ads
Friday, 30 July 2021|جمعه، 8 مرداد، 1400|اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم|افراد آنلاین: 65 نفر

مروری بر گذشته

رونمایی از برج ۱۳ طبقه پیچان در نروژ
رونمایی از برج ۱۳ طبقه پیچان در نروژ
اولین سریال تهمینه میلانی پروانه ساخت گرفت
اولین سریال تهمینه میلانی پروانه ساخت گرفت
پیشخوان روزنامه های ورزشی دوشنبه 4 مرداد 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی دوشنبه 4 مرداد 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی سه شنبه 29 تیر 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی سه شنبه 29 تیر 1400
گونه لامبدا کرونا در ۲۹ کشور شناسایی شد؛ میزان کشنده و مسری بودن Lambda
گونه لامبدا کرونا در ۲۹ کشور شناسایی شد؛ میزان کشنده و مسری بودن Lambda
شکایت مادر علی انصاریان از پزشک معالج فرزندش!
شکایت مادر علی انصاریان از پزشک معالج فرزندش!
وخامت احوال شاهین صمدپور در پی ابتلا به کرونا
وخامت احوال شاهین صمدپور در پی ابتلا به کرونا
ستاره "فرار از زندان" به اوتیسم مبتلا شد
ستاره "فرار از زندان" به اوتیسم مبتلا شد
کنایه هومن حاجی عبداللهی به برخی مجریان تازه کار + عکس
کنایه هومن حاجی عبداللهی به برخی مجریان تازه کار + عکس
طرز تهیه میت‌بال بوقلمون
طرز تهیه میت‌بال بوقلمون
فال روزانه چهارشنبه 6 مرداد 1400
فال روزانه چهارشنبه 6 مرداد 1400
حسین احمدی مدیر مسئول روزنامه هنرمند درگذشت
حسین احمدی مدیر مسئول روزنامه هنرمند درگذشت
شهرام کاشانی خواننده معروف درگذشت
شهرام کاشانی خواننده معروف درگذشت
حمایت نفیسه روشن از لباس کاروان المپیک
حمایت نفیسه روشن از لباس کاروان المپیک
رسیدگی ویژه به پرونده گلر پرسپولیس | حامد لک محروم می‎‌شود؟
رسیدگی ویژه به پرونده گلر پرسپولیس | حامد لک محروم می‎‌شود؟
واکنش آذری جهرمی به طرح صیانت فضای مجازی
واکنش آذری جهرمی به طرح صیانت فضای مجازی
دوپینگ دلیل خداحافظی جلال حسینی از فوتبال؟
دوپینگ دلیل خداحافظی جلال حسینی از فوتبال؟
پشت پرده لو رفتن آهنگ جنجالی محمدرضا شجریان
پشت پرده لو رفتن آهنگ جنجالی محمدرضا شجریان
پیشخوان روزنامه های ورزشی شنبه 2 مرداد 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی شنبه 2 مرداد 1400
حمایت گلشیفته و الناز شاکردوست از کیمیا علیزاده
حمایت گلشیفته و الناز شاکردوست از کیمیا علیزاده

تقویم نجومی سال ۱۴۰۰ ؛‌ رصد خورشید گرفتگی، ماه گرفتگی، چند بارش شهابی و ابرماه

تاریخ انتشار: چهارشنبه، 4 فروردين، 1400 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

تقویم نجومی سال ۱۴۰۰ همانند سال ۹۹ برای علاقه‌مندان به پدیده‌های نجومی شگفت‌انگیز خواهد بود. در این سال با پدیده‌هایی چون عبور دنبال دار لئونارد، رصد دو خورشید گرفتگی، دو ماه گرفتگی، چند بارش شهابی و چند ابر ماه مواجه خواهیم بود.

علاقه‌مندان به پدیده‌های نجومی که در سال ۹۹ فرصت رصد مهم‌ترین پدیده‌ها را نداشتند، تقویم نجومی سال ۱۴۰۰ برای آنها امکان رصد دو خورشید گرفتگی، دو ماه گرفتگی، عبور دنبال دار لئونارد، چند بارش شهابی و چند ابر ماه را به همراه خواهد داشت. در ادامه جزئیات رصد رویدادهای تقویم نجومی سال ۱۴۰۰ را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

رصد سه ابرماه

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران عنوان کرد تقویم نجومی سال ۱۴۰۰ سه ابرماه را برای علاقه‌مندان به پدیده‌های نجومی به همراه دارد. وی افزود نخستین ابر ماه با توجه به اینکه در ساعت ۸ و ۳ دقیقه صبح روز سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ ماه کامل خواهد شد، شب قبل آن یعنی دوشنبه شب ماه کامل یک ابرماه خواهد بود که بومیان آمریکا با توجه به فصل بهار این ماه کامل را به عنوان یک ابرماه صورتی می‌شناسند.

در شامگاه چهارشنبه ۵ خرداد دومین ابرماه رخ می‌دهد. وی افزود در ساعت ۱۵ و ۴۴ دقیقه روز ۵ خرداد ماه کامل خواهد شد. البته با توجه به اینکه این ابرماه با ماه گرفتگی در این شب مواجه است، به این پدیده ابرماه خونین یا ابرماه سرخ گفته می‌شود.

در پنجشنبه شب ۳ تیر ۱۴۰۰ شاهد آخرین ابرماه سال ۱۴۰۰ خواهیم بود و ماه در ساعت ۲۳ و ۱۰ دقیقه این شب به حالت کامل خود در می‌آید. وی افزود بومیان آمریکا به این ماه کامل ابرماه توت فرنگی می‌گویند. البته در زمان مشاهده ابرماه شاهد تغییر رنگ یا شکل ماه نخواهیم بود و چنین نامگذاری فقط قراردادی است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در ادامه بیان کرد ابرماه هنگامی ایجاد خواهد شد که ماه به وضعیت ماه کامل برسد و در کمترین فاصله با زمین قرار بگیرد که در چنین وضعیتی قطر آن از دیگر ماه‌های کامل بزرگ‌تر و درخشان‌تر خواهد بود. وی لحظه طلوع و غروب ابرماه را بهترین زمان برای مشاهده و عکاسی از آن دانست و گفت در این زمان می‌توان با ترکیب مناظر طبیعی نظیر کوه‌ها، درختان و بناهای معروف یک تصویر فوق‌العاده از ابرماه را به ثبت رساند.

دو ماه گرفتگی و دو خورشید گرفتگی

مهندس مسعود عتیقی در ادامه بیان کرد در تقویم نجومی ۱۴۰۰ با دو ماه گرفتگی و دو خورشید گرفتگی مواجه خواهیم بود، اما متاسفانه امکان رصد آنها از ایران امکان‌پذیر نیست. وی افزود نخستین ماه گرفتگی در روز چهارشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۰ رخ می‌دهد که یک خسوف کامل خواهد بود. این پدیده نجومی را می‌توان از قاره استرالیا، جنوب شرق آسیا، غرب امریکای شمالی و جنوبی و قطب شمال رصد کرد. همچنین اقیانوس‌های اطلس، آرام و هند جزو پهنه‌های آبی محسوب می‌شوند که امکان مشاهده این ماه گرفتگی در آنها وجود خواهد داشت.

نخستین خورشید گرفتگی از نوع حلقوی نیز در روز پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ رخ خواهد داد که در این زمان کره ماه در اوج زمینی خود قرار داشته و فاصله آن با زمین به ۴۰۴ هزار کیلومتر خواهد رسید، از این رو ماه قادر نیست دایره خورشید را به صورت کامل بپوشاند و به همین دلیل خورشید گرفتگی حلقوی رخ خواهد داد. این کسوف حلقوی را می‌توان در شرق کشور روسیه، غرب گرینلند و در کشور کانادا مشاهده کرد و همچنین در شمال کشور امریکا، قاره اروپا، بیشتر مناطق روسیه و اقیانوس آرام نیز به شکل جزئی قابل رصد خواهد بود.

دومین ماه گرفتگی از نوع گرفت جزئی در شبانگاه پنجشنبه ۲۷ آبان و بامداد جمعه ۲۷ آبان رخ خواهد داد. این پدیده در اکثر قسمت‌های اروپا، قسمت بزرگی از آسیا، استرالیا، شمال غرب افریقا، شمال و جنوب آمریکا همراه با اقیانوس‌های آرام، اطلس و هند به صورت جزئی قابل رصد است. دومین خورشید گرفتگی این سال نیز در شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ در جنوبگان و قطب جنوب قابل رصد بوده و این گرفت در افریقای جنوبی به صورت جزئی مشاهده می‌شود.

رصد چند بارش شهابی

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در ادامه بیان کرد در تقویم نجومی ۱۴۰۰ با چند بارش شهابی مواجه خواهیم بود که از بین آنها به جز بارش اتا دلوی و تقریبا بارش‌های نیمه نخست امسال و همچنین بارش‌های جباری در مهرماه، اسدی در اواخر آبان ماه و دو پیکری در آذرماه که به دلیل وجود نورماه نمی‌توان آنها را مشاهده کرد و این بارش‌ها نیز تعداد شهاب زیادی به همراه ندارند، دو بارش شهابی در سال ۱۴۰۰ برای مشاهده بسیار مطلوب خواهند بود.

وی افزود بارش شهابی برساوشی یکی از این بارش‌های قابل رصد محسوب می‌شود که در اواسط تابستان و در بامداد جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ به اوج خود می‌رسد. عتیقی بیان کرد به دلیل  اینکه ماه در این زمان در وضعیت هلال افزاینده قرار دارد و قبل از نیمه شب غروب می‌کند، بامداد جمعه تقریبا بدون حضور نور مزاحم ماه می‌توان شهاب‌ها و به خصوص آذرگوی‌های این بارش شهابی را مشاهده کرد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در ادامه بیان کرد دومین و آخرین بارش شهابی قابل رصد سال ۱۴۰۰ بارش ربعی یا کوادرانتی است که این بارش در بامداد سه شنبه ۱۴ دی ۱۴۰۰ بدون حضور نور ماه و با ۱۰۰ شهاب در ساعت به خوبی قابل مشاهد خواهد بود.

عبور دنبال دار لئونارد

عتیقی بیان کرد در سال ۱۴۰۰ عبور دنباله دار C/۲۰۰۱ A۱ یا همان دنباله دار لئونارد خبرساز خواهد شد. وی افزود این دنباله‌دار در شبانگاه یکشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۰ به کمترین فاصله با زمین و در شبانگاه دوشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۰ به کمترین فاصله با مهر تابان خواهد رسید. همچنین احتمال دارد قدر روشنایی آن ۵ و یا حتی به ۴ هم برسد که شرایط بسیار مناسبی برای مشاهده با چشم غیر مسلح خواهد بود.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

اولین سریال تهمینه میلانی پروانه ساخت گرفتاولین سریال تهمینه میلانی پروانه ساخت گرفتحامد کمیلی در نقش شاه قجری + عکسحامد کمیلی در نقش شاه قجری + عکسهانیه توسلی: فیلتر کنید تا بدبختی‌ها و فلاکت‌ها جایی درز نکند!هانیه توسلی: فیلتر کنید تا بدبختی‌ها و فلاکت‌ها جایی درز نکند!توضیح رامبد جوان درباره دلیل بستری شدنش در بیمارستانتوضیح رامبد جوان درباره دلیل بستری شدنش در بیمارستانپایان ناگهانی خندوانه؛ رامبد جوان در بیمارستان بستری شدپایان ناگهانی خندوانه؛ رامبد جوان در بیمارستان بستری شدستاره "فرار از زندان" به اوتیسم مبتلا شدستاره "فرار از زندان" به اوتیسم مبتلا شدماجرای یک بی احترامی بزرگ به هنرمندان تئاترماجرای یک بی احترامی بزرگ به هنرمندان تئاترحمایت گلشیفته و الناز شاکردوست از کیمیا علیزادهحمایت گلشیفته و الناز شاکردوست از کیمیا علیزادهخبر خوش رضا ناجی: سرطان را شکست دادمخبر خوش رضا ناجی: سرطان را شکست دادمصداوسیما بازنده رقابت بین کیمیا علیزاده و ناهید کیانیصداوسیما بازنده رقابت بین کیمیا علیزاده و ناهید کیانیرضا فیاضی: ضد انقلاب نیستم!رضا فیاضی: ضد انقلاب نیستم!قاضی پرونده آنجلینا جولی و برد پیت رد صلاحیت شد!قاضی پرونده آنجلینا جولی و برد پیت رد صلاحیت شد!خبر تازه از وضعیت جمشید هاشم‌پور پس از ابتلا به کرونا + عکسخبر تازه از وضعیت جمشید هاشم‌پور پس از ابتلا به کرونا + عکسطلسم سریال بهمن فرمان‌آرا شکسته می‌شود؟طلسم سریال بهمن فرمان‌آرا شکسته می‌شود؟جمشید هاشم‌پور واکسن زد اما کرونا گرفت + عکسجمشید هاشم‌پور واکسن زد اما کرونا گرفت + عکسجواد عزتی: دیگر در خیابان نمی‌توانم راحت راه برومجواد عزتی: دیگر در خیابان نمی‌توانم راحت راه بروموداع اجباری منوچهر هادی | سریال گیسو ناتمام می‌ماند؟وداع اجباری منوچهر هادی | سریال گیسو ناتمام می‌ماند؟داوری کارگردان‌ ایرانی در جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۱داوری کارگردان‌ ایرانی در جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۱کنایه هومن حاجی عبداللهی به برخی مجریان تازه کار + عکسکنایه هومن حاجی عبداللهی به برخی مجریان تازه کار + عکسرامبد جوان به کرونا مبتلا شد + خبرهای تازهرامبد جوان به کرونا مبتلا شد + خبرهای تازهشکایت مادر علی انصاریان از پزشک معالج فرزندش!شکایت مادر علی انصاریان از پزشک معالج فرزندش!واکنش هانیه توسلی به سانسور سریال‌هاواکنش هانیه توسلی به سانسور سریال‌هاهشدار فریبرز عرب‌نیا نسبت به مهاجرت ایرانیانهشدار فریبرز عرب‌نیا نسبت به مهاجرت ایرانیاناعتراض کارگردان تئاتر به نوید محمدزاده و اشکان خطیبیاعتراض کارگردان تئاتر به نوید محمدزاده و اشکان خطیبیتوقف فیلمبرداری پیش‌درآمد بازی تاج و تخت به دلیل کروناتوقف فیلمبرداری پیش‌درآمد بازی تاج و تخت به دلیل کرونا
چرا کنسرت حجت اشرف‌زاده لغو شد؟چرا کنسرت حجت اشرف‌زاده لغو شد؟شهرام کاشانی خواننده معروف درگذشتشهرام کاشانی خواننده معروف درگذشتحسین احمدی مدیر مسئول روزنامه هنرمند درگذشتحسین احمدی مدیر مسئول روزنامه هنرمند درگذشتآلبوم علیرضا قربانی در میان پرفروش‌ترین‌ آثار جهانآلبوم علیرضا قربانی در میان پرفروش‌ترین‌ آثار جهانپشت پرده لو رفتن آهنگ جنجالی محمدرضا شجریانپشت پرده لو رفتن آهنگ جنجالی محمدرضا شجریانوخامت احوال شاهین صمدپور در پی ابتلا به کروناوخامت احوال شاهین صمدپور در پی ابتلا به کروناواکنش وکیل استاد شجریان به لو رفتن آهنگ "تا آخرین نفس"واکنش وکیل استاد شجریان به لو رفتن آهنگ "تا آخرین نفس"واکنش محسن چاوشی به حمایت ترک، لر و فارس از خوزستانواکنش محسن چاوشی به حمایت ترک، لر و فارس از خوزستانپشت‌پرده ممنوع‌الکاری فرزاد فرزین لو رفت! +متن ترانه جنجالی!پشت‌پرده ممنوع‌الکاری فرزاد فرزین لو رفت! +متن ترانه جنجالی!لطف بزرگی که شهاب مظفری به منتقدان رپ کرد!لطف بزرگی که شهاب مظفری به منتقدان رپ کرد!جشن تولد ٣٩ سالگی سیروان خسرویجشن تولد ٣٩ سالگی سیروان خسرویروایت الیف شافاک از نوشتن در قرنطینه تا تبعید از کشورشروایت الیف شافاک از نوشتن در قرنطینه تا تبعید از کشورشماجرای آزادی حمید صفت به کجا رسید؟ماجرای آزادی حمید صفت به کجا رسید؟واکنش لیلی گلستان به مسابقه کیمیا علیزاده و ناهید کیانیواکنش لیلی گلستان به مسابقه کیمیا علیزاده و ناهید کیانیاعلام جزئیات کنسرت آنلاین کیهان کلهر و اردال ارزنجاناعلام جزئیات کنسرت آنلاین کیهان کلهر و اردال ارزنجانچرا سبک خواندن 2afm عوض شد؟چرا سبک خواندن 2afm عوض شد؟فرزاد فرزین: در تلویزیون ممنوع‌التصویر و ممنوع‌الصدا هستم!فرزاد فرزین: در تلویزیون ممنوع‌التصویر و ممنوع‌الصدا هستم!تولید یک آلبوم بین‌المللی با صدای همایون شجریانتولید یک آلبوم بین‌المللی با صدای همایون شجریانواکنش ساترا به ممنوع الکار شدن فرزاد فرزینواکنش ساترا به ممنوع الکار شدن فرزاد فرزینبریتنی اسپیرز: پدرم رویاهای مرا کشت!بریتنی اسپیرز: پدرم رویاهای مرا کشت!فرزاد فرزین⁩ در همه پلتفرم‌ها ممنوع الکار شد!فرزاد فرزین⁩ در همه پلتفرم‌ها ممنوع الکار شد!کنسرت مشترک علی زندوکیلی با کورای آوجی خواننده معروف ترککنسرت مشترک علی زندوکیلی با کورای آوجی خواننده معروف ترکواکنش سالار عقیلی و محمد معتمدی به خبر مهاجرتشانواکنش سالار عقیلی و محمد معتمدی به خبر مهاجرتشانواکنش سالار عقیلی به خبر مهاجرتش به اسپانیاواکنش سالار عقیلی به خبر مهاجرتش به اسپانیاکانیه وست و ایرینا شایک با هم رابطه عاشقانه ندارند!کانیه وست و ایرینا شایک با هم رابطه عاشقانه ندارند!
علت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشقبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]قبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]داستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهانداستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکس