بود مرکز مالی بین‌المللی ایران در منطقه پارک شهر کنونی بنا شود، اما به‌دلیل وقوع جنگ جهانی دوم و تحولات سیاسی داخلی مانند کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ طرح تاسیس مرکز مالی بین‌المللی ایران ناتمام ماند و زمینی که به این کار اختصاص داده شده بود، در نهایت تبدیل به پارک شهر کنونی شد. در این طرح که نخستین بار اسنادش در اتاق بازرگانی ایران پیدا شد، حتی خیابانی با نام خیابان بورس در نظر گرفته و قرار بود، ساختمان فعلی بورس در این خیابان ساخته شود.

70 سال پس از تدوین این طرح، مدیرعامل وقت بورس تهران در سال 1387 بار دیگر ایده تأسیس مرکز مالی ایران را مطرح کرد، اما تا سال 1392به‌دلیل پاره ای از ضعف های مقرراتی این موضوع به تعویق افتاد. در نهایت براساس الگو برداری از تجربیات موفق داخلی و خارجی، مرکز مالی ایران با تغییر ساختار سهامداری و واگذاری 80 درصد سهام شرکت بورس اوراق بهادار تهران به شرکت های بورس کالای ایران، فرابورس ایران، بورس انرژی و سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در اسفندماه سال 1392، فعالیت جدید خود را آغاز کرد.

خلاء ناشی از فقدان موسسات معتبر و تخصصی، لزوم توجه به توسعه فرهنگ سرمایه گذاری و همچنین تخصصی شدن فعالیت ها و فرآیندهای بازار سرمایه، سبب نیاز به ایجاد ساختاری جهت برنامه ریزی و اجرای برنامه‌های آموزشی و پژوهشی و ایجاد هم افزایی در فعالیت بورس های کشور شد، که به تبع آن فعالیت مرکز مالی ایران در این راستا احیا شد. اکنون عمده فعالیت های این مرکز ارائه خدمات آموزشی، پژوهشی، مالی و مشاوره در بازار پول و سرمایه است که محل آن در ساختمان بورس اوراق بهادار تهران در خیابان حافظ واقع شده است.

تبدیل شدن به نهاد پیشرو در زمینه آموزش و پژوهش بازارهای مالی در جهان اسلام و پیشتاز بودن در ایجاد و انتشار دانش برای ارتقاء مهارت ها و توانمندی متخصصان و فعالان بازار سرمایه چشم انداز ترسیم شده برای این مرکز است.

امید است با تلاش های موثر آتی مدیران و مسئولان، شاهد تبدیل شدن مرکز مالی ایران به مرکز بین المللی مالی ایران به عنوان نهادی اثر گذار در صنعت مالی خاورمیانه با استانداردهای تعریف شده روز دنیا و تقویت مشتریان آن در بازارهای داخلی و بین المللی باشیم.

امیرفؤاد محسنی دانشجوی کارشناسی ارشد علوم ارتباطات

 خبرگزاری فارس

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 مطالب مشابه

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

جزئیاتی از دادگاه دیروز جانی دپ و امبر هردجزئیاتی از دادگاه دیروز جانی دپ و امبر هردواکنش نوید محمدزاده به انتقادها از فعالیت‌های تبلیغاتی‌اشواکنش نوید محمدزاده به انتقادها از فعالیت‌های تبلیغاتی‌اشترلان پروانه 22 ساله شدترلان پروانه 22 ساله شدشیوه مبارزه با کرونا در شبکه چهار + عکسشیوه مبارزه با کرونا در شبکه چهار + عکسسارا عروس کرونا، فیلم جدید پوران درخشنده شدسارا عروس کرونا، فیلم جدید پوران درخشنده شدامیر جعفری جای حمید فرخ نژاد را در گشت ارشاد۳ گرفت!امیر جعفری جای حمید فرخ نژاد را در گشت ارشاد۳ گرفت!برندگان جشنواره پروانه طلایی ترکیه مشخص شدندبرندگان جشنواره پروانه طلایی ترکیه مشخص شدندواکنش دو مدیر دولتی به سریال آقازاده!واکنش دو مدیر دولتی به سریال آقازاده!مرگ غم‌انگیز نیک کوردرو بر اثر کرونامرگ غم‌انگیز نیک کوردرو بر اثر کرونایوسف تیموری: همسرم برای همیشه رفت!یوسف تیموری: همسرم برای همیشه رفت!سودای اشغال شهرهای ایران در سریال ترکی پایتخت عبدالحمید!سودای اشغال شهرهای ایران در سریال ترکی پایتخت عبدالحمید!حمله عجیب بهنوش بختیاری به منتقدانش!حمله عجیب بهنوش بختیاری به منتقدانش!ارل کامرون بازیگر فیلم محمد رسول الله درگذشت + عکسارل کامرون بازیگر فیلم محمد رسول الله درگذشت + عکسحمله تند خانم بازیگر به کیم کارداشیان و خواهرانشحمله تند خانم بازیگر به کیم کارداشیان و خواهرانشتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (296)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (296)نقشی که با درگذشت سیروس گرجستانی نیمه تمام ماندنقشی که با درگذشت سیروس گرجستانی نیمه تمام ماندازدواج پیمان قاسم‌خانی با میترا ابراهیمی؟ازدواج پیمان قاسم‌خانی با میترا ابراهیمی؟سینما و تئاتر دوباره تعطیل می‌شوند؟سینما و تئاتر دوباره تعطیل می‌شوند؟شهاب حسینی به تلویزیون برمی‌گردد؟شهاب حسینی به تلویزیون برمی‌گردد؟برزو ارجمند ترانه رضا صادقی را خواندبرزو ارجمند ترانه رضا صادقی را خواندساروج خان بازیگر مشهور هندی درگذشتساروج خان بازیگر مشهور هندی درگذشتطلعت بولوت بازیگر ترک در بیمارستان بستری شد + عکسطلعت بولوت بازیگر ترک در بیمارستان بستری شد + عکسعصبانیت شدید بهنوش بختیاری از شایعات منتشر شدهعصبانیت شدید بهنوش بختیاری از شایعات منتشر شدهآن ماری سلامه بازیگر زن لبنانی برای فیلم کوسه به ایران آمدآن ماری سلامه بازیگر زن لبنانی برای فیلم کوسه به ایران آمدخودنمایی شقایق دلشاد که بدون بادیگارد از خانه پا بیرون نمی‌گذارد!خودنمایی شقایق دلشاد که بدون بادیگارد از خانه پا بیرون نمی‌گذارد!
مشکلات مالی کرونا گریبان خوانندگان معروف را هم گرفتمشکلات مالی کرونا گریبان خوانندگان معروف را هم گرفتادل دوباره عاشق شد؟!ادل دوباره عاشق شد؟!کاوه آفاق خواننده و آهنگساز، قاچاقچی ارز شدکاوه آفاق خواننده و آهنگساز، قاچاقچی ارز شدعلاقه شدید بیلی آیلیش به جاستین بیبر!علاقه شدید بیلی آیلیش به جاستین بیبر!کانیه وست نامزد ریاست جمهوری آمریکا می‌شود!کانیه وست نامزد ریاست جمهوری آمریکا می‌شود!افشاگری کیتی پری درباره تصمیمش برای خودکشیافشاگری کیتی پری درباره تصمیمش برای خودکشیخبر تازه ادل از آلبومش و ماجرای عکسی که ۱۲ میلیون لایک خورد!خبر تازه ادل از آلبومش و ماجرای عکسی که ۱۲ میلیون لایک خورد!اعتراض تند جهان‌پور به اظهارنظر همسر بنیامین بهادریاعتراض تند جهان‌پور به اظهارنظر همسر بنیامین بهادریبرگزاری اولین کنسرت با تماشاگر سال ۹۹ در تهرانبرگزاری اولین کنسرت با تماشاگر سال ۹۹ در تهرانانتقاد از سینا سرلک بابت یک همخوانیانتقاد از سینا سرلک بابت یک همخوانیخبر ناراحت‌کننده برای طرفداران ادلخبر ناراحت‌کننده برای طرفداران ادلمحسن چاوشی، خواننده‌ ای که به اعدامی ها زندگی دوباره میبخشدمحسن چاوشی، خواننده‌ ای که به اعدامی ها زندگی دوباره میبخشدخواهرزاده سهراب سپهری فیلم زندگی آقای شاعر را می‌سازدخواهرزاده سهراب سپهری فیلم زندگی آقای شاعر را می‌سازدرضا بهرام مبتلا به کرونا شدرضا بهرام مبتلا به کرونا شداعتراض تند خبرگزاری فارس به غلام کویتی‌پوراعتراض تند خبرگزاری فارس به غلام کویتی‌پورآلبوم های موسیقی در صف انتظار...آلبوم های موسیقی در صف انتظار...درگذشت علیرضا راهب شاعر ایرانی بر اثر ابتلا به کرونادرگذشت علیرضا راهب شاعر ایرانی بر اثر ابتلا به کروناماجرای اعتراض خوانندگان زن به همایون شجریانماجرای اعتراض خوانندگان زن به همایون شجریانارتباط خواننده پاپ با متهم قتل مهوش!ارتباط خواننده پاپ با متهم قتل مهوش!پویان مختاری آزاد شدپویان مختاری آزاد شدقرارداد ده ساله علی صبوری با صدا و سیما / می خواهم از اینستاگرام فاصله بگیرم!قرارداد ده ساله علی صبوری با صدا و سیما / می خواهم از اینستاگرام فاصله بگیرم!نگرانی رضا صادقی خواننده پاپ از وضعیت معیشتی مردمنگرانی رضا صادقی خواننده پاپ از وضعیت معیشتی مردمخبر خوش از احوال شجریان در روزها پرتلاطم کروناخبر خوش از احوال شجریان در روزها پرتلاطم کروناآلبوم جدید فریدون آسرایی به کجا رسید؟آلبوم جدید فریدون آسرایی به کجا رسید؟خبری جذاب درباره بیانسه که تکذیب شدخبری جذاب درباره بیانسه که تکذیب شد
بوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شودهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شوددیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرندیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرنانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزجنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!جنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!خشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردسیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!سیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!