ads
Saturday, 12 June 2021|شنبه، 22 خرداد، 1400|يا رب العالمين|افراد آنلاین: 78 نفر

مروری بر گذشته

زنی آفریقایی که با به دنیا آوردن ۱۰ نوزاد سالم رکورد گینس را شکست
زنی آفریقایی که با به دنیا آوردن ۱۰ نوزاد سالم رکورد گینس را شکست
پیشخوان روزنامه های ورزشی چهارشنبه 12 خرداد 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی چهارشنبه 12 خرداد 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی پنجشنبه 20 خرداد 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی پنجشنبه 20 خرداد 1400
پیشخوان روزنامه های چهارشنبه 19 خرداد 1400
پیشخوان روزنامه های چهارشنبه 19 خرداد 1400
فال روزانه جمعه 14 خرداد 1400
فال روزانه جمعه 14 خرداد 1400
گلاب آدینه به سینما بازگشت
گلاب آدینه به سینما بازگشت
باقیمانده سود سهام عدالت چه زمانی به حساب سهامداران واریز می شود؟
باقیمانده سود سهام عدالت چه زمانی به حساب سهامداران واریز می شود؟
حامد همایون واکسن ایرانی دریافت کرد + عکس
حامد همایون واکسن ایرانی دریافت کرد + عکس
مصطفی کیایی به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد
مصطفی کیایی به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد
فال روزانه چهارشنبه 12 خرداد 1400
فال روزانه چهارشنبه 12 خرداد 1400
آئودی SQ7 تیونینگ ABT با توانایی‌های مشابه لامبورگینی اوروس معرفی شد
آئودی SQ7 تیونینگ ABT با توانایی‌های مشابه لامبورگینی اوروس معرفی شد
امارات ارز دیجیتالی دبی کوین را یک پروژه کلاهبرداری دانست
امارات ارز دیجیتالی دبی کوین را یک پروژه کلاهبرداری دانست
مقدماتی جام جهانی 2022 | ایران 10 - کامبوج 0
مقدماتی جام جهانی 2022 | ایران 10 - کامبوج 0
رهبر انقلاب: به برخی کسانی که احراز صلاحیت نشدند جفا و ظلم شد
رهبر انقلاب: به برخی کسانی که احراز صلاحیت نشدند جفا و ظلم شد
چرا نیکی کریمی درخواست چینی‌ها را رد کرد؟
چرا نیکی کریمی درخواست چینی‌ها را رد کرد؟
مرحوم علی انصاریان در بلغارستان نامزد جایزه بازیگری شد
مرحوم علی انصاریان در بلغارستان نامزد جایزه بازیگری شد
آرایش چشم در روزهایی کرونایی
آرایش چشم در روزهایی کرونایی
رقبای اصغر فرهادی در کن ۲۰۲۱ معرفی شدند
رقبای اصغر فرهادی در کن ۲۰۲۱ معرفی شدند
فال روزانه چهارشنبه 19 خرداد 1400
فال روزانه چهارشنبه 19 خرداد 1400
مهاجرت رضا رشیدپور صحت دارد؟
مهاجرت رضا رشیدپور صحت دارد؟

انتخابات ۱۴۰۰ ایران؛ ماهاتیر محمد دارد یا امانوئل مکرون؟

تاریخ انتشار: دوشنبه، 27 ارديبهشت، 1400 اخبار ، اخبار سیاسی
+ A -

با نگاهی به همین چند انتخابات اخیر فقدان بزرگی به نام حزب دیده می‌شود؛ فقدانی که باعث می‌شود یک نفر در یک شب سوار بر موج شود یا یک نفر از گردونه بیرون انداخته شود.

نزدیک انتخابات که می‌شود خیلی‌ها که شوق ریاست‌جمهوری دارند، یا طرفداران آنها، برایشان القابی پرطمطراق انتخاب می‌کنند و به هر کسی یک لقب می‌دهند؛ یکی قرار است «مکرونِ ایران» شود؛ آن دیگری «ماهاتیر محمدِ ایران» می‌شود و …!

این روزهای انتخابات زده سیاست هم گاه و بیگاه شنیده می شود که یک کاندیدا خود را در قامت ماهاتیر محمد ایران دیده است و دیگر کاندیدا می خواهد شبه مکرون در ایران باشد. 

در نظام سیاسی ایران نه مکرون بالا می آید نه ماهاتیر محمد

فارغ از نام‌ها و القاب تفاوت‌های زیادی بین نظام‌های سیاسی که مکرون و ماهاتیر محمد از آنها برخاستند با نظام سیاسی ایران وجود دارد و همین تفاوت ها نشان می دهد نباید منتظر یک مکرون یا ماهاتیر محمد بود.

نظام سیاسی ایران به لحاظ ساختاری فاقد گزینه‌ی تحزب و حزب‌گرایی به معنای واقعی است. در کشورهای توسعه‌یافته که حزب‌گرایی و تحزب در آنها تقویت شده و احزاب افراد را معرفی می‌کنند، پشت سر نمایندگان مجلس و روسای جمهور، یک گروه بزرگ حزبی را پشت سر دارند. در حزب هم کمیته‌های مختلفی درباره سیاست داخلی و خارجی، اقتصاد، فرهنگ و … فعالیت می‌کنند و به تیمی که در قدرت قرار دارد کمک فکری و راهکار و راه‌حل ارائه می‌کند؛ اگر کسی از مانیفست حزب تخطی کند باید پاسخگو باشد؛ اگر حزب شکست بخورد فرد در قدرت هم شکست می خورد و باید ترک منصب کند و بالعکس؛ اگر فرد در قدرت شکست بخورد و کارایی نداشته باشد اولا حزب باید به افکار عمومی و رای‌دهنگان و هواداران پاسخ دهد و در ثانی از قدرت باید خداحافظی کند.

اما در ایران؛ اینجا ما چندین نوع حزب داریم؛ البته نه به لحاظ گرایش سیاسی که به لحاظ کارکرد.

شاید جالب باشد که در ایران طبق آمار وزارت کشور تا ۲۵ فروردین امسا، ۱۲۱ حزب، جمعیت و تشکل وجود دارد. اما از اینها شاید احزابی که واقعا کار سیاسی می‌کنند و با برنامه پیش می‌روند به تعداد انگشتان یک دست نرسد که البته نوع فعالیت و عضوگیری همان‌ها هم محل سوال است.

برخی احزاب هستند که در ایام انتخابات فعال می‌شوند و نام آنها تنها در این ایام است که به گوش می‌خورد. احزابی که شاید حزب یک نفره باشند یا حداکثر اندازه ظرفیت یک خودرو. اینها در ایام انتخابات فعال می‌شوند و خود را در مجامع بالادستی جناح سیاسی‌شان جا می‌کنند و سعی می‌کنند تا از حضور در آن مجامع سود خود را برداشت کنند.

برخی دیگر هستند که در طول انتخابات هم کسی اسمی از آنها نمی‌شوند و تنها برای خودشان یک حزب تشکیل داده‌اند و از عناوین آن در هر جایی که بشود استفاده می‌کنند؛ عناوینی مانند دبیر کل فلان حزب یا سخنگوی بهمان حزب؛ نام‌هایی که وقتی مخاطب می‌شنود باید چند ثانیه‌ای تامل کند تا متوجه نام حزب شود.

برخی دیگر از احزاب هم هستند که نامشان بعد از انتخابات به گوش می‌خورد؛ آنها آنچنان در انتخابات فعال نیستند یا لااقل چراغ خاموش فعالند و هنگامه‌ی انتصابات وزارت‌خانه‌ها یا نهادهایی مانند شهرداری‌ها و … که می‌شود، کم و بیش در محافل سیاسی نامشان به گوش می‌خورد.

اما در این میان برخی هستند که کنگره برگزار می‌کنند و در طول سال هم نسبت به مسائل موضع‌گیری دارند. اینها از همه بیشتر فعال هستند و با وجود اینکه تعدادشان کم است سهمشان اما از بقیه بیشتر است. 

معضل اصلاح‌طلبان

در میان اصلاح‌طلبان شاید بتوان به احزابی مانند کارگزاران، اتحاد ملت، ایثارگران و اعتماد ملی اشاره کرد. این چهار حزب و تشکل بیشترین تاثیر را در روند تصمیم‌گیری جریان اصلاحات دارند. اینها فعالیتشان مداوم و مستمر است اما آسیبی که دارند این است که برخی از آنها قائم به فرد هستند؛ مانند کارگزاران. این حزب که از اوایل دهه هفتاد ایجاد شد، سال‌هاست که غلامحسین کرباسچی را بر مسند دبیرکلی دارد و تغییری در صندلی‌های اصلی آن ایجاد نمی‌شود. یا اعتماد ملی که با دبیرکلی مهدی کروبی آغاز به کار کرد، پس از حصر خانگی او، گرچه توانست انسجام خود را حفظ کند ولی بعد از گذشت چند سال با کشمکش اعضای رده بالای آن، تقریبا می‌توان گفت که حزب از هم پاشیده شد؛ در کنگره حزب کار به درگیری کشیده شد؛ عده‌ای قهر کردند و عده‌ای هم روی صندلی که می‌خواستند نشستند.

اگر اصلاحات را یک خیمه درنظر بگیریم روند تصمیم‌گیری در این خیمه آنچنان که باید شفاف نیست؛ از انتصاب اعضای شوراهایی که برای تصمیم‌گیری نزدیک انتخابات تشکیل می‌شود تا نحوه بستن لیست‌های انتخاباتی. به عنوان مثال می‌توان به کشمکش کارگزاران با اتحاد ملت و اعتماد ملی در شورای شهر تهران اشاره کرد. هنگامی که قرار بود شهردار انتخاب شود، این احزاب با یکدیگر بر سر انتخاب شهردار درگیر شدند و علیه یکدیگر موضع گرفتند. یا وقتی موضوع قتل میترا استاد همسر محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران پیش آمد، عده‌ای در این بین گفتند ما اصرار داشتیم که نجفی شهردار نشود ولی فلانی‌ها گوش نکردند و این هم نتیجه آن است!

بستن لیست‌های انتخاباتی در دو انتخابات ۹۴ و ۹۶ خود از معضلات دیگر بود. در ابتدا نحوه قرار گرفتن افراد در لیست شائبه‌هایی ایجاد کرد که فلانی با رانت بهمانی آمده یا فلان چون ارتباط خاصی با دیگری دارد وارد لیست شده است. از این دست حرف و حدیث‌ها پس از ارائه لیست در محافل سیاسی زیاد شنیده می‌شد. یا پس از انتخابات و پیروزی لیست امید در انتخابات، برخی افراد که با لیست منسوب به اصلاحات وارد مجلس شده بودند راهی فراکسیون دیگری شدند و در بسیاری از مواقع برای هم‌لیستی‌های خود پشت‌پا گرفتند. این موضوع باعث شد تا انتقادات نسبت به ائتلاف قبل از پیروزی و شکستن ائتلاف پس از پیروزی بالا بگیرد؛‌ اینکه چرا تعهدی از افرادی که به جبهه دیگر رفتند گرفته نشد. یا در همان فراکسیون امید وقتی نظر فراکسیون بر عدم رای به یک وزیر یا رای به وزیر دیگر بود، برخی اعضای ارشد فراکسیون علنا در صحن مجلس در جهت مخالف فراکسیون خودشان فعالیت می‌کردند.

معضل اصولگرایان

این معضل در بین اصولگرایان نیز زیاد دیده می‌شود. به عنوان مثال در انتخابات مجلس یازدهم در سال ۹۸ حضور در لیست واحد اصولگرایان در تهران به سرلیستی قالیباف به یک معضل تمام عیار برای آنها تبدیل شده بود. برخی از آنها مجادلات را حتی به کف توییتر کشیده بودند و از جریانات دیگر اصولگرا بابت تمامیت‌خواهی انتقاد می‌کردند. یا پس از ورود به مجلس و در این ایام انتخابات، با نزدیک شدن به زمان ثبت‌نام‌ها، جریان پایداری که زوایه‌ی نسبتا تندی با طیف قالیباف دارد، درباره برخی اقدامات در جریان ابلاغ بودجه به دولت افشاگری کرد.

یا انتخابات ریاست جمهوری ۹۶؛ پیش از آغاز این رقابت‌ها خیمه اصول‌گرایی با نام «جمنا»(جمعیت مردمی نیروهای انقلاب اسلامی) برپا شد که در همان آغاز برخی جریانات اصولگرایی به دلیل قبول نداشتن ساز و کار انتخاب، از زیر این خیمه بیرون آمدند.

روزها جلو رفتند و سه نامزد از طیف اصولگرایان در کارزار انتخاباتی حضور داشتند؛ قالیباف، رییسی و میرسلیم. قالیباف به هر نحوی که بود چند روز مانده به انتخابات به نفع رییسی کنار رفت؛ ولی شب انتخابات حزب موتلفه اسلامی که از احزاب سنتی و استخوان‌دار محافظه‌کار در ایران است، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که نامزد حزب یعنی میرسلیم به نفع رییسی کنار کشیده است؛ اما ساعتی بعد میرسلیم خود بیانیه‌ای داد که ضمن رد کردن موتلفه، بر ماندنش در رقابت‌ها تاکید می‌کرد. 

عقب‌تر برویم؛ انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲؛ جلیلی، محسن رضایی، قالیباف، حداد عادل و ولایتی نامزد طیف اصولگرا بودند؛ آن زمان آیت‌الله مهدوی‌کنی ریش سفید اصول‌گرایان زنده بود و سعی زیادی کرد تا از بین اصول‌گرایان یک نفر در انتخابات بماند تا رای‌شان چند شقه نشود. اما ریش سفیدی هم افاقه نکرد. رضایی که آمده بود تا بماند. قالیباف و حداد و ولایتی هم پیش از انتخابات ائتلاف کرده بودند ولی تنها حداد به ائتلاف پایبند ماند دو نامزد دیگر در صحنه باقی ماندند. جلیلی هم خودش را صاحب رای می‌دید و ماند. آیت‌الله تلاش‌های زیادی کرد؛ ولی ولایتی حتی تلفن او را هم جواب نمی‌داد و نامه‌اش را هم. یک صوت از مرحوم مهدوی‌کنی بیرون آمد که می‌گفت «ایشان جوان خوبی است اما اینکه به‌درد ریاست جمهوری می‌خورد یا نه، بحث دیگری است»؛ به این ترتیب کار جلیلی هم بین ریش سفیدان اصولگرا تمام شده بود اما او باور نداشت و ماند تا رای نیاورد. ماندنی‌ها ماندند تا رای نیاورند.

با نگاهی به همین چند انتخابات اخیر فقدان بزرگی به نام حزب دیده می‌شود؛ فقدانی که باعث می‌شود یک نفر در یک شب سوار بر موج شود یا یک نفر از گردونه بیرون انداخته شود؛ به عبارت دیگر تا وقتی صحنه سیاست ایران با ریش سفیدی می‌چرخد نباید انتظار داشت نیروهایی متخصص که پله‌پله در تشکیلات حزبی بالا آمده باشند و به تشکیلات پایبند باشند، روی کار بیایند.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

طرفداران جانی دپ فیلم جدید امبر هرد را پایین کشیدند!طرفداران جانی دپ فیلم جدید امبر هرد را پایین کشیدند!مهاجرت رضا رشیدپور صحت دارد؟مهاجرت رضا رشیدپور صحت دارد؟پرویز کاردان کارگردان سریال خانه به دوش درگذشتپرویز کاردان کارگردان سریال خانه به دوش درگذشتژست‌های جالب هلیا امامی کنار هیچ پرویز تناولی + تصاویرژست‌های جالب هلیا امامی کنار هیچ پرویز تناولی + تصاویرگلشیفته فراهانی در نقش مادر سوریگلشیفته فراهانی در نقش مادر سوریدنیا مدنی پس از تزریق واکسن: مردم ایران پیش‌مرگتون بشم + عکسدنیا مدنی پس از تزریق واکسن: مردم ایران پیش‌مرگتون بشم + عکسحامد همایون واکسن ایرانی دریافت کرد + عکسحامد همایون واکسن ایرانی دریافت کرد + عکسساخت فصل چهارم سریال نون خ برای نوروز ١۴٠١ساخت فصل چهارم سریال نون خ برای نوروز ١۴٠١پخش سریال دودکش ۲ به‌ زودی از شبکه یکپخش سریال دودکش ۲ به‌ زودی از شبکه یکسیاوش خیرابی داوطلب واکسن ایرانی کرونا شدسیاوش خیرابی داوطلب واکسن ایرانی کرونا شدادعای عجیب کیرا نایتلی: تمامی زنانی که می‌شناسم آزار جنسی دیده‌اند!ادعای عجیب کیرا نایتلی: تمامی زنانی که می‌شناسم آزار جنسی دیده‌اند!گلاب آدینه به سینما بازگشتگلاب آدینه به سینما بازگشتتبدیل شدن ماجرای رسوایی اخلاقی تهیه‌کننده متجاوز هالیوود به فیلم!تبدیل شدن ماجرای رسوایی اخلاقی تهیه‌کننده متجاوز هالیوود به فیلم!رونق سریال زخم کاری به رمان زخم کاری!رونق سریال زخم کاری به رمان زخم کاری!مصطفی کیایی کارگردان سریال هم‌گناه سریال بی‌گناه را می‌سازدمصطفی کیایی کارگردان سریال هم‌گناه سریال بی‌گناه را می‌سازدالناز شاکردوست چگونه جایگزین گلشیفته فراهانی شد؟الناز شاکردوست چگونه جایگزین گلشیفته فراهانی شد؟مرضیه برومند معتقد است نسل امروز آرمان ندارد!مرضیه برومند معتقد است نسل امروز آرمان ندارد!پروژه‌ها و برنامه‌های جدید جنیفر لوپزپروژه‌ها و برنامه‌های جدید جنیفر لوپزپیام نفیسه روشن به رئیس جمهور آینده ایران + عکسپیام نفیسه روشن به رئیس جمهور آینده ایران + عکسمحمدرضا حیاتی در فضای مجازی ممنوع‌الکار شد؟محمدرضا حیاتی در فضای مجازی ممنوع‌الکار شد؟ترس بازیگر فیلم جوکر از جایزه اسکار!ترس بازیگر فیلم جوکر از جایزه اسکار!واکنش پلیس به سرقت از منزل آزیتا ترکاشوندواکنش پلیس به سرقت از منزل آزیتا ترکاشوندبیماری اکبر عبدی مانع از ادامه حضور او در سریال روزهای آبی شدبیماری اکبر عبدی مانع از ادامه حضور او در سریال روزهای آبی شدمصطفی کیایی به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شدمصطفی کیایی به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شدچرا نیکی کریمی درخواست چینی‌ها را رد کرد؟چرا نیکی کریمی درخواست چینی‌ها را رد کرد؟
لیل لودد به خاطر دوست دخترش خودکشی کرد!لیل لودد به خاطر دوست دخترش خودکشی کرد!چنگیز بی ریا خواننده آذربایجانی درگذشتچنگیز بی ریا خواننده آذربایجانی درگذشتحمید صفت چه زمانی از زندان آزاد می‌شود؟حمید صفت چه زمانی از زندان آزاد می‌شود؟گلایه شهرام ناظری: نمی‌شود ادامه دادگلایه شهرام ناظری: نمی‌شود ادامه دادکنسرت گروه BTS در ایران!کنسرت گروه BTS در ایران!واکنش عادل فردوسی‌پور به پیشنهاد وزیر شدن در ازای حمایت از نامزد انتخاباتواکنش عادل فردوسی‌پور به پیشنهاد وزیر شدن در ازای حمایت از نامزد انتخاباتجان سینا مجبور به عذرخواهی از چینی‌ها شدجان سینا مجبور به عذرخواهی از چینی‌ها شدطاهر صلاح اوف نقاش مشهور آذربایجانی درگذشتطاهر صلاح اوف نقاش مشهور آذربایجانی درگذشتکنسرت آنلاین شهرام ناظری و نگرانی‌هایی که وجود داردکنسرت آنلاین شهرام ناظری و نگرانی‌هایی که وجود دارداسماعیل خویی شاعر و نویسنده ایرانی درگذشتاسماعیل خویی شاعر و نویسنده ایرانی درگذشتاعتیاد برنده یوروویژن کار دستش داد | خواننده ایرانی‌تبار اول می‌شود؟اعتیاد برنده یوروویژن کار دستش داد | خواننده ایرانی‌تبار اول می‌شود؟درخشش باربارا پراوی خواننده ایرانی‌تبار در یوروویژندرخشش باربارا پراوی خواننده ایرانی‌تبار در یوروویژننامه اعتراضی حسین علیزاده علیه ایرج و گلپا واقعیت دارد؟نامه اعتراضی حسین علیزاده علیه ایرج و گلپا واقعیت دارد؟دختر رپر افغان برنده جایزه آزادی فرانسه شددختر رپر افغان برنده جایزه آزادی فرانسه شدماجرای تلخ تجاوز در ۱۹ سالگی به لیدی گاگا!ماجرای تلخ تجاوز در ۱۹ سالگی به لیدی گاگا!فیلم زندگی الهه موسیقی پاپ ساخته می‌شودفیلم زندگی الهه موسیقی پاپ ساخته می‌شوددر ۴۶ سالگی از همایون شجریان چه توقعی می‌رود؟در ۴۶ سالگی از همایون شجریان چه توقعی می‌رود؟حمید صفت آزاد می‌شود | رهایی خواننده رپ از حکم قصاصحمید صفت آزاد می‌شود | رهایی خواننده رپ از حکم قصاصسالار عقیلی "ماه پشت ابر" را منتشر کردسالار عقیلی "ماه پشت ابر" را منتشر کردآریانا گرانده ازدواج کردآریانا گرانده ازدواج کردممنوع الکار شدن زانیار خسروی به خاطر دابسمش دختران!ممنوع الکار شدن زانیار خسروی به خاطر دابسمش دختران!برگزاری اولین کنسرت نجومی در ایرانبرگزاری اولین کنسرت نجومی در ایرانسام اصغری، نامزد ایرانی بریتنی اسپیرز بازیگر شدسام اصغری، نامزد ایرانی بریتنی اسپیرز بازیگر شدتوضیح حمید حامی درباره بیماری که ۵ سال او را از موسیقی دور کردتوضیح حمید حامی درباره بیماری که ۵ سال او را از موسیقی دور کردمحسن لرستانی از زندان آزاد شد؟!محسن لرستانی از زندان آزاد شد؟!
۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکس