ads
Sunday, 26 September 2021|يکشنبه، 4 مهر، 1400|يا ذاالجلال و الاکرام|افراد آنلاین: 45 نفر

مروری بر گذشته

پیشخوان روزنامه های پنجشنبه 1 مهر 1400
پیشخوان روزنامه های پنجشنبه 1 مهر 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی یکشنبه 28 شهریور 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی یکشنبه 28 شهریور 1400
جانی دپ به جرم خشونت علیه زنان دستگیر نشده است
جانی دپ به جرم خشونت علیه زنان دستگیر نشده است
روایت پوریا پورسرخ از علاقه خاصش به محمدرضا گلزار
روایت پوریا پورسرخ از علاقه خاصش به محمدرضا گلزار
فال روزانه سه شنبه 30 شهریور 1400
فال روزانه سه شنبه 30 شهریور 1400
شعر پاییزی رضا براهنی | تو گنه‌کاری باد باران زده‌ زرد خزان
شعر پاییزی رضا براهنی | تو گنه‌کاری باد باران زده‌ زرد خزان
قدیمی‌ترین جایزه فیلم اروپا در دستان شهاب حسینی
قدیمی‌ترین جایزه فیلم اروپا در دستان شهاب حسینی
فال روزانه شنبه 27 شهریور 1400
فال روزانه شنبه 27 شهریور 1400
سانسور عجیب موهای مهتاب کرامتی + عکس
سانسور عجیب موهای مهتاب کرامتی + عکس
فال روزانه دوشنبه 29 شهریور 1400
فال روزانه دوشنبه 29 شهریور 1400
آموزش ساخت خودکار نامرئی ساده
آموزش ساخت خودکار نامرئی ساده
معلم جوان اهل فارس به خاطر مشکلات مالی خود را حلق آویز کرد!
معلم جوان اهل فارس به خاطر مشکلات مالی خود را حلق آویز کرد!
چرا رضا عطاران به تلویزیون برنمی‌گردد؟
چرا رضا عطاران به تلویزیون برنمی‌گردد؟
جزییات خودکشی فجیع شاهرخ غلامرضاپور همبازی مهدی طارمی
جزییات خودکشی فجیع شاهرخ غلامرضاپور همبازی مهدی طارمی
چرا تلویزیون سریال 87 متر کیانوش عیاری را پخش نمی کند؟
چرا تلویزیون سریال 87 متر کیانوش عیاری را پخش نمی کند؟
۲۰ دقیقه سانسور یک فیلم به خاطر پوشش الناز شاکردوست!
۲۰ دقیقه سانسور یک فیلم به خاطر پوشش الناز شاکردوست!
ادل رابطه‌ عاشقانه جدیدش را فاش کرد
ادل رابطه‌ عاشقانه جدیدش را فاش کرد
توضیحات علیرضا زاکانی در مورد شایعه افزایش قیمت بلیت مترو به ۲۰ هزار تومان
توضیحات علیرضا زاکانی در مورد شایعه افزایش قیمت بلیت مترو به ۲۰ هزار تومان
رونمایی از گریم محسن تنابنده در قهرمان اصغر فرهادی + عکس
رونمایی از گریم محسن تنابنده در قهرمان اصغر فرهادی + عکس
پیشخوان روزنامه های ورزشی دوشنبه 29 شهریور 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی دوشنبه 29 شهریور 1400

رضا فیاضی: ضد انقلاب نیستم!

تاریخ انتشار: يکشنبه، 3 مرداد، 1400 سینما، هنرمندان و ورزشکاران ، سینمای ایران
+ A -

وقتی نام این هنرمند می‌آید شخصیت پدر امیر جمالی در مجموعه «زی زی گولو» در ذهن ما نقش می‌بندد. رضا فیاضی با بازی زیبای خود درآن نقش یکی از کارکترهای خاطره ساز زندگی خود را خلق کرد. هرچند که ایفای نقش او در سریال‌های بزرگسالان مانند «معمای شاه» را هم به خاطر می‌آوریم اما توجه ویژه او به عرصه کودک او را بیش‌تر به عنوان هنرمند عرصه کودک و نوجوان معرفی می‌کند. او در کنار بازیگری، مدیریت صحنه، عروسک گردانی، ‌نویسندگی و کارگردانی نمایش عروسکی و کارهای رادیویی هم انجام می‌دهد. 

به بهانه هنرنمایی او در مجموعه تلویزیونی «خوشبرگ به گفت‌وگو با این هنرمند پرداخیتم که در ادامه می‌خوانید.

همه ما وقتی صدای شما را می‌شنویم یاد پدر جمالی می‌افتیم. هنر شما در دیگر نقش‌ها غیر قابل کتمان است اما پدر جمالی سازنده کودکی یک نسل بود. چرا کودکان ما دیگر زی زی گولو و پدر جمالی ندارند؟

نمی‌دانم چرا دیگر برنامه‌هایی مانند «کلاه قرمزی»، «داستان‌های زی زی گولو» یا «مدرسه موش‌ها» ساخته نمی‌شود. آن زمان تلویزیون تنها دو یا سه شبکه داشت و برای سرگرم کردن مخاطب، برنامه‌های آموزشی روی آنتن می‌رفت. برنامه‌هایی که به کودکان و آموزش آنها بسیار اهمیت می‌داد. اما اکنون با این تعداد از شبکه، تنها آورده تلویزیون، تعدادی خاله و عمو در تلویزیون است.

معتقدم که برنامه باید یک رویکرد و هدفی داشته باشد، مخصوصا برای کودکان امروزی که با یک کلیک، به برنامه‌های سراسر دنیا دسترسی پیدا می‌کنند. شما فکر می‌کنید اگر برنامه جذابی ساخته شود کودکان به سمت شبکه‌های ماهواره‌ای و کارتون‌های خارجی می‌روند؟ قطعا چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد. 

ما باید به حوزه کودک توجه کنیم و برای آن کار بسازیم. البته گاهی کارهای خوبی هم ساخته می‌شود که به آن توجه نمی‌شود. مانند همین برنامه «خوشبرگ»، این برنامه بسیار شریف است و ما برای آن زحمت زیادی کشیدیم. اما خیلی به آن بی مهری شد دیده نشد و حتی برخی از مخاطبان هم از پخش آن بی‌اطلاع بودند. 

«خوشبرگ» برنامه قوی و مفیدی بود، فکر می‌کنید چرا به آن بی‌توجهی شد؟

دلیلش این است که نوجوان یا کودکی که در آن ساعت باید شبکه امید را تماشا می‌کرد، اصلا نمی‌دانست چنین کاری از تلویزیون پخش می‌شود. من هم بسیار خوشحال و امیدوار بودم که یک کار فرهنگی و آموزنده در حال پخش از تلویزیون است. اما به مرور متوجه شدم که چندان هم برای کسی اهمیت ندارد. شاید باورتان نشود اگر بگویم این سریال ساخته شد، پخش شد، پخش آن هم تمام شد؛ اما هنوز پول من و دیگر عوامل را نداده‌اند. پولی که مبلغ آن بسیار ناچیز بود.

«خوشبرگ» برنامه‌ای نبود که صرفا ساخته شود تا آورده مالی داشته باشد، برنامه‌ای شریف بود که رویکرد فرهنگی آن بیش از هرچیزی برای ما اهمیت داشت. اما وقتی تهیه کننده به من و دیگر عوامل می‌گوید که سازمان صدا و سیما هنوز با او تصفیه حساب نکرده؛ یعنی به این برنامه هیچ توجهی نشده است.

قرار بود فصل دوم «خوشبرگ» هم ساخته شود، با این شرایط مالی امکان فصل دوم وجود دارد؟

بله قرار بود فصل دوم ساخته شود. اما با این اوضاع بعید می‌دانم ساخته شود. ما دلمان خوش بود که نوجوانان این برنامه را نگاه می‌کنند و آورده‌ای برایشان دارد. اما وقتی قرار نیست برای کسی اهمیت داشته باشد، در نهایت هم پولمان را ندهند، چرا برنامه ساخته شود؟ 

به من می‌گویند چرا تند صحبت می‌کنی یا بعضا نسبت‌هایی را به من می‌دهند، اما من تند صحبت نمی‌کنم. من ضد انقلاب نیستم. فقط نگران فرهنگ و آینده کودکان این سرزمینم. به همین دلیل این مطالب را مطرح می‌کنم. به طور مثال در حال حاضر امکان ساخت برنامه کودک‌های خوب وجود دارد چون هنوز خانم برومند، آقای جبلی، آقای طهماسب و دیگر هنرمندان این حوزه هستند که بتوانند مانند گذشته برنامه‌های کودک جذابی بسازند اما پیشنهادی به آن‌ها نمی‌شود. چون برای کسی اهمیتی ندارد.

اینگونه نگاه کنیم که آیا واقعا تلویزیون با ساخت برنامه می‌تواند کودکان را تشویق به کتابخوانی کند؟ آن هم زمانی که فضای مجازی رنگ و لعاب و زرق و برق بیش‌تری دارد؟

چرا نمی‌توان این کار را نجام داد؟ سخت هست، اما هدف ما از ساخت برنامه «خوشبرگ» دقیقا همین موضوع بود. هرچند که نیاز به حمایت بیش‌تری داشتیم، اما همان تعداد اندکی هم که برنامه را دیدند برایشان فایده داشت.

قصه این کار درباره آقای حکمت است که رستورانی راه اندازی کرده و در رستورانش کتاب معرفی می‌کند و من در این مجموعه نقش این مرد سالمند را بازی می‌کردم که با دختر و نوه‌هایش این رستوران را راه انداخته است. در حقیقت این مجموعه با بیان طنز سعی در ایجاد علاقه‌‎ در کودکان و نوجوانان به مطالعه داشت.

خانم برومند، سعی کردند که ایده‌شان را در شبکه نمایش‌خانگی، به اجرا در بیاورند. شما چرا این کار را نمی‌کنید؟

تا به حال خیلی به آن سمت حرکت نکردم چون برنامه سازی برای کودک هزینه دارد و کسی حاضر نیست اسپانسر برنامه کودک شود.

برنامه باید جذابیت داشته باشد، از کجا می‌توان این جذابیت را شناسایی و دربرنامه‌های بعدی ایجاد کرد؟

گاهی سریال‌هایی از تلویزیون پخش می‎‌شود که مخاطبان زیادی را جذب، علاقه‌مند و پیگیر داستان می‌کند. می‌توان با الگوبرداری و نظرسنجی دقیق این تعداد مخاطبان را بیشتر کرد و ذائقه مردم را بیشتر شناخت. 

خودتان چندسالی در تلویزیون حضور نداشتید. چرا این اتفاق افتاد؟

چند سالی بود که با خانواده در کیش زندگی می‌کردم آنجا یک کتاب فروشی داشتم که البته حالا بخاطر شرایط بسیار بد خرید کتاب تصمیم دارم که آنجا را تعطیل کنم چون از پس هزینه‌هایش بر نمی‌آیم. زیرا تمایل به کتاب‌خوانی بسیار پایین آمده شاید بگویید بخاطر قیمت کتاب است اما برخی از کتاب‌های خاص قیمت بالایی دارند، بیش‌تر کتاب‌ها هم قیمت یک لیوان قهوه است. اما بازهم کسی به آن‌ها توجهی نمی‌کند. از همه بدتر این است که به کتاب‌های حوزه کودک توجهی نمی‌شود، چون هنوز کودکان مانند بزرگسالان درگیر فضای مجازی و زندگی نشده‌اند، راحت‌تر می‌توان مسیر را به آنها نشان داد و علاقه و استعدادشان را کشف کرد.

توجه به کودکان اولویت هر موضوعی است قبل از اینکه کرونا وارد کشور شود در همین کتابفروشی برای کودکان نمایش عروسکی گذاشته بودیم و اتفاقا بسیار هم طرفدار داشت اما سر یک هفته بخاطر کرونا تعطیل شد و بعد از آن دچار افسردگی شدم.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 برچسب ها

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

واکنش حامد بهداد به حاشیه‌های متنی درباره شهریارواکنش حامد بهداد به حاشیه‌های متنی درباره شهریارروایت پوریا پورسرخ از علاقه خاصش به محمدرضا گلزارروایت پوریا پورسرخ از علاقه خاصش به محمدرضا گلزارامبر هرد پای پلیس را وسط کشیدامبر هرد پای پلیس را وسط کشیدچرا تلویزیون سریال 87 متر کیانوش عیاری را پخش نمی کند؟چرا تلویزیون سریال 87 متر کیانوش عیاری را پخش نمی کند؟فیلم ابراهیم حاتمی‌کیا رفع توقیف می‌شود؟فیلم ابراهیم حاتمی‌کیا رفع توقیف می‌شود؟اصغر فرهادی بهترین کارگردان اسکار ۲۰۲۱ می‌شود؟اصغر فرهادی بهترین کارگردان اسکار ۲۰۲۱ می‌شود؟ماجرای اسید پاشی به صورت ترلان پروانه چیست؟ماجرای اسید پاشی به صورت ترلان پروانه چیست؟پایتخت ۷ برای نوروز ۱۴۰۱ ساخته می‌شود؟پایتخت ۷ برای نوروز ۱۴۰۱ ساخته می‌شود؟۱۰ فیلم سینمایی برای آشنایی با اوضاع بغرنج کنونی مردم افغانستان۱۰ فیلم سینمایی برای آشنایی با اوضاع بغرنج کنونی مردم افغانستانجانی دپ به جرم خشونت علیه زنان دستگیر نشده استجانی دپ به جرم خشونت علیه زنان دستگیر نشده استپنج گزینه برای رئیس بعدی صدا و سیماپنج گزینه برای رئیس بعدی صدا و سیمابالا گرفتن اعتراض‌ها به امی بیش از حد سفیدبالا گرفتن اعتراض‌ها به امی بیش از حد سفیدرونمایی از گریم محسن تنابنده در قهرمان اصغر فرهادی + عکسرونمایی از گریم محسن تنابنده در قهرمان اصغر فرهادی + عکسسانسور عجیب موهای مهتاب کرامتی + عکسسانسور عجیب موهای مهتاب کرامتی + عکسروایت گلشیفته فراهانی از عشق به ایران تا ترک هالیوودروایت گلشیفته فراهانی از عشق به ایران تا ترک هالیوود۲۰ دقیقه سانسور یک فیلم به خاطر پوشش الناز شاکردوست!۲۰ دقیقه سانسور یک فیلم به خاطر پوشش الناز شاکردوست!چرا رضا عطاران به تلویزیون برنمی‌گردد؟چرا رضا عطاران به تلویزیون برنمی‌گردد؟ناگفته‌های گوهر خیراندیش از تواضع ترانه علیدوستیناگفته‌های گوهر خیراندیش از تواضع ترانه علیدوستیگلاره عباسی: ابتدا نویسنده بودمگلاره عباسی: ابتدا نویسنده بودمحرف‌های جنجالی هانیه توسلی درباره سانسور زخم کاریحرف‌های جنجالی هانیه توسلی درباره سانسور زخم کاریجکی چان ورق را برمی‌گرداند؟جکی چان ورق را برمی‌گرداند؟ابتلای ملیکا زارعی به کرونا + عکسابتلای ملیکا زارعی به کرونا + عکسجین پاول ستاره سینمای موزیکال درگذشتجین پاول ستاره سینمای موزیکال درگذشتاعتراض لیلا اوتادی به طرح کاهش مهریه به ۱۴ سکهاعتراض لیلا اوتادی به طرح کاهش مهریه به ۱۴ سکهقدیمی‌ترین جایزه فیلم اروپا در دستان شهاب حسینیقدیمی‌ترین جایزه فیلم اروپا در دستان شهاب حسینی
اضافه وزن محسوس سلنا گومز سوژه رسانه ها شداضافه وزن محسوس سلنا گومز سوژه رسانه ها شدکنسرت ابراهیم تاتلیس پس از ۱۲ سال و ثبت یک رکوردکنسرت ابراهیم تاتلیس پس از ۱۲ سال و ثبت یک رکوردادل رابطه‌ عاشقانه جدیدش را فاش کردادل رابطه‌ عاشقانه جدیدش را فاش کردکنسرت در ایران تبدیل به خاطره می‌شود؟!کنسرت در ایران تبدیل به خاطره می‌شود؟!ابراز مخالفت دوباره همسر بنیامین بهادری با واکسیناسیون کروناابراز مخالفت دوباره همسر بنیامین بهادری با واکسیناسیون کروناحمید صفت: هر حکمی بدهید مطیع هستمحمید صفت: هر حکمی بدهید مطیع هستمنیکی میناژ : تزریق واکسن کرونا باعث از دست رفتن قدرت جنسی مردان می شودنیکی میناژ : تزریق واکسن کرونا باعث از دست رفتن قدرت جنسی مردان می شودکنسرت مشترک علیرضا قربانی و عالیم قاسم‌افکنسرت مشترک علیرضا قربانی و عالیم قاسم‌افیعقوب ظروفچی خواننده آذربایجانی درگذشتیعقوب ظروفچی خواننده آذربایجانی درگذشتبازگشت رضا صادقی به صحنه پس از دو سالبازگشت رضا صادقی به صحنه پس از دو سالبازداشت نویسنده مشهور به اتهام اخلال در نظم و آرامشبازداشت نویسنده مشهور به اتهام اخلال در نظم و آرامشقدرت الله انتظامی درگذشتقدرت الله انتظامی درگذشتهنرمندی که شاهکارهای نقاشی را با سنگریزه‌ها بازآفرینی می‌کند + عکسهنرمندی که شاهکارهای نقاشی را با سنگریزه‌ها بازآفرینی می‌کند + عکسمهراد جم به ایران بازگشت + عکسمهراد جم به ایران بازگشت + عکسپرفروش‌ترین خوانندگان ایران در سه دهه اخیر کدامند؟پرفروش‌ترین خوانندگان ایران در سه دهه اخیر کدامند؟حال نادر مشایخی پس از ابتلا به کرونا چطور است؟حال نادر مشایخی پس از ابتلا به کرونا چطور است؟ابتلای ایران درودی به کرونا در سالروز تولدشابتلای ایران درودی به کرونا در سالروز تولدشرضا صادقی قصد مهاجرت دارد؟رضا صادقی قصد مهاجرت دارد؟اعتراض شدید موراکامی به افزایش آمار مبتلایان کرونااعتراض شدید موراکامی به افزایش آمار مبتلایان کروناعلیرضا افتخاری سفیر دوچرخه‌سواری ایران شدعلیرضا افتخاری سفیر دوچرخه‌سواری ایران شدکووید ۱۹ در خانواده جمشید مشایخیکووید ۱۹ در خانواده جمشید مشایخیکیهان: آنجلینا جولی جاسوس هرزه است | حمله شدید به سلبریتی‌های ایرانیکیهان: آنجلینا جولی جاسوس هرزه است | حمله شدید به سلبریتی‌های ایرانیکایلی جنر برای بار دوم مادر می‌شود!کایلی جنر برای بار دوم مادر می‌شود!متن زیبای استاد شجریان برای ازدواج نوازنده گروهش + عکسمتن زیبای استاد شجریان برای ازدواج نوازنده گروهش + عکسهنرمندانی که در راه پدر درخشیدندهنرمندانی که در راه پدر درخشیدند
شکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"شکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"استعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوراستعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوربرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلبرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشقبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]قبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]داستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهانداستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کانادا