ads
Sunday, 28 November 2021|يکشنبه، 7 آذر، 1400|يا ذاالجلال و الاکرام|افراد آنلاین: 108 نفر

اگر زمین مسطح بود چه اتفاقاتی می‌افتاد؟

تاریخ انتشار: يکشنبه، 10 مرداد، 1400 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

با وجود اینکه تمام جوامع علمی نظریه تخت بودن زمین را به صراحت تکذیب کردند، اما اگر زمین مسطح بود، زندگی انسان تا چه میزان دگرگون می‌شد؟

محققان حوزه فضا و نجوم اعلام کردند اگر زمین به جای شکل کروی خود، تخت می‌بود، سیاره آبی ما با مشکلات بسیار زیادی مواجه می‌شد. در این مقاله شما را با ۸ تفاوت بزرگ بین زمین مسطح با زمین کروی آشنا خواهیم کرد.

تفاوت زمین مسطح با زمین کروی

۱.‌ نابودی جاذبه زمین

در حال حاضر جاذبه در کره زمین به شکل یکسان وجود دارد و به همین دلیل در هر کجای این سیاره باشید، تقریبا به یک اندازه وجود جاذبه را حس خواهید کرد، اما جاذبه روی زمین مسطح به شکل یکسان پخش نخواهد شد. بر اساس محاسباتی که جیمز کلرک مکسول (James Clerk Maxwell)، ‌ریاضی‌دان و فیزیک‌دان در دهه ۱۸۵۰ انجام داد، جاذبه‌ای روی زمین مسطح وجود نخواهد داشت.

البته جیمز دیویس (James Davis)، ژئوفیزیکدان از دانشگاه کلمبیا اعلام کرد احتمال وجود جاذبه روی زمین تخت نیز باید در نظر گرفته شود، اما در زمین مسطح بیشترین حد جاذبه در مرکز آن خواهد بود و به همین دلیل همه چیز به سمت مرکز این سیاره جذب خواهد شد.

۲. از بین رفتن اتمسفر

اگر جاذبه از بین برود، زمین مسطح نمی‌تواند گازهای اطراف خود را حفظ کند. در واقع نیروی گرانش زمین حفظ‌کننده جو بوده و بدون حضور جو دیگر آسمان سیاره ما آبی نخواهد بود و رنگ آن به سیاه تغییر پیدا خواهد کرد. در همین راستا لوئیس ویلا زون (Luis Villazon)، یک جانورشناس عنوان کرد از بین رفتن اتمسفر باعث ایجاد خلا خواهد شد و نابودی گیاهان و حیوانات را به همراه خواهد داشت.

همچنین طبق اعلام محققان از بین رفتن اتمسفر باعث تبخیر آب‌ها خواهد شد؛ چرا که نقطه جوش آب با میزان فشار جو تنظیم می‌شود و آب‌های سطح زمین نیز در اثر سرما به یخ تبدیل خواهند شد. البته امکان دارد برخی از ارگانیسم‌های آبی که بدون نیاز به اکسیژن زندگی می‌کنند، به حیات خود ادامه دهند.

۳. بارش باران عمودی فقط در مرکز صفحه زمین

در زمین مسطح جاذبه فقط در مرکز آن وجود خواهد داشت و به همین دلیل بارش باران فقط در این منطقه دارای جاذبه آن هم به شکل عمودی اتفاق خواهد افتاد. همچنین باران در سایر مناطق به شکل مایل خواهد بارید و آب دریاها و رودخانه‌ها نیز به سمت مرکز زمین که قطب شمال آن محسوب می‌شود حرکت خواهد کرد؛ در چنین شرایطی دیگر در لبه‌های زمین هیچ آبی وجود نخواهد داشت.

۴. مشکلات مسیریابی

هیچ ماهواره‌ای در زمین مسطح وجود نخواهد داشت؛ زیرا چرخیدن در مدار یک صفحه مسطح برای آنها بسیار دشوار خواهد بود. در همین راستا جیمز دیویس (James Davis)، ژئوفیزیکدان از دانشگاه کلمبیا اعلام کرد در حال حاضر بشر به ماهواره‌ها برای استفاده از موقعیت‌یاب جهانی (GPS) نیاز دارد و در زمین مسطح بشر با مشکلات زیادی در حوزه مسیریابی و موقعیت‌یابی مواجه خواهد شد.

۵. طولانی شدن سفرها

طبق اعلام کارشناسان، مسافت‌های برخی از سفرها بیش از حد طولانی خواهد شد. در واقع در شرایطی که زمین مسطح باشد، قطب شمال در مرکز زمین قرار می‌گیرد و قطب جنوب نیز دیواری از یخ دور تار دور زمین خواهد بود، از این رو اگر نتوانیم به دور سیاره پرواز کنیم و کره زمین را دور بزنیم، برای برخی از سفرها باید به شکل مستقیم مسیر را طی کرد که باعث طولانی شدن سفرها خواهد شد.

۶. نابودی شفق قطبی

دانشمندان ناسا اعلام کردند فلز مذاب اطراف هسته زمین باعث ایجاد جریان الکتریکی می‌شوند که نتیجه آن باعث ایجاد میدان مغناطیسی زمین خواهد بود، اما اگر زمین مسطح و بدون هسته جامد باشد، دیگر میدان مغناطیسی ایجاد نخواهد شد. از این رو با توجه به این که دلیل ایجاد شفق‌های قطبی به برخورد ذرات باردار خورشید به اکسیژن و نیتروژن مغناطیسی مربوط می‌شود، دیگر شاهد شفق قطبی در سیاره تخت نخواهیم بود.

علاوه بر نابودی شفق‌های قطبی، از بین رفتن میدان مغناطیسی زمین باعث می‌شود زمین دیگر از بادهای خورشیدی در امان نباشد. طبق اعلام ناسا، زمین به دلیل برخورد پرتوهای خورشیدی مضر به سرنوشتی چون مریخ دچار خواهد شد.

۷. یک رنگ بودن آسمان در تمام بخش‌های زمین

زمین مسطح همانند زمین کروی دیگر به صورت دو نیمکره نخواهد بود. از این رو در چنین سیاره‌ای شب و روز در تمام نقاط یکسان است. البته در زمین مسطح فقط می‌توان یک بخش از آسمان را رصد کرد؛ چرا که دیگر همانند زمین کروی نمی‌توان به رصد ۳۶۰ درجه‌ای آسمان پرداخت.

۸. طوفان‌ها از بین خواهند رفت

در حال حاضر طوفان‌ها سالانه به جان و مال ساکنان این سیاره آسیب زیادی وارد می‌کنند؛ برای مثال طوفان هاروی در سال ۲۰۱۷ فقط ۱۲۵ میلیارد دلار به آمریکا خسارت وارد کرد. چنین طوفان‌هایی به دلیل اثر کوریولیس زمین ناشی می‌شوند و در نیمکره‌ی شمالی به شکل ساعت‌گرد و در نیمکره‌ی جنوبی به شکل پادساعت‌گرد در حال چرخش هستند. از این رو در زمین مسطح شاهد اثر کوریولیس نخواهیم بود و به همین دلیل در آن دیگر طوفانی وجود نخواهد داشت.

گفتنی است اثر کوریولیس (Coriolis effect) یک شبه نیرو بوده که باعث انحراف اجسام در حال حرکت به بیرون از راستای خط راست می‌شود. این اثر قادر است جهت جریانات جبهه‌های آب و هوایی سیاره را تغییر دهد. به طور کلی با توجه به مواردی که اشاره شد، زندگی در سیاره مسطح غیر ممکن به نظر می‌رسد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

سریال عازم جهنم یک روزه رکورد بازی مرکب را شکست!سریال عازم جهنم یک روزه رکورد بازی مرکب را شکست!واکنش الناز شاکردوست به بی آبی در اصفهانواکنش الناز شاکردوست به بی آبی در اصفهانجوان اول عاشق سینمای ایران را بشناسیدجوان اول عاشق سینمای ایران را بشناسیدآنچه رامین پرچمی را آزار می دهدآنچه رامین پرچمی را آزار می دهداین ۵۰۰ میلیارد تومان از کجا به سینمای ایران آمد؟این ۵۰۰ میلیارد تومان از کجا به سینمای ایران آمد؟آقای مهران مدیری شما چرا انتخاب کردید؟آقای مهران مدیری شما چرا انتخاب کردید؟روزی که سروش صحت نمک گیرمان کردروزی که سروش صحت نمک گیرمان کردحادثه رانندگی برای جواد عزتی در رودبارحادثه رانندگی برای جواد عزتی در رودبارزبان لیندا کیانی بند آمد!زبان لیندا کیانی بند آمد!مهناز افشار با صورت کبود + عکسمهناز افشار با صورت کبود + عکسگشت ارشاد با ریحانه پارسا ۷ میلیارد فروختگشت ارشاد با ریحانه پارسا ۷ میلیارد فروختحال کردن به روایت سروش صحتحال کردن به روایت سروش صحتداریوش فرضیایی: ما نمی رقصیمداریوش فرضیایی: ما نمی رقصیمرابطه جنجالی جانی دپ و امبر هرد مستند می‌شودرابطه جنجالی جانی دپ و امبر هرد مستند می‌شودحسادت بهروز افخمی به اصغر فرهادی؟حسادت بهروز افخمی به اصغر فرهادی؟جایزه چپق طلایی برای مهران مدیریجایزه چپق طلایی برای مهران مدیریداریوش اسدزاده: با ۱۰۰ تومان می شد یک محله را خرید!داریوش اسدزاده: با ۱۰۰ تومان می شد یک محله را خرید!گوهر خیراندیش: دیگر غلط بکنم برقصم!گوهر خیراندیش: دیگر غلط بکنم برقصم!ترافیک سلبریتی ها و بازیگران در جشن حافظترافیک سلبریتی ها و بازیگران در جشن حافظشهرام قائدی به من گفت حسین گفتند تو قتل عمد کردی!شهرام قائدی به من گفت حسین گفتند تو قتل عمد کردی!ریحانه پارسا و گشت ارشاد انبار باروت و رفتار عاقلانه ارشادریحانه پارسا و گشت ارشاد انبار باروت و رفتار عاقلانه ارشاداسماعیل سلطانیان: دستم را جلوی کسی دراز نمی کنماسماعیل سلطانیان: دستم را جلوی کسی دراز نمی کنمجزییات نون خ ۴ به روایت بازیگر نقش سلمانجزییات نون خ ۴ به روایت بازیگر نقش سلمانحمله به اصغر فرهادی شما را قهرمان نمی کندحمله به اصغر فرهادی شما را قهرمان نمی کندواکنش مهناز افشار به تبرئه شدن همسر سابقش + عکسواکنش مهناز افشار به تبرئه شدن همسر سابقش + عکس
حمید صفت و تازه ترین خبر از پرونده قتل ناپدریحمید صفت و تازه ترین خبر از پرونده قتل ناپدریانصراف همایون شجریان از فیلم سینمایی «مست عشق»انصراف همایون شجریان از فیلم سینمایی «مست عشق»ازدحام طرفداران مسیح و آرش در سینما کوروش حادثه آفریدازدحام طرفداران مسیح و آرش در سینما کوروش حادثه آفریداتهام پاموک: توهین به مصطفی کمال آتاتورک و تمسخر پرچم ترکیهاتهام پاموک: توهین به مصطفی کمال آتاتورک و تمسخر پرچم ترکیهبلیت کنسرت باید ۸۰۰ هزار تومان باشد اما بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار نگه می داریم!بلیت کنسرت باید ۸۰۰ هزار تومان باشد اما بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار نگه می داریم!در نبود کنسرت، خواننده ها برای سریال ها خواندنددر نبود کنسرت، خواننده ها برای سریال ها خواندندجایزه بزرگ مسابقه بین‌المللی بلژیک برای دومین بار به حمید صوفی رسیدجایزه بزرگ مسابقه بین‌المللی بلژیک برای دومین بار به حمید صوفی رسیدرهایی بریتنی اسپیرز از ۱۳ سال سوءاستفادهرهایی بریتنی اسپیرز از ۱۳ سال سوءاستفادهمرگ دلخراش ماریلیا مندونکا خواننده مشهور برزیلی + عکسمرگ دلخراش ماریلیا مندونکا خواننده مشهور برزیلی + عکسآرشیو ملی هنر ایران در شیراز راه اندازی شدآرشیو ملی هنر ایران در شیراز راه اندازی شداز ارسلان کامکار تا مجید انتظامی مجوز گرفتنداز ارسلان کامکار تا مجید انتظامی مجوز گرفتنداحمد آزاد خواننده سرشناس قدیمی درگذشتاحمد آزاد خواننده سرشناس قدیمی درگذشتخانه پرویز مشکاتیان در آتش سوخت!خانه پرویز مشکاتیان در آتش سوخت!سالار عقیلی: ما اولین قربانیان کرونا بودیمسالار عقیلی: ما اولین قربانیان کرونا بودیمایران درودی درگذشتایران درودی درگذشتغلام‌سخی رسولی: طالبان پایم را با آبجوش سوزاند!غلام‌سخی رسولی: طالبان پایم را با آبجوش سوزاند!تتلو و تتلیتی‌ها و داستان یک میلیون دلاریتتلو و تتلیتی‌ها و داستان یک میلیون دلاریحسن ریوندی: من هم افسرده می‌شوم!حسن ریوندی: من هم افسرده می‌شوم!پروین بهمنی خالق لالایی‌های مادرانه درگذشتپروین بهمنی خالق لالایی‌های مادرانه درگذشتکانیه وست رسماً نام خود را به «یه» تغییر دادکانیه وست رسماً نام خود را به «یه» تغییر دادسهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!سهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!علی پهلوان دلایل مهاجرتش را فاش کردعلی پهلوان دلایل مهاجرتش را فاش کردمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستارهادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستارهادل درباره طلاقش آهنگ خواندادل درباره طلاقش آهنگ خواند
بروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودبروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودشکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"شکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"استعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوراستعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوربرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلبرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشقبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]قبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]داستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهانداستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!