ads
Saturday, 12 June 2021|شنبه، 22 خرداد، 1400|يا رب العالمين|افراد آنلاین: 79 نفر

مروری بر گذشته

مقدماتی جام جهانی 2022 | ایران 3 - بحرین 0
مقدماتی جام جهانی 2022 | ایران 3 - بحرین 0
پیشخوان روزنامه های ورزشی پنجشنبه 13 خرداد 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی پنجشنبه 13 خرداد 1400
مسعود بهبهانی‌نیا نویسنده سریال‌ کیمیا و نرگس درگذشت
مسعود بهبهانی‌نیا نویسنده سریال‌ کیمیا و نرگس درگذشت
پخش فوتبال برای نجات سینما!
پخش فوتبال برای نجات سینما!
حضور کیمیا علیزاده و سه ایرانی دیگر در المپیک توکیو با پرچم تیم پناهندگان
حضور کیمیا علیزاده و سه ایرانی دیگر در المپیک توکیو با پرچم تیم پناهندگان
پیشخوان روزنامه های پنجشنبه 13 خرداد 1400
پیشخوان روزنامه های پنجشنبه 13 خرداد 1400
مصطفی کیایی به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد
مصطفی کیایی به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد
محمدرضا حیاتی در فضای مجازی ممنوع‌الکار شد؟
محمدرضا حیاتی در فضای مجازی ممنوع‌الکار شد؟
مرحوم علی انصاریان در بلغارستان نامزد جایزه بازیگری شد
مرحوم علی انصاریان در بلغارستان نامزد جایزه بازیگری شد
آرایش چشم در روزهایی کرونایی
آرایش چشم در روزهایی کرونایی
پیشخوان روزنامه های ورزشی چهارشنبه 12 خرداد 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی چهارشنبه 12 خرداد 1400
کرونا علی مرادخانی را به کما برد
کرونا علی مرادخانی را به کما برد
رونق سریال زخم کاری به رمان زخم کاری!
رونق سریال زخم کاری به رمان زخم کاری!
گلشیفته فراهانی در نقش مادر سوری
گلشیفته فراهانی در نقش مادر سوری
فال روزانه پنجشنبه 20 خرداد 1400
فال روزانه پنجشنبه 20 خرداد 1400
علی مرادخانی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت
علی مرادخانی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت
آئودی SQ7 تیونینگ ABT با توانایی‌های مشابه لامبورگینی اوروس معرفی شد
آئودی SQ7 تیونینگ ABT با توانایی‌های مشابه لامبورگینی اوروس معرفی شد
فال روزانه چهارشنبه 12 خرداد 1400
فال روزانه چهارشنبه 12 خرداد 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی دوشنبه 17 خرداد 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی دوشنبه 17 خرداد 1400
پروژه‌ها و برنامه‌های جدید جنیفر لوپز
پروژه‌ها و برنامه‌های جدید جنیفر لوپز

شش دلیل برای مصرف سیب‌زمینی

تاریخ انتشار: جمعه، 7 خرداد، 1400 سلامت ، تغذیه سالم
+ A -

سیب‌زمینی ازجمله موادغذایی مغذی‌‌ای است که تا سال‌ها بخشی جدانشدنی از سبد غذایی مردم عامه بود. سیب‌زمینی از‌نظر زیست‌محیطی نیز مقرون‌به‌صرفه است.

در طول تاریخ، همواره به سیب‌زمینی متواضع ظلم شده است. خوراکی ارزانی که تا سال‌ها بخشی جدانشدنی از رژیم غذایی بسیاری از کشورها بود، در سال‌های اخیر به غذای مضری تبدیل شده که باید از آن دوری کرد. مصرف بیش‌از‌اندازه هر نوع گروه غذایی، به‌خصوص کربوهیدارت‌ها مضر است و براساس برخی پژوهش‌ها، مصرف زیاد فراورده‌های سیب‌زمینی رابطه مستقیمی با افزایش فشار‌خون دارد. بااین‌حال، مشکل اصلی روش آماده‌سازی و مصرف سیب‌زمینی (مانند سرخ‌کردن) است که پیامدهای منفی به‌دنبال دارد. سیب‌زمینی سرشار از انواع ویتامین و موادمغذی مهم برای سلامت انسان است. درادامه، به شش دلیل اصلی برای مصرف این ماده مغذی و فواید آن برای بدن اشاره کرده‌ایم.

ویتامین C

افراد معمولا پرتقال یا به‌طورکلی مرکبات را منبع ویتامین C می‌دانند؛ اما یکی از منابع مهم این ویتامین در رژیم غذایی بریتانیایی قرن بیستم سیب‌زمینی بود. به‌طورمیانگین یک عدد سیب‌زمینی کوچک ۱۵۰ گرمی بیش از ۱۵ درصد از ویتامین C مورد‌نیاز روزانه را تأمین می‌کند. ویتامین C نه‌تنها برای حفظ سیستم ایمنی بدن مهم و حاوی آنتی اکسیدان است؛ بلکه نقشی اساسی در شکل‌گیری بافت‌های پیوندی ایفا می‌کند که به حفظ عملکرد مفاصل و استحکام دندان‌ها کمک می‌کند. به‌همین‌دلیل، فقر ویتامین C رابطه مستقیمی با افتادن دندان‌ها دارد.

ویتامین B6

ویتامین B6 یکی از مواد ضروری موردنیاز بدن است و به عملکرد صحیح بیش از صد آنزیم بدن کمک می‌کند و امکان تجزیه پروتئین‌ها را به آن‌ها می‌دهد که فرایندی مهم برای حفظ عملکرد اعصاب است. به‌همین‌دلیل، ویتامین B6 رابطه مستقیمی با سلامت روانی دارد. یک عدد سیب‌زمینی کوچک یک‌چهارم از مقدار توصیه‌شده ویتامین B6 موردنیاز هر فرد بزرگ‌سال را تأمین می‌کند.

پتاسیم

وجود پتاسیم در سلول‌ها برای تنظیم سیگنال‌دهی الکتریکی ماهیچه‌ها و اعصاب اهمیت زیادی دارد؛ بنابراین، اگر پتاسیم بسیار زیاد یا کم باشد، فعالیت قلب متوقف خواهد شد. سیب‌زمینی سوخاری و تنوری و کبابی درمقایسه‌با سیب‌زمینی آب‌پز یا پوره سیب‌زمینی حاوی میزان بیشتری پتاسیم است. پوشش سیب‌زمینی حاوی یک‌سوم پتاسیم توصیه‌شده برای مصرف روزانه است؛ به‌همین‌دلیل، جوشاندن سیب‌زمینی‌های خردشده باعث می‌شود تقریبا نیمی از پتاسیم آن به‌داخل آب نفوذ کند. با‌این‌حال، افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی بهتر است مصرف سیب‌زمینی را محدود کنند. در‌ضمن، اگر سیب‌زمینی را سرخ یا کباب می‌کنید، مراقب مقدار روغن مصرفی هم باشید.

کولین

کولین ترکیب کوچکی است که برای تولید فسفولیپیدها و انتقال‌دهنده‌های عصبی استیل کولین به چربی وصل می‌شود. فسفولیپیدها از بلوک‌های سازنده دیوارهای سلول هستند. استیل کولین هم به بسته‌شدن ماهیچه‌ها و گشاد‌شدن عروق خونی و کاهش ضربان قلب کمک می‌کند. سیب‌زمینی درکنار غذاهای پروتئینی مثل گوشت و سویا، دومین ماده غذایی با بیشترین سطح کولین شناخته می‌شود. مصرف کافی کولین برای سلامت مغز و اعصاب و ماهیچه‌ها ضروری است. تفاوت‌های کوچک در ژن‌ها می‌توانند بدین‌معنی باشد که برخی از افراد در تولید کولین دچار نقص هستند. کولین به‌ویژه در دوران بارداری نیز بسیار اهمیت دارد؛ زیرا در این دوران، سلول‌ها و اندام‌های نوزاد در حال رشد هستند.

مفید برای شکم

پختن و سردکردن سیب‌زمینی قبل از خوردن باعث تشکیل نشاسته مقاوم می‌شود. این نشاسته سالم به عملکرد پربیوتیک کمک می‌کند که برای میکروبیوم سالم شکمی ضروری است. سردسازی نشاسته‌های پخته باعث فروپاشی آن‌ها و درنتیجه دشوارشدن هضم آن‌ها می‌شود. بدین‌ترتیب، باکتری موجود در روده بزرگ این مواد را تخمیر می‌کند و ترکیب‌هایی سرکه‌مانندی به نام اسید‌های چرب کوتاه به‌وجود می‌آیند. این اسیدهای چرب دستگاه گوارشی را تغذیه و به حفظ سلامت آن کمک می‌کنند. اسیدهای چرب کوتاه نیز می‌توانند سوخت‌و‌ساز بدن را به شیوه‌ای مناسب تغییر دهند و باعث کاهش سطوح قندخون و چربی خون شوند. این فرایند همراه‌ با محتوای‌ آب زیاد و محتوای چربی کم، سیب‌زمینی‌های بخارپز یا آب‌پز را به غذاهایی مغذی و کم کالری تبدیل می‌کند.

بدون گلوتن

سیب‌زمینی‌ها طبیعتا بدون گلوتن هستند؛ ازاین‌رو، گزینه‌ای مفید برای افراد مبتلا به بیماری‌های سلیاک هستند که از مصرف گلوتن باید اجتناب کنند. همین مسئله برای سیب‌زمینی‌های شیرین هم صدق می‌کند که شاخص اندک گلیسمیک دارند؛ در‌نتیجه میزان قند‌خون را افزایش نمی‌دهند و به کنترل وزن و اشتها کمک می‌کنند. باوجوداین‌، کالری و کربوهیدرات سیب‌زمینی شیرین کمی بیشتر از سیب‌زمینی‌های معمولی و بتاکاروتن (شکلی از ویتامین A) آن بیشتر است.

سیب‌زمینی در بشقاب شما

برخی افراد ممکن است به‌دلایلی مثل نگرانی درباره اضافه‌وزن از مصرف سیب‌زمینی خودداری کنند؛ اما سیب‌زمینی آب‌پز تقریبا ۱۳۰ کالری دارد که از کالری یک موز در همان ابعاد بسیار کمتر است. بااین‌حال، باید درباره روش آماده‌سازی سیب‌زمینی و غذاهایی مراقب باشید که همراهش می‌خورید. آب‌پز یا بخارپز کردن سیب‌زمینی (همراه‌با سردکردن برای افزایش نشاسته مقاوم)، بهترین روش برای کاهش کالری سیب‌زمینی است. برشته‌کردن سیب‌زمینی به‌دلیل از‌بین‌رفتن آب، کالری آن را به‌ازای هر گرم افزایش می‌دهد. چیپس شکل کمتر سالم پخت سیب‌زمینی است.

همچنین، بهتر است از مصرف سیب‌زمینی سبز خودداری کنید. سیب‌زمینی‌ها وقتی سبز می‌شوند که درمعرض نور قرار داده شوند و سمی به نام توکسین را تولید می‌کنند که باعث تحریک شکم می‌شود. سیب‌زمینی سالم و معمولی بخشی از رژیم غذایی سالم و متنوع است و به‌طورکلی می‌تواند برای بدن مفید باشد. علاوه‌بر حفظ سلامت، سیب‌زمینی‌ها از مزایای زیست‌محیطی برخوردار هستند؛ زیرا مصرف آب آن‌ها از برنج کمتر است و گاز گلخانه‌ای کمتری درمقایسه‌با کاشت برنج و گندم تولید می‌کنند. این مزیت دلیل دیگری برای قرار‌دادن سیب‌زمینی در سبد غذایی است.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

طرفداران جانی دپ فیلم جدید امبر هرد را پایین کشیدند!طرفداران جانی دپ فیلم جدید امبر هرد را پایین کشیدند!مهاجرت رضا رشیدپور صحت دارد؟مهاجرت رضا رشیدپور صحت دارد؟پرویز کاردان کارگردان سریال خانه به دوش درگذشتپرویز کاردان کارگردان سریال خانه به دوش درگذشتژست‌های جالب هلیا امامی کنار هیچ پرویز تناولی + تصاویرژست‌های جالب هلیا امامی کنار هیچ پرویز تناولی + تصاویرگلشیفته فراهانی در نقش مادر سوریگلشیفته فراهانی در نقش مادر سوریدنیا مدنی پس از تزریق واکسن: مردم ایران پیش‌مرگتون بشم + عکسدنیا مدنی پس از تزریق واکسن: مردم ایران پیش‌مرگتون بشم + عکسحامد همایون واکسن ایرانی دریافت کرد + عکسحامد همایون واکسن ایرانی دریافت کرد + عکسساخت فصل چهارم سریال نون خ برای نوروز ١۴٠١ساخت فصل چهارم سریال نون خ برای نوروز ١۴٠١پخش سریال دودکش ۲ به‌ زودی از شبکه یکپخش سریال دودکش ۲ به‌ زودی از شبکه یکسیاوش خیرابی داوطلب واکسن ایرانی کرونا شدسیاوش خیرابی داوطلب واکسن ایرانی کرونا شدادعای عجیب کیرا نایتلی: تمامی زنانی که می‌شناسم آزار جنسی دیده‌اند!ادعای عجیب کیرا نایتلی: تمامی زنانی که می‌شناسم آزار جنسی دیده‌اند!گلاب آدینه به سینما بازگشتگلاب آدینه به سینما بازگشتتبدیل شدن ماجرای رسوایی اخلاقی تهیه‌کننده متجاوز هالیوود به فیلم!تبدیل شدن ماجرای رسوایی اخلاقی تهیه‌کننده متجاوز هالیوود به فیلم!رونق سریال زخم کاری به رمان زخم کاری!رونق سریال زخم کاری به رمان زخم کاری!مصطفی کیایی کارگردان سریال هم‌گناه سریال بی‌گناه را می‌سازدمصطفی کیایی کارگردان سریال هم‌گناه سریال بی‌گناه را می‌سازدالناز شاکردوست چگونه جایگزین گلشیفته فراهانی شد؟الناز شاکردوست چگونه جایگزین گلشیفته فراهانی شد؟مرضیه برومند معتقد است نسل امروز آرمان ندارد!مرضیه برومند معتقد است نسل امروز آرمان ندارد!پروژه‌ها و برنامه‌های جدید جنیفر لوپزپروژه‌ها و برنامه‌های جدید جنیفر لوپزپیام نفیسه روشن به رئیس جمهور آینده ایران + عکسپیام نفیسه روشن به رئیس جمهور آینده ایران + عکسمحمدرضا حیاتی در فضای مجازی ممنوع‌الکار شد؟محمدرضا حیاتی در فضای مجازی ممنوع‌الکار شد؟ترس بازیگر فیلم جوکر از جایزه اسکار!ترس بازیگر فیلم جوکر از جایزه اسکار!واکنش پلیس به سرقت از منزل آزیتا ترکاشوندواکنش پلیس به سرقت از منزل آزیتا ترکاشوندبیماری اکبر عبدی مانع از ادامه حضور او در سریال روزهای آبی شدبیماری اکبر عبدی مانع از ادامه حضور او در سریال روزهای آبی شدمصطفی کیایی به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شدمصطفی کیایی به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شدچرا نیکی کریمی درخواست چینی‌ها را رد کرد؟چرا نیکی کریمی درخواست چینی‌ها را رد کرد؟
لیل لودد به خاطر دوست دخترش خودکشی کرد!لیل لودد به خاطر دوست دخترش خودکشی کرد!چنگیز بی ریا خواننده آذربایجانی درگذشتچنگیز بی ریا خواننده آذربایجانی درگذشتحمید صفت چه زمانی از زندان آزاد می‌شود؟حمید صفت چه زمانی از زندان آزاد می‌شود؟گلایه شهرام ناظری: نمی‌شود ادامه دادگلایه شهرام ناظری: نمی‌شود ادامه دادکنسرت گروه BTS در ایران!کنسرت گروه BTS در ایران!واکنش عادل فردوسی‌پور به پیشنهاد وزیر شدن در ازای حمایت از نامزد انتخاباتواکنش عادل فردوسی‌پور به پیشنهاد وزیر شدن در ازای حمایت از نامزد انتخاباتجان سینا مجبور به عذرخواهی از چینی‌ها شدجان سینا مجبور به عذرخواهی از چینی‌ها شدطاهر صلاح اوف نقاش مشهور آذربایجانی درگذشتطاهر صلاح اوف نقاش مشهور آذربایجانی درگذشتکنسرت آنلاین شهرام ناظری و نگرانی‌هایی که وجود داردکنسرت آنلاین شهرام ناظری و نگرانی‌هایی که وجود دارداسماعیل خویی شاعر و نویسنده ایرانی درگذشتاسماعیل خویی شاعر و نویسنده ایرانی درگذشتاعتیاد برنده یوروویژن کار دستش داد | خواننده ایرانی‌تبار اول می‌شود؟اعتیاد برنده یوروویژن کار دستش داد | خواننده ایرانی‌تبار اول می‌شود؟درخشش باربارا پراوی خواننده ایرانی‌تبار در یوروویژندرخشش باربارا پراوی خواننده ایرانی‌تبار در یوروویژننامه اعتراضی حسین علیزاده علیه ایرج و گلپا واقعیت دارد؟نامه اعتراضی حسین علیزاده علیه ایرج و گلپا واقعیت دارد؟دختر رپر افغان برنده جایزه آزادی فرانسه شددختر رپر افغان برنده جایزه آزادی فرانسه شدماجرای تلخ تجاوز در ۱۹ سالگی به لیدی گاگا!ماجرای تلخ تجاوز در ۱۹ سالگی به لیدی گاگا!فیلم زندگی الهه موسیقی پاپ ساخته می‌شودفیلم زندگی الهه موسیقی پاپ ساخته می‌شوددر ۴۶ سالگی از همایون شجریان چه توقعی می‌رود؟در ۴۶ سالگی از همایون شجریان چه توقعی می‌رود؟حمید صفت آزاد می‌شود | رهایی خواننده رپ از حکم قصاصحمید صفت آزاد می‌شود | رهایی خواننده رپ از حکم قصاصسالار عقیلی "ماه پشت ابر" را منتشر کردسالار عقیلی "ماه پشت ابر" را منتشر کردآریانا گرانده ازدواج کردآریانا گرانده ازدواج کردممنوع الکار شدن زانیار خسروی به خاطر دابسمش دختران!ممنوع الکار شدن زانیار خسروی به خاطر دابسمش دختران!برگزاری اولین کنسرت نجومی در ایرانبرگزاری اولین کنسرت نجومی در ایرانسام اصغری، نامزد ایرانی بریتنی اسپیرز بازیگر شدسام اصغری، نامزد ایرانی بریتنی اسپیرز بازیگر شدتوضیح حمید حامی درباره بیماری که ۵ سال او را از موسیقی دور کردتوضیح حمید حامی درباره بیماری که ۵ سال او را از موسیقی دور کردمحسن لرستانی از زندان آزاد شد؟!محسن لرستانی از زندان آزاد شد؟!
۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکس