ads
Tuesday, 30 November 2021|سه شنبه، 9 آذر، 1400|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 75 نفر

با این نکات، لکه های چای را از روی فرش پاک کنید

تاریخ انتشار: جمعه، 31 ارديبهشت، 1400 خانه داری ، نظافت
+ A -

با وجود تمام مراقبت‌ها، آخرسر چای روی فرش ریخت؟ آرامش خود را حفظ کنید و به سرعت اقدام به تمیز کردن لکه چای از روی فرش کنید و تا لکه برطرف نشده، مراحل تمیز کردن لکه چای را متوقف نکنید.

چای‌ها مملو از تانن هستند. تانن یک ترکیب قابض موجود در طبیعت است که می‌تواند دندان‌ها و هرچیز دیگری را لکه دار کنند. اما اگر سریع عمل کنید، اغلب اوقات می‌توانید لکه چای را کاملا از روی فرش پاک کنید.

از بین بردن لکه های چای اغلب به یک ماده شوینده، ماده ساینده یا ماده اسیدی قوی نیاز دارد. در این مقاله با ما باشید تا قدم به قدم مراحل تمیز کردن لکه چای از روی فرش را به شما آموزش دهیم.

وسایل و مواد مورد نیاز برای تمیز کردن لکه چای فرش

در هنگام ایجاد لکه چای بلافاصله موارد زیر را تهیه کنید:

  • یک پارچه سفید تمیز

  • آب

  • پاک کننده لکه فرش

  • سرکه سفید (در صورت نیاز)

۱. مرحله اول: چای را از فرش خارج کنید

مانند هر لکه دیگری، اولین کاری که باید انجام دهید، آن است که به کمک یک پارچه سفید و تمیز لکه را به خوبی تمیز کنید. تلاش کنید تا تمام مایع چای را از الیاف فرش خارج کنید. این کار را تا زمانی که دیگر مایعی از فرش خارج نشود، ادامه دهید.

توجه داشته باشید که فرش را مالش ندهید، زیرا با این کار علاوه بر نفوذ چای به عمق الیاف و اطراف لکه، باعث از بین بردن الیاف فرش نیز خواهید شد.

برای پاک کردن لکه می‌توانید با ضربات آرام به فرش، چای را خارج کنید. با فشار دادن به پایین اطمینان حاصل می‌کنید که هر مایعی که روی فرش ریخته درون پارچه نفوذ کرده است.

۲. مرحله دوم: لکه را با آب پاک کنید

هنگامی که به نظر می‌رسد دیگر تمام چای از فرش خارج شده، مقدار کمی آب بر روی محل لک شده بریزید و سپس مجددا به کمک یک دستمال یا حوله تمیز، آب را از فرش خارج کنید. با این کار چای باقی‌مانده در فرش را رقیق کرده و خارج خواهید کرد. این مرحله را نیز تا جایی که چای کاملا از فرش خارج شود ادامه دهید. در صورت عدم پاک شدن لکه می‌توانید مراحل را چندین بار تکرار کنید.

۳. مرحله سوم: از لکه بر فرش استفاده کنید

از یک لکه بر فرش برای پاک کردن لکه چای استفاده کنید. همیشه لکه‌بر را ابتدا بر روی یک قسمت خارج از دید فرش مانند زیر مبلمان امتحان کنید. با این مطمئن شوید که لکه بر فرش آنقدر قوی نیست که رنگ فرش شما را از بین ببرد.

با وجود انجام تمام مراحل بالا اگر لکه هنوز پاک نشده است و یا احتمال رنگ رفتگی فرش پس از استفاده از لکه بر وجود دارد، می‌توانید از خدمات قالیشویی استفاده نمایید.

لکه های سرسخت چای را چطور پاک کنیم؟

اگر لکه هنوز باقی مانده است، می‌توانید سرکه سفید رقیق شده با آب (نسبت ۱ به ۱) را روی لکه امتحان کنید. این محلول را آماده کرده و بر روی فرش استفاده کنید. سپس ۵ تا ۱۰ دقیقه اجازه دهید تا سرکه بر روی فرش بماند. سپس به کمک کمی آب و یک حوله یا پارچه تمیز، محل را پاک کنید تا سرکه از الیاف خارج شود.

توجه کنید که سرکه را حتما در یک مکان خارج از دید فرش آزمایش کنید. بسته به الیاف فرش شما سرکه نیز می‌تواند باعث سفید شدن فرش شود.

بازگشت لکه فرش

ممکن است شما یک ساعت یا بیشتر لکه را تمیز و پاک کرده باشید و لکه نیز به طور کامل از بین رفته باشد. اما روز بعد با مشاهده فرش، ببینید باز هم لکه بر روی فرش بازگشته است که گویی هرگز کاری نکرده‌اید!

احتمال بازگشت لکه‌ها حتی پس از تمیز کردن فرش نیز وجود دارد. الیاف فرش بلند هستند و ممکن است چای به بالشتک زیر فرش نفوذ کرده باشد. در چنین مواردی لکه (مایعات) از طریق الیاف دوباره بالا آمده و در سطح الیاف فرش ظاهر خواهند شد. این اتفاق ممکن است در عرض چند ساعت، چند روز یا حتی بیشتر رخ دهد. بعضی اوقات حتی یک سال بعد وقتی فرش با آب خیس می‌شود، ممکن است تمام لکه‌ها مجددا ظاهر شوند.

اگر لکه به طور مداوم ظاهر می‌شود، بهترین راهکار برای خلاص شدن از شر لکه‌های لجباز عمیق، استفاده از خدمات قالیشویی است. قالیشویی های حرفه ای می‌توانند فرش‌ها را با شستشوی عمیق به کمک دستگاه‌های حرفه‌ای بشویند و به این ترتیب لکه‌ها از عمق فرش شما خارج شوند.

لکه گیری فرش با استفاده از خدمات قالیشویی

امروزه قالیشویی‌ها خدمات مهمی از جمله لکه گیری فرش را ارائه می‌دهند. اگر چای‌خور حرفه‌ای هستید و یا بر اثر اتفاق در مهمانی‌تان، چای بر روی فرش ریخته است، می‌توانید از خدمات قالیشویی استفاده کنید. قالیشویی‌ها می‌توانند با شستشوی عمیق، فرش شما را همچون روز اول تمیز کرده و تحویل شما دهند. همچنین در صورت کثیفی بیش از حد فرش، می‌توانید با استفاده از خدمات اعلاشویی قالیشویی های حرفه ای فرش‌های خود را با کیفیت بالا و مواد شوینده درجه یک شستشو دهید.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

انتشار تصویری تکان دهنده از فرامرز صدیقی خبرساز شدانتشار تصویری تکان دهنده از فرامرز صدیقی خبرساز شد۳۰فیلم مسئله دار داریم؟ این عدد از کجا آمد؟!۳۰فیلم مسئله دار داریم؟ این عدد از کجا آمد؟!آموزش رمز و راز طنازی در ۱۲ ساعت توسط بهنوش بختیاری!آموزش رمز و راز طنازی در ۱۲ ساعت توسط بهنوش بختیاری!مهران مدیری به سوگ مادر نشستمهران مدیری به سوگ مادر نشستخاطره عجیب سوسن پرور از تست بازیگری!خاطره عجیب سوسن پرور از تست بازیگری!چرا علی صادقی فقط همین تیپ را ایفا می کند؟چرا علی صادقی فقط همین تیپ را ایفا می کند؟عشق از نگاه نوید محمدزادهعشق از نگاه نوید محمدزادهسریال عازم جهنم یک روزه رکورد بازی مرکب را شکست!سریال عازم جهنم یک روزه رکورد بازی مرکب را شکست!واکنش الناز شاکردوست به بی آبی در اصفهانواکنش الناز شاکردوست به بی آبی در اصفهانجوان اول عاشق سینمای ایران را بشناسیدجوان اول عاشق سینمای ایران را بشناسیدآنچه رامین پرچمی را آزار می دهدآنچه رامین پرچمی را آزار می دهداین ۵۰۰ میلیارد تومان از کجا به سینمای ایران آمد؟این ۵۰۰ میلیارد تومان از کجا به سینمای ایران آمد؟آقای مهران مدیری شما چرا انتخاب کردید؟آقای مهران مدیری شما چرا انتخاب کردید؟روزی که سروش صحت نمک گیرمان کردروزی که سروش صحت نمک گیرمان کردحادثه رانندگی برای جواد عزتی در رودبارحادثه رانندگی برای جواد عزتی در رودبارزبان لیندا کیانی بند آمد!زبان لیندا کیانی بند آمد!مهناز افشار با صورت کبود + عکسمهناز افشار با صورت کبود + عکسگشت ارشاد با ریحانه پارسا ۷ میلیارد فروختگشت ارشاد با ریحانه پارسا ۷ میلیارد فروختحال کردن به روایت سروش صحتحال کردن به روایت سروش صحتداریوش فرضیایی: ما نمی رقصیمداریوش فرضیایی: ما نمی رقصیمرابطه جنجالی جانی دپ و امبر هرد مستند می‌شودرابطه جنجالی جانی دپ و امبر هرد مستند می‌شودحسادت بهروز افخمی به اصغر فرهادی؟حسادت بهروز افخمی به اصغر فرهادی؟جایزه چپق طلایی برای مهران مدیریجایزه چپق طلایی برای مهران مدیریداریوش اسدزاده: با ۱۰۰ تومان می شد یک محله را خرید!داریوش اسدزاده: با ۱۰۰ تومان می شد یک محله را خرید!گوهر خیراندیش: دیگر غلط بکنم برقصم!گوهر خیراندیش: دیگر غلط بکنم برقصم!
موسیقی متن سریال خاتون کپی از آب درآمد!موسیقی متن سریال خاتون کپی از آب درآمد!حمید صفت و تازه ترین خبر از پرونده قتل ناپدریحمید صفت و تازه ترین خبر از پرونده قتل ناپدریانصراف همایون شجریان از فیلم سینمایی «مست عشق»انصراف همایون شجریان از فیلم سینمایی «مست عشق»ازدحام طرفداران مسیح و آرش در سینما کوروش حادثه آفریدازدحام طرفداران مسیح و آرش در سینما کوروش حادثه آفریداتهام پاموک: توهین به مصطفی کمال آتاتورک و تمسخر پرچم ترکیهاتهام پاموک: توهین به مصطفی کمال آتاتورک و تمسخر پرچم ترکیهبلیت کنسرت باید ۸۰۰ هزار تومان باشد اما بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار نگه می داریم!بلیت کنسرت باید ۸۰۰ هزار تومان باشد اما بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار نگه می داریم!در نبود کنسرت، خواننده ها برای سریال ها خواندنددر نبود کنسرت، خواننده ها برای سریال ها خواندندجایزه بزرگ مسابقه بین‌المللی بلژیک برای دومین بار به حمید صوفی رسیدجایزه بزرگ مسابقه بین‌المللی بلژیک برای دومین بار به حمید صوفی رسیدرهایی بریتنی اسپیرز از ۱۳ سال سوءاستفادهرهایی بریتنی اسپیرز از ۱۳ سال سوءاستفادهمرگ دلخراش ماریلیا مندونکا خواننده مشهور برزیلی + عکسمرگ دلخراش ماریلیا مندونکا خواننده مشهور برزیلی + عکسآرشیو ملی هنر ایران در شیراز راه اندازی شدآرشیو ملی هنر ایران در شیراز راه اندازی شداز ارسلان کامکار تا مجید انتظامی مجوز گرفتنداز ارسلان کامکار تا مجید انتظامی مجوز گرفتنداحمد آزاد خواننده سرشناس قدیمی درگذشتاحمد آزاد خواننده سرشناس قدیمی درگذشتخانه پرویز مشکاتیان در آتش سوخت!خانه پرویز مشکاتیان در آتش سوخت!سالار عقیلی: ما اولین قربانیان کرونا بودیمسالار عقیلی: ما اولین قربانیان کرونا بودیمایران درودی درگذشتایران درودی درگذشتغلام‌سخی رسولی: طالبان پایم را با آبجوش سوزاند!غلام‌سخی رسولی: طالبان پایم را با آبجوش سوزاند!تتلو و تتلیتی‌ها و داستان یک میلیون دلاریتتلو و تتلیتی‌ها و داستان یک میلیون دلاریحسن ریوندی: من هم افسرده می‌شوم!حسن ریوندی: من هم افسرده می‌شوم!پروین بهمنی خالق لالایی‌های مادرانه درگذشتپروین بهمنی خالق لالایی‌های مادرانه درگذشتکانیه وست رسماً نام خود را به «یه» تغییر دادکانیه وست رسماً نام خود را به «یه» تغییر دادسهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!سهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!علی پهلوان دلایل مهاجرتش را فاش کردعلی پهلوان دلایل مهاجرتش را فاش کردمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستارهادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستاره
بروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودبروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودشکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"شکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"استعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوراستعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوربرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلبرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشقبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]قبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]داستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهانداستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!