ads
Tuesday, 30 November 2021|سه شنبه، 9 آذر، 1400|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 70 نفر

باجگیری عاطفی و ۷ نشانه آن که باید بدانید

تاریخ انتشار: يکشنبه، 13 تير، 1400 زناشویی ، دانستنیهای قبل از ازدواج
+ A -

ما معمولاً از سوی کسانی مورد باجگیری عاطفی قرار می گیریم که ما را به خوبی می شناسند. آن ها همه ی رازها و نقاط ضعف مان را می دانند و استاد سوء استفاده از ما شده اند. علتش هم بسیار ساده است: می خواهند آن ها را به خواسته هایشان برسانیم. به خاطر داشته باشید که در توجیه رفتارشان به شما می گویند همه ی این ها به این خاطر است که شما را دوست دارند و می خواهند با شما وقت بگذرانند. در ادامه از ۷ علامت رایج باجگیری عاطفی خواهیم گفت.

۱- خواسته شان را جدی مطرح می کنند

اولین گام به سوی باجیگری عاطفی مطرح شدن یک خواسته از سمت یکی از نزدیکان است. این خواسته شاید در ابتدا جدی نباشد اما اگر بلافاصله آن را نپذیرید شکل اجباری تری پیدا می کند. ممکن است بگوید که صرفاً از سر علاقه است که به شما می گوید کاری را انجام دهید. اما حقیقت آن است که او می خواهد کنترل شما و کارهایتان را  به دست گیرد.

۲- ممکن است ابتدا در برابر خواسته شان مقاومت کنید

وقتی کسی به ما می گوید که چه کار کنیم معمولاً یا با یک «نه» گفتن به او واکنش نشان می دهیم یا مکالمه ی مفصل تری با او داریم. این دقیقاً همان واکنشی است که ممکن است در برابر پدر یا مادرتان داشته باشید که می گوید با شخص خاصی بیرون نروید. شما متوجه نمی شوید که چرا چنین خواسته ای از شما دارند و با آن ها بحث تان می شود. این امر تنش به مراتب بیشتری به رابطه تان وارد می کند چون پدر یا مادرتان قصد کوتاه آمدن ندارد.

۳- با این حال، به تحت فشار گذاشتن شما ادامه می دهند

ترس، احساس گناه و احساس دین کردن، سه «سلاح»ی است که این افراد از آن ها برای فشار آوردن به شما استفاده می کنند. آن ها می دانند که چطور تحریک تان کنند و از هیچ کاری برای رسیدن به مقصود خود فروگزار نیستند، فرقی هم برایشان ندارد که در این راه چقدر شما را آزار می دهند. ممکن است سعی کنند تقصیر را در مورد کاری به گردن شما بیاندازند که خودشان با خودشان کردند. همچنین بی معطلی به شما می گویند که اگر کاری که می گویند را انجام ندهید اقدام شدیدی خواهند کرد.

۴- تهدید کردن یکی از گزینه های روی میزشان است

اگر هیچ روشی کارساز نباشد ممکن است تهدیدتان کنند که به شما یا حتی خودشان صدمه خواهند زد. اگر آن شخص رئیس تان باشد، ممکن است تهدیدتان کند که اخراج تان می کند یا تنزل درجه تان می دهد. همه ی فشار را به سمت شما معطوف می کنند تا مقصر هر چیز آسیب زایی باشید که خود تصمیم به انجامش می گیرند. آن ها غباری از سردرگمی در ذهن تان ایجاد می کنند و کاری می کنند که فکر کنید شما مسئول همه چیز و نتیجه ی کار هستید.

۵- ممکن است به کاری متهم تان کنند که اصلاً مرتکبش نشده اید

این یک ترفند دیگر است که از آن استفاده می کنند تا فکر کنید اعتماد شریک عاطفی تان را از دست داده اید و برای برگرداندن این اعتماد از دست رفته باید تلاش مضاعف کنید. این امر از ناامنی روانی و ترس خود آن ها از خیانت شما ناشی می شود، شاید به این خاطر که خود در گذشته آسیب دیده اند. این پرخاشگری ها دائماً تکرار می شود و شما تصور می کنید مرتکب کار اشتباهی می شوید. رفته رفته این تصور در شما به وجود می آید که هر بار که شریک عاطفی تان جنجال به پا می کند مقصرش شما هستید.

۶- جلوی دیگران جنجال به پا می کنند

حسادت بیمارگونه یک دلیل بزرگ سوء استفاده ی عاطفی شریک عاطفی تان از شما است. او از حرف زدن شما با دیگران خوشش نمی آید، مثلاً وقتی که به رستوران می روید و به کسی که به شما خوشامد می گوید لبخند می زنید. شریک عاطفی تان به خاطرش جنجال به پا می کند و شما دست آخر به خاطر تحریک کردن او احساس گناه می کنید. شما احساس می کنید یک آدم بی عرضه هستید که با اینکه می دانید شریک عاطفی تان چقدر ناراحت می شود اما دائماً یک اشتباه را تکرار می کنید.

۷- بارها و بارها در برابر فشارهایشان تسلیم می شوید

بعد از همه ی آن دعواها و تهدیدها، دست از جنگیدن برمی دارید و در برابر فشارهای آن ها تسلیم می شوید. اوضاع آرام می شود و شما به حالت عادی بازمی گردید و شریک عاطفی تان دوباره باملاحظه و دوست داشتنی می شود. با این حال، به دلیل حس ناامنی روانی ای که در او وجود دارد، خیلی طول نمی کشد که دوباره چیز دیگری برای آزار دادن شما پیدا می کند. دوباره شروع به بازی دادن شما می کند و به سر خانه ی اول بازمی گردید.

چطور به این چرخه باطل پایان دهیم؟

  • اول از همه باید خونسرد باشید و اجازه ندهید خشم بر شما غلبه کند. هر قدر هم که تحت فشار باشید می توانید بخواهید فرصتی به شما دهند تا جواب شان را دهید.
  • با شریک عاطفی تان واضح و صریح صحبت کنید و مرزبندی هایتان را مشخص کنید. روشن کنید که حق کنترل تصمیمات شما و روشی که برای زندگی کردن دارید را ندارد.
  • اگر شریک عاطفی تان نشانه ای از خشونت و قصدش را داشت، فوراً آنجا را ترک کنید و با کسی که به او اعتماد دارید تماس بگیرید و از او درخواست کمک کنید. گفتگوی متمدنانه در چنین مواردی اصلاً کمک کننده است.
  • باید نقاط ضعف تان را که به شخص باجگیر قدرت بازی دادن شما را می دهد شناسایی کنید. مثلاً مادرتان با گفتن اینکه بچه ی بدی هستید شما را به انجام کارهایی وامی دارد. این کار شما را بسیار ناراحت می کند و به همین دلیل هم هست که همیشه تسلیم فشارهایش می شوید.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

انتشار تصویری تکان دهنده از فرامرز صدیقی خبرساز شدانتشار تصویری تکان دهنده از فرامرز صدیقی خبرساز شد۳۰فیلم مسئله دار داریم؟ این عدد از کجا آمد؟!۳۰فیلم مسئله دار داریم؟ این عدد از کجا آمد؟!آموزش رمز و راز طنازی در ۱۲ ساعت توسط بهنوش بختیاری!آموزش رمز و راز طنازی در ۱۲ ساعت توسط بهنوش بختیاری!مهران مدیری به سوگ مادر نشستمهران مدیری به سوگ مادر نشستخاطره عجیب سوسن پرور از تست بازیگری!خاطره عجیب سوسن پرور از تست بازیگری!چرا علی صادقی فقط همین تیپ را ایفا می کند؟چرا علی صادقی فقط همین تیپ را ایفا می کند؟عشق از نگاه نوید محمدزادهعشق از نگاه نوید محمدزادهسریال عازم جهنم یک روزه رکورد بازی مرکب را شکست!سریال عازم جهنم یک روزه رکورد بازی مرکب را شکست!واکنش الناز شاکردوست به بی آبی در اصفهانواکنش الناز شاکردوست به بی آبی در اصفهانجوان اول عاشق سینمای ایران را بشناسیدجوان اول عاشق سینمای ایران را بشناسیدآنچه رامین پرچمی را آزار می دهدآنچه رامین پرچمی را آزار می دهداین ۵۰۰ میلیارد تومان از کجا به سینمای ایران آمد؟این ۵۰۰ میلیارد تومان از کجا به سینمای ایران آمد؟آقای مهران مدیری شما چرا انتخاب کردید؟آقای مهران مدیری شما چرا انتخاب کردید؟روزی که سروش صحت نمک گیرمان کردروزی که سروش صحت نمک گیرمان کردحادثه رانندگی برای جواد عزتی در رودبارحادثه رانندگی برای جواد عزتی در رودبارزبان لیندا کیانی بند آمد!زبان لیندا کیانی بند آمد!مهناز افشار با صورت کبود + عکسمهناز افشار با صورت کبود + عکسگشت ارشاد با ریحانه پارسا ۷ میلیارد فروختگشت ارشاد با ریحانه پارسا ۷ میلیارد فروختحال کردن به روایت سروش صحتحال کردن به روایت سروش صحتداریوش فرضیایی: ما نمی رقصیمداریوش فرضیایی: ما نمی رقصیمرابطه جنجالی جانی دپ و امبر هرد مستند می‌شودرابطه جنجالی جانی دپ و امبر هرد مستند می‌شودحسادت بهروز افخمی به اصغر فرهادی؟حسادت بهروز افخمی به اصغر فرهادی؟جایزه چپق طلایی برای مهران مدیریجایزه چپق طلایی برای مهران مدیریداریوش اسدزاده: با ۱۰۰ تومان می شد یک محله را خرید!داریوش اسدزاده: با ۱۰۰ تومان می شد یک محله را خرید!گوهر خیراندیش: دیگر غلط بکنم برقصم!گوهر خیراندیش: دیگر غلط بکنم برقصم!
موسیقی متن سریال خاتون کپی از آب درآمد!موسیقی متن سریال خاتون کپی از آب درآمد!حمید صفت و تازه ترین خبر از پرونده قتل ناپدریحمید صفت و تازه ترین خبر از پرونده قتل ناپدریانصراف همایون شجریان از فیلم سینمایی «مست عشق»انصراف همایون شجریان از فیلم سینمایی «مست عشق»ازدحام طرفداران مسیح و آرش در سینما کوروش حادثه آفریدازدحام طرفداران مسیح و آرش در سینما کوروش حادثه آفریداتهام پاموک: توهین به مصطفی کمال آتاتورک و تمسخر پرچم ترکیهاتهام پاموک: توهین به مصطفی کمال آتاتورک و تمسخر پرچم ترکیهبلیت کنسرت باید ۸۰۰ هزار تومان باشد اما بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار نگه می داریم!بلیت کنسرت باید ۸۰۰ هزار تومان باشد اما بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار نگه می داریم!در نبود کنسرت، خواننده ها برای سریال ها خواندنددر نبود کنسرت، خواننده ها برای سریال ها خواندندجایزه بزرگ مسابقه بین‌المللی بلژیک برای دومین بار به حمید صوفی رسیدجایزه بزرگ مسابقه بین‌المللی بلژیک برای دومین بار به حمید صوفی رسیدرهایی بریتنی اسپیرز از ۱۳ سال سوءاستفادهرهایی بریتنی اسپیرز از ۱۳ سال سوءاستفادهمرگ دلخراش ماریلیا مندونکا خواننده مشهور برزیلی + عکسمرگ دلخراش ماریلیا مندونکا خواننده مشهور برزیلی + عکسآرشیو ملی هنر ایران در شیراز راه اندازی شدآرشیو ملی هنر ایران در شیراز راه اندازی شداز ارسلان کامکار تا مجید انتظامی مجوز گرفتنداز ارسلان کامکار تا مجید انتظامی مجوز گرفتنداحمد آزاد خواننده سرشناس قدیمی درگذشتاحمد آزاد خواننده سرشناس قدیمی درگذشتخانه پرویز مشکاتیان در آتش سوخت!خانه پرویز مشکاتیان در آتش سوخت!سالار عقیلی: ما اولین قربانیان کرونا بودیمسالار عقیلی: ما اولین قربانیان کرونا بودیمایران درودی درگذشتایران درودی درگذشتغلام‌سخی رسولی: طالبان پایم را با آبجوش سوزاند!غلام‌سخی رسولی: طالبان پایم را با آبجوش سوزاند!تتلو و تتلیتی‌ها و داستان یک میلیون دلاریتتلو و تتلیتی‌ها و داستان یک میلیون دلاریحسن ریوندی: من هم افسرده می‌شوم!حسن ریوندی: من هم افسرده می‌شوم!پروین بهمنی خالق لالایی‌های مادرانه درگذشتپروین بهمنی خالق لالایی‌های مادرانه درگذشتکانیه وست رسماً نام خود را به «یه» تغییر دادکانیه وست رسماً نام خود را به «یه» تغییر دادسهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!سهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!علی پهلوان دلایل مهاجرتش را فاش کردعلی پهلوان دلایل مهاجرتش را فاش کردمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستارهادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستاره
بروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودبروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودشکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"شکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"استعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوراستعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوربرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلبرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشقبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]قبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]داستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهانداستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!