ads
Sunday, 01 August 2021|يکشنبه، 10 مرداد، 1400|يا ذاالجلال و الاکرام|افراد آنلاین: 41 نفر

مروری بر گذشته

آلبوم علیرضا قربانی در میان پرفروش‌ترین‌ آثار جهان
آلبوم علیرضا قربانی در میان پرفروش‌ترین‌ آثار جهان
ليگ برتر بیستم | هفته سی ام
ليگ برتر بیستم | هفته سی ام
فال روزانه جمعه 8 مرداد 1400
فال روزانه جمعه 8 مرداد 1400
لطف بزرگی که شهاب مظفری به منتقدان رپ کرد!
لطف بزرگی که شهاب مظفری به منتقدان رپ کرد!
پیشخوان روزنامه های ورزشی شنبه 9 مرداد 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی شنبه 9 مرداد 1400
گونه لامبدا کرونا در ۲۹ کشور شناسایی شد؛ میزان کشنده و مسری بودن Lambda
گونه لامبدا کرونا در ۲۹ کشور شناسایی شد؛ میزان کشنده و مسری بودن Lambda
حامد کمیلی در نقش شاه قجری + عکس
حامد کمیلی در نقش شاه قجری + عکس
فال روزانه دوشنبه 4 مرداد 1400
فال روزانه دوشنبه 4 مرداد 1400
کیهان کلهر کنسرتش را به خوزستان تقدیم کرد + عکس
کیهان کلهر کنسرتش را به خوزستان تقدیم کرد + عکس
صداوسیما بازنده رقابت بین کیمیا علیزاده و ناهید کیانی
صداوسیما بازنده رقابت بین کیمیا علیزاده و ناهید کیانی
توضیح رامبد جوان درباره دلیل بستری شدنش در بیمارستان
توضیح رامبد جوان درباره دلیل بستری شدنش در بیمارستان
دوپینگ دلیل خداحافظی جلال حسینی از فوتبال؟
دوپینگ دلیل خداحافظی جلال حسینی از فوتبال؟
مهران مدیری بخاطر ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد
مهران مدیری بخاطر ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد
وخامت احوال شاهین صمدپور در پی ابتلا به کرونا
وخامت احوال شاهین صمدپور در پی ابتلا به کرونا
خبر تازه از وضعیت جمشید هاشم‌پور پس از ابتلا به کرونا + عکس
خبر تازه از وضعیت جمشید هاشم‌پور پس از ابتلا به کرونا + عکس
وداع اجباری منوچهر هادی | سریال گیسو ناتمام می‌ماند؟
وداع اجباری منوچهر هادی | سریال گیسو ناتمام می‌ماند؟
ليگ برتر بیستم | هفته بیست و نهم
ليگ برتر بیستم | هفته بیست و نهم
درخواست خاتمی از رئیسی: قطع ارتباط اینترنت ایران با جهان و راه اندازی اینترنت ملی
درخواست خاتمی از رئیسی: قطع ارتباط اینترنت ایران با جهان و راه اندازی اینترنت ملی
فال روزانه پنجشنبه 7 مرداد 1400
فال روزانه پنجشنبه 7 مرداد 1400
پیشخوان روزنامه های یکشنبه 3 مرداد 1400
پیشخوان روزنامه های یکشنبه 3 مرداد 1400

آیا آثار موجودات فضایی باستانی در دی ان ای ما قرار گرفته است؟

تاریخ انتشار: چهارشنبه، 11 فروردين، 1400 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

آثار موجودات فضایی باستانی که در گذشته از سیاره ما دیدن کرده‌اند را در چه جاهایی می‌توان پیدا کرد؟ در ادامه نظر یک اختر زیست شناس در مورد این موضوع فرضی را بررسی خواهیم کرد.

پل دیویس (Paul Davies)، اختر زیست شناسی از دانشگاه ایالتی آریزونای آمریکا، نظریات جالبی در مورد آثار موجودات فضایی باستانی که در گذشته‌های بسیار دور از سیاره ما دیدن کرده‌اند، ارائه کرده است. البته این مسئله هنوز اثبات نشده و نمی‌توان با اطمینان گفت که واقعا فرازمینی ها وجود دارند و یا جانداران هوشمند غیر زمینی در سال‌های گذشته به محل زندگی ما سر زده‌اند. با این حال در ادامه با ما همراه باشید تا چنین وضعیت فرضی را از نظر یک دانشمند برجسته حوزه اختر زیست شناسی بررسی کنیم.

دیویس می‌گوید که اگر ردی از فرازمینی‌های باستانی در سیاره ما باقی مانده باشد، می‌توان این رد را در سه جا پیدا کرد؛ زباله‌های هسته‌ای، پروژه‌های معدن کاری بزرگ و همچنین پیام‌هایی که درون بطری‌های زمان قرار گرفته‌اند. باید گفت که مورد آخر نوعی استعاره از مخفی شدن پیامی از موجودات فضایی در محلی بوده که بعدها انسان‌ها آن را پیدا خواهند کرد. حال این پیام می‌تواند به شکل‌های مختلفی کار گذاشته شده باشد و به گفته دیویس، سلول‌های زنده محل مناسبی برای جستجو هستند.

به گفته این اختر بیولوژیست، ارگانیسم‌های زنده می‌توانند بطری مناسبی برای مخفی کردن آثار موجودات فضایی باستانی و پیام هوش فرازمینی باشد؛ ویروس‌ها دائما جانداران را آلوده کرده و دی ان ای خود را به ژنوم این جانداران وارد می‌کنند. به اعتقاد دیویس، اگر ویروس‌ها بتوانند دی ان ای خود را به صورت کدگذاری منتقل کنند، نمی‌توان انتظار داشت که فرازمینی‌های هوشمند از چنین قابلیتی محروم باشند.

به دنبال آثار موجودات فضایی باستانی

این استاد دانشگاه آریزونا اظهار کرده که برای یافتن نشانه‌ای از حیات فرازمینی، تنها کاری که از دست ما برمی‌آید جستجوی آسمان‌ها برای پیدا کردن سیگنال آدم فضایی‌ها نیست و شاید رد این موجودات در دی ان ای ارگانیسم‌های زمینی باشد. دیویس می‌گوید که پیدا کردن ترتیب توالی دی ان ای جانداران همین حالا در حوزه‌های مختلف علمی در حال انجام بوده و می‌تواند در کنار این کار، به دنبال پیامی گشت که شاید در گذشته‌های دور، از طرف فرازمینی‌ها برای بشریت پنهان شده است.

دیویس ایده پیدا کردن آثار موجودات فضایی باستانی در دی ان ای ما را سال‌ها پیش مطرح کرده بود و در آن زمان چنین نظریه‌ای کمی دور از ذهن به نظر می‌رسید؛ با این حال کمی پس از نظریات این دانشمند، دو محقق از قزاقستان اعلام کردند که به احتمال قوی آنچه مدنظر دیویس بوده، یعنی سیگنال هوشمند درون کد ژنتیکی بشریت را پیدا کرده‌اند.

دانشمندان قزاقستانی ریاضی‌دان و اختر بیولوژیست بودند و به گفته آن‌ها، کد ژنتیکی در ارگانیسم‌های زنده وجود دارد که احتمالا به صورت عمدی کار گذاشته شده است. این محققان از کلمه «طراحی هوشمند» که مدنظر دیویس بوده استفاده نکردند، اما بر اساس یافته‌های آن‌ها، اطلاعات ژنتیکی کشف شده بیشتر از بیولوژیکی بودن، به شکل ریاضی و سمبلیک هستند.

تیم دو نفره مورد نظر این احتمال را مطرح کردند که کد ژنتیکی یافته شده از یک منظومه دیگر به سیاره ما آمده و شاید به صورت عمدی، توسط موجودات فرازمینی دیگری، در ژنوم ارگانیسم‌های زمینی کار گذاشته شده باشد. آیا این یافته همان پیام مخفی از آثار موجودات فضایی باستانی بوده که دیویس از آن صحبت کرده بود؟

کشف کدهای عجیب در دی ان ای بشر

محققان قزاقستانی در مقاله خود اظهار کرده‌اند که دلیل واقعی وجود سیستم اعشاری به کار رفته در کدگذاری مخصوص ژنتیکی کشف شده هر چه که باشد، به نظر می‌رسد که این کدگذاری در خارج از منظومه شمسی و چندین میلیارد سال پیش اختراع شده است. شبکه معروف هیستوری آمریکا هم در مورد تحقیق این دانشمندان برنامه‌های جالبی ساخته و به صورت کلی این ایده مطرح شده که شاید انسان‌ها چیزی بیشتر از ربات‌های بیولوژیکی نباشند که با استفاده از هوش مصنوعی ساخت فرازمینی‌ها، از ده‌ها هزار سال پیش روی زمین زندگی کرده‌اند.

تیم دانشمندان قزاقستان ادعا نمی‌کند که نحوه وارد شدن آثار موجودات فضایی باستانی به کد ژنتیکی بشر را می‌دانند؛ این محققان بیشتر از همه روی این ایده تمرکز کرده‌اند که شاید گرد و غبار بین ستاره در میلیاردها سال پیش پیام فرازمینی‌ها را به زمین آورده و این پیام را به شکل کدهای دی ان ای تا به عصر امروز منتقل کرده است. این در حالی بوده که نظریه پردازان تئوری معروف «فضانوردان باستانی» داستان‌های هیجان‌انگیزتری از دخالت مستقیم آدم فضایی‌ها در ساختار ژنتیکی انسان‌ها ارائه کرده‌اند.

یکی از نظریه‌های مرتبط با این موضوع، بحث تولیدمثل بین‌گونه‌ای انسان‌ها و فرازمینی‌ها را پیش کشیده است؛ به عنوان مثال شخصی به نام پیتر خوری (Peter Khoury) ادعا می‌کند که در گذشته دو موجود فضایی شبیه به انسان وارد اتاق او شده‌اند تا پس از برقراری رابطه جنسی، کد ژنتیکی خود را با دی ان ای انسانی خوری ادغام کرده و موجودات جدیدی به وجود بیاورند.

رابطه جنسی با آدم فضایی‌ها

این مرد میان سال استرالیایی ادعا کرده که یکی از دو زن فرازمینی موی بور و بلندی داشت و صورت او کشیده و چشمانش به شکلی غیر عادی درشت بودند. زن دیگر هم به اهالی کشورهای آسیای شرقی شباهت داشت.

خوری می‌گوید که چند رشته از موی زن فضایی مو بور که در اتاقش جا مانده بود را هنوز نگه داشته و بررسی ژنتیکی این نمونه‌ها نشان داده که دی ان ای مورد نظر مربوط به زنان سفید پوست مو بور معمولی نیست؛ گفته شده که این نمونه‌ها بیشتر به کد ژنتیکی نادر و کهنی از زنان چینی و ایرلندی مربوط می‌شوند و شباهتی با آنچه از زنان سفید پوست انتظار می‌رود، ندارند.

چنین داستانی تمرکز را از پیدا کردن آثار موجودات فضایی باستانی به جنبه دیگری از ماجرا می‌برد و این سوال را به وجود می‌آورد که آیا فرازمینی‌ها در حال حاضر هم مشغول دست‌کاری ژنتیکی بشر هستند یا خیر؟ در سال ۲۰۲۰ جایزه نوبل شیمی به دو دانشمند با نام‌های امانوئل چارپنتیر (Emmanuelle Charpentier) و جنیفر ای دودنا (Jennifer A. Doudna) داده شد؛ این محققان در سال ۲۰۱۲ پژوهش‌های مهمی در مورد ویرایش دی ان ای انجام داده بودند. در حالی که می‌بینیم بشریت به سطحی از پیشرفت رسیده که ژنتیک خود را دست‌کاری می‌کند، آیا نمی‌توان انتظار داشت که فرازمینی‌ها هم قادر به انجام چنین کاری باشند؟

وجود آثار موجودات فضایی باستانی در دی ان ای ما

به هنگام اهدای جایزه این دو دانشمند، مسئول آکادمی سلطنتی علوم سوئد اعلام کرد که جایزه آن سال برای قدردانی از پیشرفت‌های علمی در ویرایش کد حیات بشر است! چارپینتر و دودنا در سال ۲۰۱۲ به شکلی اتفاقی نوعی تکنیک شگفت‌انگیز به نام کریسپر (Crispr) را برای ویرایش دی ان ای کشف کردند. این دانشمندان مشغول بررسی باکتری بودند که بیماری مخملک را به وجود می‌آورد و به هنگام بررسی دی ان ای باکتری، تکه‌هایی تکراری از کدهای ژنتیکی در این داده‌ها کشف شد.

گفته شده که تکه‌های ژنتیکی مورد نظر از ویروسی شکل گرفته‌اند که مشغول آلوده کردن باکتری بوده است. به لطف تحقیق این دانشمندان، کدهای تکراری ویروسی کشف شده به انسان‌ها نشان دادند که چگونه می‌توان دی ان ای بشر را تغییر داد. این مسئله ما را یاد صحبت‌های پل دیویس در مورد آثار موجودات فضایی باستانی و توانایی‌های فرازمینی‌ها می‌اندازد. دیویس گفته بود که اگر ویروس‌ها بتوانند دی ان ای را تغییر دهند، آدم فضایی‌ها هم قادر به انجام این کار هستند و تحقیقات چارپینتر و دودلی نشان داد که بشریت هم به چنین توانایی دست یافته است.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

خبر تازه از وضعیت جسمی مهران مدیریخبر تازه از وضعیت جسمی مهران مدیریبهنوش بختیاری به کرونا مبتلا شد + عکسبهنوش بختیاری به کرونا مبتلا شد + عکسملاقات خصوصی پریناز ایزدیار و هوتن شکیباملاقات خصوصی پریناز ایزدیار و هوتن شکیباانتقاد تند روزنامه جوان به سریال گیسوانتقاد تند روزنامه جوان به سریال گیسوتلاش بی نتیجه هواداران جانی دپ برای حذف امبر هردتلاش بی نتیجه هواداران جانی دپ برای حذف امبر هردحمله کیهان به رضا عطاران: بی سوادی خودش را نشان داد + عکسحمله کیهان به رضا عطاران: بی سوادی خودش را نشان داد + عکسمهران مدیری بخاطر ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شدمهران مدیری بخاطر ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شداعتراض رضا عطاران به طرح صیانت از فضای مجازی + عکساعتراض رضا عطاران به طرح صیانت از فضای مجازی + عکسعیدی بهنوش طباطبایی به مردم ایران + عکسعیدی بهنوش طباطبایی به مردم ایران + عکساولین سریال تهمینه میلانی پروانه ساخت گرفتاولین سریال تهمینه میلانی پروانه ساخت گرفتحامد کمیلی در نقش شاه قجری + عکسحامد کمیلی در نقش شاه قجری + عکسهانیه توسلی: فیلتر کنید تا بدبختی‌ها و فلاکت‌ها جایی درز نکند!هانیه توسلی: فیلتر کنید تا بدبختی‌ها و فلاکت‌ها جایی درز نکند!توضیح رامبد جوان درباره دلیل بستری شدنش در بیمارستانتوضیح رامبد جوان درباره دلیل بستری شدنش در بیمارستانپایان ناگهانی خندوانه؛ رامبد جوان در بیمارستان بستری شدپایان ناگهانی خندوانه؛ رامبد جوان در بیمارستان بستری شدستاره "فرار از زندان" به اوتیسم مبتلا شدستاره "فرار از زندان" به اوتیسم مبتلا شدماجرای یک بی احترامی بزرگ به هنرمندان تئاترماجرای یک بی احترامی بزرگ به هنرمندان تئاترحمایت گلشیفته و الناز شاکردوست از کیمیا علیزادهحمایت گلشیفته و الناز شاکردوست از کیمیا علیزادهخبر خوش رضا ناجی: سرطان را شکست دادمخبر خوش رضا ناجی: سرطان را شکست دادمصداوسیما بازنده رقابت بین کیمیا علیزاده و ناهید کیانیصداوسیما بازنده رقابت بین کیمیا علیزاده و ناهید کیانیرضا فیاضی: ضد انقلاب نیستم!رضا فیاضی: ضد انقلاب نیستم!قاضی پرونده آنجلینا جولی و برد پیت رد صلاحیت شد!قاضی پرونده آنجلینا جولی و برد پیت رد صلاحیت شد!خبر تازه از وضعیت جمشید هاشم‌پور پس از ابتلا به کرونا + عکسخبر تازه از وضعیت جمشید هاشم‌پور پس از ابتلا به کرونا + عکسطلسم سریال بهمن فرمان‌آرا شکسته می‌شود؟طلسم سریال بهمن فرمان‌آرا شکسته می‌شود؟جمشید هاشم‌پور واکسن زد اما کرونا گرفت + عکسجمشید هاشم‌پور واکسن زد اما کرونا گرفت + عکسجواد عزتی: دیگر در خیابان نمی‌توانم راحت راه برومجواد عزتی: دیگر در خیابان نمی‌توانم راحت راه بروم
به کما رفتن ارشا اقدسی صحت دارد؟به کما رفتن ارشا اقدسی صحت دارد؟شیرین بهرامی دوبلور جوان درگذشتشیرین بهرامی دوبلور جوان درگذشتمهرزمان فخارمنفرد هنرمند نگارگر درگذشتمهرزمان فخارمنفرد هنرمند نگارگر درگذشتچرا کنسرت حجت اشرف‌زاده لغو شد؟چرا کنسرت حجت اشرف‌زاده لغو شد؟کیهان کلهر کنسرتش را به خوزستان تقدیم کرد + عکسکیهان کلهر کنسرتش را به خوزستان تقدیم کرد + عکسشهرام کاشانی خواننده معروف درگذشتشهرام کاشانی خواننده معروف درگذشتحسین احمدی مدیر مسئول روزنامه هنرمند درگذشتحسین احمدی مدیر مسئول روزنامه هنرمند درگذشتآلبوم علیرضا قربانی در میان پرفروش‌ترین‌ آثار جهانآلبوم علیرضا قربانی در میان پرفروش‌ترین‌ آثار جهانپشت پرده لو رفتن آهنگ جنجالی محمدرضا شجریانپشت پرده لو رفتن آهنگ جنجالی محمدرضا شجریانوخامت احوال شاهین صمدپور در پی ابتلا به کروناوخامت احوال شاهین صمدپور در پی ابتلا به کروناواکنش وکیل استاد شجریان به لو رفتن آهنگ "تا آخرین نفس"واکنش وکیل استاد شجریان به لو رفتن آهنگ "تا آخرین نفس"واکنش محسن چاوشی به حمایت ترک، لر و فارس از خوزستانواکنش محسن چاوشی به حمایت ترک، لر و فارس از خوزستانپشت‌پرده ممنوع‌الکاری فرزاد فرزین لو رفت! +متن ترانه جنجالی!پشت‌پرده ممنوع‌الکاری فرزاد فرزین لو رفت! +متن ترانه جنجالی!لطف بزرگی که شهاب مظفری به منتقدان رپ کرد!لطف بزرگی که شهاب مظفری به منتقدان رپ کرد!جشن تولد ٣٩ سالگی سیروان خسرویجشن تولد ٣٩ سالگی سیروان خسرویروایت الیف شافاک از نوشتن در قرنطینه تا تبعید از کشورشروایت الیف شافاک از نوشتن در قرنطینه تا تبعید از کشورشماجرای آزادی حمید صفت به کجا رسید؟ماجرای آزادی حمید صفت به کجا رسید؟واکنش لیلی گلستان به مسابقه کیمیا علیزاده و ناهید کیانیواکنش لیلی گلستان به مسابقه کیمیا علیزاده و ناهید کیانیاعلام جزئیات کنسرت آنلاین کیهان کلهر و اردال ارزنجاناعلام جزئیات کنسرت آنلاین کیهان کلهر و اردال ارزنجانچرا سبک خواندن 2afm عوض شد؟چرا سبک خواندن 2afm عوض شد؟فرزاد فرزین: در تلویزیون ممنوع‌التصویر و ممنوع‌الصدا هستم!فرزاد فرزین: در تلویزیون ممنوع‌التصویر و ممنوع‌الصدا هستم!تولید یک آلبوم بین‌المللی با صدای همایون شجریانتولید یک آلبوم بین‌المللی با صدای همایون شجریانواکنش ساترا به ممنوع الکار شدن فرزاد فرزینواکنش ساترا به ممنوع الکار شدن فرزاد فرزینبریتنی اسپیرز: پدرم رویاهای مرا کشت!بریتنی اسپیرز: پدرم رویاهای مرا کشت!فرزاد فرزین⁩ در همه پلتفرم‌ها ممنوع الکار شد!فرزاد فرزین⁩ در همه پلتفرم‌ها ممنوع الکار شد!
علت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشقبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]قبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]داستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهانداستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکس