ads
Saturday, 08 May 2021|شنبه، 18 ارديبهشت، 1400|يا رب العالمين|افراد آنلاین: 58 نفر

مروری بر گذشته

طرز تهیه خورشت مرغ افشاری
طرز تهیه خورشت مرغ افشاری
آیا دویدن برای زانوها مضر است؟
آیا دویدن برای زانوها مضر است؟
فال روزانه دوشنبه 13 اردیبهشت 1400
فال روزانه دوشنبه 13 اردیبهشت 1400
تام کروز جان همبازی‌اش را از مرگ نجات داد
تام کروز جان همبازی‌اش را از مرگ نجات داد
پیشخوان روزنامه های ورزشی یکشنبه 12 اردیبهشت 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی یکشنبه 12 اردیبهشت 1400
مست عشق تبدیل به سریال شد! + واکنش تند حسن فتحی
مست عشق تبدیل به سریال شد! + واکنش تند حسن فتحی
ویشکا آسایش از کالیفرنیا جایزه گرفت
ویشکا آسایش از کالیفرنیا جایزه گرفت
پیشخوان روزنامه های شنبه 11 اردیبهشت 1400
پیشخوان روزنامه های شنبه 11 اردیبهشت 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400
استایل خنک و راحت بهاره با مدل مانتوهای جلو بسته
استایل خنک و راحت بهاره با مدل مانتوهای جلو بسته
انتقاد نیکی کریمی از عدم رسیدگی به جنوبی‌ها: آبادان مثل دوران جنگ مانده است
انتقاد نیکی کریمی از عدم رسیدگی به جنوبی‌ها: آبادان مثل دوران جنگ مانده است
فال روزانه پنجشنبه 9 اردیبهشت 1400
فال روزانه پنجشنبه 9 اردیبهشت 1400
بریتنی اسپیرز زوال عقل دارد!
بریتنی اسپیرز زوال عقل دارد!
کتاب‌هایی که توسط دیکتاتورها یا درباره آن‌ها نوشته شده
کتاب‌هایی که توسط دیکتاتورها یا درباره آن‌ها نوشته شده
پروانه وکالت حسام نواب صفوی تعلیق شد
پروانه وکالت حسام نواب صفوی تعلیق شد
حسن مولازاده نوازنده ایرانی بر اثر حمله سگ‌ها درگذشت
حسن مولازاده نوازنده ایرانی بر اثر حمله سگ‌ها درگذشت
کنسرت ۱۱ هزار نفری در ووهان چین یک سال پس از کرونا + عکس
کنسرت ۱۱ هزار نفری در ووهان چین یک سال پس از کرونا + عکس
فقیهه سلطانی از تلویزیون خداحافظی کرد + عکس
فقیهه سلطانی از تلویزیون خداحافظی کرد + عکس
کارهایی که زوجین برای ماندگاری ازدواجشان انجام می‌دهند
کارهایی که زوجین برای ماندگاری ازدواجشان انجام می‌دهند
بیانیه مهران برومند، تهیه‌کننده ایرانی فیلم مست عشق
بیانیه مهران برومند، تهیه‌کننده ایرانی فیلم مست عشق

معرفی کتاب «فریب ایکاروس؛ چقدر بلندپرواز هستید؟»

تاریخ انتشار: چهارشنبه، 8 بهمن، 1399 فرهنگ و هنر ، معرفی کتاب
+ A -

کتاب «فریب ایکاروس؛ چقدر بلندپرواز هستید؟» کتابی به‌قلم سِت گودین است. نویسنده در این کتاب که الهام‌بخش‌ترین اثرش نام گرفته است، خوانندگان را به‌چالش می‌کشد و از آن‌ها شجاعتی می‌خواهد تا با کارشان به‌عنوان هنر برخورد کنند.

انقلاب دیجیتال تلاشی ماندگار در عصر امروزی است. در همین زمینه است که علوم رایانه و رایانه‌ها روزبه‌روز پیشرفت و هوشمندانه‌تر عمل می‌کنند. بسیاری از مردم دیگر علاقه‌ای به زندگی‌های کارمندی ندارند که آن‌ها را به کارکردن از ساعت ۹ تا ۱۷ ملزم می‌کند. این اتفاق لزوما معنی بدی برای ما ندارد؛ بلکه برعکس، به ما مژده‌ی فرصت‌های جدیدی می‌دهد. با‌این‌حال، سؤال مهم این است: چطور می‌توانیم برای بهره‌گیری از این فرصت‌ها، این انقلاب عظیم دیجیتالی را تمام‌و‌کمال پذیرا باشیم.

سِت گودین در کتاب فریب ایکاروس، برای پاسخ به این پرسش تلاش می‌کند پاسخ درخوری ارائه کند. برخلاف بسیاری از افرادی که این روزها تکنولوژی را خطرناک می‌دانند، او معتقد است که تکیه‌کردن به ابزار یا تکنولوژی خاص ابدا به‌معنی این نیست که شما عصر دیجیتال را در آغوش کشیده‌اید؛ بلکه شاید باورنکردنی به‌نظر برسد؛ اما شما همچنان به نوعی دیگر از همان اقتصاد کارمندی قدیمی گرفتار هستید.

معرفی کتاب «فریب ایکاروس؛ چقدر بلندپرواز هستید؟»

همان‌طورکه سِت گودین در اوایل کتاب اشاره می‌کند، فریب ایکاروس کتابی است درباره‌ی متعهد‌شدن به انجام کاری که به خود شخص وابسته است و به شجاعت نیاز دارد و توانایی بالقوه‌ی تغییر همه‌چیز را شامل می‌شود. سِت گودین این کار را هنر نام‌گذاری می‌کند. هنر عمل انسان است که کارهای سخاوتمندانه انجام می‌دهد و چیزی را برای اولین‌بار خلق می‌کند و بر دیگران تأثیر می‌گذارد.

این کتاب درباره‌ی این موضوع است که چرا هر‌یک از ما باید دست به هنر بزنیم و چرا این کار ارزشش را دارد و چرا نباید بیشتر از این منتظر بمانیم. کتاب فریب ایکاروس نویسنده‌ی شناخته‌شده‌ای دارد؛ کسی که خود در دنیای کار و تجارت یکی ‌از افراد موفق و مشهور به‌حساب می‌آید. در این کتاب، نویسنده به نکاتی اشاره می‌کند که اگرچه مثل کتاب‌های زرد انگیزشی صرفا انگیزه‌ی موقت به شما نمی‌دهد، در تعیین مسیرتان کمک بسزایی می‌کند.

سِت گودین کتابش را براساس افسانه‌ی مشهور یونانی روایت می‌کند. ایکاروس نام شخصیتی افسانه‌ای در اساطیر یونانی است که به‌همراه پدرش، یعنی دایدالوس، در زندان مینوس گیر افتاده بودند. پدر ایکاروس برای رهایی‌شان از این زندان به‌فکر ساختنِ بال‌هایی از جنس موم و پر افتاد تا ازطریق آن بتوانند فرار کنند. او به فرزندش توصیه کرد که از تکبر و غرور دوری کند و زیاد از حد اوج نگیرد؛ زیرا هرچه اوج بگیرد، به گرمای خورشید نزدیک‌تر می‌شود و این موضوع می‌تواند باعث آب‌شدنِ موم‌های بالش شود. با‌این‌حال، ایکاروس به توصیه‌ی پدر گوش نداد و با پرواز در ارتفاع زیاد باعث ازبین‌رفتنِ بال‌هایش و درنتیجه سقوط و مرگش شد.

گودین در کتاب فریب ایکاروس با اشاره به این افسانه، نکته‌ی مهمی را یادآور می‌شود. او می‌گوید فقط قسمت اوج‌گیری این افسانه برجسته شده است و دهان‌به‌دهان می‌چرخد؛ اما توصیه‌ی پدر ایکاروس وجه دیگری نیز دارد که کمتر به آن توجه شده است. دایدالوس علاوه‌بر اوج‌گیری بیش‌از‌حد، به پسرش هشدار داد که در ارتفاع پایین نیز پرواز نکند؛ زیرا خطر سقوط به دریا او را تهدید خواهد کرد. اصل حرف کتاب نیز این است که در ارتفاع پایین پرواز نکنیم و بیش ‌از توانمان اوج نگیریم.

درواقع، ایکاروس توصیه‌ی افراد متخصص را نادیده می‌گیرد و قربانی این نافرمانی می‌شود؛ اما مشکل اینجا است که در‌کنار توصیه به بالا‌نرفتن زیاد، توصیه‌ای هم شده بود مبنی‌بر کاهش‌ندادن بیش‌ از اندازه‌ی ارتفاع؛ چون عمل‌نکردن به توصیه‌ی دوم بیشتر از توصیه‌ی اول خوشایند است و احساس امنیت به آدمی می‌دهد و معمولا زیاد به آن پرداخته نمی‌شود. همین مسئله در‌نهایت موجب سقوط ایکاروس شد.

سِت گودین از این افسانه به‌عنوان استعاره‌ای بهره می‌برد تا نشان دهد ما انسان‌ها بسیاری از اوقات نیز خودمان را به توصیه‌ها و هشدارهای دیگران، به‌ویژه بزرگان و رؤسا، محدود می‌کنیم و بیش‌‌از‌حد در ارتفاع پایین حرکت می‌کنیم. با این کار هم به خودمان و هم به افراد وابسته به ما آسیب جبران‌ناپذیری می‌رسانیم. با‌توجه‌به این موضوع سِت گودین ما را به بازگشت به ذات انسانی خودمان دعوت می‌کند. دعوت به دست به هنر زدن و هنرمند بودن؛ پرورش توانمندی خاص و منحصربه‌فردی که هرکدام از ما انسان‌ها از آن برخورداریم و می‌توانیم با تلاش و شجاعت آن را به منصه ظهور برسانیم و به جایگاه‌هایی عالی در جامعه برسیم.

مشکل اصلی اینجا است که جامعه‌ی صنعتی برای رسیدن به منافع و خواسته‌های خویش ما را به‌صورتی ماهرانه شست‌و‌شوی مغزی می‌دهد و باعث می‌شود ترس بر وجودمان غلبه کند، با جامعه و اکثریت حاضر در آن سازگار شویم، در انتظار دستورها از بالا بمانیم، تا به ما اجازه کاری نداده‌اند دست به کار جدید نزنیم و درنهایت هم از انجام کاری فوق‌العاده محروم بمانیم. سِت گودین در کتاب فریب ایکاروس ما را به انسان‌بودن دعوت می‌کند.

انسان حقیقی دست به هنرمندی می‌زند و آثار هنری خلق می‌کند. برای خلق چنین آثاری ما نه به آموزش نیاز داریم و نه اجازه‌گرفتن از کسی. تنها در این صورت است که می‌توانیم به عالی‌ترین مراتب لذت و خرسندی و موفقیت دست‌ یابیم و زندگی پرباری تجربه کنیم. سِت گودین می‌گوید عصر صنعتی که امروزه در حال عبور از آن هستیم، بایدها و نبایدهای محدودکننده‌ای برای ما تعیین کرده که ارمغانی جز محدودکردنمان ندارند.

بخشی از کتاب «فریب ایکاروس؛ چقدر بلندپرواز هستید؟»

به شما می‌گویند دستی به روی رزومه‌تان بکشید و آن را پربارتر کنید، دست از پا خطا نکنید، هم‌رنگ جماعت شوید و از دستورعمل‌ها پیروی کنید. به شما می‌گویند غرورتان را زیر پا بگذارید و رؤیاهایتان را دنبال کنید. سالیان سال است که گزاره‌های یادشده را به‌عنوان ارزش شغلی به ما تفهیم کرده‌اند؛ اما این ارزش‌ها برای دوران جدید کارایی ندارند. عصر صنعتی فرهنگ کارمندی را ترویج می‌داد و ناحیه‌ی امن را در چهارچوب ریسک‌نکردن و گوش‌به‌فرمان‌بودن تعریف می‌کرد؛ حال‌آنکه این ارزش‌ها در عصر دیجیتال و ارتباطات کنونی به‌کلی تغییر کرده‌اند.

پیشرفت و موفقیت در زمانه‌ی کنونی نیازمند قدم‌گذاشتن به بیرون از ناحیه‌ی امن است و افرادی می‌توانند در این عصر به موفقیت دست پیدا کنند که ناحیه‌ی امن و راحتشان را در نقطه‌ای مشترک قرار می‌دهند. گزاره‌ی بالا یعنی اینکه اتکا به حقوق ماهانه‌ای که دریافت می‌کنید، دیگر ناحیه‌ی امن نیست؛ بلکه توهم ناحیه‌ی امن است.

سِت گودین در کتاب فریب ایکاروس بارها از واژه‌ی هنر و هنرمندی استفاده می‌کند که البته به‌معنی عام نیست. او هنر و هنرمندی را برابر با خلق چیزی بدیع و نوآورانه تعریف می‌کند. به‌باور او هنرمند کسی است که جرئت قدم‌گذاشتن به فضای خلأ داشته باشد و بتواند با روشن‌کردن یک شمع راه را برای دیگران باز کند. فضای خلأ همان راهِ تاریکی است که هیچ‌کس تاکنون جرئت قدم‌گذاشتن در آن را نداشته است.

این فضای خلأ همان حوزه‌های جدیدی هستند که کارآفرینان به آن قدم می‌گذارند و محصولی انقلابی در آن حوزه تولید می‌کنند. هنر به‌معنای انسان‌بودن است و ژن یا استعدادی خاص نیست. هنر نگرشی است که به‌لحاظ فرهنگی هدایت شده و در‌دسترس هر کسی است که تصمیم گرفته از آن استفاده کند.

هنر چیزی نیست که در گالری فروخته شود یا در صحنه‌ای اجرا شود؛ بلکه به‌معنای کار منحصربه‌فرد آدمیزاد است؛ کاری که بر دیگری تأثیر می‌گذارد. همان‌طور‌که معلوم می‌شود اکثر نقاشان اصلا هنرمند نیستند، آن‌ها مقلدهای به‌دنبال امنیت هستند.

گودین می‌گوید: «اکنون بیش ‌از مدیران قدرتمند به رهبران قدرتمند نیاز داریم. مدیریت زمین تا آسمان با رهبری فرق دارد. مدیریت درباره‌ی تکرار دستاوردهای دیروز است، ولی کمی ارزان‌تر و سریع‌تر؛ اما رهبری رهبر را به‌خطر می‌اندازد. برای رهبری‌کردن دستورعمل یا کتاب راهنمایی وجود ندارد و کسی بالاتر از رهبر نیست که اگر اوضاع خراب شد، انگشت اتهام را به‌سوی او گرفت. اگر برای رهبری‌کردن از کسی کتاب راهنمایی بخواهید، درواقع در دلتان آرزوی مدیربودن می‌کنید.»

به‌عقیده‌ی گودین، شاید عجیب به‌نظر برسد؛ اما آن کاری که با نیت مثبت انجام دادید و فاجعه‌ به‌بار آوردید، بزرگ‌ترین شکستتان نیست؛ بلکه بزرگ‌ترین شکستتان چیزی است که رؤیایش را در سر می‌پروراندید؛ اما تاکنون جرئت انجامش را پیدا نکرده‌اید. بدترین چیز رزومه‌ی کاری‌تان مسیرهایی است که در آن‌ها گام نگذاشته‌اید، پروژه‌هایی است که آغاز نکرده‌اید و هنرهایی است که نیافریده‌اید. به‌یاد بسپارید که همواره با توقعات کم و رؤیاهای کوچک قانع می‌شویم و بیشتر اوقات خودمان را دست‌کم می‌گیریم. با پرواز‌کردن بیش‌از‌حد در ارتفاع کم، نه‌تنها به خودمان، بلکه به کسانی ضرر می‌رسانیم که ممکن است از تلاش ما سود ببرند. همچنین، بسیار نگران خطر متفاوت‌شدن هستیم و هر کاری کرده‌ایم تا از آن اجتناب کنیم.

راه ما اشتباه‌کردن یا انجام کار‌های غیرعاقلانه نیست؛ بلکه انسان‌بودن است. این یعنی دست به هنر‌زدن و پرواز‌کردن خیلی فراتر از حد‌‌ ممکنی‌ که به ما آموخته شده است. پس خلاق باشید و دست به هنر بزنید. هنرمند‌بودن طبیعتی ژنتیک یا استعدادی خاص نیست. هنرمند‌بودن راهی است که همه‌ی ما می‌توانیم آن را به‌کار گیریم. اشتیاق برای تصاحب زمینه‌ای جدید، ایجاد ارتباطات، کار بدون نقشه و... اگر این کارها را انجام می‌دهید، هنرمند هستید و مهم نیست که چه چیزی روی کارت ویزیتتان نوشته شده است.

فارغ از اینکه معلم، مهندس، دکتر، مدیر میان‌رده یا نماینده‌ی خدمات مشتریان باشید، با آوردن بهترینِ خودتان در کار می‌توانید پیشرفت کنید. همچنین، به آنچه امروز انجام می‌دهید و اینکه فردا چگونه پیشرفت کنید، می‌توانید اهمیت دهید. گودین به ما نشان می‌دهد چگونه این کار ممکن است و ما را متقاعد می‌کند که چرا انجامش ضرورت دارد. درست کنار میدان هاروارد در ساختمان شماره‌ی ۲۹ خیابان آکسفورد، «آزمایشگاه کرافت» قرار دارد. این آزمایشگاه بخشی از دانشکده فیزیک دانشگاه هاروارد است؛ جایی که جورج واشنگتن پیرس نوسان‌ساز کریستال را حدود صد سال پیش اختراع کرد. بدون اختراع او، ایستگاه‌های رادیویی هرگز به‌لحاظ تجاری اجرایی نبودند.

«ساختمان کرافت» به‌خاطر بخشیدن نامش به مفهومی بسیار مهم اهمیت بیشتری دارد. «کرافت» اصطلاح مهندسی برای ضایعات باقی‌مانده، کد‌های رایانه‌ای بی‌فایده، دستگاه‌های شکسته‌شده، جعبه‌های خالی و چیزهای به‌دردنخوری است که باید هم‌زمان با پیشرفت‌ فناوری با آن‌ها سروکله بزنیم. در طول چندین دهه، اجزای رادارهای رهاشده و تخته‌مدارهای ازکارافتاده و لامپ‌های الکترونیکی از‌رده‌خارج‌شده شروع به انباشته‌شدن در این آزمایشگاه کردند. با انباشته‌شدن کرافت، جلو پنجره‌های این ساختمان کاملا گرفته شد و وسایلی که زمانی مهم تلقی می‌شدند، حال صرفا دست‌‌وپا گیر بودند.

انقلاب‌ها ایدئال‌ها را از بین می‌برند و ناممکن‌ها را میسر می‌سازند و ما را با کرافت گیج می‌کنند. هنر پیشرفت‌کردن فهمیدن این موضوع است که باید دست از چه چیزی برداشت. شاید به‌نظر برسد که بی‌دردسر‌ترین راه حفظ وضع موجود و انجام دادن کاری است که قبلا نتیجه‌بخش بوده و پنهان‌شدن است؛ به‌خصوص پنهان‌شدن از چشم‌اندازهای آشکار دنیای پس از انقلاب جدید. انجام این کار بسیار بی‌دردسر است و اگر دنیا به‌اندازه‌ی کافی آهسته پیش برود، حتی می‌توانید این کار را برای مدتی با موفقیت انجام دهید؛ اما اوضاع دیگر مثل سابق نیست. عصر صنعتی که آموزش ما، ساعات کار اداری ما، اقتصاد ما و انتظارات ما را به‌وجود آورد، رو به زوال پیش می‌رود.

این عصر سریع‌تر از انتظار اکثر ما رو به نابودی می‌رود و با رفتنش در حال به‌وجود‌‌آوردن نگرانی و بلاتکلیفی و ترس بسیاری است. ما با کرافت عصر صنعتی احاطه ‌شده‌ایم؛ با انتظارات و عقاید و استانداردهای عصری که حالا دیگر پایان یافته است؛ چه فرصت خوبی! ما جزو اولین افراد برای تخلیه و تمیز‌کردن این کرافت یا نادیده‌گرفتن آن یا کلا نقل‌مکان به ساختمانی دیگر هستیم. زندگی بدون کرافتی که می‌تواند باعث کُند‌شدن شما شود، به‌معنای مسیر زندگی با تمرکز روی چیزی‌ است که می‌توانید خلق کنید تا اینکه روی چیزی تمرکز کنید که به تکرارش مجبور هستید.

معرفی نویسنده و ناشر کتاب

سِت گودین سال ۱۹۶۰ متولد شد و اکنون، دهه‌ی ششم زندگی‌اش را می‌گذراند. او در دو رشته‌ی علوم کامپیوتر و فلسفه در دانشگاه تافتس (Tufts) تحصیل و مدرک MBA خود را از دانشگاه استنفورد دریافت کرده است. گودین شرکتی فعال در حوزه‌ی تبلیغات اینترنتی به نام Yoyodyne هم تأسیس کرد و سال ۱۹۹۸ آن را به شرکت یاهو فروخت. Squidoo دیگر شرکتی بود که سِت گودین سال ۲۰۰۵ راه‌اندازی کرد و آن را هم سال ۲۰۱۴ به HubPages فروخت.

گودین این روزها بیشتر از‌طریق نوشته‌ها و کتاب‌ها و محصولات آموزشی‌‌اش کسب درآمد می‌کند. جدا از فعالیت‌های شخصی و اقتصادی‌، در دنیای مدیریت و بازاریابی و تبلیغات، سِت گودین را بیشتر به‌دلیل مطرح‌کردن مفهوم Permission Marketing (تبلیغ و بازاریابی با کسب اجازه از مخاطب) می‌شناسند. 

سِت گودین نویسنده‌ی بیشتر از دوازده جلد کتاب پرفروش است که نحوه‌ی تفکر مردم درباره‌ی بازاریابی و رهبری و تغییر را دگرگون کرده‌ است. برخی از این کتاب‌ها عبارت‌اند از: «بازاریابی اجازه‌ای»، «گاو بنفش»، «تمام بازاریاب‌ها دروغ‌گو هستند»، «کوچک‌بودن نوع جدیدی از بزرگ‌بودن است»، «دره‌ی موفقیت (شیب)»، «قبایل»، «مهره‌ی حیاتی» و «به جعبه دست بزن». همچنین، گودین نویسنده‌ی یکی از وبلاگ‌های تجاری تأثیر‌گذار جهان است.

سال ۲۰۱۲ کتاب «فریب ایکاروس؛ چقدر بلندپرواز هستید؟» با عنوان کامل انگلیسی «The Icarus Deception: How High Will You Fly» منتشر شد. در ایران، انتشارات نوین این کتاب را با ترجمه‌ی امیر بیرانوند و در ۲۸۸ صفحه روانه‌ی بازار نشر کرده است.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

همسر مرحوم نامداری: با بچه ای در شکم درگیر دادگاه آن از خدا بی خبر بودی!همسر مرحوم نامداری: با بچه ای در شکم درگیر دادگاه آن از خدا بی خبر بودی!دلیل عدم پخش سریال زیر خاکی ۲ اعلام شددلیل عدم پخش سریال زیر خاکی ۲ اعلام شدبیانیه مهران برومند، تهیه‌کننده ایرانی فیلم مست عشقبیانیه مهران برومند، تهیه‌کننده ایرانی فیلم مست عشقگریم متفاوت گوهر خیراندیش در فیلم ایرانی آمریکایی + عکسگریم متفاوت گوهر خیراندیش در فیلم ایرانی آمریکایی + عکساعتراض تهیه‌کننده ترکیه‌ای به حسن فتحی: از نام مولانا و شمس بهره‌برداری نکنید!اعتراض تهیه‌کننده ترکیه‌ای به حسن فتحی: از نام مولانا و شمس بهره‌برداری نکنید!سیامک افسایی بر اثر کرونا درگذشتسیامک افسایی بر اثر کرونا درگذشتویشکا آسایش از کالیفرنیا جایزه گرفتویشکا آسایش از کالیفرنیا جایزه گرفتشهاب حسینی روی دور ناکامی و بدشانسیشهاب حسینی روی دور ناکامی و بدشانسیدرگذشت علیرضا موسوی بازیگر ۲۲ ساله ایرانی بر اثر کرونادرگذشت علیرضا موسوی بازیگر ۲۲ ساله ایرانی بر اثر کرونافقیهه سلطانی از تلویزیون خداحافظی کرد + عکسفقیهه سلطانی از تلویزیون خداحافظی کرد + عکسمست عشق تبدیل به سریال شد! + واکنش تند حسن فتحیمست عشق تبدیل به سریال شد! + واکنش تند حسن فتحیاولین عکس‌ها از فصل دوم سریال دودکشاولین عکس‌ها از فصل دوم سریال دودکشآینا قطبی یعقوبی، هنرمند جوان تئاتر درگذشتآینا قطبی یعقوبی، هنرمند جوان تئاتر درگذشتتام کروز جان همبازی‌اش را از مرگ نجات دادتام کروز جان همبازی‌اش را از مرگ نجات دادحمایت اشکان خطیبی از همسرشحمایت اشکان خطیبی از همسرشانتقاد نیکی کریمی از عدم رسیدگی به جنوبی‌ها: آبادان مثل دوران جنگ مانده استانتقاد نیکی کریمی از عدم رسیدگی به جنوبی‌ها: آبادان مثل دوران جنگ مانده استلحن ناپسند نفیسه روشن و اعتراض هوادارانش + عکسلحن ناپسند نفیسه روشن و اعتراض هوادارانش + عکسمرگ خوان جویا بورخا، کمدینی که به مرد خندان معروف شده بودمرگ خوان جویا بورخا، کمدینی که به مرد خندان معروف شده بودخندوانه با ادابازی خانم‌ها بازگشتخندوانه با ادابازی خانم‌ها بازگشتتیپ قجری امیرحسین فتحی در سریال جیران + عکستیپ قجری امیرحسین فتحی در سریال جیران + عکسانگشت گال گدوت بر اثر یک حادثه قطع شد!انگشت گال گدوت بر اثر یک حادثه قطع شد!سیر خوردن بازیگران ایرانی برای مقابله با کرونا!!سیر خوردن بازیگران ایرانی برای مقابله با کرونا!!عکس هانده ارچل در کنار نامزد جدیدش کرم بورسینعکس هانده ارچل در کنار نامزد جدیدش کرم بورسیندرگیری ۳۵ درصدی ریه باران کوثری با کرونادرگیری ۳۵ درصدی ریه باران کوثری با کروناتازه‌ترین خبر از وضعیت جسمی باران کوثری و کیانوش عیاریتازه‌ترین خبر از وضعیت جسمی باران کوثری و کیانوش عیاری
اعلام رسمی ازدواج ابراهیم تاتلیسس با گلچین کاراکایا در برنامه ایبو شواعلام رسمی ازدواج ابراهیم تاتلیسس با گلچین کاراکایا در برنامه ایبو شودیدار عاشقانه جنیفر لوپز و بن افلک + عکسدیدار عاشقانه جنیفر لوپز و بن افلک + عکسکنسرت ۱۱ هزار نفری در ووهان چین یک سال پس از کرونا + عکسکنسرت ۱۱ هزار نفری در ووهان چین یک سال پس از کرونا + عکسمسیح و آرش کتاب صوتی منتشر کردندمسیح و آرش کتاب صوتی منتشر کردندتازه‌ترین خبر از وضعیت حمید هیراد در بیمارستانتازه‌ترین خبر از وضعیت حمید هیراد در بیمارستانبیانسه: همه را به عشق و بخشش دعوت می‌کنمبیانسه: همه را به عشق و بخشش دعوت می‌کنمبریتنی اسپیرز زوال عقل دارد!بریتنی اسپیرز زوال عقل دارد!حمید هیراد کرونای انگلیسی گرفتحمید هیراد کرونای انگلیسی گرفتگلاب آدینه : افشین پرورش دروغگو استگلاب آدینه : افشین پرورش دروغگو استرابطه مجدد بن افلک و جنیفر لوپز!رابطه مجدد بن افلک و جنیفر لوپز!حسن مولازاده نوازنده ایرانی بر اثر حمله سگ‌ها درگذشتحسن مولازاده نوازنده ایرانی بر اثر حمله سگ‌ها درگذشتانتقاد سلنا گومز از توزیع نابرابر واکسن کووید ۱۹ در دنیا!انتقاد سلنا گومز از توزیع نابرابر واکسن کووید ۱۹ در دنیا!مایکل جکسون تبرئه شدمایکل جکسون تبرئه شدبیلی آیلیش آلبوم جدید منتشر می‌کندبیلی آیلیش آلبوم جدید منتشر می‌کندعلیرضا طلیسچی بازیگر شد + عکسعلیرضا طلیسچی بازیگر شد + عکسواکنش محسن چاوشی به شایعه حمایتش از نامزد انتخاباتواکنش محسن چاوشی به شایعه حمایتش از نامزد انتخاباتهمبازی شدن سالار عقیلی با دختر خاقان چینهمبازی شدن سالار عقیلی با دختر خاقان چینبال اوغلان اشرف اوف خواننده آذربایجانی درگذشتبال اوغلان اشرف اوف خواننده آذربایجانی درگذشتسنگ مزار ناهید سالیانی نصب شد + عکسسنگ مزار ناهید سالیانی نصب شد + عکسسید احمد حلی خواننده موسیقی سنتی درگذشتسید احمد حلی خواننده موسیقی سنتی درگذشتاولین سوپرمارکت هنری جهان افتتاح شداولین سوپرمارکت هنری جهان افتتاح شدانتشار آلبوم مشترک علیرضا قربانی و خوانندگان جهانیانتشار آلبوم مشترک علیرضا قربانی و خوانندگان جهانیشادمهر عقیلی به آزار جنسی متهم شدشادمهر عقیلی به آزار جنسی متهم شدکتاب امیر تتلو با قیمت ۱۷۰ هزار تومان منتشر شدکتاب امیر تتلو با قیمت ۱۷۰ هزار تومان منتشر شدوکیل محسن نامجو: اتهام تجاوز صحت نداردوکیل محسن نامجو: اتهام تجاوز صحت ندارد
ماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنز