ads
Tuesday, 30 November 2021|سه شنبه، 9 آذر، 1400|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 72 نفر

کتاب‌هایی که توسط دیکتاتورها یا درباره آن‌ها نوشته شده

تاریخ انتشار: سه شنبه، 14 ارديبهشت، 1400 فرهنگ و هنر ، معرفی کتاب
+ A -

کتاب‌ها همیشه هم جالب و مفید نیستند. مصداق بارز این ادعا هم کتاب‌هایی است که تاکنون توسط دیکتاتورها نوشته شده. افرادی که با مشکلات روانی و طمع سیری‌ناپذیرشان، جهانی را به آشوب کشیدند و البته در نهایت هم به سرنوشتی تلخ دچار شدند. در این مطلب به معرفی کتاب‌هایی می‌پردازیم که توسط دیکتاتورهای بی‌رحم تاریخ نوشته شده تا درونیات و مشکلات روانی آن‌ها را بهتر نشان بدهد. پس اگر از آن دسته افراد هستید که درمورد این افراد کنجکاو هستند، این مقاله کلک دانش را از دست ندهید!

۴- زیبیه و پادشاه، داستانی عاشقانه از صدام حسین!

به احتمال زیاد، اولین چیزی که با خواندن این کتاب به ذهنتان خطور می‌کند این است که چطور یک دیکتاتور جنایتکار مثل صدام حسین چنین داستان عاشقانه‌ای را نوشته است. البته ساختار این رمان چنگی به دل نمی‌زند و بیشتر شبیه داستان هزار و یک شبی است که گویی مادربزرگی امی برای نوه‌هایش تعریف می‌کند. شاکلۀ ماجرا هم درمورد پادشاه بت‌پرستی است که عاشق یک زن جوان مسلمان می‌شود. داستان در شمال عراق می‌گذرد و سرشار از اتفاقات عجیب و ناراحت‌کننده مانند تجاوز است. مطالب بی‌ربط به خط سیر داستان در گوشه‌ و کنار کتاب دیده می‌شود؛ انگار که نویسنده (صدام حسین) موفق نشده تا پرش افکارش را مدیریت کند.

 ۳- کتاب کوچک سرخ، مارکسیسم از نظر مائو

زمانی که این اثر را مطالعه می‌کنید، تازه متوجه خلأهای عظیم در تفکرات مائو می‌شوید. تناقض در میان کلمات این کتاب مشهود است و یکی از مهم‌ترین تناقضات، این که «تفاوت» داشتن کسی با دیگران از نقطه‌نظر مائو یک گناه بزرگ محسوب می‌شود! این کتاب که به «سوالاتی از سیاست‌مدار مائو تسه‌تونگ» هم معروف است، در تاریخ، بعد از انجیل بیشترین آمار چاپ را داشته است و جالب‌تر این‌که طرفدارانی چون ژان پل سارتر را به سوی خود کشانده! با وجود این که کتاب کوچک سرخ توسط یکی از دیکتاتورهای بی‌رحم در تمامی اعصار نوشته شده، اما آموزه‌های او (درست یا غلط) از یک جامعۀ بسیار پرجمعیت، یکی از قدرت‌های جهانی را بیرون آورده است.

۲- دورۀ کوتاه، نوشتۀ ژوزف استالین

استالین هنوز هم یکی از بی‌رحم‌ترین و خون‌خوارترین دیکتاتورهای جهان به‌حساب می‌آید که در دورۀ حکومتش بر شوروی سابق (پهناورترین کشور جهان) تصمیم گرفت تا تاریخ را آن‌طور که خودش دوست داشت بنویسد. او اسم این اثر را دورۀ کوتاه (The Short Course) گذاشت. البته گفته می‌شود که او تنها یک فصل از این کتاب را شخصا نوشته است اما نسخی موجود است که در آن می‌توانید ویراستاری‌هایی که او با مداد روی نوشته‌های دیگر نویسندگان این کتاب انجام داده، مشاهده کنید. برای مثال، او معمولا نکات کوتاهی گوشه و کنار نوشته‌ها تذکر می‌داده؛ این نکات نه‌تنها شامل عباراتی مانند این‌که «این‌جا کمی بیشتر درمورد لنین بنویسید» بوده، بلکه تغییر در ویراستاری نحوی و ساختاری یا حتی انتخاب کلمات را هم شامل می‌شده است.

۱- نبرد من از هیتلر، معروف‌ترین کتاب یک دیکتاتور در ایران!

کتاب «نبرد من» بدون شک توسط یکی از خون‌خوارترین دیکتاتورهای تاریخ نوشته شده است و شما را با تنفر و خشونت وجودی وی آشنا می‌کند. خواندنش به‌شدت دشوار است و می‌توان به جرات گفت که از آن دسته کتاب‌هایی نیست که بتوانید روی مبل لم بدهید و بخوانید. در سطر به سطر کتاب نفرتی عمیق احساس می‌کنید؛ به‌طوری که در موارد زیادی مجبور خواهید شد تا از برخی قسمت‌های کتاب، ناخوانده عبور کنید.

نگاهی به چند کتاب دربارۀ دیکتاتورها

دیکتاتورهای زیادی در جهان وجود داشته و دارند اما فقط برخی از آن‌ها توانسته‌اند تفکرات خود را به نحوی به رشتۀ تحریر در بیاورند. در باقی موارد، عموما نویسندگان و محققان در این زمینه به فعالیت پرداخته‌اند. در ادامه نگاهی داریم به معروف‌ترین کتاب‌هایی که تابه‌حال درمورد دیکتاتورها نوشته شده است.

مرد قوی، کتابی در باب اوج‌گیری ۵ دیکتاتور بزرگ و افول دموکراسی در جهان

این کتاب که در اواخر سال گذشتۀ میلادی به چاپ رسید، به‌سرعت نظر منتقدین را جلب کرد تا در فهرست بهترین کتاب‌های منتشر شده در سال ۲۰۲۰ از نظر نشریه واشنگن پست قرار بگیرد. این کتاب که توسط نویسندۀ پرآوازه «کنت دیویس» نوشته شده، با بررسی قصاوت‌های بدترین دیکتاتورهای تاریخ، به طرح مختلفی می‌پردازد و در ادامه به این سوالات پاسخ می‌دهد. برای مثال اینکه چطور یک ملت به دام دیکتاتوری می‌افتد یا چطور یک نفر قدرت قتل‌عام میلیون‌ها نفر را پیدا می‌کند. او در این کتاب، به بررسی افرادی چون هیتلر، موسولینی، استالین، مائو و صدام می‌پردازد تا بهترین پاسخ‌های ممکن را پیدا کند.

دیگر کتاب‌هایی که درمورد یک دیکتاتور نوشته شده

«فرانکو» یکی از کتاب‌هایی است که در قالب بیوگرافی نوشته شده و داستان قدرت گرفتن فرانسیسکو فرانکو را در اسپانیا بازگو می‌کند؛ کسی که در ۳۶ سالگی جایگاه خود را به‌عنوان یک دیکتاتور قسی‌القلب، تثبیت کرد. او نه‌تنها با هیتلر تبانی کرد، بلکه تلاش کرد با از بین بردن خرده‌فرهنگ‌ها از اسپانیا یک کشور کمونیست بسازد.

«اتوبیوگرافی غیرمجاز کیم جون ایل» نگاهی به اوج‌گیری پدر دیکتاتور کنونی کره شمالی، کیم جون اون دارد و توضیح می‌دهد که چطور حکمرانی این خانواده، کره شمالی را به انزوای مطلق کشیده است.

یکی دیگر از آثار قابل تامل دربارۀ دیکتاتورها، «طوفان شن» است که از سال ۱۹۶۲ به زندگی معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی می‌پردازد و جزییات مختلفی را تا ۲۰۱۱، یعنی سال ترور قذافی شرح می‌دهد.

چرا دیکتاتورها کتاب می‌نویسند؟

این یک واقعیت غیر قابل انکار است که کلمات سرشار از قدرتند. این یکی از دلایلی است که نوشتن را برای دیکتاتورها جذاب و خاص می‌کند؛ با این حال، تمام ماجرا نیست. اگر کلمات در راه درست به خدمت گرفته شوند، نور را به زاویه‌های تاریک ذهن انسان می‌تابانند اما به همین اندازه که شفابخش هستند، می‌توانند مخرب و نابودگر باشند. دیکتاتورها از قدرت کلمات برای مسحور و مسخ کردن طرفدارانشان استفاده می‌کنند تا آن‌ها را به هر راهی که می‌خواهند، بکشانند.

یکی دیگر از نکات جالب توجه این است که دیکتاتورها در نوشته‌هایشان توجهی به آمار و ارقام ندارند و بیشتر علاقه دارند تا خود را در آثارشان به رخ بکشند.

یکی از نکاتی که باید به ‌آن توجه کنید این است که این کتاب‌ها به‌نوعی آزاردهنده هستند؛ پس اگر تصمیم دارید تا آن‌ها را مطالعه کنید، حتما به این موضوع توجه داشته باشید. شما تابه‌حال این کتاب‌ها را خوانده‌اید؟ تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

منابع:

ttbook.org

newrepublic.com

dontknowmuch.com

thecuriousreader.in

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

انتشار تصویری تکان دهنده از فرامرز صدیقی خبرساز شدانتشار تصویری تکان دهنده از فرامرز صدیقی خبرساز شد۳۰فیلم مسئله دار داریم؟ این عدد از کجا آمد؟!۳۰فیلم مسئله دار داریم؟ این عدد از کجا آمد؟!آموزش رمز و راز طنازی در ۱۲ ساعت توسط بهنوش بختیاری!آموزش رمز و راز طنازی در ۱۲ ساعت توسط بهنوش بختیاری!مهران مدیری به سوگ مادر نشستمهران مدیری به سوگ مادر نشستخاطره عجیب سوسن پرور از تست بازیگری!خاطره عجیب سوسن پرور از تست بازیگری!چرا علی صادقی فقط همین تیپ را ایفا می کند؟چرا علی صادقی فقط همین تیپ را ایفا می کند؟عشق از نگاه نوید محمدزادهعشق از نگاه نوید محمدزادهسریال عازم جهنم یک روزه رکورد بازی مرکب را شکست!سریال عازم جهنم یک روزه رکورد بازی مرکب را شکست!واکنش الناز شاکردوست به بی آبی در اصفهانواکنش الناز شاکردوست به بی آبی در اصفهانجوان اول عاشق سینمای ایران را بشناسیدجوان اول عاشق سینمای ایران را بشناسیدآنچه رامین پرچمی را آزار می دهدآنچه رامین پرچمی را آزار می دهداین ۵۰۰ میلیارد تومان از کجا به سینمای ایران آمد؟این ۵۰۰ میلیارد تومان از کجا به سینمای ایران آمد؟آقای مهران مدیری شما چرا انتخاب کردید؟آقای مهران مدیری شما چرا انتخاب کردید؟روزی که سروش صحت نمک گیرمان کردروزی که سروش صحت نمک گیرمان کردحادثه رانندگی برای جواد عزتی در رودبارحادثه رانندگی برای جواد عزتی در رودبارزبان لیندا کیانی بند آمد!زبان لیندا کیانی بند آمد!مهناز افشار با صورت کبود + عکسمهناز افشار با صورت کبود + عکسگشت ارشاد با ریحانه پارسا ۷ میلیارد فروختگشت ارشاد با ریحانه پارسا ۷ میلیارد فروختحال کردن به روایت سروش صحتحال کردن به روایت سروش صحتداریوش فرضیایی: ما نمی رقصیمداریوش فرضیایی: ما نمی رقصیمرابطه جنجالی جانی دپ و امبر هرد مستند می‌شودرابطه جنجالی جانی دپ و امبر هرد مستند می‌شودحسادت بهروز افخمی به اصغر فرهادی؟حسادت بهروز افخمی به اصغر فرهادی؟جایزه چپق طلایی برای مهران مدیریجایزه چپق طلایی برای مهران مدیریداریوش اسدزاده: با ۱۰۰ تومان می شد یک محله را خرید!داریوش اسدزاده: با ۱۰۰ تومان می شد یک محله را خرید!گوهر خیراندیش: دیگر غلط بکنم برقصم!گوهر خیراندیش: دیگر غلط بکنم برقصم!
موسیقی متن سریال خاتون کپی از آب درآمد!موسیقی متن سریال خاتون کپی از آب درآمد!حمید صفت و تازه ترین خبر از پرونده قتل ناپدریحمید صفت و تازه ترین خبر از پرونده قتل ناپدریانصراف همایون شجریان از فیلم سینمایی «مست عشق»انصراف همایون شجریان از فیلم سینمایی «مست عشق»ازدحام طرفداران مسیح و آرش در سینما کوروش حادثه آفریدازدحام طرفداران مسیح و آرش در سینما کوروش حادثه آفریداتهام پاموک: توهین به مصطفی کمال آتاتورک و تمسخر پرچم ترکیهاتهام پاموک: توهین به مصطفی کمال آتاتورک و تمسخر پرچم ترکیهبلیت کنسرت باید ۸۰۰ هزار تومان باشد اما بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار نگه می داریم!بلیت کنسرت باید ۸۰۰ هزار تومان باشد اما بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار نگه می داریم!در نبود کنسرت، خواننده ها برای سریال ها خواندنددر نبود کنسرت، خواننده ها برای سریال ها خواندندجایزه بزرگ مسابقه بین‌المللی بلژیک برای دومین بار به حمید صوفی رسیدجایزه بزرگ مسابقه بین‌المللی بلژیک برای دومین بار به حمید صوفی رسیدرهایی بریتنی اسپیرز از ۱۳ سال سوءاستفادهرهایی بریتنی اسپیرز از ۱۳ سال سوءاستفادهمرگ دلخراش ماریلیا مندونکا خواننده مشهور برزیلی + عکسمرگ دلخراش ماریلیا مندونکا خواننده مشهور برزیلی + عکسآرشیو ملی هنر ایران در شیراز راه اندازی شدآرشیو ملی هنر ایران در شیراز راه اندازی شداز ارسلان کامکار تا مجید انتظامی مجوز گرفتنداز ارسلان کامکار تا مجید انتظامی مجوز گرفتنداحمد آزاد خواننده سرشناس قدیمی درگذشتاحمد آزاد خواننده سرشناس قدیمی درگذشتخانه پرویز مشکاتیان در آتش سوخت!خانه پرویز مشکاتیان در آتش سوخت!سالار عقیلی: ما اولین قربانیان کرونا بودیمسالار عقیلی: ما اولین قربانیان کرونا بودیمایران درودی درگذشتایران درودی درگذشتغلام‌سخی رسولی: طالبان پایم را با آبجوش سوزاند!غلام‌سخی رسولی: طالبان پایم را با آبجوش سوزاند!تتلو و تتلیتی‌ها و داستان یک میلیون دلاریتتلو و تتلیتی‌ها و داستان یک میلیون دلاریحسن ریوندی: من هم افسرده می‌شوم!حسن ریوندی: من هم افسرده می‌شوم!پروین بهمنی خالق لالایی‌های مادرانه درگذشتپروین بهمنی خالق لالایی‌های مادرانه درگذشتکانیه وست رسماً نام خود را به «یه» تغییر دادکانیه وست رسماً نام خود را به «یه» تغییر دادسهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!سهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!علی پهلوان دلایل مهاجرتش را فاش کردعلی پهلوان دلایل مهاجرتش را فاش کردمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستارهادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستاره
بروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودبروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودشکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"شکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"استعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوراستعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوربرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلبرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشقبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]قبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]داستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهانداستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!