ads
Saturday, 08 May 2021|شنبه، 18 ارديبهشت، 1400|يا رب العالمين|افراد آنلاین: 57 نفر

مروری بر گذشته

حکم سنگین دستیاران ویلموتس روی میز فدراسیون
حکم سنگین دستیاران ویلموتس روی میز فدراسیون
همسر مرحوم نامداری: با بچه ای در شکم درگیر دادگاه آن از خدا بی خبر بودی!
همسر مرحوم نامداری: با بچه ای در شکم درگیر دادگاه آن از خدا بی خبر بودی!
پیشخوان روزنامه های پنجشنبه 9 اردیبهشت 1400
پیشخوان روزنامه های پنجشنبه 9 اردیبهشت 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی چهارشنبه 8 اردیبهشت 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی چهارشنبه 8 اردیبهشت 1400
درگذشت علیرضا موسوی بازیگر ۲۲ ساله ایرانی بر اثر کرونا
درگذشت علیرضا موسوی بازیگر ۲۲ ساله ایرانی بر اثر کرونا
آینا قطبی یعقوبی، هنرمند جوان تئاتر درگذشت
آینا قطبی یعقوبی، هنرمند جوان تئاتر درگذشت
پیشخوان روزنامه های یکشنبه 12 اردیبهشت 1400
پیشخوان روزنامه های یکشنبه 12 اردیبهشت 1400
حمایت اشکان خطیبی از همسرش
حمایت اشکان خطیبی از همسرش
استایل خنک و راحت بهاره با مدل مانتوهای جلو بسته
استایل خنک و راحت بهاره با مدل مانتوهای جلو بسته
بیانیه مهران برومند، تهیه‌کننده ایرانی فیلم مست عشق
بیانیه مهران برومند، تهیه‌کننده ایرانی فیلم مست عشق
پیشخوان روزنامه های ورزشی پنجشنبه 16 اردیبهشت 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی پنجشنبه 16 اردیبهشت 1400
مرگ خوان جویا بورخا، کمدینی که به مرد خندان معروف شده بود
مرگ خوان جویا بورخا، کمدینی که به مرد خندان معروف شده بود
تصاویر زیبا از گل‌ها در زیر آب
تصاویر زیبا از گل‌ها در زیر آب
دیدار عاشقانه جنیفر لوپز و بن افلک + عکس
دیدار عاشقانه جنیفر لوپز و بن افلک + عکس
کتاب‌هایی که توسط دیکتاتورها یا درباره آن‌ها نوشته شده
کتاب‌هایی که توسط دیکتاتورها یا درباره آن‌ها نوشته شده
فال روزانه پنجشنبه 9 اردیبهشت 1400
فال روزانه پنجشنبه 9 اردیبهشت 1400
بریتنی اسپیرز زوال عقل دارد!
بریتنی اسپیرز زوال عقل دارد!
علی مطهری: شاید لاریجانی به نفع من کنار برود
علی مطهری: شاید لاریجانی به نفع من کنار برود
فال روزانه سه شنبه 14 اردیبهشت 1400
فال روزانه سه شنبه 14 اردیبهشت 1400
بیلی آیلیش آلبوم جدید منتشر می‌کند
بیلی آیلیش آلبوم جدید منتشر می‌کند

تقویم نجومی سال ۱۴۰۰ ؛‌ رصد خورشید گرفتگی، ماه گرفتگی، چند بارش شهابی و ابرماه

تاریخ انتشار: چهارشنبه، 4 فروردين، 1400 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

تقویم نجومی سال ۱۴۰۰ همانند سال ۹۹ برای علاقه‌مندان به پدیده‌های نجومی شگفت‌انگیز خواهد بود. در این سال با پدیده‌هایی چون عبور دنبال دار لئونارد، رصد دو خورشید گرفتگی، دو ماه گرفتگی، چند بارش شهابی و چند ابر ماه مواجه خواهیم بود.

علاقه‌مندان به پدیده‌های نجومی که در سال ۹۹ فرصت رصد مهم‌ترین پدیده‌ها را نداشتند، تقویم نجومی سال ۱۴۰۰ برای آنها امکان رصد دو خورشید گرفتگی، دو ماه گرفتگی، عبور دنبال دار لئونارد، چند بارش شهابی و چند ابر ماه را به همراه خواهد داشت. در ادامه جزئیات رصد رویدادهای تقویم نجومی سال ۱۴۰۰ را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

رصد سه ابرماه

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران عنوان کرد تقویم نجومی سال ۱۴۰۰ سه ابرماه را برای علاقه‌مندان به پدیده‌های نجومی به همراه دارد. وی افزود نخستین ابر ماه با توجه به اینکه در ساعت ۸ و ۳ دقیقه صبح روز سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ ماه کامل خواهد شد، شب قبل آن یعنی دوشنبه شب ماه کامل یک ابرماه خواهد بود که بومیان آمریکا با توجه به فصل بهار این ماه کامل را به عنوان یک ابرماه صورتی می‌شناسند.

در شامگاه چهارشنبه ۵ خرداد دومین ابرماه رخ می‌دهد. وی افزود در ساعت ۱۵ و ۴۴ دقیقه روز ۵ خرداد ماه کامل خواهد شد. البته با توجه به اینکه این ابرماه با ماه گرفتگی در این شب مواجه است، به این پدیده ابرماه خونین یا ابرماه سرخ گفته می‌شود.

در پنجشنبه شب ۳ تیر ۱۴۰۰ شاهد آخرین ابرماه سال ۱۴۰۰ خواهیم بود و ماه در ساعت ۲۳ و ۱۰ دقیقه این شب به حالت کامل خود در می‌آید. وی افزود بومیان آمریکا به این ماه کامل ابرماه توت فرنگی می‌گویند. البته در زمان مشاهده ابرماه شاهد تغییر رنگ یا شکل ماه نخواهیم بود و چنین نامگذاری فقط قراردادی است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در ادامه بیان کرد ابرماه هنگامی ایجاد خواهد شد که ماه به وضعیت ماه کامل برسد و در کمترین فاصله با زمین قرار بگیرد که در چنین وضعیتی قطر آن از دیگر ماه‌های کامل بزرگ‌تر و درخشان‌تر خواهد بود. وی لحظه طلوع و غروب ابرماه را بهترین زمان برای مشاهده و عکاسی از آن دانست و گفت در این زمان می‌توان با ترکیب مناظر طبیعی نظیر کوه‌ها، درختان و بناهای معروف یک تصویر فوق‌العاده از ابرماه را به ثبت رساند.

دو ماه گرفتگی و دو خورشید گرفتگی

مهندس مسعود عتیقی در ادامه بیان کرد در تقویم نجومی ۱۴۰۰ با دو ماه گرفتگی و دو خورشید گرفتگی مواجه خواهیم بود، اما متاسفانه امکان رصد آنها از ایران امکان‌پذیر نیست. وی افزود نخستین ماه گرفتگی در روز چهارشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۰ رخ می‌دهد که یک خسوف کامل خواهد بود. این پدیده نجومی را می‌توان از قاره استرالیا، جنوب شرق آسیا، غرب امریکای شمالی و جنوبی و قطب شمال رصد کرد. همچنین اقیانوس‌های اطلس، آرام و هند جزو پهنه‌های آبی محسوب می‌شوند که امکان مشاهده این ماه گرفتگی در آنها وجود خواهد داشت.

نخستین خورشید گرفتگی از نوع حلقوی نیز در روز پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ رخ خواهد داد که در این زمان کره ماه در اوج زمینی خود قرار داشته و فاصله آن با زمین به ۴۰۴ هزار کیلومتر خواهد رسید، از این رو ماه قادر نیست دایره خورشید را به صورت کامل بپوشاند و به همین دلیل خورشید گرفتگی حلقوی رخ خواهد داد. این کسوف حلقوی را می‌توان در شرق کشور روسیه، غرب گرینلند و در کشور کانادا مشاهده کرد و همچنین در شمال کشور امریکا، قاره اروپا، بیشتر مناطق روسیه و اقیانوس آرام نیز به شکل جزئی قابل رصد خواهد بود.

دومین ماه گرفتگی از نوع گرفت جزئی در شبانگاه پنجشنبه ۲۷ آبان و بامداد جمعه ۲۷ آبان رخ خواهد داد. این پدیده در اکثر قسمت‌های اروپا، قسمت بزرگی از آسیا، استرالیا، شمال غرب افریقا، شمال و جنوب آمریکا همراه با اقیانوس‌های آرام، اطلس و هند به صورت جزئی قابل رصد است. دومین خورشید گرفتگی این سال نیز در شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ در جنوبگان و قطب جنوب قابل رصد بوده و این گرفت در افریقای جنوبی به صورت جزئی مشاهده می‌شود.

رصد چند بارش شهابی

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در ادامه بیان کرد در تقویم نجومی ۱۴۰۰ با چند بارش شهابی مواجه خواهیم بود که از بین آنها به جز بارش اتا دلوی و تقریبا بارش‌های نیمه نخست امسال و همچنین بارش‌های جباری در مهرماه، اسدی در اواخر آبان ماه و دو پیکری در آذرماه که به دلیل وجود نورماه نمی‌توان آنها را مشاهده کرد و این بارش‌ها نیز تعداد شهاب زیادی به همراه ندارند، دو بارش شهابی در سال ۱۴۰۰ برای مشاهده بسیار مطلوب خواهند بود.

وی افزود بارش شهابی برساوشی یکی از این بارش‌های قابل رصد محسوب می‌شود که در اواسط تابستان و در بامداد جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ به اوج خود می‌رسد. عتیقی بیان کرد به دلیل  اینکه ماه در این زمان در وضعیت هلال افزاینده قرار دارد و قبل از نیمه شب غروب می‌کند، بامداد جمعه تقریبا بدون حضور نور مزاحم ماه می‌توان شهاب‌ها و به خصوص آذرگوی‌های این بارش شهابی را مشاهده کرد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در ادامه بیان کرد دومین و آخرین بارش شهابی قابل رصد سال ۱۴۰۰ بارش ربعی یا کوادرانتی است که این بارش در بامداد سه شنبه ۱۴ دی ۱۴۰۰ بدون حضور نور ماه و با ۱۰۰ شهاب در ساعت به خوبی قابل مشاهد خواهد بود.

عبور دنبال دار لئونارد

عتیقی بیان کرد در سال ۱۴۰۰ عبور دنباله دار C/۲۰۰۱ A۱ یا همان دنباله دار لئونارد خبرساز خواهد شد. وی افزود این دنباله‌دار در شبانگاه یکشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۰ به کمترین فاصله با زمین و در شبانگاه دوشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۰ به کمترین فاصله با مهر تابان خواهد رسید. همچنین احتمال دارد قدر روشنایی آن ۵ و یا حتی به ۴ هم برسد که شرایط بسیار مناسبی برای مشاهده با چشم غیر مسلح خواهد بود.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

همسر مرحوم نامداری: با بچه ای در شکم درگیر دادگاه آن از خدا بی خبر بودی!همسر مرحوم نامداری: با بچه ای در شکم درگیر دادگاه آن از خدا بی خبر بودی!دلیل عدم پخش سریال زیر خاکی ۲ اعلام شددلیل عدم پخش سریال زیر خاکی ۲ اعلام شدبیانیه مهران برومند، تهیه‌کننده ایرانی فیلم مست عشقبیانیه مهران برومند، تهیه‌کننده ایرانی فیلم مست عشقگریم متفاوت گوهر خیراندیش در فیلم ایرانی آمریکایی + عکسگریم متفاوت گوهر خیراندیش در فیلم ایرانی آمریکایی + عکساعتراض تهیه‌کننده ترکیه‌ای به حسن فتحی: از نام مولانا و شمس بهره‌برداری نکنید!اعتراض تهیه‌کننده ترکیه‌ای به حسن فتحی: از نام مولانا و شمس بهره‌برداری نکنید!سیامک افسایی بر اثر کرونا درگذشتسیامک افسایی بر اثر کرونا درگذشتویشکا آسایش از کالیفرنیا جایزه گرفتویشکا آسایش از کالیفرنیا جایزه گرفتشهاب حسینی روی دور ناکامی و بدشانسیشهاب حسینی روی دور ناکامی و بدشانسیدرگذشت علیرضا موسوی بازیگر ۲۲ ساله ایرانی بر اثر کرونادرگذشت علیرضا موسوی بازیگر ۲۲ ساله ایرانی بر اثر کرونافقیهه سلطانی از تلویزیون خداحافظی کرد + عکسفقیهه سلطانی از تلویزیون خداحافظی کرد + عکسمست عشق تبدیل به سریال شد! + واکنش تند حسن فتحیمست عشق تبدیل به سریال شد! + واکنش تند حسن فتحیاولین عکس‌ها از فصل دوم سریال دودکشاولین عکس‌ها از فصل دوم سریال دودکشآینا قطبی یعقوبی، هنرمند جوان تئاتر درگذشتآینا قطبی یعقوبی، هنرمند جوان تئاتر درگذشتتام کروز جان همبازی‌اش را از مرگ نجات دادتام کروز جان همبازی‌اش را از مرگ نجات دادحمایت اشکان خطیبی از همسرشحمایت اشکان خطیبی از همسرشانتقاد نیکی کریمی از عدم رسیدگی به جنوبی‌ها: آبادان مثل دوران جنگ مانده استانتقاد نیکی کریمی از عدم رسیدگی به جنوبی‌ها: آبادان مثل دوران جنگ مانده استلحن ناپسند نفیسه روشن و اعتراض هوادارانش + عکسلحن ناپسند نفیسه روشن و اعتراض هوادارانش + عکسمرگ خوان جویا بورخا، کمدینی که به مرد خندان معروف شده بودمرگ خوان جویا بورخا، کمدینی که به مرد خندان معروف شده بودخندوانه با ادابازی خانم‌ها بازگشتخندوانه با ادابازی خانم‌ها بازگشتتیپ قجری امیرحسین فتحی در سریال جیران + عکستیپ قجری امیرحسین فتحی در سریال جیران + عکسانگشت گال گدوت بر اثر یک حادثه قطع شد!انگشت گال گدوت بر اثر یک حادثه قطع شد!سیر خوردن بازیگران ایرانی برای مقابله با کرونا!!سیر خوردن بازیگران ایرانی برای مقابله با کرونا!!عکس هانده ارچل در کنار نامزد جدیدش کرم بورسینعکس هانده ارچل در کنار نامزد جدیدش کرم بورسیندرگیری ۳۵ درصدی ریه باران کوثری با کرونادرگیری ۳۵ درصدی ریه باران کوثری با کروناتازه‌ترین خبر از وضعیت جسمی باران کوثری و کیانوش عیاریتازه‌ترین خبر از وضعیت جسمی باران کوثری و کیانوش عیاری
اعلام رسمی ازدواج ابراهیم تاتلیسس با گلچین کاراکایا در برنامه ایبو شواعلام رسمی ازدواج ابراهیم تاتلیسس با گلچین کاراکایا در برنامه ایبو شودیدار عاشقانه جنیفر لوپز و بن افلک + عکسدیدار عاشقانه جنیفر لوپز و بن افلک + عکسکنسرت ۱۱ هزار نفری در ووهان چین یک سال پس از کرونا + عکسکنسرت ۱۱ هزار نفری در ووهان چین یک سال پس از کرونا + عکسمسیح و آرش کتاب صوتی منتشر کردندمسیح و آرش کتاب صوتی منتشر کردندتازه‌ترین خبر از وضعیت حمید هیراد در بیمارستانتازه‌ترین خبر از وضعیت حمید هیراد در بیمارستانبیانسه: همه را به عشق و بخشش دعوت می‌کنمبیانسه: همه را به عشق و بخشش دعوت می‌کنمبریتنی اسپیرز زوال عقل دارد!بریتنی اسپیرز زوال عقل دارد!حمید هیراد کرونای انگلیسی گرفتحمید هیراد کرونای انگلیسی گرفتگلاب آدینه : افشین پرورش دروغگو استگلاب آدینه : افشین پرورش دروغگو استرابطه مجدد بن افلک و جنیفر لوپز!رابطه مجدد بن افلک و جنیفر لوپز!حسن مولازاده نوازنده ایرانی بر اثر حمله سگ‌ها درگذشتحسن مولازاده نوازنده ایرانی بر اثر حمله سگ‌ها درگذشتانتقاد سلنا گومز از توزیع نابرابر واکسن کووید ۱۹ در دنیا!انتقاد سلنا گومز از توزیع نابرابر واکسن کووید ۱۹ در دنیا!مایکل جکسون تبرئه شدمایکل جکسون تبرئه شدبیلی آیلیش آلبوم جدید منتشر می‌کندبیلی آیلیش آلبوم جدید منتشر می‌کندعلیرضا طلیسچی بازیگر شد + عکسعلیرضا طلیسچی بازیگر شد + عکسواکنش محسن چاوشی به شایعه حمایتش از نامزد انتخاباتواکنش محسن چاوشی به شایعه حمایتش از نامزد انتخاباتهمبازی شدن سالار عقیلی با دختر خاقان چینهمبازی شدن سالار عقیلی با دختر خاقان چینبال اوغلان اشرف اوف خواننده آذربایجانی درگذشتبال اوغلان اشرف اوف خواننده آذربایجانی درگذشتسنگ مزار ناهید سالیانی نصب شد + عکسسنگ مزار ناهید سالیانی نصب شد + عکسسید احمد حلی خواننده موسیقی سنتی درگذشتسید احمد حلی خواننده موسیقی سنتی درگذشتاولین سوپرمارکت هنری جهان افتتاح شداولین سوپرمارکت هنری جهان افتتاح شدانتشار آلبوم مشترک علیرضا قربانی و خوانندگان جهانیانتشار آلبوم مشترک علیرضا قربانی و خوانندگان جهانیشادمهر عقیلی به آزار جنسی متهم شدشادمهر عقیلی به آزار جنسی متهم شدکتاب امیر تتلو با قیمت ۱۷۰ هزار تومان منتشر شدکتاب امیر تتلو با قیمت ۱۷۰ هزار تومان منتشر شدوکیل محسن نامجو: اتهام تجاوز صحت نداردوکیل محسن نامجو: اتهام تجاوز صحت ندارد
ماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنز