ads
Friday, 30 July 2021|جمعه، 8 مرداد، 1400|اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم|افراد آنلاین: 73 نفر

مروری بر گذشته

پیشخوان روزنامه های شنبه 2 مرداد 1400
پیشخوان روزنامه های شنبه 2 مرداد 1400
طرز تهیه میت‌بال بوقلمون
طرز تهیه میت‌بال بوقلمون
برای عضله سازی بهتر پروتئین خود را صبح‌ها مصرف کنید
برای عضله سازی بهتر پروتئین خود را صبح‌ها مصرف کنید
دانشمندان ۳۳ نوع ویروس جدید را در یخچال ۱۵ هزار ساله فلات تبت کشف کردند
دانشمندان ۳۳ نوع ویروس جدید را در یخچال ۱۵ هزار ساله فلات تبت کشف کردند
صداوسیما بازنده رقابت بین کیمیا علیزاده و ناهید کیانی
صداوسیما بازنده رقابت بین کیمیا علیزاده و ناهید کیانی
واکنش وکیل استاد شجریان به لو رفتن آهنگ "تا آخرین نفس"
واکنش وکیل استاد شجریان به لو رفتن آهنگ "تا آخرین نفس"
پیشخوان روزنامه های ورزشی چهارشنبه 6 مرداد 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی چهارشنبه 6 مرداد 1400
طرح ضد اینترنت نمایندگان مجلس به کجا رسید؟
طرح ضد اینترنت نمایندگان مجلس به کجا رسید؟
معرفی ۱۰دختر، ۴۰هزار تومان؛ کاسبی همدم از مردم + عکس
معرفی ۱۰دختر، ۴۰هزار تومان؛ کاسبی همدم از مردم + عکس
رونمایی از برج ۱۳ طبقه پیچان در نروژ
رونمایی از برج ۱۳ طبقه پیچان در نروژ
خبر تازه از وضعیت جمشید هاشم‌پور پس از ابتلا به کرونا + عکس
خبر تازه از وضعیت جمشید هاشم‌پور پس از ابتلا به کرونا + عکس
پشت‌پرده ممنوع‌الکاری فرزاد فرزین لو رفت! +متن ترانه جنجالی!
پشت‌پرده ممنوع‌الکاری فرزاد فرزین لو رفت! +متن ترانه جنجالی!
واکنش هانیه توسلی به سانسور سریال‌ها
واکنش هانیه توسلی به سانسور سریال‌ها
طلسم سریال بهمن فرمان‌آرا شکسته می‌شود؟
طلسم سریال بهمن فرمان‌آرا شکسته می‌شود؟
احتمال وقوع سیلاب بی سابقه در زمین به دلیل تغییرات مدار ماه در دهه ۲۰۳۰
احتمال وقوع سیلاب بی سابقه در زمین به دلیل تغییرات مدار ماه در دهه ۲۰۳۰
وداع اجباری منوچهر هادی | سریال گیسو ناتمام می‌ماند؟
وداع اجباری منوچهر هادی | سریال گیسو ناتمام می‌ماند؟
فال روزانه چهارشنبه 6 مرداد 1400
فال روزانه چهارشنبه 6 مرداد 1400
تبریک برادرزاده، معاون اول رئیسی را لو داد! + عکس
تبریک برادرزاده، معاون اول رئیسی را لو داد! + عکس
نکته برای انتخاب کرم پودر متناسب با پوست شما
نکته برای انتخاب کرم پودر متناسب با پوست شما
فال روزانه پنجشنبه 31 تیر 1400
فال روزانه پنجشنبه 31 تیر 1400

کتاب‌هایی که توسط دیکتاتورها یا درباره آن‌ها نوشته شده

تاریخ انتشار: سه شنبه، 14 ارديبهشت، 1400 فرهنگ و هنر ، معرفی کتاب
+ A -

کتاب‌ها همیشه هم جالب و مفید نیستند. مصداق بارز این ادعا هم کتاب‌هایی است که تاکنون توسط دیکتاتورها نوشته شده. افرادی که با مشکلات روانی و طمع سیری‌ناپذیرشان، جهانی را به آشوب کشیدند و البته در نهایت هم به سرنوشتی تلخ دچار شدند. در این مطلب به معرفی کتاب‌هایی می‌پردازیم که توسط دیکتاتورهای بی‌رحم تاریخ نوشته شده تا درونیات و مشکلات روانی آن‌ها را بهتر نشان بدهد. پس اگر از آن دسته افراد هستید که درمورد این افراد کنجکاو هستند، این مقاله کلک دانش را از دست ندهید!

۴- زیبیه و پادشاه، داستانی عاشقانه از صدام حسین!

به احتمال زیاد، اولین چیزی که با خواندن این کتاب به ذهنتان خطور می‌کند این است که چطور یک دیکتاتور جنایتکار مثل صدام حسین چنین داستان عاشقانه‌ای را نوشته است. البته ساختار این رمان چنگی به دل نمی‌زند و بیشتر شبیه داستان هزار و یک شبی است که گویی مادربزرگی امی برای نوه‌هایش تعریف می‌کند. شاکلۀ ماجرا هم درمورد پادشاه بت‌پرستی است که عاشق یک زن جوان مسلمان می‌شود. داستان در شمال عراق می‌گذرد و سرشار از اتفاقات عجیب و ناراحت‌کننده مانند تجاوز است. مطالب بی‌ربط به خط سیر داستان در گوشه‌ و کنار کتاب دیده می‌شود؛ انگار که نویسنده (صدام حسین) موفق نشده تا پرش افکارش را مدیریت کند.

 ۳- کتاب کوچک سرخ، مارکسیسم از نظر مائو

زمانی که این اثر را مطالعه می‌کنید، تازه متوجه خلأهای عظیم در تفکرات مائو می‌شوید. تناقض در میان کلمات این کتاب مشهود است و یکی از مهم‌ترین تناقضات، این که «تفاوت» داشتن کسی با دیگران از نقطه‌نظر مائو یک گناه بزرگ محسوب می‌شود! این کتاب که به «سوالاتی از سیاست‌مدار مائو تسه‌تونگ» هم معروف است، در تاریخ، بعد از انجیل بیشترین آمار چاپ را داشته است و جالب‌تر این‌که طرفدارانی چون ژان پل سارتر را به سوی خود کشانده! با وجود این که کتاب کوچک سرخ توسط یکی از دیکتاتورهای بی‌رحم در تمامی اعصار نوشته شده، اما آموزه‌های او (درست یا غلط) از یک جامعۀ بسیار پرجمعیت، یکی از قدرت‌های جهانی را بیرون آورده است.

۲- دورۀ کوتاه، نوشتۀ ژوزف استالین

استالین هنوز هم یکی از بی‌رحم‌ترین و خون‌خوارترین دیکتاتورهای جهان به‌حساب می‌آید که در دورۀ حکومتش بر شوروی سابق (پهناورترین کشور جهان) تصمیم گرفت تا تاریخ را آن‌طور که خودش دوست داشت بنویسد. او اسم این اثر را دورۀ کوتاه (The Short Course) گذاشت. البته گفته می‌شود که او تنها یک فصل از این کتاب را شخصا نوشته است اما نسخی موجود است که در آن می‌توانید ویراستاری‌هایی که او با مداد روی نوشته‌های دیگر نویسندگان این کتاب انجام داده، مشاهده کنید. برای مثال، او معمولا نکات کوتاهی گوشه و کنار نوشته‌ها تذکر می‌داده؛ این نکات نه‌تنها شامل عباراتی مانند این‌که «این‌جا کمی بیشتر درمورد لنین بنویسید» بوده، بلکه تغییر در ویراستاری نحوی و ساختاری یا حتی انتخاب کلمات را هم شامل می‌شده است.

۱- نبرد من از هیتلر، معروف‌ترین کتاب یک دیکتاتور در ایران!

کتاب «نبرد من» بدون شک توسط یکی از خون‌خوارترین دیکتاتورهای تاریخ نوشته شده است و شما را با تنفر و خشونت وجودی وی آشنا می‌کند. خواندنش به‌شدت دشوار است و می‌توان به جرات گفت که از آن دسته کتاب‌هایی نیست که بتوانید روی مبل لم بدهید و بخوانید. در سطر به سطر کتاب نفرتی عمیق احساس می‌کنید؛ به‌طوری که در موارد زیادی مجبور خواهید شد تا از برخی قسمت‌های کتاب، ناخوانده عبور کنید.

نگاهی به چند کتاب دربارۀ دیکتاتورها

دیکتاتورهای زیادی در جهان وجود داشته و دارند اما فقط برخی از آن‌ها توانسته‌اند تفکرات خود را به نحوی به رشتۀ تحریر در بیاورند. در باقی موارد، عموما نویسندگان و محققان در این زمینه به فعالیت پرداخته‌اند. در ادامه نگاهی داریم به معروف‌ترین کتاب‌هایی که تابه‌حال درمورد دیکتاتورها نوشته شده است.

مرد قوی، کتابی در باب اوج‌گیری ۵ دیکتاتور بزرگ و افول دموکراسی در جهان

این کتاب که در اواخر سال گذشتۀ میلادی به چاپ رسید، به‌سرعت نظر منتقدین را جلب کرد تا در فهرست بهترین کتاب‌های منتشر شده در سال ۲۰۲۰ از نظر نشریه واشنگن پست قرار بگیرد. این کتاب که توسط نویسندۀ پرآوازه «کنت دیویس» نوشته شده، با بررسی قصاوت‌های بدترین دیکتاتورهای تاریخ، به طرح مختلفی می‌پردازد و در ادامه به این سوالات پاسخ می‌دهد. برای مثال اینکه چطور یک ملت به دام دیکتاتوری می‌افتد یا چطور یک نفر قدرت قتل‌عام میلیون‌ها نفر را پیدا می‌کند. او در این کتاب، به بررسی افرادی چون هیتلر، موسولینی، استالین، مائو و صدام می‌پردازد تا بهترین پاسخ‌های ممکن را پیدا کند.

دیگر کتاب‌هایی که درمورد یک دیکتاتور نوشته شده

«فرانکو» یکی از کتاب‌هایی است که در قالب بیوگرافی نوشته شده و داستان قدرت گرفتن فرانسیسکو فرانکو را در اسپانیا بازگو می‌کند؛ کسی که در ۳۶ سالگی جایگاه خود را به‌عنوان یک دیکتاتور قسی‌القلب، تثبیت کرد. او نه‌تنها با هیتلر تبانی کرد، بلکه تلاش کرد با از بین بردن خرده‌فرهنگ‌ها از اسپانیا یک کشور کمونیست بسازد.

«اتوبیوگرافی غیرمجاز کیم جون ایل» نگاهی به اوج‌گیری پدر دیکتاتور کنونی کره شمالی، کیم جون اون دارد و توضیح می‌دهد که چطور حکمرانی این خانواده، کره شمالی را به انزوای مطلق کشیده است.

یکی دیگر از آثار قابل تامل دربارۀ دیکتاتورها، «طوفان شن» است که از سال ۱۹۶۲ به زندگی معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی می‌پردازد و جزییات مختلفی را تا ۲۰۱۱، یعنی سال ترور قذافی شرح می‌دهد.

چرا دیکتاتورها کتاب می‌نویسند؟

این یک واقعیت غیر قابل انکار است که کلمات سرشار از قدرتند. این یکی از دلایلی است که نوشتن را برای دیکتاتورها جذاب و خاص می‌کند؛ با این حال، تمام ماجرا نیست. اگر کلمات در راه درست به خدمت گرفته شوند، نور را به زاویه‌های تاریک ذهن انسان می‌تابانند اما به همین اندازه که شفابخش هستند، می‌توانند مخرب و نابودگر باشند. دیکتاتورها از قدرت کلمات برای مسحور و مسخ کردن طرفدارانشان استفاده می‌کنند تا آن‌ها را به هر راهی که می‌خواهند، بکشانند.

یکی دیگر از نکات جالب توجه این است که دیکتاتورها در نوشته‌هایشان توجهی به آمار و ارقام ندارند و بیشتر علاقه دارند تا خود را در آثارشان به رخ بکشند.

یکی از نکاتی که باید به ‌آن توجه کنید این است که این کتاب‌ها به‌نوعی آزاردهنده هستند؛ پس اگر تصمیم دارید تا آن‌ها را مطالعه کنید، حتما به این موضوع توجه داشته باشید. شما تابه‌حال این کتاب‌ها را خوانده‌اید؟ تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

منابع:

ttbook.org

newrepublic.com

dontknowmuch.com

thecuriousreader.in

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

اولین سریال تهمینه میلانی پروانه ساخت گرفتاولین سریال تهمینه میلانی پروانه ساخت گرفتحامد کمیلی در نقش شاه قجری + عکسحامد کمیلی در نقش شاه قجری + عکسهانیه توسلی: فیلتر کنید تا بدبختی‌ها و فلاکت‌ها جایی درز نکند!هانیه توسلی: فیلتر کنید تا بدبختی‌ها و فلاکت‌ها جایی درز نکند!توضیح رامبد جوان درباره دلیل بستری شدنش در بیمارستانتوضیح رامبد جوان درباره دلیل بستری شدنش در بیمارستانپایان ناگهانی خندوانه؛ رامبد جوان در بیمارستان بستری شدپایان ناگهانی خندوانه؛ رامبد جوان در بیمارستان بستری شدستاره "فرار از زندان" به اوتیسم مبتلا شدستاره "فرار از زندان" به اوتیسم مبتلا شدماجرای یک بی احترامی بزرگ به هنرمندان تئاترماجرای یک بی احترامی بزرگ به هنرمندان تئاترحمایت گلشیفته و الناز شاکردوست از کیمیا علیزادهحمایت گلشیفته و الناز شاکردوست از کیمیا علیزادهخبر خوش رضا ناجی: سرطان را شکست دادمخبر خوش رضا ناجی: سرطان را شکست دادمصداوسیما بازنده رقابت بین کیمیا علیزاده و ناهید کیانیصداوسیما بازنده رقابت بین کیمیا علیزاده و ناهید کیانیرضا فیاضی: ضد انقلاب نیستم!رضا فیاضی: ضد انقلاب نیستم!قاضی پرونده آنجلینا جولی و برد پیت رد صلاحیت شد!قاضی پرونده آنجلینا جولی و برد پیت رد صلاحیت شد!خبر تازه از وضعیت جمشید هاشم‌پور پس از ابتلا به کرونا + عکسخبر تازه از وضعیت جمشید هاشم‌پور پس از ابتلا به کرونا + عکسطلسم سریال بهمن فرمان‌آرا شکسته می‌شود؟طلسم سریال بهمن فرمان‌آرا شکسته می‌شود؟جمشید هاشم‌پور واکسن زد اما کرونا گرفت + عکسجمشید هاشم‌پور واکسن زد اما کرونا گرفت + عکسجواد عزتی: دیگر در خیابان نمی‌توانم راحت راه برومجواد عزتی: دیگر در خیابان نمی‌توانم راحت راه بروموداع اجباری منوچهر هادی | سریال گیسو ناتمام می‌ماند؟وداع اجباری منوچهر هادی | سریال گیسو ناتمام می‌ماند؟داوری کارگردان‌ ایرانی در جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۱داوری کارگردان‌ ایرانی در جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۱کنایه هومن حاجی عبداللهی به برخی مجریان تازه کار + عکسکنایه هومن حاجی عبداللهی به برخی مجریان تازه کار + عکسرامبد جوان به کرونا مبتلا شد + خبرهای تازهرامبد جوان به کرونا مبتلا شد + خبرهای تازهشکایت مادر علی انصاریان از پزشک معالج فرزندش!شکایت مادر علی انصاریان از پزشک معالج فرزندش!واکنش هانیه توسلی به سانسور سریال‌هاواکنش هانیه توسلی به سانسور سریال‌هاهشدار فریبرز عرب‌نیا نسبت به مهاجرت ایرانیانهشدار فریبرز عرب‌نیا نسبت به مهاجرت ایرانیاناعتراض کارگردان تئاتر به نوید محمدزاده و اشکان خطیبیاعتراض کارگردان تئاتر به نوید محمدزاده و اشکان خطیبیتوقف فیلمبرداری پیش‌درآمد بازی تاج و تخت به دلیل کروناتوقف فیلمبرداری پیش‌درآمد بازی تاج و تخت به دلیل کرونا
چرا کنسرت حجت اشرف‌زاده لغو شد؟چرا کنسرت حجت اشرف‌زاده لغو شد؟شهرام کاشانی خواننده معروف درگذشتشهرام کاشانی خواننده معروف درگذشتحسین احمدی مدیر مسئول روزنامه هنرمند درگذشتحسین احمدی مدیر مسئول روزنامه هنرمند درگذشتآلبوم علیرضا قربانی در میان پرفروش‌ترین‌ آثار جهانآلبوم علیرضا قربانی در میان پرفروش‌ترین‌ آثار جهانپشت پرده لو رفتن آهنگ جنجالی محمدرضا شجریانپشت پرده لو رفتن آهنگ جنجالی محمدرضا شجریانوخامت احوال شاهین صمدپور در پی ابتلا به کروناوخامت احوال شاهین صمدپور در پی ابتلا به کروناواکنش وکیل استاد شجریان به لو رفتن آهنگ "تا آخرین نفس"واکنش وکیل استاد شجریان به لو رفتن آهنگ "تا آخرین نفس"واکنش محسن چاوشی به حمایت ترک، لر و فارس از خوزستانواکنش محسن چاوشی به حمایت ترک، لر و فارس از خوزستانپشت‌پرده ممنوع‌الکاری فرزاد فرزین لو رفت! +متن ترانه جنجالی!پشت‌پرده ممنوع‌الکاری فرزاد فرزین لو رفت! +متن ترانه جنجالی!لطف بزرگی که شهاب مظفری به منتقدان رپ کرد!لطف بزرگی که شهاب مظفری به منتقدان رپ کرد!جشن تولد ٣٩ سالگی سیروان خسرویجشن تولد ٣٩ سالگی سیروان خسرویروایت الیف شافاک از نوشتن در قرنطینه تا تبعید از کشورشروایت الیف شافاک از نوشتن در قرنطینه تا تبعید از کشورشماجرای آزادی حمید صفت به کجا رسید؟ماجرای آزادی حمید صفت به کجا رسید؟واکنش لیلی گلستان به مسابقه کیمیا علیزاده و ناهید کیانیواکنش لیلی گلستان به مسابقه کیمیا علیزاده و ناهید کیانیاعلام جزئیات کنسرت آنلاین کیهان کلهر و اردال ارزنجاناعلام جزئیات کنسرت آنلاین کیهان کلهر و اردال ارزنجانچرا سبک خواندن 2afm عوض شد؟چرا سبک خواندن 2afm عوض شد؟فرزاد فرزین: در تلویزیون ممنوع‌التصویر و ممنوع‌الصدا هستم!فرزاد فرزین: در تلویزیون ممنوع‌التصویر و ممنوع‌الصدا هستم!تولید یک آلبوم بین‌المللی با صدای همایون شجریانتولید یک آلبوم بین‌المللی با صدای همایون شجریانواکنش ساترا به ممنوع الکار شدن فرزاد فرزینواکنش ساترا به ممنوع الکار شدن فرزاد فرزینبریتنی اسپیرز: پدرم رویاهای مرا کشت!بریتنی اسپیرز: پدرم رویاهای مرا کشت!فرزاد فرزین⁩ در همه پلتفرم‌ها ممنوع الکار شد!فرزاد فرزین⁩ در همه پلتفرم‌ها ممنوع الکار شد!کنسرت مشترک علی زندوکیلی با کورای آوجی خواننده معروف ترککنسرت مشترک علی زندوکیلی با کورای آوجی خواننده معروف ترکواکنش سالار عقیلی و محمد معتمدی به خبر مهاجرتشانواکنش سالار عقیلی و محمد معتمدی به خبر مهاجرتشانواکنش سالار عقیلی به خبر مهاجرتش به اسپانیاواکنش سالار عقیلی به خبر مهاجرتش به اسپانیاکانیه وست و ایرینا شایک با هم رابطه عاشقانه ندارند!کانیه وست و ایرینا شایک با هم رابطه عاشقانه ندارند!
علت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشقبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]قبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]داستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهانداستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکس