ads
Sunday, 16 May 2021|يکشنبه، 26 ارديبهشت، 1400|يا ذاالجلال و الاکرام|افراد آنلاین: 58 نفر

مروری بر گذشته

پیام تبریک عید فطر به همراه کارت پستال های زیبا
پیام تبریک عید فطر به همراه کارت پستال های زیبا
حکم سنگین دستیاران ویلموتس روی میز فدراسیون
حکم سنگین دستیاران ویلموتس روی میز فدراسیون
محسن لرستانی از زندان آزاد شد؟!
محسن لرستانی از زندان آزاد شد؟!
بانک مرکزی: از خرید و فروش ارزهای دیجیتالی خودداری کنید
بانک مرکزی: از خرید و فروش ارزهای دیجیتالی خودداری کنید
۹۰ میلیون تومان برای بستری کردن بیژن افشار می‌خواستند
۹۰ میلیون تومان برای بستری کردن بیژن افشار می‌خواستند
فال روزانه سه شنبه 21 اردیبهشت 1400
فال روزانه سه شنبه 21 اردیبهشت 1400
لاریجانی بمب را منفجر کرد، عارف کنار رفت، رئیسی مستقل آمد
لاریجانی بمب را منفجر کرد، عارف کنار رفت، رئیسی مستقل آمد
ليگ برتر بیستم | هفته بیست و سوم / پرسپولیس 1 - استقلال 0
ليگ برتر بیستم | هفته بیست و سوم / پرسپولیس 1 - استقلال 0
بیژن افشار بازیگر سینما و تئاتر درگذشت
بیژن افشار بازیگر سینما و تئاتر درگذشت
جنیفر لوپز و بن افلک تیتر یک رسانه‌ها شدند/ بازگشت بنیفر پس از ۲۰ سال
جنیفر لوپز و بن افلک تیتر یک رسانه‌ها شدند/ بازگشت بنیفر پس از ۲۰ سال
چه شد که ۲۵ اردیبهشت به نام فردوسی سند خورد؟
چه شد که ۲۵ اردیبهشت به نام فردوسی سند خورد؟
نقد فیلم زیر نور کم
نقد فیلم زیر نور کم
چیزهای عادی که باعث مسدود شدن منافذ پوست می شوند
چیزهای عادی که باعث مسدود شدن منافذ پوست می شوند
فال روزانه یکشنبه 19 اردیبهشت 1400
فال روزانه یکشنبه 19 اردیبهشت 1400
رضا ضراب و ابرو گوندش به طور رسمی از هم طلاق گرفتند
رضا ضراب و ابرو گوندش به طور رسمی از هم طلاق گرفتند
ليگ برتر بیستم | هفته بیست و دوم
ليگ برتر بیستم | هفته بیست و دوم
یارا شهیدی، بازیگر ایرانی آمریکایی مدل برند آدیداس شد + تصاویر
یارا شهیدی، بازیگر ایرانی آمریکایی مدل برند آدیداس شد + تصاویر
فال روزانه جمعه 17 اردیبهشت 1400
فال روزانه جمعه 17 اردیبهشت 1400
عفونت‌های قارچ سیاه در بیماران کووید ۱۹ هند در حال افزایش است
عفونت‌های قارچ سیاه در بیماران کووید ۱۹ هند در حال افزایش است
فال روزانه پنجشنبه 16 اردیبهشت 1400
فال روزانه پنجشنبه 16 اردیبهشت 1400

آیا دویدن برای زانوها مضر است؟

تاریخ انتشار: جمعه، 10 ارديبهشت، 1400 سلامت ، ورزش درمانی
+ A -

شاید شنیده باشید که دویدن برای زانوها مضر است؛ اما این مسئله به شرایط و فاکتورهای مختلفی مثل کفش، روش  تمرین و شرایط فیزیکی افراد وابستگی دارد.

صرف‌نظر از اینکه دونده باشید یا خیر، احتمالا شنیده‌اید دویدن برای زانوها مضر است. شاید این فرضیه را رد کرده باشید و شاید هم باور کنید. پژوهش‌های زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند دویدن لزوما عامل اصلی درد زانوها نیست.

‌افسانه: دویدن برای زانوها مضر است

بر اساس پژوهش‌ها، دونده‌های رقابتی درصد پایین‌تری از آرتروز استخوان زانو را تجربه می‌کنند و دویدن لزوما معیار ریسک برای آرتروز زانو نیست. این مسئله به‌ویژه برای دوندگان مسن‌تر صدق می‌کند که سابقه‌ی دویدن در مسافت‌های طولانی دارند.

بر اساس پژوهشی ۲۱ ساله، عادت دویدن دارای همبستگی کلی با کاهش ریسک ناتوانی است. اگر قبلاً زانودرد داشتید، مسئله کمی فرق می‌کند و مشخص نیست در صورت داشتن آرتروز زانو یا مشکلات دیگر، دویدن در مسافت‌های بالا برایتان مفید باشد. البته پژوهش‌های این حوزه امیدبخش هستند.

طبق یک پژوهش، دویدن منجر به کاهش التهاب مفاصل در افرادی می‌شود که حداقل از ناحیه‌ی یک زانو دچار آرتروز بوده‌اند. طبق پژوهشی دیگر، دویدن می‌تواند شاخص‌های سلامت زانو را بهبود دهد. برای افراد دچار مشکلات زانو، کار با مربی حرفه‌ای یا فیزیوتراپیست (بر اساس برنامه‌ای که متناسب با هر شخص طراحی شده) ایمن‌ترین راه برای دویدن است.

حقیقت: دویدن به روش نادرست برای زانوها مضر است

دویدن به خودی خود برای زانوها مضر نیست؛ اما دویدن با روش نامناسب قطعا می‌تواند به زانوها آسیب بزند. به گفته‌ی استیو استونهاوس، مربی خصوصی دو و مدیر آموزشی STRIDE: هر کاری که بیش از اندازه یا نادرست انجام شود می‌تواند مضر باشد. در بسیاری از نمونه‌ها دلیل مشکل، نقص در حرکت است که باعث توقف بازدهی و ایجاد ناهنجاری در مفاصل می‌شود.

کفش‌، زمین و همچنین تکنیک نامناسب، دویدن را دشوار می‌سازند. از جمله نواقص تکنیکی متداول دویدن می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • وضعیت نامناسب پاها به‌ویژه خم شدن در طول دویدن

  •    لگن دچار انحراف؛ به‌ویژه انحراف لگن پیشین که باعث کشیده‌ شدن بیش از اندازه‌ی پشت می‌شود.

  •   درون‌گردانی بیش از اندازه‌ی پا

  •   ضربه به کف پا به‌ویژه در ترکیب با گام‌های بلند

به گفته‌ی استون هاوس بخشی از مشکلات فوق را می‌توان با آماده‌سازی رفع کرد درحالی‌که بخشی دیگر به آرایش فیزیکی وابسته‌اند. اگر هر کدام از موارد فوق را تکرار کردید، بدون شک به مشکل برمی‌خورید؛ اما با تمرکز بر حرکت‌های درست می‌توانید بدون هیچ مشکل و آسیبی به دویدن ادامه بدهید.

پرسش: آیا دویدن برای زانوها مفید است؟

تا اینجا مشخص شد دویدن ضرری برای زانوها ندارد. حالا پرسش این است که آیا دویدن می‌تواند اثر خنثی یا مثبتی بر کیفیت زانوها داشته باشد. آیا زانوها از دویدن «جان سالم» به در می‌برند یا دویدن تأثیر مثبتی بر آن‌ها خواهد داشت؟

طبق پژوهشی در سال ۲۰۲۰، دویدن می‌تواند برای زانوها مفید باشد. بر اساس مدل‌سازی‌های کامپیوتری، دویدن نسبت به پیاده‌روی، فشار بیشتری را بر زانوها وارد می‌کند؛ اما همچنین نشان می‌دهد که غضروف‌های مفاصل، انعطاف‌پذیرتر و واکنش‌برانگیز‌تر از حد تصور هستند و ممکن است به قوی‌تر شدن بدن واکنش نشان بدهند. پژوهش فوق اولین موردی نیست که چنین پیشنهاد‌هایی ارائه می‌دهد. طبق یافته‌های سال ۲۰۱۴، افزایش طول گام هنگام دویدن (و تماس کمتر با زمین) دلیل نرخ پائین آرتروز زانو در میان دوندگان است.

مدل‌های کامپیوتری به‌صورت تئوری ارائه شده‌اند؛ در نتیجه پژوهش فوق همه چیز را درباره‌ی تغییرات غضروف و رشد آن بدون تأمین خون نمی‌گوید و مسائلی مثل ژنتیک، اندازه‌ی بدن، نوع کفش و دیگر معیارهای تأثیرگذار بر زانو هنگام دویدن را به حساب نمی‌آورد؛ اما پاسخی بالقوه برای پرسش ذیل است: چگونه میلیون‌ها نفر سالانه در مسابقات دو با مسافت طولانی شرکت می‌کنند اما دچار هیچ آسیب یا جراحتی نمی‌شوند؟

آیا در صورت بروز درد زانو باید دویدن را متوقف کرد؟

اگر در ناحیه‌ی زانوهای خود احساس درد دارید، لزوما نباید دویدن را متوقف کنید. به گفته‌ی استونهاوس، در ابتدا باید از پوشیدن کفش‌های متناسب با آناتومی پا و سبک دویدن خود مطمئن شوید. اگر مطمئن نیستید می‌توانید به فروشگاه‌های ورزشی مراجعه کنید که از تحلیل قدم زدن برای انتخاب کفش مناسب استفاده می‌کنند.

پس از اطمینان از تجهیزات ورزشی مناسب، می‌توانید تمرین‌های کششی را برای کمک به کاهش درد زانو انجام دهید. به گفته‌ی استون هاوس: با پی بردن به علت ریشه‌ای درد می‌توان تمرین‌های مناسب تقویتی و انعطاف انجام داد. علاوه بر این ترکیب بازه‌های دویدن و پیاده‌روی می‌تواند بخشی از آثار دویدن را تعدیل کند؛ اما اگر دچار درد شدید یا دائمی هستید، حتما با یک متخصص مشورت کنید. متخصص فیزیولوژی بهترین ارائه‌کننده‌ی درمان برای درد هنگام دویدن است.

نکته: اطلاعات این مقاله با اهداف آموزشی ارائه شده‌اند و توصیه‌ی پزشکی به شمار نمی‌روند. همیشه در رابطه با پرسش‌های مربوط به اهداف و شرایط سلامتی با پزشک مشورت کنید.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

حسن پورشیرازی روانه بیمارستان شد + عکسحسن پورشیرازی روانه بیمارستان شد + عکسمهراب قاسم‌خانی نامزد انتخابات شد؟! + عکسمهراب قاسم‌خانی نامزد انتخابات شد؟! + عکسرفتار عجیب حلا شیحه بازیگر مصری پس از محجبه شدن دوباره + عکسرفتار عجیب حلا شیحه بازیگر مصری پس از محجبه شدن دوباره + عکسسریال احضار نیمه تمام ماند | توضیحات آقای کارگردانسریال احضار نیمه تمام ماند | توضیحات آقای کارگردانسیروس میمنت نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد + عکسسیروس میمنت نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد + عکسمیسا عبد الهادی بازیگر زن فلسطینی توسط اسرائیلی‌ها مجروح شدمیسا عبد الهادی بازیگر زن فلسطینی توسط اسرائیلی‌ها مجروح شدبازگشت علی نصیریان به بازیگریبازگشت علی نصیریان به بازیگریمحسن تنابنده: شرایطی ایجاد کنید جوانان حاضر به ازدواج شوند + عکسمحسن تنابنده: شرایطی ایجاد کنید جوانان حاضر به ازدواج شوند + عکسانتقاد روزنامه جوان از مسابقه سیم آخر رضا رشیدپورانتقاد روزنامه جوان از مسابقه سیم آخر رضا رشیدپورواکنش اصغر فرهادی به قرار گرفتن نامش در میان چهره‌های تأثیرگذار جهانواکنش اصغر فرهادی به قرار گرفتن نامش در میان چهره‌های تأثیرگذار جهان۹۰ میلیون تومان برای بستری کردن بیژن افشار می‌خواستند۹۰ میلیون تومان برای بستری کردن بیژن افشار می‌خواستندتام کروز جوایز گلدن گلوب را پس دادتام کروز جوایز گلدن گلوب را پس دادامبر هرد به زندان محکوم می‌شود؟امبر هرد به زندان محکوم می‌شود؟اسدالله یکتا در بیمارستان بستری شداسدالله یکتا در بیمارستان بستری شدفیلم مست عشق از دست ایران خارج شد!فیلم مست عشق از دست ایران خارج شد!بیژن افشار بازیگر سینما و تئاتر درگذشتبیژن افشار بازیگر سینما و تئاتر درگذشتموضع‌گیری کیهان علیه سریال‌های رمضان ۱۴۰۰موضع‌گیری کیهان علیه سریال‌های رمضان ۱۴۰۰صعود آنا نعمتی به قله سه هزار متری کلکچال + تصاویرصعود آنا نعمتی به قله سه هزار متری کلکچال + تصاویرپژمان جمشیدی مجری شدپژمان جمشیدی مجری شدپخش سریال روزهای آبی با بازی اکبر عبدی از عید فطر + عکسپخش سریال روزهای آبی با بازی اکبر عبدی از عید فطر + عکسهمسر مرحوم نامداری: با بچه ای در شکم درگیر دادگاه آن از خدا بی خبر بودی!همسر مرحوم نامداری: با بچه ای در شکم درگیر دادگاه آن از خدا بی خبر بودی!دلیل عدم پخش سریال زیر خاکی ۲ اعلام شددلیل عدم پخش سریال زیر خاکی ۲ اعلام شدبیانیه مهران برومند، تهیه‌کننده ایرانی فیلم مست عشقبیانیه مهران برومند، تهیه‌کننده ایرانی فیلم مست عشقگریم متفاوت گوهر خیراندیش در فیلم ایرانی آمریکایی + عکسگریم متفاوت گوهر خیراندیش در فیلم ایرانی آمریکایی + عکساعتراض تهیه‌کننده ترکیه‌ای به حسن فتحی: از نام مولانا و شمس بهره‌برداری نکنید!اعتراض تهیه‌کننده ترکیه‌ای به حسن فتحی: از نام مولانا و شمس بهره‌برداری نکنید!
سام اصغری، نامزد ایرانی بریتنی اسپیرز بازیگر شدسام اصغری، نامزد ایرانی بریتنی اسپیرز بازیگر شدتوضیح حمید حامی درباره بیماری که ۵ سال او را از موسیقی دور کردتوضیح حمید حامی درباره بیماری که ۵ سال او را از موسیقی دور کردمحسن لرستانی از زندان آزاد شد؟!محسن لرستانی از زندان آزاد شد؟!امیر مقاره خواننده ماکان بند بازیگر شدامیر مقاره خواننده ماکان بند بازیگر شدحمله چوب برها به پرواز همای در یک منطقه جنگلیحمله چوب برها به پرواز همای در یک منطقه جنگلیجنیفر لوپز و بن افلک تیتر یک رسانه‌ها شدند/ بازگشت بنیفر پس از ۲۰ سالجنیفر لوپز و بن افلک تیتر یک رسانه‌ها شدند/ بازگشت بنیفر پس از ۲۰ سالهمایون شجریان تابستان ۱۴۰۰ آلبوم می‌دهدهمایون شجریان تابستان ۱۴۰۰ آلبوم می‌دهدنظر علی مطهری درباره بازگشت خواننده‌های لس‌آنجلس نشین به ایراننظر علی مطهری درباره بازگشت خواننده‌های لس‌آنجلس نشین به ایراناعلام زمان ترخیص حمید هیراد از بیمارستاناعلام زمان ترخیص حمید هیراد از بیمارستانمنصور اوجی شاعر پیشکسوت درگذشتمنصور اوجی شاعر پیشکسوت درگذشترضا ضراب و ابرو گوندش به طور رسمی از هم طلاق گرفتندرضا ضراب و ابرو گوندش به طور رسمی از هم طلاق گرفتنداعلام رسمی ازدواج ابراهیم تاتلیسس با گلچین کاراکایا در برنامه ایبو شواعلام رسمی ازدواج ابراهیم تاتلیسس با گلچین کاراکایا در برنامه ایبو شودیدار عاشقانه جنیفر لوپز و بن افلک + عکسدیدار عاشقانه جنیفر لوپز و بن افلک + عکسکنسرت ۱۱ هزار نفری در ووهان چین یک سال پس از کرونا + عکسکنسرت ۱۱ هزار نفری در ووهان چین یک سال پس از کرونا + عکسمسیح و آرش کتاب صوتی منتشر کردندمسیح و آرش کتاب صوتی منتشر کردندتازه‌ترین خبر از وضعیت حمید هیراد در بیمارستانتازه‌ترین خبر از وضعیت حمید هیراد در بیمارستانبیانسه: همه را به عشق و بخشش دعوت می‌کنمبیانسه: همه را به عشق و بخشش دعوت می‌کنمبریتنی اسپیرز زوال عقل دارد!بریتنی اسپیرز زوال عقل دارد!حمید هیراد کرونای انگلیسی گرفتحمید هیراد کرونای انگلیسی گرفتگلاب آدینه : افشین پرورش دروغگو استگلاب آدینه : افشین پرورش دروغگو استرابطه مجدد بن افلک و جنیفر لوپز!رابطه مجدد بن افلک و جنیفر لوپز!حسن مولازاده نوازنده ایرانی بر اثر حمله سگ‌ها درگذشتحسن مولازاده نوازنده ایرانی بر اثر حمله سگ‌ها درگذشتانتقاد سلنا گومز از توزیع نابرابر واکسن کووید ۱۹ در دنیا!انتقاد سلنا گومز از توزیع نابرابر واکسن کووید ۱۹ در دنیا!مایکل جکسون تبرئه شدمایکل جکسون تبرئه شدبیلی آیلیش آلبوم جدید منتشر می‌کندبیلی آیلیش آلبوم جدید منتشر می‌کند
ماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنز