ads
Tuesday, 27 July 2021|سه شنبه، 5 مرداد، 1400|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 76 نفر

مروری بر گذشته

اعتراض کارگردان تئاتر به نوید محمدزاده و اشکان خطیبی
اعتراض کارگردان تئاتر به نوید محمدزاده و اشکان خطیبی
شانس بالای فیلم قهرمان برای دریافت نخل طلا و نامزدی در جوایز اسکار!
شانس بالای فیلم قهرمان برای دریافت نخل طلا و نامزدی در جوایز اسکار!
ماجرای آزادی حمید صفت به کجا رسید؟
ماجرای آزادی حمید صفت به کجا رسید؟
امارات با تولید باران مصنوعی بر گرما، خشکی و کم آبی غلبه می‌کند
امارات با تولید باران مصنوعی بر گرما، خشکی و کم آبی غلبه می‌کند
دوپینگ دلیل خداحافظی جلال حسینی از فوتبال؟
دوپینگ دلیل خداحافظی جلال حسینی از فوتبال؟
فال روزانه شنبه 2 مرداد 1400
فال روزانه شنبه 2 مرداد 1400
آبدوغ خیار هم لاکچری شد!
آبدوغ خیار هم لاکچری شد!
گونه لامبدا کرونا در ۲۹ کشور شناسایی شد؛ میزان کشنده و مسری بودن Lambda
گونه لامبدا کرونا در ۲۹ کشور شناسایی شد؛ میزان کشنده و مسری بودن Lambda
درخواست خاتمی از رئیسی: قطع ارتباط اینترنت ایران با جهان و راه اندازی اینترنت ملی
درخواست خاتمی از رئیسی: قطع ارتباط اینترنت ایران با جهان و راه اندازی اینترنت ملی
ایران از لحاظ تولید بیت کوین در جایگاه پنجم جهان قرار دارد
ایران از لحاظ تولید بیت کوین در جایگاه پنجم جهان قرار دارد
مرگ یک جوان در اعتراض ها به بی آبی در خوزستان
مرگ یک جوان در اعتراض ها به بی آبی در خوزستان
طرز تهیه آبدوغ خیار
طرز تهیه آبدوغ خیار
واکنش احساسی رامبد جوان به درگذشت حمیدرضا صدر
واکنش احساسی رامبد جوان به درگذشت حمیدرضا صدر
پیشخوان روزنامه های یکشنبه 27 تیر 1400
پیشخوان روزنامه های یکشنبه 27 تیر 1400
صداوسیما بازنده رقابت بین کیمیا علیزاده و ناهید کیانی
صداوسیما بازنده رقابت بین کیمیا علیزاده و ناهید کیانی
پیشخوان روزنامه های ورزشی یکشنبه 27 تیر 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی یکشنبه 27 تیر 1400
فال روزانه چهارشنبه 30 تیر 1400
فال روزانه چهارشنبه 30 تیر 1400
بهترین روش ها برای مراقبت از وسایل چرمی در خانه
بهترین روش ها برای مراقبت از وسایل چرمی در خانه
واکنش لیلی گلستان به مسابقه کیمیا علیزاده و ناهید کیانی
واکنش لیلی گلستان به مسابقه کیمیا علیزاده و ناهید کیانی
پیشخوان روزنامه های سه شنبه 29 تیر 1400
پیشخوان روزنامه های سه شنبه 29 تیر 1400

آشنایی با کرونا دلتا | میزان سرایت، شدت، علائم و افراد در معرض خطر

تاریخ انتشار: چهارشنبه، 16 تير، 1400 سلامت ، بیماری ها و راه درمان
+ A -

در این مطلب توضیحاتی را در خصوص گونه دلتا کرونا خواهیم داد و جزئیات میزان سرایت، افراد در معرض خطر، علایم و شدت آن را بررسی می‌کنیم.

گونه دلتا کرونا برای نخستین بار در دسامبر سال گذشته میلادی و در کشور هند کشف شد و پس از آن سریعا به سایر کشورهای جهان سرایت کرد. این گونه از کرونا هم‌اکنون به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های جهانی تبدیل شده است. ما در این مطلب به پنج سؤال مهم در خصوص گونه دلتا کرونا پاسخ خواهیم داد.

میزان سرایت گونه دلتا تا چه اندازه است؟

دلتا در حقیقت نام گونه B.1.617.2 ویروس سارس-کوو-۲ است که برای نخستین بار در دسامبر سال گذشته میلادی و در کشور هند کشف شد و پس از آن با سرعت زیادی تمام جان را در بر گرفت. بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا، تا انتهای ماه ژوئن از ۱۰۰ درصد مبتلایان به کرونا در ایالات متحده چیزی حدود ۲۰ درصد به گونه دلتا مبتلا بودند. طبق گفته سازمان جهانی بهداشت گونه دلتا سریع‌ترین نوع ویروس از نظر سرایت است.

پری ویلسون، یک اپیدمولوژیست عنوان می‌کند که سرایت‌پذیری گونه دلتا در مقایسه با گونه آلفا ۵۰ درصد بیشتر است، این در صورتی است که سرایت‌پذیری آلفا نیز از گونه اصلی کرونا بیشتر بوده، پس می‌‌توان نتیجه‌گیری کرد که سرایت‌پذیری سویه دلتا در مقایسه با گونه اصلی کرونا ۷۵ درصد بیشتر است.

وی ادامه داد در مکان‌هایی که واکسن کرونا به هیچ فردی تزریق نشده و هیچکس نیر ماسک نزده است، یک شخص آلوده به نوع اصلی کرونا می‌تواند باعث مبتلا شدن ۲.۵ نفر شود، در حالی که شخص آلوده به نوع دلتا باعث مبتلا شدن ۳.۵ تا ۴ نفر می‌شود.

خطر در کمین چه افرادی است؟

احتمال ابتلا به کرونا در افرادی که در برابر این ویروس واکسینه نشده‌اند بیشتر است. همچنین احتمال ابتلا به این ویروس در کودکان و نوجوانان نیز بیشتر است. طبق گفته ایندی یلدیریم، متخصص بیماری‌های عفونی کودکان، نتایج به دست آمده از جدیدترین آزمایش‌ها در بریتانیا مشخص می‌سازد که احتمال ابتلای کودکان و افراد کمتر از ۵۰ سال به سویه دلتا کرونا از دیگر افراد بیشتر است.

این در صورتی است که تا به امروز هیچ یک از واکسن‌های کرونا برای تزریق به میانگین سنی ۵ تا ۱۲ سال مناسب تشخیص داده نشده‌اند. احتمال ابتلای جوانان و افرادی که تاکنون واکسن دریافت نکرده‌اند با تزریق واکسن به افرادی که سن بالاتری دارند، بیشتر می‌شود و با توجه به تحقیقات صورت گرفته می‌توان نتیجه گیری کرد خطر ابتلا به گونه دلتا در جوانان بیشتر از میانگین‌های سنی دیگر است.

سرعت فراگیری نوع دلتا چقدر است؟ 

ویلسون در پاسخ به این سؤال عنوان کرد که این مسئله بستگی به محل زندگی شما و شمار واکسینه شدگان در آن محل دارد. ویروس از مناطقی که واکسیناسیون در آن‌ها به صورت گسترده انجام نشده است به مناطق مشابه منتقل می‌شود. ممکن است منطقه‌ای که در آن واکسیناسیون انجام نشده در میان مناطقی باشد که افراد خود را واکسینه کرده‌اند. در این صورت ویروس در همانجا باقی می‌ماند و به مناطق اطراف منتقل نمی‌شود.

اگر همزمان شمار بالایی از افراد به کرونا آلوده شوند، سیستم درمان آن منطقه با فشار چشم‌گیری مواجه می‌شود و این مسئله می‌تواند عواقب بدی را در پی داشته باشد.

میزان بیماری‌زایی گونه دلتا چقدر است؟ 

با توجه به موارد بستری در بریتانیا مشخص می‌شود که گونه دلتا از انواع دیگر بیماری‌زایی بیشتری دارد. با این وجود این موضوع نیازمند تحقیقات گسترده‌تری است. نتایج به دست آمده از یک مطالعه در کشور اسکاتلند مشخص می‌سازد که شمار بستری شدگان مبتلا به گونه دلتا از بستری شدگان مبتلا به سویه آلفا دو برابر بیشتر است.

سویه دلتا چه علائمی دارد؟ 

یلدریم بیان می‌کند که این گونه از کرونا کمتر با از بین رفتن حس چشایی و بویایی همراه بوده و اصلی‌ترین علائم آن تب، آبریزش بینی، گلو درد و سر درد است. علائم مذکور در بیشتر آلوده شدگان به گونه دلتا کرونا رویت شده است.

طبق اعلام یک مرکز بهداشت در انگلستان، تأثیرگذاری واکسن فایزر بر گونه دلتا ۸۸ درصد و تأثیرگذاری واکسن آسترازنکا بر این نوع از کرونا ۶۰ درصد است.

هم‌اکنون سؤالات بسیاری نیز در مورد نوع دلتا پلاس مطرح شده است. این نوع از کرونا که برای نخستین مرتبه در کشور هندوستان کشف شد با جهشی تحت عنوان K417N همراه شده که پروتئین سنبله ویروس که وظیفه آن اتصال به سلول و آلوده کردن آن است و مورد هدف واکسن‌ها قرار می‌گیرد را تحت تأثیر قرار داده است. با تمام این اوصاف می‌توان با تزریق واکسن شمار مبتلایان و جان‌باختگان بر اثر ابتلا به این ویروس را کاهش داد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

حمایت گلشیفته و الناز شاکردوست از کیمیا علیزادهحمایت گلشیفته و الناز شاکردوست از کیمیا علیزادهخبر خوش رضا ناجی: سرطان را شکست دادمخبر خوش رضا ناجی: سرطان را شکست دادمصداوسیما بازنده رقابت بین کیمیا علیزاده و ناهید کیانیصداوسیما بازنده رقابت بین کیمیا علیزاده و ناهید کیانیرضا فیاضی: ضد انقلاب نیستم!رضا فیاضی: ضد انقلاب نیستم!قاضی پرونده آنجلینا جولی و برد پیت رد صلاحیت شد!قاضی پرونده آنجلینا جولی و برد پیت رد صلاحیت شد!خبر تازه از وضعیت جمشید هاشم‌پور پس از ابتلا به کرونا + عکسخبر تازه از وضعیت جمشید هاشم‌پور پس از ابتلا به کرونا + عکسطلسم سریال بهمن فرمان‌آرا شکسته می‌شود؟طلسم سریال بهمن فرمان‌آرا شکسته می‌شود؟جمشید هاشم‌پور واکسن زد اما کرونا گرفت + عکسجمشید هاشم‌پور واکسن زد اما کرونا گرفت + عکسجواد عزتی: دیگر در خیابان نمی‌توانم راحت راه برومجواد عزتی: دیگر در خیابان نمی‌توانم راحت راه بروموداع اجباری منوچهر هادی | سریال گیسو ناتمام می‌ماند؟وداع اجباری منوچهر هادی | سریال گیسو ناتمام می‌ماند؟داوری کارگردان‌ ایرانی در جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۱داوری کارگردان‌ ایرانی در جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۱کنایه هومن حاجی عبداللهی به برخی مجریان تازه کار + عکسکنایه هومن حاجی عبداللهی به برخی مجریان تازه کار + عکسرامبد جوان به کرونا مبتلا شد + خبرهای تازهرامبد جوان به کرونا مبتلا شد + خبرهای تازهشکایت مادر علی انصاریان از پزشک معالج فرزندش!شکایت مادر علی انصاریان از پزشک معالج فرزندش!واکنش هانیه توسلی به سانسور سریال‌هاواکنش هانیه توسلی به سانسور سریال‌هاهشدار فریبرز عرب‌نیا نسبت به مهاجرت ایرانیانهشدار فریبرز عرب‌نیا نسبت به مهاجرت ایرانیاناعتراض کارگردان تئاتر به نوید محمدزاده و اشکان خطیبیاعتراض کارگردان تئاتر به نوید محمدزاده و اشکان خطیبیتوقف فیلمبرداری پیش‌درآمد بازی تاج و تخت به دلیل کروناتوقف فیلمبرداری پیش‌درآمد بازی تاج و تخت به دلیل کرونانوید محمدزاده و فرشته حسینی ازدواج کردند + عکسنوید محمدزاده و فرشته حسینی ازدواج کردند + عکسامیرعباس محسنی بازیگر جوان سینما درگذشتامیرعباس محسنی بازیگر جوان سینما درگذشتسریال "زخم کاری" رفع توقیف شد؟سریال "زخم کاری" رفع توقیف شد؟سینما و تئاتر شش روز تعطیل شدسینما و تئاتر شش روز تعطیل شداعتراض جواد رضویان به گرانی و بی آبیاعتراض جواد رضویان به گرانی و بی آبیرکورد پرفروش‌ترین فیلم ایرانی در دوران کرونا شکسته شدرکورد پرفروش‌ترین فیلم ایرانی در دوران کرونا شکسته شدکیهان: اصغر فرهادی مبلغ جو بایدن استکیهان: اصغر فرهادی مبلغ جو بایدن است
روایت الیف شافاک از نوشتن در قرنطینه تا تبعید از کشورشروایت الیف شافاک از نوشتن در قرنطینه تا تبعید از کشورشماجرای آزادی حمید صفت به کجا رسید؟ماجرای آزادی حمید صفت به کجا رسید؟واکنش لیلی گلستان به مسابقه کیمیا علیزاده و ناهید کیانیواکنش لیلی گلستان به مسابقه کیمیا علیزاده و ناهید کیانیاعلام جزئیات کنسرت آنلاین کیهان کلهر و اردال ارزنجاناعلام جزئیات کنسرت آنلاین کیهان کلهر و اردال ارزنجانچرا سبک خواندن 2afm عوض شد؟چرا سبک خواندن 2afm عوض شد؟فرزاد فرزین: در تلویزیون ممنوع‌التصویر و ممنوع‌الصدا هستم!فرزاد فرزین: در تلویزیون ممنوع‌التصویر و ممنوع‌الصدا هستم!تولید یک آلبوم بین‌المللی با صدای همایون شجریانتولید یک آلبوم بین‌المللی با صدای همایون شجریانواکنش ساترا به ممنوع الکار شدن فرزاد فرزینواکنش ساترا به ممنوع الکار شدن فرزاد فرزینبریتنی اسپیرز: پدرم رویاهای مرا کشت!بریتنی اسپیرز: پدرم رویاهای مرا کشت!فرزاد فرزین⁩ در همه پلتفرم‌ها ممنوع الکار شد!فرزاد فرزین⁩ در همه پلتفرم‌ها ممنوع الکار شد!کنسرت مشترک علی زندوکیلی با کورای آوجی خواننده معروف ترککنسرت مشترک علی زندوکیلی با کورای آوجی خواننده معروف ترکواکنش سالار عقیلی و محمد معتمدی به خبر مهاجرتشانواکنش سالار عقیلی و محمد معتمدی به خبر مهاجرتشانواکنش سالار عقیلی به خبر مهاجرتش به اسپانیاواکنش سالار عقیلی به خبر مهاجرتش به اسپانیاکانیه وست و ایرینا شایک با هم رابطه عاشقانه ندارند!کانیه وست و ایرینا شایک با هم رابطه عاشقانه ندارند!چهره‌های سرشناسی که دچار بیماری اختلال دوقطبی هستند!چهره‌های سرشناسی که دچار بیماری اختلال دوقطبی هستند!آیا آنجلینا جولی و دویکند با هم رابطه عاشقانه دارند؟آیا آنجلینا جولی و دویکند با هم رابطه عاشقانه دارند؟نصب سردیس سه استاد موسیقی در خیابان‌های تهراننصب سردیس سه استاد موسیقی در خیابان‌های تهرانکنسرت آنلاین کیهان کلهر و اردال ارزنجال در راه استکنسرت آنلاین کیهان کلهر و اردال ارزنجال در راه استچرا استاد شجریان داستان زندگی‌اش را به رایان نگفت؟چرا استاد شجریان داستان زندگی‌اش را به رایان نگفت؟شوک جدید به موسیقی ایرانی | سالار عقیلی و محمد معتمدی هم مهاجرت کرد [به‌روزرسانی]شوک جدید به موسیقی ایرانی | سالار عقیلی و محمد معتمدی هم مهاجرت کرد [به‌روزرسانی]تیلور سوئیفت به زندان رفتن تهدید شدتیلور سوئیفت به زندان رفتن تهدید شدشبکه موسیقی راه‌اندازی می‌شود؟شبکه موسیقی راه‌اندازی می‌شود؟فریدون شهبازیان بستری شد | خبر تازه از زبان دختر آقای موزیسینفریدون شهبازیان بستری شد | خبر تازه از زبان دختر آقای موزیسینشعر یغما گلرویی برای تولد گلشیفته فراهانی + عکسشعر یغما گلرویی برای تولد گلشیفته فراهانی + عکسجی جی حدید: به حریم خصوصی من و فرزندم احترام بگذارید!جی جی حدید: به حریم خصوصی من و فرزندم احترام بگذارید!
علت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشقبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]قبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]داستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهانداستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکس