ads
Sunday, 09 May 2021|يکشنبه، 19 ارديبهشت، 1400|يا ذاالجلال و الاکرام|افراد آنلاین: 54 نفر

مروری بر گذشته

پیشخوان روزنامه های ورزشی دوشنبه 13 اردیبهشت 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی دوشنبه 13 اردیبهشت 1400
لیگ قهرمانان آسیا - دور برگشت مرحله گروهی
لیگ قهرمانان آسیا - دور برگشت مرحله گروهی
فال روزانه چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400
فال روزانه چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400
مست عشق تبدیل به سریال شد! + واکنش تند حسن فتحی
مست عشق تبدیل به سریال شد! + واکنش تند حسن فتحی
حکم سنگین دستیاران ویلموتس روی میز فدراسیون
حکم سنگین دستیاران ویلموتس روی میز فدراسیون
دیدار عاشقانه جنیفر لوپز و بن افلک + عکس
دیدار عاشقانه جنیفر لوپز و بن افلک + عکس
فال روزانه جمعه 17 اردیبهشت 1400
فال روزانه جمعه 17 اردیبهشت 1400
فال روزانه پنجشنبه 16 اردیبهشت 1400
فال روزانه پنجشنبه 16 اردیبهشت 1400
ادعای جنجالی علی رهبری آهنگساز مشهور: سرود ملی ایران کپی است!
ادعای جنجالی علی رهبری آهنگساز مشهور: سرود ملی ایران کپی است!
بیانیه مهران برومند، تهیه‌کننده ایرانی فیلم مست عشق
بیانیه مهران برومند، تهیه‌کننده ایرانی فیلم مست عشق
تام کروز جان همبازی‌اش را از مرگ نجات داد
تام کروز جان همبازی‌اش را از مرگ نجات داد
تیپ قجری امیرحسین فتحی در سریال جیران + عکس
تیپ قجری امیرحسین فتحی در سریال جیران + عکس
حسن مولازاده نوازنده ایرانی بر اثر حمله سگ‌ها درگذشت
حسن مولازاده نوازنده ایرانی بر اثر حمله سگ‌ها درگذشت
پیشخوان روزنامه های پنجشنبه 9 اردیبهشت 1400
پیشخوان روزنامه های پنجشنبه 9 اردیبهشت 1400
اولین عکس‌ها از فصل دوم سریال دودکش
اولین عکس‌ها از فصل دوم سریال دودکش
پیشخوان روزنامه های شنبه 18 اردیبهشت 1400
پیشخوان روزنامه های شنبه 18 اردیبهشت 1400
فال روزانه شنبه 11 اردیبهشت 1400
فال روزانه شنبه 11 اردیبهشت 1400
طرز تهیه کلوچه دزفولی
طرز تهیه کلوچه دزفولی
کتاب‌هایی که توسط دیکتاتورها یا درباره آن‌ها نوشته شده
کتاب‌هایی که توسط دیکتاتورها یا درباره آن‌ها نوشته شده
ورزش منظم خطر بستری در بیمارستان و مرگ بر اثر ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد
ورزش منظم خطر بستری در بیمارستان و مرگ بر اثر ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد

همبازی شدن سالار عقیلی با دختر خاقان چین

تاریخ انتشار: سه شنبه، 7 ارديبهشت، 1400 سینما، هنرمندان و ورزشکاران ، هنرمندان ایران
+ A -

اکرم انتصاری در خراسان نوشت: چندسالی می‌شود که اپراهای عروسکی، مهمان صحنه‌های اجرا شده است. بهروز غریب‌پور، نمایشنامه‌نویس و کارگردان کشورمان، تا به حال اپراهای عروسکی عاشورا، حافظ، مولانا، خیام و سعدی را به روی صحنه برده است؛ او این روزها مشغول تولید اپرای "همای و همایون" است. این اپرا بر اساس یکی از مثنوی‌های خواجوی‌کرمانی ساخته شده و بهزاد عبدی آهنگ‌سازی این اثر را برعهده داشته و آن را با همراهی ارکستر اوکراین، ضبط کرده است. با بهروز غریب‌پور درباره جزئیات کار جدیدش گفت‌وگویی کردیم که در ادامه می‌خوانید.

سالار عقیلی در نقش همای خواجو 

بهروز غریب‌پور از آغاز مراحل پایانی ضبط موسیقی اپرای همای و همایون خبر می‌دهد؛ او درباره جزئیات این اُپرا می‌گوید: "پایان مراحل موسیقی این اپرا می‌تواند سرآغازی بر فعالیت کارگاهی ما برای ساخت عروسک‌ها و صحنه باشد. آهنگ‌سازی این اپرا را بهزاد عبدی انجام داده است که قبلا با ایشان سه اثر اپرای عاشورا، مولوی و حافظ را کار کردم. نقش اول در این اپرا، همای است و سالار عقیلی این نقش را خوانده و نقش مقابل او در این اپرا، همایون دختر خاقان چین است. موسیقی فوق‌العاده‌ای شده و سالار عقیلی هم آن را فوق‌العاده خوانده است. ان‌شاءا... این شرایط بحرانی هم به پایان برسد و ما بتوانیم کار کارگاهی را با سرعت عمل بیشتری ادامه بدهیم. بقیه نقش‌ها  نیز در حالت آزمایشی هستند و نقش‌ها دایم در حال تغییر است."

سردیس کافی نیست

کارگردان اپرای حافظ با گلایه از بی‌مهری به چهره‌های برجسته فرهنگی و هنری کشورمان می‌گوید: "یکی از مشکلاتمان در حوزه فرهنگ و هنر این است که یک راهبرد برای کار و معرفی شاعران فاخرمان وجود ندارد. البته طی این سال‌ها روزهایی را به نام شاعران ثبت کردند، سمینارهایی برگزار و گاهی یک پیکره یا سردیس از یک شاعر رونمایی می‌شود. این برای کشوری که حافظ، سعدی، خیام، مولوی، نظامی، ناصرخسرو و دیگر شاعران بزرگ را دارد، دریغ‌آمیز است و اصلا خوب نیست ما به همین روال متداول بسنده کنیم. من حرکتی را آغاز کردم که اگر مثلا روز حافظ فرا رسیده‌است، دو اثر اپرا درباره او وجود دارد؛ اما دریغ از یک حمایت ملی. به هرحال، اگر قرار است اراده من را بسنجید، من اراده کرده بودم و اراده هم داشتم تا درباره همه بزرگان اثری را روی صحنه ببرم، اما نشد."

بدقولی مسئولان به خواجوی کرمانی 

اپرای خواجوی‌کرمانی با مشکلات زیادی ساخته شد؛ این را غریب‌پور می‌گوید و با اشاره به بدقولی مسئولان کرمانی برای ساخت این اپرا، اضافه می‌کند: "به‌رغم وعده‌های استاندار، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل میراث فرهنگی و مدیرکل کرمان‌شناسی، نتوانستیم برای اپرای خواجوی کرمانی که یکی از نام‌آورترین افراد در تاریخ کرمان محسوب می‌شود، بودجه‌ جذب کنیم. قرار بود صنایع کرمان به این اثر که در واقع دستمزد یک فوتبالیست درجه سه تیم گل‌گهر هم نمی‌شود، یک کمک مالی کنند، اما نکردند که نکردند! مگر عمر یک درام‌نویس و کارگردان چقدر است که برای همه آثاری که قرار است روی صحنه ببرد، از این اتاق به آن اتاق و از این مدیر به آن مدیر مراجعه کند؟ استدلال کند، بحث کند و به هیچ جایی نرسد؟ به هر حال، اگر بنیاد رودکی به کمک نمی‌آمد، این اپرا ادامه پیدا نمی‌کرد. اگر بنیاد فرهنگی رودکی و معاونت هنری و سایر نهادها کمک نکنند، امیدی به آقایان و حضرات مسئول استان پهناور کرمان ندارم. در واقع تا به امروز، بخاری از این مسئولان بلند نشده است."

فردوسی برای صد نسل بعدی حرف دارد

بهروز غریب‌پور آثار هر شاعری را مناسب اپرا شدن نمی‌داند و درباره پتانسیل دیگر شاعران دراین‌باره می‌گوید: "باید زندگی افراد دارای یک پتانسیل‌ دراماتیک باشد تا این اتفاق بیفتد؛ چون قرار نیست من یک ردیف تصنیف را کنار هم بگذارم تا اپرا شود. زندگی هر کسی پتانسیل تبدیل‌شدن به یک اثر دراماتیک را ندارد. از شاعرانی که این امکان را دارند، می‌توانم به سلمان ساوجی و ناصرخسرو قبادیانی اشاره کنم، اما مثلا شهریار این پتانسیل را ندارد. در مورد فردوسی باید داستان‌های او را اپرا کرد. اگر یک نهاد ملی به معنای واقعی بود و به من سفارش می‌داد که حداقل ۱۸ اثر دراماتیک از فردوسی را بساز و من زندگی باقی‌مانده‌ام را هم صرف کنم، باز فردوسی برای صد نسل بعدی هم، حرف برای گفتن دارد. در حقیقت بعضی شاعران شایستگی دارند؛ اما ظرفیت دراماتیک شدن را ندارند. مثلا بیدل دهلوی، با تمام فراز و فرودهایی که در شعرش وجود دارد و عظمت خیال‌پردازی‌اش، دارای این پتانسیل نیست."

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

همسر مرحوم نامداری: با بچه ای در شکم درگیر دادگاه آن از خدا بی خبر بودی!همسر مرحوم نامداری: با بچه ای در شکم درگیر دادگاه آن از خدا بی خبر بودی!دلیل عدم پخش سریال زیر خاکی ۲ اعلام شددلیل عدم پخش سریال زیر خاکی ۲ اعلام شدبیانیه مهران برومند، تهیه‌کننده ایرانی فیلم مست عشقبیانیه مهران برومند، تهیه‌کننده ایرانی فیلم مست عشقگریم متفاوت گوهر خیراندیش در فیلم ایرانی آمریکایی + عکسگریم متفاوت گوهر خیراندیش در فیلم ایرانی آمریکایی + عکساعتراض تهیه‌کننده ترکیه‌ای به حسن فتحی: از نام مولانا و شمس بهره‌برداری نکنید!اعتراض تهیه‌کننده ترکیه‌ای به حسن فتحی: از نام مولانا و شمس بهره‌برداری نکنید!سیامک افسایی بر اثر کرونا درگذشتسیامک افسایی بر اثر کرونا درگذشتویشکا آسایش از کالیفرنیا جایزه گرفتویشکا آسایش از کالیفرنیا جایزه گرفتشهاب حسینی روی دور ناکامی و بدشانسیشهاب حسینی روی دور ناکامی و بدشانسیدرگذشت علیرضا موسوی بازیگر ۲۲ ساله ایرانی بر اثر کرونادرگذشت علیرضا موسوی بازیگر ۲۲ ساله ایرانی بر اثر کرونافقیهه سلطانی از تلویزیون خداحافظی کرد + عکسفقیهه سلطانی از تلویزیون خداحافظی کرد + عکسمست عشق تبدیل به سریال شد! + واکنش تند حسن فتحیمست عشق تبدیل به سریال شد! + واکنش تند حسن فتحیاولین عکس‌ها از فصل دوم سریال دودکشاولین عکس‌ها از فصل دوم سریال دودکشآینا قطبی یعقوبی، هنرمند جوان تئاتر درگذشتآینا قطبی یعقوبی، هنرمند جوان تئاتر درگذشتتام کروز جان همبازی‌اش را از مرگ نجات دادتام کروز جان همبازی‌اش را از مرگ نجات دادحمایت اشکان خطیبی از همسرشحمایت اشکان خطیبی از همسرشانتقاد نیکی کریمی از عدم رسیدگی به جنوبی‌ها: آبادان مثل دوران جنگ مانده استانتقاد نیکی کریمی از عدم رسیدگی به جنوبی‌ها: آبادان مثل دوران جنگ مانده استلحن ناپسند نفیسه روشن و اعتراض هوادارانش + عکسلحن ناپسند نفیسه روشن و اعتراض هوادارانش + عکسمرگ خوان جویا بورخا، کمدینی که به مرد خندان معروف شده بودمرگ خوان جویا بورخا، کمدینی که به مرد خندان معروف شده بودخندوانه با ادابازی خانم‌ها بازگشتخندوانه با ادابازی خانم‌ها بازگشتتیپ قجری امیرحسین فتحی در سریال جیران + عکستیپ قجری امیرحسین فتحی در سریال جیران + عکسانگشت گال گدوت بر اثر یک حادثه قطع شد!انگشت گال گدوت بر اثر یک حادثه قطع شد!سیر خوردن بازیگران ایرانی برای مقابله با کرونا!!سیر خوردن بازیگران ایرانی برای مقابله با کرونا!!عکس هانده ارچل در کنار نامزد جدیدش کرم بورسینعکس هانده ارچل در کنار نامزد جدیدش کرم بورسیندرگیری ۳۵ درصدی ریه باران کوثری با کرونادرگیری ۳۵ درصدی ریه باران کوثری با کروناتازه‌ترین خبر از وضعیت جسمی باران کوثری و کیانوش عیاریتازه‌ترین خبر از وضعیت جسمی باران کوثری و کیانوش عیاری
اعلام رسمی ازدواج ابراهیم تاتلیسس با گلچین کاراکایا در برنامه ایبو شواعلام رسمی ازدواج ابراهیم تاتلیسس با گلچین کاراکایا در برنامه ایبو شودیدار عاشقانه جنیفر لوپز و بن افلک + عکسدیدار عاشقانه جنیفر لوپز و بن افلک + عکسکنسرت ۱۱ هزار نفری در ووهان چین یک سال پس از کرونا + عکسکنسرت ۱۱ هزار نفری در ووهان چین یک سال پس از کرونا + عکسمسیح و آرش کتاب صوتی منتشر کردندمسیح و آرش کتاب صوتی منتشر کردندتازه‌ترین خبر از وضعیت حمید هیراد در بیمارستانتازه‌ترین خبر از وضعیت حمید هیراد در بیمارستانبیانسه: همه را به عشق و بخشش دعوت می‌کنمبیانسه: همه را به عشق و بخشش دعوت می‌کنمبریتنی اسپیرز زوال عقل دارد!بریتنی اسپیرز زوال عقل دارد!حمید هیراد کرونای انگلیسی گرفتحمید هیراد کرونای انگلیسی گرفتگلاب آدینه : افشین پرورش دروغگو استگلاب آدینه : افشین پرورش دروغگو استرابطه مجدد بن افلک و جنیفر لوپز!رابطه مجدد بن افلک و جنیفر لوپز!حسن مولازاده نوازنده ایرانی بر اثر حمله سگ‌ها درگذشتحسن مولازاده نوازنده ایرانی بر اثر حمله سگ‌ها درگذشتانتقاد سلنا گومز از توزیع نابرابر واکسن کووید ۱۹ در دنیا!انتقاد سلنا گومز از توزیع نابرابر واکسن کووید ۱۹ در دنیا!مایکل جکسون تبرئه شدمایکل جکسون تبرئه شدبیلی آیلیش آلبوم جدید منتشر می‌کندبیلی آیلیش آلبوم جدید منتشر می‌کندعلیرضا طلیسچی بازیگر شد + عکسعلیرضا طلیسچی بازیگر شد + عکسواکنش محسن چاوشی به شایعه حمایتش از نامزد انتخاباتواکنش محسن چاوشی به شایعه حمایتش از نامزد انتخاباتهمبازی شدن سالار عقیلی با دختر خاقان چینهمبازی شدن سالار عقیلی با دختر خاقان چینبال اوغلان اشرف اوف خواننده آذربایجانی درگذشتبال اوغلان اشرف اوف خواننده آذربایجانی درگذشتسنگ مزار ناهید سالیانی نصب شد + عکسسنگ مزار ناهید سالیانی نصب شد + عکسسید احمد حلی خواننده موسیقی سنتی درگذشتسید احمد حلی خواننده موسیقی سنتی درگذشتاولین سوپرمارکت هنری جهان افتتاح شداولین سوپرمارکت هنری جهان افتتاح شدانتشار آلبوم مشترک علیرضا قربانی و خوانندگان جهانیانتشار آلبوم مشترک علیرضا قربانی و خوانندگان جهانیشادمهر عقیلی به آزار جنسی متهم شدشادمهر عقیلی به آزار جنسی متهم شدکتاب امیر تتلو با قیمت ۱۷۰ هزار تومان منتشر شدکتاب امیر تتلو با قیمت ۱۷۰ هزار تومان منتشر شدوکیل محسن نامجو: اتهام تجاوز صحت نداردوکیل محسن نامجو: اتهام تجاوز صحت ندارد
ماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنز