ads
Tuesday, 11 May 2021|سه شنبه، 21 ارديبهشت، 1400|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 51 نفر

مروری بر گذشته

چای سبز یا قهوه؛ کدام یک بهتر است؟
چای سبز یا قهوه؛ کدام یک بهتر است؟
به دنیا آمدن شگفت انگیز ۹ قلوها در مراکش! + عکس
به دنیا آمدن شگفت انگیز ۹ قلوها در مراکش! + عکس
پیشخوان روزنامه های ورزشی چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400
حمید هیراد کرونای انگلیسی گرفت
حمید هیراد کرونای انگلیسی گرفت
تهدید فیسبوک و اینستاگرام علیه کاربران: نگذارید اپلیکیشن از حالت رایگان خارج شود!
تهدید فیسبوک و اینستاگرام علیه کاربران: نگذارید اپلیکیشن از حالت رایگان خارج شود!
زیباترین جواهرات بازیگران در مراسم اسکار ۲۰۲۱
زیباترین جواهرات بازیگران در مراسم اسکار ۲۰۲۱
امبر هرد به زندان محکوم می‌شود؟
امبر هرد به زندان محکوم می‌شود؟
فال روزانه دوشنبه 13 اردیبهشت 1400
فال روزانه دوشنبه 13 اردیبهشت 1400
پیشخوان روزنامه های دوشنبه 13 اردیبهشت 1400
پیشخوان روزنامه های دوشنبه 13 اردیبهشت 1400
لحن ناپسند نفیسه روشن و اعتراض هوادارانش + عکس
لحن ناپسند نفیسه روشن و اعتراض هوادارانش + عکس
سیامک افسایی بر اثر کرونا درگذشت
سیامک افسایی بر اثر کرونا درگذشت
تاثیر نقوش فرش ایرانی در مد و فشن جهانی
تاثیر نقوش فرش ایرانی در مد و فشن جهانی
پیشخوان روزنامه های چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400
پیشخوان روزنامه های چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400
نظر علی مطهری درباره بازگشت خواننده‌های لس‌آنجلس نشین به ایران
نظر علی مطهری درباره بازگشت خواننده‌های لس‌آنجلس نشین به ایران
فال روزانه سه شنبه 14 اردیبهشت 1400
فال روزانه سه شنبه 14 اردیبهشت 1400
پیشخوان روزنامه های دوشنبه 20 اردیبهشت 1400
پیشخوان روزنامه های دوشنبه 20 اردیبهشت 1400
ویشکا آسایش از کالیفرنیا جایزه گرفت
ویشکا آسایش از کالیفرنیا جایزه گرفت
پیشخوان روزنامه های ورزشی دوشنبه 13 اردیبهشت 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی دوشنبه 13 اردیبهشت 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی پنجشنبه 16 اردیبهشت 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی پنجشنبه 16 اردیبهشت 1400
حکم سنگین دستیاران ویلموتس روی میز فدراسیون
حکم سنگین دستیاران ویلموتس روی میز فدراسیون

نگاهی به فعالیت مریخ نورد استقامت ناسا طی یک ماه گذشته در سیاره سرخ

تاریخ انتشار: جمعه، 6 فروردين، 1400 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

بیش از ۱ ماه از آغاز ماموریت مریخ نورد استقامت – Perseverance ناسا در سیاره سرخ می‌گذرد. از این رو قصد داریم در ادامه اقدامات آن را طی یک ماه گذشته مورد بررسی قرار دهیم.

مریخ نورد استقامت در تاریخ ۱۸ فوریه سال ۲۰۲۱ در دهانه جزرو (Jezero) سیاره سرخ با موفقیت فرود آمد و به عنوان پیشرفته‌ترین مریخ‌نورد سازمان ناسا ماموریت خود را برای یافتن نشانه‌ای قطعی از حیات باستانی در مریخ آغاز کرد، اما طی یک ماه گذشته با بررسی سنگ‌های اطراف محل فرود خود نتوانست به یافته‌های مهمی در خصوص حیات باستانی دست پیدا کند و باید همچنان منتظر ماموریت‌های آتی این مریخ نورد باشیم. استقامت به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده تا بتواند از این سیاره تصاویر مختلفی را به زمین ارسال کند و سنگ‌های اطراف خود را با ابزارهای پیشرفته مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.

فعالیت مریخ نورد استقامت ناسا طی یک ماه اخیر

بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده توسط مریخ نورد استقامت، دانشمندان ناسا دریافتند تعدادی زیادی سنگ در اطراف این مریخ نورد از لحاظ شیمیایی به سنگ‌های آتشفشانی روی زمین شبیه هستند و برخی از آنها توسط باد و آب دچار فرسایش شده‌اند. در همین رابطه کنت فارلی، زمین‌شیمی‌دان موسسه فناوری کالیفرنیا و دانشمند ماموریت استقامت عنوان کرد تاکنون تمام کارها با موفقیت و طبق برنامه انجام شده است.

بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، آزمایش‌های علمی اصلی مریخ نورد استقامت چند ماه به طول خواهد انجامید و تا آن زمان مهندسان با سایر ابزارهای علمی این مریخ نورد به آزمایش خواهند پرداخت و طی این مدت بالگرد نبوغ نیز برای انجام نخستین پرواز در آسمان مریخ آماده خواهد شد. همچنین استقامت در آینده از ابزارهایی چون مته، دوربین نمای نزدیک و حسگرهای شیمیایی خود برای کشف علائم حیات باستانی در سنگ‌های مریخ استفاده خواهد کرد.

دانشمندان ناسا هم‌اکنون نحوه سفر مریخ نورد استقامت به صخره‌های مرتفع ۴۰ متری در دلتای یک رودخانه باستانی مریخ را مورد بررسی قرار می‌دهند. این دلتا در میلیاردها سال قبل توسط رسوب رودخانه‌ای که در سیاره سرخ جاری بوده به وجود آمد و اگر چنین رودخانه‌ای اکنون وجود داشت، مکانی مناسب برای زندگی میکروبی محسوب می‌شد، اما مشکل فعلی دانشمندان برای رسیدن به این محل وجود یک تپه شنی میان مریخ نورد استقامت و این دلتا است.

البته دانشمندان قصد دارند با دور زدن این تپه به محل مورد نظر برسند که برای نحوه دور زدن تپه باید به خوبی اطراف آن مورد بررسی قرار بگیرد تا استقامت در طول مسیر با صخره‌ها و موانع کمتری مواجه شود. از این رو تا ماه ژوئن این مریخ نورد نمی‌تواند به مقصد برسد؛ چراکه استقامت می‌بایست برای آزمایش بالگرد نبوغ خود به یک مکان مناسب سفر کند، سپس بالگرد نبوغ را از شکم خود خارج کرده و پس از دور شدن از آن یک فیلم مناسب از پرواز را تهیه کند.

جیم بل، دانشمند سیاره‌ای از دانشگاه ایالتی آریزونا که به عنوان یکی از اعضای تیم پشتیبان دوربین‌های استقامت محسوب می‌شود در همین رابطه بیان کرد ما بی‌صبرانه منتظریم تا نخستین ویدیو از پرواز فرازمینی تاریخ را به ثبت برسانیم. آزمایش بالگرد نبوغ از آنجایی حائز اهمیت است که این بالگرد هنگام حرکت مریخ نورد استقامت به آن در امر مسیریابی یاری خواهد رساند.

طی چند هفته آینده شاهد انجام نخستین پرواز آزمایشی بالگرد نبوغ در آسمان مریخ خواهیم بود، اما تا آن زمان دانشمندان ناسا سنگ‌های اطراف محل فرود استقامت را مورد بررسی قرار خواهند داد که در حال حاضر در اطراف این مریخ نورد سنگ‌های کم‌رنگ‌تری نسبت به خاک تیره مریخ دیده شده است.

کاوشگر استقامت با استفاده لیزر سنگ‌های اطراف را را مورد شناسایی قرار می‌دهد؛ در واقع با لیزر بخش‌های کوچکی از این سنگ‌ها را تبخیر می‌کند و سپس ترکیبات شیمیایی آنها را بررسی خواهد کرد. در همین رابطه استقامت توانست دو سنگ ماز (Maaz) و ییگو (Yeegho) را که از لحاظ شیمیایی مشابه سنگ‌های بازالت روی زمین هستند، شناسایی کند.

راجر وینز، یک متخصص زمین‌شیمی در آزمایشگاه ملی لوس آلاموس در نیومکزیکو که به عنوان رئیس تیم ابزار لیزری استقامت محسوب می‌شود در این خصوص عنوان کرد بررسی‌ها حاکی از آن است سنگ ییگو دارای نشانه‌هایی از حبس شدن آب در مواد معدنی آن است. این یافته‌ها نشان می‌دهد انتظارات دانشمندان درست بوده و در دهانه جزرو سنگ‌های آتشفشانی که احتمالا زمانی با آب در ارتباط بودند، یافت می‌شود.

سنگ ماز یکی دیگر از سنگ‌هایی است که مریخ نورد استقامت توانست با ابزار لیزری خود آن را بررسی کند. بر اساس بررسی‌های این مریخ نورد، سنگ ماز از لحاظ شیمیایی مشابه سنگ‌های بازالت روی زمین است. محققان اعلام کردند شکل ظاهری بسیاری از صخره‌ها و سنگ‌های اطراف محل فرود این مریخ نورد به دلیل بادهای شدید تغییر پیدا کرده است؛ برای مثال دانشمندان یک سنگ تیز با شکلی عجیب شناسایی کرده‌اند که به یک فک نشسته روی سنگ شباهت دارد و به همین دلیل برای آن لقب فک بندرگاه (harbour seal) را در نظر گرفتند.

جیم بل در ادامه بیان کرد بررسی‌ها نشان می‌دهد بادهای شدید مریخی که الگوی وزش آنها از سمت شمال غربی است باعث پراکندگی این سنگ‌ها شده‌اند. فارلی نیز در این خصوص بیان کرد بر اساس تصاویر ثبت شده یک سنگ تیره دیگر را شناسایی کرده‌ایم که به جای باد، توسط آب فرسایش پیدا کرده است؛ چنین یافته‌ای نشان می‌دهد این سنگ در گذشته در مجاورت آب روان یا یک رودخانه باستانی که در دهانه جزرو جاری بوده قرار داشته است.

مریخ نورد استقامت در ادامه بررسی‌های خود پیش از آزمایش بالگرد نبوغ قصد دارد نخستین نمونه‌برداری از سنگ‌های مریخ که بر بستر دهانه جزرو وجود دارند را به انجام برساند. دانشمندان تاکنون نتوانستند به صورت دقیق آتشفشانی بودن این سنگ‌ها را تشخیص دهند، اما اگر این سنگ‌ها آتشفشانی باشند، می‌تواند امکان تعیین سن این دهانه برخوردی را فراهم کند؛ چراکه سنگ مذاب عناصر رادیواکتیو را در خود حبس خواهد کرد و می‌تواند به عنوان یک ساعت برای تشخیص زمانی مورد استفاده قرار بگیرد.

این مریخ نورد ناسا طی ماموریت خود توانست حدود ۳۰ لوله حاوی خاک و سنگ مریخ را جمع‌آوری کند، البته آنها را روی سطح مریخ قرار داده تا طی یک ماموریت در آینده آنها را برای ارسال به زمین بازیابی کند تا دانشمندان روی زمین بتوانند به خوبی آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند. اگر این نمونه‌ها با موفقیت به زمین برسند، نخستین نمونه‌های مریخی آورده شده به سیاره زمین شناخته خواهند شد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

امبر هرد به زندان محکوم می‌شود؟امبر هرد به زندان محکوم می‌شود؟اسدالله یکتا در بیمارستان بستری شداسدالله یکتا در بیمارستان بستری شدبیژن افشار بازیگر سینما و تئاتر درگذشتبیژن افشار بازیگر سینما و تئاتر درگذشتموضع‌گیری کیهان علیه سریال‌های رمضان ۱۴۰۰موضع‌گیری کیهان علیه سریال‌های رمضان ۱۴۰۰صعود آنا نعمتی به قله سه هزار متری کلکچال + تصاویرصعود آنا نعمتی به قله سه هزار متری کلکچال + تصاویرپژمان جمشیدی مجری شدپژمان جمشیدی مجری شدپخش سریال روزهای آبی با بازی اکبر عبدی از عید فطر + عکسپخش سریال روزهای آبی با بازی اکبر عبدی از عید فطر + عکسهمسر مرحوم نامداری: با بچه ای در شکم درگیر دادگاه آن از خدا بی خبر بودی!همسر مرحوم نامداری: با بچه ای در شکم درگیر دادگاه آن از خدا بی خبر بودی!دلیل عدم پخش سریال زیر خاکی ۲ اعلام شددلیل عدم پخش سریال زیر خاکی ۲ اعلام شدبیانیه مهران برومند، تهیه‌کننده ایرانی فیلم مست عشقبیانیه مهران برومند، تهیه‌کننده ایرانی فیلم مست عشقگریم متفاوت گوهر خیراندیش در فیلم ایرانی آمریکایی + عکسگریم متفاوت گوهر خیراندیش در فیلم ایرانی آمریکایی + عکساعتراض تهیه‌کننده ترکیه‌ای به حسن فتحی: از نام مولانا و شمس بهره‌برداری نکنید!اعتراض تهیه‌کننده ترکیه‌ای به حسن فتحی: از نام مولانا و شمس بهره‌برداری نکنید!سیامک افسایی بر اثر کرونا درگذشتسیامک افسایی بر اثر کرونا درگذشتویشکا آسایش از کالیفرنیا جایزه گرفتویشکا آسایش از کالیفرنیا جایزه گرفتشهاب حسینی روی دور ناکامی و بدشانسیشهاب حسینی روی دور ناکامی و بدشانسیدرگذشت علیرضا موسوی بازیگر ۲۲ ساله ایرانی بر اثر کرونادرگذشت علیرضا موسوی بازیگر ۲۲ ساله ایرانی بر اثر کرونافقیهه سلطانی از تلویزیون خداحافظی کرد + عکسفقیهه سلطانی از تلویزیون خداحافظی کرد + عکسمست عشق تبدیل به سریال شد! + واکنش تند حسن فتحیمست عشق تبدیل به سریال شد! + واکنش تند حسن فتحیاولین عکس‌ها از فصل دوم سریال دودکشاولین عکس‌ها از فصل دوم سریال دودکشآینا قطبی یعقوبی، هنرمند جوان تئاتر درگذشتآینا قطبی یعقوبی، هنرمند جوان تئاتر درگذشتتام کروز جان همبازی‌اش را از مرگ نجات دادتام کروز جان همبازی‌اش را از مرگ نجات دادحمایت اشکان خطیبی از همسرشحمایت اشکان خطیبی از همسرشانتقاد نیکی کریمی از عدم رسیدگی به جنوبی‌ها: آبادان مثل دوران جنگ مانده استانتقاد نیکی کریمی از عدم رسیدگی به جنوبی‌ها: آبادان مثل دوران جنگ مانده استلحن ناپسند نفیسه روشن و اعتراض هوادارانش + عکسلحن ناپسند نفیسه روشن و اعتراض هوادارانش + عکسمرگ خوان جویا بورخا، کمدینی که به مرد خندان معروف شده بودمرگ خوان جویا بورخا، کمدینی که به مرد خندان معروف شده بود
نظر علی مطهری درباره بازگشت خواننده‌های لس‌آنجلس نشین به ایراننظر علی مطهری درباره بازگشت خواننده‌های لس‌آنجلس نشین به ایراناعلام زمان ترخیص حمید هیراد از بیمارستاناعلام زمان ترخیص حمید هیراد از بیمارستانمنصور اوجی شاعر پیشکسوت درگذشتمنصور اوجی شاعر پیشکسوت درگذشتاعلام رسمی ازدواج ابراهیم تاتلیسس با گلچین کاراکایا در برنامه ایبو شواعلام رسمی ازدواج ابراهیم تاتلیسس با گلچین کاراکایا در برنامه ایبو شودیدار عاشقانه جنیفر لوپز و بن افلک + عکسدیدار عاشقانه جنیفر لوپز و بن افلک + عکسکنسرت ۱۱ هزار نفری در ووهان چین یک سال پس از کرونا + عکسکنسرت ۱۱ هزار نفری در ووهان چین یک سال پس از کرونا + عکسمسیح و آرش کتاب صوتی منتشر کردندمسیح و آرش کتاب صوتی منتشر کردندتازه‌ترین خبر از وضعیت حمید هیراد در بیمارستانتازه‌ترین خبر از وضعیت حمید هیراد در بیمارستانبیانسه: همه را به عشق و بخشش دعوت می‌کنمبیانسه: همه را به عشق و بخشش دعوت می‌کنمبریتنی اسپیرز زوال عقل دارد!بریتنی اسپیرز زوال عقل دارد!حمید هیراد کرونای انگلیسی گرفتحمید هیراد کرونای انگلیسی گرفتگلاب آدینه : افشین پرورش دروغگو استگلاب آدینه : افشین پرورش دروغگو استرابطه مجدد بن افلک و جنیفر لوپز!رابطه مجدد بن افلک و جنیفر لوپز!حسن مولازاده نوازنده ایرانی بر اثر حمله سگ‌ها درگذشتحسن مولازاده نوازنده ایرانی بر اثر حمله سگ‌ها درگذشتانتقاد سلنا گومز از توزیع نابرابر واکسن کووید ۱۹ در دنیا!انتقاد سلنا گومز از توزیع نابرابر واکسن کووید ۱۹ در دنیا!مایکل جکسون تبرئه شدمایکل جکسون تبرئه شدبیلی آیلیش آلبوم جدید منتشر می‌کندبیلی آیلیش آلبوم جدید منتشر می‌کندعلیرضا طلیسچی بازیگر شد + عکسعلیرضا طلیسچی بازیگر شد + عکسواکنش محسن چاوشی به شایعه حمایتش از نامزد انتخاباتواکنش محسن چاوشی به شایعه حمایتش از نامزد انتخاباتهمبازی شدن سالار عقیلی با دختر خاقان چینهمبازی شدن سالار عقیلی با دختر خاقان چینبال اوغلان اشرف اوف خواننده آذربایجانی درگذشتبال اوغلان اشرف اوف خواننده آذربایجانی درگذشتسنگ مزار ناهید سالیانی نصب شد + عکسسنگ مزار ناهید سالیانی نصب شد + عکسسید احمد حلی خواننده موسیقی سنتی درگذشتسید احمد حلی خواننده موسیقی سنتی درگذشتاولین سوپرمارکت هنری جهان افتتاح شداولین سوپرمارکت هنری جهان افتتاح شدانتشار آلبوم مشترک علیرضا قربانی و خوانندگان جهانیانتشار آلبوم مشترک علیرضا قربانی و خوانندگان جهانی
ماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنز